Kilka dni temu media ogłosiły, iż 14-go sierpnia po raz ostatni odbędzie się London Silver Fix. W ramach przypomnienia London Gold jak i Silver Fix jest formą telekonferencji odbywających się 2 razy dziennie podczas których ustala się ceny złota i srebra. Spotkania te zostały zapoczątkowane w 1919 roku i trwają do dziś dzień. Ceny podawane przez Londyn są punktem odniesienia w transakcjach między kompaniami wydobywczymi, mennicami czy bankami centralnymi.
W ustalaniu cen złota uczestniczy 5 banków: Barclays, Deusche Bank, Nova Scotia, HSBS i Societe Generale. O cenie srebra decydują 3 banki. W teorii wygląda to tak. Grupa kilku banków porównuje oferty i na tej podstawie ustala ceny po czym podaje je do publicznej wiadomości. Taki stan zapewnia bankom uczestniczącym fixingu przewagę kilku minut przez co nagminnie dochodzi do insider tradindu (handlu z wykorzystaniem poufnych informacji).
Dla przykładu: Diler mający dostęp do informacji, które będą opublikowane za 15 min kupuje 500 kontraktów tuż przez popołudniowym fix’em. Kilka minut po publikacji cena złota rośnie o 13 USD (1% zmiana ceny). Posiadane kontrakty warte 65 mln USD właśnie wygenerowały zysk 650.000 USD x 200 dni = 130 mln USD.
Warto jednak zauważyć, że pomiędzy 15:00 a 15:15 sprzedawanych jest nie 500 kontraktów lecz 4500. Zysk może nie jest powalający lecz mając dostęp do pewnych danych staje się jasne czemu niektórzy użytkownicy rynku mają skuteczność rzędu 90%. Zdarzały się jednak sytuację w której firma czy dany system ponosił stratę na transakcjach wyłącznie przez 1 dzień w roku (99,5% transakcji dochodowych). To się nazywa trafność inwestycji.
Przez lata procedura insider tradingu nikomu nie przeszkadzała a organy nadzoru przymykały na nią oko. Sprawa zaczęła się komplikować wraz z dochodzeniem prowadzonym przez niemiecki BaFin (organ nadzoru nad rynkami finansowymi). Po kilku miesiącach intensywnego dochodzenia prowadzonego przeciwko Deutsche Bank do mediów wyciekły informacje, iż skala manipulacji cenami złota i srebra przekracza skalę manipulacji LIBOR’em. Przy okazji dochodzenia doszło do kilkunastu „samobójstw” wśród bankierów co obrazuje skalę problemu. Oczywiście nie wszystkie „wypadki: były związane bezpośrednio z ustalaniem cen złota czy srebra ale zniknięcie kilku światków niewątpliwie utrudniło rozwiązanie sprawy.
Zbyt dużo uwagi w niemieckich mediach poświęconych manipulacji doprowadziło do tego, że Deutsche bank zadeklarował wycofanie się z ustalania ceny zarówno złota jak i srebra. Fix miał nadal funkcjonować lecz przy udziale 4 banków dla rynku złota i 2 dla srebra. Nagle, kilka dni temu zdecydowano o definitywnym odejściu od ustalania ceny srebra na London Fix.
Nie chodzi tutaj absolutnie o zakończenie manipulacji cenami metalu. Temat fixingu przyciągnął zbyt wiele uwagi i trzeba go było jak najszybciej zakończyć. Ostatecznie decyzje o dużym znaczeniu podejmowane są za zamkniętymi drzwiami z dala od mediów czy organów nadzoru.
W całej manipulacji cenami metali szlachetnych London Fix był tylko jednym z ogniw. Co prawda w przeszłości tuż po otwarciu handlu w Londynie cena złota i srebra tajemniczo spadały po czym odbudowywały się wraz z przeniesieniem się handlu w Azji.
Moim zdaniem koniec Fix’u jest jedynie próbą odwrócenia uwagi od rzeczy naprawdę istotnych. Korzyści z insider tradingu są znaczące ale nie najważniejsze. Najważniejsze jest utrzymywanie niskiej ceny złota i dzięki temu sztuczne podtrzymywanie wartości dolara .
Złoto czy srebro ma tą cechę, że nie da się go nagle dodrukować w przeciwieństwie do walut narodowych. Rosnąca zbyt szybko cena metali szlachetnych wskazuje, iż z walutami dzieje się coś niedobrego.
Obecnie większość walut jest dewaluowana w podobnym tempie. Dlatego też nie widzimy nagłego rozjechania się kursów jednej waluty względem innej. Gdyby jednak doszło do skokowego wzrostu ceny złota i srebra oznaczało by to jednoznacznie, że system zaczyna się walić się pod własnym ciężarem.
W całym procesie manipulacji cenami metali szlachetnych najważniejszy nie jest London Fix lecz handel papierowymi derywatami za którymi nie stoi fizyczny metal. W ostatnich miesiącach średnie dzienne obroty kontraktami terminowymi opiewały na 20 mln oz dla złota oraz 168 mln oz dla srebra. W ciągu jednego dnia właściciela zmieniło 640 ton papierowego złota oraz 5400 ton papierowego srebra. W obu przypadkach jest to mniej więcej kwartalna produkcja.
Warto także zwrócić uwagę na to, że zabezpieczenie dla kontraktów terminowych stanowi zaledwie 10 – 15 ton złota. Aby nie uszczuplać dalej zapasów Comexu realizacja kontraktów w metalu została praktycznie uniemożliwiona. W praktyce giełda działa lecz handel odbywa się papierem.
Taka sytuacja nie może trwać wiecznie. W Azji powstają kolejne giełdy handlu złotem, prawdziwym złotem. Nie obraca się na nich papierowymi kwitami z napisem złoto lecz wyłącznie fizycznym metalem. W sytuacji globalnej papier jest powoli wypierany przez cash & carry (gotówka za towar). W sytuacji gdy ktoś chce nabyć pokaźne ilości złota czy srebra nie może tego zrobić w Europie czy USA gdyż metalu na sprzedaż w dużych ilościach tu nie znajdzie. Wybiera się zatem do Hong Kongu, Szanghaju, Dubaju czy Singapuru.
Dla porównania sytuacja ze złotem w Londynie wygląda tragicznie. W ciągu ostatniego roku co najmniej 1000 ton zostało przewiezione do Szwajcarii, gdzie zostało przetopione i wysłane do Azji, bezpowrotnie. Mamy zatem sytuację w której za zachodzie obraca się kwitami z napisem złoto / srebro podczas gdy w Azji sprzedaż dotyczy wyłącznie metalu fizycznego.
Aby ostatecznie doszło do zakończenia manipulacji cenami metali szlachetnych musi dość do nagłej utraty zaufania w system. W sytuacji poważnych zagrożeń dla systemu finansowego znaczna ilość funduszy szuka bezpieczeństwa w złocie. Jeżeli w Europie czy USA nie da się skupić wystarczających ilości metalu, popyt błyskawicznie przesunie się do Azji. Dealerzy w Dubaju czy Singapurze mając do czynienia z ogromną ilością zamówień i ograniczonymi dostawami szybko podniosą ceny. Sytuacja taka błyskawicznie doprowadzi do zamykania kontraktów na złoto / srebro na Comex’ie i transferu kapitału do miejsc gdzie można nabyć fizyczny metal. Ostatecznie dojdzie do zerwania linku pomiędzy bezwartościowymi kwitami z napisem złoto / srebro, a prawdziwym metalem.
W obecnej sytuacji czynników mogących doprowadzić do utraty zaufania w system jest wiele. Wypunktuje tylko kilka z nich gdyż zazwyczaj czynnik inicjujący jest z pozoru błahy lecz skutki przez niego zapoczątkowane są ogromne.
1. Arabia Saudyjska lub Rosja rozpoczynają sprzedaż ropy / gazu poza dolarem.
2. Ilość rozliczeń międzynarodowych poprzez tzw. „non dolar swap agreements” osiąga masę krytyczną po czym dochodzi do załamania się indeksu dolara.
3. Pod wpływem protestów ulicznych jeden z krajów strefy Euro porzuca wspólną walutę inicjując upadek Euro, masową dewaluację oraz bankructwo na obligacjach denominowanych w Euro.
4. Europejski Bank Centralny rozpoczyna skup obligacji eurobankrutów finansując je dodrukiem ala FED. Niemcy, Austria, Finlandia oraz Luxemburg wspólnie ogłaszają, iż obecne Euro dewaluowane na 3 zmiany zostaje w ich krajach zastąpione przez Nowe Euro. Konsekwencje zbliżone do opisanych w pkt 3.
5. Jeden z graczy powiązanych z azjatyckimi giełdami metali przeprowadza atak na Comex. Władze CME aby uniknąć bankructwa zmieniają zasady oficjalnie ograniczając handel do papieru. W ciągu kilku godzin cena papierowych derywat się załamuje, handel zostaje zamrożony do odwołania. Cena metalu fizycznego zaczyna błyskawicznie rosnąć.
6. Pierwszy kraj np. Szwajcaria ogłasza powrót do powiązania własnej waluty ze złotem. Inne kraje idą jej śladem. Globalne przepływy metalu nie zmieniają się bardzo lecz sama percepcja „barbarzyńskiego reliktu” wracającego do systemu jest ogromnym wydarzeniem.
7. Na Ukrainie dochodzi do wysadzenia gazociągów należących do Gazpromu. Na rynkach finansowych zaczyna się panika w oczekiwaniu na odpowiedź Putina.
8. Pod ciężarem derywatów załamuje się płynność w jednym z dużych banków. Sytuacja błyskawicznie rozprzestrzenia się na inne banki. W ciągu kilku tygodni w 3 dużych bankach przeprowadza się procedurę Bail – in aby uniknąć bankructwa. Pogłębia to skalę problemów gdyż ludzie masowo wycofują środki z systemu bankowego.
Podsumowanie:
Zamknięcie London Silver Fix jest niewątpliwie pozytywnym czynnikiem dla cen srebra. Na taki krok zdecydowano się po pierwsze ze względu na zbyt dużą uwagę jaką przyciągnęła manipulacja metalami szlachetnymi ale i też dlatego, że Deutsche Bank nie był w stanie odsprzedać swojego miejsca innemu bankowi. Ustalanie ceny srebra przy udziale wyłącznie 2 banków przyciągnęłoby jeszcze więcej uwagi niż to ma miejsce obecnie a jak wiadomo wielkie pieniądze lubią ciszę. Co do cen srebra, to nie spodziewałbym się nagłej eksplozji ze względu na London Fix. Niewątpliwie jest to jednak krok w dobrym kierunku.
Trader21
Jot
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
trader21
"Powiedz skąd bierzesz dane odnośnie wpływów i odpływów środków z funduszy inwestycyjnych?"
Odp: http://www.izfa.pl/pl/index.php?id=10043
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
kontofo
- pomyłka w tekście czy takie wałki kręcą naprawdę?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
trader21
Jest to zysk roczny. Zauważ że masz x 200 dni.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Gumiś
Czy sądzicie, że jest realne istotne odsunięcie w czasie utraty zaufania (de facto globalnego resetu) o którym pisze Trader21, przez następujące działanie rządów?:
Rządy ograbiają kogoś z aktywów (np. z fizycznych zasobów złota). Kogoś kto ma dużo aktywów, a jednocześnie:
a) społeczeństwo tj. zwykły Kowalski przesadnie nie odczuje skutków tej grabieży;
b) nikt nie pomoże ograbianym, a nawet jeśli pomoc będzie niewystarczająca (powody mogą być różne - np. kampania medialna przekonująca że szkodzą społeczeństwu).
Skutkiem byłoby skokowe obniżenie długu publicznego (przy założeniu przeznaczenia zagrabionych aktywów na spłatę długów). Dalszymi skutkami mogłyby być:
a) wzrost zaufania do państw emitentów walut papierowych;
b) wzrost zaufania inwestorów i konsumentów => realny wzrost gospodarczy;
c) dalsze drukowanie pieniędzy i zadłużanie państw - aż do kolejnego kryzysu zadłużeniowego.
Dodatkowo jeśli zagrabionym aktywem byłoby fizyczne złoto pojawiają się dodatkowe korzyści:
a) Comex nie bankrutuje;
b) Możliwe jest dalsze manipulowanie ceną złota i granie na jej spadek;
c) Gdyby złota było naprawdę dużo (np. 10 tys ton) Chiny o dekadę albo więcej musiałyby (? zgodzicie się?) odłożyć plany uczynienia z Renminbi nowej waluty światowej.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
althis
Co miałeś na myśli pisząc: "2. Ilość rozliczeń międzynarodowych poprzez tzw. „non dolar swap agreements” osiąga masę krytyczną po czym dochodzi do załamania się indeksu dolara."
Chodzi mi o to, czy mógłbyś rozwinąć ten punkt, bo napisane bardzo ogólnikowo (dla zwykłego laika niezrozumiałe)
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
xhx22
Dokupic jeszcze w dobrej cenie ?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
"http://www.bankier.pl/wiadomosc/Banki-centralne-znow-umowily-sie-w-sprawie-zlota-3126231.html
Dokupic jeszcze w dobrej cenie ?"
Prędzej sprzedać to, co się posiada. Należy grać kontrariańsko do banków centralnych.
Dowód: dzisiaj po cenie 1300 $ nie chcą sprzedawać, a kiedyś po 300 $ sprzedawały. Wniosek jest oczywisty - banki centralne nie znają się na rynku złota, a ich posunięcia są nieomylnie mylne ! :)
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
trader21
"Ilość rozliczeń międzynarodowych poprzez tzw. „non dolar swap agreements” osiąga masę krytyczną po czym dochodzi do załamania się indeksu dolara"
4 lata temu praktycznie cały handel międzynarodowy odbywał się przy użyciu USD. Od tego czasu Chiny podpisały 23 umowy pozwalające na rozliczanie handlu w Juanie lub walucie partnera handlowego. Poza Chinami wiele innych krajów podpisało podobne umowy.
Większość dolara jest poza USA w postaci rezerw walutowych oraz kapitału niezbędnego no zakupu surowców. Jeżeli za 3 miesiące np. Rosja porozumie się z Niemcami odnośnie zamiany dolara na Euro czy Rubla w rozliczeniach za gaz to dolary, które do tej pory były wykorzystywane w transakcjach nagle staną się zbędne i zostaną wystawione na sprzedaż (zamiana na Euro czy Ruble).
W pewnym momencie popyt na dolara spadnie tak bardzo, że globalne fundusze zaczną się go wyzbywać i dojdzie do skokowej dewaluacji powiązanej z paniką na giełdach. Podobny problem jak USA ma Japonia.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
trader21
A nie zapominałeś przypadkiem, że banki centralne poza wyprzedawaniem złota wyleasingowały jego znaczną część bankom bulionowym. Te z kolei wyprzedały metal nie płacący nic aby skupić obligacje płacące 4-5%.
Problem jaki dzisiaj mają owe banki jest taki, że dużych ilości złota w oficjalnej cenie nie ma na sprzedaż. Jeżeli uważasz, że złoto powinno się natychmiast sprzedawać i znasz sprzedawcę to wykonaj telefon do Moskwy czy Pekinu. Myślę, że zapłacą Ci sporo ponad spot aby nabyć fizyczny metal.
FED pewnie też będzie zainteresowany, chętnie skupi 300 ton za 12,5 mld USD (tyle drukuje w tydzień) i natychmiast zwróci złoto Niemcom. Po problemie :-)
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Luk
Dzisiaj wpadłem na ciekawy poglądowy wywiad z Stephen Leeb. Małe co nieco o technologii, srebrze i ogólnie takie tam.
http://kingworldnews.com/kingworldnews/Broadcast/Entries/2014/5/18_Dr._Stephen_Leeb_files/Stephen%20Leeb%205%3A18%3A2014.mp3
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
"A nie zapominałeś przypadkiem, że banki centralne poza wyprzedawaniem złota wyleasingowały jego znaczną część bankom bulionowym. Te z kolei wyprzedały metal nie płacący nic aby skupić obligacje płacące 4-5%."
Ta hipoteza brzmi dość wiarygodnie. Nie wiem tylko czy procedury obowiązujące w bankach bulionowych pozwoliłyby na taki rodzaj spekulacji. W końcu jest to otwarcie dużej spekulacyjnej pozycji short bez pokrycia, gdyż trzeba złoto oddać na żądanie leasingodawcy.
Jeżeli tak się stało, to być może banki bulionowe, by wyjść z tego kanału umówiły się z FED, że ten w razie czego przejmie zobowiązanie do zwrotu złota, a banki będą np. przez 10 lat podtrzymywać popyt na amerykańskie tresauries. Dla mnie byłoby to logiczne, no ale to tylko moje spekulacje.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
xhx22
Podobno każda cena na dzień dzisiejszy poniżej 1500 oz to jak za darmo.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
trader21
Nie wiem jaka jest umowa między bankami centralnymi a bulionowymi ale fakt jest taki, że początkowy leasing złota doprowadził do sytuacji w której mamy ponad 100 uncji papierowego złota na 1 uncję metalu fizycznego.
W shortowaniu metalu zysk jest drugorzędny. Ostatecznie banki bulionowe mogą być i były już wyratowane przez FED.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
wd7
Sz. P.
Nie jestem tak mądry jak załżyciel bloga, ale jestem dziwnie pewien, że Koniec London Silver Fix jest wbrew pozorom kamieniem milowym w tym co się dzieje na rynkach. Można też powiedzieć,że jest małym kamyczkiem zapoczątkowującym swoistą lawinę wydarzeń, które nadejdą. Kamyczkiem, którego prawie nikt nie zauważył, a ci co zauważyli to go lekceważą. Ta lawina będzie oczywiście spadać w ciągu kilku najbliższych lat, a nie dni. Jeszcze się taki nie narodził, co by nad wszystkim miał kontrolę. Każdy krach zaczyna się od utraty kontroli nad pewnymi zjawiskami. A Koniec London Silver Fix jest właśnie pierwszym krokiem w tym kierunku.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Mucha
nawet trystero potwierdza zwałe na akcjach
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
MarCov
Wybaczcie, że odbiegam odrobinę od tematu, ale chciałbym zaapelować do was w pewnej sprawie. Mianowicie szukam informacji na temat obrotu złotem i srebrem inwestycyjnym. Innymi słowy interesuje mnie wszystko co związane jest z prowadzeniem działalności przez dilerów bulionem, jak działa taki biznes, w jaki sposób i gdzie zamawiać sztabki i monety, itd. Chodzi mi o książki, filmy, strony internetowe, blogi, publikacje, wszystko co jest związane z tematem.
Może ktoś ze grona forumowiczów, a nawet sam trader 21 posiada wiedze o tym rodzaju prowadzenia działalności i jest skłonny się nią podzielić?
Żeby nie zakłócać dłużej porządku forum podam swój email- marcov024@yahoo.co.uk .
Serdecznie pozdrawiam wszystkich i z góry dziękuje za każdą informacje.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
memphisto
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
My od dawna wiemy o istnieniu kartelu, a Komisja Europejska dopiero teraz odkrywa, że coś jest na rzeczy he he. Chociaż bardziej do mnie przemawia inna wersja, mianowicie że od dawna wiedzieli czym jest kartel (w końcu afera i upadłość Grecji to sprawa dużych chłopców), ale siedzieli cicho do czasu kiedy wypływający brud jest już tak wielki, że muszą coś powiedzieć.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Luk
https://www.youtube.com/watch?v=KG_5uhjTzvc&list=PLNwUWnJgSq_LsSyEjjIZEtrdUQFhgWWbN
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Deckard
Co do newsa z wybiórczej - ktoś z was widział w polskich mediach to: http://www.zerohedge.com/news/2014-05-20/china-signs-non-dollar-settlement-deal-russias-largest-bank ?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
wd7
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/chiny-wzywaja-do-stworzenia-w-azji-nowego-ukladu-bezpieczenstwa/yebw1
Sorry , ale złoto jest w niełasce tylko u idiotów. Żydzi mają jakoś odmienne zdanie.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
JedenZłotyKrugerrand
Jeżeli Chiny podpisały ,,non-dollar-settlement-deal'' z największym ruskim bankiem to oczywiste jest, że ten bank musiał mieć zielone światło z góry.
Czy to ostrzeżenie czy krok do podpisania podobnego porozumienia między rządami tych państw ? (takie porozumienie = koniec $).
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
poxy6
myśle że i temat gazu dla Chin też jest już dawno zaklepany. Spora kasa, jeśli pójdzie w rublu to porządnie trzepnie ta transakcja dolarem.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
mr_bean
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
JedenZłotyKrugerrand
Witaj @poxy6. Z tego co widzę, informację zaczynają się potwierdzać, ale myślę, że na otwieranie szampana ciut za wcześniej. To może być tylko ostrzeżenie, po którym jak zazwyczaj USA i Rosja/Chiny się dogadają. Ale równie dobrze może być to początek końca ery petro$. Zobaczymy.
@ mr_bean
Al jazeera ma z reguły dobre informację, często podają coś jako pierwsi a później te wszystkie BBC, CNN, Bloombergi to powtarzają. Zobaczymy czy się potwierdzi oficialnie i co z tego wyniknie.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
poxy6
nie puszczą tego gazu w dolarze. Putin się napalił i nie odpuści. Będzie gnębił jankesów. To jest mentalność rodem z NKWD. Nie ważne są metody i ofiary, ważny jest cel (obrona Stalingradu). Zawsze czytamy jakie Chiny / Rosja mają powody żeby uśmiercić $. Trzeba by się było zastanowić jakie są argumenty przeciwko. Szczególnie dla Chin.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Jot
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
JedenZłotyKrugerrand
Bardzo możliwe, że będzie jak napisałeś, myślę, że nikt z nas obecnych nie miałby nic przeciwko. Żeby tylko USA nie miały jakiegoś asa w rękawie, którym mogłyby działać odwetowo. Prędzej czy później $ padnie, ale lepiej prędzej.
Złoto cały czas idzie bokiem, przedział jest wyjątkowo wąski 1275-1315 $/ozt. Duże szanse, że szybko się wybije w górę, moim zdaniem minimalne szanse, że wybije się w dół.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Przecież obrót poza terytorium USA w dolarze nie ma na dolara większego wpływu. Oto dwa warianty dla dolara równoważne:
1/ Rozliczenia Rosja - Chiny prowadzone w dolarze. Chiny kupują 1 mld $ na forex i płacą Rosji 1 mld $ za gaz. Rosja ten 1 mld $ sprzedaje na forex. Bilans dla dolara zerowy.
2/ Rozliczenia Rosja - Chiny prowadzone poza dolarem. Bilans dla dolara zerowy.
Tak naprawdę na bilans dolara mają wpływ transakcje z Arabią Saudyjską i nic ponadto. W myśl zawartych kiedyś umów Arabia posyła dolce do USA kupując tresauries, a za odsetki od tresauries USA inwestuje w Arabii. Arabia ma za to od USA parasol bezpieczeństwa i przyzwolenie na kontynuację zamordyzmu w polityce wewnętrznej. W tym wariancie petrodolar wraca do USA, a USA może w efekcie kupować nadal żyć na koszt całego świata.
Dopiero gdyby Arabia wycofała się z umowy petrodolarowej, dolara czekałby krach. No ale Saudowie poczuliby wtedy amerykańskie bomby na swoich kefijach.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
poxy6
czy USA ma asa. Choroba wie, wstępnie to wygląda tak jakby maszyna już ruszyła bo przecież to USA + UE pierwsze obudziły niedźwiedzia swoimi sankcjami. Usiaki mogą jeszcze trochę podskoczyć bo nie są w żaden sposób uzależnieni od sowietów ale z Unią to już jest inna bajka. Zresztą moim zdaniem Unia w tej rozgrywce zupełnie się nie liczy.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
trader21
Rozliczenia Rosja - Chiny prowadzone w dolarze. Chiny kupują 1 mld $ na forex i płacą Rosji 1 mld $ za gaz. Rosja ten 1 mld $ sprzedaje na forex. Bilans dla dolara zerowy."
Nie jest to takie proste. Chiny trzymają UST i USD aby zapłacić nimi za Rosji za gaz. W momencie gdy przejdą na rozliczenia rubel / juan zmniejsza się popyt na dolara. Bilans dla dolara absolutnie nie jest zerowy.
Dużo większe znaczenie rzeczywiście ma Arabia ale kraje arabskie już wyłamują się z koalicji dolarowej. Iran przekazuję Rosji w barterze (poza dolarem) 500 tyś baryłek ropy dziennie, które Rosja sprzedaje dalej poza systemem dolarowym. To kolejne 20 mld zmniejszające popyt na USD.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
JedenZłotyKrugerrand
Poprawie to co napisałeś, mianowicie:
,,2/ Rozliczenia Rosja - Chiny prowadzone poza dolarem. Bilans dla dolara zerowy.''
W tym wypadku Chiny sprzedają 1 mld $ na Forexie, bo jest im do niczego nie potrzebny, skoro płacą Rosji za gaz w rublach. Pytanie kto kupi ten 1 mld $ ?
@poxy6
Zobaczymy co będzie, ale myślę, że na otwieranie szampana jest jeszcze troszkę za wcześniej.
Unia się nigdy nie liczyły poza Niemcami i U.K oraz Francją. Cała reszta to figuranci. Zastanawiam się jaka będzie odpowiedź USA, co tym razem - ale historia uczy nas, że oni zawsze mają coś w zanadrzu.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
slider10000
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
poxy6
z ideą silnego państwa nie stoi dyskutować. To zawsze było domeną w ich priorytetach. Co do kasy to od dawna w tym temacie nic się nie zmienia. Dziś kasa ima się jedynie szczytów władzy i mafii. Zwykły Wania nie ma co niej marzyć. Dawniej prawitielstwo też myślało żeby się obłowić z tą tylko różnicą że trzeba było być o wiele ostrożniejszym. W myśl zasady "cichsze budiesz, dalsze budiesz".
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
slider10000
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
poxy6
Russia Buys 900,000 Ounces Of Gold Worth $1.17 Billion In April
http://www.zerohedge.com/print/488737
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
gruby
wielokrotnie poruszałeś temat seryjnych samobójstw wśród bankowego establishmentu, ostatnio w tym artykule właśnie. Przyznam, że słyszałem takie plotki również w innych mediach, jednak bez konkretów.
Kto i kiedy odebrał sobie życie ?
Nawet nie nazwiska są tu ważne (oszczędźmy bólu ich rodzinom), a zajmowane pozycje i konkretne banki. Czy mógłbyś sporządzić listę bankierów, którzy ostatnio targnęli się na swoje życie ?
Szczególnie interesujące byłoby zestawienie: pracodawca, zajmowana pozycja, data samobójstwa.
To wyjaśniłoby wiele jeśli o ciemne interesy banków oraz ich realny stan chodzi. Umiejscowienie w czasie i w konkretnym banku pozwoliłoby wyciągnąć wnioski co do możliwych korelacji, na przykład ze śledztwem w sprawie LIBORu, Deutsche Banku, wyceny aktywów JP Morgana, przewałów na rynku złota i tak dalej.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
slider10000
KGB przeroslo system partyjny jeszcze w latach 70 tych . To oni stworzyli system oligarchiczny wraz z mlodym aktywem KPZR . Oni tez teraz przywrocili oligarchow w ramy panstwa po rzadach nieudolnego Jelcyna . KGB to trzon Rosji , byl jest i bedzie . Oni wiedzieli ,ze nie utrzymaja panstwa jako panstwa calego ludu wiec stworzyli swoja wlasna elite. Jak widac rozegrali to doskonale .. ekonomicznie. Odbieglem od tematu , ale nie sposob jest rozumiec obecna Rosje , bez tych faktow .
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Deckard
http://abcnews.go.com/International/wireStory/gazprom-china-russia-sign-30-year-gas-deal-23807568
Drugi ciekawy news, o portugalskim banku Esprito Santo International:
http://www.reuters.com/article/2014/05/21/portugal-bancoespirito-idUSL6N0O742Q20140521
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
slider10000
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
poxy6
pisałeś wielokrotnie, że cenisz wiedze Belki. Oto co dziś powiedział o przekształcaniu naszej gospodarki w "zaawansowaną" na zjeździe ekonomicznym w Londynie.
"Nie możemy być krajem konkurującym wyłącznie albo przeważnie niskimi płacami. Pewne instrumenty polityki gospodarczej funkcjonujące w Polsce mają charakter tymczasowy. Nie można na stałe dopuszczać do tego, by miliony ludzi udawały, że są przedsiębiorstwami, by płacić niższą stawkę ZUS-u. Więc wiadomo, że koszty pracy muszą się zwiększać". Zaawansowanie w wyższych podatkach, no wybacz ale to woła o pomstę do nieba. Ja myślałem że nam tu bardziej chodzi o zaawansowanie technologiczne, naukowe, wdrożeniowe np innowacji technologicznych, nowych technologii ale chłopakowi z nbpu chodzi o konkurencje na polu wyższych podatków. To według niego powinno charakteryzować naszą godpodarkę żeby mogła być "zaawansowana". Przecież to trąci już nie tylko socjalizmem ale czystym komunizmem. Oj coś mi się wydaje że emigracja na wyspy nabierze na sile jak tacy mędrcy będą nas uszczęśliwiać.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
trader21
Dwa lub trzy razy stwierdziłem, że Prof. Belka ma ogromną wiedzę ale nigdy nie twierdziłem, że zgadam się z jego poglądami oraz tym jak zarządza NBP.
Absolutnie się z Tobą zgadzam, że jego wypowiedź jest jedną z głupszych jakie czytałem.
"Nie można na stałe dopuszczać do tego, by miliony ludzi udawały, że są przedsiębiorstwami, by płacić niższą stawkę ZUS-u"
To jest ekstremalny przykład braku szacunku dla przedsiębiorców, który w przeciwieństwie do urzędników wnoszą wartość dodaną do gospodarki.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
poxy6
dzięki za odpowiedź. Sądzisz że ten gazowy kontrakt Rosja / Chiny będzie realizowany petrodolarem? Nie mogę się doczytać, może ktoś odnalazł tą informacje? Jeśli nie to jaki to będzie miało wpływ na $? Całość opiewa na 400 mld $ ale rozłożone na okres 30 lat. Z góry dzięki za odpowiedź.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
trader21
Będzie realizowany poza dolarem o czym na razie nie mówi się otwarcie. Inna sprawa jest taka, że gaz będzie dostarczany dopiero za 4 lata.
Jutro napiszę więcej o innych, dużo ważniejszych aspektach wojny finansowej Rosja - USA.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
poxy6
ja jestem naprawdę laik w finansach, ale czuje że zaczynają się dziać naprawdę ważne rzeczy.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
JedenZłotyKrugerrand
Ewidentnie coś jest na rzeczy, też mam takie wrażenie. Niemiecki Bafin szaleje, Goldman Sachs sprzedaje magazyny w których trzymał fizyczny metal, amerykańskie banki wycofują się z sektora surowcowego, oficjalnie wskutek presji opini publicznej, Kongresu i regulatorów rynku - za dużo machlojek wyszło na jaw.
DB wychodzi z ustalania cen złota, koniec fixingu dla srebra. I teraz ta umowa gazowa Rosja-Chiny. Jeżeli handel będzie rozliczany z pominięciem $, to mamy mega przełom.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
poxy6
jutro ma być wpis na ten temat. Ciekawe czy tempo wydarzeń przyspieszy. Ale czuje że żarty się skończyły.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
kkk
Chiny muszą płacić $, nie maja wyjścia... co zrobią z tymi tonami papierków? Pracę Chińczykom dają amerykańskie firmy, myślicie, że takie Apple zacznie rozliczać się w złocie bo tak chcą Chiny i Rosja? Przeniesie produkcje do USA i kilkaset tysięcy Chińczyków zostanie bez roboty. Pomnożyć to przez x korporacji i żadna armia nie opanuje takich mas... Oczywiście, Chiny mogą zamieniać $ na coś wartościowego na własna rękę... Złota nikt przy taśmie produkcyjnej nie robi, zasoby są ograniczone... inne możliwości?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
gruby
"Pracę Chińczykom dają amerykańskie firmy, myślicie, że takie Apple zacznie rozliczać się w złocie bo tak chcą Chiny i Rosja? Przeniesie produkcje do USA i kilkaset tysięcy Chińczyków zostanie bez roboty."
Proponuję, żebyś poczytał wspomnienia Steve Jobs'a. Tylko FoxConn był w stanie uruchomić produkcję milionów egzemplarzy nowego IPhone'a w kilka miesięcy. Łącznie z zatrudnieniem i przeszkoleniem pracowników, łącznie ze stworzeniem całego łańcucha poddostawców, łącznie ze zorganizowaniem całego transportu do i z fabryki. Tylko FoxConn był w stanie przestawić proces produkcyjny praktycznie z dnia na dzień, kiedy wielki Steve z dnia na dzień znienawidził stare szkiełka i postanowił zastosować Gorilla Glas do wyświetlaczy.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
kkk
Nowy mac pro jest produkowany tylko w USA, więc nie wygląda to tak jednokierunkowo...
Umowy na pewno są długoterminowe i zapewne rozliczenia są w $, więc obie strony mają ograniczone możliwości szybkiego manewru. Tyle, że koncerny amerykańskie mogą w dłuższym czasie zaplanować przeniesienie np. do Brazylii lub Meksyku, z kolei Chińczycy xx mln nowych miejsc pracy nie wykombinują. Tam się dokonała rewolucja kulturowa, wieś poszła do miast i ciężko teraz to odwrócić. Według mnie Chiny są w większym stopniu zakładnikiem zachodu niż odwrotnie... Sumarycznie ogromne nadwyżki (w $) ale jak to rozliczyć na liczbę mieszkańców to np. na social nie starczy...
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
gruby
"... z kolei Chińczycy xx mln nowych miejsc pracy nie wykombinują. Tam się dokonała rewolucja kulturowa, wieś poszła do miast i ciężko teraz to odwrócić."
Zgodnie z najnowszym programem partii Chiny stawiają na rozwój rynku wewnętrznego, w celu zmniejszenia własnej zależności od eksportu. O ile kolejne programy partii komunistycznych w bloku wschodnim były przedmiotem żartów o tyle programy partii komunistycznej Chin radzę traktować na poważnie.
Wreszcie na koniec: skomentuj proszę ujemny bilans płatniczy Chin w drugim kwartale 2012 roku (minus 11,8 mld USD) w świetle własnej tezy o uzależnieniu chińskiej gospodarki od eksportu.
źródło:
http://2.bp.blogspot.com/-Y0OBIy260k0/UB7PGY07KBI/AAAAAAAAFd8/b5AWoWU2a_4/s1600/chiny-bop.png
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
kkk
1. kolejne miasta widma i fabryki nic nie produkujące... gotówkę na ograniczone działania mają, więc na razie nie ma problemu... to jeszcze działa siłą rozpędu z przed kilkunastu lat, nowe pokolenie dopiero dochodzi do głosu i będzie chcieć coraz więcej... skończą się fabryki zarządzane przez partyjnych kacyków i praca za miskę ryżu (to akurat już się skończyło, robotnik zarabia praktycznie to samo co Polak)
2. to proste - surowce... uświadomiłeś mi właśnie, że sytuacja Chin nie jest zła tylko fatalna... fabryka świata a są do tyłu
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00