Drodzy Czytelnicy,
kilka dni temu po raz kolejny wystąpiłem na spotkaniu Trading Jam Session. Tym razem pominęliśmy jakąkolwiek prezentację, skupiając się na sesji pytań i odpowiedzi. Zajęła ona aż 2,5 godziny. Udało się poruszyć mnóstwo ciekawych tematów o czym możecie się przekonać ogladając poniższe nagranie.
Trader21
damia_damian
Niestety nie uzyskałem odp. na swoje pytanie. Czy jest sens kupować teraz waluty surowcowe AUD i NZD ?
pc
https://www.youtube.com/watch?v=nmtw8grnnUM
Ostatnio modyfikowany: 2018-08-27 18:16
greg240
Mówisz że:
"rynek derywatów wynosi 13krotnosc globalnego pkb, i ze 70% zabezpieczeń tego rynku to obligacje usa"
czyli globalny pkb wynosi "87,504,567 milionow usd" w 2018 , czyli około 87bilionow x 13 to cały rynek derywatów 1131 bilionow usd , czyli usa musiałoby wyemitować 790bilionow długu aby zabezpieczyć te derywaty , a maja dług na poziomie 20bilionow usd, coś tu się nie klei z tym colateralem na derywatach.
Nie polemizuje z wielkością zakładów bo ciężko policzyć ile jest tych derywatow, ale polemizuje z zabezpieczeniem obligami usa jest ich za małoby
były w 70% zabezpieczeniem. Chyba,że bankierzy użyli wielokrotnie tych samych obligacji jako coleteral to wtedy masz racje.
source:https://en.wikipedia.org/wiki/World_economy apropo pkb
Ostatnio modyfikowany: 2018-08-27 21:17
To ja
Trader21, ale Ty masz wiedze, zazdroszcze i gratuluje.
polish_wealth
Dzięki za video, obejrzałem Cie tradycyjnie z wielką przyjemnością. Myślę że w najbliższych latach jeszcze bardziej warto trzymać Gazprom ze względu na Izrael vs Iran ---> Oil price UP + z tego samego źródła wynika, że Rosja będzie szantażować wysoką ceną surowca kraje byłego bloku sowieckiego.
Pytanie tylko pozostaje, czy stosunki miedzynarodowe i sytuacja prawna nie pieprzną na tyle, wraz z zawieruchą na bliskim wschodzie, że nie dojdzie do jakiegoś zamrożenia kasy na Dif/saxo czy coś.
@ PC w temacie nowych pieniędzy:
Moneta przyszłości w Izraelu:
https://i.ytimg.com/vi/j7G8MleCbZk/maxresdefault.jpg
Jest to Trump na tle Cyrusa, nawiązujący do tego, że Trump niczym starożytny Król Cyrus pozwolił na budowę 3 świątyni. ; )
Ostatnio modyfikowany: 2018-08-27 21:32
greg240
Derdywaty, teoretycznie zakładając ,że sporo zakłądów mamy przeciwstawnych, np. że dane aktywo się umocni a inne osłabi,
oba scenariusze nie zrealizują się nigdy w związku z powyższym obligacji usa może być mniej. Pytanie czy az
60razy mniej!! Bo wg info od ciebie rynek derywatow to około 1200bilionow (13x pkb) a dlugu usa jest 20bilionow.
I to byłby dobry argument dla centralnych szamanów by bronić obligacji, pytanie czy utrzymanie niskich rentowności obligacji
wystarczy, bo jak kontrakty wygasną! to może się okazać że brakuje zabezpieczeń i banki i tak pójdą w bankruty.
dzieki za wideo
Ostatnio modyfikowany: 2018-08-27 21:40
Marcin (ITT)
Dante
Raczej prawdziwy powód dlaczego akcje amerykańskie i japońskie dobrze się mają to inwestycje w akcje ze strony banków centralnych - wystarczy popatrzeć na inne giełdy (choćby niemiecką), aby zauważyć, że głównie są w trendzie spadkowym lub bocznym (ze względu na dewaluację lokalnej waluty)
https://www.youtube.com/watch?v=knP46vFilOY
@damia_damian
Waluty surowcowe zyskują, gdy zyskują surowce - a te są w trendzie byczym, gdy:
- zaczyna się boom gospodarczy (rosnący popyt na surowce),
- dolar się osłabia i realne stopy procentowe spadają.
Tymczasem mamy obecnie dość dojrzałą hossę gospodarczą - w takiej sytuacji waluty takie jak PLN, CZK, HUF umacniają się względem walut surowcowych. Dodatkowo, realne stopy procentowe będą w najbliższej przyszłości w trendzie wzrostowym i jest wiele przesłanek do osłabienia EUR/USD.
szymonw
Jaka jest Twoja opinia jeśli chodzi o shorty na cały index Russel 2000?
trader21
„Niestety nie uzyskałem odp. na swoje pytanie. Czy jest sens kupować teraz waluty surowcowe AUD i NZD?”
ODP.
Średnioterminowo nie. Krótkoterminowo raczej tak. Czemu? Ostatnie umocnienie USD związane było z oczekiwanymi 2 podwyżkami stóp (wrzesień i grudzień). Tej drugiej najprawdopodobniej nie będzie co osłabi USD i wybije metale przemysłowe oraz szlachetne. Trump cisnąc na Powela osiągnął swoje.
Widać to dobrze po bardzo wysokiej historycznie patrząc pozycji long na AUD wśród commercials (największe banki inwestycyjne).
W dłuższym terminie nie wygląda to już tak dobrze ze względu na duże ryzyko spadków na rynkach co zawsze w pierwszej fazie przekłada się na umocnienie USD. Najprawdopodobniej jednak Trump zrobi wszystko aby do wyborów (28 listopad) USD się osłabiał i tym samy kupi trochę spokoju na rynkach.
Na NZD sytuacja wygląda podobnie co związane jest z bardzo niskimi cenami produktów rolnych i to mimo problemów z pogodą. W tym przypadku jest moim zdaniem trochę bezpieczniej gdyż surowce rolne od których zależy kurs NZD wcale nie są skorelowane z rynkami akcji. Może być zatem tak że na rynkach mamy zwałę, surowce rolne rosną, a wraz z nimi NZD. Na koniec zerknij sobie na pozycję commercials na NZD. Równie dobrze to wygląda jak na AUD.
@greg240
ODP. Zabezpieczenie kontraktów wymaga małego % ich wartości. Z twoich wyliczeń wynika że obligacje USA stanowią 2,5% wartości rynku derywatów. Nie wchodziłem w szczegóły ile jaki collateral dokładnie jest wymagany pod które kontrakty i czy jest wymagany przy przeciwstawnych pozycjach. Kiedyś natknąłem się na raport na ten temat z BIS ale miał kilkadziesiąt stron. Przejrzałem tylko najważniejsze rzeczy bez wchodzenia w detale.
CD.
„I to byłby dobry argument dla centralnych szamanów by bronić obligacji, pytanie czy utrzymanie niskich rentowności obligacji wystarczy, bo jak kontrakty wygasną! to może się okazać że brakuje zabezpieczeń i banki i tak pójdą w bankruty.”
ODP. Zrobią to co Japonia czyli zabiją płynność na rynku UST skupując wszystko od wszystkich za świeżo wydrukowaną kasę utrzymując wysoką cenę i niską rentowność. Aby jednak kongres i publika zaakceptowała takie rozwiązanie FED musi ich konkretnie wystraszyć wizją armagedonu na rynkach.
@to ja
„Jaka czesc kapitalu procentowo uwazacie "uwazasz Trader21" za rozsadna, zeby inwestowac w Turcje. Ja staram sie nie przekraczac 10%.„
ODP. Staram się aby pojedynczy rynek geograficzny nie przekraczał 4%. Czasami dopuszczam odstępstwo ale wyłącznie pod krótkoterminową spekulację.
@polish_wealth
„Czy stosunki miedzynarodowe i sytuacja prawna nie pieprzną na tyle, wraz z zawieruchą na bliskim wschodzie, że nie dojdzie do jakiegoś zamrożenia kasy na Dif/saxo czy coś.”
ODP. Jest to mało prawdopodobne ale nie niemożliwe. Właśnie dlatego gotówkę jak i metale trzymam poza systemem. Jeżeli mi ktoś zamrozi aktywa na jakiś czas to przynajmniej będę mógł wykorzystać cash aby zrobić konkretne zakupy po promocyjnej cenie.
@Dante
Fajnie że wróciłeś.
Ostatnio modyfikowany: 2018-08-28 11:39
Marcin (ITT)
To nie ulega wątpliwości, zakupy BC zrobiły swoje. Filmik który wkleiłeś i dane dot. SNB pokazują korelację. Najpierw nasilenie zakupów w latach 2016-2017 i też swietna forma rynku akcji w USA. Potem od początku 2018 spadek aktywności SNB, właściwie wyprzedaż i YTD dalej mamy mniejsza pozycje SNB (mimo ostatnich zakupów, portfel nadal mniejszy niż 31 grudnia 2017).
Co zwróciło moją uwagę - często na blogu pojawiała się grafika o top10 w portfelu SNB, jednak jak wynika z tego linka - portfel SNB jest bardzo szeroki i w wielu spółkach szwajcarski bank należy do top10 udziałowców. Trochę go to upodabnia do BOJ, z tymże SNB działa bardziej międzynarodowo.
Nie zmienia to jednak faktu, że stopy w USA są jakie są, i każdy 0,25% w górę to wydarzenie - po prostu większa skala podwyżek stóp byłaby zabojcza zwłaszcza dla małych firm.
@szymonw
Nie ulega wątpliwości, że Russell 2000 jest mocno przewartościowany, natomiast to czy jest materiałem na short - znowu wszystko zależy od banków centralnych, tzn. czy będzie scenariusz deflacyjny czy inflacyjny. W tym drugim scenariuszu mało aktywów nadaje się do shortowania.
Elastyczna odpowiedź brzmi: warto patrzeć na Russell 2000, jako dwie grupy, spółki growth i value. Moim zdaniem w kolejnych miesiacach te pierwsze spiszą się gorzej od tych drugich.
Cena/zysk dla ETFu IWF (growth) to 31, dla IWD (value) to 21.
Marcin (ITT)
Z kolei planowane wygaszenie dodruku przez EBC to już nie taka odległa perspektywa, zostały nieco ponad 4 miesiące. Dojdzie zapewne do kolejnych kombinacji pt. "jak tu uratować eurobankrutów?". Trump już teraz zagaduje o skupowaniu włoskiego długu (sposób na kolejne podziały wewnątrz UE?) https://www.cnbc.com/2018/08/24/trump-has-reportedly-offered-us-funds-to-buy-italian-debt.html
Loogin
aż trudno uwierzyć, że taki upośledzeniec funkcjonuje bez słuchawek emitujących nagrane w pętli: "wdech, wydech, ..."
dla mnie najbardziej dołujące jest, że mam coś wspólnego z niemcami (niechęć do kart/telefonów), a myślałem, że nic...
Mar
Czy w Dif/saxo jest możliwość handlu kontraktami MiniDax i MicroGold? Chodzi mi o kontrakty giełdowe, nie cfd.
Jeżeli nie to może znacie jakiegoś brokera który te instrumenty oferuje?
Putrapolski
Jak szortować Teslę? Tylko Teslę.
Mosman
oldmike
Ostatnio modyfikowany: 2018-08-29 08:45
trader21
"Jak szortować Teslę? Tylko Teslę."
ODP. Na koncie czy to DIF czy Saxo wpisujesz TSLA. Pojawi Ci się m.in CFD TSLA czyli kontrakt na różnice. Masz 2 okna kup i sprzedaj. Ustalasz ilość klikasz sprzedaj.
@Mosman
Nikt mnie nie uczył, a przynajmniej nie face to face. Wiedzę zdobyłem czytając prawie wszystkie książki wymienione w niezbędniku, tysiące stron raportów Fabera, Rickardsa, Katusy, Keyseya, Chapmana, Summersa i dziesiątek innych mądrzejszych ode mnie. Przede wszystkim wiedzę zdobywa się inwestując.
Odpowiadając na drugie pytanie, tak stworzyłem kurs obejmujący ok 100 godzin gdzie zebrałem całą moją wiedzę. Trzecia edycja skończyła się dwa miesiące temu i była najwyżej ocenioną dotychczas 9,6/10. Więcej na inteligentnyinwestor.pl
@oldmike
„Sesja bardzo ciekawa, dziękuję. Ale nie rozumiem jednego. Twierdzisz, że złoto/srebro fizyczne a na platynę masz jakieś odniesienie (ETF?)bo jest za duży spread. Policzyłem sobie po dzisiejszym kursie na przykładzie liścia kanadyjskiego. Dla złota to wynosi 3,54%, dla srebra 17,9% a dla platyny 18,7%.”
ODP. Srebro jest dużo łatwiej sprzedać niż platynę. Na Ag znajdziesz bez problemu kupca. Platynę będziesz musiał raczej odsprzedać dealerowi. Jeszcze 1 nowinka nt srebra. W USA i Kanadzie tylu inwestorów uciekło z ETF’u Sprotta że notowany jest 4,4% poniżej comex’owej ceny srebra.
@Mar
ODP. Nie wiem. Daxa nie tykam podobnie jak papierowych kontraktów na złoto.
Ostatnio modyfikowany: 2018-08-29 10:23
oldmike
"Platynę będziesz musiał raczej odsprzedać dealerowi."
W 2013 roku "popełniłeś" artykuł gdzie wspomniałeś o kosztach recyclingu platyny na poziomie 1350$. Od 2015 roku cena platyny jest poniżej 1200$ a recycling wynosi ponad 1,2mln uncji w 2016r ... do prognozy 1,4mln uncji na ten rok.
https://www.platinuminvestment.com/files/853874/WPIC_Platinum_Quarterly_Q1_2018.pdf
Komu to się teraz opłaca? Czy sytuacja (na razie rozwijająca się w RPA), nie powinna prowokować do wystrzału na platynie? Koszt wydobycia koło 834$ za uncję i zamykają już nierentowne szyby (wyczytane na mining.com). RPA to 72% dostaw platyny. Dla mnie z lekka absurdalne aczkolwiek wiem co to certyfikaty na PM na Comexie.
1956
Przyglądam się z coraz większym zainteresowaniem wchodzącej na rynek
możliwości inwestowania w fizyczne złoto w technologi blockchain.
Czy ożywi ta technologia rynek złota i czy ma już może ktoś doświadczenie
z ta forma inwestowania w metale szlachetne ?
Pozdrawiam,
Marek
szymonw
Mamy wykres z krzywą dochodowości:
Na szaro zaznaczone są okresy recesji. Recesja następuje po spadkach na rynkach akcji.
Próbuje odnaleźć podobny wykres, ale skorelowany ze spadkami na rynkach akcji.
Czy wie może ktoś gdzie mogę taki wykres znaleźć?
Ostatnio modyfikowany: 2018-08-29 15:13
trader21
Jakieś 3 min na stockcharts i masz to co potrzebujesz.
Niebieski różnica miedzy oprocentowanie 10 i 2 latków
Czerwony - S&P 500
Zielony - rynki rozwijające się
Ostatnio modyfikowany: 2018-08-29 17:48
trader21
"Komu to się teraz opłaca? Czy sytuacja (na razie rozwijająca się w RPA), nie powinna prowokować do wystrzału na platynie? Koszt wydobycia koło 834$ za uncję i zamykają już nierentowne szyby (wyczytane na mining.com). RPA to 72% dostaw platyny. Dla mnie z lekka absurdalne aczkolwiek wiem co to certyfikaty na PM na Comexie."
ODP. Fundamentalnie sytuacja na platynie wyglądała dobrze już ze dwa lata temu. Przy obecnym rządzie w RPA (biali źródłem wszystkiego zła) kilka kolejnych kopalni zamknie się tak czy tak i sytuacja od strony podażowej jeszcze się poprawi. Problemem jest natomiast ograniczenie popytu ze strony katalizatorów do diesla.
filemonczyk
@All Znacie jakies blogi/strony, ktore traktuja o takim super pasywnym inwestowaniu np. spolki z wieloletnia dywidenda? Jakies spolki wynajmujace przestrzenia parkingowe, energetyczne. Moja perspektywa -> wiek : przed 30 z duzym prawdopodobnienstwem generowania nadwyzek finansowych, problemu z oszczedzaniem nie mam i chcialbym te oszczednosci lokowac w wlsnie takie spolki pasywne, z tego co sie orientowalemto problem jest z kosztami transakcyjnymi (w idei, przelej co miesiac 3k na akcje). Chcialbym zaczac ten etap po kolejnej recesji
lenon
"Problemem jest natomiast ograniczenie popytu ze strony katalizatorów do diesla."
Wręcz przeciwnie. Diesle z układem SCR spełniają wszystkie normy. Możliwe nawet, że starsze samochody z silnikami wysokoprężnymi będą w niego doposażane.
Nawet gdyby ilość diesli na rynku spadała, to w ich miejsce wejdą samochody z silnikami benzynowymi, również posiadające katalizatory.
Toster
Benzyniaki mają katalizatory pokryte rodem i paladem.
Ostatnio modyfikowany: 2018-08-29 19:43
damia_damian
Obie waluty krajów rozwijających się. Może ta para jest bardziej stabilna niż USD/TRY ? No i oczywiście płaci dodatnie swapy
BartArt
lenon
Raczej stosuje się to co jest aktualnie tańsze. Właściwości katalityczne platyny i palladu, są prawie takie same.
polish_wealth
Jeżeli coś jest niestabilne do dolara, to tym bardziej będzie nie stabilne do innej waluty, tym bardziej o ile kraj danej waluty zajmuje mniejszą pozycję w koszyku G20 i niżej. Przynajmniej tak jest narazie. stan świata 2018 rok. Nie wiem do czego będziemy odnosili wartość w 2030 chyba do SDR, który pozwoli Ci "kupowac i sprzedawac" w zdigitalziowanym zachipowanym rynku. Bez obrazy, do odważnych świat należy! Kiedyś też chciałem grać na egzotycznych parach, lubiłem Kiwi zestawiać z innymi dziwnymi walutami, spread brokera i dynamiczne swingi dostatecznie mnie wy-shake-outowały, w sumie jak porównam siebie do tego pytania które zadałeś o PLN/TRY to jesteś "rozsądnym, umiarkowanym inwestorem"
Ostatnio modyfikowany: 2018-08-29 23:29
damia_damian
dzięki za odpowiedź :)
trader21
Przy dzisiejszych wycenach trudno o dobre spółki dywidendowe bez potencjału spadkowego. Chyba tylko Gazprom (OGZD) płaci 5,6% dywidendy przy przeznaczaniu na wypłatę 1/4 zysku netto. Obecnie jest wyceniany na zysk x 4,3.
@bartart
Od Barricka wolę mniejsze spółki ze względu chociażby na dużo niższe koszty wydobycia.
bulbulator
Vetinari
Mam jeszcze pytanie odnośnie Twojego sposobu przyswajania wiedzy. Czy czytając te książki robiłeś notatki, czy raczej czytałeś jedną po drugiej + praktyka inwestycyjna, przez co ta cała wiedza utrwalała Ci się w głowie?
Bolek1604
Zainteresowałem się tą odwróconą krzywą rentowności i... znalazłem bloga, na którym autor mówi, że krach przyjdzie dopiero za dwa lata.
Jestem ciekawy, co o tym myślicie. Poniżej wykres (nie wiem czy został dobrze wklejony)
http://macrozone.pl/krzywa-dochodowosci/
Ostatnio modyfikowany: 2018-09-03 11:32
loh5
www.kasa5.tk
BOGAĆ SIĘ KIEDY ŚPISZ
loh53
www.kasa5.tk
BOGAĆ SIĘ KIEDY ŚPISZ