USA u progu rewolucji
W ciągu ostatniej dekady, jesteśmy świadkami postępującej militaryzacji policji w USA. Są to ciche przygotowania do stanu wyjątkowego, który może zostać wprowadzony w czasie przyszłego kryzysu, przekraczającego skalą nawet ten z 2008 roku. Szkopuł w tym, że zmiany w szkoleniu stróżów prawa, nastawione na pacyfikację zbuntowanej ludności, przynoszą przedwczesne, niespodziewane efekty.
Na terenie Stanów Zjednoczonych dochodzi, w ostatnim czasie, do coraz większej liczby zgonów podczas interwencji policji. Duża liczba postrzałów śmiertelnych – w krótkich odstępach czasu spowodowała, że w USA zawrzało, a czarnoskóra część społeczeństwa chwyciła za broń. Nie mówię tu o protestach ulicznych, które mają miejsce w całym kraju, tylko o zabójstwach stróżów prawa, do których strzelają zwykli obywatele. Dobrym przykładem jest ostatnia zajście w Dallas, podczas którego snajperzy zastrzelili 5 policjantów, a 4 zostało rannych. Sytuacja jest bardzo poważna i ciągle eskaluje. Jeśli władze w porę nie rozładują napięcia, konflikt może przerodzić się, moim zdaniem, nawet w rewolucję lub w wojnę domową.
Politycy i eksperci zajmują stanowiska po obu stronach. Niestety, pojawiają się w ich wypowiedziach również takie stwierdzenia jak: „należało im się”, które tylko potęgują konflikt. Obawiam się, że w obecnej sytuacji establishment, zamiast przywrócić porządek i prawo, spróbuje manewru „ucieczki do przodu”. By ponownie zjednoczyć społeczeństwo trzeba będzie przekierować nienawiść obywateli do policjantów, na nowego, zewnętrznego wroga. Uważam zatem, że nie przesadzam, gdy oczekuję potężnego zamachu w USA i/bądź wojny, o wiele większej, niż tej z Iraku czy Afganistanu.
Fundusze emerytalne w USA ścinają świadczenia
Zarządzający Centralnym Stanowym Funduszem Emerytalnym ogłosili ścięcie wypłat emerytom, docelowo nawet o 60%! Fundusze emerytalne muszą wypłacać pieniądze emerytom, a za posiadane w ich bilansach aktywa, nie dostają wystarczająco wysokich odsetek czy dywidend. Jest to efekt historycznie niskich stóp procentowych. Wraz z niskimi zwrotami przyszły spadki notowań wielu aktywów, które dodatkowo uderzyły w bilanse funduszy. Nałożył się na to problem z demografią, a on bardzo zmniejsza wpływy nowych środków do systemu emerytalnego.
Ostatecznie przychody i rozchody muszą się zgadzać i nie ma tu miejsca na politykę czy sentymenty. Alternatywą jest wyprzedaż aktywów i ostatecznie bankructwo instytucji. Kryzys jeszcze się na dobre nie zaczął, a dla emerytów już teraz brakuje pieniędzy.
Commerzbank buntuje się przeciwko polityce EBC
Niemiecki Commerzbank grozi EBC, że zerwie z dotychczasowymi praktykami bankowymi i wycofa całość środków ze swojego konta w Banku Centralnym. Mario Draghi obniżył stopy depozytowe dla banków trzymających kapitał w EBC do -0,4%. Jest to wynik polityki, której zadaniem jest zmuszenie banków komercyjnych do udzielania coraz większej ilości kredytów.
Problem w tym, że kredytobiorców z dobrą historią kredytową, którym bezpiecznie można pożyczyć pieniądze, jest coraz mniej, a ryzyko niewypłacalności ciągle rośnie. Polityków z Brukseli to nie interesuje i oczekują, że gdy narzucą bankom opłatę za posiadanie kapitału, to zmuszą je tym samym do pozbywania się rezerw. Ostatecznie, władze Commerzbanku zapowiedziały, że całość środków z EBC wyciągną w formie gotówki i zamkną we własnym sejfie. W świecie postępującej globalizacji i informatyzacji jest to niebywały zwrot wydarzeń, który daje nadzieję na przyszłość. Najwyraźniej, sektor bankowy nie jest tak zunifikowany jak by się mogło wydawać, a dążenie bankierów do eliminacji gotówki może być zniweczone przez nich samych.
Dług zabija wzrost gospodarczy
Według danych, opublikowanych przez Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA) w USA, kredyt przestał generować dostatecznie wysoki przyrost PKB. W pierwszym kwartale 2016 roku, przyrost długu o 645 mld USD wygenerował wzrost na poziomie zaledwie 65 mld USD. W efekcie, wzrost gospodarczy w stosunku do długu wynosi 1:10. Zgodnie z teorią Keynsa, przyrost długu powinien powodować jeszcze większy przyrost PKB. Takie założenie – uzasadniające niekończący się dodruk walut w krajach rozwiniętych – leży u podstaw obecnej polityki monetarnej banków centralnych.
Problem polega jednak na tym, że nadmierne zadłużenie generuje dodatkowe koszty, które – nawet pomimo niskich stóp procentowych – przekraczają przychody ze sprzedaży. Coraz większa ilość pieniędzy przeznaczana jest na spłatę starych zobowiązań, zamiast na nowe, produktywne inwestycje. Doszliśmy do momentu, w którym skończył się wzrost gospodarczy napędzany za walutę kreowaną bez opamiętania. Coraz większa ilość pompowanych do systemu euro czy dolarów – oficjalnie lub nieoficjalnie – nie przynosi zadowalających efektów. Należy zatem zadać sobie pytanie: co dalej? Jeszcze więcej taniego pieniądza, czy reset długów?
EBC rozpoczyna skup obligacji korporacyjnych
Mario Draghi, 8 czerwca rozpoczął program CSPP czyli skupowanie obligacji korporacyjnych. 18 lipca EBC opublikuje listę z danymi firm, których dług skupił w przeciągu 6 tygodni. Od tego dnia będzie ona systematycznie aktualizowana. Inwestorzy starają się wyprzedzić działania traderów z EBC i skupić (a później odsprzedać drożej) obligacje firm, które najprawdopodobniej zostaną wybrane w nowo uruchomionym programie.
CSPP to kolejny program ingerujący bezpośrednio w gospodarkę. Nie dość, że jest narzędziem szerzącym nadużycia i korupcję, to – dodatkowo – zniszczy rynek długu korporacyjnego. Tak jak wypaczone zostały ceny obligacji rządowych krajów rozwiniętych, które obecnie znajdują się na niespotykanych do tej pory poziomach, tak teraz wartość długu korporacyjnego zostanie zupełnie oderwana od realiów. Wbrew temu, co mówią politycy, nie spowoduje to większej ilości inwestycji czy stworzenia nowych miejsc pracy, a jedynie nową falę niezdrowych spekulacji. Dla przykładu – dlaczego firma miałaby ryzykować otwarciem nowych linii produkcyjnych, na produkty których w obecnej sytuacji nie znajdzie klientów? Przecież o wiele lepiej będzie, gdy wykorzysta pozyskane środki spekulując na rynkach finansowych.
Chiny ostro wkraczają na rynek mikrochipów
Chiny planują skończyć z importem mikroczipów z USA. Do tej pory, wartość importu procesorów przekraczała nawet ogólną wartość sprowadzanej ropy. Będzie to miało ogromny wpływ na jeden z ostatnich sektorów gospodarki w USA, w którym tworzy się, ciągle dobrze płatne, miejsca pracy. Chiny, jako największy eksporter na świecie, wykorzystują w swoich produktach ogromną ilość mikroczipów. Są one stosowane nie tylko do produkcji elektronicznych gadżetów, ale również do produkcji zaawansowanej broni.
Wydatki inwestycyjne na firmy produkujące te kluczowe elementy systemów elektronicznych w Państwie Środka, mają wynosić na początek 161 mld USD. 47 mld USD zostanie wydane na – kontrolowaną przez rząd Tsinghua – Unigroup. Ma ona, w przeciągu zaledwie 5 lat, zająć miejsce w pierwszej trójce największych korporacji produkujących mikrochipy. Dodatkowo,przygotowywany jest zakup niemieckiej firmy Aixtron za 670 mln. Planowano również przejąć podmioty z USA – transakcje zostały jednak zablokowane na poziomie politycznym. Stany Zjednoczone bronią własnego rynku blokując sprzedaży firmy Micron Tech oraz procesorów Xeon dla chińskich superkomputerów.
Działania Pekinu są uzasadnione. W momencie rosnących napięć z Waszyngtonem, władze Chin nie mogą sobie pozwolić na to, by jedne z ważniejszych komponentów (np. rakiet balistycznych – kluczowego składnika obrony własnego terytorium) produkowane były przez największego wroga.
Zachodnie korporacje lekceważą sankcje nałożone na Rosję
W ostatnim czasie, w St. Petersburgu, odbyła się konferencja ekonomiczna. Podpisano na niej około 330 umów handlowych na kwotę 16 mld USD. Sankcje są coraz bardziej lekceważone przez zachodnie korporacje i dochodzi nawet do jawnego pogwałcenia zakazów w nich obowiązujących. Na konferencji, oprócz Wladimira Putina, pojawił się włoski premier Matteo Rennzi czy Jean-Claude Juncker.
Jest to niewątpliwie dobry objaw. Powszechnie wiadomo, jak duży wpływ na politykę są w stanie wywrzeć międzynarodowe korporacje. Skoro ich właściciele mają żywotne interesy pomiędzy państwami UE i Rosji, to będą one łagodzić dążenia polityków unijnych do zbrojnej konfrontacji.
Rosja wyrasta na potęgę spożywczą
Sankcje, wprowadzone przeciwko Rosji, wywołały m.in. problemy z dostawami żywności i spadek wartości rubla o połowę. Nowe warunki i działania przeciwko polityce Kremla spowodowały, że ogłoszono nowy cel: „samowystarczalność w sektorze spożywczym do 2020 roku”. Słowa Putina nie zostały rzucone na wiatr – Rosja już teraz awansowała na pierwsze miejsce na świecie w eksporcie pszenicy. W ciągu 2015 roku ilość eksportu produktów spożywczych wzrosła o 33%, w porównaniu do wyniku z 2014 roku.
Uzależnienie rosyjskiego przemysłu od eksportu paliw spowodowało, że ogromne połacie ziemi uprawnej były słabo zagospodarowane. Dzięki temu, czarnoziemy rozciągające się na południu Rosji aż po Syberię oraz źródła wysokiej jakości wody pitnej z lodowców, nie są tak mocno skażone nawozami, pestycydami i uprawami GMO, jak w Europie czy Ameryce. Daje to ogromną przewagę w wydajności i jakości produktów sprowadzanych z Rosji, a dzięki taniemu rublowi dochodzą do tego również niższe koszty produkcji.
Sankcje stworzyły bardzo ciekawą możliwość inwestycyjną, zwłaszcza jeśli chodzi o zaangażowanie kapitałowe w produkcję żywności ekologicznej. Rynek upraw ekologicznych rośnie 3 razy szybciej od tradycyjnych upraw, z prędkością około 12% rocznie. Zważywszy na sprzyjające warunki klimatyczne i otoczenie polityczne, odpowiedni dobór aktywów może przynieść niemałe zwroty w ciągu najbliższej dekady.
Powstaje rosyjsko-chiński odpowiednik Airbusa
Porozumienie rosyjsko-chińskie zakłada realizację inwestycji (wartej 13 mld USD) o nazwie Sukhoi Superjet, czyli opracowanie i zbudowanie odpowiednika Dreamlinera i Airbusa. Samolot będzie miał parametry porównywalne z rywalami. Ilość miejsc w samolocie wyniesie około 270, a jego zasięg dochodzić będzie do 12 tys. km. Zyski Boeinga i Airbusa w 2015 roku opiewały na kwotę odpowiednio 125 i 92 mld USD – jest to zatem duży rynek, o który warto powalczyć.
Singapur zdywersyfikuje rezerwy walutowe o RMB
Władze Singapuru podpisały z Pekinem umowę o wzajemnym dostępie do rynków finansowych, dzięki czemu otworzyły sobie furtkę do włączenia chińskiego długu w skład własnych rezerw walutowych. Umowa ma spore znaczenie dla stabilności cen amerykańskiego długu, ponieważ umożliwia przedsiębiorcom, zarejestrowanym w Singapurze, obrót w RMB. Mimo iż kraj jest mały, to stanowi jeden z najważniejszych punktów handlowych na świecie. Niewątpliwie, jest to kolejny bardzo ważny krok na drodze umiędzynarodowienia RMB i marginalizacji USD.
Kolejne banki w tarapatach
Oprócz banków włoskich, na liście zagrożonych podmiotów znalazł się niemiecki Bremer Landesbank, posiadający dużą ekspozycję na dług firm związanych z transportem morskim. Zaledwie w ciągu jednego tygodnia ilość odpisów z tytułu niespłacanych kredytów wzrosła do 400 mln euro. Zagrożonych kredytów jest znacznie więcej, a wypłacalność Bremer Landesbank, którego aktywa opiewają na kwotę 29 mld euro, jest zagrożona.
Podobne problemy ma Korea Południowa. 9,5 mld USD wpompowano w dwa banki: Korea Development Bank i Export-Import Bank of Korea. Problemy finansowe instytucji zostały spowodowane przez bankructwo przedsiębiorstwa produkującego okręty: Sungdong Shipbuilding & Marine Engineering. Firma przechodzi restrukturyzację finansową, a dług został odpisany. To jednak nie koniec kłopotów. Banki Korei Południowej posiadają około 70 mld USD ekspozycji na dług firm związanych z transportem morskim. Z powodu drastycznego spadku wolumenu w światowym handlu, wiele z nich jest lub będzie, niewypłacalnych, a straty całego sektora bez wątpienia odbiją się na zagrożonych kryzysem bankach. Z tego powodu jeszcze raz podkreślę: trzymajcie się z dala od akcji banków. Bankructwo jednej dużej instytucji z łatwością zagrozi stabilności kolejnych. Efekt domina w tym przypadku jest pewny, a podmiot, który dzisiaj wygląda na stabilny, jutro może ogłosić bankructwo.
Zespół Independent Trader
Freeman
uciśniony_ekonomista_starego_systemu
Oby to trwało jak najdłużej.. oczywiście z punktu widzenia Bilderbergu itp.
uciśniony_ekonomista_starego_systemu
Mercator
Panie Trader, sankcje na dostawy żywności do Rosji nie zostały wprowadzone przez Zachód jak pan sugeruje tylko przez Putina przeciwko unijnym producentom żywności. Dobrze byłoby się trzymać faktów.
Jot
Jot
Freeman
pecet
Brawo za wzięcie na tapetę tego co najistotniejsze w nadchodzących czasach czyli produkcji żywności.
Dzięki bo już myślałem,że tylko ja mam skrzywiony pomyślunek.
nb81
Plastic Tofu
"Na terenie Stanów Zjednoczonych dochodzi, w ostatnim czasie, do coraz większej liczby zgonów podczas interwencji policji. Duża liczba postrzałów śmiertelnych – w krótkich odstępach czasu spowodowała, że w USA zawrzało, a czarnoskóra część społeczeństwa chwyciła za broń. Nie mówię tu o protestach ulicznych, które mają miejsce w całym kraju, tylko o zabójstwach stróżów prawa, do których strzelają zwykli obywatele."
Tu są wszyscy zastrzeleni przez policję w tym roku;
http://www.killedbypolice.net/
Nie ma żadnych danych przesłanek, że jest ich więcej niż w ubiegłych latach, a wręcz liczba jest na półmetku roku mniejsza.
Tu są policjanci, którzy zgninęli na służbie w 2016;
https://www.odmp.org/search/year
Nie ma dowodow na to, że policjanci są na celowniku jakiejś specyficznej grupy.
Zgodzę się, że w USA postępuje militaryzacja policji i nie tylko policji. Jeśli Environmental Protection Agency czy Smithsonian Institution zbroją się na potęgę to zaczyna być to jeśli jeszcze nie niebezpieczne to co najmniej interesujące:
http://www.washingtontimes.com/news/2016/jan/7/golden-hammer-feds-spending-millions-to-arm-agenci/
Natomiast ruch związany z Black Lives Matters to raczej papka dla mediów i wypełniacz dla polityków niż znaczący ruch społeczny. Al Sharpton, Black Caucus czy Rainbow/PUSH muszą mieć coś na talerzu inaczej umarły by z głodu. Natomiast wyskoki czarnych polityków i liderów wielokrotnie ostudziły publikę przed partycypowaniem. tu przykład co myśli kongresmen o posiadaniu broni przez ludzi i polityków...
https://www.youtube.com/watch?v=uY_f0hSJsG4
MRSE
Wygląda więc na to, że jasne jest, z czyjej inspiracji jest ten cały pucz.
Akcja w swym mechanizmie wygląda podobnie (z zachowaniem różnicy skali) do akcji z Brunonem K., którego grupa, jak się później okazało, składała się z czterech osób: Brunona i trzech podstawionych agentów...
Krzysiek3
"Trader - na wykładzie na ASBIRO pada Twoje stwierdzenie, że nie przepadasz za Buffetem."
Z tego co pamiętam to T21 mówił tylko, że nie lubi pewnego wskaźnika, którym z kolei lubi posługiwać się Buffet. Chodzi o Buffet Indicator Variant (Wilshire 5000 to GDP).
T21 mówi coś takiego: "kolejny wskaźniki, ulubiony wskaźnik Buffeta, za którym nie przepadam ..." Ja zrozumiałem, że T21 nie przepada za tym wskaźnikiem, a nie - za Buffetem. Fakt - zdanie trochę dwuznaczne. Niech się najlepiej wypowie sam Autor.
nb81
"Z tego co pamiętam to T21 mówił tylko, że nie lubi pewnego wskaźnika, którym z kolei lubi posługiwać się Buffet. Chodzi o Buffet Indicator Variant (Wilshire 5000 to GDP)."
Trader często używa tego wskaźnika, więc wydaje mi się, że chodziło jednak o to, że nie przepada za Buffetem, chociaż lubi ten wskaźnik. A to jest ciekawe, czy ma mu do zarzucenia jakieś błędy związane z inwestowaniem, czy może osobiście za nim nie przepada.
firepunch
na wikipedi możemy przeczytać:
"As of March 2016, no significant construction has taken place.[1] No "major works" such as dredging will take place until after a Pacific Ocean wharf is finished and the wharf's construction will not start until sometime after August 2016"
sholler
Opisując sytuację w USA napisałeś:
"Nałożył się na to problem z demografią, a on bardzo zmniejsza wpływy nowych środków do systemu emerytalnego."
Patrząc na strukturę demograficzną USA można z pewnością powiedzieć, że wygląda całkiem dobrze, oby w Polsce taka była. Miałeś coś innego na myśli czy patrzymy na inne dane demograficzne.
Chociażby Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Demografia_Stan%C3%B3w_Zjednoczonych
sholler
Widzę, że akurat pod tym artykułem podpisał się "Zespół Independent Trader". Nie mniej jednak proszę o komentarz do powyższego pytania.
winkelried
_Misiek_
Trader, ile zapłaciłeś za tę stronkę? Jeśli mało to rozumiem, dlaczego jest taka słaba. Za darmo bym ci to poprawił z sympatii i korzyści edukacyjnych jakie czerpię stąd.
Plastic Tofu
Wydaje mi się, że chodzi o baby boomers. Roczniki urodzone zaraz po wojnie do 1964 roku. Teoria jest taka, że ci ludzie dochodząc do coraz lepszych zarobków pompowali rynek akcji szczególnie w latach 1990-2000. Natomiast teraz będąc, jako grupa społeczna, konsumentem kapitału będzie to mialo niekorzystny wpływ na rynek akcji gdyż następne generacje Gen X, Gen Y, nie tylko jeszcze rozwijają swój potencjał zawodowy, ale są dużo mniej liczne I oczekuje się, że nie będą miały takiej siły nabywczej jak baby boomers, a to oznacza dlugotrwałą bessę na rynku.
Arcadio
Fajne linki. Od razu widać kto może posiadać fabryki półprzewodników a komu nie wolno. Ciekawe że większość wymienionych fabryk na liście Wiki powstała długo po tym jak polskie CEMI zostało zniszczone. A mogło coś z tego być. Pytanie czy ktoś tu jeszcze pamięta UCY 7400, albo UL 1481 ?
Albo inny quiz co to takiego ? Telpod, Zatra, Miflex, Fonica, Eltra, WZT, Meratronik, Elwro, Radmor, Kasprzak :)
grzehuwart
"Nie wiem bo może trader czy ktoś to przeliczył na dolary ale moim zdaniem każdy suwerenny kraj powinien podawać kwoty we własnej walucie. Niby jak chcą wypchnąć dolara jednocześnie ciągle się do niego odnosząc jako - no właśnie - czego? Wzorca? Czyli ciągle kompleksy i uznawanie przewodniej roli FEDu."
Od II wojny światowej cały handel międzynarodowy odbywał się w dolarach. Żeby kupić baryłkę ropy trzeba było najpierw wymienić walutę na dolary, dlatego wszystko w nich wyceniane. Dopiero od 2012r coraz więcej krajów zaczyna go porzucać podpisując umowy handlowe z rozliczeniem we własnych walutach.
kikko
W jakim celu realne władze USA powołały do zycia potęgę Chin czy nawet wcześniej ZSRR?
Czy w tej układance chodzi o psychologię kontrolowanej rywalizacji i straszaka dla swojego narodu?
3r3
Jak zwykle przy tworzeniu środków terroru zaczął się terror. Ten problem napotkali Rosjanie już w czerezwyczajce, to mechanizmy psychologiczne - mają się nie bać użycia terroru wobec kogokolwiek no i się nie boją. Tylko to nie działa na rozkaz, to po prostu działa zawsze.
Mechanizm psychologiczny wynika z tego że do służby państwowej zgłaszają się osoby wykazujące szczególne deficyty, a do służb mundurowych również patologie. Jest to rezultatem służby jako słabo popłatnej pracy najemnej zamiast obowiązku służby najzamożniejszych (posiadaczy-posesjonatów) i rekrutacji przez nich z własnych środków aparatu wykonawczego.
To jedna z wielu "zalet" etatyzmu.
Co do mikrochipów to wspominałem kilka miesięcy temu że w Skandynawii uruchomiono linie. Bałkanizacja gospodarki.
@sholler
"Patrząc na strukturę demograficzną USA można z pewnością powiedzieć, że wygląda całkiem dobrze, oby w Polsce taka była. Miałeś coś innego na myśli czy patrzymy na inne dane demograficzne. "
Mielibyśmy generałów z meksykańskimi nazwiskami zamiast Dukaczewskich i Koziejów?
Bo to jest tam demografia teraz.
@Arcadio
Znam odpowiedzi w quizie - z punktu widzenia Siemensa to była śmiertelnie groźna konkurencja. jeszcze dopisz tam Odrę.
@kikko
Chin i Rosji nikt nie powołał. One sobie były jak w USA jeszcze polowano na bizony.
USA w 2WW brakło pary na ZSRR i Chiny. Z jednej strony w Berlinie, z drugiej przegrali z Chinami w Korei.
Dante
ZSRR ustanowiona na gruzach imperium carskiego, które na początku XXw. świetnie rozwijało się gospodarczo i miało spore ambicje co do przyszłych podbojów (vide zajęcie całych Bałkanów). Gdy powstało ZSRR musiało minąć ok. 20 lat zanim poziom życia wrócił do tego sprzed rewolucji. Poza tym, ZSRR został w późniejszym czasie wzmocniony i wykorzystana do walki z Niemcami. Później, po II wojnie światowej powstał wielki problem - brak lokalnej potęgi w Europie Środkowo-Wschodniej (vide Niemiec - nomen omen, hitlerowska generalicja zakładała ocalenia Niemiec jako właśnie przeciwwagi wobec ZSRR), zniszczona Europa Zachodnia i mocny lokalny hegemon (ZSRR), który miał de facto łatwą militarnie drogę w kierunku Lizbony. W początkach zimnej wojny USA bazowało na swoich siłach (plus europejskich słabych sojusznikach), a później postanowiono wprowadzić rozłam do obozu socjalistycznego poprzez zainicjowanie rywalizacji Chin i ZSRR o prymat nad socjalistycznym rządem dusz. W międzyczasie w Chinach zaimplementowano dość wolny rynek i upadło ZSRR. I nagle się okazał, że Chiny wyrosły na lokalną potęgę, której aspiracje zaczęły sięgać dalej niż co do Azji Środkowej i Środkowo-Wschodniej. Szkopuł w tym, że Chiny mają jednak paru sąsiadów, którzy krzywo patrzą na wzrost ich potęgi - vide Japonia, Rosja (czyli de facto wywrotowy sojusznik tak jak Stalin był "sojusznikiem" Hitlera), państwa ASEAN i Indie (które preferują grać na przeczekanie, mimo że mają spory graniczne z Chinami). I dlatego Amerykanie sprytnie będą grać przeciwko Chiną - stąd zamieszki na Ukrainie czy zdjęcie sankcji z Iranu. Sądzę, że warto obserwować co będzie się działo w Pakistanie, czyli u sojusznika Chin i a zarazem wroga Indii (spór o Kaszmir) - Amerykanom będzie zależeć na wciągnięciu Indii do swojej rozgrywki.
Więcej:
https://www.youtube.com/watch?v=8dHTVp5D2n8
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_chi%C5%84sko-indyjska
Krzysiek3
Niemcy musieli zniszczyć Zakłady Elektroniczne Mera-Elwro, bo potencjał który tam był zwyczajnie ich przeraził. Wystarczy wspomnieć legendarny Elwro 800 Junior. Kilka tysięcy nawet trafiło do szkół (gł. techników elektrycznych) chyba w 1988 r. Ja się już nie załapałem, ale koledzy młodsi mi opowiadali ciekawe rzeczy. Mera napisała własny system operacyjny (wzorowany na CP/M), poza tym był usieciowiony (protokół Junet, 15 komputerów). Były plany, aby wyposażać masowo szkoły. Za tym poszedł by feed-back, serwis, poprawa i ulepszanie. No ale nasze jelity już się dogadywały w Magdalence co do podziału żerowisk, Mazowiecki marzył o grubej kresce i o oddaniu się w jasyr - tym razem berliński. Nie mieli głowy do jakiś tam firm z Wrocławia co to maję lepsze rozwiązania niż Ms DOS 3.3. Niemcy nie są w ciemię bici - konkurencję wypalić, a w to miejsce wstawić własne centrum dystrybucji.
spryciak
...ciąg dalszy mych przygotowań do samowystarczalności trzeba przyspieszyć...scena tego świata szybko się zmienia...pozdrawiam kolegi i najchętniej koleżanki ;)...
kikko
Dziękuję za odpowiedz. Z tym powołaniem chodziło mi o inwestycje finansowe USA w Chinach.
Inwestycje do tego stopnia, że powstało z nich państwo mogące zagrozić potędze inwestora.
Rozumiem, że taka sytuacja była do przewidzenia.
LarvaGearSolid
TBTFail
Luk
Odpowiedzialność za zabójstwo policjantów w Dallas wzięła na siebie organizacja Black Power. Chwalili się nawet na facebooku. Są zatem przesłanki do tego, że nie są to przypadkowe wydarzenia. Nawet jeśli byłyby to przypadki, to nie ma to najmniejszego znaczenia. Gniew w społeczeństwie rośnie w związku z coraz gorszymi warunkami bytowania. Ostatnio doszło nawet do tego, że przez wiele dni nie działały "foods stampy". Walka z policją nakierowuje niezadowolenie społeczne na konkretną grupę i pokazuje wroga z którym można walczyć. To jest punkt wyjścia. Zginie x policjantów, więc gliniarze zaczną być bardziej agresywni, przez co zginie więcej cywili i tak może sobie eskalować napięcie, aż dojdzie do konfrontacji podobnej jak na ranchu Bundiego. Ktoś w końcu wystrzeli i zacznie się rzeź. Dużo do tego nie brakuje, więc uważam, za jak najbardziej uprawnione stwierdzenie, że coś jest na rzeczy.
"firepunch
Kanał ma być ukończony między 2016 i 2017.
@sholler
Aby system emerytalny działał dobrze, potrzeba mniej więcej 10 pracujących na jednego emeryta. Demografia w USA zapewnia zastępowalność pokoleń, ale nie dynamiczny przyrost liczby ludności. To zdecydowanie za mało. Aby z systemem emerytalnym było wszystko dobrze wykres powinien wyglądać jak piramida, a w USA mamy typowy budynek z wielkiej płyty :D
Masz rację w Polsce sytuacja wygląda jeszcze gorzej, dlatego właśnie państwo od około 10 lat dopłaca do emerytur. W USA system działa w gruncie rzeczy jak 2 i 3 filar. Tam nikt do systemu nie dopłaca, więc sytuacja jest co prawda lepsza niż u nas, ale i tak fatalna. Jeśli w najbliższym czasie państwo nie zacznie tak jak w Polsce dopłacać do emerytur, stare osoby będą bez środków do życia lub na etacie do śmierci (co zresztą widać we wszystkich raportach zatrudnienia, którymi tak się chwali BLS).
@Misiek
Świetna demografia jest na pierwszym zestawieniu. To co jest w USA przypomina trzecie. Twierdzisz, że to dobra sytuacja? Ja tu widzę stagnację.
http://www.strategy-business.com/media/image/00091_ex1b.gif
O demografii w USA bardzo dużo mówi Harry Dent Jr, w swoich prognozach deflacyjnych. Proponuje się zapoznać z jego badaniami, które prowadzi już od dekad.
Freeman
sholler
OK. Tu się zgodzę, że wydajność systemu emerytalnego zależy głównie od stosunku liczba pracujący/ liczba emerytów. Faktem jest też, że murzyni mają dwie lewe ręce do roboty, meksykance natomiast nie są najgorsi. Zgodzę się, że duża liczba osób w USA nie pracuje i jest na "garnuszku" państwa. Tylko, że ten "garnuszek" jest o wiele skromniejszy jeśli porównasz go z rozdawnictwem rządów Niemiec, Belgii czy UK. Dalej upieram się że demografia USA jest dość dobra. Problemem jest zagospodarowanie niepracujących. W Europie nawet gdyby chciano ich zagospodarować to nie ma kogo. I potem pani Makrela ściąga śniadolicych.
Luk
W USA jest dobrze bo w Niemczech jest źle. Mój dom jest w lepszej sytuacji bo pali się tylko dach, gdy z domu sąsiada zostały tylko fundamenty... super!
sholler
To powiedz mi gdzie jest dobrze
sholler
https://populationpyramid.net/pl/afganistan/2016/
Demografia Afganistanu wygląda super. Ich system emerytalny prędko się nie zawali.
pedro
Pewno że pamiętam. 7400 to żadna filozofia, ruscy to robili pod nazwą K155ŁA5, ale 1481 brzmiał całkiem nieźle.
@3r3, jemu chodziło chyba o firmy, a Odra to była produkcja Elwro.
Szacun dla ówczesnych polskich konstruktorów i programistów.
CEMI to chyba technologicznie nie dał rady. Za komuny był taki przesąd, że wszystko musi być na podzespołach własnych lub "przewidzianych do produkcji". Przewidziano do produkcji w CEMI 8080 - procesor w 3 kostkach, bo Z80 w jednej kostce był zbyt trudny. Niestety nawet 8080 był zbyt trudny i skończyło się sprowadzaniem gotowych struktur z zachodu i pakowaniem w kostki z nadrukiem CEMI. Drożej i gorzej:-(
@Zespół IT
Dobre parę lat temu Rosja sprowadziła z Polski dużą ilość sadzonek jabłoni, aby uniezależnić się od naszych owoców. Niestety, chyba nie mają odpowiedniego klimatu, bo ciągle nie mają własnych jabłek. Do informacji o rosnącej potędze w produkcji żywności pozwolę sobie więc zachować niewielką rezerwę. Gdyby mieli odpowiedni klimat i gleby (i kadry), dawno by już to się stało.
Krzysiek3
"Wróży upadek największego w dziejach imperium agresji i militaryzmu."
Kolega chyba zapomniał o np. takiej Asyrii. A Rzym to zbudował potęgę i Pax Romanum niosąc gałązkę oliwną i prosząc o współpracę i wzajemne zrozumienie. No Mongołowie to głosili wszem wobec przesłanie braterstwa. A z najnowszej historii to Niemcy (XIX w: atak na Francję, atak na Austro-Węgry, potem dwie wojny), to łagodność i miłosierdzie. No i na koniec nasz ukochany Związek Sowiecki i jego przywódca, chorąży pokoju Józef Wissarionowicz.
Narracja Zinna [którą ty niestrudzenie reklamujesz] jest po prostu jego subiektywną (entuzjazm, żywe opisy, selekcja faktów) wersją jakiegoś tam fragmentu dziejów - jakich wiele. Czarni, Indianie, kobiety, "robotnicy" występują tu ogólnie jako "ofiary". Typowe dla lewicy: i my się tymi ofiarami zaopiekujemy. Utwórzmy tylko urzędy i nas tam pozatrudniajcie. Będzie git!
Prezentowałaś go wybitnego scholara, to warto zacytować fragmenty innego. Oto co m.in. pisze historyk z Harvard University Oscar Handlin: "Hence the deranged quality of this fairy tale, in which the incidents are made to fit the legend. (...) Any careful reader will perceive that Zinn is a stranger to evidence bearing upon the people about whom he purports to write." Tak, Zinn pisze "fairy tale" (bajki). Oczywiście wplata tam wybrane fakty.
Zinn po prostu nienawidzi ludzkości, a w szczególności osiągnięć cywilizacji (gł. białego człowieka), choć - jak wszyscy mu podobni, włączając w to pewnie TBTFail-a, chętnie z nich korzysta.
Warto też pamiętać jak okrutna i demoniczne wręcz były cywilizacje prekolumbijskie. Dlatego odeszły - na szczęście. Pokazuje to prawdziwie głośny film Mela Gibbsona - "Apocalypto". Historia prawdziwa, na podstawie zapisów Majów, którzy skrupulatnie odnotowywali ilu to złowili ludzi i pozbawili ich głowy czy im coś tam wyrwali. Znane są rzeźby, które to przedstawiają, np. w Chichén Itzá, gdzie jest ładnie pokazane odcinanie głowy ofierze, którą"kapłan" trzyma w rekach, a z szyi tryska krew.
Kiedyś napisałeś rzecz wręcz kuriozalną: że Indianie stworzyli najwspanialszą cywilizację, żyli w zgodzie z naturą i takie tam. Gdyby była taka wspaniała toby przetrwała i wchłonęła inne (jako atrakcyjna). Widocznie taka nie była. Była do dupy, więc wylądowała na śmietniku. Ale nikt nikomu nie zabrania zyć wg ich dawnych zwyczajów. Da się (wigwam w lesie i zbieractwo/polowanie, zero kontaktu z naszymi osiągnięciami). Ale chętnych brak.
Nie jestem adwokatem USRaela, ale z moich pobytów (2) i kontaktów wiem jedno: potencjał naukowy, technologiczny, przemysłowy, organizacyjny i innowacyjny wyprzedzają resztę o kilka mil. Kiedyś pewnie upadną (ach ta entropia) - ale nie za życia naszego, ani za życie wnuków naszych wnuków ... x5.
Plastic Tofu
"Na terenie Stanów Zjednoczonych dochodzi, w ostatnim czasie, do coraz większej liczby zgonów podczas interwencji policji. Duża liczba postrzałów śmiertelnych – w krótkich odstępach czasu spowodowała, że w USA zawrzało, a czarnoskóra część społeczeństwa chwyciła za broń. Nie mówię tu o protestach ulicznych, które mają miejsce w całym kraju, tylko o zabójstwach stróżów prawa, do których strzelają zwykli obywatele."
Ten fragment wkleiłem i do niego się odniosłem. Zgadzam się że strzelanina w Dallas była odpowiedzią na zastrzelenie przez policję dwóch czarnoskórych mężczyzn. Natomiast jest to pierwszy przypadek bezpośredniego ataku na policję. Nie miał on nic wspólnego związku z coraz gorszymi warunkami bytowania. Natomiast ten fragment brzmi jakby to działo się to na porządku dziennym. Może w przyszłości, nie wykluczam, ale teraz tego nie widać. Czy Black Lives Matters może być punktem zapalnym? Pewnie tak. Nie zastanawialem się na tym głębiej gdyż nie jestem przekonany iż maoże mieć to takie reperkusje jak w latach 50-60. Policja zresztą już odpowiedziala na to wprowadzając na razie chyba tylko w Luizjanie Blue Lives Matters.
System emerytalny w USA:
Social Security 100% państwowe -chociaż nie wszyscy płacą i nie wszyscy otrzymują niektorzy jak nauczyciele lub pracownicy municypalni mają swoje emerytury.
401K 403B -plany emerytalne gdzie pracownik i pracodawca w jakiejś częsci składają się na konto emerytalne pracownika
IRA, Roth IRA - indywidualne konta emerytalne jak IKE
@Krzysiek3
Dzięki.
Volku
kluczem I przyczynkiem do zagadki moze byc spotkanie Kerry-Lawrow, moze oni ustalili pucz, a moze Erdo chcial wbic im klina I ma konspiratorow/ofiary, ktorych wielokrotne spotkania mogly byc sola w oku Turkow
drugorzedna sprawa jest odmowa azylu dla Erdogana przez Merkel, I czy na pewno do tego doszlo czy jest to info sluzb Erdogana
Z tej konfrontacji wzmocniony wyjdzie sultan I jego dwor,
zaufanie sojusznikow do mocarstw obu panow I tej pani zostaje naderwane
Mimo to UE/USA nie beda sie sprzeciwiac, majac w perspektywie wprowadzenie podobnej obywatelskiej jednomyslnosci na swoich terytoriach
Volku
lenon
"Kto stoi za tym puczem?"
Może się okazać kto stoi, albo nie. Jak się nie okaże, to nie będziemy wiedzieć. Nasze dywagacje nic w tym względzie nie zmienią.
" Facet zdjął ponad 2700 sędziów i już zaczyna grzebać przy konstytucji. Ale tego żadna komisja wenecka słowem nie skrytykuje."
Jak nie ma czegoś w telewizji, to nie znaczy, że tego nie ma.
http://www.venice.coe.int/webforms/documents/?country=31&year=all
@Arcadio
Gdyby hetman Potocki przybył z odsieczą synowi,nie było by rozbiorów Polski. Bitwa nad Żółtymi Wodami 1648 r..
grzehuwart
http://europe.newsweek.com/who-kills-police-officers-315701
Ismaaiyl Brinsley w 2014r. zabił dwóch policjantów siedzących w samochodzie, po czym popełnił samobójstwo.
Volku
Przeciez czas dyktatur w krajach islamskich juz sie skonczyl (Husein, Kadaffi, Mubarak...), czas na "demokracje" I dzialania grup terrorystycznych
takie systemy latwiej kontrolowac
czas mydlenia oczu
Turcy jak zorientuja sie ze to "gra" Erdogana I przy okazji wyjdzie jeszcze kilka kotow z worka, obala tego samego Erdogana, ktorego dzisiaj bronili
Luk
http://www.indexmundi.com/graphs/population-pyramids/burkina-faso-population-pyramid-2014.gif
Np tutaj masz świetną demografię. Gdyby tak wyglądał wykres w Polsce nie byłoby problemu z Zusem. Zwykła zastępowalność pokoleń jest akceptowalna w kapitalizmie. Cały zachód to jednak socjalizm+faszyzm, a system ten działa jak rak. Bez dopływu dużej ilości świeżej krwi zapada się pod własnym ciężarem. Po II WW na zachodzie był boom, który szybko został zdławiony antykoncepcją, aborcjami i socjalizmem.
@Volku
Turcy nie połapią się o co chodzi, jeśli w telewizji nie zaczną o tym szczekać 24/h. Tak samo jak nie połapali się Polacy, Niemcy, Anglicy, Amerykanie itd.
3r3
"Aby system emerytalny działał dobrze, potrzeba mniej więcej 10 pracujących na jednego emeryta."
Samice homo sapiens przeciętnie mogą rodzić naście dzieci, jak system ma działać kiedy rodzą 20 to taki ustrój nie jest biologicznie możliwy dla ludzi, może dla królików?
"Masz rację w Polsce sytuacja wygląda jeszcze gorzej, dlatego właśnie państwo od około 10 lat dopłaca do emerytur."
Obawiam się że pożycza na emerytury. Żeby jeszcze miało z czego dopłacać, ale po prostu bierze "chwilówki".
@Freeman
"W efekcie końcowym Erdo skończy jak każdy dyktator czyli mało chlubnie. "
To ocenią w przyszłości czytelnicy Jego pamiętników, być może wyćwiczył już lapidarność stylu ^^
@sholler
" Problemem jest zagospodarowanie niepracujących. "
To nie tak. Jeśli z gospodarki wyciągasz produktywnych ludzi i każesz im budować grupę lotniskowcową czy inne niuki to oni nie produkują rzeczy potrzebnych ludziom na co dzień. Oznacza to że ludność ma mniejszą pulę rzeczy pożądanych czyli jest niż mogłaby być bez lotniskowca (ale jest lepiej zorganizowana). Problem w USA jest taki, że mają zmilitaryzowaną (patriot act) gospodarkę i tam już naprawdę niewiele zostaje dla ludności. Tak skończyło ZSRR, pewnego dnia ludzie się po prostu rozleźli z przemysłu aby zrealizować swoje potrzeby i imperium się załamało.
@Volku
Pucz w Turcji wygląda na przygotowywany, ale odpalony nie przez puczystów, a przez kreta.
Takie spiski zawsze są przygotowywane w armii, nudzą się to knują. Nie zawsze są to spiski poważne. W Polsce palnęli za Kwaśniewskiego że będą protestować - pułkownicy - śmiechem taką siłę zbrojną.
//===============
Co do strzelanin w USA to państwo nie jest świętą krową, policja nie jest poza drugą poprawką. Jak się komuś nie podoba to tworzy milicję i stawia sprawę na ostrzu noża. USA jest emergentne jako państwo wynegocjowane a nie wymuszone, prowadzenie walk na terenie kraju jest wstępem do renegocjacji status quo w celu osiągnięcia nowego equilibrium. To po prostu negocjacje.
M123
Luk
Chyba nie muszę ci tłumaczyć, że statystyczny Polak żyje 67 lat więc pobiera emeryturę przez 2 lata życia (przynajmniej za starego systemu) i nie trzeba do tego osoby, która urodzi 20 dzieci. Wystarczy, że pracujący zasuwa 40 lat na osobę która pobiera składki przez 4 lata i już system się zbilansuje. Problem w tym, że system emerytalny ma swoich uprzywilejowanych beneficjentów itd.
3r3
Tak, pan sędzia i pan notariusz który wytwarzają najwięcej dóbr żyje nawet 90 lat, a pan górnik i hutnik nie dożywa 60 lat i mamy statystykę. Tylko nijakiego nie mamy z tego bogactwa. Pan sędzia i pan prokurator może iść na emeryturę mając 35 lat, a reszta ma na nich tyrać aż do śmierci.
A statystyka przy tym taka piękna :)
Mighty Baz
"Podpisano na niej około 330 umów handlowych na kwotę 16 mld USD. Sankcje są coraz bardziej lekceważone przez zachodnie korporacje i dochodzi nawet do jawnego pogwałcenia zakazów w nich obowiązujących."
Czy mozesz doprecyzować w jakich obszarach gospodarczych? Bo sankcje nie obejmują wszelkiej działaności i powyzsze zdanie moze byc zmanipulowane, bo owe umowy moga dotyczyc rzeczy ktore nie sa sankcjoniowane przez Zachod.
trader21
„Trader - na wykładzie na ASBIRO pada Twoje stwierdzenie, że nie przepadasz za Buffetem. Mógłbyś rozwinąć, dlaczego? Jak wiadomo Buffet osiągnął wielki sukces inwestycyjny z korzyścią dla akcjonariuszy. Dał radę jednocześnie utrzymać zgodę z systemem. Co mu zarzucasz?”
Nic mu nie zarzucam. Nie podoba mi się natomiast ograniczenie wyłącznie do rynku akcji, w szczególności w USA. Buffet jest uznawany za ikonę inwestowania w akcje. Nie możesz jednak zapominać, że gdyby nie interwencje rządu USA oraz bailouty z 2008 roku na koszt podatnika wyniki BH byłyby zupełni inne niż obecnie. Buffet jest człowiekiem establishmentu, wypowiada się w takim tonie w jakim życzą sobie jego współpracownicy czy mocodawcy w zamian za co wiele jego kompanii otrzymuje pomoc rządową. To mi się właśnie nie podoba.
@ BuahahaXD
„Czy nie sądzisz, że to już ostatni dzwonek, aby zabezpieczyć kapitał zakupami metali szlachetnych? Z jednej strony mamy napiętą sytuację, która raczej nie zakończy się przyjemnie, a z drugiej złoto i srebro doznały silnego rajdu przez ostatnie pół roku. Commercials mają ogromne pozycje short na złoto.”
Złoto, srebro czy spółki wydobywcze doznały potężnego rajdu w pierwszej połowie roku i szanse na podobny wynik nie są specjalnie duże. Myślę, że okres wakacyjny przyniesie pewne odreagowanie, może małą korektę i w IV kwartale ceny ponownie zaczną rosnąć. Na razie nie dokupuję, gdyż nigdy tego nie robię po tak silnych rajdach.
Co do pozycji commerials to może to być broń obosieczna. Z jednej strony mogą zainicjować wyprzedaż. Z drugiej strony co niektórym commercials mogą puścić nerwy, pozamykają stratne pozycje i doprowadzą tym samy do wzrostów o kilkanaście procent w ciągu tygodnia. Zjawisko to opisuje się jako short squeeze.
@poziomeek
„Witam, może trochę nie na temat ale czy warto kupić GBP po tak dużym dołku? Czy jest realnie duża szansa żeby zarobić?”
Nadal mam otwartą pozycję na spadki akcji w UK oraz GDB. Co do walut uważam, że trzymane przeze mnie mają dużo większy potencjał.
@Orips
„Jak szortujesz SPG oraz czy uważasz, że już czas najwyższy kupić bezlewarowy short na SP (SH.US)? Wykres prezentuje się bardzo ciekawie a potencjał do zwyżki (spadków) po rekordach już chyba ograniczony.”
Niezłe wyniki S&P za ostatnie dwa lata wygenerowały największe firmy, a nie całość indeksu. Większość firm zaliczyła spadki, a mimo to korporacje były w stanie podciągnąć cały indeks ze względu na ich duży udział. S&P jest owszem drogi ale bardzo daleko mu do przewartościowania SPG czy innych pozycji na których mam otwarte krótkie pozycje.
http://www.gurufocus.com/stock/SPG
„Dziękuje za bloga, dziś zrealizowałem zysk na GDXJ w postaci 54%.”
Ja na razie nie pozbywam się akcji spółek wydobywczych. Owszem, są piekielnie zmienne, cena od stycznia się prawie potroiła ale ich potencjał nadal oceniam dużo wyżej niż złota czy srebra.
@JohnnyD
„A teraz pytanie za sto punktów: Gdy zabraknie pieniędzy co rząd zrobi z państwowymi bankami? PKO BP jest względnie bezpieczny bo jest kontrolowany przez rząd ale z drugiej strony rząd może pokusić się o jakąś formę przejęcia jego środków.”
Rząd może zmusić wiele firm, które kontroluje do wypłaty większej dywidendy w efekcie czego spadnie poziom płynności i to jak dla mnie jest największym zagrożeniem w przypadku PKO BP.
@pavlo
„Czy możecie polecić jakieś zagraniczne strony o tematyce ekonomicznej i finansowej ?”
Poniżej masz wykaz stron wraz z krytycznymi uwagami:
http://independenttrader.pl/jak-efektywnie-filtrowac-informacje.html
Plastic Tofu
"Co do strzelanin w USA to państwo nie jest świętą krową, policja nie jest poza drugą poprawką. Jak się komuś nie podoba to tworzy milicję i stawia sprawę na ostrzu noża. USA jest emergentne jako państwo wynegocjowane a nie wymuszone, prowadzenie walk na terenie kraju jest wstępem do renegocjacji status quo w celu osiągnięcia nowego equilibrium. To po prostu negocjacje."
Nie będę stawał w opozycji do tego co napisałeś, ale nadal jestem zdania, że Dallas było pojedyńczym przypadkiem i chociaż może być początkiem nowych "negocjacji" to teraz nikt tego tak nie traktuje. Ruchawki typu Ferguson nie niosą ze sobą moralnego przesłania co pozwala wielu ludziom nie włączać się do zabawy. Afroamerykanie przestali być postrzegani jako biedni potomkowie niewolników.
Ktoś wspomniał tu o Bundym, tu była większa szansa na pociągnięcie społeczeństwa, ale media grają pod dyktando tego kto wydaje im koncesje i pozwalają umrzeć takim historiom bez żalu.
@ Zespół Independent Trader
"Kończy się budowa Kanału Nikaraguańskiego, budowanego przez Chińczyków na wzór Kanału Panamskiego." - skąd ta informacja? Czy mógłbym poznać źródło?
Dante
"Ja na razie nie pozbywam się akcji spółek wydobywczych. Owszem, są piekielnie zmienne, cena od stycznia się prawie potroiła ale ich potencjał nadal oceniam dużo wyżej niż złota czy srebra."
Rzeczywiście cena od dna się potroiła, a w przeszłości w momencie szczytu maksymalnej wyceny gold junior stocks osiągały 12-14-krotność wyceny z dna. A zatem jest potencjał do dalszych wzrostów, zwłaszcza, że są prognozy, iż w drugiej połowie 2016r. USD Index może spaść poniżej 90 pkt.
http://www.investing.com/analysis/junior-gold-stocks-show-plenty-of-upside-200142207
Dante
Ruch Black Lives Matter jest finansowany przez Sorosa. Dodatkowo, coraz więcej celebrytów zaczyna udzielać mu poparcia (vide Beyonce). A jak do tego dodamy, że socjolodzy od lat alarmują, że w społeczeństwach zachodnich następuje coraz mocniejsza segmentacja - już dzisiaj de facto możemy powiedzieć, że nie istnieje coś takiego jak naród amerykański. A jak to się może skończyć? Niewykluczone, że jak w upadającym Imperium Rzymskim (najpierw regres ekonomiczny, a potem związany z nim regres militarny) - czyli wyścig pretendentów po schedę po starym, minionym porządku świata. Tylko, że wtedy nie będzie już czasu na filozofowanie, co jest prawdą, a co nie - wtedy lepiej mieć argument siły po swojej stronie, a nie siłę argumentów jak to czynią nasi demokratyczni zarządcy od 1989r.
https://www.youtube.com/watch?v=dBp2w8r17AE
markc
Z tym potencjałem polskiej elektroniki w latach 80tych to nie było tak różowo.
Mechanizm działania firm w zjednoczeniu Mera był następujący: na konferencjach w Moskwie każdy zakład dostawał przydział zadań w ramach tzw. jednolitego systemu. NRD produkowała drukarki i floppy disc, Bułgaria pamięci dyskowe, Polska terminale ekranowe z klawiaturami oraz procesory.
Rozliczenia następowały w tzw. rublach transferowych. Polskie firmy kupowały części elektroniczne płacąc w USD ($$ mieliśmy za export węgla oraz z kredytów). Za gotowe produkty otrzymywaliśmy ruble transferowe.
Były dostępne procesory i inne elementy jako rosyjskie odpowiedniki (np. wspomniany 8080) ale w przeliczeniu na ówczesne złotówki były 3-krotnie droższe (oczywiście do przeliczeń trzeba było używać oficjalnego kursu USD, a zakład otrzymywał od władz odpowiedni przydział USD na zakup części w krajach zachodnich - to był mechanizm na zmuszenie polskich zakładów do korzystania z lepszych i bardziej niezawodnych elementów z Zachodu).
Pracowałem w dziale R&D jednego z tych zakładów i muszę przyznać, że myśl technologiczna nie była na była na najwyższym poziomie. Projektowanie nowego modelu urządzenia polegało na nielegalnym sprowadzaniu amerykańskiego odpowiednika (obowiązywał COCOM, więc urządzenia sprowadzało się za pomocą dziwnych pośredników z Wiednia), a następnie na opracowaniu urządzenia o identycznej funkcjonalności + wbudowanych kilka mniej ważnych funkcji zamówionych przez rosyjskiego odbiorcę.
To tyle historii...
1956Marek
W czasach ogromnej zmienności dywersyfikacja jest kluczem skutecznego inwestowania. Uważm, że w najbliższej dekadzie doświadczamy ogromnego skoku technologicznego. Warto zwócić uwagę na sektory: paliw XXI w. lit i uran oraz robotyzacji i automatyzacji. Poprzez ETF-y już można zajmować długoterminowe pozycje inwestycyjne.
Marek
3r3
"Z tym potencjałem polskiej elektroniki w latach 80tych to nie było tak różowo."
I to jest powód żeby to rzucić w diabły, a eksportować szczaw i mirabelki i niewolników po 6.50funta/h?
@Plastic Tofu
Scysje zbrojne w państwie niekoniecznie są o ustalenie innych relacji wewnątrz państw.
Czasem chodzi o to że czarni nie chcą mieszkać z białymi jak Serbowie z Bośniakami i wyrażają to pozbywając się niechcianych.
Krzysiek3
"Z tym potencjałem polskiej elektroniki w latach 80tych to nie było tak różowo."
1) A jak jest teraz?
2) To co piszesz to raczej wszyscy zainteresowani wiedzą - był system nakazowo-rozdzielczy, decydowało KC co i ile produkować, a jeszcze do tego trzeba było słuchać towarzyszy radzieckich. Ale to się właśnie kończyło - wystarczyło tym zakładom pozwolić się normalnie bogacić ze sprzedaży na polski (na początku) rynek. Wiadomo, że
"Zachód" miał średnio lepsze rozwiązania - ale po to jest państwo, aby trochę konkurencję moderować. Patrząc całościowo - to się opłaca. Gdyby zaczęli normalnie funkcjonować - tj. dużo sprzedaż, dużo zarobisz, dobrze coś wyprodukujesz, dobrze zarobisz, to nie widzę powodów dla których miałyby te zakłady nie przetrwać.
3) Po co kupował je Siemes - bo zaraz po kupnie uznał, "że produkcja jest nieopłacalna"?
3) Kopiowanie cudzych rozwiązań nie jest złe. Jest wręcz bardzo dobre (o ile są tego warte). Ja np. skopiowałem rachunek różniczkowy od sir Izaaka Newtona (i tych co po nim). Nie wymyśliłem - ale ile mam pożytku.
1956Marek
Dodam jeszcze że największy kapitał /Soros, Dalio, Gates, Griffin. Cohen, it'd. / ruszył na zakupy.. ☺
Arcadio
Wiadomo że w warunkach gospodarki komunistycznej żaden zakład nie mógł funkcjonować normalnie ale nie trzeba było tego zaraz niszczyć po przejściu na kapitalizm. Przy minimalnym wsparciu państwa te zakłady by sobie spokojnie poradzily. Ja wiem jak powstawała potęga Korei Pld. Pierwsze magnetowidy vhs Samsunga były totalnym szajsem. Bebechy i awaryjnosc gorsze od polskiej elektroniki a co robią teraz ? Podobnie z samochodami. Kiedyś chciałem kupić Kia Pride bo była tania ale jak zajrzałem do środka i pod maskę to mi się odechcialo koreanczykow na 20 lat. A teraz Kia to już światowy poziom. Dało się ? A przecież mogli zamknąć jak w Polsce.
Dam
Ciekawe. Wygląda na to, że nikt już nie wierzy, że Grecja spłaci zadłużenie. Pewnie będzie bankructwo, a aktywa funduszu przejdą w odpowiednie ręce.
1956Marek
Jeszcze nikt dla rozwoju fim nie wymyślił nic lepszego jak amortyzacja. Polskie stawki amortyzacji ciągle pozostają jak za czasów PRL-u. pomimo coraz szybszego postępu technologicznego i konieczności wymiany maszyn i urządzeń na nowocześniejsze i wydajniejsze. Ostatnia ustawa która pozwalała na jednorazowe prześladowanie wartości majątku fim była ogłoszona w... . 1995r.!!. W zamian tworzy się niezliczoną ilość instytucji które mają wspierać przedsiębiorczość i tzw. innowacyjność. To się po prostu nie powiedzie, bo w Polsce nie ma warunków dla rozwoju biznesu, a szczególnie inwestycji zaawansowanych technologicznie.
1956Marek
1956Marek
"Ostatnia ustawa która pozwalała na jednorazowe przeszacowanie wartości majątku firm była ogłoszona w.. . 1995r.!!"
Przepraszam za błąd.
1956Marek☺
Tomasz Carrot
polish_wealth
polish_wealth
co ciekawe jak przesledzić pozycje jakie zajmują to nierzadko się pokrywają, wogóle blackRock Fund jest dosyć enigmatyczny zasługuje na studia, zdaje sie być jednym z tych końcowych marionetkarzy i machin przejęcia.
uberbot
Afera dopingowa w Rosji i możliwość dyskwalifikacji całej drużyny olimpijskiej. Jeśli jeszcze miałem jakieś wątpliowści co do intencji "globalnego porządku" wobec Rosji, to zostały rozwiane. Rywalizacja sportowa była zawsze częścią geopolityki, ale żeby posuwać się do czegoś takiego... Strony zwykle same rezygnowały z udziału (abstrahując od zmuszonych do nie brania udziału jak Polska) - 1980 Moskwa, 1984 LA. Był to tak zwany bojkot... Ciekawe czy ktoś stanie po stronie Rosji.
Jeśli ktoś lubi tematy dopingu polecam film "Bigger, stronger, faster".
polish_wealth
polish_wealth
Jeżeli chodzi o mikrochipy - pamiętacie scene z filmu infiltracja? 2006 rok, pada hasło wojny o microchipy za 8 lat = ) nooo prawie sie nie pomylili
Plastic Tofu
Oczywiście, że jako kraj, społeczeństwo powinniśmy śledzić co dzieje się za oceanem i przygotowywać się do ewentualnych zmian w układzie sił. Black Lives Matter jak napisałeś przybiera na sile i zbiera poparcie, aczkolwiek poza wzmiankami w masowych mediach wielu ludzi traktuje go jako ochronę przestępczości pod maską rasy, a nie jako walkę z systemem. Jeśli więcej ludzi przejdzie z jednego obozu do drugiego, może z tytułu zniknie słowo Black i gdy zostanie Lives Matter może być gorąco na świecie za przyczynkiem splotu wydarzeń, który opisałeś.
@polish_wealth
Prawda, ale jest to efekt wielu kanałów informacyjnych nadawanych przez 24h na dobę. Aby wypełnić ABC, CBS, NBC,FOX, CNN, MSNBC, CNBC, FOX NEWS, RT, AL JAZEERA, NEWS MAX, BLAZE, ej szkoda dalej pikseli, plus gazety, portale, blogi, wiadomości powtarzają się i są ciągnięte w nieskończoność stąd percepcja. Ale, jak piszesz, w każdej plotce jest trochę prawdy i wydaje mi się, że nawet jest tego odzwierciedlenie w kulturze masowej. Kiedyś telewizyjny policjant czy detektyw był mądry i swoją inteligencją doprowadzał do rozwiązania przestępstwa. Dzisiaj coraz częściej jet to typ który brutalnością i łamaniem prawa, traktowaniem wszystkich z góry, oraz nie przestrzeganiem prawa doprowadza do szczęśliwego końca, siejąc w głowach publiki, że cel uświęca środki, a najwyższym celem jest prawo. Prawo, które tworzone jest przez państwo i prawo, które to panstwo chroni.
Jacek111
Wydawało mi się to dosyć wazne
TBTFail
Flex
http://www.zerohedge.com/news/2016-07-17/manhunt-under-way-after-least-3-police-officers-shot-baton-rouge-live-feed
CreatioExNihilo
"Jeżeli chodzi o mikrochipy - pamiętacie scene z filmu infiltracja? 2006 rok, pada hasło wojny o microchipy za 8 lat = ) nooo prawie sie nie pomylili"
To jak już szukamy inspiracji w kinematografii to w filmie "Big Short" główny bohater po zakończonej spekulacji na nieruchomościach przerzucił się na inwestycję w wodę/źródła wody. Tak patrząc na zmiany klimatyczne, kto wie czy jeżeli teraz rozwalane są kraje przez ropę to za kilkadziesiąt lat będzie to samo, ale celem będą źródła wody.
Plastic Tofu
Plastic Tofu
I to zmienia status quo.
wieża.babel
Rekordy czego i dla kogo. Rekordy sztucznie windowane przez złodziei dla idiotów i naiwniaków. I to ma być jakaś "ważna " wiadomość ?
wieża.babel
Pozdrawiam naiwniaków giełdowych.
wieża.babel
hugo80
Wiem że żyjemy w matriksie
Zgadzam się z Tobą co do ziemi -tak trzeba ją mieć ,bo nawet na samych pyrkach wyżyjesz .
ale nie rozumiem czemu to ma się wydarzyć przed upływem 4lat ?
-czemu tylko dolary ?
-czemu aż (minimum) 30kg srebra?
-czemu aż(minimum) 1kg złota?
Jacek111
jakie sztucznie?
Gdybyś miał te amerykańskie akcje to byś zarobił i co w tym sztucznego by było?
Liczy się ze rosnie a czy kupują drobni czy ktoś sam pompuje to nie ma znaczenia
Volku
zaczynamy odliczanie dla AU
przy takich wydarzeniach I w normalnych warunkach powinno osiagnac poziomy jak przewidywales na dzien 20/07
Robert Nowak
"A o tym że amerykańskie giełdy biją rekordy nic?
Wydawało mi się to dosyć wazne"
Przecież według autora giełdę w USA czeka rychły krach (Tak mówi jakoś od 2012 roku na wszystkich webinarach i wywiadach). Tak więc nowe szczyty na SP500 nie mogą być ważnym newsem :) Nadal czekamy na zapowiadany krach. To już jakoś 4 rok idzie :)
Freeman
Geopolityka jest aktualnie najwazniejszym czynnikiem dla gield i rynkow finansowych. Pucz w Turcji ugaszony jednak istota tego wydarzenia i jego nastepstwa moga miec duze znaczenie dla rynkow i zlota. Erdogan wprowadza panstwo totalitarne, baza wojskowa na to jest tam zamnknieta. Usiaki nie maja dojscia ? Zakulisowo na pewno duzo sie dzieje. Oficjalnie politycy szczerza zeby w krzywym usmiechu. Jesli Erdo zrobi samowolke i zacznie sie ukladac z Rosja moze byc turbulentnie. Ogolnie mozna powiedzec, ze spokojnie nie jest. Nasila sie czestotliwosc dziwnych wydarzen. Czy sprawa turecka bedzie miala wplyw natychmiastowy na cene zlota smiem watpic. Ja wzrosty bardziej opieralem na popycie plynacym z Chin i zakupow ze strony funduszy kupujacych zloto w postaci fizycznej. To zapotrzebowanie sie oslabilo w czwartek i piatek. Sam pucz w ostatninich kilkudziesieciu minutach handlu slabo wplynal na wycene PM. Ale gielda jak to gielda zawsze moze zaskoczyc.
3r3
To największa zmiana sytemu sterowania Turcją od czasów Ataturka.
Dante
To tak jakby w Polsce Kaczyński i spółka zrobili nie tylko dekomunizacje, ale i rozprawili się z postkomuną oraz wszelkimi stronnictwami (ruskim, pruskim i amerykańskim). U nas nierealne - w Turcji możliwe. Wojsko od czasów Ataturka było "bezpiecznikiem" systemu, który zakładał zrobienie z Turcji kraju zachodniego. Z tego względu wojskowi cieszyli się licznymi przywilejami i wpływami, a dzieci wysoko postawionych wojskowych uczyły się na zachodnich uczelniach. Alians tureckich wojskowych z Zachodem to oczywista oczywistość. I de facto tylko wojskowi stanowili faktyczną przeszkodę do realizacji projektu wskrzeszenia nowego Imperium Osmańskiego - w skrócie Turcja z państwa poważnego staje się państwem jeszcze poważniejszym.
Efektywność działań ekipy Erdogana po puczu i to w weekend jest zaskakująca - w porówaniu do Polski, w której chociażby badanie przyczyn śmierci jednego denata w weekend jest odkładane do poniedziałku.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Gulen-Erdogan-stoi-za-proba-zamachu-stanu-w-Turcji,wid,18427326,wiadomosc.html
trader21
Ignoruj moje zdanie, działaj odwrotnie w stosunku do tego co piszę.
Kup akcje w USA. Biją rekordy. Jest dobrze, będzie jeszcze lepiej. W końcu z gospodarką jest wszystko dobrze.
M123
Czy jednak wciąż ktoś manipuluje cenami?
programistaJava
trader21
Co najmniej 95% informacji jakie obrabiamy pochodzi z płatnych raportów. Nie bardzo wiem co w takim przypadku da Ci podawanie źródła :-)
moratar
robster134
Jakim cudem prywatna szemrana firemka może "znacjonalizować całą giełdę"?
Ukraść prawa własności w zamian za cyfrowe wpisy w czyimś komputerze (już nawet nie koraliki, traktują ludzi gorzej niż Indian) - owszem :)
Luk
Bez znaczenia czy rośnie czy spada. Pytanie czy masz odwagę wejść w instrument, którego ruch w jedną jak i w drugą jest tak samo prawdopodobny. Jest wiele ciekawszych miejsc do zarabiania pieniędzy niż S&P500. Bezalternatywność jest cholernie niebezpieczna.
Pisząc wiadomości dobrze jest wybierać takie, o których nie przeczytasz na wyborczej czy gazecie polskiej, czy bankierze. Powtarzając rozpowszechnione newsy po necie IT byłby niczym więcej jak nudnym portalem informacyjnym, a przecież nie o to chodzi.
@Dante
To ciekawe, że na WP piszą takie rzeczy. Z reguły wyśmiewają wszystkie "teorie spiskowe", a tu proszę. Najwyraźniej wiadomość dla nas niekorzystna to teoria spiskowa, wiadomość dobra to prawda objawiona bez znaczenia czy dowody są czy ich nie ma.
Olo
Czy pokusiłbyś się o próbę przewidzenia co wydarzy się w Polsce w przypadku krachu lub wiekszych zawirowań (sytuacja instytucji finansowych i ich wpły na zwykłego Kowalskiego, sytuacja kredytobiorców, aktywa które stracą)? Czy zasadne byłoby twierdzenie, że Polska może (na tyle ile się da) być znowu "zieloną wyspą"?
buffett
spółka matka zamknie tu oddział a run na pozostałe banki sparaliżują wypłaty. system bankowy zostanie zamknięty i tak jak w grecji wypłacisz 200 zł \ tydzień
tyle jest po waszych pieniądzach w banku. a to będzie iskra. nie zdążysz wybrać kasy. nie zdążysz polecieć do bankomatu. jak zobaczysz to w TV, będzie już po "ptokach"
czas na działanie jest teraz, teraz, jak jeszcze można
hugo80
Trader 21 już wielokrotnie pisał co będzie się działo w polszy ,po ewentualnym krachu .
Spłaty kredytów przez zwykłych kowalskich ,po podniesieniu stup procentowych,raczej nie do udźwignięcia
w tym przypadku ,miej kasę a wykupisz troszkę mieszkań .
razel116
Mam pytanie/prośbę odnośnie nieruchomości:
Jak wg Was aktualnie wygląda możliwość zakupu nieruchomości w Warszawie tj. czy warto część gotówki przeznaczyć na nieruchomość póki jeszcze coś za nią można kupić (PLN)?
Trader21, wspominałeś ostatnio, że ceny nieruchomości są ok 20% droższe niż w 2004 biorąc pod uwagę średnie zarobki, czy to dobry czas na zakup?
Oczywiście, znam argumenty o demografii, wysokości stóp procentowych, pytanie tylko czy przed nadchodzącym tąpnięciem nie lepiej lokować gotówkę w "twarde aktywa", oczywiście część portfela uzupełniona wg Twoich sugestii . Dodam, że jeszcze nie inwestuję poprzez REITy i chciałbym skupić się na lokalnym rynku.
Proszę Was o pomoc i z góry dziękuję. Mieszkanie w dłuższej perspektywie do sprzedania/wynajęcia chwilowo do zamieszkania.
buktor79
http://www.silverdoctors.com/gold/gold-news/alan-greenspan-suggests-a-gold-standard-ron-paul-and-jay-taylor-discuss/
Pio80tr
"Fed to prywatna firma-krzak, drukująca kolorowe papierki i udająca poważną szacowną instytucje.
Ukraść prawa własności w zamian za cyfrowe wpisy w czyimś komputerze"
Spójrz na Europę.
KE przedstawiła wart 500 mln euro pakiet pomocy dla rolników mający poprawić sytuację rolników dotkniętych kryzysem na rynku mleka. Środki te mają wspierać m.in. farmerów, którzy zobowiążą się do ograniczenia produkcji.
http://stooq.pl/n/?f=1077089
EBC skupuje obligacje państw członkowskich (niektóre ujemne oprocentowane:).
Państwa członkowskie wpłacają EUR do wspólnej kasy projektu zwanego UE.
Następnie, UE przeznacza to na programy m.in. ogólnoeuropejski system zachęt do zmniejszania produkcji mleka o wartości 150mln EUR.
Czyli EBC dopisuje sobie cyferki w bilansie a rolnicy ograniczają produkcję mleka.
FED i EBC i inne podobne to machiny zarządzania światem.
Ps. Zwróć uwagę, że np. FED ma swoje macki wpływu politycznego np. komisja trójstronna.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Komisja_Tr%C3%B3jstronna
3r3
Przytomności, Kaczka miałby się za sobą rozprawiać?
Przecież to taki sam komuch jak cała reszta. Z Kiszczakiem wódkę pił, etatyzm mu się zwiduje, o restytucji mienia nawet się nie zająknął. Zapomniał o odszkodowaniach za 2WW i o tym że z Niemcami ciągle nie zawarliśmy pokoju, ponieważ nam się nie poddali.
@moratar
"Fed może spokojnie znacjiinalizowac całą giełdę w usa tak jak robią to w Japonii. Nie musi być żadnego krachu na gieldach"
Jakby tak znacjonalizować Twoją własność to nie uznasz tego za katastrofę?
@glupi
Podejrzewam że całego deep state nie skasowali, ale reszta poszła na współpracę i będzie spokój.
Tam się ze swoimi kodziarzami nie certolą.
@Pio80tr
Będziemy handlować lewym mlekiem ^^
jaralu
Czy istnieje szansa na podzielenie się informacją dot. ETF'ów które bierzesz pod uwagę, żeby zainwestować w lit/uran oraz robotyzację/automatyzację?
Z góry dziękuję,
jaralu