Rachunek jest prosty. Skoro inflacja oficjalnie wynosi 5%, a lokaty nie generują dla nas żadnych odsetek, to trzymając środki na koncie bankowym mamy gwarantowaną stratę co najmniej 5% rocznie. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie: co z tym faktem zrobić?

Moim zdaniem nie ma lepszego wyjścia niż podzielenie swoich oszczędności pomiędzy kilka klas aktywów, czyli w skrócie: stworzenie portfela inwestycyjnego. Wyjątkiem są osoby w podeszłym wieku, które powinny po prostu cieszyć się życiem, jak również najmłodsi, którym najbardziej opłaca się inwestować w edukację oraz rozwój własnych biznesów. Cała reszta? Niestety, musi inwestować. Do takiej sytuacji doprowadziły banki centralne, które uparcie utrzymywały zerowe stopy procentowe i ostatecznie wywołały wysoką inflację. To właśnie za sprawą bankierów i polityków, zwykli ludzie muszą dziś w pośpiechu wycofywać środki z banków i starać się je w odpowiedni sposób ulokować.

I tutaj dochodzimy do sporego problemu - jak konkretnie to zrobić? W co zainwestować? Kiedy? W jakich proporcjach?

Dla osoby, która nie ma czasu na analizowanie sytuacji rynkowej, pomocna może być usługa kopiowania moich ruchów. Jej elementy szczegółowo opiszę w poniższym tekście, ale gdybym miał w jednym zdaniu streścić o co chodzi, to napisałbym tak: Kopiowanie Ruchów Tradera umożliwia śledzenie wszystkich moich ruchów, poznanie składu obu moich portfeli (standardowego i defensywnego) oraz zrozumienie dlaczego podejmuję takie, a nie inne decyzje.

Pewnie u wielu z Was natychmiast pojawi się pytanie o wyniki. W ostatnim roku (7.06.2020 - 7.06.2021) standardowy portfel w ujęciu złotówkowym przyniósł mi zysk 103,2%. To 3-krotnie więcej niż wynik S&P 500 oraz ponad 3-krotnie więcej niż polski WIG. Uważam, że to wystarczający argument, by poświęcić chwilę uwagi Kopiowaniu Ruchów Tradera.


Moje portfele


Przez kilka lat prowadziłem jeden portfel, który w stu procentach odzwierciedlał moje spojrzenie na rynki finansowe. Z czasem jednak zdałem sobie sprawę, że nie brakuje inwestorów, którzy z różnych powodów (wiek, bolesne doświadczenia, predyspozycje) zaakceptują niższy zysk, byle tylko uniknąć zmienności. Dlatego też stworzyłem portfel defensywny. Dziś prowadzę dwa portfele. Oto ich krótka charakterystyka:

Portfel standardowy - portfel podzielony na 7 grup aktywów (akcje, obligacje, surowce, metale szlachetne, REITy, kryptowaluty, gotówka). Odpowiednia dywersyfikacja sprawia, że jest on przygotowany na różne scenariusze. Jednocześnie zawiera aktywa cechujące się sporą zmiennością. Są to chociażby kryptowaluty, spółki wydobywcze, jak również niektóre spółki surowcowe. W ich przypadku moje podejście jest następujące: wiem, że dane aktywo ma potencjał, więc dodaje je do portfela. Jednocześnie zdaję sobie sprawę z tego, że notowania mogą błyskawicznie spaść o 30-50%. W takim momencie zazwyczaj zwiększam pozycję, co pozwala mi wypracować jeszcze lepszy wynik, kiedy dane aktywo w końcu odbije.

Mówiąc wprost: dopuszczam wahania, ale wszystko w granicach rozsądku.

Ze względu na specyfikę portfela standardowego, jego skład zmienia się częściej. Dokonuję w nim średnio 3-4 zmian miesięcznie.

 

Portfel defensywny - portfel podzielony pomiędzy 6 grup aktywów (to samo co w portfelu standardowym, jednak z wyłączeniem kryptowalut). W jego przypadku wahania są dużo mniejsze, chociażby dlatego że udział zmiennych aktywów jest ograniczony do minimum. Znacznie większy udział ma złoto czy stabilne spółki, które od ponad 25 lat wypłacają dywidendę.

Jest to portfel stworzony z myślą o osobach, których głównym celem jest ochrona majątku. Wielokrotnie słyszałem, że ktoś chciałby „obronić się przed inflacją, a każdy procent powyżej sprawi mu dużą radość”. Domyślam się, że takich osób będzie coraz więcej - będą to tysiące Polaków, których inflacja zmusi do wyciągnięcia pieniędzy z banku.

W przypadku portfela defensywnego dużo rzadziej przeprowadzam jakiekolwiek zmiany. Zazwyczaj zdarza się to jeden raz na miesiąc, w skrajnych przypadkach dwa razy (wyjątkiem są okresy paniki na rynkach).

Oczywiście ograniczona zmienność portfela defensywnego idzie w parze z niższymi stopami zwrotu. Widać to chociażby po ostatnim roku, kiedy portfel standardowy w ujęciu złotówkowym wypracował 103,2%, a portfel defensywny 19,6%. Z drugiej strony - czy nie lepiej wypracować bezpiecznie kilka lub kilkanaście procent niż patrzeć jak inflacja pożera nasze oszczędności?

Znacie już założenia obu portfeli. Pora wyjaśnić jakie możliwości daje Kopiowanie Ruchów Tradera. Po pierwsze każdy z abonentów co tydzień otrzymuje aktualizację portfeli. Zawiera ona szczegółową rozpiskę w ujęciu procentowym. To jednak nie wszystko. Z myślą o osobach będących w trakcie budowania portfela postanowiłem dodać tzw. sentymenty. O co chodzi? Co tydzień trafia do Was skład obu portfeli, a każde aktywo jest oznaczone kolorem zielonym, żółtym lub czerwonym.

Kolory mają podpowiedzieć Wam, co zrobiłbym gdybym dziś budował portfel od zera. Zielony kolor oznacza, że kupiłbym dane aktywo w całości. Żółty - kupiłbym jedynie połowę. Czerwony - nie kupowałbym aktywa w danym momencie.

 

Informacje o zmianach w portfelu


Nie należę do osób, które raz do roku wprowadzają porządki w portfelu. Wolę reagować na sytuację rynkową i w miarę możliwości wykorzystywać nadarzające się okazje. Dlatego też średnio kilka razy w miesiącu kupuję lub sprzedaję różne aktywa, o czym abonenci są natychmiast informowani drogą mailową.

Zazwyczaj taki mail zawiera video w którym wyjaśniam dlaczego podjąłem taką, a nie inną decyzję. Dotyczy to zwłaszcza aktywów, które lądują w portfelu po raz pierwszy - wówczas dokładnie przedstawiam daną spółkę bądź fundusz. Ostatecznie chodzi o to byście wiedzieli co trzymacie w portfelu i dlaczego to trzymacie.

Poza tym w treści maila podaję podstawowe informacje takie jak: nazwa aktywa, ticker, udział w portfelu (jeśli jest to zakup), a także giełdę na której dokonuję transakcji (jeśli kupuję poza USA i Polską).

Jeśli jednak sytuacja jest prosta i jasna dla abonentów, to wysyłam wyłącznie maila z krótką informacją.

Najważniejszy jest fakt, że informacja o moich zakupach dociera do Was tak szybko jak to tylko możliwe.

 

Raporty specjalne


Wychodzę z założenia, że edukacja inwestora nie kończy się nigdy. Dlatego też jednym z elementów Kopiowania Ruchów Tradera są Raporty Specjalne. Co najmniej 6 razy w roku przesyłam abonentom specjalne opracowania. Mogą one dotyczyć interesujących aktywów, zmieniającej się sytuacji rynkowej czy nawet rozliczania swoich inwestycji.

Jak wyglądało to w ostatnim roku? We wrześniu i listopadzie wysłałem dwa raporty związane z rynkiem kryptowalut. Pierwszy z nich dotyczył Polkadot, czyli kryptowaluty, którą podsunął mi Kamil Jarzombek. Drugi tekst zawierał szczegółowy instruktaż w jaki sposób można dokonać tej inwestycji. Dzięki temu osoby, które nie miały czasu na samodzielną naukę inwestowania na rynku krypto, mogły skorzystać z „gotowca”. Kto go wykorzystał, ten miał powody do zadowolenia. W okresie kiedy wysyłaliśmy raporty Polkadot wahało sie między 4 a 5 dolarów. Później zaczęło się prawdziwe szaleństwo.

Jak widać, Polkadot przyniosła zyski liczone w setkach procent.

Abonenci Kopiowania Ruchów Tradera otrzymali w listopadzie jeszcze jeden raport. Dotyczył on spółek rolnych do których byłem wówczas (i jestem nadal) bardzo dobrze nastawiony. Raport zawierał opis kilku najciekawszych firm z tej branży. Od tamtego momentu aż do dziś każda z wymienionych spółek zaliczyła wzrost, średnio o 51%.

W styczniu pojawił się raport dotyczący przyszłości bankowości komercyjnej, a w lutym opublikowałem tekst zawierający 15 najciekawszych w moim uznaniu spółek z GPW. Także i w tym przypadku wszystkie spółki podrożały. Średni wynik aż do dziś to 33%. Uwaga, mówimy o okresie zaledwie 4 miesięcy!

Jeśli chodzi o ostatni tygodnie to w kwietniu mój zespół przygotował opracowanie dotyczące rozliczania się z zysków kapitałowych. W maju opublikowałem kolejny raport, poświęcony 15 najciekawszym spółkom surowcowych.

W tym miejscu uprzedzę pytanie, które pojawi się u wielu osób. Jeśli ktoś dokona zakupu Kopiowania Ruchów Tradera, to automatycznie zyskuje dostęp do wszystkich raportów o których wspomniałem powyżej. Z kolei jeśli ktoś chciałby przed zakupem zapoznać się z próbkami raportów, to są one dostępne tutaj.

 

Kwartalne spotkania - webinar, Q & A, sesja live


Cztery razy w roku organizuję spotkania on-line z abonentami. Zaczynają się one od mojej prezentacji, która dotyczy zarówno aktualnej sytuacji na rynku, jak i pomysłów na kolejne inwestycje. Następnie mój zespół zbiera pytania od abonentów, a ja nagrywam swoje odpowiedzi. Wszystkie te materiały są publikowane w Panelu Inwestora na stronie portfeltradera.pl.

Na koniec tego „cyklu” wszyscy chętni spotykają się ze mną na webinarze on-line, który stanowi swoistą dogrywkę do sesji Q & A. Każdy może wówczas zadać dodatkowe pytania. Łącznie to średnio 7 godzin materiałów co kwartał.

 

Goście specjalni


Cokwartalne spotkania, o których wspomniałem wyżej, będą od tej pory wzbogacone o gości specjalnych. Na każdym webinarze pojawiać się będzie przynajmniej jedna osoba powiązana ze światem inwestycji. Dzięki temu spotkania będą jeszcze ciekawsze. Jestem o tym przekonany tym bardziej, że taki schemat świetnie sprawdza się podczas trwającego kursu Inteligentny Inwestor 2021.

 

Dodatki


Niezależnie od tego co oferuję na początku, ostatecznie zawsze staram się dodać od siebie coś ekstra. Wiedzą o tym czytelnicy książki, kursanci, a także abonenci Kopiowania Ruchów Tradera.

W ostatnim roku opublikowałem więcej raportów niż pierwotnie zakładałem. Zorganizowałem też grupowe zakupy metali szlachetnych. Miały one dwie główne zalety. Dawały możliwość zakupu złota bądź srebra w cenie niedostępnej dla zwykłego inwestora.

Poza tym udało się nam wstrzelić w sam dołek. Dzięki temu setki osób kupiły metale w idealnym momencie.

Trudno powiedzieć co przyniesie kolejny rok, ale jedno mogę stwierdzić z całą pewnością: abonenci Kopiowania Ruchów Tradera znowu otrzymają ode mnie coś ekstra.

 

Wyniki Kopiowania Ruchów Tradera


Inauguracja Kopiowania Ruchów Tradera nastąpiła tak naprawdę w kwietniu 2017 roku. Wówczas w trakcie drugiej edycji kursu Inteligentny Inwestor zaprezentowałem swój portfel, a w kolejnych miesiącach zacząłem wysyłać pierwsze maile o moich ruchach na giełdzie.

Z początku notowaliśmy jedynie informacje dotyczące dat oraz cen kupna/sprzedaży poszczególnych aktywów. Na podstawie tych statystyk jestem w stanie określić odsetek transakcji zyskownych i stratnych.

Jeśli chodzi o transakcje zamknięte to 78% z nich przyniosło mi zysk, natomiast 22% stratę. Z kolei biorąc pod uwagę wszystkie transakcje (zarówno zamknięte, jak i otwarte) wyniki były niemal identyczne - 77% vs 23%.

Wraz z rozwojem zespołu Independent Trader, począwszy od sierpnia 2019 roku, zaczęliśmy prowadzić precyzyjne obliczenia dotyczące portfela. Od tamtego momentu aż do czerwca 2021 roku mój portfel wypracował zysk rzędu 107,2% w ujęciu złotówkowym. Dla porównania amerykański indeks S&P 500 zyskał 45,1%, a polski WIG jedynie 20,1%.

Jak widać, różnica jest znacząca. Warto jednak pamiętać, że sam wynik to nie wszystko. Ważna jest również zmienność jaka nam towarzyszy. Wyjaśnię na przykładzie: załóżmy, że zainwestujemy wszystkie środki w jedną spółkę, która w rok wypracuje 100% zysku. Brzmi to oczywiście świetnie, ale co jeśli w międzyczasie ta spółka zaliczy spadek o 40%? Większość inwestorów nie wytrzyma takiej huśtawki nastrojów i sprzeda akcje, zazwyczaj w najgorszym momencie.

Dążę do tego, że dobre wyniki powinny być osiągane przy możliwie jak najniższej zmienności. W trakcie tych niespełna 2 lat (od sierpnia 2019) momentem największej paniki był oczywiście luty i marzec 2020 roku. Podczas globalnego lockdownu mój portfel stracił nieco ponad 20%. Dla porównania, indeks S&P500 spadł o niemal 34%, a polski WIG - o ponad 40%!

Innymi słowy, gdybyście w lutym 2020 roku wpakowali w polskie akcje 100 tyś. złotych, to miesiąc później na Waszym koncie pozostałoby mniej niż 60 tys. złotych.

W czerwcu 2020 roku Kopiowanie Ruchów Tradera zostało rozszerzone. Największą zmianą było wprowadzenie opisanego wyżej portfela defensywnego. Dokładnie 24 czerwca odbył się webinar organizacyjny na którym odpowiedziałem na wszystkie pytania związane z Kopiowaniem Ruchów Tradera (w lipcu 2021 roku zorganizuję podobny webinar).

Od tamtej pory w ciągu roku portfel standardowy wypracował 103,2% w ujęciu złotówkowym! Dla porównania, w tym samym czasie indeks S&P500 przyniósł zysk rzędu 32%, a WIG dał zarobić 29%.

Jak większość z Was doskonale wie, mój portfel standardowy zawiera kryptowaluty. Ktoś mógłby zatem pomyśleć, że wynik przekraczający 100% wynika z zainwestowania większości portfela w kryptowaluty. W żadnym wypadku! Za każdym razem kiedy krypto zaczynały stanowić niebezpiecznie dużą część portfela, wyprzedawałem je w taki sposób, aby ich udział spadł w okolice 10%. Takie podejście bardzo mi się opłaciło. Kiedy wybrane przeze mnie kryptowaluty zaczęły w końcu mocno spadać, nie wpłynęło to zbyt mocno na wynik portfela.

Posłużę się tutaj konkretnym przykładem. W okolicach 11 maja kryptowaluty zaczęły mocno spadać. Ich udział w portfelu był jednak na tyle mały, że pomiędzy 11 maja a 7 czerwca, mój portfel w ujęciu złotówkowym stracił 5,4%. Dodam, że w tym samym czasie przykładowe Ethereum potaniało o 34,4%, a w najgorszym momencie spadki sięgały 50%!

Podsumowując, rewelacyjny wynik w ostatnim roku nie był wyłącznie zasługą hossy na rynku kryptowalut. Świetnie spisywały się także surowce i akcje z rynków wschodzących, nieźle poradziły sobie metale szlachetne.

W tym miejscu warto poświęcić kilka słów portfelowi defensywnemu, który od czasu debiutu (niecały rok) wypracował aż 19,6%. To naprawdę dobry rezultat jak na portfel, który ma po prostu chronić przed inflacją. Ani przez moment nie było w nim kryptowalut, natomiast duży udział stanowiły stabilne, dywidendowe aktywa.

W tym miejscu muszę podkreślić jeszcze jedną kwestię: wynik za ostatni rok (103% dla portfela standardowego i niemal 20% dla defensywnego) to znakomity rezultat. Powtórzenie takiego osiągnięcia w kolejnym roku byłoby niesamowitym wyczynem.

Wspominam o tym, aby nikt nie myślał, że sam zakup Kopiowania Ruchów Tradera pozwoli mu podwoić majątek w ciągu rok. W długim okresie zwrot rzędu kilkunastu procent jest świetnym osiągnięciem. Zdarzają się lata kiedy nie zarabia się nic, jak i takie kiedy można podwoić kapitał w ciągu roku.

Gdyby ktoś zagwarantował mi zysk rzędu 20% w kolejnym roku, od razu skorzystałbym z takiej oferty.

 

Podsumowanie


Kopiowanie Ruchów Tradera ma przede wszystkim wspierać Was w podejmowaniu rozsądnych decyzji na rynkach finansowych. Nie oznacza to jednak, że macie ślepo naśladować każdy mój ruch. Warto abyście zapoznali się z każdą spółką czy funduszem w które inwestuję, ale ostatecznie musicie samodzielnie ocenić czy te aktywa Was przekonują. Jeśli tak - inwestujcie. Jeśli nie - odpuśćcie sobie dany ruch i zostawcie nieco więcej środków w gotówce.

Czy Kopiowanie Ruchów Tradera jest dla każdego? Wciąż uważam, że jakiekolwiek działania na rynkach finansowych powinna poprzedzać solidna edukacja. Przez kilka lat pilnowałem aby Kopiowanie Ruchów Tradera było dostępne tylko dla osób, które ukończyły mój kurs. Dzisiaj jest to już niemożliwe. Moją książkę przeczytało ponad 30 tysięcy osób. Każdy kto zrobił to w sumienny sposób, ma wystarczającą wiedzę by wejść na rynki i budować swój zdywersyfikowany portfel. Nie jestem w stanie zweryfikować tych osób, a nie zamierzam bawić się w żadne testy sprawdzające wiedzę, bo zwyczajnie szkoda mi na to czasu. Kopiowanie Ruchów Tradera może kupić każdy, ale w tym miejscu apeluję do Was: nie róbcie tego, jeśli nie macie podstawowej wiedzy.

 

Pakiet Kopiowania Ruchów Tradera


Do tej pory Kopiowanie Ruchów Tradera było sprzedawane w dwóch pakietach: standard i premium. Postanowiłem jednak uprościć całą ofertę i wprowadzić jeden pakiet, który będzie zawierał:

- dostęp do obu moich portfeli (standardowy i defensywny) wraz z cotygodniowymi aktualizacjami,

- informacje o wszystkich zawieranych przeze mnie transakcjach,

- 6 raportów specjalnych,

- 4 webinary (prezentacja + sesja pytań-odpowiedzi + spotkanie na żywo) z udziałem gości specjalnych,

- dostęp do archiwalnych raportów i webinarów.

Kopiowanie Ruchów Tradera będzie dostępne w cenie 2750 złotych za rok. Do 10 lipca (włącznie) będzie jednak obowiązywać 10% zniżka, czyli roczny abonament będzie kosztował 2475 zł.

Tutaj ważna uwaga: jeśli ktoś posiada obecnie abonament obowiązujący np. do listopada 2021 roku, a w czerwcu skorzysta z promocyjnej ceny, to oczywiście jego abonament zostanie przedłużony do listopada 2022 roku.

Więcej informacji o Kopiowaniu Ruchów Tradera znajdziecie na stronie portfeltradera.pl. Tam też opublikowane zostały próbki dotychczasowych raportów specjalnych. Na stronę można wejść klikając w poniższy baner.

 

Trader21