Jeśli zamierzasz grać na giełdzie i inwestować ciężko zarobione pieniądze najpierw sprawdź, jak sobie poradzisz obracając wirtualnymi pieniędzmi. Aby inwestować trzeba zdobyć wiedzę, a różnego rodzaju konkursy właśnie do tego służą. Pokazują nie tylko techniczne aspekty inwestowania, ale również uświadamiają istnienie związanego z tym ryzyka. Możesz zarobić, ale możesz również stracić. Warto więc, moim zdaniem najpierw pobawić się wirtualnymi pieniędzmi, zanim na poważnie zacznie się przygodę z giełdą.
Po zakończeniu konkursu Future Masters okazało się, że największa ilość uczestników pochodziła z mojego bloga, za co bardzo Wam dziękuję. Idąc za ciosem zgodziłem się na komercyjną współpracę przy kolejnym konkursie, tym razem organizowanym przez dom maklerski ING Securities. Konkurs, podobnie jak poprzedni, ma Was zachęcić do inwestowania wirtualnych środków, ale tym razem organizator przygotował całkowicie inne narzędzia i powiem szczerze na poziomie nieporównywalnie wyższym niż poprzednio.
Cel konkursu standardowy. Wypracować najwyższy zwrot z inwestycji. Do dyspozycji ponad 30 instrumentów. Akcje notowane w NY, Frankfurcie czy na GPW, surowce, waluty i wiele innych instrumentów. Dysponujecie wirtualnym portfelem mając na starcie 100 tys. zł.
Konkurs rozpoczyna się 30 marca i trwać będzie przez 4 tygodnie. Żadnych tur, czy resetu kapitału. W ciągu 20 dni transakcyjnych macie wypracować jak najwyższy zysk i przy okazji czegoś się nauczyć. Uczestnicy z najlepszymi wynikami otrzymają liczne nagrody, o których więcej napiszę w dalszej części artykułu.
Tworząc portfel będziecie mogli inwestować środki bezpośrednio w akcje czy ETF’y. Aby umożliwić Wam przetestowanie lewaru organizatorzy udostępnili także certyfikaty Turbo zapewniające pewną dźwignię finansową. O ile w instrumenty bazowe (bez lewaru) możecie zainwestować 100 % kapitału, o tyle certyfikaty ING (z lewarem) stanowić mogą nie więcej niż 50% Waszego portfela.
Jest to dobre posunięcie, gdyż wiele osób, które po raz pierwszy stykają się z dźwignią finansową natychmiast chce wykorzystać jej maksymalny potencjał, co zazwyczaj kończy się tragicznie.
W co tak naprawdę możecie inwestować?
Jak na tego typu konkurs, to lista instrumentów jest imponująca. O ile większość z Was doskonale zdaje sobie sprawę jak kupować akcje czy obligacje, to certyfikaty Turbo wymagają pewnego wyjaśnienia.
Czym są certyfikaty ING?
Certyfikaty ING odwzorowują zachowanie się cen akcji, surowców czy indeksów giełdowych. Akcje, powiedzmy BMW możemy kupić bezpośrednio (bez lewaru). Możemy także kupić jeden z kilku certyfikatów. Do dyspozycji mamy zarówno certyfikaty long (zyskują gdy rośnie cena aktywa, z którym są powiązane) oraz short (odwrotnie). Poza wyborem long / short możemy także wybrać wysokość lewaru, zazwyczaj od 2 do 10.
Poniżej załączam Wam tabelę z przykładowymi certyfikatami oraz kilka wyjaśnień.
a) Cena certyfikatu – tyle certyfikat kosztuje na dany moment. Tyle musicie za niego zapłacić.
b) Kurs instrumentu bazowego – tyle wynosi Wasza realna ekspozycja na dane aktywo. Ostatecznie korzystacie z instrumentu z wbudowaną dźwignią.
c) Poziom finansowania – jest to różnica pomiędzy kursem instrumentu, a ceną certyfikatu. Poziom finansowania określa ile pożycza Wam broker. W perspektywie rocznej odsetki od kredytu wynoszą od 3,5 do 5,2%. Tańszy kredyt mamy w przypadku instrumentów denominowanych w USD, droższy w PLN.
d) Mnożnik informuje jakiej części instrumentu bazowego odpowiedna certyfikat.
e) Wartość dźwigni określa ile razy silniej zmieni się cena certyfikatu w stosunku do aktywa, którego cenę ma naśladować. Przykład: Wartość dźwigni w przypadku certyfikatu na ropę wynosi 4. Cena ropy wzrasta o 10%. Cena Waszego certyfikatu (long) w tym samym czasie rośnie o 40%.
Kolejnym ważnym elementem certyfikatu jest „bariera”, czyli wbudowany stop loss. Jeżeli cena naszego instrumentu bazowego porusza się w przeciwnym kierunku niż założyliśmy, to możemy zbliżyć się do momentu, w którym cena certyfikatu spadnie w okolice zera. Osiągnięcie bariery wyzwala automatyczne umorzenie certyfikatu (tzw. knock-out). Jeżeli certyfikat zostanie spieniężony nim wartość instrumentu bazowego spadnie poniżej poziomu finansowania, to pozostałe środki wracają na nasze konto (to jest tzw. wartość rezydualna).
Bardzo ciekawe w tym przypadku jest ograniczenie strat wyłącznie do naszego wkładu, czyli środków jakie wyłożyliśmy na zakup certyfikatu. Czasami na rynkach dochodzi do bardzo gwałtownych ruchów, jak chociażby 15-go stycznia po uwolnieniu kursu CHF. Automaty transakcyjne szaleją, stop lossy aktywują się na zupełnie innych poziomach niż były ustawione, depozyty nagle się kończą i transakcje zamykają się na bardzo niekorzystnych poziomach. Jaki mamy dziś kurs franka wie w zasadzie każdy. Ale mało kto zdaje sobie sprawę, że wiele wysoko zalewarowanych transakcji CHF/PLN zamkniętych zostało po kursie 4,8. W takich dniach wielu inwestorów czy całych instytucji traci ogromną część kapitału.
Dużą zaletą opisywanych powyżej certyfikatów jest ograniczenie strat wyłącznie do środków, które wyłożyliśmy na zakup certyfikatu. Cena może spaść do zera, ale nigdy nie będziemy musieli pokryć dodatkowych strat.
Jak zacząć udział w konkursie?
1. W pierwszej kolejności musicie zarejestrować się na https://www.grainwestycyjna.pl lub na baner reklamowy w nad / pod artykułem.
Podajecie imię, nazwisko oraz adres mailowy, a następnie wybieracie sobie nick.
2. Teraz macie do dyspozycji 31 instrumentów bazowych:
- akcje globalne, jak BMW czy Apple
- kilka akcji polskich
- surowce (złoto, srebro, ropa oraz gaz ziemny)
- waluty (USD, EUR, CHF oraz modny ostatnio EUR/CHF)
- obligacje niemieckie
Instrumenty możecie kupić bezpośrednio (zakup akcji KGHM). Macie także od dyspozycji ETF’y na indeksy czy surowce oraz lewarowane certyfikaty Turbo na wszystkie aktywa.
O ile kupno akcji czy ETF’u jest bardzo proste, o tyle klikając w „Turbo” (certyfikat ING) macie kolejne kilka opcji do wyboru. Pokażę Wam jak one działają na przykładzie certyfikatów na akcje Adidasa.
Certyfikatów powiązanych do akcji Adidasa na tą chwilę macie aż dziewięć. Pięć z nich zyskuje wraz z rosnącą ceną akcji (certyfikaty long). Ceny czterech pozostałych są natomiast odwrotnie skorelowane. W ramach grup long/short certyfikaty różnią się już w zasadzie dźwignią finansową od 1,6 do 7,4.
3. Zlecenia = koszty transakcyjne.
Każde zlecenie, czy to kupna czy sprzedaży wiąże się z prowizją 0,39% liczoną od wartości zlecenia.
W przypadku każdej transakcji mamy także do czynienia ze spreadem, czyli różnicą pomiędzy kursem kupna a sprzedaży. Im większa różnica, tym więcej jesteśmy stratni na początku. W przypadku certyfikatów na akcje Adidasa spread waha się od 0,55% do 2,5%. Z najniższym spreadem mielibyśmy do czynienia gdybyśmy kupili dane aktywo całkowicie bez lewaru. W przypadku przywoływanych tu akcji Adidasa wyniósłby on 0,37%. W efekcie jednak zastosowania wyższego lewaru rośnie nam także spread.
4. Do 10% na jeden instrument bazowy.
Wartość środków przeznaczonych na inwestycję w jeden instrument bazowy nie może przekroczyć 10% wartości portfela. Na przykład: posiadasz 100 000 PLN w swoim portfelu. Chcesz nabyć Certyfikaty ING Turbo bazujące na kursie akcji PKO. Z powodu „reguły 10%”, możesz kupić ING Turbo oparte o akcje PKO za maksymalną łączną kwotę 10 000 PLN, zarówno typu long jak i short.
Mimo, iż nie lubię różnych ograniczeń, to uważam, że wprowadzenie reguły 10% jest dobrym pomysłem. Wymusza ona na uczestnikach konkursu działania bardziej aktywne i wielokierunkowe. Eliminujemy sytuację, w której jeden gracz na skutek silnie zalewarowanej pozycji i odrobinie szczęścia nagle wygrywa konkurs. Mówiąc wprost, jeżeli chcecie zająć wysoką pozycję, to musicie używać co najmniej 10 aktywów i trochę się wysilić.
5. Klasyfikacja ogólna.
W tym przypadku organizator zyskał u mnie ogromnego plusa. Upublicznił on bowiem wyniki wszystkich użytkowników. Zamiast ekscytować się jakie zysk wyrobiło 10 najlepszych graczy łatwo możemy sprawdzić, jaki odsetek graczy rzeczywiście wypracowuje zyski, a ilu jest pod kreską. W dość dobrym stopniu odzwierciedla to smutne realia rynkowe.
Obecnie, w fazie rozgrzewki 292 użytkowników na 948 startujących wypracowało zysk. 31 % osób pomnaża kapitał, podczas gdy 69% go traci. Ostatecznie od nauki i tracenia kapitału są właśnie tego typu konkursy. AKTUALIZACJA
6. Do kogo skierowany jest konkurs?
W mojej ocenie konkurs skierowany jest do osób, które mają już pewną wiedzę na temat funkcjonowania rynków, ale chcą pogłębić wiedzę. Jeżeli próbowaliście sił z kontraktami terminowymi, to poznanie zasady działania certyfikatów nie będzie wielkim problemem.
W łatwy sposób i na bardzo przystępnej platformie możecie pobawić się instrumentami opartymi o różne aktywa. Jak na konkurs wybór aktywów jest naprawdę imponujący.
W tego typu konkursach najważniejsza jest nauka. Ostatecznie z popełnionych błędów wyciągniecie pewnie wnioski. Dla tych jednak, którzy osiągną w konkursie najlepsze wyniki organizator przygotował kilka nagród rzeczowych:
Miejsce 1 - Apple MacBook Air 11.6"
Miejsce 2 - Apple iPad Air 2 Wi-Fi 16GB Space Gray
Miejsce 3 - Apple iPad Air 32GB Space Gray
Miejsca 4 - 5 - Apple iPad mini 16GB White & Silver
Miejsca 6 - 10 - Samsung Galaxy Tab 4 10.1 16GB czarny
Miejsca 11 – 15 - KINDLE Paperwhite Gen II 4GB bez reklam
Z mojej strony pozostaje tylko życzyć Wam fantastycznych wyników inwestycyjnych.
Theruel
Dzięki. Już się zalogowałem - świetny sposób na dodatkową naukę.
Theruel
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
kobyszcze
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Theruel
Theruel
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
uajka
Pisałeś nieraz jak inwestować w gaz naturalny. Polecałeś poprzez etf-y, między innymi
ProShares Ultra Bloomberg Natural Gas (BOIL - lewar 2x). Sprawdziłem też etf GAZ (lewar 1x)
Dla pewności, sprawdziłem sobie jak radziłeś samemu jak mają się wyniki etfu, do ceny spot gazu i wyszły mi niepokojące wyniki.
4-06-2013 4-12-2013 17-07-201 3-11-2014
NGc1 3,998 3,960 3,965 4036
BOIL:arcx 46,8100 34,5400 35,9300 33,0000
GAZ:arcx 2,78 2,34 2,53 2,45
Mimo że cena gazu na przestrzeni półtora roku się nie zmieniła, to strata na etf BOIL wyniosła 29%. Na etf GAZ strata bliska 12%. Podobno koszty zarządzania to 1%, skąd taka różnica? Coś źle liczę? Czy to normalne w przypadku etfów na surowce?
Może ktoś inny odpowie?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Cygan
Chodzi o wóz albo przewóz. Jaki jest sens z inwestowania w takim konkursie tak jak w prawdziwym życiu? Sam też się zalewarowałem w najbardziej ryzykowne instrumenty i nie zamierzam nic z tym robić do końca konkursu (szkoda mi czasu). Jak wygram fartem nagrodę to świetnie, jak będę ostatni to płakał nie będę.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
sebo
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
hedson
Tak - da się, ale nie wszystkie.
Np. jeśli chodzi o gaz long to przez DM BZWBK mogłem kupić tylko ten z najmniejszym lewarem.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Barellini
www.bossa.pl
można u nich kupować
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Barellini
Dlaczego oni to tak ukrywają ? :)
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
sebo
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
vinsent23
Maksymalnie można 50% zainwestować w certyfikaty turbo. Taki jest zapis w regulaminie konkursu.
Maksymalne zaangażowanie Uczestnika w poszczególne instrumenty finansowe dostępne w Platformie nie może przekroczyć:
a. 50% całkowitego kapitału na certyfikaty ING Turbo;
b. 100% całkowitego kapitału na certyfikaty ETF;
c. 100% całkowitego kapitału na akcje wybranych spółek.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
gruby
Właściwie to jaki jest koszt lewara ?
Lewar to przecież kredyt wraz z jego ubezpieczeniem - ktoś mi ten pakiet sprzedaje i nie robi tego za darmo przecież.
Jak mogę zorientować się jaki jest koszt lewara ? Bo pomogłoby mi to zorientować się jak bardzo ryzykowna jest dana operacja finansowa - oprocentowanie tego pakietu odpowiada stopniowi ryzyka, które sprzedawca lewara oferuje. Czy emitent zalewarowanego produktu ujawnia co jest kosztem kredytu a ile idzie na jego ubezpieczenie ? Ewentualnie : gdzie szukać takich informacji ?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
wieslaw
Tu masz informacje ,notowania funduszy ETF Lewarowanych,jak nie będzie tego czego szukasz to możesz napisać do nich,na pewno odpowiedzą.
http://www.direxioninvestments.com/
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
wieslaw
Potwierdzenie ,że inwestowania z trendem jest jednym z lepszym sposobów wyczucia rynków.
http://globtrex.com/wiadomosci/marder-klucze-sukcesu-rynku/
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
rafx
'Te turbo long można w realu kupić przez inne biura? Bo coś ich znaleźć nie mogę a jak są to brak obrotu.'
Certyfikaty turbo są normalnie dostępne na GPW, ja je kupuję przez MBank.
http://www.gpw.pl/info_produkty_strukturyzowane?gspr_id=1088&ph_tresc_glowna_start=show
Płynnośc dostarcza emitent, więc zawsze kupisz i sprzedasz. Generalnie niezły instrument, tylko dość wysokie oprocentowanie.. (wliczone w cenę)
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
rafx
ETFy trzeba dobrze sprawdzać, bo mają skomplikowane konstrukcje.
Np. ProShares Ultra Bloomberg Natural Gas jest oparty na indeksie gazu Bloomberga, który ma się nijak do ceny gazu naturalnego z NYMEXu, itp. Stąd różnice w wynikach. ETFy na pojedyncze surowce wydają mi się kompletnie bez sensu. Lepsze są CFD albo futures, a ETFy na grupy produktów albo akcje (płacą dywidendy).
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
sebo
nie do końca kiedyś obserwowałem i nie było obrotów, wteńczas cena jest z widzi mi się.
Na tych instrumentach nie ma obrotów i nigdzie nie podają ich do wiadomości, to już chyba lepiej grać na giełdach zagranicznych.
Właśnie się zainteresowałem CFD i ETF, zastanawiam się jakie i gdzie je nabyć, coś polecasz? Które i jakie biuro?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
matsza
Stąd moje pytanie do was o lewar. Czy można zainwestować całą przeznaczoną kwotę? Zastanawiam się co jeśli kupimy z lewarem, a cena spadnie... Musimy wtedy uzupełniać inwestycję (mieć rezerwę na koncie maklerskim)?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
trader21
http://independenttrader.pl/258,jaki_inwestowac_w_gaz_naturalny.html
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
rafx
Certyfikaty kupujesz i sprzedajesz ING albo Raiffeisen'owi. Zawsze wisi na GPW oferta od nich, bo gwarantują płynność i obrót. Są to najprostsze instrumenty pochodne do inwestowania w Polsce imo.
Jak chcesz szaleć na CFD i ETF, to chyba najlepszy jest SaxoBank, zresztą polecany też przez gospodarza blogu. Ewentualnie możesz szukać brokera z metatraderem, ale oni mają dużo mniejszą ofertę CFD, bo to głównie forex. Niestety wszędzie opłaty... Była jeszcze WGT, ale już chyba nic tam nie ma ciekawego.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
rufi01
w saxobank jest spory próg wejścia, ja osobiście mogę polecić konto w degiro i boś
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
rufi01
lewar lewarowi nierówny, inaczej zachowują się kontrakty a inaczej certyfikaty czy etf'y z lewarem, generalnie radziłbym na początek kupić coś bez lewara /ETC na NG nie brakuje/ i solidnie odrobić lekcje teoretyczną dotyczącą derywat'ów
tak będzie zdecydowanie najtaniej :)
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
kobyszcze
Po prostu nie ma tam żadnych danych (kiedy zleciło się kupno instrumentu, która to transakcja od kilku godzin czeka na realizację), wykresy są do niczego (updejtują się po miesiącu, wyglądają jak kupa, opcja tylko 1 dzień, tydzień, miesiąc, z czego każdy inny).
Świetne do nauki, klikania, i wyczucia takich podstaw jak choćby korelacja wzrostów i spadków na różnych instrumentach.
Ale no trochę mam wrażenie, że zamiast super dinozauro-owado-transformera(!), dostałem plastikowego Ronalda z Happy Meala, z jedynym ruchomym elementem - taką śrubką, do której trzeba by mieć śrubokręt, bo jest zanużona w bezpiecznym kanaliku, dwa centymetry w głąb zabawki.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
uajka
Kilka postów wyżej odesłałeś do artykułu poprzedniego o gazie. Jak się to ma do mojego pytania. Śledzę na bieżąco wszystko co publikujesz i też chciałem zainwestować w gaz. Zanim to zrobiłem sprawdziłem polecany przez ciebie ETF
ProShares Ultra Bloomberg Natural Gas (BOIL - lewar 2x).
Mimo że cena gazu na przestrzeni półtora roku się nie zmieniła, to strata na etf BOIL wyniosła 29%.
4-06-2013
NGc1 3,998
BOIL:arcx 46,8100
3-11-2014
NGc1 4,036
BOIL:arcx 33,0000
Czy popełniam gdzieś błąd? Czy dalej podtrzymujesz by inwestować za pomocą tego etfu?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
kanadyjski listek
http://stooq.pl/q/?s=ng.f&c=1y&t=l&a=lg&b=0
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
uajka
co chcesz mi przekazać? cenę gazu naturalnego?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
rafx
Ten ETF jest kiepski do inwestycji w gaz. Zastanów się, w jaki gaz chcesz invwestować. Gaz naturalny kosztuje różnie, w zależności od miejsca zakupu. Inna cena norweskiego, inna w Japonii, jeszcze inna w hubach w USA. Jak chcesz amerykański, to najlepsze futures z USA (NYMEX), a najprościej kupić certyfikaty polskie na GPW - mają fajny lewar. Póki co jest ryzykowny czas na gaz i ropę, bo kończą się miejsca w magazynach i prawdopodobnie będzie jakiś zwał na cenach, bo za wolno zamykają szyby, a Saudowie chcą załatwić Putina za Syrię i pompują surowce jak szaleni.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
rafx
Czy znasz temat Sector Seasonality Patterns? Może warto by napisać o tym artykuł? Rynek się zmienił przez ostatnie lata, ciekaw jestem, czy jeszcze są jakieś prawidłowości miesięczne na towarach. Coś takiego jak tu:
https://www.fidelity.com/learning-center/trading-investing/markets-sectors/sector-seasonality
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
rufi01
z wykresu wynika, że raczej jest OK
http://stooq.pl/q/?s=ng.f&d=20150331&c=5m&t=l&a=lg&b=1&r=boil.us
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
gruby
"a Saudowie chcą załatwić Putina za Syrię i pompują surowce jak szaleni."
Saudowie nie mają prawa decydowania o ilości ropy, którą wolno im wydobyć. Ba, saudowie nawet nie mają prawa aby decydować o inwestycjach dokonywanych w ich imieniu i za ich petrodolary. Saudowie to marionetki Waszyngtonu, które utrzymywane są na tronie za pomocą armii USA.
Właściwie to pozycja polityczna Saudów porównywalna jest z Kadyrowem w Czeczenii.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
kasztan
Są 3 typy ETFów inwestujących w kontrakty terminowe :
1. front month - trzymają pozycję w kontraktach o najkrótszym terminie zapadalności, co daje w miarę dobre odniesienie do ceny spot aktywa bazowego, ale w przypadku contango koszt rolowania jest wysoki,
2. laddered - ETF "drabinkowo" trzyma serie kontraktów zapadających w kolejnych miesiącach aby zminimalizować efekt contango kosztem "rozjechania" się z ceną spot,
3. optimized - wybierane są takie serie kontraktów i takie ich wagi w portfelu aby maksymalnie zminimalizować wpływ contango.
BOIL jest ETFem front-month co w sytuacji mocnego contango na gazie naturalnym siłą rzeczy przekłada się na wysoki koszt rolowania. Na stronie HardAssetsInvestor (tu link: http://goo.gl/XF2HRm) możesz przeczytać że obecnie wynosi on 24.7% w ujęciu rocznym. To poniekąd jest odpowiedź na Twoje pytanie. Ponadto odnośnie ETFów lewarowanych proponuję przeczytać jeszcze to http://goo.gl/9Em8gt
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Cygan
23.01 kupiłem 0.01 lota ropy po 47.05 (wartość transakcji 1777 PLN). Obecnie ropa stoi po 47.33 (stopa zwrotu 0,6%). Ja natomiast jestem w plecy 115 PLN (6,5%). Czemu? Właśnie przez koszty rolowania (swap). Na etfach musi być podobnie, nie ma innej opcji.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Andrewin
Koszty rolowania (swapy) wynikają z wielkości ekpozycji. Jeśli grasz z lewarem to im większy lewar tym większym kapitałem "obracasz" i ty większy masz koszt swapu.
Jeśli odpalisz ETF z lewarem 3x to niewielkie koszty swapu będą, bo większość kapitału (1/3) jest Twoja. Na foreksie/CFD masz lewar zwykle 50x czy 100x i robi się ciekawie.
A tu mała ciekawostka:
Gdyby ktoś wpadł na pomysł zabezpieczenia kursu CHF/PLN bo jest frankowiczem i chciałby się "ubezpieczyć" na tę okoliczność to poniżej przykładowe dane:
Wielkość zadłużenia 75000 franków
Wielkość raty miesięcznej ~1000zł
Otwieramy kontrakt long o wielkości 0,75 lota (lewar 50x) przy kursie np. 3,9zł co daje nam ekspozycję na ok. 290 000zł.
Strata w dniu momencie otwarcia kontraktu wynikająca z różnic kupna/sprzedaży w danym momencie - ~500zł (dużo)
Prowizja za otwarcie kontraktu - 25zł (czyli pikuś)
Depozyt zabezpieczający na kontrakt - ~6000zł
I teraz najlepsze - 1 dzień utrzymania kontraktu - ~28zł co daje miesięcznie ~850zł za samo utrzymywanie kontraktu!
Zestawiając to z faktem, że rata miesięczna to 1000zł, a utrzymanie kontraktu w celu "stabilizacji" wielkości zadłużenia hipotycznego wynosi ~850zł/mies. okazuje się, że taki instrument do tego się nie nadaje! Lipa. Klapa. Porażka.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Andrewin
P.S. Oczywiście 1 dzień utrzymania kontraktu oznacza koszty rolowania - swapy.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Barellini
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
GKSa
Ośmielę się poprosić o wskazówki dotyczące odkładania pieniędzy poprzez systematyczne lokowanie co miesiąc nadwyżki finansowej.
Czytając tego bloga widzę, że większość udzielających się tutaj czytelników dysponuje sporą wiedzą jaki i środkami.
Mam 27 lat zarabiam mniej więcej średnią krajową. Od długiego czasu przykładam się wejść na giełdę, patrząc jednak na obroty GPW i dostępność produktów, o których bardzo często tutaj się pisze (przede wszystkim ETFy) to wyboru przy podstawowym rachunku maklerskim praktycznie niema.
Mój portfel oszczędności składa się z 5,6 Oz Au oraz ok 100 Oz Ag, gotówki 17 tys. PLN, oraz portfela akcji ok 500zł (spółki groszowe -polskie) .
Na bieżąco śledzę kurs złota, srebra, ropy oraz głównych indeksów. Mój poziom wiedzy i umiejętności chciałbym sprawdzić właśnie za pomocą ETF-ów, stąd gorąca prośba czy ktoś z Was mógłby polecić większy dostęp do ETF-ów przy jak najmniejszych opłatach prowizyjnych i za rachunek.
Jednocześnie pozwolę się zapytać o opinie o koncie na XTB i korzystania za ich pośrednictwem z dostępnych produktów.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
rufi01
na polskim rynku aktualnie najtańszy broker to degiro, jeśli nie będzie Ci odpowiadał to drugi którego mogę polecić to BOŚ
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Cygan
Swap przez ten okres miałem naliczony bodajże dwa razy, nie codziennie. Codziennie to chyba w przypadku CFD masz naliczany, nie Futures.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Cygan
Przykład z życia wzięty wrzuciłem ku przestrodze, żeby pokazać mechanizm kontraktów futures (dlatego pozycja to tylko 0.01 lota, mniejszej już się nie dało). Standardowo ludziom się wydaje, że jak 01.01.2015 ropa jest po 50 USD, a za dwa lata wróci do poziomu 100 USD to zarobią kupę kasy, a to nieprawda, bo przez koszty rolowania kontraktu można skończyć w punkcie wyjścia, albo jeszcze gorzej.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
uajka
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
rufi01
- zacznijmy od BOIL, nie znałem tego ETF'a ponieważ nie kupuje z lewarem, dobrze by było przed zakupem zapoznać się z fact sheet pozwoli to uniknąć niedomówień w przyszłości - strona druga fact sheet BOIL i czytamy: ".....Volatility 49,08%..." oraz "...This ETF does not invest directly in commodities ..."
mając już potrzebną wiedzę sprawdzamy wykres http://stooq.pl/q/?s=ng.f&d=20150331&c=5m&t=l&a=lg&b=1&r=boil.us - okazuje się, że BOIL całkiem dobrze podąża za notowaniami gazu
- kolejna sprawa kontrakty:
pierwsza ważna informacja - kontrakty nie są poto żeby stać się bogatym inwestując niewielkie pieniądze
druga ważna informacja - nikt nie pożycza pieniędzy bez odsetek - wielkość lewara oznacza ilość pieniędzy jaką broker pożycza Tobie podczas zakupu kontraktu a punkty swap są odsetkami od pożyczki
- i ostatnia sprawa - "..... Ja natomiast jestem w plecy 115 PLN (6,5%). Czemu? Właśnie przez koszty rolowania (swap). Na etfach musi być podobnie, nie ma innej opcji.." to stwierdzenie jest całkowicie niezgodne z prawdą - cały urok ETF'ów polega na tym, że po zakupie nie mamy żadnych dodatkowych opłat, nie ma punktów swap, rolowania, uzupełniania depozytu itp. - jeśli w ETF'e są koszty rolowania to są zawarte w opłacie rocznej /ujętej w codziennej w wycenie ETF'a/ i jest to wyraźnie opisane w fact sheet
mam nadzieję, że pomogłem tym trochę przydługawym wpisem co niektórym - naprawdę warto odrobić teorię zanim zdecydujecie się zakupić coś o czym nie bardzo macie pojęcie
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Cygan
Piszesz ze stwierdzenie niezgodne z prawdą po czym sam wymieniasz że koszty rolowania itd są ponoszone, tylko ukryte w cenie etfy. Widzisz tu bezsens?
Inwestuję grosze na forexie żeby nie być jak 95% inwestorów którzy wtapiają wszystko po miesiącu i płaczą. Inwestuję grosze żeby poznać instrument.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
rufi01
inwestowanie na forexie a inwestowanie w ETF'y to zupełnie co innego, ponosi się zupełnie inne opłaty, inne ryzyko, jeśli chodzi o opłaty za rolowanie kontraktów w ETF'ach to jeśli już są /a nie zawsze są/ to wynoszą zwykle około 0,3% rocznie - w dalszym ciągu uważasz, że to podobnie jak przy kontraktach?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Cygan
Uważam, że to właśnie przez rolowanie ceny etfów często rozjeżdżają się z ceną instrumentu bazowego. Np. ropa kosztuje teraz 50, za rok 50, a cena etfa jest o 20% niższa.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Barellini
oby oby
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
mantis
Nie masz racji, "kasztan" wyjasnil to bardzo przystepnie. W przypadku contanga na rynku (tak jak w przypadku gazu obecnie) koszty rolowania sa wysokie. Jesli chcesz obnizyc te koszty zainwestuj w laddered ETF np. Teucrium Natural Gas Fund (NAGS). Wiecej szczegolow pod adresem:
http://www.zacks.com/stock/news/81820/the-comprehensive-guide-to-natural-gas-etfs
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
rav148
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
kasztan
Nie myl carry trade z contango/backwardation
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
rav148
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Barellini
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Barellini
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
kasztan
Moje wpisy miały pomóc koledze @uajka zrozumieć wycenę BOILa. Carry trade z forexu nie ma tutaj żadnego zastosowania. Więc nie jest to kwestia nazewnictwa.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Pepsii
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
rufi01
"..Nie masz racji, "kasztan" wyjasnil to bardzo przystepnie.."
właśnie odrobiłem lekcję teorii - przyznaje oficjalnie - nie miałem racji
te dodatkowe koszty w niektórych ETF'ach to nie są koszty rolowania kontraktów
jest dokładnie tak jak opisał @kasztan
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
janwar
To nie moj komentarz ,ale dosc ciekawy:
No to sie powoli zaczyna.Nowy podzial swiata rozpoczety.Najwieksi sojusznicy USA:Wlk.Brytania i Australia juz przystapily do tego banku.Na razie przystapilo 41 panstw swiata do AIIB.Wczoraj rowniez Izrael i Portugalia.USA kapie piana z ust,ze nikt z nimi sie nie konsultowal.Czy Polska rowniez przystapi ? Obawiam sie,ze nie.Polska jako wasale USA beda musialy sluchac swojego pana.Jezeli jednak Polska przystapi,to moge tylko napisac,ze polscy politycy jeszcze maja ostatnia komorke mozgu i mysla.Jak pisze byly amer.bankier Jim Willi:wkrotce 80-85%panstw swiata odwroci sie od USA i rozpocznie sie izolacja ameryki.Poczekajcie do jesienii,wtedy zobaczycie co bedzie sie dziac na swiecie.Polecam poszukajcie wypowiedzi Jima Willi i poczytajcie,co ten czlowiek pisze.
Hm
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
hedson
http://www.wykop.pl/ramka/2478183/resort-finansow-polska-zainteresowana-przystapieniem-do-aiib/
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
mcdk
sorry za off topic
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
gasch
czy to już koniec rajdu dolara?
Kiepskie dane z rynku pracy w USA faktycznie mogły przynieść aż taki skutek?
Czy może to echa "sukcesu" AIIB na zachodzie?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
matsza
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00