Od kryzysu w 2008 roku kraje grupy PIIGS mają coraz większe problemy finansowe. Przy czym trzeba podkreślić, że to sektor bankowy jest najbardziej zagrożony niewypłacalnością. W przeciągu ostatnich miesięcy informowałem o fatalnej sytuacji włoskich banków. I choć media starają się odwrócić uwagę od problemu, sytuacja nie ulega polepszeniu – kilka dni temu sprawa, do tej pory stricte finansowa, przeniosła się na arenę polityczną. Włoski premier Matteo Ranzi zarzucił prezesowi EBC Mario Draghiemu, że zbyt mało robi dla własnego kraju w sprawie upadającego sektora bankowego. W ten sposób został on publicznie obarczony winą za kryzys, którego ciężar odczuł cały naród.
Sedno problemu
Głównym problemem włoskich banków jest gigantyczna dziura w ich bilansach, sięgająca 360 mld euro. Jest ona efektem opóźnień lub zupełnego zaprzestania spłaty kredytów udzielonych klientom. Odpowiada ona kwocie równej 17% PKB Włoch i przy obecnych warunkach jest absolutnie nie do udźwignięcia przez kraj zadłużony na 133% – w stosunku do PKB. Na domiar złego kapitał, zarówno z kont jak i akcji, szybko odpływa od sektora bankowego, czym bardzo pogarsza i tak trudną sytuację kraju.
Rząd próbuje załagodzić sprawę uciekając się do przyznawania doraźnej pomocy finansowej czy uruchomienia funduszu ratunkowego, który ma dokapitalizować daną instytucję w razie nagłej utraty płynności. Problem polega jednak na tym, że środków jest o wiele za mało, bądź są pozyskiwane od innych banków, a to nadwyręża bilans pozostałych instytucji.
Dlaczego zatem odpowiedzialność zrzuca się na Mario Draghiego? Kierował on Włoskim Bankiem Centralnym w latach 2006-2011 i to za jego kadencji doszło do najsilniejszych ciosów, które spadły na włoski sektor bankowy. Sam Draghi oczywiście nie ponosi winy za wszystkie problemy Włochów, jest jednak świetnym materiałem na kozła ofiarnego z racji zajmowanego stanowiska.
Jest bez znaczenia kto stałby na czele najważniejszych instytucji. Sam system prowadzi do niekontrolowanego przyrostu zadłużenia i implozji budżetu państwa. Już w momencie przystąpienia Włoch do strefy euro kryzys – obecnie trawiący włoski sektor bankowy – był nie do uniknięcia. Historycznie niskie stopy procentowe, do których Włosi otrzymali dostęp dzięki wspólnej walucie i polityce monetarnej, spowodowały kredytowy boom. Społeczeństwo, które nie zostało nauczone ostrożności i samodyscypliny w zakresie finansów, otrzymało nagle wyjątkowo tani dostęp do pieniędzy. Mało tego, europejscy keynesiści zachęcali społeczeństwo do trwonienia pieniędzy po to, by napędzić gospodarkę. W normalnych warunkach takie zachowanie skończyłoby się szybką dewaluacją waluty, bankructwami i powrotem do normalności. W tym przypadku jednak, wszystkie mechanizmy korygujące nierozważne działania zostały usunięte przez fiskalne połączenie rozrzutnych krajów Europy Południowej z bogatymi społeczeństwami Europy Północnej. W momencie, gdy Południe zadłużało się na potęgę, Północ zarabiała krocie na zwiększonym eksporcie.
W konsekwencji jedynym możliwym scenariuszem kolejnych wydarzeń mógł być tylko kryzys bankowy, który niestety rozrósł się i teraz zagraża całej Europie. Włoskie banki to tylko jedne z wielu niewypłacalnych podmiotów. W podobnej sytuacji znajdują się banki w całej Strefie Euro, a każdy z nich może stać się inicjatorem zapaści gospodarczej całej Unii.
By ratować sytuację, Mario Draghi dokapitalizował (nieoficjalnie) upadający sektor kwotą 250 mld euro. Jest to niestety ciągle za mało. Odpływy środków z zagrożonych podmiotów nałożyły się na ogromną sumę złych kredytów i w efekcie potrzeba znacznie więcej pieniędzy, aby ustabilizować sytuację. Na to z kolei nie zgadzają się Niemcy, które – podobnie jak w Grecji – z chęcią wykupiłyby cenne aktywa za ułamek ich prawdziwej wartości.
Scenariusze rozwoju włoskiego kryzysu
Draghi ma możliwość krótkoterminowego rozładowania napiętej sytuacji, poprzez skup jeszcze większej ilości akcji i obligacji zagrożonych instytucji. Przy czym konieczne będzie jednoczesne wspomaganie ich dodatkową płynnością, z wykorzystaniem środków przekazywanych za sprawą umów swapowych. Sprawa może zostać rozwiązana podobnie jak w przypadku Grecji. Mimo, iż banki znacznie ograniczyły wypłaty środków z kont, kapitał szybko odpływał z sektora, a akcje podmiotów spadały w dół. Udało się jednak ustabilizować sytuację dzięki EBC, który może dostarczyć każdą potrzebną kwotę, aby dokapitalizować banki i utrzymać w nich płynność.
Przeciw takiemu scenariuszowi opowiada się kanclerz Niemiec Angela Merkel. Zapowiedziała, że wykluczona jest możliwość ratowania włoskich banków za pieniądze podatników. Innego zdania jest Lorenzo Bini Smaghi – były członek zarządu EBC i obecny prezes banku Societe Generale. Uważa on, że Unia powinna odejść od prawa o uporządkowanej likwidacji banków bail-in i dokapitalizować upadające instytucje świeżo wydrukowanymi pieniędzmi z EBC.
Bail-in jest nie na rękę oficjelom, ponieważ unaocznia społeczeństwu cały proceder. Bankructwo banku jest wtedy bezpośrednio przerzucane na barki klientów, dzięki czemu widzą oni jak niebezpieczne jest powierzanie oszczędności nierozważnym instytucjom „zaufania publicznego”. Poza tym, gdy elektroniczne pieniądze zajmowane są przez bankruta, wówczas do łask, niemal natychmiast, wraca gotówka. A przecież sektor bankowy wypowiedział wojne środkom finansowym w takiej formie. Kolejnym negatywnym skutkiem bail-inu jest duża ekspozycja na wzajemne straty pomiędzy bankami. W sytuacji, gdy jedna instytucja upada, może ona wpłynąć na upadek kolejnych i doprowadzić do efektu domina, z jakim mieliśmy do czynienia w apogeum kryzysu w 2008 roku.
Skutki bail-outu są dużo mniej widoczne, zwłaszcza dla społeczeństwa, które nie orientuje się w dzisiejszym świecie finansów. W tej opcji podatnicy również ponoszą koszty, ale są one rozkładane na większą grupę ludzi. Oprócz tego, obciążenie nie jest bezpośrednie, tylko ukryte w rosnących zobowiązaniach państwa wobec kredytodawców, którzy wykupują upadające podmioty.
Ostatecznie mamy więc dwie możliwości. Albo władze pozwolą upaść bankom, ale część z nich uratują po to, by móc ruszyć z nowym (znacznie mniej zalewarowanym) sektorem, albo wpompują ogromne pieniądze w upadające instytucje w celu ustabilizowania sytuacji na kilka miesięcy, do kolejnego kryzysu.
Podsumowanie
Czy EBC w przypadku Włochów zachowa się podobnie, jak rok temu w Grecji? Tego oczywiście nie możemy wiedzieć na pewno. W moim odczuciu tak właśnie się stanie. Jak długo Draghi będzie miał możliwość drukowania pieniędzy, tak długo będzie to robił. Nic innego mu nie pozostało, ponieważ stopy procentowe już są na zerowych poziomach, a ujemne oprocentowanie spowoduje jeszcze szybszy odpływ środków z sektora bankowego. Nikt rozsądny nie będzie przecież przechowywał pieniędzy na koncie, za które dodatkowo musi płacić określony procent od posiadanej kwoty. Łatwiej będzie przenieść środki do ubezpieczonej skrytki depozytowej, czego próbowano przecież już w Szwajcarii.
Wypłacalność banków jest jednak zagadnieniem drugorzędnym. Najważniejszym jest zaufanie społeczeństwa do systemu. Przypadek funduszy w Wielkiej Brytanii, które zamroziły kapitał własnych klientów, pokazał inwestorom, że czas na ryzykowne spekulacje dobiegł końca i należy przenieść część kapitału do bezpiecznych przystani. Największym zagrożeniem dla instytucji finansowych są właśnie takie momenty otrzeźwienia, a nie chwilowe odpływy środków, które szybko można załatać świeżymi pieniędzmi z Banku Centralnego.
Zespół Independent Trader
Freeman
trader21
Tak, Santander jest w równie kiepskiej sytucji. Porównanie do DB jest zbyt ostre ale lepiej go unikać.
@Freeman
Obecnie piszę 1 artykuł na 3 publikowane. Udało mi się stworzyć naprawę fajny zespół ludzi, którzy rozumieją co się dzieje w globalnych finansach.
trader21
"Podtrzymujesz swoją prognozę 1,25 EUR/USD do końca roku? Mówiąc szczerze nie zanosi się."
Raczej nie, Brexit wszytko zmienił.
liquid
na dole strony jest zakładka lektury - obecnie jest tam znacznie więcej pozycji, niż w podesłanym artykule.
http://independenttrader.pl/lektury.html
buktor79
Czy polecisz jakiś ciekawe ksiazki Jima Rogersa?
buktor79
Wygląda na to że SP500 przebije zeszłoroczne szczyty... Nie uważasz że w obecnej sytuacji w Europie kapitał może popłynąć do Usd i na amerykański rynek? Jim Rogers pisze na swoim blogu ze ma pozycję długie na SP500 i Dow Jones. Co o tym sądzisZ?
http://jimtalksmarkets.blogspot.com/2016/06/investors-will-flee-to-us-dollar-now.html?m=1
JohnnyD
Traderze, czy mógłbyś opisać prawdopodobne wstrząsy jakie mogą nas czekać na przestrzeni najbliższych miesięcy?
multicoolti
Nie martw się tak bardzo. Ja będę pamiętał Twoją prognozę przebicia po 20 tym lipca 1400 $ przez złoto potem przy 1470 $ lekka korekta i dalej do góry :)
bratpit
"Wcześniej Theresa May udzieliła wywiadu "The Telegraph", w którym powiedziała, że Wielka Brytania musi odnowić swój potencjał jądrowy, by zapewnić partnerów z NATO, że jej zobowiązania i zaangażowanie międzynarodowe nie ulegają zmianie po Brexicie."
NIe tylko Argentyna :-)
Partnerstwo w handlu czyli "wolny rynek" wymaga innego potencjału celem zapewnienia ,że nadal sie jest partnerem :-)
Bez "potencjału" , ale z "wolnym rynkiem" kraje staja się dziś bantustanami.
pecet
Ciekawy reportaż z pierwszej linii frontu co będzie jak.......................nie uratują włoskich banków
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Polak-z-Caracas-o-kryzysie-szalejacym-w-Wenezueli-Tam-mieszkam-7432526.html
uberbot
A wiesz jaka jest odpowiedź ludzi na takie problemy?
Jeszcze więcej "państwa", jeszcze więcej regulacji - poszukiwania niewidzialnego ojca, który ma rozwiązać wszystkie problemy... Dziwne, że na wolnym (również zwanym czarnym) rynku nigdy nie brakuje dóbr...
pecet
Niestety gdybym tego na sobie nie przećwiczył nie dałbym wiary tym obrazkom z załączonego linku niestety historia nam sie powtarza i bardzo prawdopodobne, że to do nas dotrze tyle tylko,że damy wam wybór co wolicie dżumę(dodruk) czy też cholerę (upadek banków). Najlepsze, że młodzi myślą "przecież w sklepach tyle towaru" mało kto wie,że w 80% jest niezapłacony supermarkety płaca dostawca po sprzedaży więc w razie jakiejkolwiek paniki zniknie szybciej niż sie wszystkim wydaje............
PLanktON
Bart
Życzę wszystkim udanych inwestycji i zdrowia bo to w sumie najważniejsze.
TBTFail
M123
programistaJava
Mógłbyś powiedzieć skąd brać takie dane archiwalne ??
moratar
allegro.pl/niemcy-rfn-zestaw-159-x-5-marek-wszystkie-srebrne-i6308237544.html
wychodzi 78,51pln za 1oz srebra.
2 dni do końca aukcji :)
placek
algicyd
Parę razy wypowiadales się na temat bezpieczeństwa systemu bankowego w Polsce, a co sądzisz o Banku Pocztowym? Akcjonariat: Poczta Polska S.A. - 75%, PKO BP - 25%
tonyxxl
A co z tymi niewybieralnymi? też mamy na to wpływ? nie sądzę. Goldman Sachs lubi polityków: zatrudnił byłego przewodniczącego KE Jose Manuela Barroso
Read more: http://wyborcza.biz/biznes/1,148286,20372670,goldman-sachs-lubi-politykow-zatrudnil-bylego-przewodniczacego.html#ixzz4EA7MhXXU
3r3
Zła sytuacja to taka w której prędkość cyrkulacji jest niższa niż ta przy której podjęto zobowiązanie.
A za to odpowiada wyłącznie drukarz fiata. Nie ma innych winnych.
"a akcje podmiotów spadały w dół"
Można spadać w innym kierunku?
@JohnnyD
Sytuacja nabiera tempa, czołgi są przestawiane, dowództwa flot zmieniane.
@bratpit
Bez tęgiej lagi w ręce nie ma handlu. Trzeba mieć argument że płaszcz trzeba oddać, że kierownika szatni też może zaboleć.
Gdyby Arabia Saudyjska miała projekcję siły na choćby jedno miasto w USA (tak jak Iran - Rumsfeld o tym pisał) to nie byłoby dyskusji w kwestii obligacji. Ale zbudowali sobie stok narciarski na środku pustyni.
@uberbot
Na rynku (czemu zaraz czarnym?) jest reglamentacja dostępu - cenzus finansowy.
Dlatego napady na transporty zanim dotrą na rynek.
@pecet
Świnka u rolnika nie jest na kredyt, ona nie zniknie - ona jest prawdziwa. Można pojechać, kupić, ubić, zjeść. Tak jak w '82. Niczego nie brakowało, tylko mieszczuchy nie umiały trafić do źródła przekonane że mleko bierze się ze sklepu.
trader21
„Wygląda na to że SP500 przebije zeszłoroczne szczyty... Nie uważasz że w obecnej sytuacji w Europie kapitał może popłynąć do Usd i na amerykański rynek? Jim Rogers pisze na swoim blogu ze ma pozycję długie na SP500 i Dow Jones. Co o tym sądzisz?”
Mimo, iż bardzo cenię Rogersa to od kilku lat jego prognozy są straszne:
połowa 2011 - kupujcie surowce,
styczeń 2016 - nie kupuję metali, będą tańsze
Jim zresztą sam przyznaje, że jego wyczucie czasu jest fatalne.
Nie bardzo wiem czemu kapitał miałby teraz płynąć z tańszej Europy i taniego euro do droższej giełdy w USA oraz drogiego dolara. Podwyżka stóp procentowych jest w zasadzie wykluczona, kolejna runda QE jak najbardziej możliwa. W takim otoczeniu kapitał raczej powinien przesunąć się na tanie rynki EM, a nie do USA.
@JohnnyD
Traderze, czy mógłbyś opisać prawdopodobne wstrząsy jakie mogą nas czekać na przestrzeni najbliższych miesięcy?
Arabia Saudyjska zacznie sprzedawać Chinom ropę za juany
Francja czy Austria rozpisze referendum nt. wyjścia z UE
FED uruchomi QE4 ale efekt będzie odwrotny od zamierzonego i inwestorzy zaczną uciekać od obligacji. Dziś ponad 10 bln USD długu ma ujemną rentowność
Kolejne starcie na linii Rosja - NATO
Short squeeze na metalach i utrata kontroli nad cenami
Problemy kolejnego banku, paniczna wyprzedaż wszystkich aktywów aby ratować płynność Zapalników są dziesiątki.
@PLanktON
„zwiększcie w końcu czcionkę bo na tablecie idzie szału dostać”
Sprawdzę co da się zrobić.
@algicyd
„Parę razy wypowiadales się na temat bezpieczeństwa systemu bankowego w Polsce, a co sądzisz o Banku Pocztowym?”
Nie analizowałem go. W wolnej chwili zrobię przegląd banków w Polsce.
BuahahaXD
Czy nie sądzisz, że to już ostatni dzwonek, aby zabezpieczyć kapitał zakupami metali szlachetnych?
Z jednej strony mamy napiętą sytuację, która raczej nie zakończy się przyjemnie, a z drugiej złoto i srebro doznały silnego rajdu przez ostatnie pół roku. Commercials mają ogromne pozycje short na złoto.
Proszę o Twoją opinię na ten temat.
Pio80tr
Mike Maloney bardzo lubi wykres Wilshire 5000 Total Market Cap vs. St.Louis Adjusted Monetary Base.
Od 2009 roku Wilshire 5000 (index of the market value of all stocks actively traded in the United States) jest pięknie skorelowany z baza monetarna.
Od Czerwca mamy coś co nazwałbym dywergencja. Wniosek taki albo dodruk albo wycena akcji w dól.
https://fred.stlouisfed.org/graph/fredgraph.png?g=5n6j
https://fred.stlouisfed.org/graph/fredgraph.png?g=5n6k
Freeman
dolomity7
Freeman
Mighty Baz
Zadałbym raczej inne pytanie? Jaka jest cena takie pomocy? Sedno problemu nie tkwi w słabości systemu finansowego, tylko chęci jego ratowania. I co najważniejsze, dotyczy w głównej mierze rynku europejskiego. Komu jest na rekę destabilizowanie UE? Pod każdym względem: politycznym - wzrost nastrojów nacjonalistycznych w krajach starej unii, finansowym - spadek zamożności klasy średniej, militarnym - wzrost nakładów na uzbrojenie, społecznym i religijnym - imigracja jako narzędzie silnych podziałów ...
Wszystkie symptomy wskazuja na reset nie tylko na rynkach finansowych.
Cebul
elvis
Dam
http://www.bankier.pl/wiadomosc/NBP-gotowki-przybywa-najszybciej-od-2008-r-7437575.html
MFW napomina Brukselę, że lepiej bail-out niż bail-in i prognozuje 20 lat stagnacji we Włoszech.
http://www.bankier.pl/wiadomosc/MFW-ostrzega-przed-bail-inem-wloskich-bankow-7437578.html
notoric23
Stany robią historyczne szczyty, wyniki spółek będą ok. Nie liczyłbym w roku wyborczym na duże zawirowanie na giełdzie w US. Europa - też było dużo szumu o Brexit - minął tydzień i wszyscy o tym zapomnieli. Co chwila będzie coś nowego wyskakiwało, postraszy tydzień i sytuacja będzie się normowała. Rynek będzie zmienny ale bez dramatów.
notoric23
Dam
A Włosi to mają swój bank centralny, że sobie mogą dodrukować? Czy może ten bank jest we Frankfurcie i więcej do powiedzenia mają Niemcy? Swoją drogą nikogo nie zastanawia dlaczego jedyną europejską instytucją, która jest w Niemczech jest EBC? Nie ma ani parlamentów, ani komisji, ani trybunałów sprawiedliwości itp. Niemcy rozumieją, że władza nad pieniądzem to najważniejszy atrybut państwa(no może oprócz przemocy).
Do pieniądza musi być powszechne zaufanie. Nikt nie będzie trzymał czegoś co nie ma wartości, ani nie zgodzi się zarabiać w czymś co nie odpowiada ekwiwalentnie efektom jego pracy.
Tomasz Carrot
Jeszcze tak dla spokojności: nas sytuacja podobnej do włoskiej nie zagraża: http://papug.pl/przyszlosc-usa-chin-rosji-i-ue-w-8-punktach/
Freeman
uberbot
Wg. wielu źródeł cytowanych tutaj na blogu głównym celem tzw. NWO jest "konsolidacja" banków. Problemu to nie rozwiązuje, tylko pogłębia, a dodatkowo władza skupiona jest w coraz mniejszym ośrodku... Najgorsze rozwiązanie. Najlepsze to parcelacja. Nie pamiętam dokładnych liczb, ale przed powstaniem FEDu istniało kilkaset/tysięcy banków w USA. Teraz masz parenaście...
Ostatnio modyfikowany: 2016-07-12 11:47
Freeman
Luk
Odpowiedź jest trudniejsza niż ci się zdaje. Teoretycznie jeśli wszystko pójdzie gładko, sprzedać metal będzie można np na aukcji w internecie. W momencie poważnego wzrostu cen wzrośnie również zainteresowanie metalami szlachetnymi. Powstanie wtedy odpowiednia ilość portali pozwalających na podobne transakcje.
Najprawdopodobniej nie będzie tak miło i w wielu krajach będą próbowali powstrzymać handel złotem w celu ratowania waluty. Wtedy pozostaje sprzedać metal na czarnym rynku, bądź załadować je np w bak paliwa u znajomego mechanika i jechać tam gdzie restrykcji nie będzie.
@notoric23
Dług będzie sobie rósł i rósł, ale nikogo to nie będzie obchodziło. Banki co po chwile dostaną bail-outa i wszystko będzie ok, a gdy stopy procentowe w końcu zejdą do -20% wszyscy załapią się za ręce i zaśpiewają kumbaya, zarzynając ostatnią świnkę :D
@Tomasz Carrot
Im większe banki tym dużo większe ryzyko.
@uberbot
W USA dalej są tysiące banków, tylko 99% z nich jest mała i nikt o nich nie mówi. Są nawet banki, które nie wykorzystują systemu rezerwy cząstkowej, ale te nie mają wpływu na sytuację finansową.
placek
Baroso też ktoś wybrał. Sam się przecież ni wybrał. A wybrali go, oficjalnie, Ci, których wybrał pośrednio naród. Ktoś wybrał Merkel o Ona i inni podobni wybrali Baroso.
@3r3
jak masz shorty to ci spada w górę :)
poziomeek
hamer
http://www.thetimes.co.uk/article/german-military-prepares-to-shape-new-world-order-kv6rkbmrn
hamer
http://www.bbc.co.uk/news/business-36763212
3r3
http://www.oilvoice.com/n/Nigerias-export-woes-attacks-on-oil-majors-and-why-merger-deals-have-virtually-halted/b3fa32540b64.aspx
W styczniu dyskutowaliśmy tu listę krain co się wywrócą jeśli cena ropy się utrzyma. Najwidoczniej się utrzymała a te USD wyceny są fałszywe.
dolomity7
Jot
pecet
"„Raczej już nigdy nie poznamy skali korupcji SS i urzędników niemieckiego aparatu państwowego. Nigdy też nie będziemy w stanie ocenić, ile powojennych niemieckich fortun i przedsięwzięć gospodarczych powstało dzięki kapitałowi zrabowanemu ofiarom hitlerowskiego ludobójstwa. Pewne jest natomiast, że to przede wszystkim czysta chciwość popychała moralnych zwyrodnialców w mundurach SS do zbrodni na niewinnych ludziach. Klasycznym przykładem jest zabójstwo trzech bardzo zamożnych lwowskich profesorów: matematyka Kazimierza Bartla, wybitnego lekarza Jana Greka oraz chirurga Tadeusza Ostrowskiego. Zaraz po egzekucji z ich willi zniknęły obrazy, rzeźby, antyki, biżuteria, a nawet dywany. W grabieży brał udział m.in. holenderski kolaborant i funkcjonariusz wywiadu SS Pieter Menten. Zrabowany majątek zamordowanego polskiego profesora posłużył później zbrodniarzowi jako kapitał założycielski jego przedsiębiorstw. Po wojnie holenderski złodziej znalazł się na szóstym miejscu wśród najbogatszych mieszkańców Holandii.”
3r3
To raczej nauka, że tak się należy bogacić.
"I tak rozumieć trzeba Jałtę"
pecet
3r3
Nie rozumiem koncepcji wyrównywania czegokolwiek. Jeść co da się zjeść, a czy tam są jakieś zaszłości czy nie to nie ma znaczenia, wynajmie się filozofów i dopiszą uzasadnienie moralne do wysuwanych roszczeń jak komuś takie bardzo jest potrzebne.
Bogacić się należy ze zwykłej, prostolinijnej chciwości.
pecet
Zauważ jak działaja dzisiejsze "grube biznesy"ustalasz sobie zasadę,że tylko TY produkujesz jakiś towar np"walute" i nie musisz sie troszczyć o:
a)zapotrzebowanie (dozujesz wysokość odsetek i popyt nigdy się nie skończy)
b)wiernych wyznawców Twojego produktu(codziennie przybywa nowych)
c)konkurencję(ktokolwiek zechce z Toba konkurować gwarantujesz 25 lat wakacji i ochronę)
d)decyzyjność(wszyscy pragna Twojego produktu więc dosypujesz produktu tym co na to zasługuja aby dzielnie pilnowali Twojego interesu)
e)uniwersalność(inne nacje nie znaja Twojego produktu należy im siłą uświadomić wszystkie zalety)
f)kontrola( w związku z olbrzymim zainteresowaniem musisz usprawnić przesył towaru więc chip i liczydło elektroniczne jest najlepszym rozwiązaniem)
g)bunt( qwa mać ktoś wyłączył prąd i nasze satelity)
pecet
Co do uzasadnienia użycia siły niestety jest ono konieczne przynajmniej w obecnym otoczeniu i jestem sceptyczny czy było by skuteczne.Robi się duże zamieszanie na świecie i obecnie wuj SAM tez ma problem z ludnością o ciemniejszej karnacji u siebie więc chętnie wyślą"ochotników"na wojenkę byle z dala od siebie byle zająć społeczeństwo problemami innych.Oczywiście diametralnie zmieni sie sytuacja jak fiat powszechnie przestanie być respektowany przez dostawców.Zamieszanie, które w tedy nastąpi będzie dobrym pretekstem do ustanowienia NWO w Naszym WYKONANIU pytanie czy jest nas tylko 2-ch bo to trochę mało...............
uberbot
3r3
"Co do uzasadnienia użycia siły niestety jest ono konieczne przynajmniej w obecnym otoczeniu i jestem sceptyczny czy było by skuteczne"
Oddawaj wszystko bo użyję siły!
Czy to dobre uzasadnienie użycia?
No to takie uzasadnienie mają ciapaci.
@uberbot
Wpadnij kupić waluty za 10oz do kantoru to Cię wypytają czy nie zamierzasz zostać piratem w Somalii. Oczywiście spiszą, skserują i zameldują.
Dobrze że nie znają się na dokumentach.
Nitro87
Co myślisz na temat sytuacji BCP Millennium w Portugalii ? JAk wygląda sytuacja tego banku ? I dodatkowo jak wygląda sytuacja banku Millennium w Polsce jeśli masz takie informacje bedę wdzięczny bo o BCP W Portugalii nie mogę znalezc żadnych informacji a wiele razy pokazałeś że masz bardzo dobry research. dziękuję
Kamosor
http://www.reuters.com/finance/stocks/chart?symbol=BCP.LS
Deutsche Bank i włoskie finansowe "ogiery", o których wspomina Trader to przy banku z Portugalii "ostoja" stabilności. Moim zdaniem to pierwszy bank europejski, który może skorzystać z dyrektywy bail-in.
pecet
Oddawaj wszystko bo użyję siły!
Czy to dobre uzasadnienie użycia?
No to takie uzasadnienie mają ciapaci.
Rozbawiłeś mnie z rana ,ciapaci są tylko skutkiem zatwierdzonego planu są narzędziem .Chcesz powiedzieć,że przyjedziesz w rejon Alpejski i zapukasz do drzwi i jak otworzy starowinka to ją eksmitujesz?No prosze Cię ,a co zrobisz jak otworzy 2 metrowy Hans z dwururką?Jeżeli nie masz w zanadrzu wsparcia lub co jeszcze lepsze odpowiedniego CV to możemy co najwyżej bajki pisać.Odpowiednie CV miał Wład III do dzisiaj filmy o nim kręcą i dzieci straszą,a i nasi Lisowczycy mogliby coś nam w tym temacie dostarczyć.Japończycy nowszej formy siły przekazu doznali więc póki co nie dysponujemy odpowiednią projekcją.Jesteś kumaty w dziale techniki więc wymyśl jak sputniki wyłączyć w tedy wrócimy do rozmowy.
rygar
wyłaczenie sputników to banał, mozna to zrobic nawet radarem. Radary wojskowe, te duze, mają moc idącą w megawaty i zdolnosc koncentracji wiązki w punkt. Kilka MW usmazy kazdą elektronikę, nie mówiąc o np laserach wysokiej mocy opracowanych przez Czajników specjalnie w celu unieszkodliwiania satelit (co zademonstrowali chyba ze 3 lata temu na własnym obiekcie)
pecet
Przecież ja o tym piszę nie sądzisz chyba ,że o zabawki z lat 50 mi idzie.:-)@3r3 w programowaniu dronów macza palce więc niech coś odpowiedniego wymyśli co by wyłącznikiem można uziemić to co nas szpieguje przecież nie będziesz laserem w chmury celował to kitajcom zostawmy.