Drodzy Czytelnicy, 

Kilka dni temu na blogu, a także na naszym kanale YouTube pojawił się film „Jak odłożyć 14 mln na emeryturę?”. W nagraniu Tomek Marecki z naszego zespołu pokazał, że uzbieranie takiej sumy jest realne i nie potrzeba do tego ani wygranej w Dużym Lotku, ani znalezienia kilku Bitcoinów na zagubionym wcześniej portfelu.  

Jest jednak kilka kryteriów, które koniecznie trzeba spełnić, aby zgromadzić wspomniany majątek. Są to: 

  • pozbycie się wszelkich wysoko oprocentowanych zobowiązań,  
  • zadbanie o poduszkę finansową, aby uniknąć nerwowych sytuacji,  
  • zbudowanie swojego portfela inwestycyjnego na tyle wcześnie, na ile pozwala nasza sytuacja życiowa,  
  • regularne inwestowanie określonych kwot, nawet jeśli wymaga to ograniczenia konsumpcji,  
  • ograniczanie kosztów i prowizji do minimum,  
  • wytrwałe trzymanie się strategii, nawet jeśli nasi znajomi akurat inwestują 100% środków w jakieś modne aktywo.  

 

Czego potrzeba, żeby zbudować portfel, a następnie prowadzić go według określonych zasad? Potrzeba wiedzy inwestycyjnej. Jeśli w naszym planie zabraknie miejsca na edukację, to z dużym prawdopodobieństwem: 

  • wybierzemy tego samego brokera, co nasi znajomi (niekoniecznie będzie on dla nas optymalny), 
  • popełnimy błędy, które będą nas słono kosztować (dodatkowe prowizje i zbędne opłaty),  
  • zapewne damy radę kupić coś do portfela, ale nie będziemy wiedzieć nic o specyfice tych aktywów,  
  • w trakcie rynkowej paniki trudno będzie nam zachować spokój, 
  • w najgorszym scenariuszu sprzedamy nasze aktywa bardzo blisko dołka, tracąc w ten sposób bardzo dużo pieniędzy.  

 

Jak się przygotować?  

 

Od wielu lat staramy się pomagać inwestorom. Na blogu pojawiło się ponad tysiąc darmowych artykułów. Nasz kanał YouTube to dziesiątki ciekawych nagrań, a poza tym w sieci można znaleźć dziesiątki wywiadów Tradera21, gdzie stara się on prostym językiem przekazywać wiedzę inwestycyjną.  

Mowa o treściach dostępnych kompletnie za darmo. Oczywiście mają one pewien minus – jest to wiedza, która nie jest uporządkowana tematycznie. 

Zapewne są takie osoby, które chciałyby wykorzystać okres jesienno-zimowy i zwiększyć swoją wiedzę, przechodząc przez treści edukacyjne uporządkowane w przemyślany sposób. A zatem zaczynając od poszczególnych grup aktywów (akcje, obligacje, metale itd.), przechodząc przez aspekty psychologiczne i kończąc na praktyce (wybór brokera, wyszukiwanie spółek, dokonywanie transakcji itd.).  

Dla takich osób mamy 2 rozwiązania.  

Pierwsze z nich jest tańsze i bardziej skondensowane. To 4-tomowy zestaw książek Inteligentny Inwestor XXI wieku”. Łącznie to niemal 1000 stron, ale w tym wypadku Czytelnicy jednoznacznie potwierdzają, że czyta się je bardzo szybko. Dlaczego? Bo nie jest to typowy podręcznik, tylko książka napisana prostym językiem. Od jej wydania upłynęło już trochę czasu, więc musimy uczciwie zastrzec, że w 80% składa się ona z aktualnej, ponadczasowej wiedzy. Reszta z różnych powodów straciła na aktualności – ostatecznie rynki i ich otoczenie cały czas się zmieniają.  

 

 

Drugie rozwiązanie jest bardziej rozbudowane i bardziej aktualne. Chodzi o Kurs Inteligentny Inwestor. Jego główna część powstała w 2021 roku – było to ok. 200 odcinków, zebranych w 13 działach. Oprócz wiedzy typowo inwestycyjnej podzielonej na 10 obszarów, stworzyliśmy także po jednym dziale poświęconym: finansom osobistym, zdrowiu oraz kwestiom systemowym (walka z gotówką, geopolityka itd.). W tym okresie wsparło nas 6 gości specjalnych, w tym m.in. Przemysław Kwiecień czy Kamil Jarzombek.  

Z kolei pod koniec 2022 roku uznaliśmy, że warto nagrać aktualizację, czyli kilkadziesiąt dodatkowych odcinków. Łącznie było to ok. 40 nagrań, które publikowaliśmy przez większość bieżącego roku. W tym wypadku również zaprosiliśmy gości specjalnych, m.in. Phila Koniecznego (krypto) czy Tomasza Narkuna (nieruchomości).  

W efekcie tych wszystkich działań Kurs Inteligentny Inwestor stał się skarbnicą wiedzy złożoną z niemal 250 odcinków. Efekt? Nasz zespół bardzo mocno poszerzył swoją wiedzę przy okazji pracy nad nagraniami. Przełożyło się to na bardzo dobre wyniki Portfela Tradera w latach 2020-2022 (w każdym roku portfel Trader21 okazywał się lepszy od indeksu S&P 500). W ten sposób mogliśmy przekonać się, jak poszerzanie wiedzy inwestycyjnej przekłada się na wyniki na giełdzie.  

 

Pełna zawartość kursu i promocyjna cena 

 

Wracając do wątku poruszonego na samym początku – kurs jest odpowiedni zarówno dla osób, które dopiero chcą zacząć inwestować, jak i dla tych którzy mają już pewną wiedzę, ale teraz chcieliby ją uporządkować.  

Oprócz samych nagrań przygotowaliśmy również zadania domowe, które z pewnością pomagają utrwalić sporą część informacji. Poza tym czekają na Was zapisy kilku webinarów oraz kilkunastu sesji pytań-odpowiedzi z Traderem21 i gośćmi specjalnymi. Każdy z 240 odcinków jest również dostępny w formie podcastu – możecie zatem słuchać nagrań np. podczas spaceru czy w trakcie treningu. 

Ze względu na zakończoną niedawno aktualizację, postanowiliśmy wprowadzić promocyjną cenę kursu, która będzie obowiązywała do 29 października (niedziela) do godz. 23:59.  

Jak możecie zauważyć, wprowadziliśmy możliwość zakupu kursu z wykorzystaniem rat 0%.  

W tym miejscu jeszcze jedna uwaga z naszej strony – jest to ostatni raz, kiedy publikujemy artykuł poświęcony tej edycji kursu. Robimy to po pierwsze ze względu na zakończoną niedawno aktualizację, a po drugie z powodu osób, które od czasu do czasu pytają nas o kolejną edycję kursu. Zdecydowaliśmy, że nie będziemy tworzyć żadnego nowego szkolenia skupionego na inwestycjach co najmniej do 2025 roku. Zamiast tego udostępniamy nasz ostatni kurs w obniżonej cenie.  

Pamiętajcie, że także i w tym wypadku pewne treści mogły nieco się zdezaktualizować. Nie zmienia to jednak faktu, że zdecydowana większość kursu to treści ponadczasowe.  

Aby przejść na stronę kursu, wystarczy kliknąć poniższy baner 

 

Uwaga: ten kurs z pewnością nie jest dla osób, które chciałyby mieć dostęp do bieżących analiz rynkowych czy też nagrań dotyczących aktualnej sytuacji na rynkach finansowych. Nie odpowiadamy tam na pytania „gdzie widzimy obecnie okazje?” czy „w jakie sektory warto naszym zdaniem inwestować?”. Takie treści publikowane są na Portfelu Tradera.  

I na koniec informacja dla osób, które nie są zainteresowane kursem czy książką, ale po prostu odwiedzają naszego bloga, aby czytać artykuły i/lub podyskutować w komentarzach. Już niebawem blog pojawi się w nowej odsłonie. Sekcja komentarzy przejdzie prawdziwą rewolucję, łatwiej będzie podyskutować w osobnych wątkach, treści zostaną uporządkowane. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby te zmiany zostały wprowadzone jak najszybciej. Tymczasem dziękujemy za Waszą obecność na blogu Independent Trader!  

 

Independent Trader Team