Chiny ponad 3 lata temu zaprzestały raportowania ilości posiadanych rezerw złota. Ostatnie dane z kwietnia 2009 roku mówią, że rezerwy Chin wynoszą 1054 tony złota. Mimo, że kraj ten jest największym procentem oraz głównym importerem kruszcu to rząd nie aktualizuje danych.
Przyczyn nieaktualizowania rezerw jest kilka:
Pokazanie szerokiemu gronu inwestorów jak szybko rosną rezerwy drugiej największej gospodarki świata przyciągnęłoby uwagę potencjalnych inwestorów do złota co przełożyłoby się na wyższe ceny oraz ograniczoną możliwość skupu metalu.
Po drugie, zwiększony pęd do złota spowodowałby szybką ucieczkę inwestorów od aktywów denominowanych w amerykańskim dolarze przez co chińskie rezerwy szacowane na ponad 1,3 mld USD doznałyby nagłej utraty wartości.
Obecna sytuacja, w której ceny złota oraz srebra utrzymywane są na sztucznie niskich poziomach jest póki co korzystna dla Chin, które w ogromnym tempie zamieniają papierowe rezerwy na fizyczny metal. Jednocześnie utrzymanie niskiej ceny metalu jest priorytetem dla zachodu gdyż umożliwia utrzymywanie iluzji papierowego pieniądza fiat dzięki czemu możliwe jest odwlekanie w czasie załamania systemu finansowego.
Niemniej rosnące zapasy złota w Chinach sprawiają, że zagraniczna polityka tego kraju stopniowo zmienia się z ugodowej, podrzędnej w kierunku bardziej stanowczej. Chiny póki co nie mają możliwości objęcia pozycji supremacji globalnej w stopniu zbliżonym do pozycji jaką miały Stany Zjednoczone od drugiej wojny światowej. Niemniej mając coraz większe zapasy złota, władze tego kraju są świadome, że po nadchodzącym resecie Juan powiązany ze złotem będzie odgrywał znaczącą rolę w realizacji polityki gospodarczej. Odzwierciedlenie ekspansywnej polityki zagranicznej Chin widzimy w licznych umowach handlowych denominowanych w Juanach jak i w inicjatywach gospodarczych zarówno w Azji jak i Afryce.
Przez ostatnie 13 lat gospodarka chińska doznała ogromnego wzrostu w efekcie rozkwitu eksportu oraz dostępu do technologii zachodnich. Wszystko ma jednak swoją cenę. Gdy Chiny w 2001 roku przystąpiły do WTO, otworzyły tym samym własną gospodarkę na ataki finansowe realizowane przez zachodnie kartele bankowe. Przed Chinami takich ataków doświadczyły Japonia, tzw. Tygrysy Azjatyckie, Rosja, Meksyk. Za każdym razem gdy atakowano giełdy oraz waluty danego kraju dochodziło do ogromnych transferów majątku. Można domniemywać, że władze Chin wyciągnęły odpowiednie wnioski i błyskawiczne zwiększanie rezerw złota w ciągu ostatnich 5 lat ma na celu odparcie podobnego ataku poprzez powiązanie waluty ze złotem.
1. Oficjalne rezerwy.
Aby przeanalizować ile złota obecnie mają Chiny należy cofnąć się do roku 2009 a konkretnie do kwietnia kiedy to po raz ostatni aktualizowano chińskie rezerwy złota wynoszące 1054 tony.
2. Produkcja własna
Chiny są największym producentem złota na świecie. Osobiście nie spotkałem się z przypadkiem aby w obiegu można było znaleźć sztabki pochodzące z Chin. Można więc założyć, że co najmniej 90% złota wydobywanego w Chinach pozostało w kraju.
W roku 2009 w Chinach wyprodukowano ok 280 ton złota jednakże wg różnych szacunków z roku na rok produkcja ulegała znacznemu zwiększeniu by w 2013 osiągnąć 360 ton. Można zatem domniemywać, że od kwietnia 2009 do chwili obecnej wydobyto ok 1400 ton złota. Jeżeli założyć, że 90% produkcji pozostało w kraju to mamy dodatkowo 1250 ton.
3. Import z Hong Kongu.
Główne źródło zasilające Chiny w złoto to import, głównie z zachodu. Cały transfer odbywa się za pośrednictwem Hong Kongu i rośnie z roku na rok przekraczając ponad 1200 ton w roku 2013. Łącznie od kwietnia 2009 import złota z Hong Kongu wyniósł ok 3200 ton. Co więcej tempo z jaką złoto płynie do Chin rośnie blisko 30 % rok do roku.
4. Wymiana handlowa w złocie
Chiny w ciągu ostatnich kilku lat podpisały kilka umów handlowych dotyczących eksportu broni czy żywności. W ramach zapłaty przekazywano złoto. Wg różnych szacunków ilość pozyskiwanego w ten sposób złota wzrosła z 20 ton w 2009 do 100 ton w 2013. Można spekulować, że w ten sposób pozyskano dodatkowo ok 250 – 300 ton złota.
5. Fundusze i trusty
Chiny podobnie jak wiele innych krajów realizują politykę finansową za pośrednictwem różnego rodzaju funduszy, fundacji czy trustów. Dzięki nim bez oficjalnego powiazania z rządem fundusze mogły i zapewne wykupowały zapasy metalu z różnych miejsc na świecie. Ilość metalu skupiona w ten sposób jest praktycznie niemożliwa do oszacowania więc bardzo ostrożnie zakładam, że przez ostatnie 5 lat pozyskano w ten sposób pomiędzy 400 - 600 ton.
Metal trafiający do Chin nie trafia oczywiście w całości w ręce rządu. Władze Chin w przeciwieństwie do większości krajów zachęcają własnych obywateli do lokowania oszczędności w złoto oraz srebro. Stąd też należy założyć, że pewna część kruszcu trafiła bezpośrednio do obywateli podczas gdy większość została zdeponowana w formie rezerw rządowych.
O ile zatem mogły powiększyć się rządowe rezerwy złota:
- 1054 tony – oficjalny stan rezerw na kwiecień 2009
- 880 ton odpowiadające za 70% złota wydobytego i pozostawionego w Chinach
- 1920 ton odpowiadające za 70% importu z Hong Kongu
- 270 ton wynikające z rozliczeń handlowych
- 500 ton skupione nieoficjalnie poprzez trusty
Wg ostrożnych obliczeń wynika, iż rząd Chin może na chwilę obecną posiadać około 4600 ton złota.
Jednocześnie przez ostatnie 4,5 toku w ręce Chińczyków trafiło ponad 1300 ton w postaci biżuterii oraz różnych formach lokacyjnych.
Zakładając że Chiny mogą na chwilę obecną mieć rezerwy wynoszące ponad 4500 ton to biorąc pod uwagę wielkość gospodarki są dość dobrze przygotowane na ewentualne powiązanie waluty ze złotem.
Generalnie gdyby porównywać rezerwy metalu do PKB to sytuacja wyglądałaby następująco:
Jak widać powyżej poziom rezerw złota w relacji do PKB w Chinach już przekroczył poziom USA.
USA o których rezerwach mówi się, że wynoszą ponad 8,5 tys. ton najprawdopodobniej metalu nie mają wcale. Metal nie był audytowany od kilkudziesięciu lat. Poza tym wielu polityków oraz bankierów centralnych kilkakrotnie przyznało, że USA nie ma od dawna żadnych rezerw złota.
Podobna sytuacja dotyczy Niemiec, które co prawda na papierze mają rezerwy przekraczające 3 tys. ton lecz większość metalu ulokowana jest poza krajem i praktycznie nie ma możliwości jego odzyskania na co wskazuje 7- letni okres, który wyznaczono na przekazanie do Niemiec zaledwie 350 ton złota.
Poza Chinami relatywnie dobry współczynnik ilości złota w relacji do PKB ma Rosja, bardzo dobry Szwajcaria. W dobrej sytuacji są Włochy oraz Francja, które mimo kryzysu i ogromnego zadłużenia ani myślą o zastawieniu czy sprzedaży złota.
W przypadku działań zmierzających do np. budowy bloku walut BRICS to widzimy, że tylko Chiny oraz Rosja prowadzą spójne działania. Brazylia oraz Afryka Południowa mają zbyt mało złota w rezerwach. Indie natomiast są zbyt zależne politycznie od zachodu i walczą z napływem złota jak tylko mogą przez co jest mało prawdopodobne aby w najbliższym czasie próbowały dołączyć do Chin i Rosji w celu ataku na dolara.
Co dalej?
Jeżeli władze Chin mają dalekosiężne plany detronizacji dolara zapewne będą nadal skupować złoto tak szybko jak tylko się da. Jednocześnie nie mogą nagle pozbyć się zbyt dużej ilości obligacji amerykańskich gdyż to doprowadziłoby do zbyt nagłej utraty wartości dolara i załamania systemu, w trakcie którego złoto praktycznie byłoby nie do dostania. Jednocześnie załamanie oznaczałoby koniec taniego złota.
Moim zdaniem, przy rezerwach wynoszących co najmniej 4500 ton Chiny są w stanie przygotować fundamenty pod wprowadzenie linku między Juanem a złotem. Jeżeli jednak nowa waluta miałaby nie tylko zapewnić stabilizację monetarną lecz także pełnić funkcje rozliczeniowe w handlu surowcami, Chiny będą potrzebowały kolejnych kilku tysięcy ton złota. Tu przypomina mi się wypowiedź prezesa Ludowego Banku Chin, który stwierdził w 2012 roku, że jego kraj będzie dążyć do pozyskania co najmniej 10 tys. ton złota. Być może to jest właśnie ten cel. Obecnie Chiny są największym importerem surowców przemysłowych. Jednocześnie posiadają już największe globalne zapasy surowców.
Nie twierdzę, że zmiana systemowa odbędzie się za kilka miesięcy. Nie ma mowy o nagłym przejściu z systemu dolarowego na juanowy. Niemniej musimy pamiętać o pewnej lekcji z historii. Brytyjski funt tracąc status waluty rezerwowej nie odebrał supremacji elicie finansowej lecz doprowadził do jej wzmocnienia. Obecnie jesteśmy świadkami przenoszenia centrum finansowego z USA do Azji. Co więcej to władze USA m.in. George Bush Senior był głównym architektem otwarcia Chin na świat oraz transferu miejsc pracy oraz technologii do kraju środka. Być może karty zostały rozdane ponad 40 lat temu a teraz zwyczajnie dostrzegamy efekty pewnych ustaleń za zamkniętymi drzwiami. Pytanie tylko czy Chiny obejmą rolę przywódczą w nowym systemie czy może przygotowywane są do podzielenia losu Japonii, która niecałe 30 lat temu zaczęła zagrażać gospodarczo elitom zachodnim by następnie po ataku finansowym wpaść w 20-letnią depresję.
Trader21
kontofo
http://thenewsdoctors.com/finlands-gold-up-to-half-leased-out/
W tej sytuacji należy uznać, że nasze polskie 100ton złota już dawno przetopiono w Szwajcarii i w formie 1kg sztabek pojechało do Hongkongu i dalej do Chin.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Poziom życia będzie się wyrównywał ze szkodą dla USA i europy.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Jeden ze znanych analityków finansowych z Londynu twierdzi, że nadzwyczajne środki, które wiodące państwa przemysłowe wprowadziły w celu wyjścia z globalnego kryzysu finansowego w latach 2008-2010, całkowicie się wyczerpały.
Ekonomiści amerykańskiej gazety „The Wall Street Journal” przewidują nowe trudności w strefie euro. „Polityka finansowej stabilizacji w krajach peryferyjnych strefy euro doprowadziła do istotnego spadku popytu konsumenckiego w Unii Europejskiej” - pisze gazeta.
Eksperci obarczyli główną odpowiedzialnością za trudną sytuację w światowej gospodarce Niemcy, Chiny i Japonię.
Źródło: http://polish.ruvr.ru/2013_11_02/Swiatowa-gospodarke-czekaja-nowe-wstrzasy/
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Źródło: http://matusiakj.blogspot.com/2013/11/przyszlosc-polski-2.html
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Podpucha ze zlotem z wody morskiej w celu zbicia ceny metalu jest juz zaplanowana. Polecam zapoznac sie. Z karta "midas mill" z gry illuminatih
http://www.abovetopsecret.com/forum/thread697960/pg1
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Nie Indie walczą tylko władze Indii i tamtejszy Bank Centralny, bo Indyjczycy zamiast trzymać kasę na kontach w bankach, to za większość swych oszczędności kupują złoto. W rękach obywateli znajduje się już 31 tys. ton złota. Rząd próbuje walczyć z tym procederem, ale wywołuje to skutek odwrotny od zamierzonego.
@N99
Z tym porównaniem złota do gazu łupkowego to strzał w stopę. Wyprodukowanie gazu z łupków jest średnio dwa razy droższe niż metodą konwencjonalną. Jedyna technologia jaką USA ostatnio wdraża jest dodruk coraz to większej ilości zielonych. To wraz z manipulacjami cen przez największe amerykańskie banki będzie będzie powodowało, że kopalnie, które do tej pory wydobywały złoto i na nim zarabiały będą musiały być zamykane ponieważ produkcja złota w nich będzie ekonomicznie nieopłacalna.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
1) Mam ochotę przeprowadzić ankietę: jak myślicie ile dajecie % szans prawdopodobieństwa na to, że media puszczą jakąś ściemę odnośnie złota z kosmosu, czy z oceanu i wszyscy dostaniemy prezent owinięty w wstążeczkę, czyli prasowy sygnał kupna?
2) Znalazłem ciekawy artykuł o złocie od strony AT. Oczywiście, to, że Smartmoney zaczyna się pojawiać, nie znaczy jeszcze na 100%, że to ostatnie wolumeny stopujące, prawdopodobnie duzi gracze nie chcą ryzykować. Te pierwsze stopujące wolumeny odczytuję to, jako to, że dużym graczem siadają nerwy:
http://www.inwestorgieldowy.com/aktualnosci/co-z-tym-zlotem_1,251.html
pzdr
drx70018
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
@Thomas jeśli ty nie widzisz czym są Stany Zjednoczony, ich potęgi technologicznej to nie mamy o czym rozmawiać. Google, Microsoft, Intel, AMD, Dell, WD, HP itd. itp. to wszystko jest ich. Europa to zacofany obszar, tutaj czas się zatrzymał na epoce samochodów. Niespełna rok temu Obama podpisał program o finansowaniu projektu przechwytywania asteroid i eksploatowania ich na orbicie Księżyca. To będą gigantyczne pieniądze dla amerykańskich koncernów. Świat jak zwykle obudzi się z ręką w nocniku. Jeszcze ci powiem że bajki o upadku USA słyszałem już 10 lat temu, m.in na forum Michalkiewicza, były tam też dyskusje że zabraknie ropy i gazu jak Chińczycy zaczną jeździć samochodami, i nic się z tego nie sprawdziło. To jak z rokiem 2012.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Moze tak jest, ale rownie prawdopodobna teoria dla mnie jest to, ze probowano wprowadzic w Chinach Socjaldemokracje na wzor "zachodniego" swiata, ale sie to nie udalo (wydarzenia z placu Tian’anmen http://pl.wikipedia.org/wiki/Protesty_na_placu_Tian%E2%80%99anmen_w_1989).
Dzieki temu mamy naprawde niezalezne Chiny o czym rowniez swiadczy twoj artykul o gromadzeniu przez Chiny zlota, oraz co moze nawet wazniejsze namawianiu wrecz ludzi przez wladze do kupowania zlota! Co jest przeciwstawna polityka do tej jaka prowadzily Stany w okresie kiedy dolar jeszcze mial polaczenie ze zlotem.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Ciemna magia złota– ile kosztuje apokalipsa PL (1-3) na:
http://www.youtube.com/watch?v=IwcTNXzu68s
Ciemna magia złota (1-2)- Chiński smok PL (2-3) na;
http://www.youtube.com/watch?v=IwcTNXzu68s
Ciemna magia złota - Tajemnica Rosyjskiego złota PL (3-3) na:
http://www.youtube.com/watch?v=rj8DFzPjl3s
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Mam wobec tego artykułu 3 pytania do autora>
1 Jaka jest podaż na rynku chińskich pand
2 Jaka jest podaż na rynku amerykańskich orłów
3 Jaka jest podaż na rynku innych złotych monet inwestycyjnych
Po odpowiedzi na te pytania I uzględnieniem zapasów złota + roczna produkcja, będzie można w przybliżeniu określić jego wartość w stosunku do innych produktów. Wbrew pozorom na rynku nie można dostać większych ilości złota (duże I natychmiastowe dost nie wchodzą w grę, można dostać tylko pojedyńcze sztabki np do stu dwustu kg)
USA na pewno nie ma tyle złota ile deklaruje, z dwóch powodów po pierwsze przygotowują się chłopaki do bankrutstwa więc trzeba zabesp aktywa, po drugie część wydatków pokrywali złotem, a nie słychać było by dokupywali.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Jak wyglądało by szukanie pretekstu do wojny z białą rasą? Jak wyglądało by zabezpieczenie się przed blokada ekonomiczną w czasie wojny?
Wojna nas nie minie. Po każdym wielkim kryzysie zawsze jest wojna. Na razie kryzysu nie było, ale będzie niestety już niedługo. Jedynie co chciałbym przekazać to to, żebys zechciał rozważyć i ten scenariusz. Scenariusz wojny Chin z biała rasą.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
urobek
Swietny art, ale co do chinskich rezerw denominowanych w dolarze to 1,3 bln USD podejrzewam. Miliard to troszke malo. Czy sie myle?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Już widzę te raporty: Dziś USA powiększyło swe zasoby złota o 10000000000 ton. Gdzie je trzymają? NA KSIĘŻYCU.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
PS W Pierwszym półroczu tego roku najwięksi sprzedawcy złota w Polsce odnotowali wzrost sprzedaży o kilkanaście-kilkadziesiąt% (info za parkiet.com). Te nachalne reklamy złota niemal na każdej stronie pewnie też niektórych niepokoją. Pieniądze lubią się rozmnażać w ciszy, jak o akcjach, obligacjach, złocie itp robi się głośno to są tacy którzy twierdzą że czas się wyzbywać niemniej sytuacja jest trochę nietypowa ponieważ wszystkie główne gospodarki prowadzą wojnę walutową na obniżenie wartości (wzrost eksportu zahamowanie importu) więc teoretycznie powinno to mieć korzystny wpływ na ceny kruszcu. Teoretycznie...
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
trader21
Nawet jeżeli określimy jaka jest podaż chińskich pand czy innych monet to nie skoryguje nam to szacunków co do ilości zapasów złota w Chinach. Pewien pogląd daje porównanie gross/net gold import from Hong Kong.
@Justus
W obecnych realiach biorę pod uwagę ryzyko wybuchu konfliktu na globalną skalę o czym pisałem w kilku artykułach przywołując np. blokadę cieśniny Hormuz. Jedna brudna bomba zdetonowana np. na Manhattanie wystarczy aby zyskać publiczną aprobatę do odwetu. Oczywiście „niepodważalne” dowody będą wskazywać np. na Iran czy innego wroga demokracji i rozpocznie się kolejny regionalny konflikt, który tym razem wymknie się z pod kontroli.
Weź jednak pod uwagę, że mamy głośno krzyczący obóz sił dążących do globalnego konfliktu jak i siły stojące za dyskretnym eliminowaniem takowych osób. Ludzie ze wschodu zdają sobie sprawę, że oni są głównym celem depopulacji i już dawno podjęli konkretne działania aby zaplanowane działania przeprowadzić w bardziej kontrolowany, humanitarny sposób zwracając uwagę na destrukcję środowiska spowodowaną globalnym konfliktem.
@urobek
1,3 bln USD to szacunkowa wartość obligacji USA w rękach Chin, która podlega dewaluacji najsilniej. Poza tym Chiny posiadają znaczne ilości innych aktywów lecz ciężko jest je rzetelnie wycenić.
@N99
Co do złota wydobywanego z dna morskiego czy asteroid to nawet nie chcę mi się tego komentować. Zwrócę uwagę tylko na fakt, że nawet jeżeli moce wydobywcze nagle się podwoją to roczna produkcja będzie stanowić 2,5-3% globalnych zapasów i będzie to miało na cenę takie znaczenie jak nagłe zatrzymanie produkcji.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
wspominałem o tym już wcześniej że jakoś jak znajdzie się złoto ze średniowiecza, z przed 4-tys lat to cały czas jest to świetnie zbywalne...a teraz znajdujemy odpowiednik współczesnych papierów wartościowych czy tzw banknotów w postaci tabliczek glinianych i co?...a obligacje przedwojenne...a banknoty prze i po wojenne?
następna kwestia - asteroidy - pójdą na to pieniądze...a obecnie nie idą na "walkę z globalnym ociepleniem"...nie chodzi o to aby coś zdziałać ale aby na tym zarobić
trzecia kwestia nachalnych reklam złota - jak szukasz info o złocie to towarzysz google, pejsobuk i co tam jeszcze zbierają o tym dane i personalizują pod Ciebie reklamę - nie wiedziałeś?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
urobek
No wlasnie, bo w arcie masz:
"Po drugie, zwiększony pęd do złota spowodowałby szybką ucieczkę inwestorów od aktywów denominowanych w amerykańskim dolarze przez co chińskie rezerwy szacowane na ponad 1,3 mld USD doznałyby nagłej utraty wartości."
I stad ta moja poprawka :)
Pozdrawiam
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Zapewne nie wierzysz w co piszesz, sam temat złota cie interesuje skoro wyświetlają ci się reklamy na "każdej stronie" , to że ktoś ma stadko krugerrandów raczej świadczy o jego mądrości a nie głupocie. To że system monetarny padnie i to wkrótce jest pewne jak 2x 2 =4 .Nie mówimy o "zarabianiu pieniędzy" bo faktycznie o sposobie zarabiania nie powinno być głośno , każdy z tu piszących ma na to jakieś sposoby. To że kogoś stać na zabezpieczenie części oszczędności w złocie jest dowodem na jego "wykształconość", mądrość i zapobiegliwość.Zapewniam cię że złoto nigdy nie "zdechnie". Faktem jest że dzisiejsze złotówki , dollary mozna wymienić na konkretny towar , dobra , nie znaczy że zawsze tak będzie . Nie są to moje odczucia , ale fakty z którymi sie nie dyskutuje, wystarczy oceniać rzeczowo to co się dzieje na rynkach.Mój doradca inwestycyjny od dawna zdradzał mi wiadomości że wielu Polaków od dawna już lokuje oszczędności w złocie (zakupy nie detaliczne nie mówimy o krugerrandach w skarpecie). Sam po numerach zleceń u niektórych dilerów złota widzę że zakupy idą w tysiące jednostek,więc wyznawców złotej religii jest więcej. Wg mnie 2014 roku nie przetrwamy bez wielkiego bum.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Na taki wpis jak na odgłos dzwonów bijących na fałszywy alarm zjawiają się traderowe zastępy i dają odpór, czasami sam wódz skomentuje :). Dający odpór są zadowoleni, bo utwierdzają się nawzajem w trafności decyzji. Znerwicowany również dostaje porcje pozytywnego przekazu. Życie toczy się dalej do następnej akcji :))). A przecież najważniejsze to zdrowym być...itd
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
semperparatus
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
10/10 , wskazałem tylko na psychologiczny moment, jak i również humorystyczny rys takich "akcji":))).
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
i to że po czasie okazuje się że można było taniej (to świadczy o tym że jednak można i na złocie stracić) to oczywiście nie jest pocieszające
ale przyszłość pokaże czy jednak inwestycja w fizyczny kruszec nie okaże się słuszna
przesłanki do takiej decyzji były (i są) mocne - patrz Cypr, dodruk wszędzie na świecie bez opamiętania
jeśli system trzaśnie nagle to nawet ci co kupili na górce mogą okazać się wygranymi bo wtedy ciężko będzie kupić
jeśli wiesz kiedy coś nastąpi to nie popełnisz błędu...my nie wiemy
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
no śliczny ten wpis:)
a ja naprawdę zazdroszczę tym, co żyją w świecie uczciwych bankierów, troski o planetę, fajnej mtv, wolnej armii syryjskiej, politycznej poprawności i parad równości. Wiedza czy "wiedza" i tak nikt nic nie wie: albo oszuści będą górą albo nie. Ciekawe czasy - jak w chińskiej klątwie.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Może dopiero się zastanawiamy?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
poza tym najlepiej jest kupić maksymalnie tanio a sprzedać maksymalnie drogo
więc patrząc na korelację można kupić na górce a potem być zmuszonym przez życie do sprzedania na dołku (pomimo niezmiennej korelacji)
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Traderze21 - Twoje wyliczenia nie wydają się przesadzone. Inni szacują nawet do 7 tys ton w posiadaniu Kitajców. Dobre pytania na dziś to przy jakiej ilości mogą się pokusić o wprowadzenie standardu złota; czy będą chcieli takiego rozwiązania i co może wpłynąć na decyzję...
Jedno wiemy na pewno. Oficjalnie podawane wartości posiadanego złota mają się nijak do rzeczywistości. Skoro nie wiadomo kto ma metal to nie bardzo widzę jak miałby być wprowadzony parytet oparty na złocie? Kto wie czy nie będzie pola dla opierania wartości pieniądza na tak zwanym parytecie gospodarczym?
http://www.obserwatorfinansowy.pl/forma/analizy/czy-juan-ma-szanse-zastapic-dolara/
http://www.obserwatorfinansowy.pl/forma/debata/chiny-ciagnie-do-zlota/
pozdrowienia
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
bo to pozwala na manipulację (jak obecnie kreuje się pieniądz bankowy poprzez cyrkulację kredytu tak będzie można udowadniać wzrost gospodarki najlepiej za pomocą usług: ja zaniosę sąsiadowi kamień - on mi odniesie i tak w kółko - że nic z tego nie wynika to nie istotne sfera usług rośnie!) - co obecnie się wyrabia ze statystykami to my wiemy
ja wyjaśnię dlaczego uważam że parytet złota jest najlepszy - nie da się zmanipulować, dodrukować itd i jest namacalny fizyczny - zwyczajnie można mieć go w garści czy kieszeni
a to że obecnie ja nie mam czy też kraj posiada mało złota to jaki problem - masz dobry produkt - dostaniesz złoto - proste?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Cyt …”Otóż, mamy zamiar udowodnić państwu, że w Rezerwie Federalnej nie ma nic federalnego oraz że nie ma tam żadnych rezerw. Ta nazwa jest oszustwem wymyślonym przed uchwaleniem w roku 1913 ustawy o Rezerwie Federalnej po to, by Amerykanie sądzili, że nowy bank centralny Ameryki działa w ich interesie.
W rzeczywistości FED jest prywatnym (w najlepszym wypadku quasi-publicznym) bankiem, którego właścicielami – udziałowcami – są banki prywatne ciągnące z niego zyski.
Jak podkreśla ekonomista Henry Pasquet:
„Taka jest prawda, FED jest własnością prywatną, jest instytucją dochodową, która nie ma żadnych rezerw, to znaczy rezerw do wsparcia banknotów Rezerwy Federalnej, które są naszym środkiem płatniczym.”
Ustawa o Rezerwie Federalnej (The Federal Reserve Act) została przeforsowana na starannie przygotowanym zebraniu Komitetu Konferencji Kongresu (Congressional Conference Committe), które odbyło się w poniedziałek 22 grudnia 1913 roku w nietypowych godzinach, między 1.30 a 4.30, czyli w nocy, kiedy większość jego członków spała. W czasie tego zebrania omówiono rzekomo od 20 do 40 rozbieżności między wersją Izby Reprezentantów i senacką. Oznacza to, że każdą poprawkę zdołano przedyskutować i przegłosować w czasie od czterech i pół do dziewięciu minut.
O godzinie 4.30 gotowy protokół z tego zebrania przekazano do druku. Jak podają Protokóły Kongresu, przywódca republikanów, senator Bristow z Kansas, stwierdził, że Komitet Konferencji zebrał się bez powiadomienia jego ugrupowania, w związku z czym republikanie nie byli obecni na tym zebraniu i nie mieli możliwości przeczytania ani podpisania końcowego protokółu. Protokół Konferencji normalnie odczytywany jest w sali posiedzeń Senatu. Co więcej, republikanie nawet go nie widzieli. Niektórzy senatorowie stwierdzili w czasie dyskusji w Senacie, że nie mają najmniejszego pojęcia, co jest treścią projektu tej ustawy.
23 grudnia, tego samego dnia, w którym projekt ustawy został pośpiesznie przeprowadzony przez Izbę Reprezentantów i Senat, kiedy wielu członków władz ustawodawczych opuściło już Kapitol i udało się do domu, aby świętować Boże Narodzenie, o godzinie 18.02 prezydent Woodrow Wilson podpisał ustawę o Systemie Rezerwy Federalnej. Ustawa przenosiła prawo produkcji pieniądza Stanów Zjednoczonych z Kongresu na elitę banków prywatnych. Nic dziwnego, że ustawa obdarzająca kilka banków monopolem produkcji prywatnego pieniądza została przeprowadzona w trybie jawnie korupcyjnym.
Cyt…” Anthony C. Sutton stwierdza:
„System Rezerwy Federalnej jest legalnym prywatnym monopolem na produkcję pieniądza działającym na rzecz niewielu pod płaszczykiem ochrony i promowania interesu publicznego.”
Jeśli ktokolwiek ma wątpliwości, czy FED jest częścią rządu Stanów Zjednoczonych, niech zajrzy do lokalnej książki telefonicznej. Nie ma jej na niebieskich „rządowych” stronach, lecz zgodnie z jej rzeczywistym charakterem na białych przeznaczonych dla instytucji mających charakter biznesowy, tuż za Federal Express, (amerykańska firma kurierska) – kolejną prywatną instytucją z przymiotnikiem „federalny” w nazwie. Najbardziej jednoznacznie określiły ją sądy USA, które orzekły, że FED jest szczególną formą prywatnej korporacji.”….
Całość na: http://alexjones.pl/pl/aj/aj-swiat/aj-gospodarka-swiatowa/item/15069-banki-centralne-i-prywatna-kontrola-pieniądza
Wcześniej podałem linki do filmów z serii „Ciemna magia złota” w tym o Kitaju – złotym skarbie Chin, FED….
Ciemna magia złota Chiński smok PL (2-3) na;
http://www.youtube.com/watch?v=IwcTNXzu68s
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
I tu ciekawe pytanie: Na jakim poziomie?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Specjalnie zajrzałem, poprzedni (wcale nie tak dawny) przypadek trwał miesiąc.
Jeśli GOFO będzie -3 to wtedy warto panikować, ale to jakieś błędy statystyczne były.
Nie pękać panikarze.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Moim zdaniem zrobią to wstecznie. Po prostu ile sie miało danego dnia i tyle.
W istocie chodzi o 10-procentowy nadzwyczajny podatek majątkowy nałożony w związku kryzysem finansów publicznych na majątek prywatny zamożnych obywateli. Zdaniem MFW...
http://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/finanse-publiczne/mfw-chce-coraz-wyzszych-podatkow-najlepiej-od-zamoznych/?k=debata
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
ja bym powiedział że jest wręcz odwrotnie - zamrożenie dodruku pieniądza...dodruk możliwy dopiero po zwiększeniu rezerwy złota
na pytanie po jakim kursie - najpierw robi się spis z natury posiadanego złota potem ustala się parytet wymiany np uncja to 1000zł
a ta waluta z pokryciem w złocie to jest nowa waluta a nie stary śmieć którego tak naprawdę nie wiadomo ile jest
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
kfas
Au - 7000$/oz
Ag - 250+$/oz
http://www.silverdoctors.com/jim-willie-the-game-is-over-king-dollar-is-dead/
Jednakże na chwilę obecną, to tylko piękne (nierealne) marzenia :-D
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
nie zrozumiałeś, nie chodzi o korelację wysokości cen metal-metal czy surowiec-surowiec ale dokładne ustalenie wartości danego aktywu w stosunku do skryptu dłużnego (np dolara). Transwery majątkowe odbywają się tylko wtedy gdy dane aktywa są przewartościowane lub niedowartościowane.
Jeśli chcesz dokładnie wiedzieć jak oblicza się wartość danego aktywu do skryptu dłużnego (np dolara)to musisz dany aktyw wyrzucić poza nawias. Przykładowo chcę obliczyć w trzech krokach wartość złota w stosunku do uniwersalnej waluty rozliczeniowej czyli dolara
1 krok obliczam ile mogę kupić innych towarów za 1kg złota (przykladowo ile baryłek ropy, kg masła, kg srebra I tak dalej)
W kroku pierwszym ustalam tędęcje wartości obliczanego aktywu czyli złota (wtedy dokładnie widać czy wartość danego aktywu rośnie czy spada)
2 krok obliczam ile dolarów potrzebuję aby nabyć porówywale towary by potem je wymienić na 1 kg złota, muszę oczywiście uzględnić inflację (mam na myśli inflację realną jak to policzyć na obecną chwilę = bardzo prosto wystarczy oficjalną inflację pomnożyć razy współczynik który obecnie wynosi 1,78954)na dany miesiąc w ktorym chcę nabyć aktywa I musze wiedzieć dokładnie jak długo chcę posiadać dollara, potem uzględniam realny stan gospodarki (realną stopę bezrobocia itd)
W kroku drugim ustalamy aktualną korelację wartości porównywalnych aktywów do skryptu dłużnego czyli dollara
3 kroku po ustaleniu trędów z dwóch poprzednich kroków obliczam średnią wartość przeliczeniową (jak to obiczyć bardzo prosto cenę usalanego aktywu złota dzielę przez średnią cennę poruwnywalnych aktywów, prosze zwróć uwagę że dopiero teraz mówie o cenie złota), a potem to już łatwo ustalam czy biznes na złocie mi się opłaci.
W kroku trzecim ustalamy czy złoto jest niedowartościowane czy przeszacowane stosunku do cen w sklepach
ZAZNACZAM ŻE URZYŁEM BARDZO UPROSZCZONEGO MODELU
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
...i skoro drukarze banknotów mogą w każdej chwili zrobić wszystko (zaprzestać dodruku albo go zwiększyć) to możesz mi odpowiedzieć czy powinienem pakować się z kruszec?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Zakup złota w Polsce prawdopodobnie będzie się opłacal za ok rok , spowodu tego że za mniej więcej 2 lata sytuacja budrzetowa w kraju będzie niewesoła (czytaj nie stabilna ponieważ skończą się teoretyczne pięniądze z OFE)
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Jaeger