Niskie ceny gazu ziemnego oraz odbicie na ropie naftowej sprawiło, że wielu z Was zaczęło poważnie interesować się inwestowaniem w surowce energetyczne. Inwestowanie w pojedyncze surowce nie jest jednak tak proste, jak kupienie akcji. Kupując akcje stajemy się ich posiadaczem i koniec. Cena rośnie, cieszymy się a przy okazji raz na jakiś czas otrzymujemy mniejszą lub większą dywidendę.
Z inwestowaniem w surowce, nawet poprzez ETN’y nie jest tak łatwo, przynajmniej w większości przypadków. Mamy co prawda ETF’y inwestujące w metale szlachetne, jak np. ZKB, które po prostu kupują metal, deponują go w skarbcach i po sprawie. Cena takiego ETF’u po odjęciu małych kosztów zarządzania doskonale odzwierciedla zachowanie samego metalu.
W przypadku jednak funduszy inwestujących w gaz czy ropę naftową sprawa jest już bardziej skomplikowana i wymaga pewnego wyjaśnienia.
1. Inwestujemy w surowiec czy indeks?
Zadaniem wielu funduszy typu ETN jest naśladowanie cen surowca możliwie jak najdokładniej. Fundusze jednak nie kupują fizycznie ropy czy gazu tylko inwestują w kontrakty terminowe. Część funduszy inwestuje rzeczywiście w kontrakty na dany surowiec, część w indeks mający replikować zmiany cen surowca. Mimo iż zmiany w dłuższym terminie (1 rok) ceny surowca i indeksu je replikującego są bardzo do siebie zbliżone, to zdarzają się jednak okresy, w których ceny zmieniają się niezależnie od siebie.
W ciągu ostatniego roku cena gazu ziemnego spadła o 41,50 %. W tym samym czasie Bloomberg Natural Gaz Subindex Total Return spadł o 45,44 %. Indeks wypadł o 10% gorzej, niż cena gazu. Dla odmiany, od pierwszego stycznia cena gazu spadła o 16,35%, podczas gdy wspomniany indeks stracił 9,67%. Relacja zupełnie się odwróciła.
2. Ropa Brent czy WTI?
Decydując się na inwestycje w ropę naftową musimy zdawać sobie sprawę, iż ropa nie wszędzie na świecie jest taka sama. Ropa wydobywana w USA (WTI) różni się od ropy, np. z północnego Atlantyku (Brent), przez co ich ceny nie zawsze zmieniają się w identycznym stopniu.
Korelacja między cenami jest wysoka. Na przestrzeni ostatnich 3 lat wynosiła około 70%. Czasami jednak ceny obu surowców zmieniają się niezależnie od siebie. Mieliśmy okresy, w których ropa Brent była o 25% droższa od WTI. W kilka miesięcy później ceny zrównywały się ze sobą, co widać na poniższym wykresie.
źródło: stockcharts.com
3. Contango vs Backwardation.
a) ETN’y inwestujące w ropę oraz gaz lokują środki klientów w kontrakty terminowe. Ceny kontraktów na to samo aktywo różnią się w zależności od terminu wygaśnięcia kontraktu. Kontrakty o dłuższym terminie zapadalności, np. grudzień 2015 będą miały wyższą cenę, niż kontrakty wygasające w lipcu 2015. Ostatecznie, jeżeli chcemy kupić ropę dziś, a odebrać ją za 9 miesięcy, to ktoś musi ją dla nas przechować. Kupno zatem surowca dziś z zakontraktowanym odbiorem w przyszłości jest z natury droższe, niż z dostawą natychmiastową.
Sytuację taką określamy jako Contango, czego przykład mamy poniżej.
b) Backwardation, sytuacja odwrotna, w której aktywo tu i teraz jest droższe, niż za pewien czas jest zjawiskiem dość rzadkim. Występuje okazjonalnie, gdy surowca brakuje na rynku i każdy jest gotowy zapłacić wyższą ceną, byleby tylko nabyć dany towar. Backwardation występuje zazwyczaj na rynku metali szlachetnych oraz obecnie na rynku miedzi.
W kontraktach na gaz ziemny Contango utrzymuje się przez cały czas. Cena gazu spot wynosi obecnie 2,65 USD / mmBtu. Cena gazu z dostawą za rok wynosi 3,0 USD, czyli jest wyższa o 13%. Abyśmy zatem na przestrzeni roku wypracowali zysk, cena gazu musi wzrosnąć o 13% plus koszty utrzymania pozycji.
4. Rollowanie pozycji.
Fundusze inwestujące w surowce inwestują w kontrakty terminowe o różnym terminie zapadalności. Świetnie opisał to Kasztan w komentarzu pod poprzednim artykułem:
„Są 3 typy ETFów inwestujących w kontrakty terminowe :
a) front month - trzymają pozycję w kontraktach o najkrótszym terminie zapadalności, co daje w miarę dobre odniesienie do ceny spot aktywa bazowego ale w przypadku contango koszt rolowania jest wysoki,
b) laddered - ETF "drabinkowo" trzyma serie kontraktów zapadających w kolejnych miesiącach aby zminimalizować efekt contango kosztem "rozjechania" się z ceną spot,
c) optimized - wybierane są takie serie kontraktów i takie ich wagi w portfelu aby maksymalnie zminimalizować wpływ contango.”
Jeżeli fundusz jest typem front – month, to wygasające kontrakty zastępuje kontraktami zapadającymi w kolejnym miesiącu. W efekcie różnica w kosztach rollowania wynikająca z contanga może być jeszcze wyższa niż wspomniane 13 % dla gazu Henry Hub. Comiesięczne rolowanie kontraktów jest z natury dużo droższe, niż różnica miedzy konkretami dziś a za rok. Przy obecnym poziomie contango, roczny koszt rollowania kontraktów co miesiąc wzrasta do 24%.
Wszystko jednak zależy od sytuacji na rynku. Gdy cena danego aktywa spada zbyt mocno, a inwestorzy oczekują wyceny ceny w przyszłości, to są gotowi płacić wyższą cenę za dane aktywo za kilka miesięcy. W takich właśnie okolicznościach wzrasta różnica między ceną spot (obecnie), a ceną z dostawą za kilka miesięcy. Inaczej mówiąc contango nam rośnie, gdy inwestorzy oczekują wzrostu cen.
Contango może być bardzo zmienne.
Dobrym przykładem może być rynek ropy Brent. Na przestrzeni ostatnich 5 lat koszt utrzymania pozycji (rollowania kontaktów co miesiąc) wynosił 1,45% w stosunku rocznym. W efekcie gwałtownego spadku ceny z jakim mieliśmy do czynienia w drugiej połowie 2014 roku doszło do rozjechania się cen ropy z dostawą natychmiastową oraz z dostawą za rok.
Efekt jest taki, że obecnie koszt rollowania kontraktów co miesiąc wzrósł z 1,45% do 20% w ujęciu rocznym. Ropa z dostawą za rok jest, co prawda droższa o 12,5%, ale jeżeli chcielibyśmy rolować nasze kontrakty co miesiąc lub posiadamy fundusz typu front – month, to rolowanie kontraktów będzie nas kosztowało ponad 20%.
źródło: www.hardassetsinwestor.com
Tu możecie poznać dokładne koszty rollowania najróżniejszych kontraktów.
5. Wpływ conatanga na wyniki ETN’u UCO (2 x lewar na ropę WTI).
Tu od razu muszę się przyznać, że sam przeoczyłem drastyczny wzrost contanga, a tym samym kosztów rollowania pozycji w ETN’nie, który posiadałem od prawie 3 miesięcy.
15 stycznia kupiłem udziały w UCO. Jest to dwukrotnie lewarowany fundusz replikujący zachowanie cen ropy WTI. Cena UCO w momencie nabycia kosztowała równo 8,00 USD. Cena ropy WTI na tamten moment 43 USD.
Wczoraj cena UCO wynosiła 8,62, czyli od momentu zakupu wzrosła 7,7%. W tym samym czasie cena ropy WTI wzrosła do 53 USD, czyli o 23%. Kurs UCO powinien zatem w tym samym czasie wzrosnąć o prawie 46%.
Mimo, iż 7% w 3 miesiące to niezły wynik. Aczkolwiek ni jak się to do założeń UCO.
Czemu tak się nie stało?
Przyczyny są dwie. Po pierwsze, wzrost cen ropy jaki rozpoczął się niedawno zaowocował ogromnym wzrostem contanga. Rollowanie kontraktów pożarło większą część zysków. Po drugie, fundusz UCO nie tyle replikuje dokładnie zmianę cen WTI, co indeks WTI Bloomberga. Indeks ten na przestrzeni roku idealnie odwzorowywał zmiany ceny ropy, natomiast w ostatnich tygodniach wyniki miał delikatnie mówiąc kiepskie.
6. Co w takim razie robić?
Po pierwsze, musimy zdać sobie sprawę, że w przypadku inwestowania w surowce energetycznie nie ma obecnie rozwiązania idealnego. Koszty rollowania kontraktów od zawsze wpływały na wyniki ETN’ów. Przy niskim contango był to koszt pomijalny, ale obecnie może on, jak widać powyżej, wypaczyć nasz wynik i to dość poważnie.
Po drugie, powinniśmy porównywać ze sobą podobne aktywa i wybierać te o niskich kosztach obsługi. Koszt rollowania kontaktów na ropę Brent za ostatnie 5 lat oscylował w okolicy 1,45%, podczas gdy na WTI przekraczał 11%.
Obecnie ten sam koszt wzrósł do 20% w przypadku Brent i 48% w przypadku WTI. Biorąc pod uwagę astronomiczne koszty rollowania kontraktów na ropę WTI pozbyłem się ETN’u UCO i zastąpiłem go CFD na ropę UK czyli Brent.
W momencie pisania artykułu cena kontaktów wygasających 12 maja wynosi 59,40 USD, podczas gdy cena spot 58,36. Na starcie jestem stratny 1,6%. O tyle musi wzrosnąć cena ropy w ciągu miesiąca abym wyszedł na zero. W ujęciu rocznym byłoby to już prawie 20%, ale jest to mniej, niż astronomiczne 48% w przypadku ropy WTI, którą replikuje wspomniany wcześniej UCO.
Wysokie contango jest obecnie dużym problemem dla osób inwestujących w ropę czy gaz ziemny. W przypadku gazu oraz ropy Brent systematycznie spada, ale i tak jest na wysokich poziomach. Dla ropy WTI różnica w cenie kontraktów jest na tyle wysoka, że w mojej ocenie inwestowanie mija się z celem.
Jeżeli ktoś, mimo ostrzeżeń, zamierza rzucać się na rynek bez dostatecznej wiedzy, to w ramach przestrogi przytoczę Wam zaledwie trzy zdania z prospektu UGAZ (3 –krotnie lewarowanego funduszu na gaz ziemny):
„Fundusz 3-krotnie lewarowany jest produktem nakierowanym na daytrading, nie na długoterminową inwestycję. Fundusz replikuje indeks naturalnego gazu, odzwierciedlając zmiany cen kontraktów na gaz oraz koszty związane z ich rolowaniem.”
Trader21
weraniki
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Jacoles
http://www2.etf.com/sections/contango-reports/24311-contango-report-copper-roll-yield-steady.html?showall=&start=1#wticrude
To są roczne koszty wiec na miesiąc wychodzi ~3.5%, zgadza się? Czy to oznacza ze przy sprzedaży wszystkich jednostek ETN mój ewentualny zysk będzie pomniejszony o te 3,5% za każdy miesiąc poosiadania jednostek?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Orips
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
rufi01
wycena bieżąca ETF'ów zawiera już koszty rolowania kontraktów, przy sprzedaży jedynym kosztem jest prowizja maklera
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
gruby
Na koniec pytanie:
Czy zastosowany lewar zwielokrotnia koszty/straty bieżące wynikające z rolowania kontraktów ? Na chłopski rozum powinien ...
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Jacoles
Koszty w przypadku tego ETN-a są marginalne, 0.75% rocznie. Skąd zatem u Tradera taka negatywna konkluzja "Dla ropy WTI różnica w cenie kontraktów jest na tyle wysoka, że w mojej ocenie inwestowanie mija się z celem." Czy to tyczyło się raczej funduszy z lewarem?
Sorki za głupie pytania ale próbuje poukładać sobie to wszystko w tej chwili, z tego co czytałem w prospekcie OIL to 0.75% rocznie to były właśnie całkowite koszty.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Cygan
Kosztów rolowania kontraktów nie znasz z góry. Te 0,75% to tylko koszt zarządzania funduszem.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
rufi01
niestety @Cygan ma rację, poprostu koszty rolowania dochodzą w momencie wykonania /czyli np.raz w miesiącu/ i są wliczane w wycenę ETF'a
@gruby
zwiększają na zasadzie - jeśli masz pieniądze na jeden kontrakt to z lewarem możesz kupić ich 10, w momencie zmiany serii musisz dopłacić do 10 kontraktów zamiast do jednego
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Jacoles
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Cygan
W aktualnej cenie są zawarte i koszty rolowania, i koszty zarządzania. Jedyny dodatkowy koszt jaki poniesiesz to prowizja domu maklerskiego.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Luk
Orpis dolar w tym momencie to loteria. Na AT nie masz co patrzyć. Wszystko zależy od tego czy ludzie z FEDu zdecydują się podnieść stopy o 0.1 - 0.2 % czy nie? Moim zdaniem nic takiego się nie wydarzy i dolar powinien powoli spadać jak zresztą pisałem 3 miesiące temu. Problemem też jest Grecja. Jeśli w końcu przygotują się systemowo do opuszczenia euro (bo to moim zdaniem właśnie robią przy okazji grania na czas reparacjami itp) wtedy kapitał przeskoczy do dolara podbijając chwilowo jego cenę. Ja osobiście w dolara bym się nie zapakował. Zbyt dużo niewiadomych przy dość wysokim kursie.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
wieslaw
Moim zdaniem ropa będzie do maja poruszać się w zakresie 40-54$, pużniej może nastąpić trwały wzrost do 65-70$ na więcej bym nie liczył z powodu bardzo dużych nadwyżek tego surowca w magazynach i dalszej produkcji.
Wzrosty na pewno zanotują firmy przerabiające ropę na benzynę ,oraz trudniące się magazynowaniem i dystrybucją ropy.
Link do jednego z ETF-ów http://www.barchart.com/quotes/etf/USO
Przy zakupie kontraktów CFD na OILUK oparte są o kontrakty futures na Brent Crude notowane na ICE Futures Europe – ICE, w związku z czym konieczne jest wykupienie subskrypcji do ICE Futures Europe Commodities – miesięczny abonament 95 USD. W tym wypadku dochodzą koszty związane do notowań na żywo,na platformie są opóżnione o 15 min.
Jeszcze artykuł odnośnie inwestowania w sektor energetyczny ,oraz ropę.
http://www.moneyandmarkets.com/royal-dutch-shell-gives-investors-70-billion-reasons-love-energy-mega-merger-70669#.VSY8BvBtxRE
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Rysiu z Klanu
pkt 2
Brent to nazwa benchmarku ropy wydobywanej na Morzu Polnocnym, nie na Atlantyku Polnocnym
Jesli chodzi o komentarz dotyczacy UGAZ przepisany i przetlumaczony z broszury informacyjnej.
Nie zgodze sie z tym, ze lewarowane ETFy sa tylko do day tradingu.
UGAZ przy wczorajszej wycenie mozna kupic po 2.22 USD, jesli styczniu 2017 cena NG.F bedzie 4.5 mmBtu, to wycena UGAZ bedzie w granicach 16 USD. Podkreslajac, ze UGAZ jest ETFem, ktory sledzi indeks amerykanskiego benchmarku gazu ziemnego Henry Hub, ktory nie jest polaczany z cenami ropy, jak np: japonskie LNG.
Wszyscy wiedza, ze wycena HH przy 2.6 USD mmBtu jest nierealna w srednim horyzoncie czasowym.
Cena kontraktu NG.F jest kierowana popytem, podaza + hendlem spekulacyjnym, podkreslajac, ze popyt i podaz sa czynnikami najbardziej wplywajacymi na wycena HH w kontraktach terminowych.
Ponizej troche faktow o popycie na HH a srednim horyzoncie czasowym...
Warto wspomniec, ze senatorowie zadecydowali juz w USA, ze export cap zostanie zniesiony na amerykanski gaz ziemny.
Cheniere otrzymalo zezwolenie senatu na dokonczenie projektu Corpus Christi w Lousiania, ktora to umozliwi eksport 15 mn t/y
W tym roku takze zostania takze dopasowane sluzy Kanalu Panamskiego, ktore umozliwia skrocenie drogi LNG carriers na daleki wschod, tym dostep do rynku azjatyckiego - najwiekszego konsumenta LNG na swiecie.
Japonscy kupujacy juz maja popodpisywane kontrakty na dostawy amerykanskiego LNG.
Dyskutowalem wycene HH w pracownikami Energy institute w Londynie i Baltic Exchange - wszyscy nie wierza w utrzymanie sie HH na obecnych wycenach. twierdza takze, ze HH ze wzgledu na rosnacy popyt bedzie rosl a Japonski benchmark bedzie spadal.
Czekam na grudzien 2015, jak wszystko ruszy.
_______________________________________________
Wracajac do lewarowanych ETFow na LNG, nie zgadzam sie, ze sa na DT, traktuje je identycznie jak kupienie akcji, jest jedynie roczna oplata manipulacyjna i przy obecnych wycenach HH usredniam w dol.
Chetnie podyskutuje z kimkolwiek, kto twierdzi, ze lewarowane ETFy nadaja sie jedynie do DT a nie do dlugoterminowego inwestowania.
______________________________________________
Acha, jak pisalem wczesniej, uwazam, ze gaz i ropa z lupkow i projekty z nimi zwiazane nie upadna.
Wierze, ze Exxon, Chevron, Shell i inni nie pakuja miliardow down the drain.
Ropa i LNG z lupkow stana sie "stepping stone" dla USA w walce o surowce energetyczne - IMHO anyway
pozdrowionka
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
rufi01
z tego co czytałem i z czym się zresztą zgadzam cena 2.60 jest niezbyt realna ale w sensie, że zawysoka :) - większość opinii plasuje ceny w okresie wiosenno-letnim w okolicy 2 USD, oczywiście są to tylko przewidywania i mogą się nie sprawdzić
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Rysiu z Klanu
Obecna cena / wycena kontraktu HH jest spowodowana nadpodaza.
Amerykanie przez swoje projekty wydobywaja ogromne ilosci LNG. Powoli koncza sie mozliwosci skladowania Rentownosc osiagagaja przy okolo 4 USD mmBtu. LNG sprzedawane ponizej tego pulapu jest ponizej kosztu wydobycia, eksploatacji.
Podaz jest taka ogromna a popyt jedynie lokalny, bo do tej pory USA nie eksportowala LNG.
Jest przygotowywana cala machina eksportowa, ktora pod koniec tego roku znajdzie tynki zbytu, czyli popyt.
To spowoduje stopniowe, ale radykalne zmiany na rynku LNG w USA, przelozy sie to oczywiscie na jego wycene.
Amerykanski gaz ziemny jest obecnie najtanszy na swiecie.
Jesli chodzi o 2 USD mmBtu jest to oczywiscie w tym roku mozliwe, jesli bedzie mialo miejsce to glugo HH w tym rejonie nie pozostanie - IMHO
Ja spekuluje, ze 2 USD w 2015 roku na kontrakcie HH jest bardzo malo prawdopodobne. 3Q 2015 poziomy conajmniej 3 USD mmBtu + to co nagonia spekulanci (co potrafia widac na wykresie NG.F pomiedzy 10/2014 a 11/2014).
Pozdrawiam
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Barellini
tam to mają napompowanych tych baniek :)
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
mecenas
Wygląda na to, że ryzyko walutowe w średnim i długim terminie warte jest pozycji w NG.F i SC.F.
Czy na średni/długi termin sprawdzi się RCLNAGOPEN i RCFL3OIL, czy raczej koszty zeżrą pomału surowcowy potencjał?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
wieslaw
http://globtrex.com/wp-content/uploads/2015/04/OilH12.png
Inaczej przedstawia się ze spółkami energetycznymi te wchodzą w fazę
wzrostową,można je kupować poprzez ETF XLE,lub z lewarem ERX.
http://www.barchart.com/quotes/etf/XLE
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Rysiu z Klanu
Zgadzam sie z toba, ze inwestycja w kontrakty lub ETFy na rope to obecnie ruletka.
1. Sankcje na Iran zostaly zniesione, na wodzie plywaja sobie floating storage z 10 milionami barylek na burcie
2. ^CRY szoruje po dnie
3. BDI (Baltic Exchange Dry Index) szuka dna i tu pojawia sie kolpot.
Mechanizm stojacy za indekcem BDI jest relatywnie prosty. Jesli jest malo suchych ladunkow masowych w duzo statkow, to stawki czarterow, ktorym to wlasnie odnosnikiem jest BDI beda niskie.
http://www.bloomberg.com/quote/BDIY:IND/chart
Jest obecnie malo ladunkow a duzo statkow, daje to poniekad obraz totalnego odjechania stanu gospodarek swiatowych od tego co sie dzieje na indeksach.
Gieldy rosna na skutek drukowania uskutecznianego przez banki centralne i nie ma to nic wspolnego z rozwojem, odbiciem od dna gospodarek swiatowych co widac mniedzy innymi po indeksach ^CRY oraz DBI.
Nie ma rozwoju tylko stagnacja, malo tego, produkuje sie statki, ktore nie maja zatrudnienia.
Zmierzam do tego, ze mimo tego co wypisuja rozni specjalisci, subiektywnie uwazam, ze ropa nie ma fundamentu do wzrostow.
Najwiekszy popyt na produkty pochodzace z crude refining jest w transporcie morskim, ladunkow nie ma, stawki frachtowe glodowe, statki stoja na sznurku. Dalej mozna ciagnac, ze produkcja w stagnacji, transport drogowy i kolejowy tez itp.
Na jakiej podstawie ropa ma rosnac?
Podaz sie zwiekszy w tym roku a popyt pada.
______________________________________________
Co do USD, zawsze twierdzilem, ze okrzykniecie USD waluty rownej rolce papieru toaletowego, przez masy z tego forum i autora jest niewlasciwe.
Wojka Sama wiele osob ma za osiolka.
Poczekajcie do konca roku jak osiolek zacznie zalewac swiat gazem i ropa - alternatywnie odpali F16 i zobaczymy kto jest osiolkiem.
Pozdrawiam
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
gruby
"Co do USD, zawsze twierdzilem, ze okrzykniecie USD waluty rownej rolce papieru toaletowego, przez masy z tego forum i autora jest niewlasciwe."
to nie my tak twierdzimy - to właściciel tej waluty ją samodzielnie niszczy, drukując ją jak opętany.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Rysiu z Klanu
To co ja twierdze czy ty, czy inni nie ma zadnego znaczenia.
Znaczenie maja jedynie fakty i rzeczywistosc.
Rzeczywistosc USD wyglada nieco inaczej niz to w co wierzy wielu tu zgromadzonych inwestorow.
To jest fakt.
Milego weekendu
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
gruby
"Znaczenie maja jedynie fakty i rzeczywistosc"
... które każdy z nas widzi nieco inaczej, w swój własny i subiektywny sposób.
Faktem jest że im więcej danego towaru na rynku, tym bardziej jego cena spada. Zanalizuj sobie na przykład rozwój ceny jabłek w Polsce w zeszłym roku. To samo dotyczy dolara - pamiętam czasy, w których za jedną uncję złota można było dostać tylko 200 USD. Dzisiaj można dostać 1200 USD. Interesowałem się swego czasu ceną akcji firmy Infineon, w czasach w których kosztowały one 90 centów za akcję. Dzisiaj akcja ta wyceniana jest na 11,8 euro a pozycja firmy na rynku od tamtego czasu jakoś drastycznie się nie zmieniła. Wniosek: ceny akcji Infineon uległy potężnej, 1300% inflacji w ciągu ostatnich ośmiu lat.
BMW kosztowało poniżej 20 euro za akcję. Dzisiaj BMW kosztuje 117 euro za akcję. Inflacja na poziomie 585 % w niecałe 10 lat ...
To są twarde fakty.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00