Od czasu zakończenia drugiej wojny światowej oraz powołania do życia układu z Bretton Woods zdecydowana większość światowego złota była zdeponowana w dwóch miejscach. W Nowym Jorku oraz w Londynie. USA będące największą potęgą gospodarczą i militarną posiadało zasoby kruszczu opiewające na ponad 20 tys. ton. Jednocześnie dolar amerykański był w centrum systemu monetarnego. Londyn z drugiej strony od ponad 150 lat stanowił centrum systemów transakcyjnych włączając w to handel złotem i srebrem.
Mieliśmy zatem sytuację, w której NY stanowił centrum monetarne a Londyn transakcyjne. Jednocześnie kraje Europy zachodniej obawiały się inwazji ze strony Związku Radzieckiego. Aby zabezpieczyć rezerwy złota, wiele krajów zdecydowało się zdeponować je w Londynie lub Nowym Jorku.
Niemcy dla przykładu z całkowitych rezerw wynoszących 3400 ton tylko 1050 przetrzymują we Frankfurcie. 1500 ton oficjalnie znajduje się w Nowym Jorku, 440 ton w Londynie podczas gdy 370 ton w Paryżu. Polskie złoto w całości przetrzymywane jest w Londynie.
Na fali pogłosek o brakach fizycznego metalu w USA, 3 lata temu rozpoczął się proces repatriacji rezerw złota. Pierwsza z żądaniem wystąpiła Wenezuela, która po 3 miesiącach starań odzyskała od USA ponad 100 ton. Chwilę później Niemcy zażądali zwrotu 500 ton z Nowego Jorku (1/3 zdeponowanego złota) oraz 370 ton przetrzymywanych w Paryżu. Jak wiadomo, po dwóch latach Niemcom udało się odzyskać zaledwie 5 ton z NY oraz około 30 ton z Paryża.
Zważywszy, iż poza granicami Niemiec ulokowanych jest 2300 ton w tym tempie zwrot niemieckiego złota potrwałby 66 lat. Już sama zgoda Niemiec na 7-letni okres zwrotu złota była śmiechu warta. Na Ukrainie wystarczyło kilka godzin aby sprawnie wywieść 30 ton z rezerw banku centralnego. Poza tym, Chiny jakoś nie mają problemów logistycznych aby co roku importować powyżej 1000 ton kruszcu.
Ostatecznie po kilkunastu miesiącach przepychanek niemiecki Bundesbank zgodził się na pozostawienie złota w „bezpiecznych rękach amerykanów.” Może to nie tyle Bundesbank zmienił zdanie lecz USA nie dało władzom banku innego wyjścia.
Jak było naprawdę raczej się nie dowiemy. Ostatecznie tego typu decyzje zapadają za zamkniętymi drzwiami, a komunikaty dla mediów dostosowuje się do realiów i oczekiwań społecznych. Pozwolę sobie jednak trochę pospekulować na temat fiaska ze sprowadzeniem złota do Niemiec.
Opcja 1 – Niemieckie złoto jest od dawna w Azji
Przez ostatnie 20 lat miał miejsce proces leasingu a następnie odsprzedaży złota. Odbywało się to w następujący sposób. Banki bulionowe uprawnione do handlu złotem pożyczały od banku centralnego złoto. W zamian bank centralny otrzymywał pisemne zobowiązania do zwrotu złota oraz pokrycia dodatkowej opłaty ok. 1% rocznie.
Banki komercyjne następnie sprzedawały złoto na wolnym rynku a kapitał inwestowały w obligacje płacące 4-5%. Zysk na różnicy pewny. Proces ten odpowiadał też bankom centralnym gdyż sprzedaż złota powstrzymywała wzrost ceny. Wysoka cena złota jak wiadomo nie jest bankom na rękę gdyż odsłania prawdziwą skalę dewaluacji pieniądza papierowego i ostatecznie podważa zaufanie do systemu monetarnego w obecnej formie.
Przez lata jednak wydrukowano zbyt dużo środków płatniczych aby utrzymać cenę złota w ryzach. Cenę obniżano na kilka sposobów. Do roku 2009 roku banki centralne wyprzedawały rezerwy złota na wolnym rynku aby zarządzać ceną kruszcu. Od 2009 roku kiedy to banki centralne stały się kupcami złota netto, „zarządzanie” ceną złota odbywało się poprzez manipulację kontraktami terminowymi zalewarowanymi 100:1 w stosunku do fizycznego metalu.
Popyt na metal fizyczny ze strony krajów azjatyckich przez ostatnie lata wzrósł na tyle, że aby go zaspokoić główne centra tj. Londyn zaczęły po cichu wyprzedawać złoto, które z dużym prawdopodobieństwem należało do kogoś innego. Ostatecznie skoro dany kraj trzyma w Londynie złoto, które nie jest audytowane ani nikt się o nie nie upomina (przynajmniej skutecznie) to czemu go nie sprzedać w imię ratowania systemu monetarnego.
Tylko w ciągu ostatniego roku z Londynu do Szwajcarii trafiło około tysiąca ton fizycznego złota. Przez większość czasu mennice pracując w systemie 24/7 przetapiały je ze standardu LBMA (400 oz, czystość 995) na standard Chiński (sztaby o wadze 1 kg, czystość 999). Ze Szwajcarii większość złota była przewożona do Azji.
Można zatem domniemywać, że skarbce w NY czy Londynie są puste i jest to główna przyczyna, dla której czy to Niemcy, Finowie, Austriacy czy Szwajcarzy nie zobaczą szybko swojego złota. Roczna produkcja złota oscyluje w okolicy 3 tys. ton. Po odjęciu produkcji z Chin oraz Rosji, które nie eksportują złota oraz wyłączając kopalnie, które są kontrolowane przez Chiny dochodzimy do sytuacji, w której nie ma szans aby z nowej produkcji uzupełnić zapasy oraz zwrócić metal prawowitym właścicielom.
Opcja 2 - Północne Euro
Od czasu cudu ekonomicznego z końca lat 40-tych Niemcy były przywiązane do silnej waluty. Większość obywateli pamięta destruktywne skutki dwóch okresów hiperinflacji. Godząc się na przyjęcie Euro, Niemcom obiecano Euro silne jak dawna marka niemiecka. Przez lata było to prawdą. Euro od czasu wprowadzenia wzmocniło się w stosunku do dolara o prawie 100 %. EBC wywiązywał się dobrze ze swojej roli przynajmniej do roku 2010 roku, kiedy to ratowanie banków umoczonych w obligacjach Grecji, Hiszpanii czy Portugalii stało się ważniejsze od rozsądnej polityki monetarnej.
Przez ostatnie 4 lata sentyment wokół Euro nieustannie się pogarsza. Niemcy, co prawa, dzięki tańszemu Euro mogą generować nadwyżki z eksportu lecz ich znaczna część jest neutralizowana przez programy ratowania eurobankrutów.
Obecnie mamy w strefie Euro negatywne stopy procentowe oraz dużą szansę na uruchomienie bezpośredniego dodruku rodem z FED czy BOJ. Jest to absolutne zaprzeczenie polityki silnego Euro obiecanego Niemcom przed 14 laty.
W obecnej sytuacji wielu Niemców, Austriaków czy Finów chętnie porzuciłoby projekt wspólnej waluty zastępując go nową formą Euro ograniczonego do krajów charakteryzujących się bardziej restrykcyjną polityką fiskalną. Aby jednak nowa waluta miała szanse przetrwania powinna być w ten czy inny sposób powiązana ze złotem. Problem z jej wprowadzeniem jest jednak taki, że większość złota Austriaków, Finów czy Niemców jest zdeponowana poza krajem.
Wprowadzenie Nowego Euro byłoby ogromnym ciosem w UE, a na to politycy nie mogą pozwolić. Rozpad strefy Euro w obecnej formie doprowadziłby do co najmniej 50% dewaluacji Euro oraz upadku kilku banków najbardziej obciążonych długami południowców. Z drugiej strony, rozpad strefy Euro wygenerowałby natychmiastowy popyt na dolary co pomogłoby w utrzymaniu statusu dolara jako waluty rezerwowo – rozliczeniowej.
Proces rozpadu wspólnej strefy walutowej jest zbyt skomplikowany aby przewidzieć wszystkie konsekwencje. Porzucenie Euro w obecnej formie przez kraje ścisłego trzonu mogłoby szybko przeistoczyć się w małą rewolucję kończącą się powrotem do walut narodowych. To by jednak oznaczało cofnięcie planów globalistów zmierzających do wprowadzenia jednej globalnej waluty o co najmniej 20 lat.
Odmowa wydania niemieckiego złota może być zatem działaniem mającym na celu uniemożliwienie Niemcom oraz innym krajom wyrwanie się z systemu Euro a tym samym powrotu do bardziej stabilnej waluty.
Opcja 3 - SDR
Dyskutując odnośnie systemu monetarnego mającego powstać w miejsce systemu petrodolara coraz częściej wspomina się o przyszłej roli SDR’ów po reformie MFW.
Aktualnie mamy sytuację, w której praktycznie każda znacząca waluta na świecie jest dodrukowywana w szalonym tempie. Do tego dochodzą sztucznie utrzymywane negatywne stopy procentowe (niższe niż realna inflacja). Skutkuje to błyskawicznym przyrostem długu. Skoro odsetki od długu nie nadwyrężają budżetu to czemu nie zadłużyć się trochę bardziej w imię pobudzenia gospodarki?
Takie działania skończą się dokładnie tak samo jak zawsze kończyły się zabawy z dodrukiem papierowego pieniądza. Dług narośnie ponad poziom możliwy do spłaty. Posiadacze obligacji rządowych zaczną się ich w panice wyzbywać. Odsetki od długu eksplodują. Bank centralny nie mając wyboru rozpocznie druk na trzy zmiany i będziemy mieli powtórkę z Polski z lat 80-tych na globalną skalę.
Z drugiej strony przed synchronicznym załamaniem walut możemy doczekać się nagłego krachu na dolarze pełniącym obecnie funkcję globalnej waluty rozliczeniowo - rezerwowej.
Rzekomym rozwiązaniem problemu walut narodowych czy federacyjnych (UE) miałoby być oddanie resztek suwerenności w ręce ponadnarodowego organu jakim jest MFW, BŚ, BIS czy inny twór międzynarodowej finansjery. Aby jednak społeczeństwa wyniszczone gospodarczo przez inflację zaakceptowały nową walutę musi być w niej coś innego co przekona do siebie masy.
Przez tysiące lat złoto i srebro zapewniało stabilizację monetarną. Skoro SDR’y są oparte częściowo na metalach to może zapewnią stabilizację tak pożądaną dla społeczeństw wymęczonych przez skutki inflacji. Bez znaczenia będzie fakt, że nawet po reformie MFW, nowe SDR’y mają w 80% opierać się na papierowych walutach. Liczy się Public Relations i postrzeganie przez masy. Jak to powiedział pewien polski polityk „ładnie to opakujemy i ciemny lud to kupi”.
Kluczem do akceptacji SDR’ów jako nowej ponadnarodowej waluty będą rezerwy złota należące do wielu krajów, a zdeponowane w Londynie czy Nowym Jorku. Międzynarodowa finansjera pod pięknym szyldem może zaproponować proste rozwiązanie.
W naszych skarbcach mamy kilkanaście tysięcy ton złota należących do krajów z całego swiata. Posłuży ono jako zabezpieczanie nowych SDR’ów, które zostaną odpowiednio rozdysponowane pomiędzy krajami, które zaakceptują nową walutę. Jednocześnie pewna część starego długu w ramach zachęty zostanie odpisana stosownie do możliwości.
Taka operacja wymagać będzie oczywiście skokowej rewaluacji złota do poziomów odpowiadających realiom ekonomicznym. Nie jest bowiem prawdą, że złota jest za mało aby mogło stanowić element systemu monetarnego lecz jego cena musi być odpowiednio dostosowana do owego systemu.
Sama rewaluacja złota jest także pewnym rozwiązaniem na długi wielu krajów jak i samego sektora bankowego. Jeżeli pewien bank ukrywa obecnie ogromne straty na derywatach ale jednocześnie posiada wystarczające rezerwy złota to wzrost ceny złota może być katalizatorem dla strat i uchronić bank przed bankructwem. Innym przykładem są Chiny, które w rewaluacji cen złota widzą przeciwwagę dla topniejącej wartości obligacji denominowanych w USD.
Podsumowanie
Niezależnie od prawdziwych motywów, za którymi stoi odmowa wydania niemieckiego złota, moim zdaniem, to nie koniec sprawy. W Niemczech coraz częściej dochodzi do poważnych demonstracji przeciwko polityce FED oraz uprzywilejowanej pozycji systemu bankowego. Politycy to dostrzegą i chętnie wykorzystają niezadowolenie społeczne dla realizacji własnych celów politycznych. Jeżeli doprowadzi to do zwrócenia złota do kraju to pozostanie się tylko cieszyć. Ja osobiście nie pokładałbym w tym wielkich nadziei, przynajmniej na razie.
Aroganckie zachowanie USA jest kolejnym argumentem w rękach Chin i Rosji do poszerzania strefy wpływów / współpracy gospodarczej wewnątrz Europy a tym samym marginalizacji Stanów Zjednoczonych. Mimo ogromnych nacisków Austria ostatecznie podpisała umowę z Gazpromem odnośnie budowy sieci rurociągów.
Najważniejsze jest jednak formowanie się osi Niemcy – Rosja – Chiny. W efekcie ostatnich działań współpraca miedzy krajami zapewne tylko się zacieśni. Wszystko oczywiście kosztem dalszej marginalizacji USA na arenie międzynarodowej. Kto wie czy Niemcy nie będą pierwszym krajem w Europie, którzy zacznie płacić za rosyjski gaz w Euro. Byłaby to bowiem piękna odpowiedź na amerykańskie stanowisko odnośnie niemieckiego złota.
Trader21
gh
„Skoro SDR’y są oparte częściowo na metalach to ..."
Czy dzisiejsze SDR są oparte na w jakims stopniu na metalach? Czy nie jest to tzw. koszyk walut?
oraz
"Kluczem do akceptacji SDR’ów jako nowej ponadnarodowej waluty będą rezerwy złota należące do wielu krajów....”
Piszesz o faktach czy o swoich przypuszczeniach?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
poxy6
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
veltrox
Czytaj ze zrozumieniem, przecież jest napisane w tekście, że Trader pozwoli sobie pospekulować.
Dzisiejsze SDR-y to sam papier.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
gh
"Skoro SDR’y są oparte częściowo na metalach to może zapewnią stabilizację tak pożądaną dla społeczeństw wymęczonych przez skutki inflacji."
To zdanie nie brzmi jak przypuszczenie. Ktoś po przeczytaniu tego mógłby pomysleć, że tak jest w istocie. Ale ok. wysoko u góry jest mowa o "pospekulowaniu" i można przyjąć, ze dotyczy to kazdego twierdzenia ponizej. Dzieki za pomoc w zrozumieniu tekstu :)
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Dante
Jeśli zaistniałaby taka sytuacja, to rzeczywiście wystąpiłby wyraźny spadek ceny złota, ale później nastąpiłoby mocne odbicie, bo okazało się, że wiele z tego złota (którego chciałby się pozbyć państwa) po prostu nie mają, bo już dawno jest w Chinach. Większość państw boi się jak ognia możliwości oficjalnego ogłoszenia ich rzeczywistego stanu posiadania złota - dlatego takie sytuacje będą występować sporadycznie i z reguły będzie dotyczyć małych, bankrutujących państw.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
tadzio
http://www.ecb.europa.eu/press/pr/wfs/2014/html/fs140624.pl.html
a tak na marginesie - ciekawe zakupy EBC w ubiegłym tygodniu (pierwszy akapit). Ja rozumiem sztabki ale monety?
Może mają rację ci którzy twierdzą, że EUR zostało stworzone jako następca USD - żeby przejąć rolę po upadku tego pierwszego?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
fresnel
Być może Niemcom nigdy naprawdę nie zależało na odzyskaniu swojego złota, a naroblili tylko szumu w celu dogadania się z USA w jakiejś innej sprawie lub w celu zyskania większego poparcia w kraju. Złota leżącego we Frankfurcie nie da się wyleasować albo sprzedać tak łatwo jak w NY czy w Londynie.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Luk
Trader21 odnosi się do tego o czym mówił Ricards, że przyjdzie reforma MFW i dodadzą złoto i srebro do koszyka SDRa. W archiwum jest o tym artykuł.
"...przyszłej roli SDR’ów po reformie MFW."
@tadzio
Euro nie zajmie miejsca dolara ponieważ nikt się na to nie zgodzi. Waluta rezerwowa to możliwość zaciągania ogromnych długów i dojenia reszty świata. Raczej wątpię, że po zapaści dolara np Chiny się na to zgodzą. Poza tym euro też tego nie przetrwa. Głupia socjalistyczna polityka niszczy przemysł w Europie. Jedne kraje trzymają się lepiej niż inne ale euro tego nie wytrzyma.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
gh
zerknąłem na wczesniejsze tygodnie, co jakis czas kupuja monety za milion euro ale też sporo złota wychodzi z systemu np na emisje monet:
"3 czerwca 2014 - Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Eurosystemu na dzień 30 maja 2014 r.
Pozycje niezwiązane z operacjami polityki pieniężnej
W tygodniu zakończonym 30 maja 2014 r. spadek stanu złota i należności w złocie (pozycja aktywów 1) o 67 mln EUR wynikał z emisji złotych monet okolicznościowych przez jeden z banków centralnych w Eurosystemie."
lub jako sprzedaz jakiegos banku centralnego.
mnie zastanawia to - czy złoto bedace w posiadaniu jakiegos kraju eurostrefy automatycznie jest wliczane do złota EBC? czy złoto jakie mają Niemcy jest tez złotem EBC? Będe wdzieczny za odpowiedz.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
gh
"W tygodniu zakończonym 2 maja 2014 r. spadek stanu złota i należności w złocie (pozycja aktywów 1) o 3 mln EUR wynikał ze sprzedaży złota przez jeden z banków centralnych należących do Eurosystemu."
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
andemanone
Czasem fajnie jest po-spekulować o tych wszystkich działaniach instytucji bankowo finansowych.
Nikt jednak nie ma kontroli nad systemem bankowym w USA i innych krajach i te filmy propagandowe pokazujące rezerwy złota FED -u to zwykłe oszustwo.
W ogóle to kiedy ten system podda się rzetelnej kontroli gdy i tak to wszystko odbywa się za zamkniętymi drzwiami? i to zawsze rzekomo dla naszego wspólnego dobra i interesu społecznego.
Czyżby Niemcy Austriaccy i Finowie naprawdę dążyli do tzw. "zdrowego pieniądza " i likwidacji piramidy "toksycznych" depozytów czeków papierowych i wymuszenia na swoich bankach utrzymywania wyższej rezerwy cząstkowej? - Nikt chyba nie uwierzy że banki będą utrzymywały 100% rezerwy lub podwyższą swoje wymagane rezerwy oparte na złocie?
Pozostaje nam jednak spekulować nad tym czy to nie jest jakaś "zasłona dymna " albo pretekst do dalszych działań ze strony Niemców czy Austriaków ?
Niemcy są gotowi przyjąć bardziej realną i zdrową bankowość za wschodniej granicy niż tą zza oceanu opartą o jakieś kosmiczne papierowe fundusze z Wall Street.?
Możemy mieć więc taką oto nadzieję że to jest to pierwszy punkt zwrotny albo pretekst w kierunku nieinflacyjnego rynku pieniężnego w związku z tą arogancką odmową!!!
Ta opcja stworzenia takiej lokalnej sub- waluty uni Europejskiej tego "Północne Euro" to rzeczywiście rozpad starej waluty Euro?
Obstawiam tę opcje!!!
Może rzeczywiście chodzi o coś innego?
Może Opcja 4 P.R.? jak napisał @fresnel /2014-06-27 19:55:10 -
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
JedenZłotyKrugerrand
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Thomas
Dokładnie pozycja netto schort dla Commercials wynosi 42 897 (Ag) i 131 607 (Au) kontraktów. W porównaniu z ostatnim tygodniem Commercials zwiększyli swoją pozycję o odpowiednio 20 059 (Ag) i 53 282 (Au) kontraktów. Takiego wzrostu ilości kontaktów na sprzedaż najstarsi górale nie pamiętają. Odkąd obserwuję raporty COT nigdy z tak dużym wzrostem NCS się nie spotkałem. To był ten tydzień w którym złoto i srebro tak dużo zyskały. Gdyby nie te niestandardowe zasypanie rynku kontraktami na sprzedaż to ceny pewnie byłyby już na zupełnie innym poziomie. Generalnie schemat działania pozostaje taki sam tylko wykonywane ruchy stają się coraz bardziej paniczne.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Luk
W Stanach są banki (chyba w Texsasie) które mają 100% zabezpieczenia depozytów. Konserwatywna, że się tak wyrażę bankowość jeszcze istnieje, po prostu nikt o tym nie pisze. One w ogóle nie ucierpiały podczas kryzysu.
@Michael
W sumie było to do przewidzenia. Commerciale działające na zlecenie FEDu tak łatwo nie odpuszczą.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
kkk
Ta wiara w rynki i jakieś procesy gospodarcze jest po prostu śmieszna... Wszystkim kieruje polityka i partykularne interesy wąskiej grupy osób... Trzeba trochę historii poczytać i spojrzy się na ekonomię zupełnie inaczej. Każda wojna, rewolucja czy kryzys to było wydarzenie sprokurowane i sponsorowane przez kogoś... Jak w to się bardziej zagłębić to nawet wiadomo kto za tym wszystkim stoi.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Paolo
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Luk
A kto wie czemu? Norwegia ma dużo czarnego złota i dzięki temu duże nadwyżki w handlu międzynarodowym. Jednak zamienia swoje bogactwa naturalne na cyferki na dysku których wartość jest wątpliwa. Dlaczego? Może zapomnieli czym jest prawdziwe bogactwo, może ktoś ich namawia do tego, może wiedzą więcej niż My. Jak na mój gust jednak dali się zmanipulować, zresztą jak większość zachodnich państw.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Jot
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
kontofo
Ponadto, po resecie zawsze się podniosą dzięki zasobom ropy.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Luk
https://www.youtube.com/watch?v=KqhU4zggLMA
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
JedenZłotyKrugerrand
Nie patrz tylko na raport Gold COT Report - Futures, patrz na całość kontrakty+opcje czyli na Gold COT Report - Futures & Options Combined. Wtedy wychodzi tak jak ja napisałem.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
memphisto
http://www.wykop.pl/link/2056744/wojciech-cejrowski-portugalskie-przyjemnosci/
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
alexbagrowska
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Dante
http://www.moneynews.com/MKTNews/billionaires-dump-economist-stocks/2012/08/29/id/450265/
A tu ciekawa hipoteza, że załamanie w świecie finansów może zostać zainicjowane na rynku obligacji:
http://portfoliowisdom.com/archives/dont-look-now-but-the-us-dollar-seems-to-have-dropped-about-5-in-the-last-12-months
Gazprom jest gotowy do przejścia na rozliczanie kontaktów z Chinami w rublach i yuanach:
http://www.zerohedge.com/news/2014-06-26/gazprom-ready-drop-dollar-settle-china-contracts-yuan-or-rubles
De-dolaryzacja rosyjskiej gospodarki zaczyna nabierać coraz bardziej wyraźnych kształtów:
http://www.onegofinance.com/international-trends/russia/this-is-a-trend-increasingly-more-russian-companies-set-to-drop-dollar-switch-2.html
Shadow-banking to nie tylko problem Chin, ale także Indii:
http://www.business-standard.com/article/finance/need-to-keep-an-eye-on-shadow-banking-entities-114062700096_1.html
W Australii prowadzone są analizy jak shadow-banking w Chinach wpływa na australijską gospodarkę i sektor bankowy:
http://www.globaltimes.cn/content/867794.shtml
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
budzilla
Jako "nowy" nieśmiało odniosę się do takiej propozycji. Film Cejrowskiego pochodzi chyba z 2007r. Byłem w Portugalii 2 lata temu i przyznam, że pomysł podał świetny. Tylko czy w wieku 70 lat ktoś jeszcze da radę się przenieść? I za jaką wtedy emeryturę? Zresztą EU ich przycisnęła. Oprowadzający Portugalczyk miał 3 domy na sprzedaż, których nie za bardzo miał kto kupić. Za to ceny jeszcze niższe niż wtedy. W życiu ludzi widać oszczędności. Więc pomysł tylko dla 40+ emerytów i rentierów. Chociaż myślę o domu w takim miejscu, po podwyższeniu wieku emerytalnego już nie oceniam tego jako realnego pomysłu. Chyba, że wreszcie złoto, które zacząłem skupować w 2006r. po wizycie w Chinach, wreszcie ruszy w górę. Ale na razie prawie wszyscy wieszczą wzrosty, a cena nie chce ruszyć w górę.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
memphisto
http://gielda.onet.pl/sniadaniowe-napoje-moga-podrozec,18727,5644169,1,prasa-detal/
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
conleche
Zlodziejstwo, że hoho....
@trader21 - jesli jest taka mozliwosc, to prosze o info na priv na temat hiszpanskich dealerow PM. O ile takie info oczywiscie posiadasz. Dziekuje!
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
andemanone
Jak się odnieść do tego że śladem krajów zachodnich kraje europy środkowej w tym Ukraina mają zdeponowane rezerwy złota w Londynie lub Nowym Jorku z obawy przed Federacją Rosyjską.Wcale nie chce sugerować że deponowanie złota w Związku Radzieckim to dobry pomysł .Rezerwy Niemiec powinny pozostać tak jak Polski, Ukrainy i innych krajów. Czy ktoś prowadził statystyki który kraj i ile rezerw ma zdeponowanych poza swoimi granicami ? Ci rządzący zawsze twierdzą że to dla naszego dobra i w szeroko pojętym interesie społecznym żeby oczywiście" chronić ludzi" i to jest jedyna alternatywa.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
mike
Czy mógłbyś, lub może ktoś inny na forum, kto czuje się na siłach wytłumaczyć / pokazać na przykładzie bilansu konkretnego banku w Polsce ile pieniędzy wykreował. Czy jest to możliwe? Ciekawe byłoby również porównanie stopnia zlewarowania kilku banków naszego rynku.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
trader21
“Pamiętacie jak podczas ostatniego kryzysu w Grecji ta oznajmiła że wystawi na sprzedaż swoje zapasy złota? O ile dobrze pamiętam cena poleciała wtedy ostro w dół. Nawet głośno było o tym w mediach. Jeśli sytuacja się powtórzy i większa ilość państw zechce zamienić swoje złoto na papierki to czy przypadkiem cena nie poleci ostro w dół?"
Poxy nie chodziło o Grecję lecz o Cypr. O ile doszło do sprzedaży fizycznego metalu to dotyczyło to raptem o 10 ton. W międzyczasie przeprowadzono ataki papierem poprzez Comex. Na rynek rzucono wtedy zlecenia sprzedaży szacowane na około 300 – 500 ton złota.
Uruchomiono w ten sposób lawinę stop lossów co pogłębiło skalę wyprzedaży a media przedstawiły to jako krach spowodowany sprzedażą 10 ton przez Cypr.
Wystaw znaczną ilość kontraktów na sprzedaż, złota a doprowadzisz do ogromnego spadku ceny spot (papier).
Wystaw na sprzedaż kilka ton metalu a dostaniesz telefon z Moskwy, Dubaju czy Pekinu. Kupcy będą się licytować jaką premię powyżej spot Ci zaoferować. Jest ogromna różnica pomiędzy ceną za kilka uncji a kilka ton.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
trader21
Pozycja "Złoto i należności w złocie" szacowana na 326 mld euro odpowiada ok 10 tyś ton. Jest to łączna ilość krajów posługujących się Euro.
Najważniejsze jest jednak „ i należności w złocie”. Zamiast złota może to być kwit z napisem „oddam Ci złoto za 200 lat”.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
OMOT
http://kopalniawiedzy.pl/bitcoin-Kalifornia-waluta,20564
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
JedenZłotyKrugerrand
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
JedenZłotyKrugerrand
http://www.pb.pl/3744492,82492,rewolucja-w-vat-na-komorki-i-zloto?utm_source=pb&utm_medium=slider&utm_content=slider3
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
supermario
A jak jest ze srebrem? Czy Chińczycy i Rosjanie też zapłacą za kilka ton srebra extra premię ponad spot?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
rycerz85
Moim zdaniem głębsza korekta na srebrze nam na razie nie grozi. Koszty wydobycia będą rosły wraz z cenami ropy, a na bliskim wschodzie póki co powstaje Kalifat. Wystarczyła stosunkowo mała grupka islamistów bredzących o powstaniu nowego państwa, by ceny ropy znacznie skoczyły. Wystarczy żeby Ci sami islamiści przejęli jeden szyb naftowy i to co będzie się działo na giełdach pozostawiam waszej wyobraźni.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Thomas
Pełna zgoda tylko, że jak na razie tego typu zagrania ze strony Commercials do tej pory bardzo często zwiastowały, a właściwie wywoływały korektę cen Au i Ag. Gdyby nie tego typu zagrania ceny były by dziś na dużo wyższych poziomach. Nie mając metalu na pokrycie wystawiają tyle zleceń sprzedaży ile potrzebne jest do zbicia cen metalów. Robią to kiedy tylko metale zaczynają rosnąc. Generalnie nie wydaje mi się by w przyszłości Commercials mieliby zaprzestać tego typu manipulacji, bo na razie są w tym bardzo konsekwentni Ja szansę na uwolnienie się cen metali widzę dopiero w IV kwartale, kiedy ma ruszyć platforma umożliwiająca międzynarodowy handel złotem w Szanghaju (Shanghai Gold Exchange). No chyba, że wcześniej ten system zacznie się sypać, albo Commercials odpuszczą.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Andrewin
Obecne wzrosty nie oznaczają jeszcze odwrócenia trendu.
Nie traktujecie tego jako rekomendacji inwestycyjnej. To tylko moja opinia.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
JedenZłotyKrugerrand
AT na manipulowanym rynku jakim niewątpliwie jest Comex nie jest zbyt wiarygodna. Dołek może być na PM, zgadzam się, ale na zdecydowanei wyższych poziomach. Na obecną chwilę Commerciales mają zdecydowanie większą pozycję Short niż Long, więc spodziewałbym się korekty..... dziwne, że tej korekty jeszcze nie ma, dziwne i zastanawiające.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
rycerz85
Tak jak mówisz - Commercials pewnie jeszcze jakiś czas będą próbowały manipulować ceną wywołując grubsze akcje shortowania, problem w tym że z każdym miesiącem ich możliwości maleją. Ograniczeni są popytem na fizyczny metal, który przy takim skoordynowanym ataku eksploduje czyszcząc zapasy srebra dostępnego na rynku. To z kolei doprowadziłoby do rozjechania się cen, o czym pisał Trader i przedwczesnego upadku handlu papierem. Myślę że są tego w pełni świadomi, dlatego znajdując się między młotem a kowadłem, będą dążyć do tego by raczej cena nie rosła zbyt szybko. Zgodzę z Tobą się w 100%, że Shanghai Gold Exchange będzie krokiem milowym w urealnieniu cen. No chyba że szykują coś o czym nie wiemy.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
luka
z czyjej analizy tak wynika?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
JedenZłotyKrugerrand
Napisał ci wyrażnie, że z AT, czytać nie umiesz ?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
luka
czytać umiem. Jego i twoja analiza AT?, czy kopiujecie, zatem pytam ponownie grzecznie z jakiego źródła czerpiecie takie prognozy
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
JedenZłotyKrugerrand
Grzecznie ci odpowiadam, że AT to jest AT i z jakiego źródła byś nie czerpał, wychodzi to samo. Matematyka też jest jedna i prawa ekonomi są takie same dla wszystkich i zawsze. Czy trudno to zrozumieć ? Pozatym Comex jak cała CME Group jest ewidentnie manipulowanym rynkiem i nawet osiołek dardamejski powinien to dostrzec, więc nie pytaj o takie rzeczy. Równie dobrze możesz pytać o wynik ustawionego meczu.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
luka
http://www.kitco.com/news/2014-06-30/Large-Speculators-Ramp-Up-Net-Bullish-Positioning-In-Gold-Silver-CFTC-Data.html
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
alvares
To jest mój pierwszy post, chociaż czytam już dłuższy czas.
Trader21, gratuluje bloga.
Przechodząc do meritum, jako że jestem austriakiem (austriacka szkoła ekonomii) zamierzam przeznaczyć pokaźną część mojego portfela w metale (ok. 30 %).
Wydaje mi się, że najlepiej skupywać cyklicznie określoną liczbę uncji (wybrałem srebro, jeden zakup - jedna tuba).
Czy uważacie to za rozsądny sposób, tj, raz na dwa-trzy miesiące po jednej tubie (więcej mnie nie stać).
Może jednak warto poczekać na dalsze spadki?
Jakie jest Wasze podejście do kupowania bulionu?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
P.S. Wykluczyłem złoto z uwagi na wyższą cenę. Mam do zainwestowania maksymalnie 20 tys. zł w najbliższym roku, więc jest to mało w porównaniu do części z komentujących.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Andrewin
W inwestowaniu są 2 podejścia:
- fundamentalne - czyli patrzymy na fundamenty danej inwestycji i na tej podstawie oceniamy czy dana inwestycja przyniesie w przyszłości korzyści czy nie.
- techniczne - fundamenty nas nie interesują i koncentrujemy się na emocjach jakie panują na rynku. Wykresy, wolumen, poziomy technicznego wparcia itp.
W analizie fundamentalnej dajemy sobie i rynkowi czas na otrzymaniu profitów lub strat na inwestycji.
W analizie technicznej wchodzimy w rolę tradera/spekulanta który próbuje szybko wejść i wyjść z inwestycji zgarniając profity lub, straty.
Bawiąc się w AT jest to znacznie bardziej zajmujące czas i energię gdyż transakcje są dokonywane często.
W inwestowaniu opartym na fundamentach danej inwestycji analizę dokonujemy raz w określonym czasie i później czekamy. Rewizji dokonujemy znacznie rzadziej niż w AT.
W a. fundamentalnej staramy się kupić coś co jest tanie w stosunku do obecnej wyceny, a w AT kupujemy niezależnie czy coś spada czy rośnie bo można zarabiać zarówno na spadkach jak i na wzrostach kursu. W AT nie ma znaczenia czy coś jest tanie czy drogie. Ważne jest, żeby zauważyć, że jest okazja spekulacyjna i ją wykorzystać.
Jak popatrzymy teraz na rynek metali to w małej skali widać dziwne ruchy w górę i w dół i od jakiś 3 lat widzę, że jak rośnie to dobrze bo tak miało być, bo wojna bo QE, bo LTRO, bo Chińczycy kupują, bo Indie kupują, bo dużo się sprzedało w danym miesiącu, bo ... i tysiące innych powodów dlaczego wzrosło, a jak spada to już na pewno to musiał zrobić "kartel".
Prawda zawsze leży gdzieś po środku i nie popadajmy w skrajności.
Z teorii fal Elliota (kolejny wytwór psychologiczny związany z AT) wynika, że jesteśmy teraz w fazie "c" i szukamy dołka. To "c" oznacza, że jest to ostatni fala korekcyjna zanim dojdzie do nowego okresu zwyżek metalu.
Teraz po prostu czekam na to "c" żeby np. kupić fizyczny metal. Ile w tym prawdy ? To się okaże - pożyjemy zobaczymy.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Luk
Nikt Ci na to nie odpowie, tzn każdy może napisać "będzie dołek". Ale nikt tak naprawdę nie wie co będzie. Jest popyt jest duży, commerciale robią co mogą by zbić cenę. Zresztą widać po ilości shortów które urosły kilka dni temu. Musisz sam sobie odpowiedzieć czy wchodzić już teraz czy czekać. Jednak wczoraj wieczorem nieźle złoto wybiło. Więc wierzę, że przyjdzie jednodniowe odreagowanie, w dłuższym terminie to wróżenie z fusów.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
JedenZłotyKrugerrand
Apropo strategii inwestowania, wielu traderów inwestujących dziś łączy AT z strategią tzw: możliwe scenariusze wydarzeń. Zakładają np: że Bank Centralny podniesie stopy procentowe i dana waluta nahle umocni się względem innej lub, że najbardziej prawdopodobny jest wybuch kolejnej wojenki na Bliskim Wschodzie, co z koleji przełoży się na wzrost cen ropy wynikający z mniejszej podaży itp.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Freeman
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
JedenZłotyKrugerrand
Obawiam się, że może być jednak w dół. Commerciales mają zbyt dużą przewagę pozycji short nad long. Chciałbym się mylić. Pozdrawiam.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Thomas
Z teorii fal Eliota wynika, że dołek dla Ag ma być w okolicach 15, a dla Au w ok 960 USD, a potem ma nastąpić odwrócenie trendu. Ja jednak wątpię, że spadnie do tych poziomów. To nigdy nie dzieje się tak książkowo. Wszyscy analitycy i traderzy wiedzą o tych poziomach. Teoria ta jest przez wszystkich stosowana w AT i wszyscy się na niej wzorują, bo w przeszłości często się sprawdzała. Zgodnie z zasadą, że większość zawsze jest w błędzie uważam, że teoria ta już nie będzie tak dobrze sprawdzać w praktyce, bo stała się zbyt powszechna. Kiedyś posługiwali się nią tylko nieliczni, dzisiaj jest chyba najczęściej wykorzystywana teorią do prognozowania przyszłych ruchów. Ale czas pokaże, czy mam rację.
@alvares
Kiedy kupować? Trudna sprawa. Najlepiej jak napisze jak to wygląda w moim przypadku. Ja dokupuje zawsze po korektach w samych dołkach (ewentualnie bardzo blisko nich). Wiadomo chodzi o to, żeby jak najtaniej kupić. Do szukania dołków wykorzystuję raporty COT (Commercials of Traders). Żeby określić dołek patrzę na pozycję NCS(pozycja Netto Schort Commercials) i czekam, aż spadnie w okolice historycznych minimów ( w przypadku srebra jest to pon. 10 tys. kontraktów lub nawet jeszcze mniej). Wtedy wiem, że cena znajduje się już w okolicach dołka i próbuję wyczuć moment kiedy Commercials zaczną zwiększać pozycję netto schort (niestety raporty COT pojawiają się z pewnym opóźnieniem). Wówczas zazwyczaj dokupuję metal w większych ilościach, bo wiem, że wówczas cena jest najniższa. Czasem czekam na potwierdzenie z raportów COT i dokupuję kiedy mam już pewność, że pozycja NCS zaczyna na pewno rosnąć. Oczywiście sprawdzam też notowania, czy cena znajduje się w okolicach poprzednich dołków. Najtrudniej jest określić kiedy pozycja NCS jest minimalna, czasem jest to ok. 12 tys. kontraktów, ale może dojść nawet do 3 tys. kontraktów (w przyszłości może to być jeszcze mniej). Ja już od kilku lat sprawdzam je dla Au i Ag więc mam w tym doświadczenie, umiem je czytać. Wszystkiego czego wiem o raportach COT nauczyłem się z blogu omnis moriar. Autor tego bloga już nie publikuje nowych artykułów. Szkoda, bo był to bardzo rzeczowy blog, istna kopalnia wiedzy. Od tej pory radzę sobie sam i dobrze mi idzie. Jak na razie metoda się sprawdza zaskakująco dobrze. Kiedyś pewnie przestanie się sprawdzać, ale wówczas najwyżej nie dokupię sobie metalu. Też preferuję srebro, ale nie dlatego, że złoto jest dla mnie drogie. Po prostu lubię jego spekulacyjny charakter.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Bond ZG
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Freeman
A moze w lipcu zdarzy sie ten pierwszy raz i to JPM wtopi i na dodatek przyczyni sie do poteznego Short Squeeze ?
Trzeba wierzyc w to co nie mozliwe.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
platos
"Chyba szykuje się korekta na metalach. Według dzisiejszych danych Gold COT Report oraz Silver COT Report, Commercials mają pozycję netto short 156,646 kontraktów na złocie a na srebrze netto short 45,342. W porównaniu z ostatnim tygodniem, Commercials miały na złocie netto short 94,666 kontraktów i na srebrze 22,392 kontraktów. Różnica jest znaczna, widać, że kartel zwiększył znacząco ilość krótkich pozycji na metalach.:
Thomas /2014-06-27 23:54:46
@Michael
Dokładnie pozycja netto schort dla Commercials wynosi 42 897 (Ag) i 131 607 (Au) kontraktów. W porównaniu z ostatnim tygodniem Commercials zwiększyli swoją pozycję o odpowiednio 20 059 (Ag) i 53 282 (Au) kontraktów. Takiego wzrostu ilości kontaktów na sprzedaż najstarsi górale nie pamiętają. Odkąd obserwuję raporty COT nigdy z tak dużym wzrostem NCS się nie spotkałem. To był ten tydzień w którym złoto i srebro tak dużo zyskały. Gdyby nie te niestandardowe zasypanie rynku kontraktami na sprzedaż to ceny pewnie byłyby już na zupełnie innym poziomie. Generalnie schemat działania pozostaje taki sam tylko wykonywane ruchy stają się coraz bardziej paniczne.
------
Panowie skąd macie te dane. Przeszukałem internet dotarłem do strony
http://www.cftc.gov/dea/options/other_sof.htm
z raportem "Disaggregated Commitments of Traders- Options and Futures Combined Positions as of June 24, 2014"
ale tam są inne dane niż wy podajecie?
Czy coś czytam niewłaściwie?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
janwar
Bardzo skomplikowanie to opisales.
Jesli czekasz, az comerciale zaczna powiekszac pozycje short, to cena powinna isc w dol, a ty wtedy jeszcze dokupujesz chcac lapac dolek.
Mozesz jasniej na przykladzie historycznym z wykresem
Obecnie short na srebrze to128.131- lacznie z opcjami
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
JedenZłotyKrugerrand
http://news.goldseek.com/COT/
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Deckard
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
janwar
Argentyna bliska kolejnego bankructwa
http://mundial.pb.pl/3754297,71574,argentyna-bliska-kolejnego-bankructwa
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
platos
ok dzięki już kumam :)
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Freeman
Taka konstelacja informacji ze strony bankow centralnych zazwyczaj ( szczegolnie w przypadku Fed ) wplywala negatywnie na wycene Au. Jesli tym razem nie uda sie zbic ceny starym obyczajem moze to oznaczac malejaca sile kartelu i zblizajace sie uwolenie ceny Ag i Au.
Ten tydzien moze miec decydujace znaczenie dla dalszego trendu.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Thomas
"Obecnie short na srebrze to128.131- lacznie z opcjami"
Nie zrozumiałeś mnie. Ja patrzę na pozycję Netto Short Commercials, a ona obecnie wynosi 42 897 kontraktów (bez uwzględniania opcji). Ja nie uwzględniam opcji. Jest to spowodowane tym, że nauczyłem się czytać raporty COT bez uwzględniania opcji i tak już robię. Uważam, że opcję nie mają dużego wpływu na cenę. Może jestem w błędzie, ale jak dotąd moja metoda jest skuteczna.
"Mozesz jasniej na przykladzie historycznym z wykresem"
Żeby wyjaśnić to bardziej dokładnie trzeba nanieść wykres notowań srebra na wykres pokazujący zmianę pozycji NCS w czasie. Ten drugi wykres ja akurat rysuję sobie własnoręcznie w exelu, co tydzień dokładając nową wartość (raporty COT są publikowane raz w tygodniu). Możesz to zrobić samodzielnie.
Wykresu nie mogę wstawić, ale mogę mogę napisać jak to wygląda porównując wartościami. 03.06.2014 - pozycja NCS wynosi 9640 kontraktów (lokalne minimum) Ag stoi po ok. 18,70 USD. Jest to tzw. dołek cenowy od tej pory srebro zyskało ponad 11%, a pozycja NCS wzrosła do prawie 43 tys. kontraktów. Kolejny przykład 03.12.2013 NCS wynosi 12165 kontraktów (lokalne minimum), Ag po ok. 19 USD. Cena ta oscylowała pomiędzy 19, a 20 USD do lutego 2014 roku po czym wzrosła do 22 USD. 11.06.2013 pozycja NCS wyniosła 5020 kontraktów (wprawdzie później spadła do ok. 4 tys. ale zanim to się stało zaczęła rosnąć więc tą pozycję biorę pod uwagę) cena Ag w okolicach 19 USD, czyli nie co wyżej od ówczesnego minimum wynoszącego ok. 18,3 USD po czym cena Ag wzrosła do 24,5 USD.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
janwar
Serdeczne dzieki. Super metoda. Masz u mnie dobry trunek. Gdzie mieszkasz.
Jakie wskazniki stosujesz do zamkniecia pozycji dlugich i czy to samo robisz na krotko- wykorzystujac lokalne szczyty i przy jakich wartosciach NSC.
Pozdrawiam.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Thomas
Niestety nie na odwrót to nie działa. Właśnie z górkami mam problem. Szczerze powiedziawszy nie znam metody, która umożliwiałaby przewidywanie ich występowania. O ile znajdowanie dołków idzie mi dobrze (chociaż nie wszystkie dołki można w ten sposób przewidzieć) to z górkami jest już dużo gorzej. Duża pozycja NCS nie gwarantuje, że cena zacznie spadać. Mówi mi tylko tyle, że w bliższej lub dalszej przyszłości powinna wystąpić korekta ceny (jeśli nie wystąpi short squeeze). Jednak zanim ona wystąpi cena może poruszać się w kanale bocznym lub nawet wzrosnąć. Weźmy np. taki przykład 25.02.2014 pozycja NCS dla Ag wynosi 38 985 kontraktów (lokalne maksimum) cena Ag wtedy wynosiła ok. 22 USD i była to lokalna góra po czym nastąpiła głęboka i długotrwała korekta. To jednak jest rzadki przypadek. W przeszłości różnie bywało i ze świecą można szukać drugiego takiego. Górki notowania Ag przypadały przy różnych wartościach NCS, ale zawsze to było pow. 20 tys. kontraktów.
Short squeeze jest bardzo rzadkim zdarzeniem. Na rynku kontraktów terminowych na srebro miało miejsce raz (trwało od ok. września 2010 do maja 2011 roku). Jednak jak już wystąpi ma bardzo poważne konsekwencję jeśli chodzi o cenę. W tym okresie cena srebra wzrosła z 19 do prawie 50 USD. Short squeeze polega na tym, że Commercials oraz inni spekulanci masowo wyzbywają się swoich krótkich pozycji ze stratami (z ok. 65 tys. zeszli przy szybko rosnącej cenie do ok. 34 tys.) Dopiero radykalne podwyższenie depozytu margin call w maju uratowało sytuację.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Freeman
Boczniak kwietniowy wyciety byl z krotkoterminowego trendu spadkowego po lokalnym szczycie w lutym.
Dla odmiany aktualny boczniak jest w trendzie wzrostowym, czy zakonczy sie wybiciem w gore?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
janwar
Czyli generalnie, jesli obecnie takiego wzrostu netto kontraktow na sprzedaz,
" nie pamietaja najstarsi gorale" to powinna wystapic spora korekta na PM
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Freeman
W zamian Indie "otrzymaja" kalibrowane sztabki, ktore beda przechowywane w zachodnich bankach.
Podobny trik zastosowal Goldman z Ekwadorem. Jak wiadomo, Ukrainy w trybie szybkim rowniez oddala zloto usiakom.
Wniosek:
taka imprezy z indyjskim zlotem pewnie przyczyni sie do zbicia ceny.
W gruncie rzeczy Indie pozbeda sie swojego zlota tak samo jak Niemcy.
Mam wrazenie, ze swiatem rzadzi totalna schiza.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
janwar
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Thomas
Dokładnie tak. Obecnie spodziewam się kolejnej korekty cen, aczkolwiek może ona wystąpić ze znacznym opóźnieniem. Tak jak napisałem w poprzednim komentarzu:
"Duża pozycja NCS nie gwarantuje, że cena zacznie spadać. Mówi mi tylko tyle, że w bliższej lub dalszej przyszłości powinna wystąpić korekta ceny (jeśli nie wystąpi short squeeze)."
Po za tym ja uważam, że pozycja NCS jeszcze wzrośnie (to nie jest jeszcze górka). Na razie dzięki takiemu nie standardowemu działaniu udało im się zatrzymać wzrosty. Żeby uruchomić korektę Commercials będą musieli wypuścić więcej zleceń sprzedaży kontraktów terminowych na srebro (pozycja NCS jeszcze powinna wzrosnąć). Każda sytuacja jest inna, więc stałych poziomów ile to jest dużo NCS nie jestem wstanie podać, to zależy od konkretnej sytuacji. Short squeeze obecnie się nie spodziewam. Nie wydaje mi się, żeby mógł w obecnych realiach wystąpić. Commercials mają obecnie sytuację pod kontrolą. Nie ma ograniczeń jeśli chodzi o maksymalną ilość pozycji jaka może mieć jeden gracz, kontrakty są rozliczane głównie w walucie, a nie w metalu, więc nie muszą się martwić, że nie maja wystarczającej ilości metalu na pokrycie gołej sprzedaży, której dokonują, a przejęte rezerwy z Centralnego Banku Indii posłużą do zaspokojenia ewentualnego wzrostu popytu spowodowaną wywołaną przez nich korekta, dzięki czemu cena metalu i papierowego kontraktu się jeszcze nie rozjedzie. Także ja spokojnie czekam na korektę.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
gh
może Indie jeszcze zmienia zdanie, a nawet jesli nie to wcale nie musi obnizyc ceny złota, bo skoro jest ono bez przyszlosci to niby czemu jest gromadzone zarowno przez Rosje i Chiny jak i przez amerykanow. To proba odebrania zlota Indiom bo zloto jest wazne i gromadzone.
Moje pytanie do Was:
musze spienieżyc kilka 1oz au bulion, orientujecie sie gdzie najlepiej?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Freeman
Taka pionowa w dol o typowej porze nie jest dzielem przypadku.
Moim skromnym zdaniem kartel ledwo zipie i pod koniec dnia spadki zostana odrobione ( mimo wystapienia Yellen ).
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Freeman
Moze ktos z czytajacych blog jest na ten moment zainteresowany kupnem. Mozna sie spotka w polowie ceny miedzy oferta kupna i sprzedazy.
@ Thomas
Wpradzie nie ma ograniczen ilosciowych dla pozycji short na kontraktach dla poszczegolnych graczy, to jednak moze istniec bariera psychologiczna.
Jesli jeden z commercials zaladuje "kosmiczna" ilosc kontraktow short, to w swiadomosci szerokiego rynku moze zablysnac czerwona lampka i nagle oswiecenie, nagle zrozumieja , ze wycena papieru nie ma nic wspolnego z rzeczywistoscia i skonczy sie ten comexowy szwindel.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
JedenZłotyKrugerrand
To jakieś kuriozum z tym złotem z Indii, ciekawe co i kto za tym stoii ?
Jakim cudem jeden z krajów BRICS zgadza się na wywiezienie swoich zapasów AU ?
Dla mnie mega podejrzane.
@gh
,, musze spienieżyc kilka 1oz au bulion, orientujecie sie gdzie najlepiej?''
Polecam lombardy w Warszawiem, poszukaj w google, ale w lombardach najlepiej płacą.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Jot
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
evisul
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00