Po emisji wywiadu dostałem od Was kilka pytań dotyczących przechowywania metali szlachetnych poza systemem bankowym. Osobiście mogę rekomendować tylko Viamat ze Szwajcarii więc zamiast odpowiadać na poszczególne maile wrzucę więcej informacji do osobnego artykułu.

Viamat International zajmuje się transportem i przechowywaniem dóbr o znacznej wartości. Działa od ponad 60 lat obejmując zasięgiem Szwajcarię (kraj macierzysty), UK, Niemcy, Francję, USA, UAE, Brazylię i Hong Kong.

Jak zostać klientem Viamatu?
 

1. Procedura otwarcia rachunku

Jeżeli ktoś mieszka w pobliżu Szwajcarii lub innych wymienionych krajów to zdecydowanie najłatwiej jest udać się do siedziby i porozmawiać o otwarciu „rachunku”. Szwajcarzy zdecydowanie preferują kontakt osobisty nad wirtualny.

Jeżeli jest to niemożliwe, można rozpocząć współpracę od wysłania maila z opisem waszych oczekiwań. Zostaniecie poproszeni o wypełnienie kilku dokumentów i przesłanie ich wraz z notarialnie potwierdzoną kopią paszportu. W przypadku, gdy rachunek ma być otwarty dla firmy dojdą kolejne dokumenty.

Weryfikacja przeprowadzona przez dział prawny trwa od 2 do 4 tygodni, po której otrzymacie potwierdzenie otwarcia rachunku lub odmowę.


2. Transfer towaru

Jeżeli wszystko jest w porządku, po okresie miesiąca od pierwszego kontaktu macie otwarty rachunek i możecie rozpocząć współpracę. Do wyboru macie lokalizacje wewnątrz kraju oraz tzw. magazyny bezcłowe. W przypadku złota magazyn „wewnętrzny” jest bardziej wskazany ze względu na niższe opłaty.

Jeżeli zamierzacie przechowywać srebro, platynę lub pallad zdecydowanie zalecam magazyn bezcłowy. Deponując w nim metal jesteście zwolnieni z obowiązku zapłaty 8% podatku Vat oraz minimalnego cła.


3. Koszty składowania nie są wysokie. Szczegóły poniżej

4. Bezpieczeństwo

Po zdeponowaniu „towaru” jest on liczony pod okiem kamer i uzbrojonych pracowników, a następnie przekazywany do części magazynu, do której mają dostęp wyłącznie osoby z co najmniej 10-letnim stażem. Gdy tylko zakończy się procedura przyjęcia towaru otrzymacie formalny certyfikat potwierdzający przyjęcie towaru.

Towar jest ubezpieczony od wszelkich zdarzeń z wyłączeniem wojny, wojny domowej, wybuchu nuklearnego czy ataku terrorystycznego.


5. Rady praktyczne

Z punktu widzenia polskiego obywatela najwygodniejszą lokalizacją będzie Kloten pod Zurichem. W Kloten jest jednocześnie magazyn bezcłowy. Sprawa jest o tyle istotna, że gdybyście kupili srebro z Vatem np. w Polsce i chcieli je przetransferować do Szwajcarii to musielibyście w normalnych warunkach zapłacić VAT przy wwozie. Dla tych, który chcieliby po jakimś czasie wywieźć ze Szwajcarii metal okazałoby się to kompletnie nietrafione gdyż bez szwajcarskiego numeru podatkowego nie mieliby możliwości zwrotu podatku. Pozostałaby możliwość sprzedaży metalu w Zurichu, w którym marże są dość znaczne.

Aby uniknąć przynajmniej chwilowo zapłaty Vat’u można np. porozumieć się z polskim dealerem i przesłać metal bezpośrednio od jego dostawcy do Zurichu. Dealer może sprzedać produkt bez podatku Vat pod warunkiem, że nie wwozi towaru do Polski. Inna opcja to zakup w Estonii, w której póki co nadal nie ma Vat’u na monety o wadze do 1 kg. Transport lotniczy przez Viamat będzie w tym przypadku niestety dużo droższy niż np. bezpośrednio z Wiednia (filharmoniki).

Odroczenie konieczności zapłaty Vat’u może być ciekawą opcją. Chcąc podjąć srebro w Szwajcarii trzymane w magazynie bezcłowym musimy w pierwszej kolejności uiścić 8% podatek i pomijalne cło. Wartość podatku jest naliczana na podstawie ceny srebra na LBMA. W przypadku rozjechania się ceny metalu fizycznego oraz kontraktów terminowych może się okazać, że wartość podatku jaką musimy uiścić jest relatywnie niska do rzeczywistej wartości metalu.

Aby ukrócić ewentualne komentarze oświadczam, że nie posiadam żadnych udziałów oraz nie jestem zawodowo związany z firmą Viamat.

Alternatywą dla Viamat może być Zürcher Freilager AG przywołany w komentarzach pod poprzednim artykułem przez Grzegorza1985. Nie znam tej firmy także nie mogę się wypowiadać na jej temat ale dobrze mieć wybór.

Trader21