1. Chiński lotniskowiec przypłynął do Syrii, by wesprzeć siły rosyjsko-irańskie
Gdy w Białym Domu prezydenci USA i Chin omawiali wzajemne relacje i podkreślali przyjaźń między swymi narodami, chiński lotniskowiec wpłynął do syryjskiego portu Tartus. Dla Pekinu nie stanowi problemu zapewnianie USA o swej przyjaźni i polepszeniu wzajemnych relacji ...a jednocześnie wspieranie Rosji w interwencji militarnej w Syrii. Chińscy politycy potrafią się miło uśmiechać i przyjaźnie witać, a jednocześnie prężą muskuły, pragnąc zaznaczyć obecność swego kraju nie tylko w rejonie Azji, ale pozwalają sobie na militarne i polityczne wsparcie dla interwencji rosyjsko-irańskiej oraz syryjskiego prezydenta Assada.
2. USA stara się wykluczyć UE z rozmów pokojowych w Syrii
Amerykański rząd storpedował europejskie propozycje wielostronnej konferencji pokojowej dotyczącej sytuacji w Syrii. Stany Zjednoczone próbują odsunąć Unię Europejską od negocjacji w sprawie wojny domowej podczas gdy to właśnie na kraje UE spada problem uchodźców.
Wielka Brytania, Francja i Niemcy popierają ideę zażegnania kryzysu razem z USA, Chinami, Rosją i Iranem. USA jednak chcą zaprosić do stołu negocjacji wyłącznie Rosję, Iran, Arabię Saudyjską i Turcję. Takie podejście spowodowało konsternację wśród europejskich polityków.
3. Jak wygląda „Recovery” (ożywienie gospodarcze) w wykonaniu USA
Linia niebieska - miliony Amerykanów korzystających z kuponów na żywność.
Linia czerwona - odsetek Amerykanów czynnych zawodowo.
źródło: zerohedge.com
4. Chiny uruchamiają CIPS (China International Payment System)
Ludowy Bank Chin uruchomił niezależny od SWIFT system, pozwalający dokonywać międzynarodowych płatności z wykorzystaniem juanów. Przede wszystkim, pozwala on na uniezależnienie się od systemu kontrolowanego przez Zachód. Co jednak najważniejsze: przyśpiesza umiędzynarodowienie juana i zakończenie dominacji dolara na arenie międzynarodowej.
Ustanowienie CIPS jest ważnym punktem w internacjonalizacji juana. Jest to infrastruktura, która połączy użytkowników juana na całym świecie za pomocą jednego systemu. – Helen Wong, prezes chińskiego HSBC.
CIPS obsługuje płatności w handlu międzynarodowym, inwestycje oraz płatności osobiste. System działa przez 11 godzin dziennie. Do chwili obecnej, 19 banków zobowiązało się do używania CIPS. Chiny chcą zmniejszyć zależność światowych finansów od systemu SWIFT. Jednocześnie, Pekin chce zaznaczyć swoją pozycję na arenie międzynarodowej, zwłaszcza w kontekście ogromnych wydatków związanych z budową Jedwabnego Szlaku.
Obecnie, juan jest czwartą najpopularniejszą walutą na świecie, przy czym jego udział rośnie w błyskawicznym tempie. Trzy lata temu, juan był wyłącznie walutą używaną w Chinach i Hong Kongu, a dziś akceptuje się go w ponad 100 krajach.
5. Kolejny atak na niemieckie firmy
Departament Usług Finansowych Stanu Nowy Jork szuka „podejrzanej” aktywności Deutsche Banku w Rosji. Departament zamierza sprawdzić, czy transakcje opiewające na ponad 6 mld $ przeprowadzone przez DB dla rosyjskich klientów, nie były praniem brudnych pieniędzy.
DB ma przekazać pełną listę pracowników, którzy brali udział w podejrzanych transakcjach. W śledztwie zostaną też wykorzystane maile i inne dowody. To nie pierwszy skandal, w który może być zamieszany DB.
Mimo że tego typu działania mają sens, to wiele wskazuje na fakt, że jest to kolejna próba ataku na niemieckie firmy.
6. Putin stara się zatrzymać kapitał w kraju
Prezydent Rosji właśnie podpisał ustawę, dzięki której Rosjanie mogą zadeklarować, jaki majątek posiadają za granicą. Po takiej deklaracji nie grozi im kara więzienia. Obywatele nie poniosą także żadnych konsekwencji finansowych czy podatkowych. Amnestia dotyczy wszystkich, którzy ukrywali przed rosyjskim fiskusem dochody przed 1 stycznia 2015.
7. Największy rządowy fundusz inwestycyjny sprzedaje część aktywów.
Norwegia – jako jeden z nielicznych krajów na świecie – przez ponad dwie dekady wypracowywała permanentne nadwyżki w budżecie. Aby przeciwdziałać nadmiernemu umocnieniu korony, nadwyżki lokowano w aktywach zagranicznych poprzez Fundusz Przyszłych Pokoleń.
W skutek niskich cen ropy i gazu w 2015 roku Norwegia może odnotować deficyt, w efekcie czego, po raz pierwszy w historii część aktywów funduszu może zostać sprzedana. Informacja ta natychmiast przełożyła się na wzrost kursu korony norweskiej. Na koniec sierpnia aktywa funduszu wynosiły 830 mld USD, czyli 166% PKB Norwegii.
8. Niemcy nadal nie mogą doprosić się zwrotu swojego złota.
Niedługo miną trzy lata, od kiedy Niemcy zażądali zwrotu złota przetrzymywanego w Stanach Zjednoczonych oraz we Francji. Mimo to, do chwili obecnej zwrócono zaledwie 157 ton, czyli mniej niż Chiny importują w ciągu miesiąca.
9. Szwajcarski WEKO bada manipulacje cenami metali szlachetnych.
Szwajcarski organ nadzoru nad rynkami finansowymi poszedł w ślady niemieckiego Bafinu, rozpoczynając dochodzenie w sprawie manipulacji cen złota, srebra, oraz platyny przez UBS, Julius Bear, Deutsche Bank, HDBS, Barlays oraz Morgan Stanley. Śledztwo zapewne ma pokazać, że organy nadzoru robią to, do czego zostały powołane. Nie oczekiwałabym jednak konkretnych rezultatów.
10. Ukraina uznana za rosyjską strefę wpływów.
Wygląda na to, że po spotkaniu Putina z Obamą, Stany Zjednoczone uznały Ukrainę za rosyjską strefę wpływów. Jeżeli się to potwierdzi, to po dwóch latach wojna domowa może ostatecznie się zakończyć. Na razie spekuluje się, że obecny premier Ukrainy Jaceniuk zostanie zastąpiony przez Siergieja Ljowoczkina, członka bloku opozycyjnego, a jednocześnie byłego szefa administracji prezydenta Janukowycza.
Wraz z końcem października Kijów opuści Evelyn Farkas, która przez 5 lat nadzorowała relacje Ukraina - Rosja. Jest to szalenie istotne, gdyż czołowa urzędniczka Pentagonu zabezpieczała finansowe wsparcie dla obecnych władz Ukrainy oraz usilnie nawoływała do akcji odwetowej przeciwko Rosji.
Nie chcę być zbytnim optymistą, ale wydaje się, że konflikt na Ukrainie właśnie dobiega końca.
11. Poważne problemy sektora łupkowego w USA.
W efekcie niskich cen ropy naftowej oraz gazu ziemnego drastycznie pogorszyła się sytuacja całego sektora energetycznego w USA. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy spłata zadłużenia pochłonęła 83% wszystkich przychodów. W roku 2012 współczynnik ten wynosił 40-50%. Jeśli ceny ropy i gazu natychmiast nie wzrosną, przez Stany Zjednoczone przeleje się fala bankructw w jedynym sektorze, który tworzył miejsca pracy na przestrzeni ostatniej dekady.
12. Cięcia zatrudnienia w największych bankach.
Włoski Unicredit (właściciel PEKAO) zwolni 10 tys. osób, czyli 7% całego personelu. Najwięcej zwolnień będzie przeprowadzonych we Włoszech, Niemczech i Austrii.
Z kolei, Niemiecki Deutsche Bank likwiduje 23 tys. etatów, czyli 25% ogólnej puli wszystkich zatrudnionych.
13. Problem zadłużenia.
Kolumna pierwsza – dług w relacji do PKB
Kolumna druga (najważniejsza) – dług w relacji do całkowitych dochodów na poziomie centralnym i lokalnym.
Kolumna trzecia – dług w relacji do dochodów rządów centralnych (federalnych)
źródło: zerohedge.com
Zespół Independent Trader
Pio trek
wg tuby propagandowej Kremla: MSZ Chin oswiadczyło ze nie ma planów angażowania się w Syrii, chińskie media obśmiewają tezy o użyciu lotniskowca, a sam okręt nie ma zdolności bojowych i jest statkiem szkoleniowym (z tego co pamiętam Chińczycy kupili poradziecki szkielet od Ukrainy i pozyskawszy w ten sposób technologię dopiero pracują nad wyprodukowaniem własnych lotniskowców)
http://sputniknews.com/world/20151014/1028515296/china-syria-involvement.html
Ostatnio modyfikowany: 2015-10-17 18:48
Robkov
Wyjaśnijcie mi proszę, co złego jest w zakupie srebra, tu i teraz z VATem, płacąc on-line kartą kredytową i zamawiając dostawę metalu do domu.
Zakładając że mój horyzont czasowy inwestycji w srebro to 40 lat... ma sens krycie się z zakupami i oszczędzanie VATu ? Ma sens bieganie po mieście od dilera do dilera w dresie z kapturem w masce Guya Fawkesa z plikiem gotówki i udawanie wywrotowca ?
A że 'pod mój dom przyjdą nocą i kolbami w drzwi załomocą' wykonać Executive Order 6102 bo będą mieli dane że kupowałem srebro ? Serio wierzycie w taką sytuację ?
Wdzięczny będę za Wasze przemyślenia i argumenty :)
Ostatnio modyfikowany: 2015-10-17 18:48
mat089
W ciągu ostatniego roku USA wiele razy stacjonowało swoimi okrętami m.in. na Morzu Południowochińskim, niedaleko wybrzeża Chin oraz spornych wysp. Za każdym razem było to związane z "ćwiczeniami wojskowymi" bądź "szkoleniami". Rosja rok temu prowadziła manewry wojskowe blisko granicy z Ukrainą. Myślę, że te działania miały zademonstrować siłę militarną USA i Rosji, mimo, że oficjalnie były to tylko szkolenia. Nie widzisz tutaj pewnej analogii?
Ostatnio modyfikowany: 2015-10-17 18:48
Pio trek
Chiński lotniskowiec w Syryjskim porcie to faktycznie byłby niezły pokaz siły. Tylko nikt go tam nie widział, zdjęć nie ma (dla odmiany z rosyjskiej bazy w Syrii jest ich zatrzęsienie), Chiny ni Rosja go tam nie zapowiedziały, US/EU/Indie nie zaprotestowały, a chińskie MSZ na łamach kremlowskiej prasy pisze "Beijing has no intentions to send an aircraft carrier to Syria".
Dlatego news wygląda na wyssany z palca.
Ostatnio modyfikowany: 2015-10-18 22:40
pietrek
W tym zestawieniu powinno się znaleźć info o umowie TPP:
http://www.pb.pl/4312369,27157,usa-12-panstw-zakonczylo-negocjacje-transpacyficznej-umowy-handlowej
Ostatnio modyfikowany: 2015-10-17 18:48
Sol
A co na ten temat mówią inne tuby propagandowe? Tuba propagandowa Mossadu - Debka - twierdziła, że chiński lotniskowiec przypłynął. Warto też sprawdzić jak na tę sprawę zapatrują się sami Chińczycy, bo to w końcu ich lotniskowiec :D. Co mówią tuby na Zachodzie? Szaleństwo. Duża w końcu maszyna, a jej obecność w Syrii jest przedmiotem debat i grzebania po jakiś alexach jonesach. Nie zaszkodziłby jakiś mały dowodzik.
@mat089
Ćwiczenia w europejskiej części Rosji to standard, coś jak Anakonda w Polsce. Granica z Ukrainą to ok. 700km od Moskwy. Rosja ma dość długą granicę lądową, a przedpole strategiczne skróciło jej się w porównaniu z czasami Napoleona, I Wojną i II Wojną - we wszystkich tych wojnach Rosjanie cofali się, ale mieli się z czego cofać. Teraz nie mają. Istniała potencjalna możliwość, że Ukraina szybko wejdzie w sojusz z USA albo nawet do NATO i wtedy Rosja byłaby w czarnej D. Front szeroki na tysiące kilometrów, przeciwnik ma głeboki bufor, ekstremalnie wyćwiczoną armię (co 10 lat jakiś Irak), a własna armia....nawet nie wiadomo jak szybko w razie czego się zbiera. Na manewrach czasem wychodzą ciekawe rzeczy, np. fakt że połowa BWP nie jest w stanie przejechać 500km bez awarii, choć na papierze jedzie.
Amerykańskie ćwiczenia to zupełnie inny kaliber, ponieważ stanowią wysuniętą projekcję siły. Gdzie USA a gdzie M.Chińskie. TO jest dopiero pokaz potęgi.
Ostatnio modyfikowany: 2015-10-18 22:40
gruby
"A że 'pod mój dom przyjdą nocą i kolbami w drzwi załomocą' wykonać Executive Order 6102 bo będą mieli dane że kupowałem srebro ? Serio wierzycie w taką sytuację ?"
Jeszcze dwa lata temu byłem zagorzałym wrogiem teorii spiskowych. Znałem co prawda kilku ludzi, którzy zaklejali kamery laptopów plastrami a do czatu używali wyłącznie kont jabbera do których podłączali się przez tora i to używając wtyczki OTR. Wszystkie maile wysyłali wyłącznie z własnych serwerów pocztowych a maile te były standardowo zaszyfrowane pgp. Już trzy lata temu znajomy maniak opowiadał mi o słabości sha1, ssl v3 oraz kluczy RSA krótszych niż 4k. Już wtedy przestrzegano mnie przed słabością hardware'owych generatorów liczb losowych wbudowanych w czipy Intela.
Wszystko to uznawałem za niezłą dawkę paranoi. Aż ujawnił się Edward Snowden i ze wstydem musiałem przyznać, że do tej pory żyłem w (technologicznym) matriksie a wszystkie te świry malujące na plakatach "big brother is watching you" niestety, kurde mieli rację.
Ale to nie koniec opowieści: gdyby ktoś w 2008 roku powiedział mi, że wyjściem z kryzysu zadłużenia jest produkcja bilionów świeżego długu, gdyby ktoś powiedział, że rząd RP posunie się do zaboru mienia celem ratowania budżetu i swojej dupy, gdyby ktoś powiedział mi, że w Unii Europejskiej dojdzie do zawieszenia swobody przepływu kapitału (Cypr), reglamentacji dostępu do własnych pieniędzy na rachunku bankowym (Grecja) czy też wreszcie konfiskaty lokat bankowych (ponownie Cypr), gdyby ktoś powiedział mi że Niemcy ponownie stworzą obozy, w których będą koncentrować uchodźców (czyli obozy koncentracyjne), gdyby ktoś powiedział mi, że Francuzi zamkną granicę z Włochami po czym przepuszczać będą tylko bladych, śniadych odganiając kolbami karabinów z powrotem do Włoch ...
Gdyby ktoś powiedział mi, że szwajcarzy pięciokrotnie zwiększą liczbę franków w obiegu a japończycy w ogóle stracą jakąkolwiek kontrolę nad drukarkami jenów i zaczną produkować dobrobyt jak nie przymierzając Robert Mugabe ...
Gdyby ktokolwiek powiedział mi, że EBC zacznie za świeżo drukowane euro skupować junk bondy (czego zakazuje mu jego własny statut) ...
Gdyby zaledwie siedem lat temu ktoś próbował mi wcisnąć takie bajeczki to uznałbym go (a zapewnie i nie tylko ja) za zbiega z zamkniętego oddziału szpitala psychiatrycznego.
Na razie konfiskata metalu wydaje nam się nieprawdopodobna, przyznaję. Ale zobacz, do czego posunął się system od 2008 roku, żeby ratować samego siebie. A potem zastanów się, czy postawione pod ścianą państwa cofną się przed zwykłą brutalną przemocą kiedy banksterka zakręci im kurek z kredytem.
Ostatnio modyfikowany: 2015-10-18 22:40
trader21
"od dluzszego czasu probuje znalezc sposob jak shortowac sektor lupkowy w usa"
Przyjrzyj się w takim razie śmieciowym obligacjom korporacyjnym (High yield energy bonds). W 2008 roku tuż po pęknięciu bańki hipotecznej ich rentowność z 8% wzrosła do 40%. Na ich shortowaniu można było zarobić dużo większe pieniądze niż na shortowaniu akcji.
Ostatnio modyfikowany: 2015-10-17 18:48
semperparatus
Ostatnio modyfikowany: 2015-10-17 18:49
D.F.
Firma powinna archiwizować dokumenty księgowe przez okres pięciu lat.
Jest duża szansa, że po pięciu latach nie będzie śladu po Twoich zakupach.
Skoro rozumiesz po co ludzie kupują srebro i złoto, to nie patrz na bierzącą cenę i kup.
@gruby
Zgadzam sie z Tobą w 100% i myślę, że sprawy zaczną przyśpieszać. Odejście od standartu złota w 1971 zmieniło świat.W pierwszej fazie mogło byc to niezauważalne, ale ten chory system potrzebuje coraz więcej sztuczek bankowych i księgowych. Moim zdaniem jest to nie do utrzymania a my żyjemy w schyłkowej fazie.
Ostatnio modyfikowany: 2015-10-17 18:49
hemer
Dobrze byłoby jakbyś podawał również źródła poszczególnych informacji. Nie kwestionuję wiarygodności - ciekawi mnie z jakich portali korzystasz zbierając je.
Ostatnio modyfikowany: 2015-10-18 22:40
m_a_rek
Wykres rankingu Juana, jest mocno mylący. Przy założeniu, że wzrost udziałów odbędzie się jedynie kosztem $. Wymagany jest wzrost o 800%.
To wygląda bardziej jak machanie ręką podczas płynięcia kraulem gdy inny gostek stoi na trampolinie.
Pozdrówka
Ostatnio modyfikowany: 2015-10-17 18:49
stefik
Trafnie to ująłeś.
Aczkolwiek prostując, co do kryptografii to słabości SHA1, SSLv3 są znane od wielu lat, natomiast co do RSA - to faktycznie jest zagadka. USA swego czasu wykupiła wszystkie możliwe patenty dla ECC (nowoczesny algorytm podpisu, następca RSA) i wydała rekomendację dla rządowych rozwiązań IT przejścia na ten podpis. Od wielu lat mówi się o tym, że RSA "uległo algorytmicznie", ale jawnie nikt nie ma dowodu.
Ogólnie - zgadzam się z Tobą. A nawiasem mówiąc taka "wsteczna projekcja" to dobra lekcja. Pamiętam jak wiele lat temu kłóciłem się z Ojcem o różne sprawy. On nigdy nie miał racjonalnych argumentów, a wyłącznie intuicje i ...prawie zawsze miał racje. Niektóre cytaty na długo przed faktami:
- o OFE "ściema, i tak nie zobaczysz tych pieniędzy, bo nie twoje"
- banki "nie trzymaj wszystkich pieniędzy w banku, to nie jest tak bezpieczne"
- o kupnie mieszkania "nawet duży deweloper może splajtować, nie kupuj dziury w ziemi. Za 3 lata będzie taniej, poczekaj"
- o UE "zaleją nas pieniędzmi a później każą płacić"
- albo, aktualnie "amerykanie i ruscy nie są sojusznikami europy"
... i wiele innych, nierzadko "grube" tematy
Warto odrobić taką lekcję, dla samych przemyśleń.
Ostatnio modyfikowany: 2015-10-17 18:49
diWhizZ
Ostatnio modyfikowany: 2015-10-17 18:49
m_a_rek
Czy mógłbyś nieco powieszczyć na temat, jak mógłoby się odbyć dotarcie Au do "wymarzonych" cen.
Ja widzę to tak (zaznaczam, że nie mam pojęia jak system dokładnie działa). Jednocześnie tak sobie spekuluję.
Początkowo ceny (Au i papieru)rozpoczną stopniowy i coraz szybszy wzrost ze względu na konieczność utrzymania pozorów, ze handluje sie złotem. Resztki prawdziwego Au będzie trzeba skupować "za wszelka cenę". Następnie (gdy będzie to proces niemożliwy juz do kontynuowania,) rozpocznie sie proces gwałtownego spadku ceny (pozbywanie sie papieru za każdą cenę). Aż do "odkrycia kart". Czy to sensowne?
Czy uważasz, że na COMEXIe trwa obecnie "run bankowy" (tylko w srebrze).
Pozdrówka
Ostatnio modyfikowany: 2015-10-17 18:49
pietrek
To nie kryzys tylko wojna handlowa.
Ostatnio modyfikowany: 2015-10-17 18:49
Robkov
Przeglądam jakieś e-numizmatyka itp ale tam jest głównie wszystko z wyłączeniem tego co akurat mnie interesuje (czyli współczesne gold/silver <= 1oz)
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
trader21
"Wymarzone ceny na złocie"???
Powiedzmy Dow Jones = 1 oz podobnie jak w 1980 roku.
Jest to realne w sytuacji spadków cen akcji o ok 60% (podobnie jak w krachu 2008) oraz wydarzeniu ala Cypr na większą skalę niszczącą zaufanie do systemu.
Zapasy metalu generalnie na Comex'ie są pomijalne. Porównaj je chociażby z SGE, gdzie odbywa się handel prawdziwym metalem.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
gruby
"Powiedzmy Dow Jones = 1 oz podobnie jak w 1980 roku."
Dow Jones jest indeksem ukazującym średnią cenę akcji 30 największych amerykańskich firm notowanych na giełdzie. Jeszcze w 1980 roku akcje rzeczywiście stanowiły większość papierów wartościowych w obiegu lecz dziś najwięcej pieniędzy siedzi w obligacjach, kontraktach terminowych i wszelkiego rodzaju zakładach wzajemnych uczenie "produktami strukturyzowanymi" zwanych.
Kiedyś to akcje, czyli pozycja i wartość przedsiębiorstw z gospodarki realnej wyznaczała kierunek na giełdzie. Dziś o sytuacji na giełdzie decyduje dług, a raczej ocena jego opłacalności dla wierzycieli.
Dlatego skromnie uważam, że indeksy akcji to przeżytek ery w której giełdą rządziła gospodarka, taka realna gospodarka produkująca na przykład satelity, komputery, ziemniaki i książki. W dzisiejszych czasach kontrolę nad giełdą przejęła banksterka z produkcją długu oraz produktów o ten dług opartych. Do opisu stanu giełdy wypadałoby zacząć używać nowych narzędzi, oddających stan gry na największym rynku świata: na obligacjach. Realna gospodarka z jej firmami i akcjami to przeżytek XX wieku, powszechną szczęśliwość w wieku XXI zapewnia tylko i wyłącznie bank z jego kredytem ;-)
Ostatnio modyfikowany: 2015-10-18 22:39
Sol
To masz bardzo krótki staż. 2 lata to jest nic. Dopiero po 10 latach czytania codziennej prasówki bez pseudoracjonalnego i pseudosceptycznego nastawienia człowiek wyrabia sobie obraz i buduje metodologię filtrowania spiskowych bzdur od wartych poznania perełek. Przez 2 lata to można być pod wrażeniem jakiegoś spiskowego autorytetu, który okazuje się w rzeczywistości albo biznesmenem żyjącym z teorii spiskowych albo rządowym agentem prowadzącym na manowce.
"Wszystko to uznawałem za niezłą dawkę paranoi. Aż ujawnił się Edward Snowden i ze wstydem musiałem przyznać...."
Przede wszystkim takie rewelacje jak Snowden też należy układać w głowie z odpowiednią dozą sceptycyzmu. Tutaj trochę szkolenia w metodologii spiskowej: "Jak rozpoznać operację CIA typu "ograniczone ujawnienie" [ http://pokazywarka.pl/zub27j/ ] W skrócie: kreuje się autorytet opozycyjny, a ten autorytet przemyca propagandę reżimu albo prowadzi na jakieś fałszywe tropy. Niewyklucozne, że Snowden to kryszał, a ta krytyka Snowdena (tzn. ten tekst o "ogranicoznym ujawnieniu") jest reżimową propagandą. Z takimi wątpliwościami musi się zmagać prawdziwy badacz.
Warto przy okazji zauważyć, że przed Snowdenem było zatrzęsienie sygnałów. Ba! I to na dlugo przed rozwojem Internetu. Wystarczy wiedzieć jak dziala świat, tzn. jak działają służby specjalne i mafie z najwyższego poziomu. Służby nie ograniczają się do walk "jamesów bondów". Zbieranie informacji idzie szeroką ławą i KAŻDE źródło informacji jest cenne. Superkomputery mieliły dane z Echelona już DEKADY temu. Na marginesie....Sam pamiętam jak Echelon, podobnie jak zjazdy Bilderbergów, uważano za teorię spiskową. Za mówienie o tym byłem wyśmiewany. Teraz, w roku 2015, o Echelonie i Bilderbegach mamy już normalne wpisy na wikipedii - a warto zaznaczyć, że wikipedię okupuję przeraźliwa sitwa cenzorów, pseudoracjonalistów i wszelkiej maści wykształciuszków. Wikipedia, tak jak media głównego nurtu, jest więc czymś w rodzaju dolnego ograniczenia dla teorii spiskowych.
Internet jest całkowicie naturlanym przedłużeniem Echelona. O izraeslkiej firmie Amdocs podsłuchującej amerykanskich polityków (niczym NSA Merkel) czytałem ponad dekadę temu. Nawet widziałem filmik z Fox News na ten temat - oczywiście był to filmik wyemitowany przez niedopatrzenie, a jego kopie były solidnie tępione. Można zakładać, że Izraelczycy z Google, Intela (kluczowa produkcja już została przeniesiona do Izraela) i FB postępują podobnie do tych z AmDocs.
Bonus. Wspominałem o wikipedii jako dolnym ograniczeniu wskaźnika spiskowości dla wybranych informacji ....Tutaj mamy przykład zmagań jakiegoś kolesia z polską "społecznością" wikipedii w temacie zamachów 11 września. https://prawda2.info/11_wrzesnia.html Koleś namierzył szanownych wikipedystów. Pouczająca lektura. Jak widać po raz kolejny (jak przy Amdocs, FB, Google, intel) mamy do czynienia z nadreprezentacją pewnego środowiska.
Ostatnio modyfikowany: 2015-10-18 22:39
xhx22
12% - USD
13% - CHF
50% - PLN
25% - AU
Myślę nad pozbyciem się USD. Macie jakieś propozycje jak to zdywersyfikować ?
Ostatnio modyfikowany: 2015-10-17 11:41
imran
Co o tym myślicie? Czy w GB system bankowy działa inaczej, czy deficyt finansowany emisją obligacji nie jest podstawą do kreacji pieniądza, czy też Anglicy zamierzają zmienić zasady funkcjonowania systemu bankowego?
Ostatnio modyfikowany: 2015-10-17 18:50
Jarecki sosnowiec
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Freeman
ale zaczne od wczoraj: byly dwie bezskuteczne proby przebicia sie przez 1191 $.
Gdyby dzisiaj od 15:30 udalo sie wrocic do wzrostow i na zamknieciu dnia i jednoczesnie tygodnia , powyzej oporu na 1192$ , to mogloby wrozyc dalsze wzrosty. Oczywiscie zmiana trendu to co innego, duzo wyzsze poziomy, ale od czegos trzeba zaczac....
Ostatnio modyfikowany: 2015-10-18 22:38
diWhizZ
Kryzys jest jednym z oręży wojny handlowej na skalę globalną. Gdy "cywile" tracą oszczędności życia to ci którzy tym kręcą pomnażają swoje kapitały.
Ostatnio modyfikowany: 2015-10-17 18:50
mariusz_technik
Niedługo miną trzy lata, od kiedy Niemcy zażądali zwrotu złota przetrzymywanego w Stanach Zjednoczonych oraz we Francji. Mimo to, do chwili obecnej zwrócono zaledwie 157 ton, czyli mniej niż Chiny importują w ciągu miesiąca.
Jak będą tak skakać, to:
5. Kolejny atak na niemieckie firmy
Departament Usług Finansowych Stanu Nowy Jork szuka „podejrzanej” aktywności Deutsche Banku w Rosji. Departament zamierza sprawdzić, czy transakcje opiewające na ponad 6 mld $ przeprowadzone przez DB dla rosyjskich klientów, nie były praniem brudnych pieniędzy.
DB ma przekazać pełną listę pracowników, którzy brali udział w podejrzanych transakcjach. W śledztwie zostaną też wykorzystane maile i inne dowody. To nie pierwszy skandal, w który może być zamieszany DB.
Mimo że tego typu działania mają sens, to wiele wskazuje na fakt, że jest to kolejna próba ataku na niemieckie firmy.
Oczywiście że tak, a Niemcy muszą pamiętać że są gośćmi na amerykańskim rynku, i mimo że płaca podatki itp to są konkurencją dla amerykańskiej gospodarki. Więc w razie czego pretekst się znajdzie aby ich utemperować,VW już się przekonał. Teraz Niemcy się zastanowią, czy te złoto jest warte tych strat. Myśleli że są mocni - to się obudzą. Ameryka może zniszczyć każdy kraj, jak nie militarnie to gospodarczo
Ostatnio modyfikowany: 2015-10-19 01:20
Freeman
Ostatnio modyfikowany: 2015-10-18 22:38
trader21
Wydaje mi się, ze tym razem nie musi być to banksterka.
Złoto zyskało za dużo w zbyt krótkim czasie podchodząc na RSI pod 70. Część inwestorów (papier) zaczyna realizować zyski. Metalom przydała by się teraz nieduża, tygodniowa korekta.
http://stockcharts.com/h-sc/ui?s=%24gold
Ostatnio modyfikowany: 2015-10-17 18:51
Freeman
Ostatnio modyfikowany: 2015-10-18 22:38
TBTFail
Ostatnio modyfikowany: 2015-10-18 00:46
adam44
dsc
To mój pierwszy wpis, zaś samego bloga czytuję od dłuższgo czasu. Bardzo sobie cenię wysoki poziom tesktów, punkt widzenia tradera oraz niezwykle inspirująe dyskusje i poglądy komentujących, nawet te bardzo sprzeczne ze sobą. Oczy otwierają się na mnóstwo spraw, a dotyczczasowe postrzeganie świata całkowicie się zmienia.
Tak się składa, że mój pierwszy wpis nie będzie dotyczył sfery merytorycznej artykułów, lecz zmienionej szaty graficznej. Choć stara wersja strony była już swego rodzaju symbolem, nowa zapewne też sie przyjmie z czasem. Mam kilka pytań do Autora:
- czy jest możliwe, że ze strony głównej przechodziłoby się wprost do komentarzy poszczególnych artykułów przez kliknięcie "chmurki" przy nich? Obecnie ta ikonka jest "nieklikalna", trzeba wybrać najpierw dany artykuł, a dopiero potem można przeskoczyć do komentarzy pod nim. Mnie osobiście by co nieco ułatwiło, być może innym też?
- czy wchodzi w grę zmiana czcionki artykułów i komentarzy na jakąś bezszeryfową? Zapewne obecna została wybrana pod kątem spójności z nowym layoutem, ale IMHO teksty nią pisane czyta się w internecie gorzej. Taka jak tutaj dobrze nadaje się do drukowanej książki, a niekoniecznie na ekran monitora. Ale to tylko moje zdanie :)
- na stronie głównej widnieje zachęta do rejestracji "bądź na bierząco". Jak na tak profesjonalną stronę, trochę kłuje w oczy :)
Pozdrawiam Autora i czytelników. Mam nadzieję, że od czasu do czasu uda mi się popełnić też jakiś "merytoryczny" wpis w temacie artykułu, a nie tylko takie detale :)
trader21
Wasze opinie są niezwykle istotnie. Nad stroną pracowaliśmy od kilku miesięcy ale teraz na bazie waszych uwag będziemy dostosowywać go do waszych oczekiwań.
Dante
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1017099,title,Byly-przywodca-separatystow-koniec-projektu-Noworosja-Kreml-zakonczyl-projekt,wid,17914928,wiadomosc.html?ticaid=115c84
Ciekawy raport CFTC – wzrost ilości pozycji Long na wszystkich aktywach (z wyjątkiem GBP i USD), a najbardziej w przypadku złota i S&P500. Czyżby ktoś dodał nową płynność na rynku?
http://www.investing.com/news/forex-news/cftc---commitments-of-traders:-speculators-more-bullish-on-oil,-gold-366618
FED zmienił metodę naliczenia zadłużenia USA – od 18 września bierzącego roku “credit market instruments” nie jest już dłużej publikowany, a zamiast tego są “debt securities” and “loans”. A zatem ich suma powinna wynosić tyle samo co przed zmianą, ale okazuje się, iż tak nie jest i sumaryczny dług nagle wzrósł o 2,7 biliona dolarów!
http://marketdailynews.com/2015/10/12/another-2-7-trillion-in-debt-discovered-by-the-fed/
Według banku HSBC w ujęciu dolarowym światowa gospodarka jest obecnie w recesji – globalny handel spadł o 8,4% tego roku, a światowe PKB o 3,4%
http://marketdailynews.com/2015/10/14/a-massive-global-recession-has-already-begun/
Programy typu QE, które przyczyniły się do hossy na rynku finansowym, doprowadziły do wzrostu nierówności finansowej – bogaci bogacą się szybciej niż klasa średnia (mamy do czynienia z klasycznym przykładem efektem Cantillona).
http://www.bloombergview.com/articles/2015-10-13/inequality-rises-as-quantitative-easing-boosts-financial-assets
I już rok temu pisał o tym Instytut Misesa.
http://mises.pl/blog/2014/10/27/sieron-nierownosci-dochodowe/
Wiadomość z września br – największy bank inwestycyjny z Australii wskazuje, że jest wysoce prawdopodobne, iż w przeciągu najbliższych 12-18 miesięcy będziemy mieć do czynienia z „helikopterem pieniądzy” (o którym pisał Ben Bernanke).
http://www.zerohedge.com/news/2015-09-18/it-begins-australias-largest-investment-bank-just-said-helicopter-money-12-18-months
Ostatnio dodałem kilka ciekawych wykresów i oto kolejny – zależność bezrobocia od wydatków państwa , ujętych procentowo w odniesieniu do PKB. Jasno wynika, że im większe wydatki państwo (tzn. większe marnotrawstwo pieniędzy), tym większe bezrobocie.
http://azizonomics.com/2011/09/29/why-robert-reich-is-wrong/
Ostatnio modyfikowany: 2015-10-19 01:19