Aby jeszcze bardziej poszerzyć Waszą wiedzę o to, co dzieje się na świecie, a czego nie znajdziecie w mediach mainstreamowych, postanowiłem wprowadzić tygodniowe podsumowanie wydarzeń, wzbogaconych krótkim komentarzem. Oceńcie proszę ten pomysł i zaproponujcie jakiś tytuł na cotygodniowe streszczenia. Jeśli uważacie pomysł za chybiony i nie wnoszący nic ciekawego – piszcie. Chciałbym poznać Wasze zdanie, gdyż to właśnie dla Was powstało ponad 350 artykułów. 
 

1. Chińczycy uruchamiają kontrakty na ropę denominowane w juanach.

Odkąd w 1971 roku ustanowiono system petrodolara, cały handel – zarówno ropą, jak i innymi surowcami – odbywał się wyłącznie przy użyciu dolarów amerykańskich. Importerzy ropy musieli w pierwszej kolejności nabyć dolary, by następnie kupić za nie ropę. Natomiast, eksporterzy ropy nie mieli innego wyboru, jak lokowanie nadwyżek powstałych ze sprzedaży ropy w amerykańskie obligacje.

O znaczeniu statusu petrodolara świadczy reakcja USA na sprzedaż irackiej ropy za euro. Zaledwie trzy miesiące po pierwszych transakcjach, Irak został zaatakowany, ze względu na ryzyko użycia przez Saddama nigdy nieodnalezionej broni masowego rażenia oraz powiązania z Al-Kaidą.

Rządzący Libią Kadafi, posunął się o krok dalej. Zamierzał sprzedawać ropę za złote dinary. Reakcję USA i NATO – wraz ze wszystkimi konsekwencjami – doskonale znamy.

W zeszłym tygodniu Chiny ogłosiły, że wprowadzają kontrakty na ropę, denominowane w juanie. Kontrakty te będą notowane na Shanghai International Energy Exchange. Obecnie, Chiny są drugim po USA konsumentem ropy na świecie.

To, że kraj ten będzie w stanie kupować ropę za własną walutę, ma już duże znaczenie. Najważniejszy jest jednak fakt, że kraje dysponujące rezerwami juanów, będą mogły za pośrednictwem chińskiej giełdy kupować ropę z pominięciem dolara.

Dla chińskiej waluty jest to kolejny krok w kierunku upowszechniania na międzynarodowych rynkach.


2. Arabia Saudyjska oferuje Rosji sojusz naftowy oraz członkostwo w OPEC

Igor Sechin, prezes Rosneftu (największej rosyjskiej firmy naftowej) potwierdził, że Arabia Saudyjska w imieniu OPEC, zaoferowała Rosji dołączenie do tej organizacji.

Skoordynowana polityka OPEC i Rosji pozwoliłaby na ścisłą koordynację polityki energetycznej, zmierzającej do monopolizacji rynku oraz do odzyskania znaczenia, jaki OPEC miał w latach 1970-1990.

 

3. Rosja ma już własny SWIFT

Cztery lata temu nałożono sankcje handlowe na Iran, odcinając kraj ten od międzynarodowego systemu transakcyjnego SWIFT. Tego typu broń zastosowano po raz pierwszy.

Aby uniezależnić się od systemów kontrolowanych przez USA, kraje BRICS rozpoczęły prace nad wdrożeniem własnego systemu. Rosja, jako pierwszy kraj, właśnie ukończyła prace. Większość banków używa już systemu niezależnego od systemu SWIFT.

Także Chiny są na ostatnim etapie testów systemu równoległego, dzięki czemu oba te kraje  – jako pierwsze na świecie! – całkowicie uniezależnią się od belgijskiego systemu łączącego dziewięć tysięcy banków w 209 krajach.
 

4. Ukraina przeznacza kredyt z MFW na zakup złota

Kolejna transza z MFW dla Ukrainy zostanie przeznaczona na uzupełnienie krajowych rezerw złota. Obecnie, dług Ukrainy wynosi 70 mld USD, przy czym, kraj ten jest całkowicie zależny od zachodnich kredytodawców. W marcu, MFW (nie mając wyjścia) zgodził się na przyznanie 17,5 mld USD pakietu pomocowego, w zamian za przeprowadzenie reform legislacyjnych.

W zeszłym tygodniu, zagraniczni wierzyciele Ukrainy (z wyłączeniem Rosji) zgodzili się na redukcję długu Ukrainy o 20%.

Obecna sytuacja Ukrainy jest tragiczna. Kraj ten pożycza środki, ogłasza częściowe bankructwo ...po czym zadłuża się ponownie! Czy nie przypomina to Grecji?

 

5. FED nie podniósł stóp procentowych

FED zapowiadał, że podniesie stopy procentowe w styczniu, a następnie w czerwcu. Ostatnio spekulowano, że stopy wzrosną o 0,25% we wrześniu. W 2009 roku FED – podobnie jak i inne banki centralne – obniżył stopy procentowe w zasadzie do zera, aby „interwencyjnie” wspomóc wzrost gospodarczy.

W przeszłości, FED podnosił stopy procentowe, gdy gospodarka rozwijała się w tempie 3-5% rocznie. Mimo iż zerowe stopy procentowe utrzymywane są już od 80 miesięcy, to oznak ożywienia jakoś nie widać.


6. Wygrani i przegrani wojny gazowej z Rosją

Ukraina, Słowacja, Czechy – i być może Polska – mogą stracić miliardy dolarów z tytułu opłat za tranzyt gazu. Kilka krajów zachodniej Europy reprezentowanych przez Royal Dutch Shell, BASF i Energie – podpisały umowę z Gazpromem, dotyczącą zwiększenia przepływu gazu przez Nord Stream o 55 mld m3 rocznie. Od 2019 roku, ilość gazu transportowana po dnie Bałtyku, ulegnie podwojeniu, tym samym zaspokajając w 30 procentach zapotrzebowanie krajów UE na gaz.

Największym przegranym będzie oczywiście Ukraina, która straci blisko 2 mld USD rocznie, wskutek zmniejszenia opłat przesyłowych. Rosja chce docelowo ograniczyć tranzyt gazu przez Ukrainę. Obecnie przez ten kraj transportuje się 1/3 gazu dla UE.


7. Ojciec strefy euro obawia się Super Unii Europejskiej

Profesor Otmar Issing, główny architekt unii monetarnej w jej początkowych latach, powiedział, że przekazanie kontroli dotyczącej podatków na poziom międzynarodowy, może być́ niebezpieczne. Uważa on, że stworzenie super stanu UE, który miałby uprawnienia takie jak Kongres USA, jest nie do pomyślenia w obecnej atmosferze.

Pozbycie się suwerenności monetarnej wymagałoby referendów w krajach członkowskich i większości 2/3 głosów. Issing uważa, że kontrola budżetu powinna być́ pozostawiona lokalnym rządom i niezależnym parlamentom, które odpowiadają przed swoimi obywatelami. Tego typu zmiany, w żadnym wypadku nie mogą zostać́ wprowadzone tylnymi drzwiami, jak to miało miejsce w Grecji.
 

8. Zapasy złota na Comex oraz Shanghai Gold Exchange
Comex praktycznie nie posiada zapasów złota, mimo to papierowe kontrakty determinują cenę złota na międzynarodowych rynkach. Pytanie, ile czasu upłynie, zanim kontrola nad cenami przejdzie w ręce Chińczyków? (przez których przechodzi większość światowych przepływów złota).


 

9. Jak dodruk waluty wpływa na gospodarkę, a jak na ceny akcji?

Kolorem zielonym zaznaczono poziom dodruku waluty przez Bank Japonii.

Kolorem niebieskim – przebieg notowań giełdy w Tokio.

Kolor czerwony odwzorowuje wyniki japońskiej gospodarki.

Wnioski wyciągnijcie sami.

źródło: zerohedge.com


10. Braki złota na Comex.
To, że za większością kontraktów na złoto nie stoi fizyczny metal, nie było nigdy tajemnicą. Obecnie jednak, relacja otwartych pozycji (aktywne kontrakty) w stosunku do metalu fizycznego osiągnęła nie notowaną w przeszłości proporcję 250:1 

Trader21