Na początku czerwca Jim Sinclar zorganizował w Londynie spotkanie typu pytania – odpowiedzi odnośnie obecnej sytuacji ekonomicznej. Przebieg spotkania czy wnioski nie były dostępne dla szerszej publiczności. Od konferencji minął już miesiąc zatem zaprezentuje je w poniższym artykule

Dla tych, którzy nie znają Jima Sinclara, najpierw krótkie wprowadzenie.

Od lat 70-tych ubiegłego wieku Jim specjalizuje się w handlu metalami szlachetnymi, surowcami oraz walutami. W 1977 założył Sinclar Group zajmującą się handlem akcjami, obligacjami oraz innymi produktami inwestycyjnymi. W latach 1981 – 1984 był głównym doradcą Prezesa Rezerwy Federalnej - Paula Volckera do spraw likwidacji pozycji w srebrze braci Hunt, o którym pisałem w „Bracia Hunt - lekcja historii“. Jim Sinclar był jedną z osób, która dokładnie przewidziała pęknięcie bańki w złocie w 1980 roku. W latach 90-tych był prezesem 2 firm notowanych na giełdzie w NY Global Clearing Corporation (handel surowcami) oraz Global Arbitrage (handel instrumentami pochodnymi na surowce i waluty). Od 2002 roku Jim jest prezesem i udziałowcem Tanzanian Royalty Exploration. Czynnie zajmuje się także doradztwem inwestycyjnym.

Wracając do sedna artykułu, poniżej przedstawiam wnioski po spotkaniu z Jimem.

Ogólny zarys:

  1. Gra końcowa rozpoczęła się na początku 2013 wraz ze zbiciem cen metali
  2. Comex zmieni reguły gry. Nie dopuści do opróżnienia magazynów. Władze CME będą coraz bardziej utrudniać wydostanie złota. Dostawa fizyczna pozostanie tylko dla dużych, którzy nie będą z niej korzystać. Wysokość depozytów na kontrakty wzrośnie do 100%
  3. Rządy dalej będą się zadłużać. Jednocześnie społeczeństwa zaczną domagać się zmian systemowych.
  4. Podstawy pod nową walutę są już przygotowane.
  5. Wprowadzone zostaną ograniczenia w przypływach walutowych między krajami (currency controls).
  6. W pierwszym etapie upadku obecnego systemu najpierw dojdzie do deflacji. Problemy z płynnością systemu bankowego wymuszą zamykanie kontraktów co doprowadzi co spadków cen. Następnie, społeczeństwa stracą wiarę w działania banków centralnych. W obawie przed inflacji każdy będzie chciał pozbyć się gotówki co przełoży się na inflację.
  7. Raje podatkowe zostaną zaatakowane legislacyjnie.
  8. Podatki na „bogatych” wzrosną w uzasadnieniu sprawiedliwości społecznej.
  9. Do roku 2017 dojdzie do załamania systemu. Kilka banków „too big to fail” upadnie w efekcie ogromnych strat na derywatach. Okres problemów będzie gwałtowny lecz krótkotrwały.
  10. Po oczyszczeniu systemu z długów, zaproponowany zostanie nowy system o solidnych fundamentach zapewniający 40 – 50 lat systematycznego wzrostu.

 

Reset systemu:

  1. Okres załamania systemowego będzie trwał od 3 do 6 miesięcy.
  2. Gwałtowny wzrost bezrobocia oraz rozrost problemów socjalnych.
  3. Osoby, które stoją nad systemem nie mają żadnych zasad etycznych. Są socjopatami z kompleksem Boga. Ich chciwość nie zna granic. Społeczeństwa zaczną dostrzegać kto naprawdę nimi rządzi. Część elity zostanie poświęcona w wewnętrznych konfliktach. Mogą „potoczyć się” głowy.
  4. W okresie załamania bardzo prawdopodobne są braki w dostawach żywności, wody, energii. Gdy ludzie tracą wszystko dobrowolnie proszą o trudne rozwiązania. Nie oczekujcie demokratycznych rozwiązań.
  5. Właściciele depozytów bankowych muszą przygotować się na utratę części jeżeli nie całości depozytów. Oficjalne systemy gwarancji bankowych nie mają wystarczających środków aby pokryć stratę znaczącej części depozytów.
  6. System derywatów jest systemem zakładów pomiędzy 2500 instytucjami finansowymi o łącznej wartości 1 tryliona USD (13 x Globalny PKB). Do czasu upadku banku Lehman Brotheres każdy zakładał, że jest to gra o sumie zerowej. Błąd. Przed upadkiem systemu wiele strat zostanie przeniesionych do banków uznanych za bankrutujące. Ktoś ostatecznie będzie musiał pokryć straty.
  7. Derywaty nie mają rzeczywistego zabezpieczenia. Nie mają także wartości same w sobie. Są elementem przydatnym do manipulacji rynkami oraz narzędziem kreującym roczne bonusy.

 

Nowy system:

  1. Chiny zastąpią USA na pierwszym miejscu pod względem produkcji lecz Yuan nie będzie nową walutą rezerwową.
  2. Kształt nowego systemu wyjdzie od krajów BRICS. Z dużym prawdopodobieństwem będziemy mieli system wielowalutowy w miejsce systemu dolarowego.
  3. Waluty nie będą wyceniane w złocie lecz dobrowolnie kraje narzucą sobie jakiś standard w odniesieniu do złota w celu budowy stabilizacji oraz zaufania. Emisja walut będzie nadzorowana przez międzynarodowe instytucje.
  4. Złoto w posiadaniu banku centralnego będzie ograniczać możliwość druku.
  5. Papierowe waluty będą w użyciu ze względu na wygodę.
  6. System rezerwy cząstkowej działał relatywnie dobrze lecz chciwość ludzka zepsuła system.

 

Złoto:

  1. Nikt nie może formalnie przyznać, że złoto rzekomo trzymane w Londynie czy NY zostało wyleasingowane, gdyż wymagałoby to usunięcia go z pozycji aktywów.
  2. Złoto odzyska funkcję gromadzenia oszczędności w miejsce instrumentów opartych na długu.
  3. Jeżeli posiadasz certyfikat wymienialny na złoto sprawdź jak wygląda wymienialność w praktyce.
  4. W pierwszej fazie załamania będziemy mieli spadek ceny złota ze względu na wezwanie margin calls, a następnie skokowy wzrost ceny w poszukiwaniu bezpieczeństwa.

 

Srebro:

  1. Srebro wygląda na męczone. Ostatnio zbyt często jest postrzegane jako metal przemysłowy, mniej monetarny.
  2. Banki centralne na razie nie interesują się srebrem.
  3. Docelowa cena bliżej 50 niż 500 USD.
  4. Wydaje się, że JPM ma wolną rękę w manipulowaniu srebrem.

Papierowe kontrakty mogą być i są używane do manipulacji ceną złota i srebra aby bronić percepcji stabilnego dolara. Jim nie ma do tego wątpliwości gdyż sam manipulował rynkiem w latach 80-tych. Aby obniżyć cenę srebra podczas problemów z braćmi Hunt marże zwiększono do 100%, a dostęp do rynku pozostawiono tylko dla sprzedających. W rezultacie cena spadła, a bracia Hunt zbankrutowali.


Europa:

  1. Euro ma większe szanse na przetrwanie niż dolar gdyż w przeciwieństwie do USA, Europa przynajmniej próbuje rozwiązać problemy banków.
  2. Kraje Europy są w złej sytuacji lecz każdy jest świadomy ich problemów. Niektóre stany w USA są w dużo gorszej sytuacji lecz nikt nie podejmuje konkretnych działań.
  3. Euro przeżyje dolara, szczególnie jeżeli Europa zbliży się do Rosji i Chin

 

System bankowy:

1. Jeżeli możesz trzymaj się z dala od system bankowego.
2. Lepiej nie zarobić 2-3 % na lokacie niż wystawić 100% kapitału na ryzyko upadku systemu. Materac wydaje się być najsensowniejszym rozwiązaniem :-)
3. Trzymaj fizyczne złoto.
4. Jeżeli masz je ulokowane w instytucji finansowej upewnij się, że jest ono alokowane (dana sztaba jest twoją własnością, a nie masz udziału w całości).
5. Nie trzymaj w domu więcej niż jesteś w stanie zostawić w razie większych problemów.
6. Akcje / obligacje wyłącznie rejestrowane na twoje nazwisko, nie jak jest w większości przypadków na dom brokerski. W przypadkach bankructw wiele dokumentów zaginie lub zostanie podrobionych. Akcje notowane w USA czy Kanadzie muszą być zarejestrowane w DRS, europejskie w EuroClear i nie mogą być “rehypotecated” przez bank czy dom brokerski.

Dla wyjaśnienia rehypothycation – nie znam polskiej nazwy, jest procesem w którym banki / domy brokerskie posługują się aktywami klientów, które służą za zabezpieczenie bankowych transakcji. Więcej o p.6 w oddzielnym artykule.


Prowadzenie biznesu:

  1. Jeżeli to możliwe dywersyfikuj waluty w bankach w różnych krajach.
  2. Zapewnienie płynności jest najważniejsze.
  3. Główne miejsca do rozwoju firmy to Afryka, w dalszej kolejności Chiny.


Pozostałe:

  1. Konfiskata złota w stylu Roosevelta bardzo mało prawdopodobna. Drukowanie jest dużo łatwiejsze i nie burzy nagle zaufania do rządu.
  2. Depozyty oraz konta emerytalne posłużą do ratowania banków
  3. Rozwój Bitcoina został zablokowany prawnymi sztuczkami. Lekcja na przyszłość.

 

Od autora:

Pomimo, że w wielu kwestiach nie zgadzam się z Jimem Sinclarem to jego uwagi uważam za bardzo cenne. Ostatecznie mało osób na świecie z imponującym 50-cio letnim doświadczeniem w branży chce się dzielić wiedzą.

Trader21