Drodzy Czytelnicy,
na blogu zazwyczaj koncentrujemy się głównie na kwestiach finansowych oraz geopolitycznych, ale jako Independent Trader bardzo mocno siedzimy także w kwestiach podatkowych. Dużo o tym nie pisałem, ale wyłącznie na bazie moich dwóch wywiadów poświęconych podatkom utworzyliśmy dla naszych klientów ponad 190 spółek w Estonii, UK, Singapurze i Wyoming. Do tej pory marketing praktycznie u nas leżał, gdyż 80% klientów przychodziło z polecenia, ale czas to uporządkować.
W tym celu stworzyliśmy stronę www.jaknieplacicpodatkow.pl, na której zamieściliśmy ogrom informacji nt. tego, co robimy.
W dużym skrócie:
- Otwieramy spółki w 4 jurysdykcjach (z których sam korzystam), piąta w przygotowaniu. W każdym z krajów współpracujemy z biurem księgowym, doradcami podatkowymi oraz kancelariami prawnymi.
- Gdy klient otwiera u nas spółkę, zapewniamy biuro księgowe, reprezentowanie przed urzędami, adres dla spółki oraz przygotowujemy sprawozdania finansowe.
- W każdej jurysdykcji mamy do dyspozycji sprawdzonych doradców podatkowych.
- Przed podjęciem jakichkolwiek działań analizujemy sytuację prawną klienta. Jest to o tyle ważne, że będąc polskim obywatelem spoczywają na nas rożne obowiązki prawno-podatkowe. Efekt jest taki, że założenie spółki w typowym raju podatkowym, jak Nevis czy na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych nie rozwiąże żadnych problemów, a wręcz bardzo skomplikuje nam życie.
- Każdy z klientów przed założeniem spółki dowiaduje się, na jakie przepisy należy zwracać uwagę, by biznes był prowadzony zgodnie z przepisami kraju rezydencji podatkowej, przepisami międzynarodowymi oraz przepisami kraju, w którym spółka ma siedzibę.
- Doradzamy w zakresie zmiany rezydencji podatkowej osoby fizycznej. Czymś naturalnym jest dzisiaj fizyczna zmiana miejsca zamieszkania oraz przeniesienie majątku osobistego do innych jurysdykcji.
- Oferujemy usługę alertów podatkowych, dzięki czemu klienci są zawsze na bieżąco ze zmianami w prawie. Ostatecznie świat zmierza w kierunku uszczelnienia systemów podatkowych, musimy więc stale monitorować sytuację, aby nie łamać zmieniających się przepisów, lecz się do nich dostosowywać.
Generalnie, skupiamy się tylko na jurysdykcjach, które realnie i zgodnie z prawem optymalizują obciążenia podatkowe naszych klientów. Nie oferujemy jurysdykcji z „czarnych list” czy oczywistych rajów podatkowych, jak kilka znanych kancelarii z Warszawy, gdyż będąc polskim rezydentem podatkowym tego typu spółki są traktowane jako zagraniczna jednostka kontrolowana. Efekt jest taki, że zgodnie z polskimi przepisami polski właściciel spółki musi płacić 19% podatku od jej dochodów. Przykre, ale nie wiedział o tym żaden z klientów owych kancelarii, który do nas trafił, aby wyprowadzić jego sytuację na prostą.
Zawsze byłem i będę zwolennikiem kreatywnego korzystania z prawa, ale nie jego łamania licząc na to, że sprawa nie wyjdzie na jaw.
Jeżeli jesteście zainteresowani tematem lub macie jakiekolwiek pytania możecie skontaktować się z Mateuszem Tomczykiem (mateusz.tomczyk@jaknieplacicpodatkow.pl) - szefem działu planowania podatkowego lub po prostu przyjść na jego wykład na Invest Cuffs w Krakowie w najbliższą sobotę o 16:00. Zapisy pod www.investcuffs.pl.
Abstrahując od kwestii związanych z podatkami, od kilku miesięcy zajmujemy się także pozyskiwaniem licencji dla spółek zagranicznych m.in. z branży krypto pod kantory czy giełdy krypto, ICO oraz ETO. Jako jedni z niewielu na świecie jesteśmy w stanie zdobyć licencje na prowadzenie giełdy tokenów udziałowych (Security Token Exchange).
Więcej szczegółów na stronie www.jaknieplacicpodatkow.pl.
Trader21
PS. Mam do Was prośbę - w komentarzach zostawiamy miejsce na pytania dotyczące podatków, a dyskusję na pozostałe tematy kontynuujemy pod poprzednim artykułem.
robster134
admin
Koszty dotyczące spółek znajdziesz na stronie www.jaknieplacicpodatkow.pl
Co do kosztów licencji czy usług dodatkowych - proponuję bezpośredni kontakt. Pierwsza rozmowa nic nie kosztuje.
Mateusz Tomczyk
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-18 15:51
janwar
Czy jestes pewny ze wsrod korzysci prowazdenia firmy w UK jest:
Prawo do najniższej emerytury po 10 latach prowadzenia działalności
Poniewaz kilka lat temu dla zatrudnionych na umowe o prace w UK bylo podobnie- 10 lat- min. pracy w UK i otrzymywalo sie najnizsza emeryture panstwowa. Natomiast po zmianach trzeba przcowac ponad 30 lat min aby otrzymac pelna emeryture minimalna i proporcjonalnie mniej w przypadku mniej lat pracy w UK.
Zastrzegam ze nie interesowalem sie przepisami o dzialalnosci gospodarczej, ale rzad zazwyczaj robi podobne zmiany.
Jak sie ma miejsce zamieszkania w Polsce , a zalozenie firmy na w UK.
Polski rzad prowadzi ostatnio walke z tego typu zdarzeniami.
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-18 15:34
michal_k
"Dyrektor KIS uznał że, zagraniczna spółka, która płaci w swoim kraju podatek dopiero przy wypłacie zysku wspólnikom, a nie – jak w Polsce – już na etapie uzyskania przychodu, jest spółką kontrolowaną (CFC). Kontrolujący ją polski podatnik musi więc zapłacić od jej dochodów podatek 19 proc. CIT w Polsce (interpretacja nr 0112-KDIL3-3.4011.331.2018.2.DS)."
Interpretacja z początku stycznia tego roku.
Czy to nie komplikuje spółki w Estonii dla rezydentów polski?
admin
Prawo do emerytury w UK nabywa się po 10 latach otrzymywania pensji na poziomie ok 700 GBP miesięcznie lub wyższej. Jest to prawo do emerytury częściowej. Im więcej lat otrzymujesz pensję dyrektorską, tym wyższa emerytura w wieku emerytalnym.
Jest to niewątpliwie korzyść z posiadania spółki, ponieważ emerytura z UK może być otrzymywana razem z emeryturą Polską.
Pamiętajcie, że przepisy prawa nie są proste. Na stronie znajdziecie podstawowe korzyści, koszty oraz możliwości. Szczegółów dowiecie się podczas rozmowy telefonicznej.
@michał_k
Przepis, o którym wspominasz działa już w tej formie od 2018 roku.
Warto byśmy zagłębili się w ustawę, a znajdziesz odpowiedź.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, art. 30f, pkt 3 - tam mamy informacje jakie spółki są zagranicznymi jednostkami kontrolowanymi. Jeśli mamy spółkę w kraju, z którym Polska podpisała umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania lub umowę o wymianie informacji podatkowych (m. in. takim krajem jest Estonia), to spółka musi spełnić aż 3 czynniki naraz, by być zagraniczną jednostką kontrolowaną.
Jeśli spółka nie płaci podatku aż do wypłaty dywidendy, spełnia jeden z nich.
Jeśli spółka osiąga przychody m.in. na rynkach kapitałowych, na forexie, na kryptowalutach, czy fakturuje podmioty powiązane - spełnia drugi czynnik.
Jeśli polski rezydent posiada więcej niż 50% udziałów w spółce zagranicznej (licząc łącznie z małżonkiem i rodziną do drugiego stopnia pokrewieństwa), spełnia trzeci czynnik.
Jeśli spółka posiada na przykład 3 udziałowców (np. 40%, 40%, 10%), i osoby nie są ze sobą rodzinnie powiązane do II stopnia pokrewieństwa, nie są ze sobą w relacji małżeńskiej, to ostatni ze wspomnianych przeze mnie czynników nie zostaje spełniony.
Jeśli nie spełniasz wszystkich trzech naraz, spółka nie jest zagraniczną jednostką kontrolowaną.
Zatem nasza odpowiedź brzmi - interpretacja nie komplikuje spółki w Estonii w znaczący sposób.
Mateusz Tomczyk
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-18 16:27
Dante
Wygląda na to, że pojawił się dzisiaj techniczny sygnał na spadki akcji - ciekawe jak głębokie.
PS. Wykres dla złota wygląda jak klasyczna formacja S-H-S.
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-18 16:43
Independent Trader Team
Wstaw ten komentarz pod poprzednim artykułem, tam kontynuujemy tematy inwestycyjne.
krzysiekpl83
3r3
Część szła gdzie indziej bo traktujecie klientów nazbyt formalnie. Trzeba się wyluzować :)
Bardzo mi się podoba i będę Was polecać. Poleciłbym jeszcze HongKong. Ważną usługą obecnie jest zakładanie kont bankowych i wydawanie kart - bez tego spółki tracą na pożyteczności, a otwieranie kont stało się ostatnio dość upierdliwe.
"Abstrahując od kwestii związanych z podatkami, od kilku miesięcy zajmujemy się także pozyskiwaniem licencji dla spółek zagranicznych m.in. z branży krypto pod kantory czy giełdy krypto, ICO oraz ETO."
Z kontem w jakim banku? Bo nie bardzo chcą prowadzić tego typu firmom. A bez kont to licho się handluje tym towarem.
Jeśli do spółek dokładacie konta z kartami i przytomnymi cenami poniżej 10% za cash to zaraz łapię za telefon.
Mocny
Mocny
trader21
"Widze, ze ICO i ETO tez sie zajmujecie. A jak tam ETO kliniki Tradera? Jest jakis progres? Jest sie juz czym pochwalic?"
ODP. Ze względu na tragiczny sentyment do krypto wstrzymałem tokenizację mimo, że wszystko jest od dłuższego czasu gotowe. Jak rynek się otrząśnie wrócę do tematu. W tym momencie robienie ETO przypomina IPO w 2003 czy 2009.
bleu_by
- Jak wygląda sytuacja płacenia za rzeczy prywatne pieniędzmi ze spółki Estońskiej?
- Czy spółka Estońska będąca spółka holdingową dla spółek w PL i posiadająca 100% udziałów w tych spółkach ma prawo przyjmować dywidendę bez płacenia podatku?
- Jakie są szanse, że Rząd Estoński nie wprowadzi z czasem CIT dla Spółek?
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-18 19:34
Zibo
30OEURO
2)Nie rozumiem, jak kurs (ETH) ma się do momentu ETO. Czy chodzi o koszty emisji bądź wielkość emisji czy minimalną cenę tokena?
Np: Firma chce zebrać z ETO równowartość 1mln USD i za to rozwijać działalność więc
a) gdy kurs ETH = 140usd to firma emituje: 7142 tokeny (1token to 1eth)
b) gdy kurs ETH = 1400usd to firma emituje: 714 tokeny (1token to 1eth) lub np. 15000 tokenów (wtedy 1 token to równowartość 66usd czyli 0,048 ETH).
Gdzie korelacja ceny tokena z momentem tokenizacji?
Nie mówię tutaj oczywiście o sentymencie, który przekłada się na popyt na tokeny.
janwar
Ponawiam pytanie Mocnego:
Wszystko fajnie, tylko rezydentem podatkowym w jakims kraju trzeba byc, czasem mozna byc nawet w dwoch. Wiec ktory kraj polecacie na rezydencje podatkowa?
oraz swoje:
Jak sie ma miejsce zamieszkania w Polsce , a zalozenie firmy na w UK.
Polski rzad prowadzi ostatnio walke z tego typu zdarzeniami.
a tutaj nowe rozporzadzenia:
Ministerstwo Finansów opublikowało nową listę krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz od osób prawnych. Choć lista jest porównywalna z poprzednią należy przypuszczać, że obecne prace w OECD i UE doprowadzą w szybkim terminie do jej zmiany.
Nowe rozporządzenia w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową wiążą się z uchyleniem art. 25a ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (odpowiednio przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), na których podstawie do tej pory funkcjonowały przepisy rozporządzeń w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego.
W związku z tym, że upoważnienie ustawowe do określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (i prawnych) w wyniku nowelizacji zostało zamieszczone w nowych przepisach - art. 23v ust. 2 ww. ustawy o podatku PIT (odpowiednio w przepisach ustawy o CIT) – pojawia się konieczność wydania obecnie wchodzącego w życie, nowego rozporządzenia.
https://www.pit.pl/aktualnosci/nowe-rozporzadzenia-w-sprawie-rajow-podatkowych-mocniejsze-przeciwdzialanie-szkodliwym-praktykom-950749
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-18 21:36
michal_k
Jak w końcu jest z tymi udziałami - było ze 50% lub ponad 50%. Czyli myślisz ze dwóch udziałowców po 50% przejdzie bez problemu?
admin
Jeśli chodzi o miejsce zamieszkania w Polsce a rezydencję spółki, należy pamiętać że są to dwie oddzielne kwestie. Spółka jest osobą prawną i jej rezydencja jest tam, gdzie jest sprawowany zarząd nad spółką (np. posiedzenie zarządu). Nasi klienci latają na posiedzenie zarządu do kraju siedziby spółki, dokument z posiedzenia podpisują w obecności naszych doradców podatkowych, którzy potwierdzają ich obecność na piśmie (w razie potrzeby, klient ma zeznanie świadka potwierdzające że posiedzenie zarządu odbyło się w danym kraju). Klienci również korzystają na terytorium danego kraju z polskiej karty kredytowej i zabierają polski telefon komórkowy (dzięki temu mają dowód - paragon oraz potwierdzenie transakcji z danego kraju na rachunku bankowym oraz dane logowania telefonu wskazują na pobyt na terytorium danego kraju).
Polski rezydent podatkowy może mieć rezydencję podatkową w Polsce, a spółka może mieć rezydencję w UK.
Należy pamiętać też o miejscu osiągnięcia przychodu - jeśli spółka z UK osiąga przychód w Polsce (najdłuższa czynność w procesie osiągnięcia danego przychodu jest wykonywana w Polsce), to należy i tak zapłacić podatek w Polsce. To jest najczęstszy problem, z którym klienci, którzy założyli spółkę gdzie indziej najczęściej się borykają. A wystarczy osiągać przychód na terytorium różnych krajów w ciągu roku (czyli kiedy jestem za granicą, wykonuje najdłuższe czynności związane z osiągnięciem danego przychodu - szczegóły wyjaśnię podczas rozmowy) - w takiej sytuacji prawo międzynarodowe pozwala opodatkować swoje przychody tam, gdzie znajduje się rezydencja podatkowa spółki (czyli gdzie mamy posiedzenie zarządu).
@krzysiekpl83
Wyoming jest najtańsza, ale jak wspomnieliśmy, nie jest dobra dla polskich rezydentów podatkowych. W Wyoming są dwa rodzaje spółek z ograniczoną odpowiedzialnością - LLC C - Corp (typowa spółka z o.o.) oraz S-Corp (odpowiednik spółki komandytowej), C - Corp musi płacić podatki w USA. S-Corp nie płaci podatku w USA, jeśli przychód nie pochodzi z terenu USA. Jest to zatem świetny sposób na fakturowanie klientów z innych krajów czy inwestowanie u brokera spoza USA. Niestety ta forma w Polsce jest traktowana jak spółka komandytowa, a to znaczy że udziałowcy LLC S- Corp muszą w Polsce płacić podatek od dochodu spółki, zgodnie ze swoją skalą podatkową.
Do inwestycji zdecydowanie lepsza jest Estonia czy UK. Koszt utrzymania rocznego jest niewiele większy - około 4 tys zł rocznie (w cenie wirtualny adres, księgowość oraz sprawozdanie roczne).
@3r3
W przypadku przepisów poziom luzu wyznaczają ustawy :) Jeśli ktoś chce założyć spółkę na zasadzie "jakoś to będzie, nikt się nie dowie" to niech szuka innej firmy. Z doświadczenia wiem, że ostatecznie ktoś się dowiaduje i wtedy nie jest nawet "jakoś". Od tego są m.in systemy CRS (Common Reporting Standard - instytucje finansowe raportują do urzędów skarbowych właścicieli firm, że mają konto w danym kraju). Co z tego, że założę sobie jako polski rezydent podatkowy spółkę w Hong Kongu, jeśli w Polsce Hong Kong jest traktowany jako raj podatkowy. Jeśli założę konto dla firmy z HK w jakimkolwiek kraju, w którym działa CRS (a działa praktycznie we wszystkich krajach rozwiniętych), to co mi z tego, że niektóre kraje chronią dane udziałowców spółek, jeśli sam muszę te dane dobrowolnie ujawnić do banku - inaczej nie zostanie mi założone konto. Bank z kolei wyśle informację do polskiego urzędu, który zapyta czemu nie zapłaciłem podatku za zagraniczną jednostkę kontrolowaną. Nie wystarczy powiedzieć, że nic nie zarobiłem (bo przecież w rajach często nie trzeba prowadzić księgowości, więc skąd urząd będzie wiedział?), bo urząd skarbowy może mi w takiej sytuacji oszacować dochód, od którego muszę zapłacić 19% podatku.
Co do ICO / ETO - litewskie banki są chętne do współpracy.
Każda spółka, jaką otwieramy może otworzyć z nasza pomocą konto w litewskim banku, w ciągu godziny, bez wychodzenia z domu (weryfikacja przez kamerę). Indywidualny IBAN i kod SWIFT litewskiego banku. Karta Visa / Mastercard. Nie dostaliśmy jeszcze żadnej odmowy w tym podmiocie. Wypłata gotówki powinna być tańsza, ale możesz to sprawdzić jeszcze przed założeniem spółki. Czekam na telefon :)
@bleu_by
"- Jak wygląda sytuacja płacenia za rzeczy prywatne pieniędzmi ze spółki Estońskiej? "
Płacenia kartą za cele niepodatkowe jest możliwe tylko w Singapurze. W Estonii jest to traktowane jako dywidenda. Jednak czasem warto zastanowić się czy coś jest kosztem niepodatkowym, czy może uda się to zakwalifikować jako firmowy koszt uzyskania przychodu. Najlepiej będzie mi ustalić podczas indywidualnej rozmowy telefonicznej.
"- Czy spółka Estońska będąca spółka holdingową dla spółek w PL i posiadająca 100% udziałów w tych spółkach ma prawo przyjmować dywidendę bez płacenia podatku? "
Tak. Pamiętaj jednak, że spółka w Polsce i tak musi zapłacić CIT przed wypłatą dywidendy. By podatek na poziomie wypłaty dywidendy nie obowiązywał, spółka Estońska musi nieprzerwalnie przez okres minimum 2 lat posiadać udziały firmy Polskiej.
"- Jakie są szanse, że Rząd Estoński nie wprowadzi z czasem CIT dla Spółek?"
Niedawno odbyły się wybory parlamentarne w Estonii. Nasz doradca podatkowy powiedział, że wygrała parta, której jednym z głównych haseł było pozostawienie kwestii CIT-u w Estonii w takiej formie, w jakiej jest obecnie.
Poza tym na bieżąco szukamy ciekawych krajów, które dają podobne możliwości i mamy już dwa na celowniku. Jeśli Estonia przestanie być atrakcyjna, zawsze można prowadzić biznes w innym kraju.
Mateusz Tomczyk
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-18 22:35
admin
Jeśli chodzi o dobrą rezydencję podatkową osoby fizycznej wiele zależy od klimiatu i stylu życia klienta - ostatecznie nie zamierzamy sugerować Grenlandii komuś, kto uwielbia tropiki :)
Dopiero po ustaleniu jakie kraje wchodzą w grę analizujemy przepisy pod konkretnego klienta. Bardzo ciekawie wygląda np. Urugwaj. Kraje, których nigdy nie chciałbym być rezydentem podatkowym to na pewno Francja bądź Niemcy.
@michał_k
No właśnie, w ustawie mowa "więcej niż 50%", ale jak rozmawia się z KIS to nikt nie umie określić czy 50% już łapie się w warunki ustawy czy nie. Dlatego uważamy, że najlepiej jest posiadać maksymalnie 49% udziałów - wtedy urząd skarbowy nie ma żadnej możliwości na szkodliwą dla nas interpretację przepisu. Ostatecznie nie chcemy chodzić po sądach udowadniając swoje racje, tylko prowadzić biznes w spokoju.
Mateusz Tomczyk
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-18 22:03
piotr34
2Emerytury w UK".
Obaj nie macie racji.
Kiedys w UK dostawalo sie emeryture czesciowa za KAZDY "qualifying year"-byl to albo rok w ktorym zarobilo sie okolo 6 tysiecy funtow(niewazne ile czasu sie w danym roku podatkowym pracowlao-mogl to byc nawet jeden dzien byle osiagnac kwote okolo 6 tysiecy-pisze okolo bo to co roku nieco roslo)albo sie caly rok przesiedzialo na NIEKTORYCH benefiatch(glownie Child Benefit).Dostawales za kazdy rok ale zeby dostac pelna minimalna(ktora wynosila zaledwie okolo 120 funtow na tydzien)trzeba bylo miec tych lat az 44.Jelsi zrobiles numer NIN(taki ich pesel i nip w jendym)przed kwietniem 2010 to dostawales dodatkowe trzy lata niejako w prezencie "na start".Ale jesli zarabiales nieco wiecej(nie pamietam dokladnje kwoty ale gdzies okolo 16-17 tysiecy gbp rocznie w gore)to do tej podstawowej emerytury(state pension)dochodzila dodatkowa(nie pamieatm dokladnje nazwy ale cos w stylu additional state pension)ktora mogla ci nawet dodac drugie tyle.Plus oczywiscie zakladowe pension plany(cos ala PPK MOrawiekciego)do ktorych czesto firmy dokladaly pieniadze(ale to nie bylo wszedzie).
OBECNIE(od kwietnia 2016)system zostal uproszczony-od panstwa jest tylko basic state pension(obecnie okolo 165 funtow tygodniowo)NIEZALEZNIE od twoich zarobkow wiec tu wysoka pensja nie pomaga(wiec zyskuja slabo zarabiajacy i ci na benefitach-bo to zostalo)a traca ci co zarabiaja powyzej srednije krajowej(okolo 27 tysiecy na rok).Aby cokolwiek dostac w tym nowym systemie musisz miec conjamniej 10 "qualifying years"(co sie liczy jako taki pozostalo tak samo ale kwota urosla do okolo 7 tysiecy na rok).Za 10 qualifying years wychodzi okolo 50 funtow na tydzien.Pelna emeryture(czyli owe okolo 165 na tydzien)dostake sie po 35 qualifying years i nie ma tych trzech lat na start.Zakladowe pension plany czy prywatne nadal sa dostepne choc na ogol na nieco gorszych warunkach(ale za to niemal wszedzie).
Prywtany przesiebiorca moze placic DOBROWOLNE skladki emeyrtalne*Class 2 oraz Class 3)-class2 to okolo 3 funty na tydzien a class 3 cos okolo 20 funtow na tydzien.Ale oni to od paru lat dosc ostro kontroluja wiec tu musi sie wszytsko zgadzac i musisz prowadzic FAKTYCZNA dzialnaosc(sprawdzaja faktury i przpelywy itp).
Oni tazke licza miesiac jako 4.2 tygodnia a nie 4 tygodnie oraz NADAL mozna doplacac do systemu(czyli jak w danym roku nie osiagniesz tych 7 tysiecy to mozez im doplacic do tego ich "zusu" i ci rok zalicza-za caly rok jest okolo 800 funtow skladki wiec ot na ogol jest 3-4 stowki do doplacenia).Jak widac za duzo sie nie dostaje ale i malo sie wklada.
Najlepiej jak sie zaczelo przed 2010(bo sie dostalo te 3 lata na start)i sporo wtedy zarabialo(bo co juz uzbierales to twoje-tego nie zabiaraja)a konczyc w systemie nowym(co sie chyba uda wiekszosci Polakow).Wiekmerytalny okolo 66-69 lat(zalzey do rocznika)taki sma dla kobiet i mezczyzn.
Nie sadze aby przecietnemu Brytolowi czy Polakowi udalo sie w tmy nowym systemi wyciagnac wiecej niz 1500 funtow na miesiac a wiekszosc nie przekroczy tysiaca(i to laczac z planami zakladowyumi).Ale jak myslisz o brytyjskiej emeryturze to sugeruje postarac sie o brytyjski paszport(tak w razie....czego).
Ponizej link do poczytania
https://www.gov.uk/government/publications/your-new-state-pension-explained/your-state-pension-explained
michal_k
"ale jak rozmawia się z KIS to nikt nie umie określić czy 50% już łapie się w warunki ustawy czy nie. "
Czy myślisz że można KIS prosić o pisemną interpretację i w razie problemów powołać się na nią? Chyba ich obowiązkiem jest jednak określić się. Myślę że KIS celowo to robi, by zniechęcić ludzi.
Orientujecie się ile taka interpretacja kosztuje?
"Dlatego uważamy, że najlepiej jest posiadać maksymalnie 49% udziałów - wtedy urząd skarbowy nie ma żadnej możliwości na szkodliwą dla nas interpretację przepisu. Ostatecznie nie chcemy chodzić po sądach udowadniając swoje racje, tylko prowadzić biznes w spokoju. "
I właśnie tu jest problem. Średnio mnie przekonuje kombinacja 49% udziałów + dać komuś 2% z opcją wykupienia, a mojej wspólniczki to już w ogóle. I ja ją rozumiem. Z rozmów z innymi jest dokładnie ta sama wątpliwość - wielu jest na tak, ale chce mieć czarno na białym że wszystko będzie ok, bez żadnych kombinacji, bo inaczej słyszę "to już lepiej spółkę z o.o. zrobić i mieć spokój".
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-18 23:59
Zbyszek_
IMHO. rozwiazanie jest wyjazd fizyczny osoby fizycznej z PL.
np. Wyjazd do Bułgarii na stałe, złozenie PIT-7, zamkniecie kont osobistych w PRL, samochodow, telefonow : spolka CIT 10%, dywidenda 5% Total tax 14% . Wszystko w jedym panstwie i nie ma sprawy Common Reporting Standards z banku. Tylko se posylaj dzieci do szkoly bułgarskiej...
A na Malcie jest jak w Hiszpanii czyli wysoki PIT i dywidendy i obstawiam, ze tez maja przepisy o opodatkowaniu zagr. spolek kontrolowanych i tez trzeba im udowadniac, ze spolka kontrolowana faktycznie uzyskuje dochod w kraju rezydencji spolki a nie osoby kontrolowanej.
Zbyszek_
https://mfin.gov.mt/en/The-Budget/Documents/The_Budget_2019/Budget_speech_2019.pdf
punkt 1.4
ponizej EUR 750,000 zwykłego dochodu CFC przepisy nie sa stosowane. Lub dochodu pasywnego nie wiekszego niz 75KEUR.
Czyli mozna kisic kase w Estoni na spolce estonskiej, posiadajac ja jako rezydent Maltanski gdy spolka w estonii ma dochod do 750Keuro rocznie.
Ale jak ta kase legalnie otrzymac jako rezydent Maltanski ? (oni maja tam 35% PIT i CIT 35%, i jakies pokretne przepisy o dywidendach).
Zbyszek_
Zbyszek_
Ale dalej niech ktos mnie oswieci jak nie zaplacic PIT'u Maltanskiego ???
Zbyszek_
Ale to tez nie jest razem 12,5%. A Bułgaria bez żadnego przypału 14% (fizyczna osoba i spolka w Bułgarii) Bułgaria tansza i piekna cyganska muzyka... buahaha :)
Zbyszek_
Robisz tak:zoo
Fizyczny rezydent Malta, spolka limited w Estonii (bank w litwie jak sugerujecie bo obstawiam ze szwajcarskie banki sie wypnia).
Estonia ltd 0% podatku od zysków nie rozdystrybuowanych.
W malcie masz PIT 10Keuro tax free, i maja takie zabawne reguły dywidend 6/7 gdzie placisz 5% z tej czesci odebranej na Malcie minus te 10Keuro PIT'u(swojej pensji). Reszte kisisz na 0% w banku w litwie na koncie spolki Estonskiej.
http://www.3amalta.com/en/articles/item/105-tax-refunds-and-dividend-taxation-in-malta.html
Obstawiam, ze każde biuro księgowe w Malcie ci to wytłumaczy i wypełni za ciebie roczne zeznanie podatkowe za ile za 50euro max 250euro. Bo to jeden kwit.
A jak otwierasz sp. zoo w Estonii to Estoncy pewnie prowadza księgowość za 1Keuro rocznie(strzelam - więcej bym nie dał). I nie trzeba robić żadnej kombinacji operacyjnej z lataniem na jakieś narady do Estonii i 49% udziałów (jak jest mieszkajac w PRL). Bo na Malcie jest ta reguła 750Keuro/annum gdzie nie obowiązuje CFC.
A na Malcie angielski jest officjalny i ten ich dziwny włoski i mozna wszyskto załatwic.
I to pewnie jest najtańszy legalny motyw na EU. Ale trzeba najac chate w Malcie, mieszkac tam ponad 182dni w roku i dzieci wyslac do szkoly w Malcie. W PRL'u złożyć PIT-7 czy 11 (o zmiane adresu), zamknac polskie konta w bankach, telefony, sprzedac dom i samochody. Teoretycznie Maltanczyk moze posiadac dom w PRL'u - ale bym dmuchał na zimne a przeciez mamy banke w nieruchomosciach w PRL' to i tak trza sprzedawac i inkasowac ostania hosse w nieruchomosciach.
Dzieki za uwage. Miłej nocy!
3r3
"@3r3
W przypadku przepisów poziom luzu wyznaczają ustawy :) Jeśli ktoś chce założyć spółkę na zasadzie "jakoś to będzie, nikt się nie dowie" to niech szuka innej firmy."
Lojalności nie reguluje ustawa. Ustawy przed niczym nie chronią, a bez zarzutów można ludzi w lochu trzymać latami. A papugi byle czego nie jedzą.
" Od tego są m.in systemy CRS (Common Reporting Standard - instytucje finansowe raportują do urzędów skarbowych właścicieli firm, że mają konto w danym kraju)."
Które nie we wszystkich bankach działają poprawnie, mimo że przeszły testy. No ale przecież przypadkowe wady wynikłe z niechlujności koderów mogą się zdarzyć bez czyjejkolwiek winy. To bardzo dobrze jeśli doradca wie w jakim banku i z kim rozmawiać aby KYC został kliknięty na zielono przez osobę nie mającą jakichkolwiek wątpliwości co do prawdziwości odpowiedzi udzielanych przez klienta.
"bo urząd skarbowy może mi w takiej sytuacji oszacować dochód, od którego muszę zapłacić 19% podatku"
Od kilku proxy płacę taki podatek szacunkowy i jestem niezwykle ukontentowany wyliczeniami Urzędu oraz kompetencjami rachmistrzów.
@michal_k
"Z rozmów z innymi jest dokładnie ta sama wątpliwość - wielu jest na tak, ale chce mieć czarno na białym że wszystko będzie ok, bez żadnych kombinacji, bo inaczej słyszę "to już lepiej spółkę z o.o. zrobić i mieć spokój". "
I jeszcze żeby rynek podpisał iż gwarantuje popyt :)
Będzie co sobie powiesić na ścianie^^
@Zbyszek_
Też mam obejścia, ale każde nowe jest interesujące. Tylko to nadużywane słowo "legalnie" czy "zgodnie z przepisami" jest takie bezprzedmiotowe w obliczu interpretacji, konfiskat i aresztów.
"A jak otwierasz sp. zoo w Estonii to Estoncy pewnie prowadza księgowość za 1Keuro rocznie(strzelam - więcej bym nie dał)."
Cen może w ogóle nie komentujmy - w Polsce jest drożyzna co już sam Wielki Kociarz przyznał
frax
Dzięki za wpis.
Czy jest możliwość założenia spółki w UK jako spółka matka i ona będzie mieć 100% udziałów w Estońskiej lub z innej jurysdykcji. Część działalności mogła być realizowana w UK a część w Estonii (zależy co by było korzystniejsze podatkowo). Przykładowo w Estonii np. inwestycje giełdowe a usługi handlu wysyłkowego lub IT z UK. Mam tu następujące pytania:
Czy w takiej konstrukcji (sp. matka w UK - udziałowcy dwóch dalekich krewnych po 49% + 2% zaufana osoba) to na posiedzenia zarządu trzeba latać tylko do uk - czy wszyscy udziałowcy. Czy nasz polski fiskus o spółce w Estonii nie dowie się?
Jak wygląda wypłata dywidendy z Estonii (po 2 latach) do UK - jaki podatek zapłacimy na wyspach od dywidendy.
Do głowy przyszedł mnie jeszcze jeden pomysł: przykładowo w UK wielu z nas ma swoich bliskich mają status rezydenta (tam pracują i płacą podatki). Czy na taką osobę (pracującą na etacie) można założyć ww opisaną spółkę np udział 99% + 1% ktoś daleki krewny z Polski. Jeżeli ta osoba (mieszkająca na wyspach) będzie bliskim naszym (I krąg) to morze przekazać nam dowolną kasę w darowiźnie (na konto i trzeba zgłosić w naszym fiskusie).
Adminie mógłbyś się odnieść do tego co opisałem.
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-19 07:08
oldmike
@all Czy z dif będę miał dostęp do spółek notowanych np. na Nasdaq OMX?
bulbulator
W Saxo i Dif są.
Co tam grasz? :]
oldmike
Nie napiszę, bo co kupię to w d u p i ę :-)
Mocny
@janwar
Jeśli chodzi o dobrą rezydencję podatkową osoby fizycznej wiele zależy od klimiatu i stylu życia klienta - ostatecznie nie zamierzamy sugerować Grenlandii komuś, kto uwielbia tropiki :)
Dopiero po ustaleniu jakie kraje wchodzą w grę analizujemy przepisy pod konkretnego klienta. Bardzo ciekawie wygląda np. Urugwaj. Kraje, których nigdy nie chciałbym być rezydentem podatkowym to na pewno Francja bądź Niemcy.
Odp. Urugwaj brzmi fajnie, tylko troche daleko i poza EU.
Hiszpania w pewnych miejscach ma chyba troche podobny klimat, jak tam wyglada sprawa rezydencji podatkowej? Lepiej niz w Polsce?
To moze pytanie do Tradera bo on juz tam mieszka od lat, wiec na 100% sie orientuje.
admin
O tym właśnie napisałem w mojej wiadomości. Pamiętajcie, że w komentarzu nie będziemy rozpisywać wszelkich kwestii z maksymalnymi szczegółami, ponieważ zrobiłby się z tego ogromny artykuł. Wszelkich szczegółów można dowiedzieć się podczas rozmowy telefonicznej.
@michal_k
Oczywiście, że można. Tutaj podstawowe informacje: https://msp.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/interpretacja-indywidualna-czym-jest-i-kto,90,0,2422106.html
Jeśli martwi Cię struktura 49/49/2 - możemy umówić się na rozmowę i być może rozwieję Twoje wątpliwości.
@Zbyszek_
Nasze rozwiązania są skonstruowane tak, by nie polegać na przepisach, które można interpretować dwojako. Chodzi właśnie o ograniczenie dochodzenia praw w sądach. Polski rezydent podatkowy może prowadzić spółkę w Estonii, tak samo w innych krajach.
@frax
To temat, który możemy poruszyć podczas rozmowy telefonicznej (bo jest bardziej złożony, ale możliwy). Odezwij się na mateusz.tomczyk@jaknieplacicpodatkow.pl - przedstawię opcje, zalety oraz wady.
Mateusz Tomczyk
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-19 09:21
Zbyszek_
http://www.independent.com.mt/articles/2019-03-19/local-news/Polish-PM-appeals-for-EU-consensus-on-digital-tax-takes-dig-at-Malta-6736205304
"The European Commission itself and the OECD consider some countries, like Cyprus and Malta - but lately even Belgium or Ireland, as countries which help multinational giants to avoid paying tax," Morawiecki said.
hehe :) Marowicki nie lubi Malty i Cypru. A my nie lubimy Morawickiego.
frax
Oczywiście adres email i stronę zapisałem, może się przydać. To pytanie zadałem z czystej ciekawości. Wiem, że konstrukcja trochę nietypowa, może znajdziesz kiedyś czas i podasz wady i zalety tu na blogu (o ile to nie jest wasza tajemnica firmowa), chodzi mnie, żeby inni to też przeczytali i coś wynieśli z dyskusji, a może coś dodali od siebie.
W sumie liczę, że jeszcze do tej tematyki będziecie wracać. Przydało by się porównanie spółek z innych krain z Polską (Spzoo):wady/zalety + może jakieś konkretne przykłady.
szymon osinski
gruby
scyzoryk
W dalszym ciagu trzeba ustawic konstrukcje udzialow 49/49/2, a potencjalne korzysci wieksze.
Prywatnie rzecz biorac to sporo zachodu jest aby to cala ta strukture utrzymac i nie wpakowac sie w klopoty z polskim US.
@Mateusz
Pytanie odnosnie konstrukcji udzialow 49/49/2. W przypadku braku osob godnych zaufania w PL do "podarowania" udzialow w spolce Estonsiej, istnieje mozliwosci "ukrycia" lub tez przepisania na prawnika/ksiegowego w Estonii?
Mocny
Najwazniejsza i podstawowa sprawa jest to w jakim kraju jest sie rezydentem podatkowym.
Oczywiscie jest sie nim tam gdzie sie mieszka, a konkretnie przebywa przez ponad 184 dni w roku, lub tam gdzie ma sie osrodek interesow zyciowych - zone, dzieci, nieruchomosci etc.
The definition of tax residency varies between countries but generally, you’ll be tax resident in the country you live in.
All financial institutions are required by regulation to:
* Establish the tax residency of all account holders
* Identify any possible connections for tax purposes with any other countries
* Report the financial account information of customers to the relevant tax authorities
This requirement results from international agreements designed to help tax authorities address tax evasion. This is particularly relevant if someone holds assets in countries where they’re not tax resident and may not be declaring those assets, or income, in their residence territory. Under these agreements, governments will exchange information about these assets and income with the residence territory.
Regulation means that financial institutions are obliged to share your financial account information with the relevant tax authorities.
For example if you’re tax resident outside the UK and have a UK bank account, this information would be sent to HM Revenue & Customs (HMRC, the UK tax authority) who will exchange it with other tax authorities, as appropriate.
admin
kwestie o których wspominacie zależą od różnych czynników. Możemy o tym porozmawiać indywidualnie.
Mateusz Tomczyk
3r3
"Najprościej byłoby gdybyście podali ile procent z podatku teoretycznie należnego jesteście w stanie zatrzymać waszemu klientowi w kieszeni w formie prostej tabelki typu "podatek należny bez naszych usług" kontra "podatek należny po skorzystaniu z naszej magii" uzupełnionej oczywiście o waszą prowizję zależną przecież od ilości ruchów koniecznych do wykonania w ramach mandatu."
W podobnych rozwiązaniach oferowanych w innych krajach wygląda to tak, że biuro prowadzące organizację spółek i księgowość absolutnie ufa klientowi w kwestii deklaracji, a do tego sprawdza co zadeklarował skarbówce w ciągu roku (mają swoje kanały) aby wszystko się zgadzało i nie wzbudzało.
Księgowy więc nie wie (i nie chce wiedzieć bo by musiał donieść) ile oszczędził klientowi, wie natomiast czy klient jest zadowolony czy też stęka na opłaty.
Natomiast co tam klient sobie robi i na ilu kontach to absolutnie nikogo nie interesuje. Tym bardziej że w niektórych piekłach podatkowych uchodzą takie rzeczy, jak sprzedaż faktur i pobieranie płatności za odbiorcę przez inną firmę na inne konto z innego kraju bez rejestrowania jakichkolwiek usług finansowych. A własności konta się nie sprawdza tylko przyjmuje deklarowaną. W Polin oczywiście za to biją, ale nie trzeba prowadzić interesów wyłącznie tam.
@Mocny
"Oczywiscie jest sie nim tam gdzie sie mieszka, a konkretnie przebywa przez ponad 184 dni w roku, lub tam gdzie ma sie osrodek interesow zyciowych - zone, dzieci, nieruchomosci etc. "
A bezdomni, bezdzietni i bezżenni o wysokiej mobilności?
Wtedy to nie jest już takie oczywiste^^
Zauważ że dokumenty mają ważność przez dekadę (paszport choćby), a dokumenty lokalne (ID) mogą być wydawane w różnym czasie, na podstawie różnych paszportów. Często deklarowane w nich dane są już mocno nieaktualne.
Kikkhull
Zbyszek_
Inny znajomy wykladowaca ETH szwaicaria fizyka, byl rowniez proszony o dostarczenie zaleglych PIT'ow mimo ze nie mieszka w krauju 10lat - to wszystko jest nie zgodne z Polskim prawem, a mimo to Urzednik skarobwy dalej pracuje i maja sie swietnie. Czlowiek unika przylotow do Polski...
US w Polsce to mafia parawdopodobnie i oni sa ponad prawem. Dlatego ja zalecam wyjazd z PRL'bis.
Bo juz widze mine i odzywki Pań w US jak dostana z Common rerporting Standard z Banku z Litwy raport o tym ze masz firme w Estoni. Bedzie odrazu, aaaa to pan ma firme zaranica!!?? - Unika pan placenia podatkow, mysli pan ze my nie wiemy!! - i kontrola i udowadnianie zgodnosci z prawem. O tego typu sytuacjach pisze. Rozwiazaniem jest nomine shareholder w company register i banku, a nie kazdy chce miec konto i firme na obcego czlowieka - obejrzyj se Wolf of Wallstreet.
W krajach typu Cypr, Malta skarbowka ma inna mentalnosc. Tam chodzi zeby trzymac jak najwiecej firm zagranicznych i zagranicznych ludzi a w PRL'u chodzi zeby wydusic z Polaka ostani grosz.
pozdr.
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-19 22:46
gruby
"dzisiaj zrobią tabelkę a jutro CBA czy tam inne od zorganizowanej przestępczości."
Przyznaję Ci rację. Taki jest nad Wisłą chwilowo klimat.
admin
Nie chciałbym się wypowiadać póki nie poznam wszystkich szczegółów. Jeśli Pana znajomy wyprowadził się do UK i nie złożył wniosku z informacją o wyrejestrowanie miejsca zamieszkania w Polsce do US (oraz być może dostawał wynagrodzenie np. na polski rachunek bankowy), to US miał prawo odezwać się na adres, jaki mieli w swojej bazie. Oczywiście to pierwsza rzecz, jaka przychodzi mi do głowy.
Jeśli jakikolwiek urzędnik mówi, że ustawa go nie obchodzi i musisz coś zrobić mimo ustawy to zwykłe nadużycie - w takiej sytuacji urzędnik może co najwyżej o coś poprosić i masz prawo mu odmówić. Nikt nie może wytoczyć Ci sprawy w sądzie nie opierając się o przepisy.
Czasami klienci nie zwracają uwagi na mało istotne szczegóły. Przy wyprowadzce z kraju warto zaktualizować adres zamieszkania na zagraniczny. W takiej sytuacji urząd wie, że osoba przestaje być polskim podatnikiem i nie żąda zaległych PIT.
Mateusz Tomczyk
gruby
"Przy wyprowadzce z kraju warto zaktualizować adres zamieszkania na zagraniczny."
Polskie prawo nie obowiązuje poza terenem RP, zgodnie z art 1 punkt 1 ustawy z 24 września 2010 roku o ewidencji ludności:
"Ustawa określa: zasady i sposób prowadzenia ewidencji ludności w Rzeczypospolitej Polskiej;"
Możesz zdradzić w jakim celu miałbym poinformować państwo o moim zagranicznym adresie ? I jakie z tego wynikną korzyści dla mnie ?
dingus13
admin
Dopóki masz w urzędzie polski adres, urząd wierzy, że mieszkasz w Polsce.
Mateusz Tomczyk
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-20 12:01
Kikkhull
P. S. Wcześniej zamiast CBA można było dostać telefon z propozycją nie do odrzucenia, ile haraczu albo zamykają interes.
admin
eng
admin
Inną droga jest przepracowanie w Wielkiej Brytanii w przeszłości jakiegokolwiek okresu - w takim przypadku zatrudniająca firma musiała zgłosić pracownika do systemu i został mu nadany NIN.
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-20 14:26
3r3
"Czasami klienci nie zwracają uwagi na mało istotne szczegóły. Przy wyprowadzce z kraju warto zaktualizować adres zamieszkania na zagraniczny."
Nie istnieje w Polsce coś takiego jak adres zamieszkania poza terenem kraju.
Jeśli ktoś nie ma adresu do doręczeń na terenie kraju to nie ma znaczenia czy ma gdzie indziej; kodeks cywilny i postępowania administracyjnego takiej osoby nie dotyczą. W przypadku postępowania karnego taka osoba po zatrzymaniu ma adres do doręczeń na terenie kraju - w miejscu odosobnienia; i wtedy dopiero można startować z kpc i kpa.
Co do urzędu skarbowego to w momencie zawiadomienia o zmianie jurysdykcji podatkowej znika podstawa do kontaktu z osobą w inny sposób niż poprzez uzyskanie pomocy prawnej właściwego urzędu skarbowego w nowej jurysdykcji. Urząd w kwestii zawiadomienia o zmianie jurysdykcji z dniem doręczenia przyjmuje do wiadomości ten stan prawny niezależnie od tego czy ktokolwiek tę kopertę tam otworzył i czy w ogóle rozumiał język w jakim pismo wydano (to jest problem urzędu). Jest to jednostronne, nie podlega zażaleniu, zaskarżeniu, a stroną jest podmiot prawa międzynarodowego wydającego świadectwo jurysdykcji podatkowej danej osobie, a nie osoba fizyczna.
Natomiast jak ktoś chce sobie do trzeciego świata jeździć i sprawdzać czy jest to państwo prawa, czy terroru państwowego to chcącemu nie dzieje się krzywda^^
@eng
"Aby założyć spółkę w Wielkiej Brytanii należy posiadać NIN"
Nie ma takiej konieczności.
//=========
Zaznaczam że to wszystko z praktyki, a jest tego nieco więcej. Postępowania karno skarbowe "z udziałem" obcokrajowców lub ekspatów (szczególnie zawodowych) to prawdziwe kurioza z menażerii wyroków pod nieobecność.
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-20 16:26
eng
Czy w takim razie NIN jest tylko potrzebny dla namoszczonego na dyrektora (zakładając ze dyrektorem nie jest inna firma), a do stworzenia firmy wystarczy adres?
Freeman
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-20 17:18
Kikkhull
Kerad
Impas w sprawie Brexitu
1. EU przedłuży termin jak House of Commons zagłosuje za dealem PM May
2. House od Commons nie może głosować po raz trzeci nad tym samym dealem
I co dalej ?
Obstawiam 29.03 hard brexit
3r3
"@3r3
Czy w takim razie NIN jest tylko potrzebny dla namoszczonego na dyrektora (zakładając ze dyrektorem nie jest inna firma), a do stworzenia firmy wystarczy adres?"
Do niczego nie jest potrzebny - dyrektor firmy nie musi być nawet mieszkańcem UK.
Do założenia firmy potrzebny jest adres do korespondencji, firmy zajmujące się rejestracją ltd organizują to wszystko w pakiecie razem z mieszkającym poza UK dyrektorem. Inną kwestią jest przydatność i zastosowania takiej tożsamości prawnej - służy do otwierania oddziałów w innych krajach jako wielokrotne proxy. Ma zastosowanie do zwielokrotniania liczby numerów eu-vat oraz lokalnych tożsamości pod cit do przeróżnych celów wedle własnego uznania.
Wariantem kiedy ltd z UK w ogóle robi cokolwiek innego niż śpi i filie płodzi jest konieczność posiadania tam przedstawiciela/sekretarza do biurwienia. Choć dla higieny można go trzymać tylko po to aby pamiętał o składaniu w terminie kwitów że ltd śpi i mieć to z głowy.
Zresztą w każdym kraju EU jest dokładnie tak samo. Na przykład korespondencyjne spzoo z pl są bardzo cennym towarem, ponieważ regulacje podatkowe dla dużych podmiotów (wolumenem transakcji) czynią Polin rajem podatkowym, dlatego jest tam jedno korpo obrachunkowe na drugim. Tylko z oczywistych przyczyn mało kto tutaj interesuje się tematem zakładania w pl tego typu działalności jako obcokrajowiec, względnie Polonus - ale to jest usługa taka sama jak ltd w UK tylko o wiele droższa, bo cenniejsza.
Jedynym problemem jaki się ostatnio pojawił jest uznaniowy w bankach KYC, z czego wynika korupcja. No ale przecież po to są takie regulacje. Formalnie bank może odmówić rejestrowania konta obcej firmie, ponieważ nie ma zdolności sprawdzenia w obcej jurysdykcji co to za klient. I zawsze odmawia, a o wyjątkach nikt nie wspomina.
@brexit
Przecież sprawa jest przesądzona od momentu referendum. Reszta to są konsekwencje formalne. Królowa była łaskawa przypomnieć że flota i armia nie bez powodu mają w każdej nazwie jednostki ujawnione czyje są i komu służą.
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-20 18:44
Waldek
"dzięki temu urząd skarbowy wie, że nie mieszkasz już w Polsce. Dzięki temu za 5 lat od złożenia wniosku nie odezwą się do Ciebie z pytaniem czemu nie składasz PIT w Polsce"
Proszę wskazać przepis obligujący polskiego podatnika do składania tzw. "zerowej" deklaracji podatkowej PIT.
Waldek
"Nie istnieje w Polsce coś takiego jak adres zamieszkania poza terenem kraju. "
Autor, podający się za admina, pisząc "adres" miał zapewne na myśli stosowną rubrykę traktująca o kraju wyjazdu w formularzu o tytule "Zgłoszenie wymeldowania z miejsca pobytu stałego" a w ślad za tym "Zgłoszenia wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej", jak na współczesnego niewolnika kraju, bez żadnej innej siły przystało. Nie trzeba chyba szerzej wyjaśniać, że wolny człowiek od chwili złożenia "zgłoszenia" do chwili wyjazdu zmienić może plany ze 3-4 razy. Groteskowe ta tęsknota biurwy do trzymania obywatela za jajca, ale co począć... ? Śmiejmy się :-)
Waldek
"Jeśli ktoś nie ma adresu do doręczeń na terenie kraju to nie ma znaczenia czy ma gdzie indziej; kodeks cywilny i postępowania administracyjnego takiej osoby nie dotyczą."
Ależ dotyczą jak najbardziej ! Proszę poczytać o fikcji doręczenia czy przesłankach do powołania kuratora. W praktyce wszystko zależy od determinacji organu prowadzącego postępowanie i "wagomiaru" sprawy.
admin
Urząd nie zmusi do zerowej deklaracji. Ale może pytać czemu te deklaracje nie zostały złożone.
Freeman
Kikkhull
Zbyszek_
Zbyszek_
Tylko bezpieczne przystanie oferuja takie rozwiazania i trzeba tam dostac min pasywna rezydenture, ktora kosztuje minimum 250KUSD + nieruchomosc.
Kerad
Kryształowej kuli to nie mam.
Obstawiałem referendum złotymi brzdękami.
Teraz obstawiam tak samo tylko dodatkowo zapas najpotrzebniejszych rzeczy na dwa trzy miesiące.
Jakby nie spojrzeć szykuje się „coś”.
Waldek
"Urząd nie zmusi do zerowej deklaracji. Ale może pytać czemu te deklaracje nie zostały złożone."
Jedno zdanie logicznie wyklucza drugie. Urząd nic nie "może". Urząd ma swobodę w wykonywaniu czynności, ale nie dowolność. Urząd może tylko zadziałać na podstawie prawa i w granicach prawa. Zachęcam zatem (bo żadnego przymusu jakiejkolwiek reakcji na zmarszczone urzędnicze czoło nie ma) na pytanie odpowiedzieć pytaniem o podstawę prawną.
Freeman
Kerad
Obecnie stosunek zadłużenia w USA do GDP to już republika bananowa.
Na sama obsługę zadłużenie w 2018 przeznaczyli $545 bilionów (ich, nasze miliardy) i będzie rosło.
Od 2008 oficjalnie Chiny zwiększyły zapas złota o 209%, Rosją 307%, Turcją 118% i Indie o 68% - chyba nie zwiększają zapasów tylko po to aby trzymać - maja jakiś cel.
Wartość (uncji) złota w księgach FED to chyba jeżeli się nie mylę to $ 31-35 czyli pole manewru tez maja.
Rosją - baza monetarna rubli w stosunku do złota to chyba około 55% o ile dobrze pamietam.
Chiny dążą do pozbycia się wymiany w dolarach i powiedzą tak - sprzedajecie nam towar X za CNY i możecie je trzymać jak walutę rezerwowa i dla nas jest to w porządku a jeżeli nie chcecie to możemy wymienić trzymane przez was nasze CNY na złoto.
I stare przysłowie mówi - tonacy brzytwy się chwyta. Jak USA będzie tonąc to pociągnie i innych. I pytanie - nie jeśli tylko kiedy.
janwar
Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oznacza, że dyrektywy unijne nie będą obowiązywały w odniesieniu do tego państwa. Z perspektywy podatków bezpośrednich nie będzie możliwości skorzystania z dyrektyw m.in.:
- 2003/49/WE (tzw. dyrektywa odsetkowa), która eliminuje opodatkowanie podatkiem u źródła odsetek i należności licencyjnych przy spełnieniu określonych warunków,
- 2011/96/UE, która eliminuje opodatkowanie podatkiem u źródła dywidend przy spełnieniu określonych warunków,
- 2009/133/WE, która odracza opodatkowanie spółek zaangażowanych w łączenie, podział lub podział przez wydzielenie.
W przypadku niemożliwości skorzystania ze zwolnień zawartych w dyrektywach unijnych oraz braku umowy regulującej brexit konieczny będzie powrót do ustaleń umowy polsko-brytyjskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.
W konsekwencji może pojawić się konieczność poboru podatku u źródła w przypadku wypłaty odsetek czy należności licencyjnych (obowiązek zapłaty 5 proc. podatku u źródła w Polsce w przypadku płatności do rzeczywistego właściciela i posiadania certyfikatu rezydencji).
W przypadku dywidend, przy spełnieniu określonych warunków, istnieje możliwość utrzymania braku opodatkowania.
https://biznes.interia.pl/news/twardy-brexit-bez-umowy-skutki-podatkowe,2606178,8657
a takze to:
Twardy brexit to podatkowe kłopoty dla Polaków
- Jeśli ktoś planuje przenieść swój majątek z Wielkiej Brytanii do Polski (np. samochód), to lepiej, żeby zrobił to jeszcze przed brexitem. W ten sposób uniknie dodatkowych formalności oraz dopłaty cła, gdyby przemieszczenie towarów w ramach mienia przesiedleńczego zostało jednak z jakichś powodów zakwestionowane - podpowiada doradca podatkowy Jacek Arciszewski.
Po 29 marca nie będzie możliwe przemieszczanie towarów między Wielką Brytanią a Polską zgodnie z przepisami o VAT i akcyzie zharmonizowanymi w całej Unii Europejskiej
Przypomina, że daniny zaczną być nakładane nawet na paczki, które będą trafiać np. z Londynu do Warszawy.
Problem będą też mieli przedsiębiorcy, którzy do tej pory sprowadzali towary z Wielkiej Brytanii.
- Powinni przemyśleć, czy lepszym wyjściem nie będzie nawiązanie współpracy z agencją celną, która załatwiłaby za nich wszelkie formalności celno-podatkowe - tłumaczy Jacek Arciszewski.
Zmiany czekają też eksporterów, bo będą musieli prawidłowo określić kraj pochodzenia towaru i dopełnić wszystkich formalności celnych przy jego wywozie.
https://biznes.interia.pl/news/twardy-brexit-to-podatkowe-klopoty-dla-polakow,2602094,8662
Czytaj wiÄcej na https://biznes.interia.pl/news/twardy-brexit-to-podatkowe-klopoty-dla-polakow,2602094,8662?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
Czytaj wiÄcej na https://biznes.interia.pl/news/twardy-brexit-bez-umowy-skutki-podatkowe,2606178,8657?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-21 09:21
3r3
A co będzie ze spółdzielnią unijną, która jest zawiązana ze spółki dajmy na to szwedzkiej, hiszpańskiej i angielskiej? Jak do tego będą się miały dyrektywy?
A co z prawami nabytymi? A co ze zobowiązaniami wynikłymi z praw nabytych?
"W przypadku niemożliwości skorzystania ze zwolnień zawartych w dyrektywach unijnych oraz braku umowy regulującej brexit konieczny będzie powrót do ustaleń umowy polsko-brytyjskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. "
Jaki powrót? Ta umowa wygasła - trzeba się od nowa umawiać, a póki co nie będzie żadnej umowy i żadnego formalnego kontaktu pomiędzy urzędami.
"W konsekwencji może pojawić się konieczność poboru podatku u źródła w przypadku wypłaty odsetek czy należności licencyjnych (obowiązek zapłaty 5 proc. podatku u źródła w Polsce w przypadku płatności do rzeczywistego właściciela i posiadania certyfikatu rezydencji). "
A jak to ustalić bez pomocy prawnej wynikłej z bilateralnej uowy, kto tam jest rzeczywistym właścicielem, gdy dyrektywy przestaną obowiązywać?^^
"- Jeśli ktoś planuje przenieść swój majątek z Wielkiej Brytanii do Polski "
Uciekłbyś do Korei Północnej? Bo Polska jest wymieniana jednym tchem z Rosją i Chinami jeśli chodzi o "porządek" prawny - to są krainy graniczące z Kimlandem.
"Po 29 marca nie będzie możliwe przemieszczanie towarów między Wielką Brytanią a Polską zgodnie z przepisami o VAT i akcyzie zharmonizowanymi w całej Unii Europejskiej "
"Przypomina, że daniny zaczną być nakładane nawet na paczki, które będą trafiać np. z Londynu do Warszawy. "
Przecież eksport poza EU też jest bez vatu. A tej dyrektywy nie przestrzega choćby Szwecja już od roku - za paczki vat pobierają.
"Problem będą też mieli przedsiębiorcy, którzy do tej pory sprowadzali towary z Wielkiej Brytanii. "
Jakie? Silniki lotnicze? Licencje na produkty przemysłowe?
"- Powinni przemyśleć, czy lepszym wyjściem nie będzie nawiązanie współpracy z agencją celną, która załatwiłaby za nich wszelkie formalności celno-podatkowe - tłumaczy Jacek Arciszewski. "
Ale konkretnie jakie i na podstawie czego? Kto uruchomi kontrolę graniczną z UK?
Przecież im w to graj żeby dostawać towary tanio.
Szukasz problemu tam gdzie go nie mają przedsiębiorcy - a jak mają go urzędy to niech go sobie same rozwiążą.
Ostatnio taki bajzel zrobili, że gdzieś w połowie rejestracji spółki nie przyznali jej numeru do cit i vat, więc bank nie może zgłosić organom podatkowym kont spółki (brak przyznanych numerów), które sobie mimo to (konta) zupełnie normalnie funkcjonują. Przecież nie będę się skarżył - niech to sobie tak wisi w nieskończoność^^
Polestar
Kontakt z wszelkimi urzędami, w tym również z US i UC jest prosty i przyjazny dla podatnika.
Rejestracja nowych spółek trwa 2-4 dni. Spółki mają od razu nadany nr NIP, EU NIP i Regon.
Załatwienie wszystkich spraw związanych z rejestracją spółki, uzyskanie dostępu do elektronicznej bramki petenta i założenie rachunku w banku wymaga jednorazowej, parogodzinnej wizyty w Budapeszcie.
Większość dalszych spraw załatwia się elektronicznie poprzez pełnomocnika, którym jest biuro rachunkowe reprezentujące spółkę.
Miesięczny koszt biura wirtualnego i księgowości wynosi ok. 600 pln.
Biorąc pod uwagę powyższe zalety, jak również niedużą odległość z Polski wielu polskich przedsiębiorców zakłada tu spółki.
Nie taki Orban straszny, jak go malują.
Bikeman
Jak płacić NIŻSZE PODATKI w 2019 roku? Mentzen Wapniak
Ostatnio modyfikowany: 2019-03-25 17:56
kasandra ewq.qwqe
Mam na imię Monia lat 28, wzrost 169cm,
wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu www.randole.pl
i wyszukaj mnie po niku: monia28 napisz do mnie i spotkajmy sie!
kwadrans89
Do uzyskania prawa pobierania najniższej emerytury wypracowanej w UK wystarczy 10 lat zarobków miesięcznych w kwocie LEL 503 funty miesięcznie. A nie 700 funtów.