Mniej więcej raz w tygodniu w mediach pojawiają się dyskusje odnośnie bankructwa Grecji. Mało się jednak mówi o znaczeniu nowej trasy dla planowanego gazociągu łączącego Rosję z Europą zachodnią a przechodzącego właśnie przez Grecję.
Gazociąg South Stream mający stanowić alternatywę dla przesyłu gazu przez terytorium Ukrainy został zablokowany przez Komisję Europejską kilka miesięcy temu. Długo nie czekając Rosja zapowiedziała alternatywną trasę przez Turcję oraz zbankrutowaną Grecję. Z punktu widzenia Rosji, mimo iż budowa gazociągu przesunie się trochę w czasie, to jednak zmiana trasy przyniesie dużo korzyści geopolitycznych.
Znaczenia nowej trasy nie docenili europejscy politycy. Niemiecki minister finansów Wolfgang Schauble nakazał Grekom szukać pomocy finansowej w Rosji czy Chinach. Napięcie na linii Ateny – Berlin szybko wykorzystała Rosja. Po ostatnim spotkaniu pomiędzy premierem Grecji Alexisem Tsiprasem oraz Władimirem Putinem ogłoszono, iż Rosja wypłaci Grecji awansem 5 mld USD w ramach przyszłych rozliczeń za przesył gazu, który rozpocznie się najwcześniej w 2019 roku.
Przy greckim zadłużeniu wynoszącym prawie 400 mld euro jest to kwota bez znaczenia w sensie finansowym. W sensie strategicznym jest to jednak ruch niezwykle ważny.
Sankcje nałożone na Rosję wygasają pod koniec czerwca. Jeżeli Bruksela naciskana przez Waszyngton będzie próbowała je wydłużyć, to niezbędna do tego będzie jednomyślność wszystkich członków UE. Bez Grecji oraz Węgier, które ostatnio otrzymały od Rosji 10 mld euro linii kredytowej na rozbudowę elektrowni atomowej, przedłużenie sankcji wydaje się być mało prawdopodobne.
Zabawny wydaje się być fakt, iż realny koszt kupienia sobie przychylności Grecji w praktyce wyniesie dokładnie zero. W najbliższych tygodniach Grecja będzie spłacać bowiem wyłącznie dług do MFW.
Większość środków przekazanych Grecji trafi zatem do MFW, skąd w ramach kolejnej pożyczki powędruje do równie zbankrutowanej Ukrainy. Ta, zapewne korzystając z kapitału, spłaci sporą część długu względem Gazpromu, czyli pieniądze pośrednio wrócą do Rosji.
Z perspektywy Grecji budowa gazociągu przyniesie długoterminowo mnóstwo korzyści. Inwestycje związane z budową pomogą zredukować astronomiczne bezrobocie. Opłaty przesyłowe (dopiero od 2019) zapewnią stały dopływ gotówki do budżetu. Najważniejsza jest jednak szansa na normalizacje stosunków z Turcją, z którą Grecy są w fazie zimnej wojny od co najmniej 100 lat.
Dobre relacje w regionie są bardzo potrzebne Rosji. Za pośrednictwem Grecji Putin może skutecznie blokować ewentualne sankcje, do których wymagana jest jednomyślność. Dobre relacje z Turcją są równie ważne. Turcja jest ostatecznie znaczącym członkiem NATO i blokowanie wpływów USA w regionie jest dla Rosji bardzo istotne.
Z punktu widzenia inwestycyjnego najważniejszy wydaje się być koniec sankcji gospodarczych. Jeżeli UE nie przedłuży sankcji, to Rosja prawdopodobnie zniesie sankcje nałożone w odwecie. Taki scenariusz zapewne jest już w kartach, zważywszy że ETF spółek rosyjskich dał od początku roku zarobić prawie 40%, pozostając jednocześnie najtańszym rynkiem na świecie.
Trader21
wieslaw
Polecam link dla tych co spekulują /inwestują
http://tradesoftheday.com/2015/04/20/breakout-signals-its-time-to-buy-these-shares/
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
reno
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
metalowy
ta informacja o rzekomych 5 mld dolarów od Rosji została już jakiś czas temu zdementowana
http://www.reuters.com/article/2015/04/18/us-eurozone-greece-russia-gas-idUSKBN0N90CR20150418
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
trader21
Dzięki za link.
Dwa wytłumaczeni mi się od razu nasuwają:
1. Der Spiegel został celowo wprowadzony w błąd przez kogoś ze ścisłego kierownictwa Syrizy. Być może Grecy chcieli w ten sposób poprawić pozycję negocjacyjną z Niemcami odnośnie refinansowania długu.
2. Warunki umowy odnośnie budowy gazociągu jak i pakietu pomocowego dla Grecji są ciągle negocjowane i aby dokończyć negocjacje po cichu obie strony stwierdziły, iż żadnych rozmów nie prowadzą.
Drugi scenariusz dużo bardzie do mnie przemawia. Najbliższe tygodnie przyniosą wyjaśnienie.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
mintl_luk
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Sol
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
reno
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
trader21
Dla porównania z ECB oraz EFSF Grecja pożyczyła kolejne 170 mld euro, a od MFW „zaledwie” 25 mld.
Czy odpis długu jest możliwy? Moim zdaniem tak. Kilka lat gimnastyki finansowej i udało się przenieść dług z banków komercyjnych do funduszy, które mogą go odpisać bez wysadzania całego systemu w powietrze.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
observer88
Coz, przeciez nie jest to pierwszy ani nie ostatni przypadek kiedy ten mechanizm daje duzej bankowosci profity. nie tyle zysk co dlugoterminowego, niesplacalnego dluznika a de facto - wladze.
kiedys chlop panszczyzniany mial konia w chomacie, dzisiaj leming czy cale kraje maja kajdany finansowe.
tak jak kiedys pisalem najlepszy dlug to ten ktory jest niesplacalny vide operacja CHF w Europie Srodkowej czy dlug w walutach obcych generalnie. bo nie o zysk tu chodzi ale o wladze i np strategiczne aktywa kraju
np na takiej ukrainie z uwagi na stopy procentowe w lokalnej walucie ogromna wiekszosc spoleczenstwa jeszcze na dlugo przed kryzysem brala nawet zwykle kredyty konsumpcyjne w USD - co to oznacza mozna sie domyslec.
wiekszosc spoleczenstwa uczy sie w szkolach o pantofelku, burkina faso, romantyzmie czy ladoladzie a nie rozumie nawet co oznacza roznica miedzy pieniadzem a srodkiem platniczym. klasa srednia pracuje by nabywac pasywa.
i to czesto jeszcze w oparciu o niemozliwy do wyprognozowania kurs waluty obcej jak w CHF. jesli dotyczy to jeszcze tej niby najbardziej swiatlej grupy - to o czym my mowimy.
jak zwykle ucierpia zwykli ludzie i klasa srednia, ci majetni wiedza dwa kroki w przod co robic.
nic nowego tak bylo od zarania dziejow z tym ze teraz czasy sa naprawde ciekawe bo mysle ze na szczytach hierarchii wladzy sa nie koronowane glowy, biznesmeni czy nawet wielu politykow ale raczej bankowosc - tylko ta naprawde duza i przed oczami kowalskiego czy smitha ukryta...
jak by zrobic badanie ankietowe ciekawe ile osob na 1000 wiedzialoby np do kogo nalezy FED czy w ogole co to jest np Bank of Internationak Settlements...
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
zenon
Jeżeli jest inaczej to oznacza, że Putin liczy się z przegraną na Ukrainie.
Myślę, że tylko to jest warunkiem zniesienia sankcji.
Grek, myślący mrzonką o jakiejś rurze za cztery lata, strzelający sobie w stopę, zostający burakiem europy, wetującym sankcję ?. Jakoś nie pasuje to do obrazu Greka.
O ile Greków, mógłbym posądzić o szaleństwo, to Węgrów już bym o to nie posądzał.
Zgłoszenie weta na forum UE jest jak danie wszystkim w mordę.
Wygrana Putina na Ukrainie byłaby końcem UE.
@observer88
"Jak zwykle ucierpia zwykli ludzie i klasa srednia, ci majetni wiedza dwa kroki w przod co robic.
Nic nowego tak bylo od zarania dziejow z tym ze teraz czasy sa naprawde ciekawe bo mysle ze na szczytach hierarchii wladzy sa nie koronowane glowy, biznesmeni czy nawet wielu politykow ale raczej bankowosc - tylko ta naprawde duza i przed oczami kowalskiego czy smitha ukryta..."
@Karol Marks i Fryderyk Engels
Gdy wyzysk robotnika przez fabrykanta o tyle dobiegł końca, że robotnik otrzymuje w gotówce swoją płacę roboczą, rzucają się nań inne odłamy burżuazji – kamienicznik, sklepikarz, lichwiarz itd. Dotychczasowe drobne stany średnie: drobni przemysłowcy, drobni kupcy i rentierzy, rzemieślnicy i chłopi – wszystkie te klasy staczają się do szeregów proletariatu, po części dlatego, że ich drobny kapitał nie wystarcza do prowadzenia wielkiego przedsiębiorstwa przemysłowego i ulega w konkurencji z większymi kapitalistami, po części zaś dlatego, że ich umiejętności tracą na wartości wobec nowych sposobów produkcji.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
m_a_rek
Z drugie strony powiedzenie "co cię nie zabije to cię wzmocni" wygląda na zupełnie prawdziwe - patrząc na Moskwę..
pozdrówka
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
observer88
to co napisalem nie ma nic wspolnego z socjalizmem ale raczej z korporacjonizmem, odejsciem od standardu zlota i zalewaniem swiata derywatami ktore bardziej zrozumiale sa dla absolwenta mit czy matematyki niz nawet ekonomisty.
jesli mowie ze korpo szczurek z pensja 7-10K net kupuje pasywa czyli np "apartamet" za 500K PLN w konstrukcji CHF i jest w kajdanach finansowych to jest to fakt i tyle.
grecja jest zreszta tez tylko przykladem. poza tym to wlasnie ten kraj korzystal ze skomplikowanych konstrukcji finansowych od jednego z baaardzo duzych bankow na literke g.
porownywanie tego do socjalizmu jest bez sensu i swiadczy o braku zrozumienia.
ja pierwsze pieniadze zarobilem w wieku 18 lat na rynkach kapitalowych i wiem co mowie. zreszta w sumie jest mi to obojetne, porownuj to nawet do ottona III i ludwika XIV - who cares
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
observer88
zyjemy w erze informacji i ignorancji finansowej. dla kogo jest to korzystne to pytanie retoryczne.
pozdr
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
TBTFail
Co to jest ta ignorancja finansowa? Czy ludzie żyjący za 1600 zł na miesiąc, za 2 dolary dziennie lub za 7 dolarów/godz w USA też są ignorantami. Czy może realistami.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
CMC
Jak myslicie? Trader????
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Freeman
Gdybysmy wiedzieli takie rzeczy o ktore pytasz, to bysmy tu nie siedzieli i pisali :)
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
reno
Wszystko wskazuje na to ,że w najbliższym czasie będziemy mieli jakieś zamieszanie z Grecją. W takim środowisku ciężko mówić o silnym Euro. Zanim pomyślimy o 3,50 to zrównajmy EURUSD 1:1. Na chwilę obecną jest bardzo neutralnie. Psychologiczne 4zł za euro złamane jednak to może być pułapka na misie. Nie mniej jednak jakoś nie widzę tych 4,20 na horyzoncie. Chyba ,że złotówka zostanie silnie przeceniona. Jednak wtedy dolar po 4,XX ???
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
zenon
Historia zatoczyła koło. Prawie dwieście lat temu burżujem był zamożny przedsiębiorca wyzyskujący swoich pracowników. Dziś ta granica została przesunięta. Burżujem jest bankier zakładający na całą resztę kajdany zniewolenia zwanymi długiem. Schemat myślenia jest dokładnie ten sam co przed laty. Różnica jest tylko w sposobie wyzysku. Słusznie zauważyłeś, że jest to „nic nowego tak było od zarania dziejów”. Dokładnie w ten sam sposób widział to Marks. Jak pokazała historia, mylił się.
Warto o tym pamiętać.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
trader21
Nie trzymam Euro więcej niż na bieżące wydatki.
Z walut preferuje: CHF, AUD, CAD, NOK i CNY. Cztery pierwsze w gotówce, juan przez ETF lub konto walutowe w Saxo.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
observer88
Ciekawa narracja tyle ze malo precyzyjna i tworzy alternatywna rzeczywistosc.podobna logika mozna udowodnic ze darwin i derywaty to to samo bo sa na litere d. Taki tok myslenia mozna wlozyc miedzy basnie Andersena a braci Grimm.
Ale ale rozumiem ten schemat. Przeniesmy sie wiec do zaczarowanego swiata tej logiki:
Za górami za lasami, jest sobie kraik na poludniu europy. kraik cieply, duzo oliwek ludziom nie bardzo chce sie pracowac. hmm, co tu robic jak 30 stopni za oknem, a do stolu podaja wino.
Jak zrobic zeby sie nie narobic, zadumal sie wlodarz.
Hokus pokus,abrakadabra, zjawia sie Pan w czarnym meloniku, stuka czarnymi obcasami.
- Mocium panie mam tu kontrakcik, zamowi pan nasze instrumenty pochodne i zagramy panu melodyje. ludzie nie beda musieli tyle pracowac, w statystykach bedzie pieknie, lud beda klaskac.
- hmmm, mruknal minister finansow, cos mi tu nie gra, to wyglada na matactwo i po czasie zaplaca biedni podatnicy.
- alez pij wino bedzie dobrze, przeciez swieci slonce. gadasz jak jakis marks czy tam engels. a my tu mamy dobra wrozke, prawda panie bankierze? no zagraj nam melodyje skoczna.
Bankier zastukal obcasami i wyszedl, zza fraka dalo sie zauwazyc tylko czarny ogon. I zaczela sie muzyka, i zaczela sie zabawa.
Obraz powoli sie rozmywal, zobaczylismy Hotel de Paris, Monte Carlo.
- Hmm, co dzis bedziemy robic najdrozszy?
szepnela dlugonoga blondynka, pijac Dom Perignon. Akcent zdradzal jej pochodzenie,tak to kraj z zyznymi glebami na wchodzie.
- Nie wiem moze pojdzmy do kasyna i przepuscimy milion euro? odpowiedzial magnat z zaglebia przemyslowego tego kraju.
- och jestes cudowny, taki Bill Gates w pocie czola pracowal nad majatkiem tyle lat. a Tobie po przemianach, ach ach, spadly miliardy dolarow z nieba i teraz jestes oligarcha.
- Powinni Cie tytulowac Ludwikiem XIV, zamyslila sie niewiasta dopijajac szampana.
- Tylko czemu ci ludzie w tym dziwnym kraju na zielonej Ukrainie zlorzecza i psiocza, ciagle cos chca. ponoc ich pensja w dolarach wynosi teraz 120$.
- dokladnie jestem królem, państwo to ja. a kogo obchodza jakies masy, niech ida do marksa, pfii. chodzmy do kasyna obok hotelu skarbie.
Tymczasem na szczycie złotej góry trwało przyjecie.
- Lordzie Jacob, nasze zrodla mowia ze jednej z kijanek odbila sodowka - powiedziala wytworna asystentka. Mysli ze jest krolem i moze wszystko. Jesli zdarzy sie to ponownie, pokaz tylko kciukiem a dam odpowiednie dyspozycje. (...)
That's all folks! ;)
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
kontofo
http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-04-20/greek-mayors-to-protest-government-decision-to-seize-their-cash
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
gruby
"Za pośrednictwem Grecji Putin może skutecznie blokować ewentualne sankcje, do których wymagana jest jednomyślność."
Ujmując sprawę inaczej: sparaliżowanie UE kosztuje tylko 5 mld Euro. To tyle, ile USA "zainwestowało" w Majdan na Ukrainie, że nieautoryzowaną wypowiedź pani Nuland przypomnę.
Wniosek: UE jest tak samo stabilna politycznie jak Ukraina, bo zdestabilizowanie obydwu organizmów kosztuje tyle samo.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Mercator
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
zenon
Spodziewałem się bardziej krytyki mojego poglądu przez wskazanie różnic między proletariuszami a alterglobalistami, ich ideologicznych podłoży itd. Niestety widzę, że Twoją wiedzę w tym obszarze obrazuje merytoryczny poziom ostatniego wpisu.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
observer88
chlopie, sorry ale jak ja pisze o korporacjonizmie, odejsciu od standardu zlota i derywatach ktore jak powiedzial sam Warren Buffet sa dzisiejsza finansowa bronia masowego razenia i przyczyna tylu kryzysow to ty nie umiesz sie odniesc merytorycznie.
jestes na tym blogu i pewnie nawet nie wiesz jak zrobiony jest instrument typu CDO.
i piszesz jakies androny nie na temat o marksach i engelsach. wiec ci pisze bajke o dobrych bankierach z wall street i oligarchach co w pocie czola pracuja dla narodu.
bo przeciez dla ciebie to normalne ze 1% spoleczenstwa ma 95% aktywow danego kraju nie?
koncze temat bo to nie ma sensu
pozdr
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
observer88
swoja droga to dziwne ze na forum w ktorym jest tyle merytorycznych artykulow o bankach, systemie ktos majaczy o porownaniach do marksa.
chlopie, wtedy nie bylo nawet derywatow a w systemie byl standard zlota. teraz ekonomia zmienila sie o 180 stopni.
ja rozmawialem z osoba po doktoracie z matematyki ktora m.in. tworzyla derywaty w banku inwestycynym w usa i zrezygnowala bo widziala jaki to diaboliczny instrument.
na ukrainie bylem wiele razy i widzialem jaka tam jest bieda prostych ludzi i ostentacyjne bogactwo oligarchow.
wiec pierdy o marksie mozesz sobie wsadzic w kieszen.
gdybys mial odrobine rozumu to bys wyczul sarkazm i ironie w tej bajce. pewnie jestes jakims nauczycielem historii albo innym teoretykiem.
bez odbioru
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
bwtorun
Z walut preferuję: CHF, AUD, CAD, NOK i CNY. Cztery pierwsze w gotówce, juan przez ETF lub konto walutowe w Saxo.
1. Nie pamiętam, żeby to już było - jak zainwestować w CNY przez ETF?
2. Inwestycja w CNY to inwestycja w USD plus opcja uwolnienia USDCNY, co raczej musi skutkować umocnieniem CNY. Czy jednak nie lepiej zainwestować w HKD niż w CNY?
3. Podobną inwestycją z opcją jest DKK, inwestuje się w EUR plus opcja zerwania pegu EURDKK. Dla inwestora złotówkowego kurs EURPLN wydaje się atrakcyjny, choć QE EBC powiększa ryzyko. Mimo wszystko, polecam zakup DKK (1:1 buy and hold) albo nawet i lewar short EURDKK. Jak peg się nie złamie to ta druga inwestycja kosztuje tylko spread+swap, jak się złamie to blisko 100% szansy na drugi trade a la EURCHF. Short EURDKK jest chyba jeszcze mniej ryzykowny niż short EURCHF przed 15 stycznia. Pisałem o tym u siebie, jeśli traderze przepuścisz, to dorzucę linka.
Co myślicie?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
zenon
Muszę powiedzieć, nieźle odjechałeś, skoro nawet nie wiesz, że piszesz na blogu, na którym z siedemdziesiąt procent komentujących, łącznie z Tobą ma alterglobalistyczne poglądy...
Abstrahując. Jak byś nie zauważył, to blog charakteryzuje się wysoką kulturą wypowiedzi.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
observer88
pozostanmy przy swoich zdaniach. czytalem tu wiele artykulow jakos nie zauwazylem dyskusji o proletariacie. raczej kwestie stricte ekonomiczne, kursy walut, bankowosc centralna.
to Ty mnie porownales do Marksa co mnie troche urazilo bo ja pisze o tym ze system duzej bankowosci wykrzywia rzeczywistosc a nie ze wszyscy maja miec rowno i biznes ma sie dokladac do mniej zaradnych.
Gdyby ludzi uczono w szkolach o kwestiach o ktorych pisze autor bloga to pewnie nie bylo by problemu CHF tylu osob z klasy sredniej. oni nawet nie wiedza na co poszli.
ja tu nie widze zadnej analogii do marksa czy engelsa i porownywanie mnie do nich bylo dla mnie odjechane
i tyle.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
zenon
Nie chciałem Cię urazić, ani nie porównałem Cię do Marksa. Gdybyś przeczytał np. "Kapitał", pewnie nie byłbyś już tak obruszony. A to przecież podstawa historii ekonomii. Mylisz komunizm z socjalizmem i stąd to nieporozumienie.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Sol
https://www.youtube.com/watch?v=meTpBZHFL0c
Tytuł trochę mylący, bo temat Ukrainy zaczyna się tam w ok. 2/3 filmu.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
mos
Czy można zapytać jak kupujesz? W tradycyjnym kantorze? Czy w jakiś inny - ciekawszy sposób?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
trader21
Każdą z tych walut oraz CNY możesz kupić w cenie forex + 0,5% w Saxo i ile masz konto Premium.
Dodatkowo CNY możesz kupić pośrednio kupując ETN na Renminbi ale przyznam szczerze, że nie analizowałem szczegółów ani struktury funduszu.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00