Ostatni spadek ceny metali szlachetnych odbił się na samopoczuciu nie tylko inwestorów w kruszec lecz także wielu zarządzających kopalniami co zresztą widać po pikujących cenach akcji, szczególnie junior miners. W obliczu spadku ceny złota w okolice 1400 USD znaczna część producentów zbliża się do granicy opłacalności. Nie mówię przez to, że cena spadła na tyle aby część kopalń nagle zawiesiła działalność czekając na lepsze czasy. Bardziej skłaniałbym się ku wnioskom, że potencjał do dalszego spadku ceny powoli się wyczerpuje.
Aby zobrazować jak przedstawiają się koszty wydobycia musimy przeanalizować dwie pozycje:
1. Cash cost jest sumą kosztów bezpośrednio związanych z wydobyciem złota. Składają się na nią wszystkie koszty operacyjne, tzw. royalties oraz podatki i opłaty.
a) koszty operacyjne to:
- opłaty za energię i wodę,
- wynagrodzenie personelu,
- koszty materiału niezbędnego do wydobycia (ładunki wybuchowe, chemikalia).
b) Royalties:
- opłaty dla właściciela terenu, pod którym odbywa się eksploatacja,
- opłaty za szkody górnicze,
- opłaty w formie gotówkowej od każdej wydobytej uncji dla kompanii, która zgodziła się finansować wydobycie w początkowej fazie istnienia kompanii.
W ciągu ostatnich 7 lat wraz ze wzrostem ceny złota, rosły także koszty operacyjne kopalni. Podczas gdy cena złota wzrosła o 270 %, koszty operacyjne wzrosły o 187%.
Na koniec 2012 roku średni koszt operacyjny (cash cost) wynosił 784 USD / uncję. Rozpiętość kosztów w zależności od kopalni jest znaczna i wacha się od 500 USD/ uncję w Ameryce Łacińskiej do ponad 1000 USD w RPA. Tak duża rozpiętość związana jest z głębokością złoża, zagęszczeniem rudy oraz z poziomem automatyzacji produkcji.
2. All in cost jest sumą wszystkich kosztów związanych z funkcjonowaniem kompanii wydobywczej. Poza pozycjami ujętymi powyżej obejmuje:
- amortyzację sprzętu górniczego,
- wydatki związane z poszukiwaniem nowych złóż,
- wydatki związane z przygotowaniem nowego wydobycia,
- koszty administracyjne, tj. wynagrodzenie kardy kierowniczej,
- koszty finansowe, tj. obsługa kredytów, koszty emisji obligacji.
Koszty całkowite funkcjonowania kompanii wydobywczej podobnie jak cash cost znacznie wzrosły w ostatnich latach. Na chwilę obecną większość kopalni potrzebuje ceny 1300 USD / uncję aby zacząć generować zysk.
Są oczywiście przypadki, w których All in cost wynosi grubo ponad 1900 USD jak np. South Deep w RPA należącego do Gold Fields.
Przy cenach złota na poziomie 1400 USD/uncję część kopalni już dokłada do interesu. Jeżeli taki poziom cen utrzymałby się dłużej, w co śmiem wątpić, to część nierentownych projektów zostanie wstrzymanych. Gdyby cena spadła jeszcze bardziej np. poniżej 1000 USD / uncję to produkcja złota uległaby załamaniu.
Zmiana kosztów w przyszłości
O ile obecny poziom kosztów wydobycia złota jest nam w miarę znany o tyle najważniejsza wydaje się być tendencja, a tu widzę zdecydowaną przewagę czynników przemawiających za wzrostem kosztów wydobycia w nadchodzących latach:
a) Nakłady na poszukiwanie złóż oraz uruchomienie wydobycia w minionej dekadzie wzrosły z 800 mln do 8 mld USD. Mimo to od roku 1996 nieustannie spada ilość nowo odkrytych złóż nadających się do wydobycia.
b) Duże rozdrobnienie produkcji utrudniające finansowanie dużych projektów. Struktura kopalń przedstawia się następująco:
- 156 kopalń wydobywających poniżej 100 tys. uncji rocznie
- 21 kopalń wydobywających pomiędzy 100 tys. – 500 tys. uncji rocznie
- 6 kopalni wydobywających więcej niż 1 mln uncji rocznie
c) Wydobycie znacznie przekracza nowe odkrycia. Co więcej większość z nowo odkrytych złóż złota jest na tyle mała lub ruda ma małą koncentrację złota, że przy obecnych cenach wydobycie nie ma ekonomicznego uzasadnienia. Innymi słowy kończy się złoto tanie w wydobyciu.
d) Stały wzrost cen energii wywołany koniecznością zwiększenia nakładów na tzw. zieloną energię oraz podatki związane z emisją CO2.
e) Rosnące koszty związane z zapewnieniem bezpieczeństwa wydobycia.
f) Brak wykfalifikowanej kadry na różnych szczeblach
g) Zwiększone normy ochrony środowiska przekładające się na wyższe koszty wydobycia i przerobu rudy.
Specyfika złota
Bardzo ważne dla zrozumienia tematu jest to, że złoto nie jest typowym surowcem, który się wydobywa i konsumuje. Większość wydobytego złota jest ciągle w tej czy innej formie. Roczna produkcja dodaje do łącznych zapasów złota niecałe 2%. Gdyby nagle całkowicie zaprzestano wydobycia złota nie wpłynęło by to specjalnie na podaż złota.
Głównym składnikiem obecnego popytu jest popyt inwestycyjny zapewniający ochronę przed niszczeniem waluty i nadchodzącym krachem finansowym. Złoto jest formą polisy ubezpieczeniowej. Jego wartość wyrażona w większości walut wzrasta nieustannie od 12 lat nie dlatego, że nagle spadła podaż lecz dlatego, że rządy oraz banki centralne zachowują się irracjonalnie.
Spadek ceny złota z obecnych poziomów zapewne ograniczyłby produkcję lecz głównym czynnikiem wpływającym na wzrost ceny będzie ostateczne oderwanie się ceny złota fizycznego od manipulowanej ceny papierowej derywaty.
W ostatnich tygodniach nie zanotowaliśmy znaczących braków w dostawach fizycznych metalu, o których można było przeczytać na niektórych blogach. Doszło jednak do innego ciekawego zjawiska. Kopalnie sprzedając granulat znacząco podniosły marże w stosunku do ceny spot. Tzw. złoty złom stał się całkowicie nieosiągalny. Jest to kolejny sygnał, że związek pomiędzy metalem fizycznym, a ceną „złota” na comexie coraz szybciej się rozpada.
Trader21
Thomas
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
trader21
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
m_a_rek
Bardzo ciekawy blog szczególnie dla typa, który zainwestował w złoto fizyczne ;-) i szuka pocieszenia i potwierdzenia swoich poglądów. W takim przypadku należy się ze swoimi poglądami nie zgadzać ;-).
Ja w innej kwestii, która jest mocno pomijana w temacie złota i myślę , że ma kluczowe znaczenie. Chodzi o gracza, który ma swoje cele i ogromne możliwości - Chiny. Jestem przekonany, że dążeniem Chin jest uzyskanie statusu światowej waluty dla Yuana. W tym celu niezbędny jest myk pod pod nazwą waluta z parytetem w Au. Stąd gromadzenie ogromnych ilości złota (myślę, że ilość złota jaką maja Chiny znacząco odbiega od szacunków). Posiadanie gorących dolarów również jest niezbędne do przeprowadzenia takiej operacji. Teraz Chiny czekają na ruchy Comexu oraz akcję sprzedaży Au przez Włochy, które z chęcią wezmą papier za złoto przy bardzo dobrej cenie.
Spróbuje wieszczyć:
za 3-4 mc-e - Comex pójdzie "do piachu"
za 6-8 m-cy - $ walutą śmieszną
za rok Yuan będzie maił parytet
To oczywiście SF ale sympatyczny, aha jeszcze odbędą się 1-2 manipulacje na Comexie i dopiero "do piachu".
Pozdrawiam
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
ts16grot
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
m_a_rek
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
m_a_rek
http://tiny.pl/h8p7r
Takie małe info i pojawieniu się reprezentowanych tu poglądów w mediach o masowym zasięgu. Dla teoretyków spiskowej teorii dziejów to nie przypadek. Dla mnie oczywiste, że banksterzy zainteresowani są kosmicznymi cenami złota fizycznego by zebrać konfitury z uwalenia frajerów z certyfikatami na złocie.
Wniosek: banksterzy dążą do wywrócenia się rynku złota papierowego bo zostaną z fizycznym w kieszeni. Kwestia kiedy? Czy już napompowali papieru w wystarczającej ilości do rynku złota czy jeszcze będą pompować ?;-).
Wniosek2: Comex przyjaciel posiadaczy złota fizycznego.
Wniosek3: ten blog jest wrogiem posiadaczy złota fizycznego ;-). Otwiera oczy większej ilości frajerów ;-). Proponuje akcje trolowania o bańce na Au która pękła oraz supercertyfikatach na złoto które są pewne jak w banku Cypryjskim.
Pozdrawiam
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
ts16grot
Teraz pewnie zaczniecie się ze mnie śmiać ale przeanalizujmy wydarzenia z ostatnich miesięcy.
Może zacznijmy od du... strony bo od Bitcoina. Idea Bitcoina zrodziła się 1 listopada 2008 roku, chyba nie muszę nikomu przypominać co to był za okres. Jednak dopiero w marcu tego roku zrobiło się o tej wirtualnej walucie naprawdę głośno.
Oficjalnie Bitcoin został utworzony przez internautów dlatego też "nie podlega żadnej kontroli". Według nieoficjalnej wersji Bitcoin został utworzony przez odpowiedzialnych z kryzys. Jest to narzędzie służące do tych samych celów co papierkowe złoto/srebro a mianowicie do utrzymywania dolara jako waluty rezerwowej świata. Bitcoin pełni funkcję zbiornika retencyjnego dla uciekającego kapitału. W przypadku gdy dolar zaczyna gwałtownie tracić wartość nagle dochodzi do ataku hakerskiego na serwery sterujące obsługujące Bitcoina, po czym waluta ta gwałtownie traci wartość. Bitcoin jest nawet wygodniejszy od papierkowego złota/srebra bo nie trzeba się tłumaczyć opinii publicznej na przykład z 12% spadku cen metali w ciągu jednego dnia. "No cóż skoro z Bitcoin został utworzony przez samych internautów i nie podlega żadnej kontroli to takie ataki hakerskie będą się zdarzać" i wszystko jasne :).
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
ts16grot
Ale to, że inne państwa zaczną się w końcu buntować było tylko kwestią czasu.
No i dziś mamy Chiny, które nie chcą płacić USA "haraczu" podczas wymiany handlowej z innymi państwami. Mamy Rosję, której również nie jest na rękę rozliczanie się za ropę/gaz w dolarach. Mamy również wiele innych państw, które zawarły między sobą umowy dotyczące rozliczania się z pominieńciem dolara.
Jaka była reakcja USA...?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
ts16grot
Ale sobie wybrał miejsce ten "meteory" bo Czelabińsk to skupisko zakładów produkujących głowice jądrowe. W Czelabińsku znajduje się też jedna z bodajże czterech rosyjskich jednostek bombowców strategicznych. Ale czy na pewno był to meteoryt?
Rozpatrzmy dwie możliwości:
-faktycznie był to meteoryt;
-była głowica nuklearna wystrzelona przez amerykański pocisk balistyczny;
Na analizie poklatkowej filmu nagranego przez jednego z mieszkańców Czelabińska wyraźnie widać, że "meteoryt" ten jest trafiany przez jakiś podłużny "niezidentyfikowany" obiekt. Na tym filmie widać również, że "meteoryt" ten wybuch dwukrotnie.
Opis upadku tego meteorytu do złudzenia przypomina przechwytywanie i zestrzeliwanie pocisków balistycznych typu SCUD podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej. Do każdego nadlatującego pocisku wystrzeliwano trzy antyrakiety z systemu Patriot. Dlaczego aż trzy? No bo prawdopodobieństwo trafienia SCUDA przez jedną antyrakietę wynosiło 33%. Stąd też dwie eksplozje pochodzące od uderzenia dwóch antyrakiet.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
ts16grot
W tej części Teksasu znajdowały się również zakłady azotowe, w których tydzień temu doszło do eksplozji wielkości "bomby atomowej" w wyniku czego połowa domów w miejscowości położonej nieopodal zakładu została zniszczona.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
ts16grot
Manewry te rozpoczęły się 1 marca, od tego momentu ciśnienie zaceło rosnać. Apogeum napięć nastąpił na przełomie marca i kwietnia kiedy to USA przemieściło wiele sprzętu do tego regionu. Wydawało się że wojna jest nieunikniona a noc z piątku na sobotę tak jak 12/13 kwietnia będzie najlepszą okazją żeby zaczęć działania zbrojne ze względu na pozamykane giełdy.
w piątek 12 kwietnia wydarzyło się coś co na pewno musiało bardzo przestraszyć władze USA. Nagle Chiny zaczęły masowo wyprzedawać swoje rezerwy dolarowe. Aby nie nastąpiła gwałtowna wyprzedaż dolara przez innych posiadaczy, na Comexie zaczęto intensywnie zmniejszać wartość papierkowych metali.
W obawie przed możliwym upadkiem systemu w poniedziałek 15 kwietnia doszło do wybuchu bomby podczas maratonu. W wyniku wybuchu jednej bomby zarządzono obławę na dwóch terrorystów, która wyglądała jak wprowadzenie stanu wojennego.
Na szczęście system jeszcze się nie zawalił i nie było potrzeby wprowadzania służb w innych miastach w celu "złapania dwóch terrorystów".
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
m_a_rek
Moje SF to przy Twoim siermiężny real.
trader21 Co sądzisz o miom SF z rolą Chin?
Małe pytanko
Wstępnie można zauważyć, że atak na "pAupier" odbywa się tuż przed zamknięciem giełd. Co się dzieje w czasie wolnym? Czy możliwa jest realizacja na złocie fizycznym zawartych kontarktów? Gdyby tak było to jak szacujesz ile będzie jeszcze ataków by wypopmpować Au z Comexu? Czy da się to monitorować?
Dodatkowo ceny pAupieru miałyby krztałt piły z coraz szybszymi przyrostami po ataku i coraz mniejsze spadki w czasie ataku. Da się oszacować ile jeszcze takich akcji?
Pozdrawiam
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
ts16grot
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
ts16grot
MAREK WYBACZ ale wyglądasz mi na agenta manipulującego opinią publiczną w imieniu BANKIERÓW.
Ludzie zwyczajnie nie mogą się dowiedzieć że toczy się wojna nuklearna bo jeszcze by wpadli w panikę co by doprowadziło do zwalenia systemu.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
ts16grot
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
m_a_rek
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
vadeer
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
vadeer
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
grind
co do następnej zwały można się jej będzie spodziewać na 2-3 maja po nie obniżeniu stup procentowych przez ECB może to być ładny pretekst do zwały na surowcach
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
mic.bug
Na stronie https://suissegold.com/home.php?cat=285 cena 1 uncjowej monety wynosi od 25,89 USD licząc po kursie z dzisiaj (3,2zł) wychodzi 82,8 zł
A tymczasem najtańsza oferta http://www.ceny-zlota.pl/srebro/ceny-srebra-monety-1-oz wynosi 95 zł.
Skąd ta różnica?
I czy można legalnie kupować srebro w Szwajcarii z dostawą do domu?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
reno
Zauważyłem to samo... Najprawdopodobniej dealerzy stwierdzili ,że lepiej się nie bić i podwyższyć ceny korzystając z obniżek cen kruszcu... Znaczy łowić nowych klientów ale nie dać im za tanio kupić... W bajki o braku dostępności kruszcu nie wierzę, stany magazynowe jeśli istniały to i tak zostały wymiecione... więc jeśli nie wiadomo o co chodzi to...
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
vadeer
Co do zakupu za granicą to srebro może być tam zwolnione z podatku VAT dlatego może być tańsze. Jednak kupując za granicą z wysyłką do kraju powinieneś zapłacić podatek PCC zdaje się czyli 2% w ciągu 14dni w Urzędzie Skarbowym. Inaczej wygląda sprawa jakbyś kupił ale odbierał osobiście. np kupujesz w Niemczech i tam odbierasz u dystrybutora, a potem przewozisz przez granicę. Wtedy nie płacisz żadnego podatku...
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
trader21
Formalnie przywożąc srebro ze Szwajcarii powinieneś odebrać 8% Vat przy wyjeździe ze Szwajcarii i zapłacić 23% przy wjeździe do Polski. Uważam jednak, że jeżeli chcesz kupić srebro w Szwajcarii to lepiej je tam zostaw poza systemem bankowym np Viamat. Jeżeli jednak chcesz je składować w Polsce to taniej kupisz je w Estonii gdzie Vatu na srebrne monety do 1 kg nie ma wcale (Estonia jest w strefie Schengen) .
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
reno
I co się dzieje z MWSILVER zazwyczaj miał najniższe ceny? Od czasu spadków ceny zupełnie odjechały i pojawiły się awarie serwerów... Nawet teraz pisząc posta domena jest zawieszona ?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
vadeer
Analitycy banku HSBC obniżyli w ostatni piątek ceny docelowe dla złota i srebra na lata 2013-2014. To kolejny bank, który w ostatnich tygodniach tnie prognozy cen tych kruszców.
HSBC obniżył swoje prognozy cen złota na ten rok do 1542 USD z 1700 USD szacowanych wcześniej, natomiast na rok 2014 do 1600 USD z 1720 USD. W obu przypadkach są to ceny powyżej aktualnego kursu złota, który kształtuje się na poziomie 1471 USD.
Prognozy cen srebra na ten rok analitycy HSBC obcięli do 26 USD za uncję z 33 USD. Obecnie jest to 24,28 USD. Przyszłoroczne prognozy zostały natomiast obniżone do 27 USD z 31 USD."
PS. W Niemczech VAT na srebro też wynosi 0%
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
m_a_rek
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
reno
Cena:
€ 22.19
w tym 7% VAT
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
trader21
Gdyby w Polsce cały handel srebrem miał się odbywać całkowicie zgodnie z przepisami to do ceny spot należało by doliczyć kilka procent za wytopienie oraz marże handlowe i całość opodatkować stawką 23%.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
vadeer
Rzeczywiście VAT na srebro w Niemczech wynosi 7%. Wydawało mi się, iż jest 0%.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
vadeer
Jaki wpływ na kursy złota/srebra może mieć obniżenie stóp procentowych przez ECB. Na walutach (ze względu na podobno lepsze ostatnio dane z Ameryki) mówi się, iż do końca roku mogłoby to spowodować przekroczenie 1,2 na parze EUR/USD. Zloty mocno powiązany jest z euro. więc tutaj na koniec roku możemy zobaczyć 3,4zł na dolarze? A co z kursami złota i srebra?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Thomas
Jakie lepsze dane z Ameryki? Dane wzrostu PKB za I kwartał znacznie gorsze od spodziewanych.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
mic.bug
Kupię po następnej zwale co jest moim zdaniem nieuniknione
Pytanie tylko czy kupując w Szwacjarii z dostawą do domu nie będę musiał płacić różnicy Vat i PCC
dzięki za odpowiedź
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
vadeer
To miało być pytanie retoryczne dlatego dodałem słowo "podobno".
Chodzi o wydźwięk w mediach związany z raczej pozytywnymi ostatnimi odczytami na S&P500;. A zauważ, iż ostatnio częściej inwestorzy spoglądają na wyniki giełdy (kolejne rekordy) oraz odczyty bezrobocia (a te też nie są za oceanem "najgorsze". Jak spojrzysz na ostatnia sytuację na EUR/DOL oraz przeanalizuje się opinie w mediach to można odnieść wrażenie, iż przewidywana perspektywa dla USA na najbliższy okres to jednak spodziewane zwiększenie wzrostu gospodarczego, a o starym kontynencie mówi się, iż odbicia można spodziewać się dopiero w 2014r. Nie wnikam w to jak jest naprawdę, bo to wszyscy wiemy... chodzi mi o spodziewane konsekwencje dla opisywanej powyżej sytuacji, w której nastąpi obniżenie stóp procentowych przez EBC chociaż jeszcze kilka miesięcy temu mówiło się, iż obniżki stóp nic nie dają i EBC będzie szukało innych rozwiązań (w tym dodruk pieniądza), a ewentualne miejsce do obniżek stóp procentowych wykorzysta w ostateczności. Teraz jednak coraz częściej mówi się o możliwej obniżce już w maju (a miało to być ostatecznością). Dlatego pytam: jak to wpłynie na rynki walut i metali szlachetnych.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
m_a_rek
pozdrówka
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Thomas
Indeksy w USA jadą na dodrukach. Giełdy są pompowane przez akcje stymulacyjne FEDu, który skupuje już nie tylko obligacje USA (w 90% finansuje deficyt), ale też MBSy. Mówi się nawet ostatnio, że FED może zacząć skupować akcje i pewnie pod to grają inwestorzy. Jeśli chodzi o zwiększenie wzrostu gospodarczego w USA w najbliższym okresie to takie przewidywania to jest jak wróżenie z fusów. Jednak skoro w mas mediach różnego typu ekonomiści tak trąbią to z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że będzie odwrotnie. Co do odbicia w 2014 roku w Europie, to w 2014 roku będą mówić, że odbicie nastąpi w 2015 i tak dalej. co do obniżki stóp przez EBC to nawet jak będą to to i tak nic nie da, nie rozrusza gospodarki UE, więc według mnie nie będzie miało to dużego znaczenia dla cen metali szlachetnych
@mic.bug
"Kupię po następnej zwale co jest moim zdaniem nieuniknione"
Raporty COT wskazują na wzrost cen metali szlachetnych w najbliższym czasie, szczególnie łaskawe są dla złota. Nie mówię, że kolejnej zwały nie będzie, ale na razie nic jej nie zapowiada.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
vadeer
Z całym szacunkiem ale wszystko to co napisałeś to ja wiem. Ale nie o to pytałem... jak znasz odpowiedź na moje pytanie to podziel się proszę.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
trader21
Obecne działania przypominają zabawy statystyków USA z zaniżaniem bezrobocia. Oficjalna U3 ok 8%, realne liczone metodologią z lat 80-tych 23%.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
m_a_rek
Fakt niewiele można pewnego z niej wyciągnąć ;-).
Pytanie do fachowca:
Masz pomysł jak wyłapać moment, że to już? (Oczywiście z miesiąc albo tydzień przed zawaleniem się pAupieru).
Warte dużej kasy ;-) Ha! bardzo dużej a ryzyko raczej niewielkie najwyżej zostanie się z kredytem i pokrywającym go Au ;-).
Pozdrówka
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
kontofo
Ponieważ właśnie w kwietniu zaczęła się rozjeżdżać cena papieru i metalu, to odpowiedź na twoje pytanie jest oczywista: "pAupier" już zaczyna się tlić.
Ale ile czasu potrwa wzniecenie z tej iskry prawdziwego ognia tego nie wie nikt.
Grubasy mogą przylecieć helikopterem i zrzucając z nieba co tam mają, ugasić to tlące się zarzewie.
Nadzieja w funduszach japońskich, które będą coraz szybciej uciekać o jena. może wpadną na to, żeby w portfelu podnieść poziom rezerw fizycznego złota.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
vadeer
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
kontofo
Pisano, że KGHM sprzedał za ok. 3,65mld złotych całą produkcję (coś ok. 1260ton.
Jeden z ważniejszych grubasów bulionowych - kupił w styczniu 40mln uncji w cenie policzmy:3,65mld zł/3,15zł=1.159.000.000USD/(1260t*32150oz)=28.6USD/1oz.
Ciekawe, że aż tyle zapłacili KGHM-owi, by "za chwilkę" zwalić cenę do 23USD.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
vadeer
Jakby nie patrzyć ostatnio KGHM dostał ostro po tyłku. Związane jest to z mocną przeceną ceny miedzi i srebra.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
kontofo
Ale miedzi wszędzie jest pełno i na horyzoncie widać korektę.
Co ciekawe koszt produkcji miedzi to coś ok. 2,5 - 4,5 tys. USD za tonę i KGHM siedzi w górnych stawkach kosztów produkcyjnych, co na razie nie przeszkadza inkasować 3-4 tys. USD czystego zysku na każdej tonie.
Ciekawe co zrobi KGHM jak cena poleci na 4 tys. za tonę
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
vadeer
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
vadeer
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00