Rekordowa cena złota!
Ostatnie tygodnie przyniosły wyraźny wzrost notowań złota. Zdajemy sobie sprawę, że królewski metal był już na podobnych poziomach kilka razy w ostatnich latach. Warto jednak zauważyć, że cena złota przebiła wczoraj 2140 USD za uncję i jest to rekord.
Z czego wynika wzrost notowań kruszcu? Można tutaj wymienić przynajmniej kilka czynników. Po pierwsze rynek spodziewa się, że FED w końcu zacznie obniżać stopy procentowe w drugiej połowie tego roku. Jednocześnie w ostatnich tygodniach pojawiały się dane o inflacji wyższej niż oczekiwano. Takie otoczenie sprzyja notowaniom złota.
Ważny jest również fakt, że Stany Zjednoczone cały czas potężnie zwiększają swoje zadłużenie. W tym roku na rynek trafi ogromna ilość obligacji USA, a tymczasem wielu ważnych kupców z ostatnich lat wyprzedaje obecnie ten dług. Robią tak Chiny, ale to samo robi również FED, czyli bank centralny USA. Skąd więc pochodzi popyt? Spora część tego popytu pochodzi z funduszy rynku pieniężnego, ale te środki stopniowo się kończą. W związku z tym rynek może mieć obawy czy znajdą się chętni na dług, który pojawi się w kolejnych miesiącach.
Niepewność jest też wzmacniana za sprawą wydarzeń geopolitycznych. W Stanach Zjednoczonych zanosi się na zmianę prezydenta, co może wpłynąć na politykę zagraniczną mocarstwa (np. ograniczenie pomocy dla Ukrainy). W Europie ze strony niektórych przywódców (np. Macron) pojawiają się pomysły wysłania wojsk na Ukrainę. Jednocześnie trwa rywalizacja na linii USA – Chiny, choć obie strony starają się nie przedstawiać tego w takich barwach. Wszystko to sprawia, że sytuacja na świecie jest coraz bardziej napięta, a to zawsze sprzyja notowaniom złota.
Dodatkowo kolejne kraje wpadają w recesję, a słabość gospodarcza jest widoczna gołym okiem zwłaszcza w przypadku Niemiec.
Pisząc o rekordowych notowaniach złota trzeba jednak zwrócić jeszcze uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze – mowa o cenie w ujęciu nominalnym. Jeśli uwzględnimy inflację to szybko okaże się, że złoto było kilkadziesiąt procent droższe na początku lat 80-tych. Pokazuje to jednocześnie, że metal wciąż ma spory potencjał do wzrostu.
Po drugie, cena dolarowa wciąż ustalana jest na podstawie giełdy Comex, gdzie operuje się papierowymi certyfikatami na złoto. Największe banki mają możliwość manipulowania ceną metali szlachetnych, co zresztą miało już miejsce wielokrotnie. Istnieje całkiem realna szansa, że w najbliższych tygodniach ponownie będziemy świadkami zaniżania notowań złota.
Jeśli jednak cena za uncję na trwałe przebije poziom 2200 USD, to będzie to naszym zdaniem oznaczało początek wyraźnych wzrostów, na czym zyskają również spółki wydobywcze.
Szalony rajd Bitcoina
Luty okazał się bardzo dobrym miesiącem dla kryptowalut. Bitcoin zyskał w tym czasie blisko 44%. Był to 6-ty miesiąc wzrostów BTC z rzędu. Dla osób, które nie śledzą tego rynku należy wspomnieć, że jest to efekt uruchomienia szeregu ETF-ów na Bitcoina (m.in. takich gigantów jak BlackRock czy Fidelity), które rozpoczęły swój handel 11 stycznia bieżącego roku. Od tego momentu do funduszy napłynęło 7,35 mld USD. Aby uzmysłowić Wam jak duży popyt panuje na tym rynku posłużymy się tutaj statystykami z ostatniego tygodnia lutego. Okazuje się, że ETF-y zakupiły ponad 30 tys. Bitcoinów, podczas gdy ich produkcja w tym czasie wyniosła nieco ponad 6 tys.
twitter.com
Dodatkowo możemy zauważyć również jedną bardzo ważną rzecz. Z danych przedstawionych przez Bloomberga wynika, że duży napływ do ETF-ów BTC odbywa się w momencie, kiedy obserwujemy duży odpływ środków z ETF-ów na złoto. Czy w takim razie inwestorzy wybrali Bitcoina ponad żółty kruszec? Jednoznacznie nie możemy tego stwierdzić jednak wydaje nam się, że takie zachowanie inwestorów nie jest tutaj przypadkowe. Bitcoin może być traktowany jako kolejna, obok złota, alternatywa dla dolara. Z tą różnicą, że oferuje możliwość wypracowania dużo większego zysku.
Jakie widzimy dalsze perspektywy dla tego rynku?
twitter.com
Jesteśmy coraz bliżej halvingu, który ma mieć miejsce w połowie kwietnia bieżącego roku. Jeśli nie wiecie co to jest halving, to zachęcamy do przeczytania naszego artykułu „Świetny rok w wykonaniu Bitcoina! Czy hossa dopiero się zaczyna?”.
Wydarzenie to w poprzednich cyklach było katalizatorem dużych wzrostów kryptowalut co najwyraźniej powoduje FOMO (strach przed przegapieniem hossy) nie tylko wśród inwestorów detalicznych, ale i instytucji. Widzimy to po bardzo dużych napływach środków do ETF-ów a także samej cenie Bitcoina.
Należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną bardzo istotną rzecz. Fundusze, o których wspominamy wyżej w zdecydowanej mierze kupują Bitcoiny na rynku OTC (over the counter), czyli poza tradycyjnym obiegiem. Takie transakcje dokonywane są po z góry określonej cenie, a co bardziej istotne nie mają one bezpośredniego wpływu na cenę BTC na giełdach. Z danych onchain okazuje się, że na tym rynku zaczyna brakować Bitcoinów. Oznacza to, że zakupy jakich będą musiały dokonywać fundusze przeniosą się na tradycyjne giełdy kryptowalutowe, co może dodatkowo wpłynąć na duży popyt na BTC.
Obecnie jesteśmy bardzo blisko nowego ATH a na rynku panuje skrajnie pozytywny sentyment. Oprócz wskaźnika „Fear & Greed Index” możemy to również stwierdzić po bardzo dużych wzrostach jakie widzieliśmy podczas ubiegłego weekendu na tzw. memcoinach – kryptowalutach, które często nie przestawiają żadnej wartości, nie mają żadnego zastosowania a ich wzrosty polegają po prostu na manii.
Patrząc na to wszystko w dłuższej perspektywie uważamy, że halving oraz malejąca podaż Bitcoina doprowadzi do dalszych wzrostów tego aktywa, natomiast w krótszym terminie bardzo możliwa jest korekta, która nieco oczyściłaby rynek z nadmiernej chciwości.
Czy szykuje się eskalacja konfliktu na Ukrainie?
Pod koniec lutego w Paryżu odbyło się spotkanie ponad 20 delegacji państw w sprawie wsparcia dla Ukrainy. Wydarzenie to zapoczątkowało ożywioną dyskusję w wielu europejskich stolicach, gdyż okazało się, że oprócz pomocy czysto zbrojeniowej (dostarczenie niezbędnej amunicji oraz sprzętu) pojawił się również wątek wysłania żołnierzy z krajów Europy Zachodniej i Środkowej na ukraiński front. Jak poinformował gospodarz spotkania Emmanuel Macron, nie było konsensusu w tym temacie.
Swoimi odczuciami podzielił się też premier Słowacji Robert Fico, który przekazał mediom, że na spotkaniu w ogóle nie została poruszona kwestia pokoju, a jedynie rozwiązania militarne. Przypomnijmy, że Fico razem z Viktorem Orbanem (premier Węgier) to dwaj premierzy, którzy są bardziej przychylnie nastawieni do Rosji i bardzo mocno podkreślają potrzebę pokojowego rozwiązania sytuacji. Według Fico, jeśli obecna polityka będzie kontynuowana to za 2 lata będziemy dokładnie w tej samej sytuacji tylko z nieporównywalnie większą liczbą ofiar po obu stronach konfliktu. Według niego takie działanie to prosta droga do 3-ciej Wojny Światowej.
Co wiemy o potencjalnym wysłaniu wojsk na Ukrainę? Ze słów premiera Słowacji wynika, że miałoby to odbyć się na podstawie dwustronnych umów a zakres działań nie został jasno sprecyzowany.
Chcemy w tym miejscu zwrócić uwagę na kluczowy fakt. Te informacje nie mówią o wejściu całego NATO na Ukrainę. Dotyczą jedynie wybranych krajów. Jeśli Polska wzięłaby w tym udział, to byłoby to wejście do wojny wspólnie z wybranymi krajami sojuszniczymi, najprawdopodobniej bez udziału wielu kluczowych partnerów z USA na czele. Trudno o przykład głupszej decyzji w momencie, kiedy ewidentnie powinniśmy skupić się na wzmacnianiu zdolności obronnych. Polska przekazała ogromną ilość sprzętu Ukrainie i teraz te braki trzeba nawiązką nadrobić. To powinien być nasz główny cel, a nie wychodzenie przed szereg i zaangażowanie żołnierzy na Ukrainie.
Plusem w kontekście tej sytuacji są słowa jakie wygłosił premier Donald Tusk na ostatnim spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w Pradze. Powiedział, że „Polska nie przewiduje wysłania swoich oddziałów na teren Ukrainy”. Z drugiej strony niepokoi kolejne stwierdzenie: „Uważam, że nie powinniśmy spekulować o przyszłości, czy zdarzą się takie okoliczności, które zmienią to stanowisko”.
Przypomnijmy również, że na konferencji jaką udzielił Tusk kilka dni wcześniej powiedział o potrzebie pełnej solidarności narodu polskiego z ukraińskim a także, że wyzwania przed jakimi stoi Polska są pierwszymi tego rodzaju od kilkudziesięciu lat.
Mamy nadzieję, że polskie władze zrobią wszystko, aby nie wciągnąć Polski do obecnie toczącego się konfliktu, a obecny czas wykorzystają w głównej mierze do wzmocnienia naszej obronności.
Gospodarka niemiecka w recesji
Każdy kto choć trochę śledzi sytuacje ekonomiczną na świecie zapewne wie, że ostatni rok nie był łaskawy dla Niemiec. Jak podaje tamtejszy urząd statystyczny, na skutek wielu czynników negatywnie oddziałujących na niemiecką gospodarkę, skurczyła się ona o 0,3% w 2023 roku. Tak zła sytuacja ma być pokłosiem słabego popytu światowego, wysokiej inflacji oraz braku taniego rosyjskiego gazu. Co gorsza jak wynika z wszelkich danych oraz prognoz, rok 2024 nie zapowiada się znacząco lepiej. Z ankiety przeprowadzonej przez Instytut Niemieckiej Ekonomii wynika, że spośród 47 niemieckich stowarzyszeń przemysłowych w których skład wchodzi blisko 9 tys. firm, aż połowa prognozuje spadek produkcji w ich branży, a kolejne 15 z nich przewiduje, że produkcja pozostanie na poziomie z 2023 roku. Dodatkowo 22 z nich zapowiedziały spadek inwestycji. Jak możemy przeczytać gorszy sentyment panował jedynie podczas kryzysu finansowego z 2009 roku.
Problemy niemieckiej gospodarki to złożony temat. Wydaje się, że najważniejszym z nich jest cena energii. Przypomnijmy, że Niemcy zrezygnowały z korzystania i rozwoju energii jądrowej na rzecz taniego gazu z Rosji na czym chciały budować swoją pozycję. Po ataku Rosji na Ukrainę oraz sankcjach jakie nałożył Zachód na Rosję, ceny gazu poszybowały w górę co doprowadziło do kryzysu energetycznego w Niemczech. Wysokie ceny gazu dławiły nie tylko przemysł, ale również gospodarstwa domowe. Nawet w tym momencie, gdzie wydaje się, że sytuacja została w znacznym stopniu opanowana to średnia cena energii elektrycznej w Niemczech jest dużo wyższa od średniej płaconej w Europie - 0,47 EUR/kWh względem 0,32 EUR/kWh. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda, jeśli porównamy ją z ceną jaką płacą za swoją energie Chińczycy - 0,10 EUR/kWh. Jak więc niemieckie firmy mają konkurować z produktami chińskimi bądź choćby europejskimi?
Jak podaje niemiecki minister gospodarki Robert Habeck, kolejnym wyzwaniem ma być tutaj rynek pracy. W Niemczech brakuje 700 tys. wykwalifikowanych specjalistów a pozyskanie ich nie jest proste. Okazuje się, że owi specjaliści niechętnie chcą przyjeżdżać do Niemiec a nawet jeśli przyjadą to szybko emigrują. Ma być to związane z tym, że nie czują się tam zbyt mile widziani a także ma na nich ciążyć nadmierna biurokracja. Ręce do pracy mogłyby być spokojnie pozyskane z lokalnego rynku, gdyż w Niemczech jest ok. 2,6 mln bezrobotnych, jednak brakuje im kwalifikacji a co gorsza nie wykazują oni nawet chęci, aby takie kwalifikacje zdobyć. Wydaje się, że powód jest dość oczywisty - wysokie zasiłki socjalne, które obniżają motywację do podjęcia działań. W takim wypadku widzimy coraz większy odpływ biznesów z Niemiec do innych państw, gdzie dostęp do specjalistów jest zdecydowanie prostszy.
Jeśli mówimy o problemach Niemiec to nie możemy zapomnieć także o bardzo trudnej sytuacji na rynku nieruchomości. Wysoka inflacja z jaką borykał się cały świat nie ominęła również naszych zachodnich sąsiadów. Na jej skutek stopy procentowe mocno wzrosły w krótkim czasie, a to z kolei odbiło się na znaczącym wzroście odsetek od długu zarówno dla zwykłych obywateli, jak i deweloperów, którzy nie zakładali takiego scenariusza. Wysokie koszty zadłużenia odstraszają też wiele osób, które chciałyby teraz zaciągnąć kredyt na dom. W ten sposób popyt spada jeszcze mocniej. Na skutek tej sytuacji w Niemczech bankrutują deweloperzy, którzy działali na tym rynku od lat. Obecnie branża budowlana zabiega o wsparcie rządu.
Zła sytuacja Niemiec nie wróży nic dobrego dla Polski. Ostatecznie mówimy tutaj o kraju, który jest dla nas kluczowym partnerem gospodarczym. Trudne warunki w Niemczech rzutują również na sentyment wyborców, którzy coraz częściej szukają alternatywy dla głównych partii. Jak wynika z sondaży na poparciu zyskują tutaj ugrupowania antyunijne oraz prorosyjskie co w dłuższej perspektywie może się okazać niekorzystne dla Polski. Wydaje się, że najlepszym scenariuszem dla naszego kraju byłaby sytuacja, w której bardziej umiarkowani niemieccy politycy idą w końcu po rozum do głowy i robią wszystko, aby dać oddech tamtejszej gospodarce. Mamy tutaj na myśli chociażby rezygnację z idiotycznej decyzji dotyczącej odejścia od atomu. Lepsza koniunktura w Niemczech (bez zacieśniania relacji z Rosją) byłaby korzystna dla całej Europy, a przy okazji pozwoliłaby uniknąć skrajnych nastrojów w społeczeństwie. A takie nastroje w przeszłości już miały miejsce i przynosiły tragiczne skutki.
Europejski Portfel Tożsamości Cyfrowej, czyli kolejna teoria spiskowa, która staje się faktem
29 lutego 2024 roku Parlament Europejski zatwierdził przepisy eIDAS 2.0, na mocy, których państwa wspólnoty zobowiązane są do wdrożenia europejskiego portfela tożsamości cyfrowej (European Digital Identity Wallet – EDIW).
Jeśli ktoś z Was pierwszy raz o słyszy o EDIW to najprościej mówiąc ma być to cyfrowy odpowiednik naszego dowodu osobistego, przechowywany np. na telefonie. Tak naprawdę będzie to konto w instytucji rządowej bądź prywatnej wynajętej przez rząd, zawierające praktycznie wszystkie informacje na nasz temat. W tym momencie czy to bank, czy służba zdrowia posiadają swoje bazy danych, które nie są ze sobą powiązane. EDIW ma to zmienić. Za jego pomocą dojdzie do centralizacji wszystkich takich baz danych a w efekcie nasze konto będzie zawierało wszelkie informacje na nasz temat – od wizyty u lekarza specjalisty poprzez wykaz naszych płatności.
Cyfrowa tożsamość przedstawiana jest jako duże ułatwienie dla obywateli. Za jej pomocą mamy dokonać identyfikacji osobistej, otworzyć konto w banku, złożyć zeznanie podatkowe, będziemy mogli podróżować bez zbędnych dokumentów, czy też będziemy mieli zebrane wszelkie informacje medyczne w jednym miejscu. Aplikacja ma być używana praktycznie do wszystkich procedur w których potrzebne są jakiekolwiek dane na nasz temat.
W Europie odpowiedzialnym za ten projekt jest komisarz Thierry Breton, który w listopadzie 2023 roku dumnie ogłaszał na swoim Twitterze zawarcie porozumienia odnośnie przyszłości EDIW w Europie. Problem polega na tym, że Thierry to komisarz, który głosował za cenzurowaniem Internetu w Unii Europejskiej a także nawoływał do zablokowania Twittera na terenie wspólnoty. To ten sam człowiek, który z dumą ogłaszał stworzenie paszportu cyfrowego podczas C-19. Powstaje zatem zasadnicze pytanie. Jaki jest prawdziwy cel wprowadzenia cyfrowej tożsamości? Czy w takim razie owa aplikacja posłuży nam do ułatwienia codziennego życia, czy bardziej zostanie wykorzystana jako furtka dla globalistów do wprowadzenia ograniczeń?
Przypomnijmy tylko, że wspomniana cyfrowa tożsamość jest elementem ułatwiającym wprowadzenie w przyszłości kolejnych rozwiązań rodem z totalitarnego państwa. Mowa chociażby o CBDC (waluty cyfrowe banków centralnych), które z kolei będą narzędziem do wprowadzania takich wynalazków, jak systemy punktowania obywateli (niezależnie od tego czy byłby to social scoring jak w Chinach czy system typowo skupiający się na śladzie węglowym).
Jak w takim razie wyglądają kolejne kroki z wprowadzeniem EDIW?
W ciągu kolejnych 30 miesięcy (szacunkowo koniec 2026 roku) państwa członkowskie mają obowiązek zapewnienia tożsamości osobom fizycznym i prawnym, zgodnie z określonym standardem, oraz mają udostępnić EDIW dla swoich obywateli.
W ciągu kolejnych 12 miesięcy (koniec 2027) prywatne firmy mają dostosować się i zaakceptować EDIW. Do upoważnionych podmiotów z branży prywatnej mają należeć m.in. usługi bankowe i finansowe, duże platformy internetowe, podmioty zapewniające infrastrukturę cyfrową, energię, transport, usługi pocztowe, zdrowie, edukacja.
Pomimo tego, że ciągle utrzymywane jest, że adopcja EDIW ma być dobrowolna, to niestety mamy uzasadnione obawy, że politycy nie zawsze rozumieją “dobrowolność” w taki sposób, w jaki pojmują ją zwykli ludzie. Widzieliśmy to już w przypadku paszportów covidowych.
Independent Trader Team
Konrad (ITT)
Witam serdecznie,
trwa korekta zarówno notowań uranu, jak i aktywów powiązanych z tym surowcem (spółki, ETF-y uranowe, podmioty skupujące uran).
Przychodzę z aktualizacją sytuacji oraz postaram się odpowiedzieć na pytanie, czy jest się czego obawiać.
W przypadku uranu, mówimy już o ok. 13% spadku od początku lutego.
W tym samym czasie, ETF URNM potaniał o ponad 18%.
Nie zapominajmy jednak, że uran, jak i spółki z tej branży mają za sobą bardzo dobry okres. Dość powiedzieć, że na przestrzeni ostatniego roku, wzrosty na uranie sięgały nawet 110%, a URNM ok. 80%.
W związku z tym, głębsze odreagowanie to zupełnie coś normalnego - nic bowiem nie rośnie liniowo. Nawet kryptowaluty, którymi teraz wszyscy się interesują doświadczają korekt. Przykład na przestrzeni ostatniego roku:
Tyle jeśli chodzi o notowania. Teraz sprawdźmy, czy cos zmieniło się od strony fundamentów.
Chiny są w stanie przyspieszyć najszybszą na świecie ekspansję energetyki jądrowej
https://www.bnnbloomberg.ca/china-able-to-accelerate-world-s-fastest-nuclear-power-expansion-1.2042616
„Nasz kraj ma możliwość i obowiązek jako pierwszy na świecie uznać, że energia jądrowa jest cechą ekologiczną” – cytuje Lu w wywiadzie dla China Business News. „Możliwe jest zatwierdzenie od 6 do 8, a nawet 10 jednostek rocznie i jest to bardzo prawdopodobne”.
Chiny budują nowe elektrownie jądrowe w szybszym tempie niż jakikolwiek inny kraj i do końca dekady mogą przekroczyć moce produkcyjne w USA – obecnie najważniejszym rynku – – stwierdzili we wtorkowej notatce analitycy BloombergNEF, w tym Yiyi Zhou.
Amerykańscy producenci paliwa do reaktorów otrzymają 2,7 miliarda dolarów funduszy
https://www.bnnbloomberg.ca/us-reactor-fuel-makers-get-2-7-billion-boost-in-funding-bill-1.2042075
Amerykański przemysł wzbogacania uranu otrzyma zastrzyk 2,7 miliarda dolarów w ramach zaprezentowanego rządowego projektu ustawy o finansowaniu, odzwierciedlającego wysiłki mające na celu odzwyczajenie narodu od paliwa jądrowego importowanego z Rosji.
Finansowanie, o które wnioskował Biały Dom, wpisuje się w szerszy plan administracji prezydenta Joe Bidena zakładający zakup wzbogaconego uranu bezpośrednio od krajowych producentów.
NRC publikuje plan przyspieszenia budowy reaktora jądrowego
https://www.eenews.net/articles/nrc-releases-plan-to-speed-nuclear-reactor-build-out/
Amerykańska Komisja Dozoru Jądrowego opublikowała plan mający na celu przyspieszenie rozbudowy amerykańskiej elektrowni jądrowej poprzez przyspieszenie i ułatwienie zwiększania skali wdrażania nowych zaawansowanych reaktorów w celu szybszego osiągnięcia sieci NetZero.
Episode 15 - Adam Rozencwajg, CFA (Managing Partner of Goehring & Rozencwajg)
https://www.youtube.com/watch?v=3xANjHoIrZI&ab_channel=FocusDistribution
“Chinese fuelbuyers are panicking and buying spot uranium at any price”
8 Things to Know About Converting Coal Plants to Nuclear Power
https://www.energy.gov/ne/articles/8-things-know-about-converting-coal-plants-nuclear-power
US ENERGY twierdzi, że ponad 300 elektrowni węglowych można zastąpić nowoczesnymi elektrowniami jądrowymi.
MPs back call to build four new nuclear power plants in NL
https://www.dutchnews.nl/2024/03/mps-back-call-to-build-four-new-nuclear-power-plants-in-nl/
Holenderscy parlamentarzyści wysłali „jasny sygnał polityczny”, głosując za wezwaniem rządu do zbudowania „co najmniej” 4 nowych dużych elektrowni jądrowych w Holandii, co oznacza podwojenie liczby 2 wcześniej planowanych.
Z drugiej strony niewiele nowego uranu zostanie rzucone na rynek w krótszym terminie, więc daleko jesteśmy od zaspokojenia globalnego deficytu. Osobiście uważam zatem, że mamy przystanek w drodze ku dalszym wzrostom zarówno ceny uranu jak i notowań spółek. Niewykluczone jednak, że aktualnie trwająca korekta jeszcze się pogłębi, bo nadal fundamenty rynku uranu są nierozumiane/niedostrzegane przez sporą część uczestników rynku. Uwaga inwestorów szukających zmienności (spółki surowcowe, uranowe) kieruje się obecnie w stronę kryptowalut, które radzą sobie bardzo dobrze. Zakładam, że jest jednak grupa smart money, która rozumie rynek uranu i obkupi się w tej korekcie.
Pozdrawiam,
Konrad ITT
Ostatnio modyfikowany: 2024-03-06 11:39
FreeMind
Rynek uranu to jedno, ale chętnie dowiedziałbym się co się dzieje z rynkiem spółek wydobywczych metali.
Sibanye Stillwater (SBSW), spółka chętnie przez was polecana jako firma solidnie zarządzana kiedy kosztowała 12$ za akcję, ogłosiła w ostatnim raporcie stratę 2 mld. dolarów. Dzisiaj kosztuje poniżej 4$ za akcję.
Sibanye falls to $2 bln loss, weighs capital raise if metal prices worsen
March 5 (Reuters) - Sibanye Stillwater (SSWJ.J), opens new tab on Tuesday reported a $2 billion annual loss and scrapped its final dividend, hurt by a slump in platinum group metal (PGM) prices that is forcing South African mining companies to restructure and cut jobs.
Spółki jak Largo Mining (LGO) producent wanadu, potaniał 95% od szczytu. Nawet taki gigant jak Albemarle (ALB) znajduje się 65% w dół od szczytu. Wszystkie spółki wydobywcze strasznie teraz czerpią z powodu spadku popytu od strony Chiń, oraz ogólnie niskich cen wszystkich metali.
Nie będę wymieniał dokładnie co i jak, ale na pewno wiele z tych firm znajduje się w Portfelu Tradera od dawna i obniżały potencjalne zyski tego portfela. Większość spółek surowcowych w portfelu kompletnie nie radzi sobie. Koncepcja była taka że inflacja i obniżki stóp procentowych kiedyś doprowadzą do wznowienia popytu na rynku metali, ale teraz widać że to tak naprawdę Chiny stały za tym ogromnym popytem. Beż Chiń, jaka jest szansa na odbicie na rynku metali? Czy możemy liczyć że wymuszona produkcja samochodów elektrycznych podbije kiedyś ceny metali PGM, litu, i miedzi? Sądzę że zyski portfela są głównie dźwigane do góry teraz przez świetne wyniki kryptowalut.
Jedynie spółki naftowe w Kanadzie i w Stanach dobrze sobie radzą, np. Chevron (CVX). Bershire Hathaway Warrena buffeta niedawno zwiększył swój udział w tej spółce:
Warren Buffett's Berkshire Hathaway Buys More Chevron Stock.
Last week, Berkshire Hathaway filed its 13F report for the end of 2023. Berkshire's 14.4% increase in its Chevron (CVX 0.48%) position was the standout move. With 126.09 million shares held, Berkshire has a Chevron stake worth over $19 billion -- its fifth-largest public equity holding.
Konrad (ITT)
Dziękuję za wartościowy komentarz.
Zgadzam się z tym, że kondycja Chin jest bardzo istotna od strony zapotrzebowania na różne surowce. Ten popyt nie był niestety zadowalający i bardzo mało przemawia za tym, żeby wyraźnie powrócił w krótszej perspektywie. Patrząc zatem wyłącznie na stronę popytową, otoczenie dla szerokiego rynku surowców nie jest zbyt dobre w perspektywie kilku/kilkunastu miesięcy.
Kij ma jednak dwa końce i trzeba też patrzeć na stronę podażową (głównie mam tu na myśli ograniczone możliwości zwiększenia podaży w krótkim, czy nawet dłuższym terminie). Jest bowiem przynajmniej kilka surowców, które od strony podażowej wyglądają dosyć dobrze. Mam tutaj na myśli to, że mimo ogólnego złego otoczenia dla surowców, niektóre z nich powinny zachowywać się przynajmniej stabilnie (bez znaczących spadków) w związku z tym, że:
1. Już ich brakuje (np. uran),
2. Zaraz zacznie ich brakować (np. miedź).
@Lit
@Albemarle (ALB)
Obecnie perspektywy dla litu są słabe - nadwyżka surowca na rynku + umiarkowany popyt (produkcja aut elektrycznych). W przypadku litu zatem nie pozostaje nic innego, jak czekać na kolejny cykl. Nawet najwięksi gracze jak Albemarle, czy SQM odczują pogorszenie się sytuacji na rynku. Powinny sobie jednak poradzić lepiej od małych spółek. Nie wykluczone jednak, że Chińczycy będą ograniczać dostępność litu na rynku, bo mają spory udział w przetwarzaniu tego surowca. Nie jest to na pewno dobry moment do inwestowania w lit. My mamy małą ekspozycję na ten surowiec, względem tych surowców, które naszym zdaniem mają obecnie znacznie lepsze perspektywy.
@SBSW
W kontekscie tej spółki, wiele można wyczytać już z artykułu, do którego się odnosisz. Niestety firma zmaga się ze spadkami cen surowców, które wydobywa i w krótszej perspektywie nie zanosi się, aby miały one odbić, co poprawiłoby sytuację spółki. SBSW jest w defensywie, dlatego tnie koszty i dywidendę. Długoterminowo spółka z dużym potencjałem w mojej ocenie. Krótkoterminowo przyznaję, że błędnie oceniłem perspektywy - spadki cen platynowców sprowadziły jej kurs niżej niż zakładałem i zapewne to nie koniec spadków. Wniosek na przyszłość - nie traktować cyklicznego aktywa jak aktywa długoterminowego. Pozostaje czekać do kolejnego cyklu i poprawy otoczenia dla spółki.
@Largo Inc (LGO)
Tutaj niestety bardzo dużo zależy od Chin i tamtejszego rynku nieruchomości. Strona popytowa odgrywa tu bardzo ważną rolę i w krótkim terminie nie ma się co łudzić, że będzie dobrze. Na marginesie, wanad to skrajnie cykliczny surowiec, wiec w sprzyjającym otoczeniu Largo będzie w stanie szybko odrobić spadki. Drugim poza chińskim popytem czynnikiem przemawiającym za wanadem w dłuższym terminie, jest konieczność magazynowania energii z OZE, aby miały one sens. Wanad jest surowcem wykorzystywanym do takich magazynów na dużą skalę. Largo ma na swoim koncie duży progres w kwestii tych magazynów.
@Chevron i branża oil & gas
Osobiście uważam, że przewidywanie czegokolwiek na tym rynku jest skrajnie trudne, bo jest on wysoko upolityczniony i kontrolowany od strony podażowej przez OPEC+. Weźmy choćby zachowanie notowań ropy od 7 października (atak Hamasu na Izrael). Przecież to było niemal idealne otoczenie do wzrostu cen ropy, a ta poruszała się w trendzie bocznym.
W moim odczuciu, spośród surowców, które monitoruję, najlepiej pod względem bilansu popytu-podaży wyglądają uran i miedź.
Pozdrawiam,
Konrad ITT
Ostatnio modyfikowany: 2024-03-06 15:42
janwar
Dwie osoby spośród uczestników strajku rolników przedostały się na teren Sejmu RP. Policja wobec demonstrujących użyła także siły: zastosowano pałki i gaz pieprzowy.
https://niezalezna.pl/polska/policja-uzyla-sily-wobec-rolnikow-dwie-osoby-wtargnely-na-teren-sejmu-wideo/512827
janwar
Rolnicy protestujący pod Kancelarią Premiera mieli próbować spotkać się z Donaldem Tuskiem i przekazać mu postulaty strajkujących. - Nie chciał nas pan premier osobiście przyjąć, wysłał dwie panie, które odebrały nasze postulaty. To jest upokarzające dla nas. Pan premier gardzi polskim rolnikiem, gardzi nami wszystkimi - mówił jeden z rolników, biorący udział w delegacji wysłanej do premiera.
https://niezalezna.pl/polska/tusk-nie-chcial-przyjac-delegacji-rolnikow-urzedniczki-przekazaly-ze-premier-ma-duzo-obowiazkow/512822
janwar
- W koszyczku wielkanocnym Donalda Tuska będą wyższe podatki od 1 kwietnia 2024 r. i najprawdopodobniej nie będzie to prima aprilis
https://niezalezna.pl/polska/tusk-szykuje-wielkanocny-koszyczek-muller-to-pierwszy-krok-w-kierunku-podwyzszania-podatkow/512813
Janusz_Biznesu
Jestem bardzo dobrze nastawiony do tej klasy aktywów, ale średnioroczna stopa zwrotu z tych aktywów (poza uranem) jest kiepska.
Każdy portfel powinien mieć chociaż trochę surowców energetycznych jako zabezpieczenie. Dzięki IT przekonałem się mocno do miedzi i uranu, które poza krypto i techologią stanowią dużą grupę aktywów w moim portfelu.
Keracz
Jedzie klimatyczny walec. Te rozwiązania wydrenują nasze kieszenie.
Odbywające się na terenie całej Europy protesty rolników nie zniechęcają unijnych urzędników do forsowania kolejnych rozwiązań, które przyczynią się do zubożenia europejskich społeczeństw.
Odpowiedzią na zmiany klimatyczne ma być też nowy Niebieski Ład (Blue Deal).
Źródło dotyczące węgla powoli się wyczerpuje, więc konieczne jest szukanie nowych sposobów ściągania pieniędzy - zaznacza w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" z 2-3 marca 2024 roku prof. Władysław Mielczarski, ekspert ds. energetyki. - Masowo stawia się wiatraki i panele słoneczne. Ludzie już wkrótce mają przesiąść się na elektryki. Pewien etap się kończy, więc trzeba rozpocząć kolejny: liczenia śladu wodnego - dodaje.
Woda jest podstawą produkcji praktycznie wszystkiego.
Nie brak opinii, że kwestia ta wydaje się jeszcze bardziej poważna, niż to ma miejsce w przypadku Europejskiego Zielonego Ładu, bowiem o ile znaczna część przemysłu nie wydziela znaczących ilości gazów cieplarnianych, o tyle w przypadku śladu wodnego już tak nie jest. Woda jest bowiem podstawą produkcji praktycznie wszystkiego.
Podstawową składową Niebieskiego Ładu jest ślad wodny. Służy on do określenia, jakie ilości wody zostały zużyte do wyprodukowania każdej rzeczy lub powstania usług, z jakich korzystamy.
Wymaga się od nas sprawdzania, jak dużo emitujemy gazów cieplarnianych, a wkrótce będzie to dotyczyło zużycia wody.
**
Te idee mają jeden cel: mamy stać się niewolnikami.** Wymaga się od nas sprawdzania, jak dużo emitujemy gazów cieplarnianych, a wkrótce będzie to dotyczyło zużycia wody - podkreśla prof. Władysław Mielczarski w rozmowie z "Naszym Dziennikiem". - Ślad węglowy i ślad wodny są kratami, które ustawia się wokół nas. Mamy o niczym innym nie myśleć, tylko o ochronie klimatu - zaznacza prof. Mielczarski.
Wskazuje przy tym, że zbudowano olbrzymi aparat propagandowo-ideologiczny, który w Europie tworzy setki tysięcy osób, a w Polsce są to już dziesiątki tysięcy.
Oni żyją z "ekologicznej" rewolucji. Na wolnym rynku mieliby problemy ze znalezieniem pracy, a tak mają z czego żyć - wskazuje prof. Mielczarski. - Dzięki nim obłęd coraz bardziej postępuje. A oni zdobywają coraz to większe granty i zakładają nowe fundacje - stwierdza prof. Mielczarski. Tak zbudowany aparat propagandowo-ideologiczny wywiera obecnie wpływy na decydentów.
Jest im bardzo trudno nad nim zapanować - ocenia prof. Władysław Mielczarski w "Naszym Dzienniku". - Podobne zjawiska miały miejsce w latach 70. czy 80. XX wieku. Wówczas również powoływano komitety, grupy, itd. Oni domagali się więcej socjalizmu w socjalizmie. Za każdym razem, gdy patrzę na Europejski Zielony Ład lub Niebieski Ład, to widzę je na czerwono. Odczułem to już na własnej skórze - zaznacza prof. Władysław Mielczarski.
https://www.wnp.pl/gornictwo/jedzie-klimatyczny-walec-te-rozwiazania-wydrenuja-nasze-kieszenie,811603.html
Ostatnio modyfikowany: 2024-03-06 18:57
supermario
https://banbye.com/watch/v_GQsfiQMP9I4O
NieBoskaKomedia
Jest im bardzo trudno nad nim zapanować - ocenia prof. Władysław Mielczarski w "Naszym Dzienniku". - Podobne zjawiska miały miejsce w latach 70. czy 80. XX wieku. Wówczas również powoływano komitety, grupy, itd. Oni domagali się więcej socjalizmu w socjalizmie. Za każdym razem, gdy patrzę na Europejski Zielony Ład lub Niebieski Ład, to widzę je na czerwono
Odczułem to już na własnej skórze - zaznacza prof. Władysław Mielczarski_
Tylko czekać, aż @zenek napisze, że to kolejny profesor- idiota.
Od dawna piszę, że UE to komunistyczny kołchoz z kolektywem od wdrażania nowych ładów.
Propaganada OZE zrobiła swoje.
ślad wodny
Od dawna piszę także (pamiętna dyskusja z @buffetem), że inwestycja we własne ujęcie wody i najlepiej do tego biooczyszczalnia, to jedyna uzasadniona ekonomicznie inwestycja dla domu przeciętnego Kowalskiego, żadne tam PV, wiatrak, EV idt.
Ostatnio modyfikowany: 2024-03-06 19:30
marlod
jaki tam ślad wodny, jaki tam ślad węglowy?Najekologiczniejszy sposób mieszkania to blok mieszkalny,taniej, bez spalania, ograniczone potrzeby. To jest przyszłość, a nie jakieś domy z działkami!
FreeMind
Dziękuję bardzo za analizę rynku surowców, i za przyjęcie mojej konstruktywnej krytyki. Analiza wsteczna jest zawsze skuteczna, ale możemy wyciągać wnioski na przyszłość :)
Podsumując,
1. Rynek metali (czy to platynowców czy litu) cierpi z powodu spadku popytu z strony Chin, nadwyżki podażu, wciąż niskiej produkcji samochodów elektrycznych, i cyklicznie niskich cen. Spółki jak Sibanye i Albemarle po świetnych latach dużego zysku, teraz działają defensywnie, nie wypłacają lub tną dywidendy i robią wszystko to co mogą żeby przetrwać trudny czas.
2. Nie powinniśmy trzymać spółek surowcowych długoterminowo w portfelu, nawet jeśli w momencie kupna spółka miała solidne fundamenty (jak Sibanye w 2021/2022r). To nie są dywidendowi arystokraci (z wyjątkiem Albemarle, bo ta firma jest dywidendowym aristokratą!), ich fundamenty mogą nagle i drastycznie spaść z powodu zmiany koniunktury i cykliczności na rynku surowców.
3. Na rynku uranu jednak teraz jest odpowiedni moment z perspektywy cykliczności i popytu. Spółki jak Energy Fuels, Cameco Corp, oraz ETF na spółki uranowe (URNM) lub spotowy fundusz Sprotta na uran (SRUUU) mogą przynieść zadawalające zyski.
4. Rynek miedzi (nie platynowców) musi prędzej czy później odbić, z powodu zwiększonej produkcji baterii, wiatraków, i fotowoltaiki. Takie spółki jak Freeport-McMoRan (FCX), lub nawet nasz Polski KGHM mogą liczyć na jakieś odbicie w tym roku.
EDIT: 5. Rynek ropy naftowej jest mocno upolityczniony, to fakt. Ale posiadając akcje Chevrona, to grasz wspólnie z Warrenem Buffetem. Myślę, że nie odważyłbym grać na rynku przeciwko niemu, czyż nie? Tacy wpływowi ludzie mają kontakty i wiedzę o rynku, którą większość inwestorów detalicznych nie ma :)
Pozdrawiam
FM
Ostatnio modyfikowany: 2024-03-06 19:50
Hansclosx
@komedia
jaki tam ślad wodny, jaki tam ślad węglowy?Najekologiczniejszy sposób mieszkania to blok mieszkalny,taniej, bez spalania, ograniczone potrzeby. To jest przyszłość, a nie jakieś domy z działkami
Zgoda tylko że o ekologię tutaj się nie rozchodzi A o wysysanie kapitału społecznego oraz ograniczanie dostępu do rynku A przy okazji to źródło zarobku na ekologię dla podpietych pod system.
Ostatnio modyfikowany: 2024-03-06 19:55
NieBoskaKomedia
I jeszcze jedno.
Pan Profesor nie musi się martwić o rosnace koszty bytu dla siebie i przeciętnego Kowalskiego.
Zenek napisał pod poprzednim artykułemł, że: "Statki z bateriami już płyną, teraz tylko. dostawa "loko" do posesji i każdy kto ma PV wypnie się na dostawców energii- teraz już przez całe 12 miesięcy w roku. Zatem ceny energii, wraz ze słabnącym popytem (przydomowe elektrownie i magazyny energii dla wszystkich) powinny szybko spadać! :)
Ostatnio modyfikowany: 2024-03-06 19:58
supermario
https://www.youtube.com/watch?v=bcuK07RaMPI
NieBoskaKomedia
The Kvanefjeld project: A potential world-class supplier of rare earths
Energy Transition Minerals Ltd’s Kvanefjeld project can potentially satisfy Europe’s need for rare earths for the foreseeable future.
The Kvanefjeld project has an established (JORC 2012 compliant) mineral resource of more than one billion tonnes, within which is an ore reserve of 108 million tonnes, sufficient to sustain a 37-year mine life. The size of the resource and the rate of conversion of resources into reserves suggest that the project could operate for significantly longer than the initially planned 37 years_.
Furthermore, Energy Transition Minerals, through Technology Metals Europe (its partner in Spain), has applied for four new lithium-tin-tungsten exploration licences (‘permiso de investigación’) in the provinces of Salamanca and Cáceres, Western Spain, named ‘Aldeadávila’, ‘Hinojosa’, ‘El Payo’, and ‘Salvaleón’. ETM Spain will hold the permits, each providing priority and exclusivity for three years over 177.3 km2.
Once granted, Energy Transition Minerals will hold Europe’s largest lithium exploration licence area. The company is preparing initial exploration programmes to commence as soon as the licences are officially granted.
The company remains committed to developing the Kvanefjeld project and looks forward to working with the Government of Greenland on viable development paths. The company will continue to work with Greenland communities to address any concerns and develop the Kvanefjeld project in a manner that will minimise environmental impacts and provide benefits to Greenland for decades ahead
https://www.innovationnewsnetwork.com/the-kvanefjeld-project-potential-world-class-supplier-rare-earths/39520/
Ostatnio modyfikowany: 2024-03-06 21:04
lenon
"Zenek napisał(...)"
Zenek tego nie napisał.
Zenek napisał:
"Już wypłynęły statki z bateriami w cenie 300 PLN za kWh (loko moja posesja 500 PLN). Przy cenie 1 kWh w monopolu na poziomie 1,20 brutto w sezonie wiosna, lato, zima konsument pokaże goły tyłek kołchozowi. Ciekawe co powie elektrownia węglowa."
Oczywiście każdy jest omylny nie wyciągając tu Twoich błędów ortograficznych. Każdy średnio rozgarnięty, kto zabiera głos w tym temacie wie że w zimie instalacja PV prądu praktycznie nie produkuje. Miała być jesień jest zima. Nigdzie też nie napisałem, że każdy kto ma PV i oczywiście nie przez 12 miesięcy bo choćby jesieni nie było. Wystarczy, że przez to, tylko w okresie wiosna, lato spadnie zapotrzebowanie na energię o 2-3 GW, a będzie to w nocy, elektrownie węglowe będą w ciemnej d...e.
Co wtedy zrobi kołchoz? O nie nie, to nie jest wolny rynek. Podniesie ceny energii, bo przecież elektrownie kołchozu nie mogą stracić. Trzeba sobie wypłacić postojowe. A jak że. To doprowadzi do jeszcze większej opłacalności różnych innych alternatyw. Już teraz taryfy dla firm są mniej opłacalne od produkcji energii agregatami na gaz ziemny. Spirala zacznie się nakręcać.
Nie wyskocz mi tylko jesienią z rozliczaniem moich przewidywań. Gigantyczne problemy którymi będą epatować nagłówki obwiniając zielonych Zenków i komunistycznych anarchistów, lewaków wymyślonych przez Stalina i wybitych do nogi zobaczysz za 2 - 3 lata.
Tak się skończy, oczywiście nie za 2 -3 lata monopol czarnych komedii i im podobnych fanatyków centralnego sterowania.
@prof. Władysław Mielczarski
Jak się dobrze w niego wczytasz, to między wierszami wyjaśnia dosyć dobrze jak na skostniałego w systemie energetycznym, którego sam był twórcą (ciężko byłoby mu teraz zacząć go krytykować), o co chodzi, a raczej nie chodzi w "zielonym ładzie".
Poczytaj, może uwolnisz się od jakiejś klapki.
Ostatnio modyfikowany: 2024-03-06 21:31
Arekb52
lenon
"Tusk nie chciał przyjąć delegacji rolników. Urzędniczki przekazały, że "premier ma dużo obowiązków""
Przecież to nie była delegacja rolników, tylko pisich funkcjonariuszy.
Ja wiem, że Ty masz krótką pamięć, ale może przypomnij sobie jak przez ostatnie osiem lat do protestujących wychodzili przedstawiciele władzy.
JC
> EDIW ma to zmienić. Za jego pomocą dojdzie do centralizacji wszystkich takich baz danych a w efekcie nasze konto będzie zawierało wszelkie informacje na nasz temat
Nieprawda. Nadinterpretacja pod antyunijną agendę. W efekcie będzie minimalizacja biurokracji oraz ułatwienie wglądu w instytucje posiadające nasze dane osobowe. Połączone urzędy i firmy będą musiały spełnić szereg warunków aby się zintegrować, prawdopodobnie włączając udokumentowane mechanizmy sprzątania naszych rekordów z bazy, na nasz wniosek. Dla was "kontrola tożsamości przez obywatela" to pic na wodę, a dla normalnych czytelników filar zaufania do tej inicjatywy.
Mnie osobiście krew zalewa gdy mam ponownie wpisywać gdzieś swoje dane. Urzędy, placówki NFZ, sądy, to wszystko powinno móc sobie pociągnąć moje dane. Ja chcę co najwyżej podać PESEL i nie robić z siebie idioty udowadniając, że wiem jak się nazywam i jak zapisać moje nazwisko.
Program ma udostępniać te dane i zredukować biurokrację oraz wyeliminować błędy, gdy ktoś gdzieś ma nazwisko przepisane z zbłędem, albo nieaktualne. Są sprawy spadkowe i są inne komplikacje, które obciążają i denerwują obywateli. Można oczywiście rozdmuchać wizję totalitaryzmu i umniejszać zyski tego rozwiązania. Mam nadzieję że z taką samą werwą ograniczacie dane oddawane Microsoftowi instalując na pecetach Linuksa, uciekając od Google w DuckDuckGo albo Presearch, albo zastępując iPhone Pixelem z GrapheneOS albo Fairphone z E/OS. Jeśli nie, to proszę pokazać jaki wpływ na prywatne korporacje ma ludność jakiegokolwiek kraju, gdy korporacja nas szpieguje i sprzedaje zgromadzone informacje? Wybieramy nowy zarząd Apple w wyborach powszechnych? Czy może wpłyniemy na zachowanie Google blokując drogi ciągnikami? Największe na co nas stać, to Class Action Lawsuit i kara/ugoda na poziomie 5% przychodów.
Żeby nie było, że EDIW ma dla mnie same plusy.. Gdy się czyta artykuły, to wizja jest faktycznie co najmniej niezdrowa. Jaka jest szkodliwość społeczna kupowania alkoholu w sieci przez nastolatki? Czy wynajem auta jest faktycznie taki problematyczny i tak trudno udowodnić, że mamy uprawnienia i właściwy wiek? Pismaki ponosi wyobraźnia. EDIW nie musi być niczym więcej niż nieco przypakowaną europejską wersją aplikacji mObywatel.
Zgr
WSZYSTKIE wyroki były dla mnie korzystne.A to już czwarta dekada
Nie każdy jest tak obcykany dlatego czasem woli im zapłacić podatek.
Jeśli znasz obecne prawo handlowe między ue a wb i wb i krajami poza ue to bym z chęcią posłuchał.
JC
> [niebieski ład vs hajs w kieszeni]
To jest opinia w stylu "patrzę przez dziurkę od klucza i gówno widzę". Zacznijmy od definicji wody słodkiej. To zasób nieograniczony, czy ograniczony? Kto ma do niego prawo w pierwszej kolejności - ogół społeczeństwa/państwo czy prywaciarz co kupił ziemię obok ujęcia wody, jezior lub rzeki? Jak mamy reagować na konflikt interesów gdy w kranach woda poleci, ale klasy IV a okaże się, że to zakłady wyssały klasę II bezpośrednio (jak Nestle) lub pośrednio przez elektrownie, bo prąd dla biurowca to priorytet.
Drugi problem - czekamy na kryzys w trakcie najbliższej suszy aby uzmysłowić sobie - hm... może warto coś z tym zrobić, czy może lepiej zaangażować się w niebieski tfu-ład (po polskim ładzie "ład" ma już tylko negatywne nacechowanie).
Wracając do przekazu profesora w postaci zlepku wypowiedzi typu hot take... Profesor wolałby żeby w kieszeni Kowalskiego było wincyj złotówek, to gdy z kranu polecą siki, pierwsze pół roku przetrwa na butelkach wody z marketu. Albo zagra tym w kasynie i może pomnoży kapitał, potem uruchomi umysł genialnego stratega i nie rozpuści na dziwki i ajfony, tylko da nogę z kraju gdy się zacznie p-dolić... to może nie jest takie głupie. Bogaci frajerzy uciekną to spadnie zapotrzebowanie i może w kranie znów poleci normalna woda.
@NieBoskaKomedia
> inwestycja we własne ujęcie wody (...), to jedyna uzasadniona ekonomicznie inwestycja dla domu (...) żadne tam PV, wiatrak, EV idt.
Ten agregat na co pracuje i uzdatnia wodę? Na węgiel, na korbkę, na słowo honoru? Może lubisz taką naturalną z zapachem siarki (zgniłego jaja). Podstawą jest prąd. Nie masz prądu, to nie masz wody. Masz awarię, nie masz wody. Wszędzie można zrobić odwiert do ujęcia wody? Jak się dowiercicie ze wszystkimi sąsiadami na osiedlu, to każdemu starczy?
Ostatnio modyfikowany: 2024-03-06 23:18
janwar
@janwar
"Tusk nie chciał przyjąć delegacji rolników. Urzędniczki przekazały, że "premier ma dużo obowiązków""
Przecież to nie była delegacja rolników, tylko pisich funkcjonariuszy.
----dla jakiego kraju ty pracujesz?
NieBoskaKomedia
Which ASX uranium stocks are in the development pipeline?
But a number of ASX miners have outlined plans and even put dates on when they think they will be supplying to customers. On the ASX currently only BHP (ASX:BHP), as a by-product of its Olympic Dam copper mine, is actually selling uranium but that list is poised to grow.
There is no guarantee they will all get up and less of a guarantee they will succeed and meet expectations set out in their studies.
But ASX listed uranium companies — including and dominated by predominately TSX listed NexGen Energy — are planning to add up to 60Mlb of annual supply to the market in the coming years.
This is our rundown of the ASX uranium companies expecting to pull pounds from the ground in the next few years
https://stockhead.com.au/resources/which-asx-uranium-stocks-are-in-the-development-pipeline/
Boss, PDN, PEN, Silex itd.
Ostatnio modyfikowany: 2024-03-07 07:55
NieBoskaKomedia
Wszystko pod linkiem :)
Arbitraż trwa. Niebawem jego wynik. Zakładam zwyvięstwo po długich bojach. Zważywszy na ew.kwotę odszkodowania, unijnych urzędasów którzy tam ostatnio latają itd- dostaną pozwolenie na wydobycie z ograniczeniami.
Ostatnio modyfikowany: 2024-03-07 08:00
NieBoskaKomedia
In this report, you’ll learn:
Things I got right about the crashes of 2008 and 2020… and things I got wrong.
Why gold’s first move might surprise you.
Six reasons the odds of a crash will likely remain elevated.
When investors should look to sell.
How to decide what to do using my handy-dandy Doomsday Decision Matrix.
How to react if the crash never comes.
How major US crashes have played out.
Why the 2020 crash is an outlier.
How to go on a doomsday shopping spree.
Why I expect to buy more than gold and silver stocks this time.
Why I remain in the markets despite the risk of a crash.
How to allocate capital during the various stages of the crash and recovery.
What will rebound the fastest from the bottom.
A diversification play that will make some gold bugs cringe.
And much more
https://independentspeculator.com/market-crash-survival-kit
NieBoskaKomedia
Znawca wikipedii (@ZZ) już ci odpisał?
Pamiętaj. Każdy profesor to głąb. A szczególnie ten, co w kolektywnych ładach UE, widzi szaleństwo i utopię!
Nauka i wykształcenie, zawsze wzbudzały obrzydzenie i trwogę u półgłówków ;)
Ostatnio modyfikowany: 2024-03-07 08:30
NieBoskaKomedia
Analitycy PKO BP wskazali możliwe powody wzrostu inflacji
https://forsal.pl/gospodarka/inflacja/artykuly/9450027,analitycy-pko-bp-wskazali-mozliwe-powody-wzrostu-inflacji-komentarz.html
R!ff
Wracają Tuskowe standardy:
https://www.youtube.com/watch?v=GuLa_ldVAV4&t=12s
Tutaj grupka prowokatorów:
https://twitter.com/sawa_calinski/status/1765412971046408646?t=bKwDQJ2ULH1e0AyUg6gxAg&s=19
I następni:
https://x.com/KtoManipuluje/status/1765409421314666904?t=xc7-KYGnpaVNEjPWXHKPqQ&s=07
Na twiterze dużo, dużo więcej, jak to niby rolnicy "prowokują" policję. O ile stanie w miejscu to prowokacja.
Jaśli to wydarzyłoby się za rządów PiS, to na świecie rozeszłoby się to tak "Totalitarny reżim w Polsce walczy z obywatelami" i pewnie na drugi dzień już w UE debatowaliby jak jest łamana praworządność i jak tu ukarać Polskę. A że mamy PO to dzień jak codzień. O tam wprowadzanie europejskich standardów.
Bosak: "Klasyka gatunku. Jeśli policja chce wywołać zamieszki czy mieć pretekst do zatrzymań to wysyła zwarte oddziały prewencji w kaskach, pancerzach i z pałkami, spycha stojących ludzi, wali gazem w tych co stoją z brzegu, a później już wszystko samo się nakręca."
https://x.com/krzysztofbosak/status/1765630322459181222?s=20
https://x.com/GenKiszczak/status/1765414754753855807?s=20
https://x.com/sjastrzebowski/status/1765607448629457090?s=20
Ostatnio modyfikowany: 2024-03-07 09:17
NieBoskaKomedia
Bosak...
To ten sam, co należał do młodzieży wszechpolskiej?
Mój Boże.
Bosak, Hołownia, Tusk....polish_wealth ma rację. Idzie koniec świata! ;)
Ostatnio modyfikowany: 2024-03-07 09:24
R!ff
https://www.youtube.com/watch?v=PI_Xm_OmFWc&t=17s od 7:40
https://x.com/anna_szopa/status/1765493649888928046?s=20
@NieBoskaKomedia
Nie, zdaje się to nie ten ;)
Tomaszabc
Takie fejki latają po sieci:
W kwestii buntów rolników:
Arekb52
Keracz
> [niebieski ład vs hajs w kieszeni]
To jest opinia w stylu "patrzę przez dziurkę od klucza i gówno widzę". Zacznijmy od definicji wody słodkiej. To zasób nieograniczony, czy ograniczony? Kto ma do niego prawo w pierwszej kolejności - ogół społeczeństwa/państwo czy prywaciarz co kupił ziemię obok ujęcia wody, jezior lub rzeki? Jak mamy reagować na konflikt interesów gdy w kranach woda poleci, ale klasy IV a okaże się, że to zakłady wyssały klasę II bezpośrednio (jak Nestle) lub pośrednio przez elektrownie, bo prąd dla biurowca to priorytet.
1) Nie wiem co dokładnie wolałby pan profesor, a czego nie, ale w artykule ewidentnie powiedział, że kolejnym (wg. mnie, jednym z wielu) batem/narzędziem opresyjnego nacisku ludu zamieszkującego tereny Eurokołchozu będzie ,,woda", jej jakość i dostępność - zapewne coraz bardziej ograniczana przez Eurokratów i jej cena - zapewne coraz wyższa. Czyli dalsze systematyczne, małymi krokami (inaczej żaby się nie ugotuje) zniewalanie ludzi/,,zasobów ludzkich" i ograniczanie ilości, bo przecież matka ziemia jest przeludniona, a ponadto płonie. Oczywiście wszystkie działania były i są podejmowane/wdrażane dla naszego dobra i bezpieczeństwa w imię hasła ,,Nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwy".
2) Zarobiłeś się swoją odpowiedzią i nie podałeś definicji wody słodkiej. :-))
3) Czy wypowiedź pana profesora czytałeś przez dziurkę od klucza? :-))
@ NieBoskaKomedia
Tylko czekać, aż @zenek napisze, że to kolejny profesor- idiota.
Od dawna piszę, że UE to komunistyczny kołchoz z kolektywem od wdrażania nowych ładów.
Propaganada OZE zrobiła swoje.
Dziękuję za komentarz. Dzięki temu poznałem ,,miejscowego" @Zenka oprócz tego, co śpiewająco milionów złotówek się dorobił. :-))
Hansclosx
Walka o władzę i Polskę trwa.
Konrad (ITT)
@Janusz_Biznesu
Dziękuję za komentarz.
Jestem bardzo dobrze nastawiony do tej klasy aktywów, ale średnioroczna stopa zwrotu z tych aktywów (poza uranem) jest kiepska.
Pełna zgoda, przy czym trzeba podkreślić jedną kwestię.
Wybrane surowce znacząco podrożały miedzy 2020 a 2022 rokiem w związku m.in. z globalnym lockdownem czy wojną na Ukrainie. Wraz z tym, jak czynniki, które napędzały hossę na surowcach straciły na znaczeniu, nadeszły spadki/trend boczny, które trwają już też ok. 2 lata. To jest właśnie cykliczna natura surowców, co nie zmienia faktu, że w ujęciu długoterminowym surowce pozostają niedowartościowane względem innych aktywów, np. akcji. Sztuką jest aby w tym długoterminowym (generalnym)cyklu surowcowym, odpowiednio alokować kapitał, żeby wykorzystywać cykliczność konkretnych surowców.
Każdy portfel powinien mieć chociaż trochę surowców energetycznych jako zabezpieczenie. Dzięki IT przekonałem się mocno do miedzi i uranu, które poza krypto i techologią stanowią dużą grupę aktywów w moim portfelu.
Otóż to, dlatego w ramach Portfela Tradera posiadamy ekspozycję na surowce energetyczne, ale ma ona adekwatny udział w portfelu.
Przy okazji miedzi, dla zainteresowanych...
Ostatnio Sprott, znany i renomowany emitent ETF-ów powołał nowy ETF skupiony na spółkach miedziowych. To bardzo dobra informacja, bo po pierwsze, dotychczas na rynku do wyboru były tylko dwa ETF-y skupione na spółkach miedziowych:
1. COPX
2. COPJ (na marginesie - też od Sprotta).
... po drugie, sam fakt powstania takiego ETF-u pokazuje, że branża miedziowa w obliczu perspektyw samej miedzi zyskuje na zainteresowaniu.
Nowy fundusz ma ticker COPP. Na chwilę obecną jest zbyt mały, aby bezpiecznie w niego inwestować. Z czasem jednak może być ciekawą alternatywą dla COPX.
Więcej na temat tego ETF-u tutaj:
https://sprottetfs.com/copp-sprott-copper-miners-etf/
@Keracz
@ślad wodny
Temat został kiedyś podniesiony przez W. Gadowskiego w tym komentarzu (link do dokładnego momentu):
https://youtu.be/Rhq_ezfMB8I?t=2740
@FreeMind
Analiza wsteczna jest zawsze skuteczna, ale możemy wyciągać wnioski na przyszłość
Dokładnie o to chodzi.
2. Nie powinniśmy trzymać spółek surowcowych długoterminowo w portfelu, nawet jeśli w momencie kupna spółka miała solidne fundamenty (jak Sibanye w 2021/2022r). To nie są dywidendowi arystokraci (z wyjątkiem Albemarle, bo ta firma jest dywidendowym aristokratą!), ich fundamenty mogą nagle i drastycznie spaść z powodu zmiany koniunktury i cykliczności na rynku surowców.
Jest w tym sporo racji. Na ogół spółki surowcowe zachowują się cyklicznie, ale istnieją też zarówno spółki, jak i ETF-y na spółki surowcowe, które niwelują tę cykliczność i pozwalają na nieco bardziej długoterminowe inwestowanie. Tak czy inaczej, moment zakupu jest ważny. Na marginesie, sporo czasu w ostatnich miesiącach przeznaczam właśnie na znalezienie pewnych prawidłowości czy też backtesty różnych spółek surowcowych, aby wyrobić sobie lepszy pogląd na tą cykliczność vs. trendowość.
Takie spółki jak Freeport-McMoRan (FCX), lub nawet nasz Polski KGHM mogą liczyć na jakieś odbicie w tym roku.
Co do FCX - pełna zgoda. W przypadku KGHM-u obawiam się nadużyć ze strony polityków. Alternatywy jednak na polskim rynku nie ma, więc te obawy schodzą na dalszy plan.
Ale posiadając akcje Chevrona, to grasz wspólnie z Warrenem Buffetem. Myślę, że nie odważyłbym grać na rynku przeciwko niemu, czyż nie?
Prywatnie w ogóle mnie ten sektor do siebie nie przyciąga. Nawet fakt, że Buffett, którego bardzo szanuje, inwestuje w Chevron mnie nie przekonuje. To on ma ew. dostęp do informacji dających przewagę - nie ja. Nie kupuję czegoś, jak sam nie jestem przekonany. Z tego samego powodu osobiście nie inwestuję w krypto. Gratuluję jednak wszystkim tym, którzy są zarobieni po ostatnich wzrostach.
Dobrego dnia,
Konrad ITT
janwar
Wandale sterowane przez PiS przy poparciu i wsparciu służb Rosji i Białorusi udajace rolników już podobno w okolicy sejmu.
Walka o władzę i Polskę trwa.
----czyli ty taż pracujesz dla wrogiego Polsce państwa?
Czy ci wandale wg ciebie nie karmią twojego brzucha?
janwar
Przy tym wciąż niepobity w ujęciu realnym pozostaje rekord ze stycznia 1980 roku. Ówczesne 850 USD (a tyle w porywach kosztowała wtedy uncja złota) w dzisiejszym pieniądzu warte byłoby blisko 3 370 USD - wynika z oficjalnego kalkulatora inflacyjnego amerykańskiego Biura Statystyki Pracy. A do takiego poziomu złotu jeszcze bardzo wiele brakuje.
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Zloto-z-nowym-rekordem-Powell-obiecuje-ciac-stopy-8707088.html
FreeMind
Dziękuję ponownie za odpowiedź.
Ostatni temat, o który chciałbym zahaczyć w tym wątku to surowce rolne oraz spółki surowców rolnych.
Na poziomie makroskopowym takie czynniki jak inflacja, lockdowny, oraz rozpoczęcie wojny na Ukrainie w 2022r spowodowały wystrzał cen zboża w górę. Dodatkowo cena gazu ziemnego wzrosła, a przecież gaz jest kluczowym składnikiem w produkcji nawozów rolnych.
Spółki takie jak np. Bunge, Archer Daniels Midland, Hormel Foods doświadczyły już porządną korektę w drugiej połowie 2022r i 2023 roku po hossie w marcu 2022r, i są teraz bardzo atrakcyjnie wycenione.
Archer Daniels Midland (ADM) i Hormel Foods są dywidendowi arystokratami, a Bunge też płaci rosnącą dywidendę od conajmniej 2014 roku według ich strony.
Czy myślisz że teraz po korekcie jest dobry moment wejścia w rynek surowców rolnych z perspektywy tej cykliczności, o której rozmawialiśmy?
Preferowałbyś amerykańskie giganty jak ADM i Hormel Foods czy warto też spojrzeć na europejskie firmy jak np. na Norweską firmę produkującą nawozy Yara International (OSL: YAR).
Zakładam, że nie tylko ceny zboża wchodzą tutaj w grę, ale też cena gazu ziemnego. Obie rzeczy są bardzo tanie, szczególnie uwzględniając inflację.
Czynniki geopolityczne jak przyszłość wojny na Ukrainie też należy uwzględnić. Na razie Ukraina daje radę eksportować (przynajmniej częściowo) swoje zboże z portu w Odessie na Morzu Czarnym.
Pozdrawiam,
FM
Ostatnio modyfikowany: 2024-03-07 14:28
JC
> Zarobiłeś się swoją odpowiedzią i nie podałeś definicji wody słodkiej. :-))
Masz rację. Chodziło o zadanie sobie pytań. Woda słona jest generalnie bezużyteczna dla ludzkości. Woda słodka to 2.5% zasobów na kuli ziemskiej w tym ponad 60% jest na Antarktydzie, a nie w źródełkach do których jest podłączona Twoja rura.
Z niedoborem wody zmagają się już niektóre stany USA, są też regiony poza Afryką, gdzie infrastruktura zawiodła i całe miasta są zależne od dostaw cysternami - ludzie dymają z kanistrami, katastrofa. W niektórych regionach Chin woda jest zatruta przez kopalnie i przemysł wydobywczy. Oczywiście można zapytać "po co tam się osiedlali, niech się wyprowadzą". Mi osobiście zwisa ich los, chodzi bardziej o fakt, że są przykłady kryzysów i tego jak państwa są niezdolne do cofnięcia lub naprawy tego stanu. Co mogą zrobić inne kraje? Czekać aż się mleko wyleje w Europie?
Europejskie kraje są bardziej egalitarne, dyskutują i starają się rozwiązać problemy wspólnie. To ma sens aby uzmysłowić społeczeństwu, że woda jest zasobem ograniczonym. "Ślad wodny" to jakaś wykręcona pseudo-ideologia, ale hej... media są jakie są - szukają sensacji i żerują na strachu. Kiedy plany na kryzys wodny są omawiane normalnie, to tego się z Oneta i telewizji nie dowiesz. Musi dopiero jakiś odklejony patol opowiedzieć o odbieraniu wolności, aby zostać skrytykowany przez czujnych "patriotów", podpięty pod teorie spiskowe aby wzniecić burzę gówno-newsów. Efekt jest tylko taki, że ludzie o anty-unijnych poglądach mają więcej kapiszonów do strzelania (jak pan profesor). Nie wierzę aby za mojego życia ktokolwiek mi podłączył do licznika wody lub prądu "social credit score". Zawsze chodzi tylko o świadomość społeczną. Nawet to co Banki wprowadzają (liczenie śladu węglowego z listy transakcji) - wygląda głupio i jest groteskowe, ale nie ma i nie będzie miało przełożenia na karanie zwykłych ludzi. Egalitarne społeczeństwa tego nie potrzebują. Zaciekłym przeciwnikom tych pomysłów po prostu miesza się koncepcja modelu wschodniego (prawo silniejszego, totalitaryzm) z progresywnymi ideami, które są radykalne tylko dlatego, że ingerują w organiczny (ale niekoniecznie racjonalny) porządek będący koniec końców i tak wypadkową przeszłych decyzji i błędów... sorry za ogólniki. Mówiąc prościej - niebieski ład–srad. Możesz karmić się fast-foodem lub szukaj wartościowego przekazu pod spodem. Fast-food: "Unia nas chce karać za kąpanie się w wannie". Slow-food: "Zmiany klimatyczne spowodują okresowe problemy z wodą i ten fakt nie jest ignorowany przez klasę rządzącą".
Oczywiście entuzjaści fast-foodu będą walczyć o swoje rzekomo zagrożone wolności obywatelskie. Korzyści z tego małe i tylko służy algorytmom Twittera, FB, itp. Według badań stanowią oni statystycznie 15-20% społeczeństwa efektywnie vetując progresywne inicjatywy. Horyzont na długość swojego nosa. "niebieski łád zły, bo muszę mieć więcej hajsu". Eh... Co innego gdyby pan profesor wspomniał w tej samej wypowiedzi o większym opodatkowaniu ultrabogatych, jako alternatywie dla podatku od wody i źródła kasy na infrastrukturę i technologie minimalizujące problem i przyszłe kryzysy. Albo o monitorowaniu zużycia wody przez zakłady (wydobywcze, przetwórcze, produkcyjne, data centres), lub likwidacji przyczyn (betonoza, złe praktyki w rolnictwie, tamowanie lub zatruwanie rzek).
Na marginesie, gdy w Teksasie były fale upałów, ludzie odpalali klimę w czasie gdy konwencjonalne elektrownie zmagały się z niedoborami wody i obciążeniem, to OZE uratowało ludzi od blackoutów. U nas OZE jest za mało, więc jak @Komedia nie zamontuje paneli, to nie będzie ani klimy, ani wody. Wygląda na to, że do tej inicjatywy trzeba dobrać pakiet z 200l baniakiem rezerwowym lub agregatem na benzynę.
Ostatnio modyfikowany: 2024-03-07 14:42
Dante
- ECB keeps policy at record 4%
- Lagarde seen paving ground for June rate cut
- Projections show lower growth and inflation this year
https://www.reuters.com/world/europe/ecb-hold-rates-take-baby-steps-towards-first-cut-2024-03-06/
NieBoskaKomedia
Dziękuję za komentarz. Dzięki temu poznałem ,,miejscowego" @Zenka oprócz tego, co śpiewająco milionów złotówek się dorobił. :-))
Ten sam typ człowieka i ten sam sposób na "dorobek"! :)
Musisz sobie zadać jedno pytanie. O co ten cały zgiełk z OZE i całym tym "zielonym ładem", szufladkowaniem każdego jego przeciwnika do rangi brudasa od kopalnych itd.
Co jakiś czas, zalewarowanemu światu i jego gospodarkom zoombie oraz wielkim kasynom jak Wall S.- potrzebna jest moda, trend i finansowa nowa bańka (dot.com, nieruchy itd)
Lata zaniedbań w energetyce, doprowadziły do tego, że ten sektor idealnie się do tego nadaje- więc jest on beneficjentem datków, dotacji, wsparć itd.
Zaniedbywany całymi dekadami, wymaga natychmiastowej pomocy, bo wieszcze oznajmiają światu, że powymieramy z braku energii. Więc, czy jest to ekonomicznie uzasadnione czy nie, kasa do OZE płynie. Najlepiej aby płynęła bez jakiegokolwiek ekonomicznego uzasadnienia- im wiecej tym lepiej, bo wtedy bańka rośnie tak jak rosnąć powinna- czyli jak szalona! ;)
A kliku nieudaczników, którzy w normalnym otoczeniu sobie nie radzą- zarabia przy tym kasę wraz z Państwem, bo normalnie kopali by dziury w ziemi.
W efekcie takiego stanu rzeczy, paru idiotom, którzy zapominają, że od produkcji energii jest elektrownia, wydaje się że z PV na dachu pozwoli im uniezależnić się od systemu energetycznego w imię wolności.
De facto, zarabiają na tym nieudacznicy, którzy "ratują świat", wciskając staruszkom przez telefon chiński chłam PV ,"loko do posesji"!
Oczywiście wypisują bzdury, jakoby do zasilenia klimatyzacji (piszą tylko o okresach kiedy słońca jest najwięcej) w trakcie blackoutu raz na "ruski rok", trzeba utrzymywać na swym dachu baterię PV, a najlepiej dwie. Jak im napiszesz, że agregat wystarczy, to napiszą że dystrybutory na stacji paliw też są "na prąd" itd.
I tak to leci! ;)
Ostatnio modyfikowany: 2024-03-07 15:54
Lech
Hansclosx
Nie żeby mnie interesowały kryptowaluty bo wolę realną wartość tylko że postęp wymaga nowych narzędzi bo stare się nie sprawdzą.
supermario
https://www.money.pl/gospodarka/zaczelo-sie-zarzadzaja-przymusowe-odlaczanie-fotowoltaiki-7003309761043104a.html
NieBoskaKomedia
Zaczęło się. Zarządzają przymusowe odłączanie fotowoltaiki
"Czemuś biedny? Boś gupi!" :) :)
NieBoskaKomedia
Ogromne złoża srebra w Polsce!
A okazało się, że:
Polska jednak nie ma największych złóż srebra. "Zaszła pomyłka"
https://www.money.pl/gospodarka/polska-jednak-nie-ma-najwiekszych-zloz-srebra-zaszla-pomylka-7003382911335136a.html
;)
Artykuł, w którym ktoś się rozpisuje nad złożami srebra w Polsce, a nie podaje ile go jest na tonę urobku jest, cytujac klasyka- jest tendencyjny! ;)
To co powinien taki neews zawierać, opisałem w mym poście pod poprzednim artykułem do @TeQ.
Pomijam już fakt, że autor nie wiedział nawet jaka jest przeciętna zawartość srebra na tonę. A na tej podstawie, określa się m.in.opłacalność wydobycia. Bo wielkość złoża to jedno, a ekonomia wydobycia- to drugie.
Ostatnio modyfikowany: 2024-03-07 18:14
Dante
https://turystyka.wp.pl/ukraincy-chca-powrotu-turystow-zapraszamy-wszystkich-naszych-gosci-jesli-tylko-nie-przyjada-z-bronia-7003029554248416a
@Gaza
Newborns die of hunger and mothers struggle to feed their children as Israel’s siege condemns Gazans to starvation
https://edition.cnn.com/2024/03/06/middleeast/israel-gaza-starvation-siege-mothers-babies-intl/index.html
Gaza: ‘Children are dying from hunger’, says UN aid coordinator
https://news.un.org/en/story/2024/03/1147312
@Bayer
https://www.reuters.com/breakingviews/bayers-inertia-will-make-mounting-problems-worse-2024-03-05/
Ostatnio modyfikowany: 2024-03-07 18:13
Durszlak
> Coraz szybciej trwają prace przy komputerach kwantowych , a to oznacza że krypto śmieci w każdej chwili mogą być złamane i uziemione
Proponuję trochę ochłonąć i rzetelniej poznać temat bo w kwestii newsów o tym też mamy do czynienia z nieco jednostronną bańką.
https://spectrum.ieee.org/quantum-computing-skeptics
ruhe
Tak Hans, sto tysięcy ruskich agentów się zjechało, mhm, tak.
janwar
- Jestem babcią 4-latek. Masturbacji się nie uczymy. Masturbację uprawiamy w sposób naturalny. I moje wychowanie 4-latek polega na tym, by im wytłumaczyć, że mogą to robić kiedy są same w pokoju, bo to jest sprawa prywatna - powiedziała na antenie TVP Info feministka i prof. Uniwersytetu Warszawskiego Monika Płatek. Stacja zorganizowała dyskusję na temat aborcji, pigułki "dzień po" oraz edukacji seksualnej.
https://niezalezna.pl/polska/w-neo-tvp-debatowali-o-edukacji-seksualnej-platek-opowiedziala-jak-uczy-masturbacji-swoje-4-letnie-wnuczki/512936
----Czaskoski na Prezydęta!!!
Ostatnio modyfikowany: 2024-03-07 19:24
supermario
"– Zjednoczona Europa spotyka się z wyzwaniem, z jakim nie miała jeszcze nigdy do czynienia. Populiści, nacjonaliści, demagogowie z radykalnej prawicy i radykalnej lewicy. Czy to jest to AfD, czy jest to Zjednoczenie Narodowe, czy jest to Konfederacja. Imiona mogą być różne, ale cel jest ten sam, oni chcą zdeptać nasze wartości i zniszczyć naszą Europę. My, EPL, nigdy na to nie pozwolimy – nawoływała podczas swojego przemówienia przedstawicielka brukselskiego establishmentu"
https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/nasza-europa-von-der-leyen-grzmi-na-konfederacj%C4%99/ar-BB1juuQF?ocid=msedgntp&pc=U531&cvid=f68ded7567244d878bd4b1494dd4e9f0&ei=25
A to prawda , ale o specyficznym wydźwięku.
https://www.youtube.com/watch?v=LK_4NBONb90
coci
UE wytacza działa. Nadchodzą karne cła na chińskie samochody elektryczne
Unijne władze stwierdziły jednak, że nawet 4 miesiące zwłoki mogą spowodować nieodwracalne szkody dla przemysłu motoryzacyjnego.
Tekst dla linku
https://www.bankier.pl/wiadomosc/UE-wytacza-dziala-Nadchodza-karne-cla-na-chinskie-samochody-elektryczne-8706153.html
Helmuty chyba obsrały zbroję ;)
lenon
Z cyklu prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski autorytet fanatyków czarnego ładu.
"Mity na temat importu energii
We wtorek okazało się, że ministerialny komunikat odsłaniał tylko część niezrozumienia zasad handlu energią w Polsce ze strony górniczych związkowców i – najprawdopodobniej – części przedstawicieli rządu. Na jednym z portali branżowych profesor Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej opublikował swoją analizę przygotowaną „na prośbę” Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”. Dołączona została do niej prezentacja, która – jeżeli wierzyć jej opisowi – została zaprezentowana przedstawicielom rządu i związkowcom w trakcie piątkowych obrad Zespołu ds. Transformacji Górnictwa, którego owocem był ten nieszczęsny komunikat.
W dużym uproszczeniu Ministerstwo Aktywów Państwowych uznało, że giełdowy handel energią, gdzie kupujący i sprzedający są dla siebie anonimowi, utrudnia państwowym spółkom energetycznym kupowanie dla swoich klientów (kilkunastu milionów gospodarstw domowych i tysięcy firm) energii elektrycznej z węgla (droższej od tej rynkowej). Zniesienie obowiązku obrotu giełdowego miałoby więc ułatwić im zawieranie transakcji z własnymi elektrowniami spalającymi węgiel, aby te pracowały więcej godzin w roku (wypierając z rynku elektrownie produkujące taniej, prawdopodobnie na… węgiel brunatny).
To miałoby, w jakiś magiczny sposób, sprawić jednocześnie, że na polską giełdę przestanie wpływać energia elektryczna z innych państw. Profesorska analiza przekonuje bowiem, że poziom importu energii do Polski to decyzja polityczna, że zarabiają na tym jakieś nieznane autorom analizy podmioty i że kupowanie prądu za granicą zagraża bezpieczeństwu państwa.
Analiza i prezentacja ukazały się w serwisie cire.pl pod trafnym tytułem „Mielczarski: Mity importu energii elektrycznej”. Dawka mitów zaprezentowanych przez profesora Politechniki Łódzkiej była jednak tak duża, że oświadczenie ws. nieścisłości jego analizy wydały nawet niezwykle powściągliwe Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
Przeanalizujmy więc owe mity krok po kroku."
https://wysokienapiecie.pl/31936-awantura-o-import-pradu-profesor-zaryzykowal-autorytetem/
CDN
Ostatnio modyfikowany: 2024-03-07 20:36
lenon
"Zaczęło się. Zarządzają przymusowe odłączanie fotowoltaiki"
To po raz kolejny.
Monopol odłącza swoje elektrownie fotowoltaiczne, za które to odłączenia @Supermario wypłaca monopolowi odszkodowanie.
Czemuś biedny? Boś gupi!" :) :)
Ostatnio modyfikowany: 2024-03-07 20:34
coci
Monopol odłącza swoje elektrownie fotowoltaiczne, za które to odłączenia @Supermario wypłaca monopolowi odszkodowanie.
Dlaczego? Dlaczego obecna, praworządna i demokratyczna władza tego nie zmieni? Kto ją wybrał? Co robi/zrobi elektorat obecnej "władzy" by ją rozliczyć z utrzymywania tegoż" monopolu?
lenon
"Dlaczego obecna, praworządna i demokratyczna władza tego nie zmieni?"
Tego nie wiem. Trzeba pytać tej władzy.
Ja nie jestem w gorącej wodzie kąpany. Jak ktoś doprowadzał do skraju upadku system energetyczny przez ostatnie osiem lat, słuchając profesorów doktorów habilitowanych inżynierów autorytetów fanatyków czarnego ładu, to pewnie ciężko jest wszystko zmienić w 3 miesiące.
NieBoskaKomedia
To będzie jedna z największych wystaw Zdzisława Beksińskiego w Europie. Otwarcie już 15 marca w Aflopa Art
https://epainfo.pl/wystawa-beksinskiego-na-4-miesiace-w-pabianicach/
NieBoskaKomedia
USA wezwały Iran do zubożenia całego uranu, który Teheran wzbogacił wcześniej do poziomu 60 proc. Oświadczenie USA zostało przedstawione Radzie Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).
https://www.wnp.pl/przemysl-obronny/usa-wezwaly-iran-do-zubozenia-uranu,811804.html
Dziwna sprawa.
Iran od lat wzbogaca uran dla USA.
Widać, nie tylko dla nich :)
Ostatnio modyfikowany: 2024-03-07 21:09
lenon
Z cyklu prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski autorytet fanatyków czarnego ładu.
"Odnosząc się do unijnej polityki klimatycznej prof. Mielczarski wskazuje, że trzeba zrozumieć, iż polityka klimatyczna jest kwestią pewnej sfery propagandowej, którą wykorzystuje się, by poprawić swoją pozycję biznesową.
- Polityka klimatyczna nie ma wiele wspólnego z klimatem, tam chodzi o pieniądze. W Polsce nie ma dobrej informacji o polityce klimatycznej UE - zaznacza prof. Mielczarski, cytowany w „Solidarności Górniczej”. - W Unii nie ma zakazu działania elektrowni węglowych. Może Pan postawić 10 elektrowni węglowych i emitować dwutlenek węgla, tylko trzeba kupić pozwolenia do emisji dwutlenku węgla.
Według prof. Mielczarskiego wysokie ceny pozwoleń na emisję CO2 nie uderzą w naszą gospodarkę. Są one neutralne dla gospodarki. Dzieje się tak ponieważ pieniądze, za które elektrownie kupują CO2, wpływają do polskiego budżetu.
- Kiedy pozwolenia CO2 były po 6-7 euro za tonę, to do budżetu Polski wpływało ok. 2-3 mld zł rocznie. Kiedy pozwolenia są po 20 euro, jak to jest teraz, to do budżetu może wpłynąć nawet 12 mld zł. Można je użyć do wielu celów, w tym obniżenia cen detalicznych energii elektrycznej - mówi ekspert.
Są też inne sposoby wpływania na ceny energii.
- Po pierwsze, może obniżyć akcyzę na energię. W Polsce akcyza wynosi 4,5 euro na MWh, a w UE minimalna akcyza może wynosić 1 euro. Możemy więc obniżyć akcyzę do tego 1 euro. Budżet państwa na tym nie straci, bo ma dodatkowe wpływy z pozwoleń CO2. Możemy także obniżyć podatek VAT, który na energię wynosi teraz 23 proc. A dlaczego nie może być 8 proc., jak na wiele produktów? - pyta prof. Mielczarski.
I wskazuje, że Niemcy chcą produkować energie elektryczną z węgla i produkują. I my również chcemy produkować z węgla i będziemy produkować.
- Wiele osób widzi w UE kogoś, kto chce zaszkodzić polskiej gospodarce. To nie jest tak - ocenia prof. Mielczarski. - Polska gospodarka bardzo mocno zrosła się z gospodarką europejską, jesteśmy kooperantami wielu zachodnioeuropejskich przemysłów, jak np. samochodowego. Gdyby w Polsce coś się stało z gospodarką, bo np. będzie brakować energii, to natychmiast odbije się to na gospodarce europejskiej - mówi Mielczarski.
Zaznacza jednocześnie, że UE nie jest zainteresowana tym, aby w Polsce było źle.
- Chcą oczywiście poprawić swoją pozycje biznesową, ale nie chcą nas zniszczyć, bo ze współpracy z Polską maja znaczne korzyści - zaznacza Mielczarski. - Polska skorzystała na wejściu do Unii Europejskiej, a Europa Zachodnia skorzystała na członkostwie Polski w UE znacznie więcej. Polityka klimatyczna nie jest przeciwko Polsce, nawet standardy techniczne dla elektrowni tzw. BAT, na które polska energetyka często się skarży.
Przepisy BAT mówią, że trzeba zamknąć stare elektrownie, których już nie ma co remontować, bo mają nawet po 50 lat, tylko w ich miejsce trzeba wybudować nowe, a wszystkie nowe elektrownie spełniają te normy techniczne i są znacznie bardziej efektywne ekonomicznie - podkreśla prof. Mielczarski.
Jego zdaniem projekt Polityki energetycznej Polski do 2040 roku jest realistyczny. Polityka energetyczną zawsze stawia sobie jakiś cel, a jest nim zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego. Bezpieczeństwo energetyczne to ciągłe dostawy paliw i energii do społeczeństwa i gospodarki. "
https://www.wnp.pl/gornictwo/prof-wladyslaw-mielczarski-o-weglu-gazie-i-unijnej-polityce-klimatycznej,337358.html
CDN
Ostatnio modyfikowany: 2024-03-07 21:39
janwar
W zamian za wpłatę 20 tysięcy złotych na konto prywatnej firmy szefowej swojego sztabu wyborczego Adam Gomoła miał oferować kandydatowi na radnego pierwsze miejsce na liście wyborczej. Dziennikarze dotarli do rozmowy, gdzie poseł Polski 2050 nakłania polityka, wykazując, że takie działanie jest w jego środowisku politycznym powszechną praktyką..
https://niezalezna.pl/polityka/jedynka-na-liscie-w-zamian-za-20-tys-zl-skandal-w-polsce-2050-takich-sytuacji-jest-tam-duzo-wiecej/512966
----Chołownia na Prezydęta!
Ostatnio modyfikowany: 2024-03-07 22:34
coci
Tego nie wiem. Trzeba pytać tej władzy.
Jak to mawiał "klasyk":
Na pewno, na pewno, pewnie, jasne, zobaczymy, czas pokaże.
Jako praktykujący demokrata, wierzący iż jego głos ma znaczenie i będącym za ten głos odpowiedzialny, powinieneś ich chyba zapytać - skoro uważasz to za patologię.
...to pewnie ciężko jest wszystko zmienić w 3 miesiące.
...myślę że i kadencji może być mało. Grunt, to sobie to dobrze zracjonalizować ;)
Ostatnio modyfikowany: 2024-03-07 22:26
JC
> Coraz szybciej trwają prace przy komputerach kwantowych, a to oznacza że krypto śmieci w każdej chwili mogą być złamane i uziemione, a bitcoiny rozpracowane, wykopane lub powielone... i dopiero po tym "zabiegu" zlikwidowane..
Tego komentować nie trzeba, bo dno widzi każdy. Co ma piernik do wiatraka? Komputery kwantowe mają tylko jedno zastosowanie - rozwiazywanie łamigłówek np. faktoryzacja liczb. Czysto teoretycznie możesz mieć nieco efektywniejszą koparkę. Zgaduję jednak, taka inwestycja się nie zwróci. Atak na zdecentralizowany system to problem sieciowy, a nie łamigłówka.
Dokształć się trochę [1], [2], [3]
(skrót)
> With billions of qubits of quantum computing power needed to successfully execute such an attack, blockchain developers have sufficient time to innovate new cryptographic signing algorithms that are resistant to quantum attacks.
IMO, najprościej zniszczyć Bitcoina zostawiając go samemu sobie. Niech wybije, rynek zasypią oszuści i ponownie wkurwią zwykłych obywateli dając rządom podstawę do zbanowania całej inicjatywy (oczywiście politycy wyczyszczą swoje portfele zanim ta decyzja wycieknie do publiki).
Ostatnio modyfikowany: 2024-03-07 22:41
lenon
Jako praktykujący demokrata, wierzący iż jego głos ma znaczenie i będącym za ten głos odpowiedzialny, nie oczekuję, że w 3 miesiące jest możliwość zmiany mentalności 2 milionowej pisiej ośmiornicy. Nie ma możliwości jej zastąpić, ponieważ nie istnieją takie zasoby. Trzeba być realistą nie zaś populistą.
Niecierpliwie się, czekam na zmiany w URE i nadejdzie czas kiedy zacznę zadawać pytania. Mam w tym względzie o tyle utrudnione zadanie, że nikt nie obiecywał likwidacji monopolu. Wychodzę z założenia, że system energetyczny jest na skraju upadku i muszą w niedługim czasie zostać podjęte jakieś decyzje. Albo tak, albo siak. Trwanie w tym systemie to równia pochyła, kto by nie rządził musiałby ten problem rozwiązać. Gdyby rządził PiS wprowadzałby zapewne pomysły profesorów doktorów habilitowanych inżynierów autorytetów fanatyków czarnego ładu i związkowej Solidarności górniczej. Obecnie liczę na liberalizację rynku i zachwianie fundamentami monopolu. Balcerowicz by się tu przydał :)
Zabawne, że na ponoć wolnościowym blogu, jestem jedynym od lat, walczącym z monopolem :)
Ostatnio modyfikowany: 2024-03-07 23:13
lenon
Z cyklu prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski autorytet fanatyków czarnego ładu.
"Mielczarski: Monopol handlu energią elektryczną powoduje wysokie ceny
Ceny energii elektrycznej, osiągają bardzo wysokie poziomy przekraczając nawet 2-3 krotnie koszty produkcji ze źródeł konwencjonalnych, które decydują o cenach energii elektrycznej (price makers). Tak wysokie i nieznajdujące uzasadnienia w kosztach produkcji ceny są niszczące dla gospodarki i społeczeństwa – pisze prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej.
Przyczyny wysokich cen energii elektrycznej
Przyczyn wysokich ceny energii elektrycznej w Polsce jest kilka, a wynikają one przede wszystkim z trzech głównych powodów:
Całkowita monopolizacja handlu energią elektryczną poprze tzw. stuprocentowe obligo giełdowe;
Stosowanie cen krańcowych, co przy całkowitej monopolizacji handlu pozwala na łatwe manipulacje cenowe;
Konieczność składania depozytów przez uczestników giełdy, co przy rosnących stopach oprocentowana w sposób istotny podnosi koszty przymusowych transakcji, wpływając znacznie dla całkowity koszt zakupu energii elektrycznej."
https://biznesalert.pl/mielczarski-monopol-handlu-energia-ceny/
CDN
Ostatnio modyfikowany: 2024-03-07 23:31
Keracz
Wyjątkowy wywiad z Cezarym Wincenciakiem, w którym zagłębiamy się w protesty rolników zarówno w Unii Europejskiej, jak i w Polsce. Rozmawiamy o wyzwaniach, z jakimi mierzą się rolnicy w obliczu Zielonego Ładu, analizując jak te zmiany wpływają na ich codzienne życie i przyszłość rolnictwa.
Rolnik Nie Wytrzymał! Ujawnił PRAWDĘ o Układzie Polski z Unią [ Cezary Wincenciak ]
https://www.youtube.com/watch?v=ulatc3Sb6XI
@ Konrad ITT
@ślad wodny
Temat został kiedyś podniesiony przez W. Gadowskiego w tym komentarzu (link do dokładnego momentu):
https://youtu.be/Rhq_ezfMB8I?t=2740
Dziękuję. Oglądałem/słuchałem przemówienie tej pani z WEF. Tzw. elity planują, następnie zapowiadają/informują, co będą robić, jakie są ich cele względem świata i ludzi, a następnie wcielają w życie swoje, ale niekoniecznie swoje, ,,widzimisię". Garstka ludzi z całej populacji mniej lub więcej się w tym ogarnia, zaś zdecydowana większość niestety nie, przyczyn jest wiele.
A co dobrego? Już niedługo ten Wielki Babilon światowej władzy upadnie i się nie podniesie.
Pozdrawiam :-))
Arekb52
janwar
Dzisiaj pokazali tak Marek Belka jak i Danuta Hübner, że wolą się wpisywać w tę narrację brukselską niż narrację polskiej wsi.
To jest ogromny dramat dla rolników w Polsce oraz w całej Europie
https://niezalezna.pl/polityka/parlament-europejski/belka-i-hubner-wola-sie-wpisywac-w-narracje-brukselska-niz-narracje-polskiej-wsi-mowi-europsel-tarczynski/512943
Ostatnio modyfikowany: 2024-03-08 07:46
Lech
38 mln Polaków chce kupować zdrową i jak najtańszą żywność? co w tym dziwnego?, będą kupować to co dobre i tanie to naturalne. Oczywiście zawyżone ceny paliw, energii, prądu , wprowadzone przez pis dla lepszego opodatkowania i realizacji programu ogłupiania Polaków pseudo pomocą państwa, powodują również dla rolników dużo droższe warunki dla produkcji rolnej i niekonkurencyjne np z Ukrainą , w dużej części do takiego modelu zmusza nas UE na co potrzebna była ochrona cłami na towary z poza UE , a teraz tą ochronę zdjęli z przyczyn politycznych , na rozkaz z USA , na ten sam rozkaz podetną UE żyły w ten czy inny sposób, ważne żeby mały człowieczek nie podejrzewał tutaj ingerencji USA w jego coraz trudniejszą sytuację, tylko UE lewaków albo zielone łady..
opcjoner
@coci
Jako praktykujący demokrata, wierzący iż jego głos ma znaczenie i będącym za ten głos odpowiedzialny, nie oczekuję, że w 3 miesiące jest możliwość zmiany mentalności 2 milionowej pisiej ośmiornicy. Nie ma możliwości jej zastąpić, ponieważ nie istnieją takie zasoby. Trzeba być realistą nie zaś populistą.
Niecierpliwie się, czekam na zmiany w URE i nadejdzie czas kiedy zacznę zadawać pytania. Mam w tym względzie o tyle utrudnione zadanie, że nikt nie obiecywał likwidacji monopolu. Wychodzę z założenia, że system energetyczny jest na skraju upadku i muszą w niedługim czasie zostać podjęte jakieś decyzje. Albo tak, albo siak. Trwanie w tym systemie to równia pochyła, kto by nie rządził musiałby ten problem rozwiązać. Gdyby rządził PiS wprowadzałby zapewne pomysły profesorów doktorów habilitowanych inżynierów autorytetów fanatyków czarnego ładu i związkowej Solidarności górniczej. Obecnie liczę na liberalizację rynku i zachwianie fundamentami monopolu. Balcerowicz by się tu przydał :)
Zabawne, że na ponoć wolnościowym blogu, jestem jedynym od lat, walczącym z monopolem :)
Lenon to powiedz dlaczego aktualna władza zachowuje się jak poprzednia i mimo spektakularnie niskich cen gazu opróżnia magazyny zamiast je napełniać? Na co czekają aż będzie za darmo? PiS aktualnie nie ma z tym nic wspólnego.
https://stooq.pl/n/?f=1601254&c=1&p=4+22
bycmoze
coci
Nie ma możliwości jej zastąpić, ponieważ nie istnieją takie zasoby. Trzeba być realistą nie zaś populistą.
vs.
Zabawne, że na ponoć wolnościowym blogu, jestem jedynym od lat, walczącym z monopolem :)
;)
Jako praktykujący demokrata, wierzący iż jego głos ma znaczenie, powinieneś widzieć, że walka z monopolem na wolnościowym blogu może dać naprawdę mizerne efekty. W lokalu wyborczym trzeba było walczyć - w swojej świątyni demokracji. Nie trzeba być w gorącej wodzie kąpanym by teraz odwiedzać swoich faworytów w ich biurach poselskich. Zadawać pytania, otrzymywać odpowiedzi, rozliczać a nie "walczyć" na wolnościowym blogu. Oddając głos ponosisz odpowiedzialność za obecny stan - czy to się tobie podoba, czy nie. Ilość miesięcy czy lat przy korycie jest bez znaczenia.
NieBoskaKomedia
"Chiny nie ustają w szaleńczych zakupach złota, dedolaryzacja przyśpiesza"
https://pl.investing.com/news/commodities-news/chiny-nie-ustaja-w-szalenczych-zakupach-zlota-dedolaryzacja-przyspiesza-538570
janwar
https://www.gazetapolska.pl/32201-czerwone-sluzby-pisza-do-ludzi-tuska
NieBoskaKomedia
Brazil oil firm Petrobras posts 6% decrease in Q4 net recurring profit
https://www.reuters.com/business/energy/brazil-oil-firm-petrobras-posts-6-decrease-q4-net-recurring-profit-2024-03-08/
Cascader
Czy ktoś ma Petrobras? Co on tak spadł nocą? Wybuch jakiś czy co ? Nic nigdzie nie widać.
Zysk spadł o 33% względem rekordowgo 2022r, co było do przewidzenia bo ropa była tańsza w 2023 niż w 2022. Próg rentowności Petrobrasu wynosi ~30$ za baryłkę, więc spółka jest nadal w bardzo dobrej kondycji. Oczywiście masz w portfelu PBR.A a nie PBR, bo jeśli to drugie to otrzymujesz niższy yield.
Ostatnio modyfikowany: 2024-03-08 09:44
Arekb52
sołtys
Załóż sobie konto walutowe w dowolnym banku i bezpośrednio po wymianie przelej gotówkę na konto.
Walutomat nie ma gwarancji BFG, banki tak. Przelewy do i z walutomatu np w Aliorze są bezpłatne.
Ostatnio modyfikowany: 2024-03-08 10:31
R!ff
@Hans
Wandale sterowane przez PiS przy poparciu i wsparciu służb Rosji i Białorusi udajace rolników już podobno w okolicy sejmu.
Walka o władzę i Polskę trwa.
Chyba wszystko w temacie:
https://x.com/MattJarosPL/status/1765814672916136353?s=20
Durszlak
> Komputery kwantowe mają tylko jedno zastosowanie - rozwiazywanie łamigłówek np. faktoryzacja liczb.
Luz godny podziwu. Wszytko można nazwać łamigłówką, problem w tym że na tej konkretnej łamigłówce (i drugiej: logarytm dyskretny) oparte jest bezpieczeństwo globalnej (w odróżnieniu od tej w małej skali) komunikacji, w tym handlu. Gdyby, teoretycznie, w tej chwili powstały skalowalne komputery kwantowe, z wielką liczbą kubitów i bez problemów z niestabilnością, to wpływ tego faktu na kręcenie się świata mógłby mieć rozmiary biblijne, zwłaszcza że kwantowo bezpieczne algorytmy są na wstępnym etapie standaryzacji a ich ewentualne wdrożenie wszędzie gdzie trzeba to logistyczne lądowanie na Księżycu i kwestia dłuższego czasu.
Wyżej napisałem koledze Lechowi że wbrew pianie bitej w mediach sprawa z tymi komputerami kwantowymi nie wydaje się tak prosta i szybka.
O tym co teoretycznie mogą więcej pisałem w komentarzu pod tym artykułem (2017-12-01 15:57):
https://independenttrader.pl/nadchodzi-globalna-kryptowaluta.html
Lech
Niewykluczone ,że są kilka lat do przodu? a tylko ściemnia się żółwie ruchy?
Mam stały kontakt z prof zwyczajnym fizyki ciała stałego zajmującym się tymi problemami i jego zdaniem Chińczycy są dużo dalej niż mówią i piszą... pewnie podobnie USA, Rosja, Japonia, czy Korea Płd.? W takim wypadku media dowiedzą się ostatnie i to pewnie wiele lat po ..
Ostatnio modyfikowany: 2024-03-08 12:47
Konrad (ITT)
@FreeMind
Spółki takie jak np. Bunge, Archer Daniels Midland, Hormel Foods doświadczyły już porządną korektę w drugiej połowie 2022r i 2023 roku po hossie w marcu 2022r, i są teraz bardzo atrakcyjnie wycenione.
To prawda i zarówno ADM jak i HRL, to właśnie te spółki surowcowe, które są znacznie bardziej trendowe niż cykliczne. Dlatego nadają się dość dobrze do długoterminowego inwestowania w surowce. Muszę jednak zaznaczyć, że w przypadku ADM wciąż mamy niejasną sytuację w kwestii złych praktyk księgowych w spółce. Wstrzymałbym się zatem z zakupem, aż sytuacja się wyklaruje.
Archer Daniels Midland (ADM) i Hormel Foods są dywidendowi arystokratami, a Bunge też płaci rosnącą dywidendę od co najmniej 2014 roku według ich strony.
Spośród tych trzech spółek, najlepiej w mojej ocenie teraz prezentuje się HRL. Bunge cechuje nieporównywalnie większa cykliczność, wiec tutaj moment wejścia może mieć większe znaczenie. Biorąc pod uwagę wskaźnik RSI na interwale miesięcznym, BG nie jest tak tania jak ADM czy HRL.
Czy myślisz że teraz po korekcie jest dobry moment wejścia w rynek surowców rolnych z perspektywy tej cykliczności, o której rozmawialiśmy?
Preferowałbyś amerykańskie giganty jak ADM i Hormel Foods czy warto też spojrzeć na europejskie firmy jak np. na Norweską firmę produkującą nawozy Yara International (OSL: YAR).
Moment jest dobry, ale nie idealny, wiec na pewno nie wchodziłbym większym kapitałem. Jeśli zatem dopuszczasz zwiększenie pozycji po spadkach, to w mojej ocenie jest to do rozważenia. W przypadku YAR spadki w krótszym terminie mogą się pogłębić, bo mamy skrajnie tani gaz i wątpię, aby jego ocena miała "v"-kształtne odbicie.
Pozdrawiam,
Konrad ITT
NieBoskaKomedia
Srebro podąża za złotem i to mnie bardzo cieszy. Ostatnio wykazywało głównie ruchy jako metal przemysłowy, podążając za miedzią.
Jest jeszcze szansa, że się obudzi ponownie jako złoto biedaków i nadrobi stratę do złota. Na zbliżenie do ratio 1:60 już bym nie liczył, bo jednak zostało w ostatnim czasie zaszufladkowane głównie, jako metal przemysłowy i dane z gospodarki mu ciążą, ale wszystko przed nami.
O 14:30 zobaczymy jak to wygląda na obecną chwilę!
Zarówno dla złota, jak i dla srebra :)
Ostatnio modyfikowany: 2024-03-08 13:13
NieBoskaKomedia
Gold market sees new record closing price, but the major test is next week
https://www.kitco.com/news/article/2024-03-01/gold-market-sees-new-record-closing-price-major-test-next-week
NieBoskaKomedia
Central Bank Digital Currencies Are Dangerous and Unnecessary
However, it looks like central banks want to behave like a monopoly that sells bad quality products but demands to remain the main supplier by eliminating the competition. The Fed and the ECB do not need to compete against cryptocurrencies if they show the world that they will defend the purchasing power of the US dollar and the euro.
The world’s financial challenges are not solved by imposing total control implemented by a monetary monopoly whose independence is seriously questioned, but by increasing competition and independence
https://mises.org/mises-wire/central-bank-digital-currencies-are-dangerous-and-unnecessary
NieBoskaKomedia
@sytuacja w największej odkrywkowej kopalni metalu, o który oparty jest "zielony ład" ! :)
Insight: Inside a copper output plunge at No. 1 global producer Codelco
Beneath the world’s largest open-pit copper mine in Chile lies a tunnel complex filled with dust so dense that machines frequently break down and workers can’t operate without spacesuit-like helmets.
Conveyer belts often stall and have caused at least one fire. Construction mistakes have led to collapses and two large electromagnets designed to clear damaging objects haven’t been functional in four years.
This, according to over a dozen workers interviewed by Reuters, is the situation at Chuquicamata Subterranea (PMCHS), a $5 billion dollar flagship project of Chile’s state copper miner Coldelco that was meant to transform the open-pit mine into an underground operation.
Codelco chairman Maximo Pacheco, asked by Reuters about the workers’ complaints, did not dispute their accounts and said the company had learned from its past mistakes.
PMCHS is one of four mega projects Codelco has launched, called structural projects, designed to extend the life of its key mines and compensate for a drop in ore grades.
As the world races towards cleaner energy, demand for copper – used as a conductor in everything from wind farms to solar panels – is skyrocketing. The average electric car uses four times as much copper wiring as an internal combustion car.
Chile is the world’s largest supplier of the red metal and Codelco accounts for just over a quarter of the country’s output.
The overhaul at PMCHS should extend the mine’s lifespan by 50 years but the underground mine has been dogged by delays, collapses and construction difficulties.
After it was inaugurated in 2019, PMCHS was expected to produce 385,000 metric tons in 2023. Instead, it produced 268,000 in 2022 and just 178,000 in the first nine months of 2023 due to the slower rollout of the project
https://www.mining.com/web/insight-inside-a-copper-output-plunge-at-no-1-global-producer-codelco/
NieBoskaKomedia
Dziękuję. Oglądałem/słuchałem przemówienie tej pani z WEF. Tzw. elity planują, następnie zapowiadają/informują, co będą robić, jakie są ich cele względem świata i ludzi, a następnie wcielają w życie swoje, ale niekoniecznie swoje, ,,widzimisię". Garstka ludzi z całej populacji mniej lub więcej się w tym ogarnia, zaś zdecydowana większość niestety nie, przyczyn jest wiele
A myślisz, że taki @ZZ czy @J.C. to co tu robią? :)
Post factum, zenek będzie się dalej obżerał stekami okraszanymi sosem z biedronki (sic!) a reszta niech zjada "zdrowe robaki" :)
Bo, cytując klasyka- Są świnie równe, ale są i równiejsze
JC
> ...problem w tym że na tej konkretnej łamigłówce (i drugiej: logarytm dyskretny) oparte jest bezpieczeństwo globalnej (w odróżnieniu od tej w małej skali) komunikacji, w tym handlu
Dobrze jest usłyszeć kogoś innego niż kolega Lech w tym temacie :)
Chciałbym zauważyć, że są dwa aspekty przeszkadzające mi docenić wagę komputerów kwantowych... może trzy...
Po pierwsze bezpieczeństwo wymiany informacji opiera się na stosunkowo odpornej infrastrukturze certyfikatów (wyciek certyfikatu powoduje jego inwalidację, co większość przeglądarek obsługuje relatywnie szybko) i protokole, który dosyć łatwo zaktualizować zwłaszcza w czasie wszechobecnego hostingu w chmurach (np. Microsoft wysyła Ci maila, że masz X miesięcy na podbicie do nowszej wersji TLS, co i tak rzadko wymaga jakiejkolwiek reakcji od programistów). Nawet taki log4j.. ile czasu zanim się internet ogarnął i wciągnął aktualizacje? Parę tygodni? To jest moim zdaniem dosyć dobry wynik.
Po drugie aby zastosować jakiekolwiek zasoby do ataku, rachunek zysków do strat musi być dodatni. To jest oczywiście założenie uspokajające osoby bardziej konserwatywne, ale dosyć trudno się z tym spierać. Mając nareszcie jeden komputer kwantowy z odpowiednią mocą obliczeniową do "zgadnięcia" jakiegoś hasha... złamiesz i tak ile? 500 dziennie? 5000 dziennie? 100 bitcoinów zanim ktoś zauważy i zrobi fork lub zaktualizuje wymagany poziom trudności? Taki komputer to ogromny koszt i nikt tego nie będzie marnował zasobów na dobieranie się każdego serwera. Szok, strach i chaos - tego nie unikniemy, ale to trochę bardziej wina psychologii.
No i na koniec trudno pominąć fakt, że kultura w zakresie cybersecurity... no kuleje. Są standardy a brakuje audytów i jak pokazują niedawne przykłady... ch*j z szyfrowaniem bazy, gdy dane pacjentów są w plikach tekstowych na serwerze tylko czekając na przygodnego hakera. Ile % biznesów tak naprawdę wymaga komputerów kwantowych do ataku, bo nie ma luk w procesach? Zgaduję, że niewiele. Raczej dotyczy to wojska i wywiadu.
Ostatnio modyfikowany: 2024-03-08 14:08
JC
> nie mamy pojęcia kto i w którym miejscu tak na prawdę dzisiaj się znajduje (...) tylko ściemnia się żółwie ruchy? (...) media dowiedzą się ostatnie...
Albo na odwrót - ruchy są jeszcze wolniejsze, a news musi mieć "mięsko" aby podtrzymać zainteresowanie inwestorów :) PR-owo dobrze jest nadmuchać osiągnięcia i wiele publikacji (np. dotyczących redukcji szumu) jest publikowana jako rozwiązanie teoretyczne z nadzieją, że da się zastosować w praktyce. Superkomputery (czyli klastry) też się stawia w nadzieji na podniesienie prestiżu uczelni/miasta/państwa. Utylizacja potem mało kogo interesuje.
W kontekście Bitcoina podtrzymuję, że najlepiej nic nie robić. To jest kwestia umowy, że jest "krypto-złotem". Pod obrusem nie ma nic wartościowego. Przy 7 transakcjach na sekundę, nie skaluje się zbyt dobrze, więc można zapomnieć o globalnej adopcji.. chyba że w kontekście wymiany B2B. Nie wiem jak w tym El Salwadorze płacą za kanapkę... $5 za burgera + $7 opłata za transakcję. Śmiech na sali. Jedyny walor, to znajomość marki, ale to jest też relatywne i sentyment zawsze zależy od momentu w cylku.
Ostatnio modyfikowany: 2024-03-08 14:20