Ponad dwa lata temu podczas przygotowań do II edycji kursu Inteligentny Inwestor wpadłem na pomysł, aby wszyscy absolwenci szkolenia mogli dodatkowo zapewnić sobie dostęp do informacji o moich decyzjach inwestycyjnych. Ostatecznie nie każdy po szkoleniu jest w stanie poświęcać dużo czasu na analizę sytuacji rynkowej, a zatem taka opcja wydawała się optymalnym rozwiązaniem. Pomysł otrzymał nazwę „Kopiowania ruchów Tradera” i szybko zyskał popularność.
Ogółem w II i III edycji kursu (lata 2017-2018) wzięło udział około 700 osób. Prawie połowa z nich skorzystała z „Kopiowania ruchów Tradera”.
Tej zimy nie podjąłem się tworzenia nowego szkolenia z dwóch głównych powodów:
a) Sytuacja na rynkach finansowych nie zmieniła się tak drastycznie, a zatem III edycja kursu wciąż jest stosunkowo aktualna.
b) Mam na głowie mnóstwo projektów, a ostatecznie nie samą pracą człowiek żyje.
To, że na razie nie planuję kolejnej edycji szkolenia, nie zmienia jednak faktu, że chciałbym zaproponować Wam dalszą edukację (w ramach raportów specjalnych i podcastów, szczegóły niżej) oraz dostęp do informacji o moich ruchach. W tym celu stworzyłem następujące rozwiązanie:
a) Dla każdej osoby, która chciałaby otrzymywać informacje o moich ruchach, ale nie jest absolwentem lub aktualnym kursantem Inteligentnego Inwestora, stworzyłem „Pakiet dla początkujących”.
b) Dla każdej osoby, która chciałaby otrzymywać informacje o moich ruchach i jest absolwentem lub aktualnym kursantem Inteligentnego Inwestora stworzyłem „Pakiet dla absolwentów”.
Pakiet dla początkujących
Stanowi połączenie III edycji kursu oraz Kopiowania ruchów Tradera. Pozostaje wierny zasadzie, że nie udostępniam informacji o moich decyzjach inwestycyjnych osobom, które nie przeszły szkolenia. Takie rozwiązanie jest korzystne dla obu stron. Dla kursantów – bo mają już wiedzę i mogą spojrzeć na moje decyzje krytycznym okiem. Dla mnie – bo mam czyste sumienie, wiedząc, że osoby kopiujące moje ruchy znają moje podejście do inwestowania i przede wszystkim wiedzą co robią.
Zatem początkujący zaczynają od kursu, w skład którego wchodzą:
Kurs video – 40 godzin
Pierwotnie w ramach 7 działów miało powstać ok. 30 godzin nagrań. Ostatecznie jednak wyczerpujące przedstawienie wszystkich istotnych kwestii zajęło mi ponad 40 godzin. Oczywiście zdecydowana większość wiedzy zawartej w tych materiałach dotyczy fundamentów. Są to materiały ponadczasowe.
Praca domowe – 40 zadań
Po ukończeniu każdego z działów czeka na Was od 5 do 7 zadań domowych. Rozwiązane zadania proszę wysłać na adres kontakt@inteligentnyinwestor.pl, a mój zespół sprawdzi je i ustosunkuje się do Waszych odpowiedzi w ciągu max. 48 godzin.
Zapis 7 webinarów – 21 godzin
W ramach podsumowania, każdy z 7 działów zakończony został specjalnym webinarem, podczas którego odpowiadałem na pytania nurtujące kursantów. Można powiedzieć, że webinary te stanowią bardzo istotne uzupełnienie przygotowanych przeze mnie materiałów. Na początku każdego webinaru omawiałem prace domowe, następnie odpowiadałem na pytania przesłane przez kursantów przed webinarem. Na koniec udzielałem odpowiedzi na dziesiątki kolejnych pytań zadawanych podczas spotkania, tak aby żadne nie pozostało bez odpowiedzi. Najdłuższy webinar trwał ponad 4 godziny.
Prezentacja w PDF – 1200 slajdów
Wszystkie slajdy użyte w kursie video możecie ściągnąć w kilku plikach, podzielonych według działów.
E-book – wiedza w pigułce – 205 stron
Oprócz nagrań video, zadbaliśmy także o wersję tekstową. Tak powstał 205-stronnicowy e-book zawierający najważniejsze kwestie poruszone podczas kursu.
3 raporty specjalne
Dodatkowa wiedza, która nie mieściła się w ramach wspomnianych 7 działów. Dwa raporty w formie nagrania video, jeden w formie pliku pdf.
4 tipy inwestycyjne
Są to zagrania, które zaproponowałem wszystkim kursantom III edycji na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. Bardzo dobrze oddają schemat podejmowanych przeze mnie decyzji inwestycyjnych. Dzięki nim kursant może zobaczyć, w jaki sposób wiedza nabyta podczas szkolenia może zostać przełożona na konkretnie działania na rynkach finansowych.
Dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku
Nasza grupa obecnie liczy już ponad 400 absolwentów kursu. Zawiera 400 tematów i ponad 2000 komentarzy. Oprócz ciekawych dyskusji uczestników kursu znajdziecie tam także niepublikowane nigdzie indziej materiały Zespołu Independent Trader.
To, co wypisałem wyżej, jest ściśle powiązane z kursem. Dlatego też chciałbym przypomnieć jakie oceny wystawili absolwenci III edycji Inteligentnego Inwestora (skala 1-10):
9,7 - Jak oceniasz wartość merytoryczną kursu?
9,3 - Jak oceniasz umiejętność przekazania wiedzy przez Tradera21?
8,9 - Jak oceniasz prace domowe pod kątem dopasowania do Twoich potrzeb?
9,5 - Jak oceniasz jakość omówienia prac domowych?
9,6 - Jak oceniasz terminowość sprawdzania prac domowych?
9,1 - Jak oceniasz zawartość kompendium wiedzy (ebook)?
8,8 - Jak oceniasz poziom prowadzenia webinarów?
9,6 - Jak ogółem oceniasz kurs Inteligentny Inwestor?
Jak widać, ogólna ocena dla kursu to 9,6 / 10. Jest to najwyższa nota ogólna spośród wszystkich dotychczasowych edycji Inteligentnego Inwestora.
UWAGA: Jednocześnie oferta dla początkujących zawiera także wszystko to, co wypiszę poniżej w „pakiecie dla absolwentów”.
Pakiet dla absolwentów
Zawiera:
Kopiowanie ruchów Tradera (do 15 lutego 2020 roku)
Informacje o moich ruchach na giełdzie wysyłane mailowo, maksymalnie 1-2 godziny po przeprowadzeniu przeze mnie transakcji. Maile zawsze zawierają uzasadnienie. Jeśli nabywane aktywo jest nowością (nie było przedstawione w trakcie kursu) to oczywiście opisuję je szerzej. Od czasu do czasu, jeśli jest taka potrzeba, wskazuję na elementy, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas inwestycji (np. podobnie brzmiące tickery, wyjątkowa specyfika aktywa itp.).
Szczegółowe statystyki na temat Kopiowania ruchów Tradera znajdziecie na specjalnej podstronie, która jest dostępna TUTAJ.
W tym artykule podam je w nieco skróconej formie. Od momentu rozpoczęcia kopiowania ruchów Tradera, statystyki prezentują się następująco (dane na 30 stycznia):
a) Transakcje zamknięte – 56 z 72 transakcji przyniosło zysk (78% skuteczności)
b) Wszystkie transakcje – 60 ze 100 transakcji przyniosło lub przynosi zysk (60% skuteczności)
Skuteczność skutecznością, ale liczy się wynik portfela. Przyjmując za punkt odniesienia dzień 28 lutego (początek Kopiowania ruchów Trader’a dla III edycji) i uwzględniając zmianę kursu USDPLN mój portfel wyszedł na zero. W tym samym czasie indeks WIG przyniósł stratę rzędu 2%, z kolei indeks SP500 (także z uwzględnieniem kursu USDPLN) dał zarobić 7,3%.
Czy takie zestawienie głównych indeksów z moimi aktywami jest w pełni uzasadnione? Nie do końca. Obecnie moje podejście jest bardzo defensywne, unikam przewartościowanych akcji w USA, za którymi szaleją tłumy. Tymczasem osoba, która z braku wiedzy lub braku czasu zainwestuje w same akcje, w razie załamania na rynku, jest bezbronna. Dobitnie pokazał to okres od początku października do Świąt Bożego Narodzenia kiedy to:
a) Indeks S&P 500 stracił 19%,
b) Indeks Nasdaq stracił 20%,
c) Mój portfel wyszedł na zero, całkowicie unikając strat podczas gdy na rynkach trwała panika.
Wcześniej jednak mieliśmy, z mojej perspektywy, dwa najgorsze możliwe kwartały. Rynki wschodzące, surowce oraz metale szlachetne spadały, a akcje w USA rosły w najlepsze. Przypomniało mi to podobnie trudny dla mnie okres w 2015 roku. Jak to się skończyło? W 2016 roku mój portfel wypracował ok 40% zysku. Cierpliwość została nagrodzona. Teraz jednak nie liczę na takie wyniki, kluczowym zadaniem jest przejście bez strat przez jeden z najtrudniejszych okresów w historii.
Tak, dobrze przeczytaliście – priorytetem jest uniknięcie strat. Przynajmniej tak długo, jak banki centralne zwlekają z powrotem do dodruku na masową skalę. Kiedy to się stanie, wówczas mój portfel ulegnie dużym zmianom, które szczegółowo wyjaśnię w ramach raportów specjalnych oraz Kopiowania ruchów Tradera.
W odniesieniu do moich decyzji inwestycyjnych mam jeszcze jedną ważną uwagę – na obecnych rynkach prognozowanie czegokolwiek na rok do przodu mija się z celem. Sprawa wygląda inaczej jeśli mogę reagować na bieżące wydarzenia. Przykład? Na blogu często pisałem, że obligacje z aktywa będącego synonimem bezpieczeństwa stanie się w ciągu dekady aktywem gwarantującym stratę (wzrost stóp oraz inflacji). Jednocześnie w ciągu ostatniego roku dwukrotnie wykorzystałem skrajnie negatywne nastroje wokół obligacji do tego, by na nich zarobić. Podobnie było z tipami, które (w odróżnieniu od Kopiowania ruchów Tradera) docierały do wszystkich uczestników kursu. Oto ich efekty:
Tip nr 1: Małe spółki w Brazylii – pozycja zamknięta z zyskiem 16%.
Tip nr 2: Metale szlachetne – na przełomie sierpnia i września przedstawiłem kursantom różne możliwości ekspozycji na metale szlachetne (ETFy na metale, GDXJ, opcje). Sam zdecydowałem się na opcję, na czym zarobiłem 28%. Z kolei złoto zyskało od tamtego czasu 10% (jak na aktywo o bardzo małej zmienności spory wzrost).
Tip nr 3: CD Projekt – przez jakiś czas był na niezłym plusie, lecz po ostatnim short squeezie pozycja na stracie.
Tip nr 4: Kanada – połączenie tipu i obszernego nagrania na temat sytuacji w Kanadzie. Tip został opublikowany w dobrym momencie, jednak znalezienie dobrego aktywa pod short wymagało czasu ze względu na blokowanie krótkich pozycji u brokera. Chwilowo pozycja jest na minusie.
Podsumowując, śledzenie moich ruchów daje zupełnie inne spojrzenie na inwestycje niż samo czytanie moich przemyśleń na blogu.
Poza tym w pakiecie dla absolwentów są także:
6 nowych raportów specjalnych (video lub pdf)
Nie chciałbym, aby absolwenci Inteligentnego Inwestora szli na łatwiznę, korzystając z tipów i zawieszając edukację. Dlatego też w ciągu kolejnych miesięcy wraz z moim zespołem opublikuje 6 nowych raportów specjalnych. Mogą one odnosić się do sytuacji na rynku, aktywów, którym się przyglądam. Podejrzewam, że w raportach poruszymy m.in. tematy związane z kryptowalutami lub samą technologią blockchain.
Podcasty Tradera
W ramach dalszej edukacji, otrzymacie moje podcasty, w których poruszę kwestie niezwykle istotne z perspektywy indywidualnego inwestora. Będą to 2 tematy „Jak dobierać spółki pod short?” oraz „Jak rozpoznać dno bessy?”.
Konsultacje
Ktokolwiek zdecyduje się na któryś z opisanych pakietów, otrzymuje godzinę konsultacji ze mną. Można ją zamienić na 2h konsultacji z moim zespołem – w 95% i tak udzielamy tych samych odpowiedzi.
Webinar inaugurujący
Na 20 lutego zaplanowaliśmy webinar inaugurujący dla osób, które do tego czasu zakupią jeden z pakietów. W jego trakcie odpowiem na wszystkie Wasze pytania dotyczące kursu oraz pakietu dla absolwentów. Będzie to też okazja, by porozmawiać o aktualnej sytuacji na rynkach finansowych.
Wersja testowa
Podobnie jak w przypadku poprzednich edycji chciałbym uniknąć sytuacji, w której ktoś zupełnie nowy na blogu kupuje kurs i mógłby być niezadowolony z jego treści. Dlatego zachęcam wszystkich, aby sprawdzili najpierw wersję testową, która zawiera kilka nagrań z różnych działów oraz jeden przykładowy tip inwestycyjny. Demo pozwoli Wam stwierdzić czy kurs jest tym, czego szukacie. Na wersję testową możecie zapisać się klikając w czerwony przycisk widoczny w prawym dolnym rogu ekranu.
Uwagi
1. Uprzedzając wszelkie pytania ze strony chętnych – nie robimy żadnych wyjątków, jedynie aktualni kursanci oraz absolwenci mogą zakupić osobno „pakiet dla absolwentów”. Reszta chętnych musi nabyć także szkolenie.
2. Od publikacji szkolenia minęło trochę czasu, ale prace domowe zostały stworzone tak, by pozostawały aktualne. Dlatego też bez obaw możecie nadsyłać rozwiązania na podany wyżej adres, a mój zespół omówi Wasze zadania.
3. Odpowiedzi na dodatkowe pytania znajdziecie na stronie kursu w działach „FAQ” oraz „Regulamin”.
4. Ceny promocyjne obowiązują do 15 lutego 2019 roku.
5. Na stronie kursu (link w banerze poniżej) znajdziecie szczegółowy opis zawartości poszczególnych działów kursu.
Zakup pakietów
Jeśli sprawdziłeś wersję testową, przeczytałeś opinie absolwentów, zapoznałeś się z regulaminem i jesteś zdecydowany na zakup jednego z pakietów, możesz to zrobić na stronie kursu. Wystarczy kliknąć na poniższy baner:
Podsumowanie
Po raz pierwszy oba dostępne pakiety obejmują Kopiowanie ruchów Tradera, więc zaznaczę jeszcze raz ważną kwestię. Jeśli jesteście nastawieni na szybki zysk – nie jest to oferta dla Was. Moim priorytetem w obecnej sytuacji jest bezpieczeństwo, trzymanie się najbardziej niedowartościowanych aktywów. W ich przypadku często potrzeba dużo cierpliwości.
W erze akcji i obligacji pompowanych przez banki centralne „cierpliwość” nie jest popularną cechą. Dla mnie taka strategia wielokrotnie okazywała się skuteczna i tym razem zapewne będzie podobnie.
Trader21
P.S. Mam prośbę, aby dyskusję niezwiązaną z kursem lub kopiowaniem moich ruchów kontynuować pod poprzednim wpisem.
TukanX
Ostatnio modyfikowany: 2019-02-03 15:20
Krzysztof1975
drugie pytanie nawiązujące do stwierdzenia z treści artykułu:"kluczowym zadaniem jest przejście bez strat przez jeden z najtrudniejszych okresów w historii"
Mam podobne podejście i po za drobną ekspozycją na PM - srebrne jednouncjówki - siedzę na kasie. I tu pytanie: Po co otwierać pozycję na cokolwiek tylko z założeniem uniknięcia straty?
Independent Trader Team
Ochrona kapitału jest priorytetem, ale nie jest jedynym celem. Po zapewnieniu sobie bezpieczeństwa, drugim celem jest oczywiście osiągnięcie zysku. Trader21 podkreślił ochronę kapitału nieprzypadkowo - patrząc z perspektywy inwestora globalnego (rozliczając wszystko do USD) w 2018 roku właściwie każde aktywo traciło.
Nieprzypadkowo został wspomniany 2016 rok. Wtedy też aktywa finansowe były już dość drogie, tymczasem metale i surowce ruszyły do przodu i strategia Tradera dała świetne efekty. Ostatni miesiąc w wykonaniu metali trochę przypomniał tamten okres.
Jeśli chodzi o budżet to dużo zależy także od tego czy ktoś poza brokerem posiada także metale w formie fizycznej i np. nieruchomości czy jednak całe swoje oszczędności trzyma na platformie. Tak czy inaczej wydaje się, że 10 tys USD na platformie brokerskiej to minimum by śledzenie ruchów Tradera miało sens.
Ostatnio modyfikowany: 2019-02-03 20:26
Matti
Może warto byłoby rozważyć dodanie jeszcze jednego pakietu dla ludzi nie dysponujących dużym kapitałem.
Kopiowanie Twoich ruchów zupełnie mija się z celem przy mniejszym budżecie ze względu na ich ilość i co za tym idzie koszty transakcyjne.
Myślę, że dla inwestorów robiących 10-15 transakcji na rok wystarczyłyby w zupełności same tipy inwestycyjne.
3r3
Przychylając się do propozycji @Matti, dodaję sygnały od Ciebie do tego co mi się wydaje o rynku i robię nieczęste, fizyczne ruchy szukając timingu.
Tak jak cegła informacji w poprzednim webinarze rozłożona potem z timingiem & proporcjami na tipy jest plikiem wsadowym do realizacji na jakiś okres.
Przydatne byłoby kiedy rozpoczynać kaskadę wejść (dorzucając kapitału na dane aktywa) i kiedy rozpoczynać wychodzenie (też stopniowe).
Bikeman
Independent Trader Team
Konto w DIF jest wystarczające. Wyjątkiem jest tylko CD Projekt, który Trader shortuje przez XTB.
polish_wealth
@ Matti zapytał o mniejszy pakiet, ja bym sugerował samemu po prostu zmniejszanie lota pod własną kieszeń i/lub eliminację ilości aktywów, jeżeli przekroczą zdolność.
Chciałbym poruszyć coś znacznie ważniejszego, mianowicie "timing:,
Panowie troszkę młodsi duchem tradingowym tzn. tacy, którzy na platformach spędzili mniej godzin jeszcze:
Sugerujcie się momentem wejścia od T21 jak najbardziej, ale na wyjście wy nie patrzcie, bo nie znacie dnia ani godziny,
Będzie wiele razy jak z ABX, (Barrick Gold Corp) i kopiowaniem Georga Sorosa, ludzie wchodzą i trzymają pozycje, bo patrzą na portfel Sorosa.
Soros wychodzi z pozycji, jeszcze przed datą gdzie musi się rozliczyć i publicznie powiedzieć jak zmienił swój portfel i za te parę dni dopiero publikuje, co zrobił,
nagle cały internet w jeden dzień, w jedną sekundę dostaje info, jak Soros zmienił portfel (a go dawno nie ma na wykresie) i co ? LAWINA W DÓŁ, spadki, spadki, kto pierwszy ten lepszy. Wejdziecie na platofrme, bo dostaniecie cynk, że T21 opuszcza boisko, a już dawno będzie wymieciony temat z potencjalnych zysków, nie mówię, że zaraz aktywa się zapadną.
Wielu z was pewnie chciałoby przejść w tryb ślepej kury, tzn. zapłacić, zrobić co T21 zrobił, zapomnieć wrócić do swej roboty, obudzić się za parę miesięcy z napęczniałym portfelem. Obawiam się, że żeby robić co T21 robi, to musicie, chociaż się stać jego miniaturką, tzn. przyjąć tę wiedzę jak on nam daje, ale timing mieć swój.
Pomysł rewelacyjny, ale może warto pamiętać o tym timingu, że każdy na własną rękę za to odpowiada, no nie wiem, pogadajmy o tym, też nie chce, żeby to zabrzmiało malkontecko, bo sam pomysł bardzo dobry.
(Też nie przeczytałem 2 ost. artykułów z braku czasu-to może pierdnąłem właśnie coś, co zostało rozwiązane jakoś, jak coś to sorry - zaraz przeczytam) : )
Napisałem to w duchu troski o te kilka osób, które by chciały wejść i zapomnieć, a kto próbował kopiować ruchy Georga Sorosa i dostał w łeb?
Oczywiście moja skromna osoba ^^ Pewnie nie ja jeden.
@ Chodzi o to, że dostaniecie dobrego tipa, ale wyjście jest równie ważne ;p jak wam urwie jajca na końcu, to będziecie narzekać że T21 zły : )
Ostatnio modyfikowany: 2019-02-03 15:03
toleknom
polish_wealth
Twoja sugestia jest pozbawiona sensu, nie po to T21 pracuje nad zbudowaniem pozycji, nad opisaniem ich w swojej głowie, wyliczeniem zysków, a potem nie po to mówi co robi, żeby ludzie robili co innego, bo mu to nie pomoże wypchnąc danej pozycji tam gdzie on chce.
Innymi słowy, gdyby miał robić co innego niż mówi to traciłby czas na całą tą operację... shit...
Zarobionego T21 o kłamstwa podejrzewają, macie Jajca z betonu jak posąg Byka na Walstreet w Nowym Jorku ^^^: ) No - OFFENCE
Ostatnio modyfikowany: 2019-02-03 15:18
gruby
"Bo ja już stary jestem i wiem, że można co innego mówić / pisać, a co innego robić..."
trader21 nie ma pozycji żeby zarabiać na spychaniu własnych klientów z klifu, do tego trzeba być Goldmanem czy innym Morganem. Trader21 nie ma również licencji na produkcję derywatów a przynajmniej do tej pory się nią nie pochwalił. Trader21 w końcu nie ma prawa wypisywać czeków bez pokrycia. Gdyby te szkolenia nie przynosiły szkolonym zysków to klienci by traderowi zniknęli a za nimi zniknęłaby z internetu ta strona.
Czy trader21 osobiście na swoich własnych ruchach zarabia jest pytaniem wtórnym: pytaniem podstawowym jest czy ludzie zarabiają na wiedzy którą trader21 im sprzedaje. Z tego co wiem to tak jest i jest to wystarczający (jak dla mnie) powód żeby tradera z uwagą poczytać (ale nie posłuchać, ja z tych konserwatywnych jestem). Nie widzę również powodu żeby ludziom po kieszeniach grzebać. Sobie zarobił, sobie zarabia i niech mu (i jego bliskim) na zdrowie wyjdzie.
Albo zaryzykujesz, zainwestujesz i poprawisz swoje szanse na orżnięcie kasyna albo rób po staremu. A co trader po kieszeniach chowa to już jego sprawa.
Independent Trader Team
Skoro setki artykułów, lata dzielenia się wiedzą przez Tradera, wykłady, webinary i 3 edycje szkolenia wraz z ocenami kursantów to dla Ciebie za mało by zweryfikować wiarygodność Tradera, to odradzamy jakikolwiek zakup.
Kikkhull
Sol
ostry
Ostatnio modyfikowany: 2019-02-04 08:49
polish_wealth
Dzisiaj ropa ładnie otworzyła się bez gapa, ale mogła delkatnie podrosnąć ze względu na decyzje FEDu o braku podwyżek.
w związku z tym spodziewam się maleńkiego odragowania w dół na ropie, by następnie powrócić do jedynego słusznego trendu,
który jest trendem byka rzecz jasna. Gdyby ropa już nie chciała opaść, bo przekroczono, magiczne poziomy z 5tego grudnia i okolicznych dni, to tym lepiej dla ropy.
@ ostry, Napewno miałeś kiedyś trochę dudków ponad stan, kiedy masz ich kilkanaście razy więcej, no nie masz czasu siedzieć z ludźmi gdzieś na dole drabinki, nawet jeżeli jest to Twój prywatny blog o trzepaniu dudków, srlsy o to zapytałeś?
Chłopie sprawdzić każde aktywo, przeczytać prasówke, odebrać telefony od najbogatszych klientów, skonsultować się ze współpracowanikami, pogonić żonę/konkubinę że się nie ma czasu, to wszystko kosztuje czas, a gdzie czas na życie prywatne? shit....
Ostatnio modyfikowany: 2019-02-04 01:17
Independent Trader Team
Piszemy pod poprzednim artykułem. Jutro lub pojutrze ukaże się nowy wpis, ale do tego czasu dyskutujemy pod artykułem z zapisem webinaru.
@ostry
Jeśli jakieś Twoje pytanie zostało przeoczone to ponów je pod poprzednim wątkiem.
Ostatnio modyfikowany: 2019-02-04 14:44
polish_wealth
pozdrawiam.
gambolo
GASIV
Independent Trader Team
W takim razie odpowiadamy po kolei:
a) Tesla - pierwszy short na stracie. Zamknięty dlatego, że po dalszych wzrostach Tesla w końcu spadła i była krotkoterminowo tania. Trader21 zamknął tamtą pozycję, a następnie otwierał kolejne shorty i trzykrotnie wychodził na plus (wszystko rozpisane na linkowanej podstronie). Mało tego, dalej ma w portfelu Tesle jako największy short, także jest konsekwencja i cierpliwe podejście.
b) Mosaic - od dnia tipu do dziś 37% w górę, z dywidendami wyjdzie więcej. To tak w skrócie, bo jak pokazują nasze dane Trader sprzedał Mosaic w styczniu 2018, potem w lutym odkupił ponownie, ostatecznie wynik na Mosaicu to też niecałe 40% (połowa tej drugiej pozycji wciąż tkwi w portfelu).
c) URA - od dnia tipu do dziś 0%, czyli łącznie z dywidendami wychodzi 2-3%, jeśli ktoś po prostu cały czas trzymał pozycję. W międzyczasie jednak Trader dokupił URA na niecały miesiąc, zyskał wówczas 11%. Niedawno rozesłaliśmy raporty w których wyjaśniliśmy dlaczego wychodzimy z URA, oraz wskazaliśmy trzy ciekawe spółki. Dwie z nich wylądowały już w portfelu Tradera, po kilku dniach jest na nich kilka oraz kilkanaście procent zysku.
Wszystkie te wymienione ruchy były dostępne dla osób kopiujących ruchy. Tipy były takim przykładem jak Trader21 działa i na podstawie czego podejmuje decyzje. Z kolei kopiowanie ruchów Tradera21 jest bardziej szczegółowe, uczestnicy dostają informacje o wszystkich ruchach niezależnie czy mowa o akcjach, obligacjach, krypto, surowcach czy metalach.
Osoby, które ściśle z nami współpracują nie wybiorą kopiowania ruchów, gdyż widzą różnice. Na początku to kilka-kilkanaście godzin indywidualnej pracy. Później jesteśmy do ich dyspozycji np. przy zakupach fizycznego metalu, dzielimy się spostrzeżeniami kiedy kupują lub sprzedają nieruchomości, a nawet pomagamy kiedy bank stara się ich oszukać. Dodatkowo, nie muszą martwić się, że po roku z wynikiem zerowym ktoś skasuje od nich 3% opłaty za zarządzanie, ponieważ Trader21 pobiera prowizje tylko w razie wypracowania zysku. Dodamy jeszcze, że klienci otrzymują od nas dodatkowe raporty specjalne, które tutaj się nie ukazują. Pomagamy też w zakresie optymalizacji podatkowej a prowizje koniec końców są niższe niż podatek Belki, więc klienci wychodzą na tym całkiem korzystnie.
Odpisujemy w imieniu Tradera, który siedzi teraz w Szwajcarii (spotkanie z klientem). Tutaj temat klientów kończymy i zostajemy przy kopiowaniu ruchów Tradera.
Ostatnio modyfikowany: 2019-02-06 19:36
Amdall
GASIV
gruby
"Nawet na tej stronie był kiedyś artykuł, że przeważająca większość funduszy aktywnie zarządzanych osiąga wynik gorszy niż rynek. Skąd, więc wiara, że w tym przypadku będzie inaczej?"
Trader21 nie sprzedaje jednostek uczestnictwa w swoim funduszu bo go nie ma a po drugie nie chce mieć z tego co tu kiedyś pisał. Oferta tradera nie jest zatem ofertą aktywnie zarządzanego funduszu co ma tą miłą (dla tradera) konsekwencję że nie odpowiada on za żadne błędy popełnione przez jego klientów. W inwestowaniu i spekulacji oprócz obiektu liczy się punkt wejścia i wyjścia a trader oferując zaledwie wskazówki inwestycyjne oferuje je z jakimś (niezerowym i mierzalnym) poślizgiem czasowym. Jakie maksymalne opóźnienie towaru jest gwarantowane przez oferenta ?
Ponieważ dzięki automatom czas reakcji rynków ciągle się skraca opóźnienie oferowanego przez tradera towaru czyli mówiąc wprost informacji staje się równie istotne co sam towar. Jądrem przy wchodzeniu w interesy z traderem zatem powinna być umowa co do maksymalnego tolerowanego opóźnienia pomiędzy wytworzeniem wniosku przez think tank tradera a jego przekazaniu klientom. No to pokażcie mi szanowni klienci jak macie zamiar ten wskaźnik mierzyć i dostawcę z jego wielkości rozliczać. Ile wynoszą kary umowne za złamanie tego parametru w SLA ?
Ot choćby dzisiaj: "szefa nie ma, szef się pojawi to się szef ustosunkuje, my tu tylko monitory z kurzu wycieramy". Oczywiście że jestem złośliwy, no ale to trader w końcu sobie tak swój własny zespół ustawił że się jego ludzie bez zgody z góry boją samodzielnie ... już miałem coś napisać o puszczaniu gazów ale to byłoby niegrzeczne.
Po pierwsze taka wskazówka inwestycyjna musi zostać wytworzona, po drugie dostarczona (kto ponosi odpowiedzialność za e-maila który dotrze w dwa dni po wysłaniu ?), po trzecie przez adresata zanalizowana po czwarte wprowadzona w życie. Cztery czynniki rzędowo wprowadzające opóźnienie do układu korelacyjnego w sytuacji w której HFT potrzebuje nanosekund na cały proces: wejście, analiza, decyzja, wyjście. Jesteście, szanowni "inwestorzy", analogowymi graczami w cyfrowym świecie. Jesteście niczym płyta długogrająca w świecie CeDeków.
Oferta, szanowni państwo, oferta. Niektórym wystarcza a innym nie. To akurat nie wina tradera że ma taką a nie inną ofertę, tyle że niestety rynki funkcjonują trochę inaczej niż w czasach w których "bid" i "offer" umieszczano kredą na tablicach po przekazaniu ich telegrafem.
Ostatnio modyfikowany: 2019-02-07 09:45
Independent Trader Team
Swoją drogą, nawet kiedy kupowaliśmy i tego samego dnia sprzedawaliśmy ETF na Turcję (jeden wyjątek na sto zagrań) to jakoś nie przypominamy sobie, by uczestnicy skarżyli się, że mail dotarł dwa dni później.
gruby
"Niestety, Gruby, kulą w płot."
Piszę o oczekiwaniach jakie tu co poniektórzy mają. "Dajcie mi waszą wiedzę, dajcie ją za darmo a w ogóle to najlepiej weźcie moje oszczędności i je dla mnie pomnóżcie. A ja sobie w tym czasie poleżę na plaży." Oczywiście że nie znam waszych klientów. Zauważam że wasza najnowsza oferta ma pewne obiektywne wady. Świadomy usługodawca i świadomy usługobiorca to podstawa zadowolonych stron transakcji.
Coraz więcej jest tutaj w komentarzach wpisów typu "mam, zarobiłem a teraz jeszcze dwa strzały i idę balować. Pomóżcie." Nie da się ukryć że waszą ofertę "podążania na pasku tradera" kierujecie do tego właśnie rodzaju "inwestorów". I z tego rodzaju "inwestorów" się wyśmiewam w pierwszej kolejności a z waszej oferty dopiero w drugiej. Jest popyt to i podaż się zorganizuje. Trochę mnie dziwi że się trader do tego poziomu zniża ale no cóż, taki mamy najwyraźniej rynek i takie jest zapotrzebowanie. W sumie to nie mnie to oceniać. Każdy o swoją twarz martwi się samodzielnie. Samo stworzenie takiej oferty jest już wymowne.
I nie ma powodu żeby się unosić. "Bezsensowny wpis" - to ocena. A ocenę proponuję pozostawić nie stronom dyskusji lecz jej czytelnikom.
Ostatnio modyfikowany: 2019-02-07 10:57
Independent Trader Team
"mam, zarobiłem a teraz jeszcze dwa strzały i idę balować. Pomóżcie." Nie da się ukryć że waszą ofertę "podążania na pasku tradera" kierujecie do tego właśnie rodzaju "inwestorów"."
Gdyby takie było nastawienie uczestników to nigdy by Tradera nie wybrali. Jego portfel składa się z 25-30 aktywów i jako priorytet stawia bezpieczeństwo, potem zyski.
Tymczasem grupa o której piszesz to np. osoby, które w grudniu 2017 roku miały pretensje, że nie piszemy więcej o krypto i nie podajemy w które krypto warto zainwestować. Dla takich osób są reklamy na YouTube w których gość na pokładzie wynajętego samolotu (ew. na najwyższym piętrze drapacza chmur) mówi o wspaniałej, niezawodnej strategii, która przynosi gigantyczne zyski. :)
"Świadomy usługodawca i świadomy usługobiorca to podstawa zadowolonych stron transakcji."
Jak daleko pamięć sięga, tak Trader zawsze prosił by się zapoznać z ofertą, bo nie chce by kogoś rozczarowało to, co proponuje.
manieq
Ostatnio modyfikowany: 2019-02-07 13:24
Tomek (ITT)
My nikogo nie naganiamy. Trader21 oferuje własny produkt na własnym blogu i ma do tego pełne prawo.
Chcesz to korzystasz nie chcesz droga wolna.
Ostatnio modyfikowany: 2019-02-07 13:35
Mostek
Pokaż mi, proszę, w historii miejsce, w którym wszystko leciało na mordę. Wszystko - czyli akcje, obligacje, metale szlachetne, spółki value i growth... Wszystko.
Ja rozumiem, że szykują się do zmiany systemu monetarnego, bo matematyka dłużej nie pozwala odstawiać takich cyrków. Ale to nie my mamy kasę, tylko oni, więc jakoś, w czymś, też ją muszą przechować.
manieq
Mostek przestudiuj dokładniej wykresy z 2000 i 2008, wszystko leci jak jest krach. Ktoś kiedyś powiedział że najtrudniejsza pozycja w inwestowaniu to pozycja gotówkowa. Oczywiście nie wiem kiedy to będzie może szczęśliwcy jeszcze zarobią i z 50%, ale jak to mówią żydzi z Wall Street: ostatnie 10% zostawmy ulicy. Powodzenia w inwestycjach mimo to xD
@Tomek Jak bym dostał ten pakiet za darmo i coś zainwestował z zyskiem (zrealizowanym) to bym odpalił prowizję z radością, ale mam wątpliwości czy ma to sens, skoro żądacie kasy z góry to jest to tylko i wyłącznie produkt, więc żadnej gwarancji nie ma czy ten produkt przyda mi się w czymkolwiek. Każdy inwestor ma inny temperament, a 90% to dawcy, bo brak im cierpliwości i żaden nawet najzajebistrzy produkt tego nie zmieni :) Łapał bym się na te miliony tylko że zdobyłem je bez produktu IT21, więc podziękuje nawet jak zaproponujecie za darmo xaxa :D Ale i tak czytam z zaciekawieniem wasze forum, głównie dla komentarzy - świetnie że jesteście, chociaż połowę nicków to robię scroll down.
Ostatnio modyfikowany: 2019-02-07 14:37
Mostek
Spoko, ja też mam teraz 80% w gotówce. Ale mnie niepokoją właśnie zmiany, które się szykują. Żeby się nie okazało, że mam na koncie nic nie znaczące cyferki albo pod poduszką kolorowe papierki.
Gdzie się nie odwrócisz, zawsze dupa do kopnięcia z tyłu...
NLC
Gromadzisz jedynie kesz ? wyzbyłeś się akcji największych z GPW ? Co Ty powiesz ? nie masz nic z giełdy ? nie wierze
Ja też gromadzę kesz, ponoć w bezpiecznych przystaniach NOK i AUD, i trochę mam GBP i na razie na wszystkim w plecy za wyjątkiem GBP ale niektórzy twierdzą że i ten poleci. Ja się zastanawiam co podtrzymuje silnego złotego o 2 niemal lat.
Przesłuchałem darmowe tipy Tradera które udostępnił, może i ma rację, fajnie byłoby spróbować chociaż popłynąć za nim w ten roczny rejs. Ale czy przy moim portfelu którym dysponuję 3tysiaki które wydałbym na kurs potem prowizje za transakcje byłyby warte zachodu ? Nie dla szaraków ta maklerka i ten kurs. Ale czyta się przyjemnie forum i artykuły IT
Trader ? Masz pozycje na Gaspromie ? Musisz mieć
Jaras
Czytałem dawno temu postulaty zakazu HFT jako mechanizmu tradowania, który jest przyczyną wielu patologii.
Jaka jest Wasza opinia:
- czy są to postulaty nierealistyczne w rodzaju postulatów XIX wiecznych anarchistów: "praca dla prządek! precz z maszynami parowymi!"
- czy też skala absurdu w HFT osiągnie taką masę krytyczną, że siły decydujące o kształcie systemu finansowego na świecie zdecydują o takim zakazie?
Powyższe pytania są zasadne w warunkach szybkiego rozwoju technologicznego, przy informacjach (nie wiem czy prawdziwych) o zbudowaniu tzw. komputerów kwantowych, o "hektarach procesorów" w posiadaniu największych banków komercyjnych i funduszy hedge, o lokowaniu tych farm coraz bliżej np. Wall Street, by mimo połączenia światłowodowego zyskać jakieś milisekundy względem innych graczy.
Po drugiej stronie (zainteresowanej ustrzymaniem HFT) są wspomniane instytucje, a po naszej są tylko ludzkie umysły którym się czasem wydaje, że analiza techniczna, że wiedza, że doświadczenie, że intuicja i i tak dochodzimy coraz częściej do wniosku że najrozsądniej naśladować ruch kogoś mądrzejszego:
- młodzież forumowa sępi tipy inwestycyjne i jeszcze narzeka że ich tak mało tutaj,
- wprost dyskutujecie kwestię "naśladowania ruchów IT21"
- IT21 ma słabość do EFTów "idących za pewnymi trendami", naśladujących je.
Czyli po jednej stronie Babilon, po drugiej zwykli ludzie.
I co dalej? Jak tradować, panie premierze? ;)
manieq
wilk_z_ksiazeca_street
Pozdrawiam
jachu