Przez ostatnie tygodnie trochę odszedłem od tematu srebra i złota więc teraz krótko o sytuacji w metalach. Abstrahując od cen papierowej derywaty, jednym z głównych wskaźników na które zwracam uwagę są stany fizycznego metalu w magazynach Comexu i na nim się skupię w poniższym wpisie. Drugim ważnym czynnikiem są zakupy ze strony Chin, Indii czy Rosji oraz zachowanie banków centralnych lecz jest to temat na oddzielny wpis.

Wskaźnik zapasów metalu w magazynach Comexu jest bardzo ważny ponieważ jak długo istnieje możliwość realizacji kontraktów w metalu tak długo będzie możliwa manipulacja ceną złota czy srebra. Gdy metalu zabraknie lub zawieszona zostanie możliwość rozliczania kontraktów metalem dojdzie do rozjechania się cen. Komu jest potrzebny kontrakt na złoto skoro nie idzie za nim możliwość nabycia fizycznego metalu.

Od początku roku zapasy złota na Comexie spadały dramatycznie. Do czasu gdy wiara w system handlu metalem była niezachwiana, nie więcej niż 2% wszystkich kontraktów kończyło się dostawą metalu fizycznego. Dwie tegoroczne  potężne przeceny złota i srebra znacznie nasiliły popyt na metal zwłaszcza z Azji stąd też znaczne ilości metalu uciekły z magazynu głównych „manipulantów” cenami.

Aby uprościć zrozumienie tematu wyjaśnię następującą rzecz. Złoto będące zabezpieczeniem kontraktów terminowych przechowywane jest w magazynach 3 banków (JP Morgan, HSBC i Scotia Macotta) oraz w magazynie Brinksu. Srebro jest trzymane zazwyczaj w 400 bądź 1000 uncjowych sztabach, złoto w 100 uncjowych o określonej czystości.

Metal w magazynach może być przechowywany na zlecenie dużych klientów, może posłużyć do wywiązania się z fizycznej dostawy kontraktu terminowego lub do rozliczeń transakcji pomiędzy klientami banków.

Metal w magazynach ma określony status:

a) Eligible – jest to metal zazwyczaj trzymany przez klientów banków i nie może być użyty do rozliczeń wynikających z kontraktów terminowych zawartych przez bank.

b) Registred – może być zarówno zdeponowany w imieniu klientów banku, samego banku ale co najważniejsze może być użyty do rozliczenia kontaktów

Jak wynika z powyższego wykresu pomimo, że w magazynach Comexu jest ciągle 6,2 mln uncji to zaledwie 670 tys. uncji (21 ton) może być użyte do rozliczenia kontraktów.

Co ważne łączna ilość złota spadła o 40% od początku roku, natomiast pozycja zaklasyfikowana jako „registered” spadła o astronomiczne 70%. Wnioski są następujące:

- duzi gracze, którzy do tej pory trzymali zwoje złoto w magazynach JMP czy HSBC wycofują je poza system bankowy (spadek pozycji Eligible – jasno zielony kolor)

- ktoś zażądał rozliczenia dużej ilości kontraktów w metalu (spadek pozycji Registered – ciemno zielony kolor)

Po spokojnym sierpniu i wrześniu, w trakcie których odpływ metalu z magazynów Comexu zdecydowanie wyhamował znów wracamy do sytuacji, w której złoto znika w szybkim tempie.  Otóż w ostatnim tygodniu września z magazynów HSBC zniknęło 170 tys. uncji złota (5 ton). Łączna ilość metalu we wszystkich magazynach spadła poniżej 6,9 mln uncji po raz pierwszy od 2005 roku.

Od początku roku zapasy złota Comexu spadły średnio o 40%. Największy odpływ zanotował JP Morgan bo aż o 81%. W pewnym momencie odpływ został zatrzymany “przypadkowym pożarem, o którym pisałem w lipcu”.

Dla porównania, w tym czasie HCBS zanotował tylko 20% odpływ metalu. Wygląda na to, że któryś z dużych deponentów wycofał w ciągu jednego dnia ponad 5% wszystkich zapasów HSBC. Oznacza to, że ufność w system kończy się na kilku frontach jednocześnie.

Osobiście uważam, że nadal będziemy mieli do czynienia ze spadkiem zapasów złota w magazynach Comexu w efekcie spadającego zaufania do systemu bankowego. Jest to tendencja bardzo dobra dla posiadaczy złota fizycznego. Kartel ma bowiem możliwość manipulacji metalem tak długo jak za kontraktem stoi możliwość dostarczenia złota.

Bez złota w systemie zapewne dojdzie do rozjechania się cen z ceną papierowej derywaty systematycznie spadającej oraz metalem wchodzącym na nowy poziom. Pytanie tylko jak długo przyjdzie nam na to poczekać.

Trader21