Inwestowanie w nieruchomości najczęściej kojarzy się z kupnem, wynajmem oraz ewentualną sprzedażą danej nieruchomości. Jest to proces, który zazwyczaj wymaga dużo czasu oraz znacznych nakładów finansowych. W rzeczywistości jednak inwestorzy mają też do dyspozycji rozwiązanie, które ułatwia zdobycie ekspozycji na rynek nieruchomości.
Mamy na myśli inwestycję w REIT, czyli Real Estate Investment Trust. Jest to specyficzny rodzaj funduszu inwestycyjnego, który umożliwia inwestorom nabywanie udziałów w nieruchomościach komercyjnych.
Istnieją trzy typy REIT’ów:
1. REIT’y typu Equity – inwestują one w nieruchomości na wynajem, z czego czerpią zyski. Jest to model biznesowy, według którego działa większość REIT’ów.
2. REIT’y typu Mortgage – jak sugeruje nazwa, inwestują w hipoteki. Ich zyski zależą głównie od stopy procentowej, po której hipoteki są spłacane. Ten typ funduszy jest znacznie bardziej ryzykowny niż REIT’y typu Equity.
3. REIT’y Hybrydowe (Hybrid REITs) – powstają przez połączenie funduszy typu Equity oraz Mortgage.
REIT’y zazwyczaj skupiają się na pojedynczych sektorach (np. mieszkaniowym, przemysłowym, czy handlowym), jednakże są też takie, które dywersyfikują swoje portfele.
W porównaniu do innych aktywów, REIT’y wyróżniają się pod kątem dywidend. Wynika to z faktu, że z założenia muszą one minimum 90% (w niektórych krajach minimum 75%) swojego zysku wypłacać akcjonariuszom.
Sporą zaletą REIT’ów jest fakt, że w ich przypadku inwestowanie wymaga znacznie mniejszej ilości kapitału niż handlowanie rzeczywistymi nieruchomościami. Akcje takich funduszy możemy kupić począwszy od kilku dolarów za sztukę.
Inną ważną zaletą jest ich płynność – można je kupować i sprzedawać praktycznie w każdym momencie (w przeciwieństwie do faktycznej nieruchomości). Na rynku istnieje szeroki wybór REIT’ów, co pozwala na inwestowanie w nieruchomości z całego świata. Inwestor z Europy może bez problemu zdobyć ekspozycję na rynek nieruchomości w Hong Kongu, czy Singapurze.
Jeżeli zaś chodzi o wady tego aktywa, to nie jest ono instrumentem pozbawionym ryzyka oraz niekiedy posiada wysokie koszty zarządzania, co uszczupla zyski lub powiększa ewentualne straty.
Warto dodać, że oprócz inwestowania w pojedyncze fundusze, na wielu rynkach możliwe jest także kupno ETF’ów na REIT’y. Takie rozwiązanie podnosi nasz poziom bezpieczeństwa, bowiem nie uzależniamy się od jednego, konkretnego funduszu. Gorzej, jeśli chcemy inwestować na rynku gdzie REIT’y dopiero debiutują. Wówczas nie mamy co liczyć na inwestycję poprzez ETF.
Inwestorzy chcący zainwestować w pojedyncze REIT’y powinni najpierw dokonać wyceny danego funduszu. W związku z tym nasuwa się pytanie: czy do ich analizy możemy zastosować te same wskaźniki, co w przypadku akcji? Sprawdźmy.
Jak prawidłowo wyceniać REIT’y?
Intuicja podpowiada, że skoro REIT’y notowane są podobnie jak akcje, to również w ich przypadku zastosowanie najpopularniejszych wskaźników będzie miarodajne. Niestety nie do końca jest to prawda. Oczywiście w dalszym ciągu w analizie należy uwzględniać współczynniki, takie jak P/BV, czy CAPE itd., jednak tak jak wspominaliśmy REIT’y to specyficzne fundusze i należy traktować je nieco inaczej. Istnieją nawet wskaźniki, które są przeznaczone głównie do wyceniania REIT’ów.
Jednym z takich wskaźników jest P/FFO, gdzie FFO oznacza środki z operacji (Funds From Operations). W dużym skrócie FFO mierzy kwotę pieniędzy, jaką REIT faktycznie przyniósł ze swojej działalności biznesowej. FFO liczy się następująco:
FFO = zysk netto + amortyzacja + deprecjacja – zyski ze sprzedaży nieruchomości
Tutaj od razu dodajemy dwa komentarze z naszej strony.
Podczas wyliczania zysku netto odejmuje się od niego amortyzację i deprecjację. Autorzy wskaźnika P/FFO uważają jednak, że nie zawsze deprecjacja faktycznie występuje i z powrotem dodają ją do zysku netto. Czy słusznie? Czasami możemy mieć do czynienia z sytuacją w której wartość nieruchomości wręcz rośnie ze względu na powstającą wokół niej infrastrukturę (drogi, parkingi, przystanki). Generalnie ta sprawa jest dyskusyjna, ale nie będziemy się tu kłócić z autorem wskaźnika.
Bardzo ważna jest ostatnia część wzoru, w której odejmujemy zyski ze sprzedaży nieruchomości. Ten aspekt może wprowadzać w błąd kiedy zwracamy dużą uwagę na wskaźnik cena/zysk czyli P/E. Wystarczy, że REIT pozbędzie się większości swoich nieruchomości, a jego zysk na papierze będzie wyglądał znakomicie (wskaźnik P/E również). Co z tego, skoro REIT jednocześnie wyprzeda większość majątku. Ze względu na takie jednorazowe wydarzenia P/E niekoniecznie ma tu zastosowanie, użycie P/FFO jest lepszym rozwiązaniem.
Teraz policzmy FFO na przykładzie.
Załóżmy, że w ciągu kwartału dany REIT uzyskał 130 mln USD z czynszu oraz poniósł całkowite koszty rzędu 15 mln USD. Zatem zysk netto wyniósł 115 mln USD. Ponadto strata w wyniku deprecjacji wyniosła 10 mln USD, a w wyniku amortyzacji 60 mln USD. Z kolei na sprzedaży nieruchomości wypracowano 50 mln USD zysku.
W tym przypadku FFO liczymy następująco: 115 mln + 10 mln + 60 mln – 50 mln = 135 mln USD.
Niestety FFO ma też swoje minusy. REIT może przejmować nieruchomości posiłkując się kredytem, przez co w kolejnych latach będą rosły zyski, ale jednocześnie będziemy mieć do czynienia ze znacznym wzrostem długu. Z tego względu analizując P/FFO, musimy dodatkowo zwracać uwagę na to czy zadłużenie REIT’u nie rośnie w znacznym tempie.
Interpretując P/FFO Ratio postępujemy podobnie, jak w przypadku P/E, czyli im niższy poziom wskaźnika, tym lepiej.
Przykład:
Jeżeli REIT generuje FFO rzędu 10 USD na akcję, a cena jego akcji wynosi 100 USD, wówczas P/FFO wynosi 100/10, czyli 10. Oznacza to (w dużym uproszczeniu), że nasza inwestycja w REIT „spłaci się” po 10 latach.
Skoro wiemy już, że w przypadku REIT’ów P/FFO Ratio spisuje się lepiej niż P/E Ratio, to nasuwa się pytanie: gdzie można znaleźć aktualne poziomy tego wskaźnika dla poszczególnych funduszy?
Wartości FFO publikowane są przez emitentów. Niestety bardzo rzadko publikują oni wartość P/FFO Ratio, dlatego albo musimy liczyć go sami, albo korzystamy z portali, które robią to za nas. Jednym z takich portali jest gurufocus. Na poniższej grafice zaznaczyliśmy, w którym miejscu na stronie znajduje się wartość P/FFO na przykładzie Simon Property Group.
Źródło: https://www.gurufocus.com/stock/SPG
Każdy wskaźnik, nieważne czy to będzie P/E, P/FFO, czy jakikolwiek inny zawsze warto odnieść do średniej (lub mediany), żeby uzyskać lepszy obraz sytuacji. Znając P/FFO konkretnego REIT’u dobrym pomysłem jest porównanie jego wartości ze średnią dla rynku lub średnią dla sektora, w którym działa.
Poniższy wykres przedstawia średnie P/FFO (niebieska linia) dla rynku REIT’ów w Stanach Zjednoczonych. Kolorem pomarańczowym zaznaczono długoterminową średnią. Widzimy zatem, że na koniec stycznia 2019 roku P/FFO Ratio dla REIT’ów w USA był nieznacznie powyżej długoterminowej średniej na poziomie 16,5.
Jak wspomnieliśmy, warto oprócz tego sprawdzić ile wynosi średnie P/FFO dla poszczególnych sektorów. Poniższy wykres przedstawia średnie P/FFO dla REIT’ów typu Equity w Stanach oraz średnie dla najważniejszych sektorów, czyli biurowego, przemysłowego, handlowego oraz mieszkaniowego. Choć wykres nie jest aktualny, to i tak pozwala wyciągnąć pewne wnioski.
Przez ostatnie lata średni poziom P/FFO dla REIT’ów typu Equity w Stanach (czarna linia) poruszał się w dość wąskim przedziale (między 14 a 18).
Średnie P/FFO dla sektora biurowego (office) oraz handlowego (retail) w ostatnich latach zazwyczaj przybierało wartości niższe niż średnia dla całego rynku REIT’ów typu Equity. Odwrotnie jest w przypadku sektora przemysłowego (industrial) oraz mieszkaniowego (residential), które przez większość czasu znajdowały się powyżej średniej.
W poniższej tabeli przedstawiamy przykładowe amerykańskie REIT’y typu Equity. Każdy reprezentuje inny sektor. To co tutaj szczególnie rzuca się w oczy, to duże różnice pomiędzy wartościami P/E oraz P/FFO. Znając mniej więcej odpowiadające poszczególnym sektorom poziomy P/FFO możemy spośród wielu REIT’ów wybrać te, które są niedowartościowane względem danego sektora.
Źródło: Opracowanie własne
W oparciu o tą tabelę możemy pokusić się o wniosek, że Columbia Property Trust Inc, działający w sektorze biurowym jest drogi, ponieważ P/FFO Ratio dla tego funduszu (21,44) jest wyższe od średniej dla całego sektora biurowego (około 16). Trzeba jednak pamiętać, że jest to tylko punkt wyjścia do dalszej analizy.
Podsumowanie
Wskaźnik P/FFO, to tylko jeden z czynników, które należy brać pod uwagę wyceniając REIT’y. Niewątpliwie w przypadku tej klasy aktywów stanowi on dobrą alternatywę dla P/E Ratio. Niestety, jak wykazaliśmy powyżej ma on też swoje wady, o których trzeba pamiętać. Przykładem może być tutaj amerykański REIT Equinix, który od Świąt Bożego Narodzenia podrożał o niemal 30%. W jego przypadku wskaźnik P/FFO oscyluje obecnie wokół 22, co samo w sobie powinno budzić obawy. Najgorszy jest jednak fakt, że w ciągu 2 lat zadłużenie funduszu wzrosło o ponad 80%. Z kolei poziom gotówki Equinix w stosunku do zadłużenia to zaledwie 5%. REIT skupia się na przejęciach kolejnych nieruchomości, co przy pogorszeniu koniunktury może doprowadzić fundusz do tragicznego końca.
Z drugiej strony, gigantyczny napływ kapitału do amerykańskich REITów jaki miał miejsce na początku 2019 roku, jest najprawdopodobniej reakcją na zapowiedzi przedstawicieli FEDu. Jerome Powell dał już do zrozumienia, że amerykański bank centralny będzie łagodził politykę, a jego zastępca Richard Clarida wspomniał, że w razie problemów FED znów zaprezentuje ultra łagodną politykę monetarną. Mamy tu na myśli np. negatywne stopy procentowe i skup aktywów. To teoretycznie dobre otoczenie do wzrostu cen nieruchomości. Zapewne idąc tym tokiem myślenia, inwestorzy postanowili już teraz poszerzyć portfele inwestycyjne o REITy.
Naszym zdaniem dalszy wzrost cen nieruchomości (nawet w USA) jest możliwy. Oczywiście w oparciu o dodruk i inne narzędzia bankierów centralnych. Wcześniej jednak rynki przeżyją mniejszy lub większy wstrząs związany z pojawieniem się recesji, która oficjalnie zawitała do Europy, nieoficjalnie do Chin, a w ciągu kilku miesięcy pojawi się także w USA.
Zespół Independent Trader
Kikkhull
@Putrapolski katastrat w dłuższej perspektywie zmniejszy opodatkowanie korpo, będziesz miał efekt odwrotny od zamierzonego.
Zibo
polish_wealth
Owszem P/FFO uwzględnia jak REIT sprzeda nieruchomość, ale co jak ma w planach za miesiac kupno 3-4 razy większej powierzchni? I tego już na wskaźniku nie widać, a 150 mln np. poleci z REITu, oczywiście się spłaci za jakiś czas, ale wyniki powinny oberwać.
I tak np. weźmy Simon Property Group wykres (5 lat), jak każde aktywo ma swe dołki i wzloty, ale tutaj widać, że kupiony byłby po 160USD, a sprzedany teraz po 170USD po 5 latach - niezbyt imponujące, zwłaszcza jak dołożymy inflację z chapwood index ^^
Rekompensuje to te 70-90 % wypłacanej dywidendy, ale jaką ona wtedy ma wartość jak właśnie nabędziemy REIT, a on w najlepsze zaplanował dużą inwestycję?
ETFy na REIT'Y wydają się mieć podobny problem, weźcie Vanguard Real Estate Index Fund (VNQ) 5 lat, w ostatni rok dał co prawda 15% YTD, ale przez 5 lat skakał jak szalony do bazowej wartości i znowu w górę.
@ Zibo powinno to pozytywnie wpłynać na jego cenę, z tego co pamiętam BTC zaczął obsuwę właśnie jak wychodził news o rychłym wprowadzeniu kontraktów.
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-15 18:54
3r3
I jeszcze kilka dekad temu tworzyły, a później to posprzedawały, ponieważ zyski REITów wynikają z dokładnie odwrotnych celów niż polityka mieszkaniowa każdej społeczności skonsolidowanej w jakikolwiek byt polityczny.
W takie fundusze warto inwestować kiedy wiemy że nieruchomości ubędzie - decyzją administracyjną lub inną.
Dla korpo nieruchomości (i niepubliczne fundusze tego typu na potrzeby własne) to sposób na tworzenie buforów do redukcji nadwyżek gdyby groziły podatki. Ale fizycznie to znaczna część tych lokali stoi pustych i nie bardzo jest co z nimi zrobić nawet jakby się chciało. Gdyby spuścić to na rynek (jakimś przymusem administracyjnym regulującym nieużytkowanie lokali, albo innym squaterstwem - czego nie używasz nie stanowi własności) rozpleniłaby się drobna przedsiębiorczość, bo to lokali brakuje najbardziej żeby ją prowadzić. A takie lokale, jak fabryka, która przez dekady obrosła dookoła miastem to nie jest coś co da się przywrócić produkcji, że już o wjechaniu tam z dostawami w nowym układzie ulic nie wspomnę.
Polecam przeglądanie portfolio takich funduszy i zastanowienie się co tam w ogóle jest na liście - warto odwiedzić i sprawdzić. Myszy po księgach harcują. Czasem nawet MiŚie-squatersi sobie tam magazyny potrafią urządzić, a zdarza się i do prądu podpiąć, i co produkować. Zapewne z przyczyn administracyjnych dotyczących eko takie "przypadkowe" działalności na dziko będą coraz częstsze, a korpy będą "wyrażać z dziwienie & brak wiedzy"^^
@polish_wealth
"@ Kiedy PIS doszedł do władzy, powołano komórkę do specjalnego monitorowania urzędów celnych pod kontem wyłapywania niepłacących VATu firm, coś na kształt holistycznej zunifikowanej służby. "
I udało się tym skonsumować 23% wzrost gospodarczy na potrzeby polityczne?
Czy takiego wzrostu nie ma i w wyniku tego nie można skonsumować takiej wartości dodanej, a przedsiębiorcy walczą o nietracenie kapitału na podatki - o żadnych zwrotach w takiej ilości jaka się roi w MF nie marząc?
Jeśli aparat państwa nie udowadnia swoim zachowaniem poczytalności to ignoruje się go jak wszystkich innych szaleńców, a tych niebezpiecznych zwalcza.
Bo jak ktoś obrót gospodarczy na terenie kraju mnoży 1,23 i z tego wysnuwa teorię o luce vat to już wyłącznie do Tworek się kwalifikuje. To już nawet nie ma powodu przeprowadzać mu dowodu że jest głupi - sam go przeprowadził.
Z przedsiębiorcami to jest bardzo prosto - nie podobały się takie wpływy podatkowe to nie będą żadne, jest tyle atrakcyjnych jurysdykcji podatkowych w okolicy. Państwo łaski nie robi - może się poddać rozbiorom jak sobie nie radzi.
@Kikkhull
"Ci co do kościoła nie chodzą i tak nie pójdą. Wolne niedziele są dla zwiększenia konsumpcji. Zamiast cały dzień w galerce ludzie idą do kawiarni, kino, lody, festyny itd."
Albo odsypiają sześciodniową tyrę po naście godzin.
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-15 19:04
polish_wealth
Dosłownie dziś chciałem pisać jak bulwersuje mnie widok z balkonu. Z balkonu bowiem widzę połacia niewykorzystanej ziemi i dobre lasy i łąki.
Niech w "miastach" tj. parkach babilonu kwadrat ziemi i będzie po milion, ale na jaką cholerę ktoś mi mówi, że okupuje całe terytorium Państwa i wszystkie tereny są płatne? Przecież to ad hoc powoduje, że trzeba pracować niewolniczo,żeby teren wykupić, a ten teren przeca sam z siebie istnieje i jeszcze go nikt nie wykorzystuje, popatrz Pan jaka głupota i Psy i wilki ogrodników. Wystarczy udowodnić, że za słowem "Państwo" kryją się mafie, służby, loże, wówczas podczas zawieruchy 3cio wojennej nie będzie szkoda z rąk do rąk podawać sobie insygniów nowej władzy i obalać te durne rozporządzenia o terytoriach.
A nie jest tak, że takie tereny fabrycze, to właśnie są ograbione i zalega tam najgorszy, niedziałający, rdzą ociekający sprzęt, a w księgach pisze się, że jest tam działająca lokomotywa z przed 40 lat, która może jeździć, tylko nie ma torów?
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-15 19:29
bitcoin819
Wskaźnik P/FFO z artykułu niby na poziomie 36.28 według gurufocus, ale chyba ze względu na to iż sprzedali oni posiadłości w 2018 za 2,5 mld, by następnie kupić za 9 mld czego ten wskaźnik nie uwzględnia. Ponadto P/E Schillera na poziomie 7.36 dywidenda w okolicach 10% rocznie, reszta wskaźników też na dobrym poziomie.
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-15 21:13
Madraf
Narodowy Program Trzeźwości w rękach szefa wszystkich szefów.
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-16 00:31
polish_wealth
gruby
"Gdyby REITy były opłacalne to państwa tworzyłyby takie, gdyż są dysponentem terytorium."
Reity są opłacalne dla ich managementu. A reszta to dawcy kapitału. Uniwersalna miara przekrętu definiowana jest jako różnica warunków panujących na wejściu od warunków panujących na wyjściu z danego interesu. Popatrz sobie na warunki którymi obstawione jest wyjście z REITu i odejmij to od warunków panujących na wejściu do tego samego REITu.
Jeśli łatwiej jest włożyć niż wyjąć to jest to przekręt. Chociaż w sumie wszystkie kocury to wiedzą a i tak robią po swojemu, każdej wiosny na nowo.
Mocny
Zrodlo: https://www.reit.com/news/blog/market-commentary/comparing-average-reit-returns-and-stocks-over-long-periods
polish_wealth
Dziś musiałem wstać o 6:00
od 6:00 2 komentarze ;), gdzie was wywiało?
(proszę o kasacje)
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-16 18:17
Kabila
Kirgizi i Tadżycy mówiąc delikatnie się nie kochają:
https://www.rferl.org/a/residents-of-two-kyrgyz-villages-evacuated-after-deadly-border-clashes/29822950.html
https://eurasianet.org/two-killed-in-clashes-on-kyrgyzstan-tajikistan-border
Putrapolski
/Wracając do dyskusji o katastracie
@Putrapolski katastrat w dłuższej perspektywie zmniejszy opodatkowanie korpo, będziesz miał efekt odwrotny od zamierzonego./
W jaki sposób miałoby do tego dojść? Jak to widzisz? Niezależnie od tego jaki miałby być kataster dla komercyjnych wyrażony w procencie od wartości, jedynym sposobem na obniżenie podatku jest zaniżenie wartości nieruchomości. A to nie jest takie proste. Nie na dużą skalę. Chyba, że masz na myśli niższy CIT.
Tak więc nie będzie efektu odwrotnego od zamierzonego. Jednak co najważniejsze, przy odpowiedniej konstrukcji mali mogą sporo zyskać.
Sol
nie wiem w co tam chcesz inwestować skoro nawet afrykańskie paciorki produkuje się w Azji. Afryka to tylko surowce, bo kapitał ludzki ma po prostu fatalny i poprawy nie będzie. James Watson (ten od DNA) napomknął coś o problemie IQ murzynów rzutującym na kondycję Afryki i został zaszczuty. Ja rozumiem, że to temat tabu, bo polityka władców Europy jest taka aby Afrykę zrobić w Europie, ale naprawdę uległeś tej propagandzie? No to nie krępuj się, zainwestuj w tamtejszy przemysł lotniczy. ;)
https://www.youtube.com/watch?v=crqZsAi5yhA
3r3
"W jaki sposób miałoby do tego dojść? Jak to widzisz? Niezależnie od tego jaki miałby być kataster dla komercyjnych wyrażony w procencie od wartości, jedynym sposobem na obniżenie podatku jest zaniżenie wartości nieruchomości. A to nie jest takie proste. Nie na dużą skalę. Chyba, że masz na myśli niższy CIT. "
Jest to banalne - w Szwecji kataster był i dlatego właśnie go znieśli, bo korpo sobie pogra w pingponga na zamkniętym rynku i obniży w transakcjach ceny mtm na co będzie miało niepodważalną bibułę. W świecie gdzie nepotyzm jest przyjętym standardem korupcja jest zbędna. A u małych zostanie wszystko po staremu. Jeśli korpo kupuje sobie do rewizji byłego szefa skarbówki jako szefa "znanej firmy obrachunkowej" (od takich delikatnych aferek jak Lehman) to jest po prostu nie ta liga w jaką grają MiŚie.
Jakbyś się nie obrócił tył będzie z tyłu i plankton będzie wielorybom za pokarm. Nie będzie sprawiedliwie - nigdy, jest dobrze i może być wyłącznie gorzej.
@Sol
To z multiwingiem w ogóle się oderwało od ziemi?
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-16 19:34
Kabila
Już samo to, iż cudzoziemiec żyje tam wiele lat jest sensacją, ale cóż dopiero powiedzieć, jak ten cudzoziemiec rozpisuje artykuły na cały świat sławiące reżim prezydenta Afewerkiego. Facet atakuje USA za dywersję ekonomiczną w stosunku wobec reżimu w Asmarze.
Nie lubię USA, ale obrona tej dyktatury to niezły HIT. Na dzień dzisiejszy to chyba najbardziej opresyjne państwo świata.
Napisałem mejla do kolesia - zobaczymy, jaka będzie odpowiedź.
Link do artykułu:
https://www.counterpunch.org/2019/03/14/usa-continues-economic-sabotage-of-eritrea/
Putrapolski
"Jest to banalne - w Szwecji kataster był i dlatego właśnie go znieśli?"
W Szwecji znieśli kataster? Kiedy? Możesz przywołać jakiś akt prawny?
Kikkhull
Lech
Kirgizi i Tadżycy mówiąc delikatnie się nie kochają:
Kolejna rozróba wokół granic Rosji , żeby stale mieli zajęcie i wydatki..
3r3
"W Szwecji znieśli kataster? Kiedy? Możesz przywołać jakiś akt prawny? "
Den 1 januari inkomståret 2008 slopades den statliga fastighetsskatten på bostäder.
Wynosił on wtedy do 6ksek od sztuki posiadanego domu, teraz jest to max niecałe osiem, ale opłaty komunalnej. Od 2012 jest 15 letnia wolnizna od tego dla nowo wybudowanych. Obecnie jest opłata komunalna do 1337 (rok temu było 1312) za domy wynajmowane więc wszyscy sobie nawzajem powynajmowali. Różnica między opłatą komunalną, a katastrem jest istotna w skutkach - nie mogą zlicytować domu i pogonić właściciela.
Zaś do wszystkiego stosowana jest taxeringsvärde jako podstawa wyliczeń tej ułamkowej należności dla gminy.
Oczywiście żeby zapłacić to 7800sek gminie rocznie to trzeba mieć posiadłość, i to taką z przytupem po pańsku z gatunku hästgård - no tak powyżej ćwierć miliona euro trzeba wypaść. Tyle że wszystkich, których znam i co taką posiadają to mają dniówkę wyższą od tej opłaty też z przytupem (bo podatki). Stratyfikacja społeczna rozwiązuje wiele problemów podatkowych.
https://skatteverket.se/privat/sjalvservice/svarpavanligafragor/fastighetstaxeringochfastighetsskatt/privatfastighetsskattfaq/jagagerenvillavilkenfastighetsskattskajagbetala.5.1f4b0dc10351b8449e8000747.html
https://www.skatteverket.se/privat/fastigheterochbostad/fastighetsavgiftochfastighetsskatt.4.69ef368911e1304a625800013531.html#nybyggdasmahus
Ale się w to nie wczytuj za bardzo bo do tego jest kilka wiader regulacji i rozporządzeń - to na wierzchu to są fantazje.
Natomiast to co Ciebie interesuje to kataster od przemysłowych i innych użytków i tam niestety wracamy do prozy taxeringsvärde, która wynika z ceny nabycia, bo państwowego geodety z urzędu nie sposób zamówić do czegokolwiek niemieszkalnego na wcześniej niż pięć lat, a niepaństwowych oczywiście nie ma bo to nie są prywatne sprawy - nie ma więc alternatywnych do informacji z nabycia dokumentów pod procesy kontradyktoryjne (a innych nie ma) czego skutków sam się możesz domyślać, a co zostało Ci objaśnione w wielu tekstach.
Państwa są sparaliżowane, bo się zajmują pierdołami.
Tutaj możesz sobie taki kataster policzyć:
https://www1.skatteverket.se/fa/fa_bt/secure/beraknaIndustri19.do
tylko potrzebujesz aktualnego numeru kartograficznego dla nieruchomości, a te się zmieniają co zmianę "systiema" czyli tak przeciętnie co półtora roku.
Skarbówka ma jednak na to taki sam myk jak na samochody - z automatu pobiera wyceny dla danego obiektu (na przykład samochodu) ze stron gdzie się tym handluje i na tej podstawie przypisuje wyceny. Ogłoszenie kosztuje dwa bigmacki z frytami - sam rozumiesz że tanio się obniża wyceny.
Nie ma się co czarować że podatki są dla biednych. Mają za zadanie utrzymać porządek społeczny możliwie bez zmian.
Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma (Mt 25,29).
@łeb
"wspomnę że niejeakie krugerandy są dobywane i topione w afryce a jak widomo krugerandy są naszemu forum bliskie "
Ale w tej części gdzie nie ma żadnej rdzennej ludności, a czarni pojawili się dopiero kiedy biali już tam cywilizację zbudowali.
@Kikkhull
Powiedzmy że płace - w Szwecji na tym też ukręcili śrubę i teraz z tego podatki są symboliczne bo się nie zatrudnia z zasady.
Są kraje gdzie przećwiczono z podatkami ju wszystkie pomysły. Podatkami nic nie rozwiążemy.
Jak ktoś chce ruszyć korpo to musiałby wprowadzić obowiązkowe przeszkolenie wojskowe (odpłatnie do uniknięcia) za przebywanie na terytorium kraju.
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-16 22:09
Dante
Putrapolski
Rozmawialiśmy od katastrze, a Ty coś nagle wybiegłeś w płace. Nie chcesz przyznać, że się ze mną zgadzasz?
@3r3
nie znam szwedzkiego, ale zakładam, że rządowi Szwecji takie posunięcie się po prostu opłacało, żeby sumarycznie więcej wyskubać. Zdaje się też, że zmiana dotyczyła głównie gospodarstw domowych.
Nie chcę wchodzić w dyskusję w materii, na której się nie znam. W tym wypadku opodatkowania nieruchomości w Szwecji. Mieszkam w Polsce i interesuje mnie tutejsza sytuacja. Jak do tej pory nikt mi sensownie nie odpowiedział jaki sens ma opodatkowanie nieruchomości komercyjnych od m2, zamiast od wartości.
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-16 22:38
homer
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-16 23:00
Putrapolski
Dyskusja nie jest bezcelowa. Celem jest to, żeby jak najwięcej osób zdało sobie sprawę z tego, jak ten podatek działa. Podatek ten jest regulowany przez Ministra Finansów. Maksymalna stawka dla komercyjnych w 2019 roku wynosi 23,47 zł/m2. W Warszawie-Mokotowie wynosi 23,47 zł/m2. W Ostródzie wynosi 23,40 zł/m2. W Rawiczu 19,40 zł/m2.
Im mniejsze miasto, im mniejsza społeczność, im mniej zasobne portfele, tym więcej podatku się płaci w stosunku do wartości.
szymonw
Nadal trzymasz short GBP/JPY?
Jak dla mnie teraz jest dość ryzykowny okres na grę na GBP w jakąkolwiek stronę.
Mam na myśli przyszłe 2 tygodnie
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-16 23:55
homer
Putrapolski
Pokaż mi księgę, której nieruchomość jest licytowana przez zaległości w podatku od nieruchomości.
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-16 23:51
szymonw
Różnica oprocentowania między 1 rocznymi a 10 letnimi obligacjami wynosi już tylko 0,07 procent (!)
Między 2 letnimi a 10 letnimi 0,16 procent.
1-roczne obligacje są oprocentowane lepiej niż 2,3,5,7 - letnie.
Tyle, że głownie się słyszy o różnicy między 2 a 10 latkami.
Kikkhull
Niskie podatki drobnica otwiera działalności, rosną płace i ceny za wynajem.
Podnosisz podatki drobnica zamyka interes, spada cena najmu i płace. W konsekwencji korpo oszczędza na płacach i wynajmie. I tak po 3 latach mają niższe koszty.
Nim wprowadzisz podatek, trzeba przewidzieć co stanie się za kilka lat.
Sol
Krugerandy to w sumie surowce. Kiedyś oglądałem francuski program dokumentalny o afrykańskiej dolinie krzemowej, ale zawiodłem się, bo to była po prostu ulica gdzie stało dużo straganów z telefonami. Aha, jeszcze jakiś czarny biznesmen zrobił apkę do kontaktowania się z lekarzem. Najprawdopodobniej po prostu autorzy na siłę chcieli nobilitować tych ludzi. Przypomina mi to dziennikarza z polski który w apogeum ukrainofilii gadał z Ukraińcami i jeden z tych Ukraińców powiedział wulgarny wierszyk, a ten dziennikarz został z miną którą w IT układów cyfrowych określilibyśmy "stan nieokreślony" no bo jednak miał instrukcje, że ma być sympatycznie a trochę ten wierszyk był nie teges :)
@3r3
Nie wiem nic ponad ten film.
wzwen
"jedynym sposobem na obniżenie podatku jest zaniżenie wartości nieruchomości. A to nie jest takie proste."
Myślisz w kategoriach cen mieszkań, gdzie mądrala nazywany rzeczoznawcą weźmie trzy ponoć podobne mieszkania, podzieli sumę ich cen transakcyjnych przez trzy i powie, że to wartość Twojego mieszkania.
Wycena nieruchomości komercyjnej już tak łatwo nie idzie.
"Jak do tej pory nikt mi sensownie nie odpowiedział jaki sens ma opodatkowanie nieruchomości komercyjnych od m2, zamiast od wartości."
Bo nie postawiłeś takiego pytania.
Metrem kwadratowym trudniej manipulować niż ceną nieruchomości, co szczegółowo wyjaśnił już @3r3.
"Pokaż mi księgę, której nieruchomość jest licytowana przez zaległości w podatku od nieruchomości."
Sugerujesz, że podatek od nieruchimości to na żarty i nic nie trzeba płacić?
"@Kikkhull
Rozmawialiśmy od katastrze, a Ty coś nagle wybiegłeś w płace. Nie chcesz przyznać, że się ze mną zgadzasz?"
@Kikkhull pokazuje Ci zależności a Ty zachowujesz się jakby kataster miał działać w próżni, oderwaniu od rzeczywistości i być jedynym podatkiem.
Żyjesz w jakimś dziwnym przekonaniu, że państwa mogą coś zrobić korpo. Uświadom sobie, że państwo to zbiór mniej więcej przeciętniaków, którzy w dodatku są zainteresowani swoim własnym interesem a nie jakąś tam sprawiedliwością. W dodatku w Polsce Ci przeciętniacy nie mają nawet porządnego organu przemocy by coś wymusić.
Przekonanie, że Ci przeciętniacy są w stanie przechytrzyć cwaniaków z korpo to więcej niż naiwność.
@homer
"Dyskusja o katastrze jest bezcelowa.Jest on logiczny i w założeniu bardziej sprawiedliwy,ale niestety i bolesny dla właścicieli nieruchomości."
Tak samo logiczny jak logiczny wydawał się podatek dochodowy, bo każdemu wydawało się, że wie co to dochód. Teraz każdemu się wydaje, że wie co to wartość nieruchomości.
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-17 05:44
sholler
wzwen
"No to szwedzka skarbowka moze i tak...Polska sprawdza rowniez ceny transakcyjne z odprowadzonego podatku od kupna z ostatnich 2-3 lat."
Jeżeli chodzi o standardowe samochody, to masz całkowitą rację. Jeżeli zaś chodzi o pojazdy specjalistyczne, to nie bardzo co i gdzie jest sprawdzić, bo po pierwsze tych transakcji jest za mało a po drugie to są zwykle transakcje B2B, więc nie ma podatku od kupna-sprzedaży.
Tak samo będzie z katastrem. Dla mieszkań i standardowych lokali komercyjnych (np. takich, gdzie Pan Maciek ma zakład szewski) weźmie się średnią (przez co więcej % płacić będą właściciele starych, zrunowanych lokali a mniej tych nowoczesnych, wypasionych), a dla dużych lokali komercyjnych będzie się bazować na ... fusach z herbaty serwowanej przez korpo.
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-17 07:00
3r3
"@3r3
nie znam szwedzkiego, ale zakładam, że rządowi Szwecji takie posunięcie się po prostu opłacało, żeby sumarycznie więcej wyskubać. Zdaje się też, że zmiana dotyczyła głównie gospodarstw domowych. "
W Szwecji nie rządzi rząd tylko kapitał. I dlatego jest go dużo i wszystkim coś skapnie.
Jak rząd fika to kapitał się pakuje i od razu wszystkim wraca przytomność.
"Nie chcę wchodzić w dyskusję w materii, na której się nie znam. W tym wypadku opodatkowania nieruchomości w Szwecji. Mieszkam w Polsce i interesuje mnie tutejsza sytuacja. "
Mieszkam na planecie Ziemia i tam się przenoszę gdzie mi dobrze rośnie.
"Jak do tej pory nikt mi sensownie nie odpowiedział jaki sens ma opodatkowanie nieruchomości komercyjnych od m2, zamiast od wartości. "
Wartość to abstrakcja - metry kwadratowe da się obiektywnie zmierzyć.
Nikt nie ma obowiązku Ci tego wyjaśniać, ponieważ takiego sensu nie ma. Sensem opodatkowania jest pobranie podatków.
Dodam że podobny bezsens wyszedł na wycenie mieszkań - korpo sobie powpisywało na księgi mieszkania z wartością rynkową. W tych mieszkaniach nikt nie mieszka, korpo sprzeda jak podrożeją. To tak koncepcyjnie, bo nikt nigdy tego nie kupi, a te fasady domów się rozlecą - całe kopanie i zasypywanie dziury miało na celu wypompowanie kasy z ksiąg na bardzo dużo małych firemek na końcu łańcucha. Okazało się to tańsze niż płacenie podatków. Ile przy tym surowców poszło w dym...
Przez piętnaście lat są na wolniźnie, a potem kto będzie pamiętał o ruinach? Zawsze się trafi jakaś gorsza pogoda i ubezpieczyciel będzie miał podstawę do wykazania się, a ręka rękę umyje - zapłacą szaraki w droższych ubezpieczeniach.
@sholler
"No to szwedzka skarbowka moze i tak...Polska sprawdza rowniez ceny transakcyjne z odprowadzonego podatku od kupna z ostatnich 2-3 lat. Zeby ten sposob przeszedl w Polsce musialbys dac z 1000 ogloszec i z polowa musialaby byc sfinalizowana. "
W Polsce jest jeszcze taniej bo zawsze mam opinię rzeczoznawcy co tam było popsute i obniżało wartość o koszty naprawy w autoryzowanym serwisie. Każdy system jest do shackowania - @wzwen słusznie opisuje po której stronie leży naiwność, bo Babilon nie po to sobie państwa narodowe w rozsypce utrzymuje nie dając się łączyć w superpaństwa żeby sobie jakieś niedojdy zanadto podjadały na krzywdzie kapitału. Powerpoint wspominał że tyle mają i się nie chcą podzielić.
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-17 08:22
polish_wealth
https://www.youtube.com/watch?v=sc3lSW0dyFw&t=3s Byćmoże zlokalizowałem przyszłego premiera Izraela, jak Bibiego by się udało wyhuśtać. I nie raczej nie jest to "Messi" aczkolwiek ciekawa z niego facjata.
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-17 08:30
SOWA
polish_wealth
Wiesz jak to jest, z góry dla lichwiarzy nie ma szacunku rzecz jasna, ale tam powiedzmy, że pozytywnie oceniam taki ruch, że się nie daje zatopić do końca. Ciekaw jestem na ile procent % można taką pożyczkę z NBP dostać jak jesteś Leszkiem C.
Nie no już przy Niedzieli się zdenerwowałem, nie mogą TBTFy mieć dostepu do takiego dużego i taniego kredytu, jest libor i wibor i ja bym chciał żeby stawki były jak z nich, a nie dla goja 17% RSSO, a dla L.Czarnulka 2-5% czy na ile on tam dostał, a gdzie tu jest sens?? Gruby ma grubieć, chudy chudnąć... robię post od tego forum bo mnie Gangrena wyniszczy od myślenia o tym, ale zmiany są potrzebne, wczoraj dobra konferencja była w Polin, idzie ku dobremu.
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-17 09:20
SOWA
gruby
"osobiście nie mam szacunku dla tego złodzieja w białych rękawiczkach"
Wystarczą trzy poziomy organizacyjne żeby właściciel firmy dowiadywał się o tym co się w niej dzieje z aktów oskarżenia. Po to się również opłaca management i to mocno powyżej jego wkładu w sukces firmy. Budżet ma być wykonany a ta górka na wypłacie to jest po to żeby za dużo do góry nie raportować. Bo jak przychodzi co do czego to zawsze działałeś sam i zostałeś za to ryzyko opłacony.
Dokładnie po to wymyślono radę nadzorczą i zarząd: zarząd to słupy które biorą na siebie akty oskarżenia a rada nadzorcza nigdy i o niczym nie wiedziała. Nawet Leszek tak działa, gdyby nagle zaczął swoim ludziom grzebać w papierach to natychmiast przejąłby odpowiedzialność za ich decyzje. A po co ma się narażać ? Opłaci swoje słupy i ma spokój, on ma inne problemy do rozwiązania.
polish_wealth
Czarnecki to zwykła szumowina, która jak my wszyscy stara się utrzymać na powierzchni po skutkach prywatyzacji powyższych. ^^
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-17 10:33
Lech
Czyli co cały kraj to kraj szumowin?
Też ulegasz presji ruskich trolli ., Leszek prowadzi polskie banki i to w najwyższym procencie polskie w Polsce, a ruskie trolle jadą po nim jak po burej suce bo w szkole średniej miał incydent z UB w sprawie paszportu , pewnie dlatego że mało daje na toruńskie radio...( za to na pewno ma oddziały i firmy lizingowe na wschodzie warte przejęcia...) a niby dlaczego polski bank ( na pewno ponad 70% akcji mają Polacy a nawet w PKOBP pewne jest tylko 29% SP) ma dostawać drożej polskie pieniądze niż zagraniczne banki w Polsce jak choćby BZWBK -Santander wyceniany nie wiadomo dlaczego 10 razy drożej? czy BOŚ karmiący NFOŚiGW z wieloletnimi agentami UB na czele ?
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-17 10:49
SOWA
Kulczyk też plany miał , samolot czekał , ale z kliniki nie udało się mu wyjść.Zarabiaj , ale tak aby nikt przez Ciebie nie płakał.SOWA
polish_wealth
Czarnecki to szumowina (kropka)
Czarnecki też się stara utrzymać na powierzchni (Kropka)
----------------------------------
My nie jesteśmy szumowinami (zakładam) (kropka)
Taki był sens zdania :), może słowa przestawiłem
To już nie chodzi o Czarneckiego, chodzi o to, że jest niedobrze kiedy lichwiarze mają kontrolę nad systemem monetarnym, każdy inny człowiek jest dla nich planktonem. Jeszcze żeby ciężko pracowali, a oni tam sobie stopy podnoszą i obniżają, bulwersuje mnie to codziennie.
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-17 10:58
Dante
Dyskusyjna sprawa z GBP/JPY - to co widać na wykresie przypomina sytuację z 24 lutego (i wtedy nastąpiło gigantyczne wybicie w górę), ale i 4 marca (i wtedy spory ruch w dół). W skrócie szykuje się bardzo mocny ruch - albo w górę, abo w dół.
gruby
"nigdy nie starałem się i nie będę się starał utrzymać na powierzchni krzywdą innego człowieka."
O, witam jedynego na tej planecie który zapłacił za swój komputer wykonany w 100% na zachodzie. Twoje router i monitor wcale nie są z Chin, ciuchy z Bangladeszu a buty z Wietnamu. Nigdy jeszcze nie zdarzyło Ci się zjeść ziemniaka z plantacji w okupowanej Palestynie na której zasuwa arabski untermensch pod batem żydowskiego übermenscha. I tak dalej ...
szymonw
Zgadzam się na GBP/JPY, powinien wystąpić spory ruch. Jeśli będzie ruch w dół, może być dużo silniejszy niż w górę.
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-17 12:54
edzio
Dyskusja nie jest bezcelowa. Celem jest to, żeby jak najwięcej osób zdało sobie sprawę z tego, jak ten podatek działa. Podatek ten jest regulowany przez Ministra Finansów. Maksymalna stawka dla komercyjnych w 2019 roku wynosi 23,47 zł/m2. W Warszawie-Mokotowie wynosi 23,47 zł/m2. W Ostródzie wynosi 23,40 zł/m2. W Rawiczu 19,40 zł/m2.
Dyskusja jest bezcelowa, bo wszystkich razi twoja wybiórcza percepcja. Dlaczego nie zastanawiasz się jakie ma szanse zwykły miś w zetknięciu z 300 stronami ustawy o vat, a jakie szanse ma duże korpo? Jakoś tym nie próbujesz nikogo zainteresować?
Zakładanie że kataster w czymś pomoże to co najmniej propaganda i to szyta grubymi nićmi-wymierzona w naszą gospodarkę. Po pierwsze bezsensownie uważasz że zaje.... kasy z katastru komercyjniakom w czymś komuś pomaga. Odpowiedź jest prosta - nie. Pojedź do pierwszego lepszego miasta i przejdź się po ulicach wzdłuż nieruchomości komercyjnych i mieszkalnych. O ile nie wybierzesz ulicy akurat wyremontowanej przy okazji budowy galerii handlowej - to ulice i chodniki na terenach komercyjnych są najczęściej dziurawe jak sito i powykrzywiane jak fale dunaju. I wcale nie chodzi o stawkę, bo przy tej samej stawce na terenach mieszkaniowych sytuacja wygląda o niebo lepiej. Dlaczego? Bo komercyjni nie głosują, tylko płacą jako frajerzy. I te pieniądze jako bezpańskie najłatwiej ukraść urzędnikom - czyli stworzyć 15 nowych referatów albo kupić biurwie 4 nowe drony do obserwacji poprawności krzywizny ziemi.
Kataster ma kilka celów nie związanych z zabraniem komuś kasy, ale w naszym systemie prawnym nie mają one racji bytu. Po pierwsze ma hamować wzrost cen pod sufit. W Polsce nie zahamuje, bo jak sam dobrze wymyśliłeś ceny pompują ci których stać a zapłacą go ci również ci których nie stać. Po drugie ma różnicować obszary wg. dochodów - ci którzy mają kasę wprowadzają się do jednej dzielnicy, a ci których nie stać do drugiej. Przy naszym socjaliźmie i niskiej mobilności społecznej - takie rozwiązanie też nie przejdzie. Czy wyobrażasz sobie reakcję ministerstwa edukacji na propozycję zróżnicowania poziomu szkół wg. płaconych podatków w ich okręgu?
Wniosek jest prosty - twoje pomysły katastralne to sposób idealna masarnia kolejnych naręczy kiełbasy wyborczej. Mają oszukać co bardziej przygłupich wyborców że z tej kasy uda im się coś uszczknąć bez konsekwencji. A prawda o kosztach jest taka - jeśli komercyjni sprzedają w kraju - to za pomysł zapłacą Polscy konsumenci, pół biedy jeśli eksportują, to tylko obniżą swoją konkurencyjność wobec Chińczyków.
A odnośnie korzyści - przeglądnij budżet jakiegokolwiek polskiego miasta, to zobaczysz że 90% wydatków to zwykłe marnowanie pieniędzy.
Jeśli takie złodziejstwo chcesz wspierać to powodzenia.
Kikkhull
https://www.reuters.com/article/us-commerzbank-m-a-deutsche-bank/deutsche-bank-and-commerzbank-go-public-on-merger-talks-idUSKCN1QY0B4
polish_wealth
Kiedy ostatni raz się sam kościół zajął?
Komuś zależy na spuszczeniu żółtej mocy na arabów. Przy okazji znika wątpliwość co do wytypowania miasta o którym Nostradamus pisał, "miasto z wieżą spłonie"
Może warto nawiązać, że ruchy typu Black Live Matters w USA służą wyłącznie pobudzeniu czarnych na białych, jest to dokładnie ta sama agenda, która podpala Francję. Są to: Globaliści kontra the Ghoim. Po co im bajzel? Im się wydaje, że odkryli złotego graala na rządzenie i dziel i rządź zapewnia, że te rozruchy społeczne uniemożliwiają gojom inicjatywę w "społeczeństwach otwartych" i po prostu ludzie pozostaną niewolnikami kredytów w dużych miastach dopóki, przebudowa świata, czyli budowa wirtualnego więzienia nie zostanie ukończona.
Tymczasem jest to poziom patrzenia ludzki paru masonów, którzy nie uświadamiają sobie, że padli ofiarą i są pacynkami w ręku Lucyfera, który spuszcza na ludzkość ostatnie deszcze nieprawości zbierające żniwa, przed nadejściem Syna Człowieczego.
@ W 17 wieku, Święta Małgorzata Maria Alacoque miała objawienia, w której została poproszona o rozpropagowanie potrzeby poświęcenia Francji sercu zbawiciela. Nie podjęto jednak dziejowej misji. Kilka lat później Francję pożarła rewolucja, a miasta ociekły krwią z Gilotyn. Nie lekceważmy naszej Rozalki C, nie bądźmy obojętni na Grześka Brauna. historia lubi się powtarzać.
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-17 19:10
polish_wealth
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-17 19:36
Dante
Zabawa trwa dalej
https://www.money.pl/gospodarka/brexit-mozliwe-trzecie-glosowanie-nad-rzadowym-projektem-umowy-6360440213268097a.html
@polish_wealth
Wygląda to ciekawie w przededniu rozgrywek z Chinami i Rosją
janwar
polish_wealth
Jest niedziela, a poza tym troche refleksji sie przyda nam wszystkim.
Jezeli my tutaj staramy sie przewidziec przyszlosc rynkow finansowych- a jestesmy z pewnoscia w tyle w porownaniu z Nostradamusem- to dlaczego nie mamy odrobine nie po polemizowac z Najwiekszym Wieszczem w dziejach ludzkosci, ktory opisal rowniez zdarzenia ekonomiczne oraz gospodarcze na swiecie.
Sam czekam na pare "wypadkow" ktore maja sie wydarzyc, a "kradziez wartosci zlota i srebra" staje sie faktem na naszych oczach.
Wiecej nie bede pisal w obawie o skasowanie rowniez mojego postu.
Prosze przywrocic wpis polish_wealth.
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-18 00:40
jacek.s
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-18 00:42
Kikkhull
janwar
Widze ze swietnie znasz jego tworczosc. Gratulacje.
3r3
"Tekst dla linku Ad rem Chin i Rosji. "
To jankeska propaganda. Chińczycy realizują na terytoriach zewnętrznych władzę, ale bez odpowiedzialności - na co im terytoria formalnie? Przecież gdzieś musi być źle aby w imperium było dobrze^^
polish_wealth
@ Łeb Rhayeton miejmy zawsze blisko siebie:), może nie bądźmy bierni, ale dobrze mieć oko na to kiedy arab nam na chate wpadnie, zwłaszcza nieproszony, zwłaszcza zamówiony za QE, za te obniżone stopy, AJ BLAAAAT! "Co wylicze to wylicze, ale najbardziej mi żal" z powodu tych niskich stóp %, a wysokiego RSSO.
@ Kikkhull
a co powiesz o Jackowskim? Też na chybił trafił zaznaczył 200 zwłok w lasach sobie nieznanych i akurat policja tam znalazła? :) Czy Jackowski to polski Hannibal i sam morduje?
@ Janwar sam się usunąłem w 2gim wpisie jak coś, Admin doooobry, spieszmy się kochać Adminów, tak rzadko nas kasują ostatnio. Czekam na wpis o złocie.
@ Wzwen zauważyłes że zostawiłem temat "Kabuko/Kabuto" samopas? :) Nikt nie będzie Cię wycinał jak masz samodyscypline, hehe.
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-18 07:25
wzwen
"Stawiam teze, że w 3 miesiące po Brexicie, zobaczymy Euro równo 4:1 do PLN a USD 1:1 z Euro. (szalone wyceny, ale myśle że mogą sie okazać realne)"
Co widzisz szalonego w wycenie EURUSD = 1,0? (abstrahując od timiningu, bo to dla mnie zawsze magia).
Taki kurs był w grudniu 2002 a wzrost do obecnego kursu zajął raptem 5 miesięcy.
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-18 07:39
polish_wealth
Sam odpowiedziałeś, że taki kurs był w grudniu,
w 2002 roku, a kiedy ostatnio był 2002 rok? 17 lat temu!!
Ja i obstawiam gorszą wycenę, prawde mówiąc to spodziewam się USD/PLN po 5:1 za 4 miesiące po Brexicie. Bo jeżeli Euro się zrówna z USD i będzie miało dalej tendencje spadkową, to i złotówka poleci. 5:1 to jest szalone i nieuzasadnione, zobaczymy jak będzie.
Timing to wiadomo, zawsze się troche wymyśla timing, ale stawiam że miesiac czasu będą fundusze pracować, jakieś europejskie odpowiedniki Stabilization fund, potem jak grubasy troche się wyniosa z Euro to trzeba będzie odpuścić i dać gospodarce się urealnić, no i nic nie dzieje się od razu na dużych parach więc 2-3 miesiące daje na regularne, stopniowe topnienie Euroska.
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-18 07:58
Dante
PLN jest w pegu z EUR i stara się trzymać blisko 4,30 - ostatnio jak EUR poleciał wobec USD po EBC meeting, PLN też poleciał.
polish_wealth
PN
Może mi ktos jakoś tak w miarę prosto wytłumaczyć czemu Funt Brytyjski w złotówkach jest od kiedy pamiętam najdroższą walutą Europejską? Czemu Funt w złotówkach jest droższy od euro franka i dolara?
A propos katastru:
Skoro praca(która przynosi pieniądze ludziom któzy czesto ciężko tyrają) jest tak bardzo opodatkowana to czemu wynajem nieruchomosci (który przynosi hajs tym którzy często leżą na kanapie bo mają kilka mieszkań) jest tak nisko opodatkowany?
Lada chwila ktoś powiniem w tym polskim padole zauważyć tutaj pewna niesprawiedliwość społeczną i dziejową. Z tego punktu widzeniakataster jest jak najbardziej sprawiedliwy :P
A wasza polemika wynika z tego że jedni z was mają nieruchomosci (więc mają tysiąc argumentów przeciw) ajedni z was ich nie mają a chcieliby (więc mają tysiąc argumentów za) Taki ból tyłka :P
Ja wyjechałem z polski (za radą szanownych komentatorów) do UK i teraz zarabiam tutaj średnio dwie uncje złota za taki sam cieżki zasuw jak w polsce za ledwie pół uncji. :)
Pozdrawiam z Londynu :)
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-18 11:17
wzwen
"Może mi ktos jakoś tak w miarę prosto wytłumaczyć czemu Funt Brytyjski w złotówkach jest od kiedy pamiętam najdroższą walutą Europejską? Czemu Funt w złotówkach jest droższy od euro franka i dolara?"
Przecież tak nie jest. Nominały Cię rażą? A jakie znaczenie ma nominał?
Kuwejt wprowdził sobie dinara z jeszcze bardziej "wartościowym" nominałem, a i tak jajka kosztują mniej więcej tyle samo.
"Skoro praca(która przynosi pieniądze ludziom któzy czesto ciężko tyrają) jest tak bardzo opodatkowana to czemu wynajem nieruchomosci (który przynosi hajs tym którzy często leżą na kanapie bo mają kilka mieszkań) jest tak nisko opodatkowany?"
To oczywiste, gdy sobie uświadomisz do czego służą podatki, a służą do tego by je ściągać. Podatek od pracy jest łatwiej ściągnąć to i jest on wyższy. Żadnej sprawiedliwości czy sensowności w podatkach nie ma i nie będzie.
"A wasza polemika wynika z tego że jedni z was mają nieruchomosci"
Nic podobnego. Mamy nieruchomości dlatego, że opodatkowanie dochodów z najmu jest niższe niż dochodów z pracy. Mylisz przyczynę ze skutkiem.
Jak opodatkowanie pracy będzie mniejsze, to wszyscy rzucą się do pracy. Co prawda skutkiem tego będzie brak nieruchomości, w których można mieszkać, ale to nie my będziemy mieli ten problem.
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-18 11:24
janwar
2 uncje na godz czy dzien , tydzien czy miesiac?
wzwen
Kontunuując wątek:
Kurs GBP względem jaja kurzego: 0,1000
Kurs PLN względem jaja kurzego: 1,0000 (przynajmiej ja mniej więcej tyle płacę)
Zatem to jednak PLN jest droższy od GBP.
Przypuszczam, że banksterzy z Citi nie uruchomili płynnego rynku kontraktów terminowych na jaja kurze właśnie dlatego, aby uniemożliwiać arbitraż na walutach za pośrednictwem jaj.
wzwen
"2 uncje na godz czy dzien , tydzien czy miesiac?"
To chyba bez znaczenia. @PN napisał, że w Londynie zarabia 4 razy tyle ile w Polsce i chyba o to mu chodziło.
Dante
Mam shorta na SP500, DAX i GBP/JPY od czwartku, ale to było za szybkie wejście. Lepszy byłby long na pszenicę i czekanie na odpowiednią formację na akcjach.
szymonw
Technicznie moment na shorta S&P500, DAX jest idealny, ale mam wątpliwości bo żadne wyniki itp nie zapowiadają się tak, jakby miały zwalić rynek akcji. Sam się nad tym mega zastanawiałem pod koniec zeszłego tygodnia i dziś. Long na pszenicę nadal aktualny?
P.S. Ostatnio gdzieś mi się przewinęły jakieś wiadomości na temat niedoboru cukru, rozważam cukier Long
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-18 11:53
janwar
tak tylko pytam z ciekawosci
PN
Powiedzmy że na meisiac mam 2000 funtów - w polsce miałem 2000 złotych REALLY! (w warszawie..)
No i teraz chciałem sobie kupić zegarek - w uk ten model 19 funtów (ok 100 zł) w polsce najniższa cena jaką znalazłem 160zł w promocji z 220 zł)
Chciałem sobie kupić bluzę w Londynie w centrum 39 funtów w polsce ta sama 369 zł (cena najniższa jaką znalazłem w internetach)
Bilet do kina w Londynie 6 funtów - w Warszawie 37 zł
Teraz co wypłatę kupuję sobie w złotego suwerena brytyjskiego - ok 230 funtów - w polsce za 230 zł to ile gram złota? półtorej? czy ile tam?
Z tym jajkiem spoko przykład ale... 10 jaj w tesco ok 1,5 funta (ostatnio widziałem) - chciałbym żeby w polsce 10 jaj kosztowało 1,5 zł... - na jedzenie wydaje się tu mniej niż Polsce. Ale nie samym jedzeniem żyje człowiek :)
Polacy tutaj z tego co zauważyłem nie mogą się doczekać brexitu dlatego ze im konkurencja o pracę i mieszkanie spada bo sporo polaków już wyjechało i rynek zalany pokojami i mieszkaniami na wynajem a nie ma komu. A gdzieś czytałem że podobno w samym Londynie z milion pracowników potrzeba heh
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-18 12:00
wzwen
"No i teraz chciałem sobie kupić..."
No właśnie, sam piszesz, że funt jest tańszy (czy jak wolisz: łatwiej go zarobić i więcej za niego można kupić).
PN
a no masz rację :)
Ja na to patrzyłem z punktu widzenia ( godziny pracy - w sensie ile mogę kupić za godzinę pracy w polsce a ile w uk ;)
janwar
Przenies sie poza Londyn.
Pracy sporo, koszty mieszkania o polowe nizsze.
Od wielu lat obserwuje wyroby maki wrangler-jeans. W UK oraz wPL.
W PL te ubrania o 30% drozsze niezmiennie.
Ostatnio obserwuje sie prawdziwy Exodus Polakow z UK do Polski.
U znajomego ktory robi przeprowadzki ( 5 duzych vanow) czeka sie w kolejce ponad 3 miesiace.
Ot co robi propaganda.
Dante
Gdyby miał wybierać między longiem na cukier, a na pszenicę, to technicznie wybrałbym pszenicę.
https://stooq.pl/q/?s=sb.f:zw.f&c=5m&t=c&a=lg&b=1
Kikkhull
Człowiek który widział przyszłość, jeśli oczywiście nie jest to zmyslone po wojnie to Anton Johansson
https://galactic.no/rune/lebesbymannen.htm
Niestety nie znalazłem książki po polsku
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-18 13:41
Mostek
Co to za jakieś dziwne podziały na ludzi co mają mieszkania i leżą i pierdzą w kanapę... i takich, co tyrają i muszą od nich wynajmować?
Najczęściej pierwsza grupa tyrała przez pierwsze 30-40 lat i ma zmysł do interesu, nie boi się podejmować ryzyka; a druga co zarobiła, to przejadała/bawiła się i woli mieć jak ma, niż zaryzykować.
Socjalizm mentalny ma to do siebie, że zamiast podziwiać ludzi zaradnych i pracowitych, którzy coś mają i coś w życiu osiągnęli, traktuje się ich jako złodziei żerujących na ludzkiej pracy, co sami nigdy dnia nie pracowali, bo bogactwo pozwala im pierdzieć w kanapę. I z nieba im spadło.
A wracając do tematyki portalu:
Rano wszedłem w GTN, bo coś czuję, że ludziki znowu pompkę szykują. Na razie się nie pomyliłem.
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-18 13:50
Kikkhull
Bikeman
https://viableopposition.blogspot.com/2019/03/the-next-financial-asset-crisis.html
polish_wealth
Ja mam takie pytanie
Może mi ktos jakoś tak w miarę prosto wytłumaczyć czemu Funt Brytyjski w złotówkach jest od kiedy pamiętam najdroższą walutą Europejską? Czemu Funt w złotówkach jest droższy od euro franka i dolara?
Pytasz dlaczego funt jest najdroższy do złotego, a nie dolar, euro czy frank?
Otóż Funt jest po prostu drogi w stosunku do innych walut, do dolara, euro i franka też. Jego wycena do PLN jest tylko konsekwencją wyceny do USD.
Jak to ktoś ładnie zauważył pare miesięcy temu WB i funt mają lepszą kondycję niż USA jeżeli chodzi o dług, stąd taka wycena, bo i WB i USA są "bartosiakując" wyspami wokół jedynego słusznego kontynentu, stąd cieszą się rozległymi morskimi interesami, ale czemu Funt droższy od USD - Lepsze warunki dłużne.
O właśnie dawno Mecenasa B nie słuchałem, jak to nie ma na wszystko czasu...
@ W obliczu przyniesionych przez @ Kikkhulla na stół książek o Antonowie Johansenowie to faktycznie Nostradamus może wypaść blado, jako zbyt generalizujący, myślałem, że stanowisko kolegi polega na zaprzeczeniu fenomenu jako takiego, stąd moje sprowadzenie sprawy do argumentum ad Jackowskum xP.
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-18 17:32
3r3
"Skoro praca(która przynosi pieniądze ludziom któzy czesto ciężko tyrają) jest tak bardzo opodatkowana to czemu wynajem nieruchomosci (który przynosi hajs tym którzy często leżą na kanapie bo mają kilka mieszkań) jest tak nisko opodatkowany? "
Ponieważ pracy mamy ile chcemy, a kwadratów niedosyt. Ale opodatkuj nieruchy i przekonasz się co to jest efekt akcyzowy^^
"Lada chwila ktoś powiniem w tym polskim padole zauważyć tutaj pewna niesprawiedliwość społeczną i dziejową. "
"Z tego punktu widzeniakataster jest jak najbardziej sprawiedliwy :P "
Sprawiedliwość kiedy kapie na łeb niesie wiele dolegliwości. A władza która dolegliwości takie przysparza krótko się utrzymuje ze swoimi głupimi pomysłami fiskalnymi.
"Powiedzmy że na meisiac mam 2000 funtów - w polsce miałem 2000 złotych REALLY! (w warszawie..) "
Jak mi palma bije to też jadę do polin porobić u prywaciorza w ramach pokuty. Dziesiątego następnego miesiąca palma przechodzi jak ręką odjął.
"No i teraz chciałem sobie kupić zegarek - w uk ten model 19 funtów (ok 100 zł) w polsce najniższa cena jaką znalazłem 160zł w promocji z 220 zł) "
Wóda na myszach z kentucky jest w svenkalifacie tańsza niż w polin.
W pl tanie są wyłącznie panie, które oczywiście są wyłącznie piękne. Taka Tajlandia tylko bliżej i klimat do zniesienia.
@wzwen
"To chyba bez znaczenia. @PN napisał, że w Londynie zarabia 4 razy tyle ile w Polsce i chyba o to mu chodziło. "
Ma znaczenie ponieważ mierzymy tu kto ma dłuższego.
"Przypuszczam, że banksterzy z Citi nie uruchomili płynnego rynku kontraktów terminowych na jaja kurze właśnie dlatego, aby uniemożliwiać arbitraż na walutach za pośrednictwem jaj. "
Być może bohaterskie kury polin wzorem bohaterskich kur /wstaw aktualnego alianta/ niosą lepiej niż kury ze zgniłego zapada?
Zrobiłem dziś arbitraż na kilku produktach przemysłowych, zastanawiam się jeszcze czy 50% marża to z chęci zysku, czy z powodu chęci wrzucania granatu w mrowisko przy ciągle siedmiokrotnie niższych cenach niż lokalne^^
Dante
Wygląda na to, że pojawił się dzisiaj techniczny sygnał na spadki akcji - ciekawe jak głębokie.
PS. Wykres dla złota wygląda jak klasyczna formacja S-H-S.
szymonw
Są kwestie które mogą wciąż stanąć na przeszkodzie spadków:
* Ponoć w tym tygodniu uruchamiane jest Repo Facility (coś jak QE).
* Spójrz też na pozycję Commertials (w związku z tą pozycją przyszedł mi nawet abstrakcyjny pomysł short na DOW w połączeniu z Long na NASDAQ.)
* No i dodajmy do tego DIX: https://squeezemetrics.com/monitor/dix
* Powell w tym tygodniu najprawdopodobniej nic nie zmieni (nie będzie negatywnej reakcji na wystąpienie Powella)
* Benzyna, pallad, ropa w górę
Kabila
https://www.europafm.ro/transnistria-scurgere-radioactiva-ascunsa-initial-recunoscuta-de-autoritati/
A był taki ciekawy przypadek - w 2001 roku w górach Gruzji znaleziono beczkę z radioaktywnym strontem, który parował (było w tej beczce tego tyle, ile w spadło na Europę po Czarnobylu !) Podejrzewa się, że miało to związek z działaniami wojennymi w pobliskiej Czeczenii.
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-18 21:53
pb
1 jeśli przelewam w tej samej walucie co prowadzony rachunek czy w "kwocie do wypłaty" podaję "szacunkową kwotę dostępną do wypłaty" czyli stan rachunku , czy mam ją pomniejszyć o jakąś prowizję za przelew ( jeśli tak to ile wynosi)
2 jeśli przelewam w innej walucie to "szacunkową kwotę dostępną do wypłaty" mnożę przez orientacyjny kurs wymiany i podaję w "kwocie do wypłaty" czy mam ją pomniejszyć o jakąś prowizję za przelew + za przewalutowanie ( jeśli tak to ile wynosi)
3 czy mogę przelać na rachunek wspólny z żoną( inny niż indywidualny, z którego konto było zasilone)
4 czy" wiadomość dla beneficjenta" ma zostać wypełniona np. tytułem "wplata wlasna"
5 czy wystarczy w opcjach zaawansowanych zaznaczyć " poproś o zamknięcie rachunku" aby został zamknięty, czy potrzebne są jeszcze jakieś działania.
Z góry dziękuję.
Kabila
https://www.youtube.com/watch?v=iTBAySfvDmU
polish_wealth
ło Panie, już po ptokach,
"Wzrost Chin jest starannie zaplanowany by przejąć całkowitą kontrolę nad światem" Lord to James Paul Jackson.
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-19 10:46
Mostek
https://www.youtube.com/watch?v=0jVq04poU9I&feature=youtu.be
Uzupełnienie wiadomości ;)
Kabila
(od 4 minuty):
https://www.youtube.com/watch?v=G8df3_IVnCc
markc
wejście na DAX i S&P500 chyba było zbyt wcześne. Byc moze z powodu Repo Facility.
Czekam jeszcze z wejściem w shorta.
Krótkoterminowo L na NASDAQ może byc dobrym pomysłem. Jako jedyny z oobserwowanych wskaźników na giełdzie US nie rośnie. Nie mam pojęcia dlaczego.
polish_wealth
@ Aha, Widać że Witeź wczoraj coś sprzedał korzystnie bo od razu dobry nastrój: tajlandia, polskie panienki, kto ma dłuższego ^^ xD
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-20 04:14
szymonw
Zmieniam zdanie, wygląda na to że można spróbować zagrać na spadki.
Madraf
Wrzucam kolejna ciekawa kryptowalute , ozdzwierciedlenie zlota w krypto przeliczone na Ethereum.
Tekst dla linku
kasandra ewq.qwqe
Mam na imię Monia lat 28, wzrost 169cm,
wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu www.randole.pl
i wyszukaj mnie po niku: monia28 napisz do mnie i spotkajmy sie!