Aby ocenić czy dane akcje są drogie, czy tanie stosujemy wiele kryteriów. Jednym z ważniejszych jest cena / zysk (CAPE), poziom dywidendy oraz ocena, na którym etapie w cyklu koniunkturalnym obecnie się znajdujemy.
Zdaniem Warrena Buffeta, wybitnego specjalisty od rynku akcji, czynnikiem, który zawsze powinien być na 1 miejscu, jest relacja wielkości rynku akcji do PKB danego kraju.
Buffet w swoich wypowiedziach odnosił się do relacji wilshire 5000 do PKB USA). Mówiąc prościej sprawdzał ile są warte wszystkie spółki notowane na giełdzie w Stanach Zjednoczonych (27,5 bln USD). Następnie uzyskaną wartość dzielił przez wartość wszystkich dóbr i usług wytworzonych w USA na przestrzeni ostatnich 4 kwartałów (17,7 bln USD). Uzyskany wynik porównywał do danych historycznych. Na tej podstawie wnioskował czy rynek akcji na dany moment jest drogi czy tani.
Na przestrzeni ostatnich 25 lat współczynnik ten wahał się od 60% na początku lat 90-tych do 175% tuż przed pęknięciem bańki w roku 2000. Gdy ceny akcji notowały szczyty w 2008 roku wskaźnik ten był nieznacznie powyżej 140%. Dla odróżnienia pod koniec bessy w 2003 czy 2009 współczynnik spadał do 90% i 70% odpowiednio.
Co najważniejsze, dziś po sześciu latach hossy jesteśmy już powyżej poziomów z 2008 roku i nieznacznie niżej niż absolutny rekord z 2000 roku.
źródło: inflation.us
Czy nie powinno być to dla nas światło ostrzegawcze? Oczywiście, że tak.
Giełda w Stanach Zjednoczonych kształtuje około 80% globalnego rynku akcji. Jeżeli w USA mamy wzrosty, to przekładają się one na większość rynków na świecie. Jeżeli inwestorzy uciekają z rynku akcji w USA, to wyceny akcji zazwyczaj spadają także w innych częściach globu.
Obecna hossa ma już 6 lat. W jej trakcie ceny akcji wzrosły o ponad 200%. Dla porównania w trakcie ostatnich 80 lat średni czas hossy wynosił 3,5 roku a wzrosty były dwukrotnie niższe.
W ciągu ostatnich kilku lat ceny akcji były pompowane m.in. dodrukiem na poziomie banków centralnych oraz polityką zerowych stóp procentowych. Jakiekolwiek spadki były skutecznie korygowane przez Pulunge Protection Team (Prezydencka Grupa do Spraw Rynków Finansowych) dysponująca nieograniczonym kredytem z FED.
Abstrahując od sił wpływających na wzrosty na giełdach nie możemy zapominać, że obecnie ceny akcji są w znacznym stopniu oderwane od fundamentów ekonomicznych.
Co gorsza, taka sytuacja występuje praktycznie na całym świecie. Wyjątki są naprawdę nieliczne. Jeżeli weźmiemy pod uwagę 22 największe rynki akcji, to okazuje się, że łączna kapitalizacja akcji w porównaniu do wielkości gospodarki jest znacznie powyżej długoterminowej średniej.
Średnia (łączna kapitalizacja akcji / PKB kraju) na przestrzeni ostatnich 25 lat kształtowała się na poziomie 73%. Szczyt został osiągnięty w 2000 roku (128%). Drugi natomiast najwyższy poziom mamy obecnie 112%.
Dla porównania w 2008 roku (szczyt hossy) poziom ten wynosił 103%. W skali globalnej rynek akcji w odniesieniu do wielkości gospodarki jest już 11% wyżej, niż był w momencie, gdy 7 lat temu załamały się rynki akcji doprowadzając do blisko 70% spadków.
źródło: inflation.us
Jak analizować powyższy wskaźnik?
Rynki akcji w różnych częściach świata różnią się od siebie. Niektóre kraje, jak np. USA, RPA czy Singapur mają rozwinięte rynki finansowe. W takim otoczeniu wiele firm aby pozyskać kapitał decyduje się na wejście na giełdę. Efektem jest wyższa łączna kapitalizacja danej giełdy. To, czy akcje danej spółki są notowane na giełdzie czy pozostają w obrocie zamkniętym jest w zasadzie obojętne dla wielkości gospodarki.
Czymś zupełnie normalnym jest, że uśredniony wskaźnik kapitalizacji giełdy / PKB w niektórych przypadkach wynosi 40%, podczas gdy w innych krajach przekracza 100%.
Najważniejsze na co powinniśmy zwracać uwagę jest odchylenie od średniej. Jeżeli kapitalizacja akcji w stosunku do PKB obecnie jest dwukrotnie wyższa od wieloletniej średniej, to coś jest nie tak. Albo w krótkim czasie drastycznie rozrósł nam się rynek kapitałowy, co zazwyczaj zdarza się w ostatniej fazie hossy (duża ilość IPO) albo mamy typową bańkę na rynku akcji.
Jak zatem przedstawia się sytuacja w różnych krajach?
źródło: inflation.us
Kolor czerwony oznacza uśredniony poziom cen akcji / PKB na przestrzeni ostatnich 25 lat. Kolor niebieski przedstawia sytuację na chwilę obecną.
W 20 przypadkach mamy do czynienia z poziomem znacznie wyższym niż średnia. Wyłącznie w dwóch krajach Grecji oraz Rosji sytuacja jest odwrotna.
Dokładny obraz prezentuje poniższy wykres.
źródło: inflation.us
W przypadku Grecji kapitalizacja rynku akcji / PKB znajduje się obecnie 33% poniżej średniej, w przypadku Rosji jest to już tylko 12%.
Podsumowanie
Wskaźnik łącznej kapitalizacji giełdy w relacji do wielkości gospodarki jest bardzo istotnym wskaźnikiem mówiącym czy ceny akcji są generalnie wysokie czy tanie.
Wskaźnik ten nie może być jednak traktowany wybiórczo, lecz jako jeden z elementów szerszej analizy uwzgledniającej m.in P/E Cape, P/BV, poziom dywidendy czy poziom długu zaciągniętego pod zakup akcji.
Obecnie zdecydowana większość wskaźników dowodzi, iż jesteśmy w bardzo zaawansowanym etapie hossy przy bardzo wysokich wycenach.
Biorąc pod uwagę kapitalizację giełdy / PKB wyłącznie 4 giełdy na świecie znajdują się dziś niżej niż 50% historycznych ostatnich szczytów. Odnosi się to do Grecji – 67% poniżej rekordu z 2007, Rosji 59%, Chin – 51% oraz Brazylii – 50%.
O ile inwestycje w Grecji na razie odrzucam ze względu na przytłaczający gospodarkę kraju dług oraz dramatyczny poziom biurokracji, o tyle na rynek rosyjski mam sporą ekspozycję. Inwestycje w rynek chiński zwyczajnie przegapiłem. Przez 2 lata nie działo się nic. Rynek był bardzo tani na tle konkurentów. Nagle nie wiadomo czemu ceny akcji wzrosły o ponad 50% i to zaledwie w ciągu 6 miesięcy. Mimo iż rynek ten nadal nie jest specjalnie drogi, to po takich wzrostach zasługuje na pewną korektę.
W przypadku rynku akcji w Brazylii, to pomimo iż jest obecnie relatywnie tani, na razie jestem na etapie analiz i nie mam żadnej ekspozycji.
Generalnie w obecnych czasach inwestowanie w akcje jest obarczone sporym ryzykiem. Z punku widzenia małego inwestora nie można przewidzieć czy dziś zakończy się 6-letnia hossa czy może banki centralne wybrały inflacyjną metodę wyjścia z długów i dodruk na poziomie globalnym będzie przyśpieszał ciągnąc tym samym akcje na kolejne nominalne szczyty.
Inwestując jednak w akcje postarajcie się skoncentrować na defensywnych sektorach, na akcjach / rynkach atrakcyjniejszych pod kontem wycen i przede wszystkich nisko skorelowanych z szerokim rynkiem akcji, w szczególności z S&P. Nie bez przyczyny mówi się, że jeżeli USA kichnie, to Europa ma grypę.
Na koniec małe ostrzeżenie. Inflation.us, z której zaczerpnąłem wykresy dostarcza mnóstwo ciekawych publikacji czy danych. Równolegle zajmuje się jednak pump and dump przed czym Was bardzo przestrzegam.
Trader21
vvac
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
CiasteczkowyPotwor
Myślę, że jak napiszesz do ProWebinar o tutaj:
http://www.prowebinar.pl/kontakt/
to dowiesz się tego co chcesz. Ba, nawet pewnie dostaniesz linka do PayPal'a, gdzie będziesz mógł uiścić za poprzedni webinar - w końcu to ich biznes, którego powinni pilnować ;P
Swoją drogą ciekawa informacja, która już jakiś czas wisiała w powietrzu, a teraz zaczyna pomału się materializować:
http://www.pb.pl/4032457,18395,rosja-mysli-o-stworzeniu-wlasnego-euro
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Danyone
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
wieslaw
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
uajka
A mógłbyś na ten moment wypisać te lektury obowiązkowe?
Trader21
Na ostatnim webinarze wydaje mi się że na pytanie odnośnie książki 'Inteligentny Inwestor' powiedziałeś, że nie przetrzymała próby czasu. Zgadza sie? nie ma sensu czytać tej lektury?
Brakuje mi w poleconych książkach przez ciebie jakiś konkretnych praktycznych tytułów. Większość jest o systemie finansowym, a nie widzę za bardzo czegoś co przekaże mi wiedzę jak znajdować tanie akcje, na ocenić czy rynek jest tani, jak ocenić czy surowce są tanie itp. Czy jest szansa na uzupełnienie polecanych książek?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
trader21
Nie zrozumiałeś mnie. Inteligentny Inwestor - Bena Grahama jest fantastyczną książką i właśnie dodałem ją do artykułu polecane lektury.
Jego strategia niestety w obecnych czasach nie miałaby zastosowania ze względu na ingerencje banków centralnych.
Strategia Grahama była pierwowzorem dla modelu Harrego Browna, zmodyfikowanej następnie przez Marka Fabera.
Co do surowców to przeczytaj wszystkie książki Jima Rogersa, no może poza książką podróżniczą (nie pamiętam tytułu). Naprawdę nieźle opisuje surowce i podaje mnóstwo przydatnych informacji jak pogłębić wiedzę.
Co do rynku akcji i sposobu ich analizowania nie wiem co Ci polecić. W wielu świetnych książkach jest część wiedzy, która jest potrzebna.
@Wiesław
Jeżeli będziesz podawał lektury, skopiuj je proszę także do artykułu: http://independenttrader.pl/221,polecane_lektury.html
Fajnie mieć wszystko w jednym miejscu.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Orips
Czy to dobry moment na inwestycje w GDXJ? jest na historycznie niskim poziomie + USD ma rosnąć, czy spadek na giełdach mocno da w kość temu ETFowi? pamietam, że pisałeś o GDX jakoby miał mniejszy niż przeciętna spółka poziom ekspozycji na wahania indeksu amerykanskich giełd.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
trader21
Cena złota / srebra czy GDX jest odwrotnie skorelowana z USD index. Gdybym miał kupować GDX wybrałbym alternatywę w postaci SGDM.
Ja dziś otworzyłem spekulacyjnie długą pozycję na SLW.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
smacht
Na webinarze powiedziałeś, żeby unikać przedpłat za metale i kupywać anonimowo, czy to znaczy, że jeśli zapłaciłem elektronicznie za metal kupiony poprzez strone dealera z poziomu mojego "konta klienta" to ktoś może się dokopać tego nawet po 5-ciu latach? Napisałem do dealera aby usunął moje konto oraz wszystkie moje dane z systemu. Czy mogę coś jeszcze zrobić aby zostać niewidocznym. A i przede wszystkim rewelacyjny webinar zarówno pierwszy jak i drugi, pozdrawiam
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Adik
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Eichholtz
http://rt.com/business/239637-euro/
http://www.bloombergview.com/articles/2015-03-11/china-s-plan-for-winning-the-currency-wars
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
rav148
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
_Misiek_
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
trader21
To że ja mam dany pogląd na określoną sytuację nie znaczy, że ona się sprawdzi i to od razu. Mam po kilkanaście różnych pozycji w rożnych grupach sektorów. Obecnie uważam, że jesteśmy blisko szczytu na dolarze i sytuacja zacznie się odwracać.
Jeżeli się mylę to wpływ na moje portfolio będzie minimalny. Jeżeli jednak masz cały kapitał w USD, które właśnie sprzedałeś a ja się pomylę to odczujesz to boleśnie.
Więcej dystansu do tego co piszę. Nikt nie jest nieomylny.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
vvac
"Napisałem do dealera aby usunął moje konto oraz wszystkie moje dane z systemu. Czy mogę coś jeszcze zrobić aby zostać niewidocznym. A i przede wszystkim rewelacyjny webinar zarówno pierwszy jak i drugi, pozdrawiam"
Nic nigdy nie jest trwale usuwane z żadnego poważnego systemu informatycznego.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
vvac
Pozdr,
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
ventador
gdzie ty widzisz koniec rajdu dolara ?
bo ja to widze jazde na 4.6 zł, indeks dolara tez ma jeszcze długa jazde do szczytów, a złoto dalej na południe, moim zdaniem moze nawet spasc do 750$, choc rownie dobrze spadki moga sie zakonczyc na 950$, ale przyjmuje do wiadomosci ze moze byc nawet 750$
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
prowebinar
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
deepblue
Jakieś podstawy do takich twierdzeń?
Dlaczego akurat 4,6zł i 750$?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Adik
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
ventador
podstawą jest wykres i sytuacja na swiecie
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
deepblue
Frank teraz to już inna para kaloszy niż wcześniej. Były i są duże naciski szwajcarskiego rządu na SNB żeby ponownie ustawić PEG do euro. Jednym i drugim zależy, żeby CHF nie był już traktowany jako safe heaven o czym głośno mówią. Prawdopodobnie uzgodniono nieoficjalny PEG w kanale 1,05 - 1,1 CHF za 1 euro i tak porusza się teraz kurs franka.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
gruby
"Nic nigdy nie jest trwale usuwane z żadnego poważnego systemu informatycznego."
bez takich proszę. Żeby nie rozwijać dyskusji nie na temat (to nie jest forum dla informatyków) stwierdzę jedynie, że istnieje wiele ograniczeń prawnych dla przechowywania informacji, że o niszczeniu danych o wyrokach skazujących po ich zatarciu albo o niszczeniu danych o zapłaconych podatkach po pewnym czasie wspomnę.
Oczywiście takich regulacji jest o wiele więcej i dotykają bardzo różnych dziedzin życia: zarówno urzędy jak i biznes.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Adik
W skrocie przewiduje taki scenariusz: frank przebija poziom 5,2 z uwagi na sytuacje wojenna na swiecie,ludzie przestaja splacac kredyty,sprzedaja mieszkania zeby splacic z tego jakas czesc kredytu i zostaja bankrutami.Pozniej pozostaje jechac na wojne zeby jakos sie utrzymac tj dostac jakies mieszkanie od wojska,wyplate...Moze tez byc tak ze frank jest to wprowadzenie do nowej waluty swiatowej tzn jak ludzie beda mieli franka np po 5.5 to malo kto bedzie wstanie splacac wtedy pojawi sie opcja jednej waluty swiatowej i nie kazdy bedzie chcial ja przyjac no ale tacy frankowcy z frankiem po 5.5 to z checia przyjma bo zaproponuja im dogodne warunki no i mamy juz 1.5mln ludzi ktorzy stana murem za wprowadzeniem nowej swiatowej waluty a elity potrzebuja wsparcia we wprowadzeniu czegos co nie kazdemu jest na reke:)
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Adik
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Adik
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
michal kuzniar
żadne światowe "elity" nie interesują się losem lub zdaniem polskich "frankowiczów". W skali globu PL nie znaczy wiele. Większości jest obojętne czy będą mieli PLN czy EURO, podobnie będzie z SDR. Przeciętnego człowieka interesuje tylko czy zakupy będą tańsze czy droższe.
Polskie "elity" niespecjalnie rzucają się na ratunek zadłużonym. Dlaczego Soros miałby to robić?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Adik
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Paradoks
Pytanie techniczne - czy mógłbyś tak w dwóch zdaniach wytłumaczyć dlaczego SGDM a nie GDX albo GDXJ?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Robkov
Dokąd zmierzają... tego nie wiem, nie znam się... natomiast od dwóch miesięcy blogowe znienawidzone aktywo staje się ulubioną zabawką 1/5 ludzkości...
http://www.cityam.com/211436/new-report-goldman-sachs-shows-why-bitcoin-here-stay
Założy się ktoś o flaszkę że inwestując dziś w 100k PLN w BTC wyjdę na tym lepiej w ciągu 6ciu miesięcy niż inwestując tę samą kwotę w jakiekolwiek akcje ?
Przekazanie nagrody za zakład proponuję oczywiście w formie BTC.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Adik
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
m_a_rek
http://tiny.pl/q3zx8
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Adik
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
oset
W takim razie czy warto teraz zakupić Franka,
moim zdaniem dużo nie spadnie, lecz jest duże prawdopodobieństwo, że może wzrosnąć. Boję się kupować dolara, nie chcę trzymać pieniędzy w banku, a czuję ,że złotówka niedługo poleci w dół. Zbyt dużo chwalą złotówkę w mediach. Co o tym sądzicie?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
bekerro
Z góry dzięki.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Adik
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Adik
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
trader21
SGDM nie wypożycza akcji. Dopierając akcje robi pewne korekty (eliminacja gorszych firm z portfela, większy udział dla bardziej wartościowych spółek - subiektywna opinia). SGDM jest mixem pomiędzy funduszem typu ETF a funduszem aktywnie zarządzanym.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
HT
Poniżej techniczne spojrzenie na USD w długim terminie i tam odpowiedź dlaczego to jeszcze nie koniec siły USD. Mam podobne view cenowe jak @ventador jeśli chodzi o złoto - Złoto nawet w okolice 730USD, USDPLN jednak niżej niż 4.62 zl.
http://www.harmonictrading.pl/2015/02/06/usdchf-eurchf-us-dollar-index-06022015/
Dla tych co zarabiają w GBP - pełna realizacja planu -teraz co najmniej 3-4 miesiące korekty.
http://www.harmonictrading.pl/2015/01/28/gbppln-czy-jest-szansa-na-wyzsze-poziomy-28012015/
@Adik
Cykle i technika raczej nie daje dużych szans na 5.20 zł na CHFPLN
http://www.harmonictrading.pl/2015/01/16/quo-vadis-franku/
Mam nadzieję, że gospodarz się nie obrazi za linki.
Pozdrawiam
P.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
JackD
No ja byłbym skłonny przyjąć zakład o tak zacną nagrodę, gdyby nie powstrzymywały mnie 3 kwestie:
1. Jestem święcie przekonany że tak właśnie będzie, a newsy jakie spływają z dnia na dzień nie pozostawiają żadnych złudzeń ani wątpliwości co do tej kwestii,
2. Inwestuję w BTC od '13 roku,
3. To już lepiej za 6 mies. spotkajmy się i spożytkujmy nagrodę sposób "organoleptyczny", zamiast BTC sobie wysyłać:)
Pozd.
JackD
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Adik
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
JackD
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
deepblue
Możliwe, że technicznie jest to możliwe i cena papierowego złota zejdzie do takiego poziomu (choć wątpię). Tyle, że fizyczne złoto zniknie ze sklepów, kantorów itp prawdopodobnie już przy 900-1000$ za uncję. Zbyt duży jest popyt na fizyka w krajach BRICS jak i pojawiającym się zainteresowaniu wśród banków centralnych innych krajów.
Obym nie miał racji - chętnie kupiłbym złoto w takiej cenie :)
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
JackD
Na Bankier.pl też cytują Goldmana w temacie Bitcoina:
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Juan-najpopularniejsza-waluta-wsrod-uzytkownikow-bitcoina-7241043.html
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
gruby
"W mediach trabia ze znikl Putin.Sadze ze jak okaze sie ze jest chory i nie moze dalej pelnic urzedu to wiele sie pozmienia na rynkach..."
Nie wierz mediom. Na miejscu Putina pojechałbym teraz na wczasy, żeby odpocząć i podładować akumulatory przed następną ofensywą na Ukrainie. Poza tym amerykanie wykonali ostatnio bardzo znaczące posunięcie: rozkazali kontrolowanemu przez siebie MFW udzielić Ukrainie pomocy na 17 mld USD.
Podziwiam kunszt wojenny obydwu graczy: zarówno Rosja jak i USA toczą na Ukrainie ze sobą wojnę niesymetryczną, to znaczy używają broni na którą przeciwnik nie ma odpowiedzi. Ale ta zabawa nie będzie trwać w nieskończoność, w końcu obydwie strony będą musiały stanąć do pojedynku twarz w twarz. Może do tego właśnie przygotowuje się w ciszy Putin ? Bo jeśli rzeczywiście zachorował to cienko widzę przyszłość zarówno obydwu ukraińskich republik ludowych jak i Krymu, że o kursach akcji rosyjskich firm nie wspomnę.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
złoty_strzał
p.s. Trader, to twoje podwórko , więc twoje zasady, ale poziom równa ku ziemi, w momencie, gdy rozmawiamy o akcjach, a ktoś pisze o bzdurach na temat tego, że wojna w Polsce jest już pewna… nie ma jak tutaj trzymać się tematu, skoro większość osób robi OT.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
wieslaw
Rynek byka który trwa prawie nieprzerwanie od kilku lat, a ceny akcji są oderwane od fundamentów i wyceny spółek ,które to akcje są wyceniane powyżej 50-60% średniej dziesięcioletniej, to nadal rynek amerykański jest i długo będzie najatrakcyjniejszym rynkiem do inwestowania w 2015 r i na razie nic nie wskazuje na żaden krach .Może się zdarzyć głębsza korekta , na S&P 500 ,Nasdaq, ale ogólnie ten rok jest w tz. 3 fazie i ostatniej ,a według większości analiz opini analityków z usa,oraz wykresów -SP 500 osiągnie 2500-3000pkt.Przewidywany nagły krach to 2016r.
Jest to niespotykane ,że coś warte 1$ jest warte na giełdzie ponad 10razy więcej ,jest to paranoja dla logicznie myślących,- ale racjonalne myślenie przeszkadza w inwestowaniu.
Dlatego do póki orkiestra gra ,wszyscy balują. Gdy zaczynałem inwestować ,spekulować na giełdzie amerykańskiej ponad 3 lata temu w mediach pełno było proroczych prognoz i przepowiedni o nadchodzącym krachu wygłaszanych przez bardzo znanych analityków i inwestorów z USA,- do dziś żadne nie sprawdziły się.Dlatego za bardzo nie zawracam sobie tymi przepowiedniami i zapowiedziami głowy. Dlaczego giełda będzie nadal rosła ?
Dlatego ,że na dziś nie ma innej alternatywy na zaparkowanie dużej ilości gotówki .Uważam to na podstawie różnych opinii i prognoz ,że kapitał będzie nadal uciekał z innych rynków z powodu eskalacji zbrojnych na Ukrainie czy bliskim wschodzie ,a dolar będzie dalej napędzał kapitał na rynki akcji pompując je.
W tej chwili akcje na rynku Rosyjskim są najtańsze ,ale jest to też rynek ryzykowny ,to co jest tanie nie znaczy ,że będzie jeszcze tańsze, dlatego ,że silny dolar wpływa na notowania rubla i indeks RTS, który jest wyceniany w dolarze, pomimo dobrych perspektyw i wycenie c/z ,te akcje nie maja siły przebicia ,w dalszej części to geopolityka i zawirowania na Kremlu wśród elit władz .
Największym dylematem jest teraz dla początkującego inwestora czy spekulanta /niestety kupujący i sprzedający akcje to spekulant/ jest moment wejścia na giełdę ,oraz w co inwestować ,żeby nie stracić .
Giełda zawsze wiąże się z ryzykiem ,nie ma takiego ,który by tylko zarabiał.
Dlatego ,ze ruchy cen na giełdzie są losowe i nie bardzo dają się prognozować .Czytając i przeglądając codzienne wykresy i pracę analityków giełdowych-technicznych, czy fundamentalnych można stwierdzić ,że to w sumie nic nie daje , ale nie oznacza to ,ze zarabianie jest kwestią przypadku, dobra strategia portfelowa ,którą dostosujemy do swojej sytuacji ,oraz do stopnia ryzyka jakie możemy ponieść może w dłuższym czasie przynieść dobre rezultaty.
Im większe ryzyko ponosimy tym możemy osiągnąć potencjalny zysk. Trzeba się nauczyć się zarządzać ryzykiem.
Pierwszą ważna rzeczą jest dywersyfikacja-nie można kupić np. jedną akcje ,lub kilku akcji z tego samego sektora ,np. technologicznego ,bo przy korekcie wszystkie akcje lecą na południe i ponosimy straty na całym rynku i w całym portfelu.
Dlatego inwestując w akcje trzeba je mieć rozłożone na kilka sektorów.
Na dziś dobrymi sektorami są –technologiczny ,energetyczny, ochrona zdrowia, energia alternatywna., Chiny, Indie, oraz spółki o małej kapitalizacji Small Cap.
Wracając do wejścia na giełdę w celu kupna akcji czy funduszy ETF ,które ja preferuję dla początkującego inwestora, -dlatego ,ze w danym ETF-ie, mamy kilkadziesiąt akcji spółek ,a spadki na kilku nie przekładają się do strat na dany ETF tak jak byście wybrali jedną ,czy dwie spółki ,a te akurat notują spadek -5%. A dany fundusz ETF straci np.0,40% lub wcale.
Ktoś zapyta ,-to jak kupować ,czym się kierować przy wyborze akcji ETF, oraz jaka wybrać strategię, skoro analizy i wykresy nie bardzo się sprawdzają?
Na przestrzeni tych lat wynika ,że najlepszym sposobem i strategią to podążanie za TRENDEM. Nie ma co się przeciwstawiać trendom ,jak na razie mamy trend wzrostowy na http://pl.investing.com/indices/nasdaq-biotechnology, /to dla przykładu/,oraz na indeksie Nasdaq/technologiczny/,S&P500, DOW 30,
Przytoczę cytat z książki ,którą polecam jako pierwszą to przeczytania-Marka SHIPMANA,, Inwestycyjny Boom Siła Spokojnej I Mądrej Strategii,,
-,,Możesz się zastanawiać ,dlaczego tak ważne jest analizowanie rynku w celu określenia momentu wejścia i wyjścia Dlaczego po prostu nie zidentyfikować potencjalnej inwestycji i nie zainwestować? W rzeczywistości istnieje szkoła ,według ,której nie da się skutecznie określić odpowiedniego momentu na inwestycję ,w związku z czym należy użyć strategii ,,kup i trzymaj,, czyli pierwszego dnia wejść -kupić ,a potem czekać z otwarta pozycją tak długo ,aż okaże się czy inwestycja przyniosła zyski czy straty. Strategia ta opiera się na założeniu ,ze w długim terminie nie da się przewidzieć ,kiedy nadejdą najlepsze dni na rynku, a próbując to robić możesz stracić najlepsze okazje. Wydaje się ,ze to logiczny argument ,ale –i jest bardzo ważne ,,ale,,- choć teoria brzmi nieżle ,teoretycy nie są zazwyczaj dobrymi inwestorami ,a osoby wykorzystujące strategię ,kup i trzymaj” zapominają o ważnej sprawie .
Ponieważ strategia ta nie zawiera dobrej reguły określającej moment zamknięcia inwestycji, nie chroni w żaden sposób przed załamaniem rynku, a ci którzy ją stosują ,muszą być gotowi na przeczekanie czasem przerażających ruchów cen .W takich sytuacjach zaczynają się naprawdę poważne problemy finansowe i emocjonalne. Czyli strategia ,,kup i trzymaj” jest zła .Po co mam trzymać?”
Dlatego z mojego doświadczenia pomimo ,że ponosiłem i nieraz i ponoszę straty ,a które wynikają nie trzymania się obranej strategii i pójście nieraz na skróty wynika ,że bardzo ważna jest dyscyplina założonego planu, dla przykładu-wejście w rynek rosyjski poprzez ETF pomimo ,że jest to rynek tani ale nieprzewidywalny, uzależniony od cen surowców i taniego rubla. Dlatego uważam ,ze inwestowanie z trendem jest optymalne również w fundusze ETF Nieraz pisałem ,że na kilka dni kupuję ETF-y spółek wydobywczych z lewarem jak DUST ,czy SCO ,na spadek ,ponieważ znajdują się cały czas w trendzie spadkowym i kupowanie na wzrost to gra przeciwko rynkowi ,a z nim się nie wygra.
Na podstawie różnych analiz wynika ,ze surowce jakimi jest złoto ,srebro ,ropa , będą w dłuższej perspektywie w trendzie spadkowym.
Moim zdaniem tylko osoby o dużej wiedzy powinny inwestować w pojedyncze spółki ,sektory. Dla reszty polecałbym tylko ETF-y. W portfelu nie powinno znajdować się też bardzo dużo pojedynczych akcji spółek czy funduszy ETF ,bo wtedy nie ogarniamy wszystkiego ,nie mamy dostatecznej kontroli. W początkach mojego inwestowania przemawiała prze zemnie chęć szybkiego zarobku, a to jest bardzo niebezpieczne, -w portfelu ,który wtedy miałem było ponad 20 ETF z różnych sektorów od hazardu/jest też taki z kasynami/ po technologiczne ,surowcowe, biotechnologiczne , wydobywcze ,transportowe, obronne . W pewnym etapie szło nie żle,ale nie miałem kontroli, jak dochodziło do większych przetasowań i spadków ,z niektórych trzeba było wyjść i zamykać pozycje ,wtedy miałem problem ,bo nie da się w ciągu jednego dnia wszystkie dogłębnie przeanalizować wraz z przyczynami ich nagłych spadków, tak było np. z akcjami i ETF-ami związanymi z sektorem kasyn hazardowych . Do dziś są w trendzie spadkowym.
Dobrym sposobem jest w obecnej sytuacji wyszukiwanie akcji w przedziale cenowym do 10$ z dobrymi perspektywami na przyszłość ,a które są zapomniane, wtedy trzeba poświęcić sporo czasu na analizowanie danej spółki i obserwowanie jest w jakimś okresie czasu.
Podstawowe zasady to;
1/Graj z planem i trzymaj się go. 2/Handluj z trendem. ,,Trend jest Twoim przyjacielem”
3/Kiedy masz wątpliwości ,wycofaj się z rynku. 4/Bądź cierpliwy. Nigdy nie angażuj się w zbyt wiele pozycji. 5/Akceptuj duże zyski i małe straty. 6/Nigdy nie pozwól ,by zysk zamienił się w straty, lepiej być poza rynkiem jak możesz. 7/Kupuj na dnie ,a sprzedawaj na szczycie, bądź chętny do sprzedaży jak i do kupna. 8/Bądź inwestorem w początkowej fazie hossy . Bądż spekulantem w końcowej fazie hossy i podczas bessy. 9/Nie kupuj dlatego ,że cena jest niska ,także nie sprzedawaj jak cena jest wysoka ,bo może być jeszcze wyższa .
10/Graj tylko na rynkach płynnych. 11/Nigdy nie wchodż na ,,szybki „ rynek
12/Nie kupuj na podstawie tz.,, pewnych informacji” -graj z trendem, a nie z przyjacielem.
13/Zawsze analizuj swoje błędy. –to zaczerpnięte zasady z książki Trader Vic Metody Mistrza Wall Street.
Na koniec dodam ,że giełda i inwestowanie na niej samemu nie jest dla każdego ,pisałem kiedyś o tym ,trzeba nieraz mieć stalowe nerwy , opanowanie , dyscyplinę, oraz nie być panikarzem w nagłym załamaniu się giełdy. Wtedy lepiej powierzyć zakup akcji czy funduszy ETF specjalistom w tej dziedzinie, i spokojnie spać i żyć z mniejszym stresem. Dlatego Ja mam otwarte dwa rachunki ,jeden poprzez Saxo Bank i tu inwestuje ,spekuluje sam ,oraz drugi w Dif Broker, gdzie mam portfel dobrany do mojego ryzykownego podejścia na który składa się 17 funduszy ETF.
Do kupna lektur polecam stronę www.profinfo.pl, oraz lektury polecane przez Tradera
http://independenttrader.pl/221,polecane_lektury.html
oraz ;Błądząc po Wall Street.Dlaczego nie możemy wygrać z rynkiem.
-Droga żółwia,-Najważniejsza rzecz,-Rozważny inwestor,-Mała książeczka o inwestowaniu w wartość,-
Dla tych ,którzy nie przerabiali żadnej pozycji wg mnie przejrzyście i prosto napisana to Inwestycyjny Boom Siła Spokoju I mądrej Strategii, oraz Pieniądze lubią zarabiać, Marka Shipmana. W każdej książce na końcu są polecane lektury.
Strony ,które są bardzo pomocne przy analizie i wyborze akcji ,ETF-ów.
WWW.barchart.com WWW.zacks.com
Na co dzień korzystam z takich stron http://pl.investing.com/indices/us-spx-500-futures
http://www.moneyandmarkets.com/
http://www.barchart.com/etf/signals/top100?view=performance
http://www.zacks.com/funds/top-etfs
Więcej ciekawych informacji związanych z inwestowaniem znajdziecie w podanej lekturze.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
gruby
"racjonalne myślenie przeszkadza w inwestowaniu"
no comments.
Następny kwiatek Wiesława:
najpierw
"Dlaczego giełda będzie nadal rosła ?
Dlatego ,że na dziś nie ma innej alternatywy na zaparkowanie dużej ilości gotówki"
a chwilę potem
"Dlatego ,ze ruchy cen na giełdzie są losowe i nie bardzo dają się prognozować"
No to jak to w końcu z tą giełdą jest: będzie rosła bo nie ma dla wzrostów alternatywy czy też nie wiadomo jak się kursy zachowają, bo "nie bardzo dają się prognozować"
wreszcie na koniec:
"Na przestrzeni tych lat wynika ,że najlepszym sposobem i strategią to podążanie za TRENDEM" napisał Wiesław.
Obiło mi się gdzieś o uszy, że dając radę spekulantom ktoś stwierdził
"bój się, kiedy wszyscy są odważni oraz miej odwagę, kiedy wszyscy się boją" co dość wiernie opisuje strategię płynięcia pod prąd, wychylania się ze stada albo też sprzeciwiania się panującym trendom.
Trader już kilka razy w swoich artykułach wspominał, że on też ze swoimi inwestycjami płynie pod prąd, nawet używał bardzo mądrze brzmiących terminów. Niektóre banki przed kryzysem stosowały nawet strategię polegającą na tym, że naganiały "muppety" na niektóre papiery a jednocześnie zawierały zakłady na giełdzie na ich spadek. Jest to modelowy przykład wychylania się z trendu.
Wreszcie pytanie na koniec: Wiesławie, skoro podążasz za trendem to oddajesz władzę nad swoimi oszczędnościami masie której nie rozumiesz i którą nie jesteś w stanie sterować. W rzeźni w kupie raźniej ?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
wieslaw
Obiło mi się gdzieś o uszy, że dając radę spekulantom ktoś stwierdził
"bój się, kiedy wszyscy są odważni oraz miej odwagę, kiedy wszyscy się boją" co dość wiernie opisuje strategię płynięcia pod prąd, wychylania się ze stada albo też sprzeciwiania się panującym trendom.;
-----------------------------------------To bądż tak odważny i kupuj w trendzie wzrostowym ETF-y na spadki ,w niedługim czasie konto masz wyzerowane.Albo nie rozumiesz ,albo nie wiesz co to jest trend,- opisana strategia jest prawie w każdej lekturze tu przytoczonej np.Trader Vic,oraz wielu innych.Chyba do ułomnych nie należą pisząc o takim sposobie inwestowania ,-podążanie za trendem.To co napisałeś to można porównać wjazd na autostradę pod prąd.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
wieslaw
Wreszcie pytanie na koniec: Wiesławie, skoro podążasz za trendem to oddajesz władzę nad swoimi oszczędnościami masie której nie rozumiesz i którą nie jesteś w stanie sterować. W rzeźni w kupie raźniej ?-------------------------------------------------------------
To zmień zasady inwestowania na te swoje skoro 99% inwestorów tak postępuje,inwestuj kupując np.ETF na wzrosty ,gdy rynek spada od 2 miesięcy ,albo odwrotnie,może trafisz za którymś razem ,ale stan konta będzie dużo na minusie-stara zasada mówi-z rynkiem nie wygrasz.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
sebo
Czy możesz te zdjęcia wklejać na stronę wyraźniejsze?
Jeśli cena złota by spadła do 900$ to cena dolara będzie ponad 4,20zł
Więc tanio nie będzie dla płacących w zł.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
wieslaw
http://stocktraders.pl/co-to-jest-trend/
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
onepropos
@wieslaw
Wspomniałeś pod poprzednim artykułem, że chcesz wycofać się z giełdy w okolicach wyborów prezydenckich w USA (o ile wcześniej nie będzie krachu).
Mam pytanie:
Dlaczego pisałeś o wycofaniu się skoro krach oznacza duża falę, właściwie jednokierunkową?
Przewidujesz bankructwa brokerów i potencjalną stratę kapitału?
pozdrawiam
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
deepblue
Też chętnie się dowiem tego o co pyta onepropos.
@gruby
Krytykować każdy potrafi. I podejrzewać wszystkich naokoło też - to bardzo polskie, nieprawdaż? Jeżeli krytykujesz, zrób to tak jak np złoty_strzał - napisz z czym się nie zgadzasz i dlaczego. Przedstaw swoje zdanie.
Napisz, proszę, coś konstruktywnego. Napisz w co i dlaczego inwestujesz (o ile inwestujesz), tak jak wiesław.
Wycieczki osobiste, niejasne aluzje niczego dobrego nie wnoszą.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
uajka
To pochwal się twoją średnią zwrotów za ostatnie 10 lat. Znam branże hazardową i mam wrażenie że takich jak ty jest tam właśnie pełno, a przynajmniej tak wnioskuję czytając Twoj post. Idę o zakład że jesteś pod kreską, chociaż pewnie ciężko być jeśli byłeś na giełdzie tylko podczas hossy.
Tradera system komentarzy jest jaki jest i czemu ty masz decydować o czym tu rozmawiać? Może inni chcą rozmawiać o geopolityce, złocie, srebrze, końcu świata.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
damian
@trader, sorry ale co do dolara to wydaje mi się, że dobicie do 4 to nie jest ostateczne słowo.
A odnośnie grania z trendem jak to usłyszałem od osoby, która jest moim finansowym guru (dzięki temu forum zresztą) "owszem gra się z trendem ale musisz go w pewnym momencie, końcowej fazie, wyprzedzić".
Ponoć takie szaraczki jak my najwięcej zarabiają na BTC. Złoto prawdopodobnie przebije 1000$ a akcje pociągną jeszcze w górę. W polski rynek nie wrzuca się pieniędzy jak ktoś chce grać na spokojnie to można wrzucić cześć w DAX.
Powyższe jest zasłyszane a ja już nie pamiętam gdzie i od kogo.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Paradoks
Bardzo dziękuję, właśnie o to mi chodziło, przyjrzę się bliżej SGDM.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
wieslaw
http://globtrex.com/edukacja/najczestsze-bledy-poczatkujacego-inwestora-gieldowego/
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00