W ostatnim wywiadzie dla NTV wspomniałem, iż Komisja Europejska dała 11 krajom UE, m.in. Polsce dwa miesiące na wdrożenie dyrektywy związanej z Bail-In. Chodzi o tzw. „Restrukturyzację oraz uporządkowaną likwidację banków”. Tego czy polski rząd dostosuje się do dyrektywy jeszcze nie wiadomo. Zapewne pod groźbą ogromnych kar zmiany zostaną wprowadzone, co niewątpliwie powinniśmy monitorować.
Dla przypomnienia: Depozyt bankowy to kwota pieniężna, którą klient indywidualny lub firma powierza bankowi na pewien czas - nieoznaczony (konto oszczędnościowe) lub oznaczony (lokata terminowa).
Aby wyjaśnić sytuację opiszę Wam, jakie zmiany wymusza wspomniana dyrektywa:
a) Jeżeli wskaźnik wypłacalności w którymkolwiek z banków spadnie poniżej bezpiecznego progu, bank będzie musiał przedstawić program naprawczy zatwierdzany najprawdopodobniej przez KNF lub NBP. Instytucja nadzoru albo przyjmie plan albo nakaże zmiany w strukturze aktywów banku. Może być to np. sprzedaż części kredytów innym instytucjom lub pozbycie się pewnej grupy aktywów aby zwiększyć bazę kapitałową. Innym źródłem pozyskania kapitału może być np. emisja akcji, czyli uszczuplenie kapitału dotychczasowych akcjonariuszy.
b) Jeżeli rozwiązania nie przyniosą oczekiwanych rezultatów organa nadzoru mogą odwołać zarząd czy radę nadzorczą, po czym przejść do tzw. restrukturyzacji. Zagrożona instytucja zostanie podzielona na części. Część aktywów może być przejęta przez inne banki lub przez instytucje rządowe. Zapewne chodzi o to aby potencjalne straty przenieść na barki społeczeństwa (nacjonalizacja złych długów), podczas gdy wartościowa część zostanie przejęta przez silniejszą instytucję zwiększając jej udział w rynku.
c) Jeżeli restrukturyzacja nadal nie przyniesie oczekiwanych rezultatów upadający bank będzie mógł przejąć część depozytów bankowych, ale tylko powyżej równowartości 100 tys. EUR. Bank centralny nie będzie mógł udzielić upadającej instytucji pomocy na preferencyjnych warunkach.
Jeżeli mimo wszelkich zabiegów nie wystarczy środków aby wypłacić gwarantowane depozyty (do 100.000 EUR), na instytucje finansowe działające w ramach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego zostanie nałożona jednorazowa opłata w wysokości nie większej niż równowartość 3-letniej składki. Dochodzimy zatem do sytuacji, w której konserwatywne i bezpieczne instytucje muszą zrzucać się na ratowanie instytucji działających dużo ryzykowniej.
d) Transfery kapitałowe
Po wprowadzeniu dyrektywy KNF praktycznie straci możliwość blokowania transferów kapitału z polskich banków do spółek matek zagrożonych bankructwem. Polskie banki na razie są w dobrej kondycji, czego absolutnie nie można powiedzieć o ich zagranicznych właścicielach.
Poniżej zamieszczam tabelę polskich banków oraz ich zagranicznych właścicieli. Instytucje o najwyższym poziomie ryzyka zaznaczyłem kolorem czerwonym.
Mimo iż kondycja Pekao, BZWBK, Millenium czy BPH jest relatywnie dobra, to w myśl nowego ustawodawstwa każdy z tych banków będzie mógł zostać w krótkim czasie wydrenowany z gotówki w imię ratowania centralni. KNF nie będzie miał narzędzi aby taki transfer zablokować tak długo, jak polskie banki będą spełniały wymogi kapitałowe.
Generalnie, jeżeli zastanawiacie się czy Wasze pieniądze ulokowaliście w dobrym miejscu zapoznajcie się z artykułem sprzed kilku miesięcy: //independenttrader.pl/268,czy_twoje_pieniadze_sa_bezpieczne_w_bankach_w_polsce.html
e) Ochrona Europejskiego Banku Centralnego
Do tej pory, gdy banki z południa Europy miały problem z płynnością zaciągały kredyt w banku centralnym lub odsprzedawały mu w cenie nominalnej bezwartościowe aktywa (niespłacalne kredyty lub śmieciowe obligacje). Dzięki temu EBC przejmował zobowiązania banków komercyjnych, co z kolei dawało czytelny sygnał - prowadźcie ryzykowną politykę, bo i tak Was wyratujemy. Obecne zmiany mają na celu oczyszczenie sytuacji. Z drugiej strony, kondycja EBC może być na tyle zła, że nie jest on w stanie przejąć więcej toksycznych aktywów.
f) Przekazanie Brukseli resztek suwerenności.
Jeszcze do niedawna nadzór nad krajowym system bankowym sprawował KNF. Mimo iż można zarzucić mu wiele błędów, to nasz system na tle innych krajów jest naprawdę w niezłej kondycji. Godząc się na wprowadzenie dyrektywy przekazujemy nadzór nad naszym systemem bankowym w ręce instytucji, które absolutnie nie są w stanie podnieść poziomu bezpieczeństwa. Chodzi wyłącznie o zwiększenie poziomu centralizacji przy podejmowaniu kluczowych decyzji.
Podsumowanie
Wprowadzenie dyrektywy, na którą tak silnie naciska Komisja Europejska nie ma nic wspólnego z podniesieniem bezpieczeństwa w systemie bankowym, a przynajmniej nie w Polsce. Pozwala ona bowiem na szybkie wydrenowanie krajowych banków z kapitału, byleby tylko nie dopuścić do upadku któregokolwiek z ważniejszych instytucji finansowych.
Poważnym problemem jest także oddanie nadzoru nad bankami w ręce skorumpowanych biurokratów z Brukseli. Zgodnie z nowym prawem, jeżeli lokalny bank wpadnie w problemy, to unijny nadzór może odwołać zarząd oraz nakazać sprzedaż wartościowych aktywów innej grupie bankowej, co z kolei zwiększy konsolidację w systemie. Mniejsza ilość banków mających jednocześnie duży udział znacznie podnosi ryzyko systemowe. Jeżeli chodzi o strukturę systemu bankowego w Europie, to niestety zmierzamy w kierunku nakreślonym przez USA, gdzie 5 największych banków ma 80% udział w rynku.
Na koniec chcę się odnieść do samej gwarancji 100.000 euro. Załóżmy, że upada średniej wielkości bank na południu Europy. Jego zarząd ma wybór: wystawić na sprzedaż polski oddział lub wydrenować go z gotówki. Wybiera opcję drugą, gdyż na rynkach panuje strach i każdy bank trzyma gotówkę obawiając się eskalacji własnych problemów.
Polski bank pozbawiony kapitału przestaje spełniać wymogi postawione przez UE i musi w tempie ekspresowym przedstawić plan naprawczy. Aby zebrać kapitał wystawia część aktywów na sprzedaż oraz podnosi oprocentowanie lokat. Na rynek przedostają się informacje o jego problemach, co przekłada się na paniczną ucieczkę depozytów. Bank stoi na skraju bankructwa. Oddziały zostają tymczasowo zamknięte. Zarząd zostaje odwołany i zastąpiony technokratami z UE. Pozostałe depozyty zostają zamrożone. Nikt nie wspomina o bankructwie, mamy proces restrukturyzacji. Dochodowa część banku zostaje sprzedana za bezcen dużej grupie kapitałowej. Kapitał banku nie wystarcza na pokrycie wszystkich depozytów.
Pytanie czy resztki banku zostaną sprzedane instytucji ze 100% udziałem skarbu państwa, który pokryje straty / depozyty (do 100.000 EUR), czy podobnie jak na Cyprze rząd jednostronnie wycofa się z gwarancji wszelkich depozytów? Ostatecznie coraz częściej w Europie zmienia się prawo w taki sposób aby obowiązywało z datą wsteczną.
Wiele razy już to powtarzałem i zrobię to po raz kolejny. W sytuacji, w której depozyty praktycznie nic nie płacą, nie ma absolutnie sensu trzymanie w bankach środków większych niż niezbędne na bieżące wydatki. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, w której nowe ustawodawstwo pozwala na przeniesienie problemów zachodnich banków na nasz rynek.
Trader21
przezorny
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
338LM
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
rav148
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Dobroslaw
a co w przypadku posiadania kredytu hipotecznego w złotówkach w banku, który próbuje wydrenować zagraniczny właściciel?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
ildefix
Po upadłości banku spłacasz kredyt jak wcześniej syndykowi, a po wykupie przez następny bank kolejnemu. Niestety kredyt nie upada wraz z bankiem.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Robkov
A czy może zaistnieć sytuacja w której bank w przypadku swojej upadłości (lub z jakiegoś innego powodu) żąda natychmiastowej spłaty kredytu wraz z odsetkami ?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Freeman
To nie zadna skomplikowana technika ani brak zdolnosci ogarniecia znakow. Owszem, brakuje mi na klawiaturze
typowo polskich liter. Pozostale bledy to efekt szybkiego pisania. To sa szybkie spontaniczne mysli. zazwyczaj takie maja duza wartosc wewnetrzna.
Ja nie zwracam uwagi na skladnie i forme zeby jarac sie swoim ego. Dla mnie wazna jest tresc przekazu.
Tych kilka literowek nie jest tak wazne na tle calego obrazu. Tym bardziej w kwestii Grecji proponuje szersza czujnosc, bo na moja intuicje, wydarzenia beda mialy duzy wplyw na pozostale kraje UE w tym Polske.
W temacie Grecji
Mam wrazenie, ze cichy wplyw EBC na to co dzieje sie na rynku akcji, walut i obligacji, jest niezaprzeczalny. Zreszta EBC obiecal ponownie uzyc wszelkich mozliwych instrumentow zeby uniknac nadmiernych wahan na rynkach finansowych.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
tomaszeg
Traderze; Rabobank sprzedał nasz BGŻ - zdaje się że nabywcą jest Paribas.
No a jak tak - to na czerwono go; ja bym jeszcze wężykiem podkreślił... :)
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Asd
Czy mógłby Pan ewentualnie powyższą analizę uzupełnić, lub odnieść się względem tych banków? W tabeli ich też nie ma.
Pozdrawiam...
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
eeetam
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
eeetam
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Rubin
Miałbyś anarchię, rozboje, rabunki, stan wojenny i wojsko na ulicy, a pieniędzy jak nie było tak nie ma, turystów też nie ma i cała Twoja furia obróciła się w jeszcze większe g***** niż było do tej pory. Niestety taka prawda. Z systemem/kartelem nie wygrasz ani sam ani w kupie. Jedyną obroną jest przewidywanie, przygotowywanie się i przeciwdziałanie temu, żeby się tak łatwo nie dać okraść. Rozpędzenie bankierów na cztery wiatry może wbrew opinii niektórych sto razy bardziej zaszkodzić niż pomóc.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Michał Niedźwiedzki
Nie wrzucaj anarchii do jednego worka z rozbojami i rabunkami, a w szczególności ze stanem wojennym. Anarchizm to myśl polityczna zakładająca brak opresora w postaci rządu. Wbrew wszechobecnej propagandzie rządzących anarchia nie wywołuje natychmiastowo płonących samochodów na ulicach.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Sol
@rav148
ten program komputerowy jest tylko technicznym detalem działającym w ramach określonego reżimu prawnego. Oderwanie od realiów nastąpiło całe pokolenia temu. W uczciwym i przejrzystym systemie żadne hokus pokus z logika rozmytą i szt. neuronami nie narobi takiego zamieszania. Temat tego programu komputerowego to podobne odwracanie uwagi, jak np. wałkowanie wysokich odpraw kadry w upadających bankach (w rzeczywistości były to kwoty pomijalne w porównaniu z meritum).
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Sol
Czepiasz się słówka, a przecież anarchia to nie to samo co anarchizm. Nawiasem: ten anarchizm jest jak "prawdziwy komunizm" albo "prawdziwy kapitalizm". Nikt tego nie widział, ale fani wierzą w swoją krainę szczęśliwości. Oczywiscie świat bez władzy jest utopią, bo neguje ludzką naturę; a choćby 1) konieczność egzekwowania prawa. 2) naturalne sklonności do dominacji. Rozsądne społeczeństwo potrafi te dwie rzeczy wpleść w harmonijny ustroj.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Michał Niedźwiedzki
Nie wydaje mi się by chodziło o słówko. W dodatku twoja aluzja do "prawdziwego komunizmu" jest chybiona - podobnie można mówić o "wolnym rynku", który w rzeczywistości istnieje jedynie jako figura retoryczna. Natomiast świat bez władzy a świat bez opresji to dwie bardzo róże rzeczy, choć Polacy w ogólności nie potrafią sobie wyobrazić sprawowania władzy bez dłoni zaciśniętej na krtani poddanych (dość popatrzeć na stosunki międzypracownicze w polskich firmach).
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
gasch
@Michał Rudnicki
http://libertarianin.org/moresnet-quasi-anarchia-w-akwizgranie/
Pan Sol się myli, "prawdziwy kapitalizm" istaniał i to przez 100lat w centrum Europy.
Negatywne nacechowanie słowa "anarchia" ma ewidentne podstawy w propagandzie propaństwowej jakiej poddawani jesteśmy od urodzenia.
http://sjp.pwn.pl/sjp/anarchia;2549943.html
Mało to jednak ma wspólnego z anarchistami "zasiedlającymi" pustostany. Owi anarchistom bliżej do komunistów.
GS
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
_Misiek_
eeetam:
"Czy bowiem perspektywa "zysku" 3% przy galopującej inflacji 12% (tak, tak, sam robię opłaty i zakupy i nie dam się oszukać , że "deflacja")"
Gdzie masz wzrost 12% na produktach. Sama ropa zrobiła 12%, ale w dół.
"nie rozumiem zachowania kiedyś cypryjczyków , a dziś GREKÓW... jakby mi zablokowali możliwość pobierania mojej gotówki natychmiast staranowałbym bankomat - NIEZALEŻNIE OD KONSEKWENCJI.."
Gdyby do ciebie strzelali to raczej byś nie staranował;). Poza tym czy rzeczywiście tych greckich emerytów jest ta gotówka, skoro jej sobie nie wypracowali w takich wysokościach i po tylu latach, tylko część otrzymali w ramach przywilejów socjalistycznych?
Babka z tv mówi o "ciężko wypracowanej emeryturze". Pewnie chodziło jej o tak samo ciężko wypracowaną jak w PL wojskowych, po 15 latach 3/4tys na łapę. Życie ponad stan i okradanie prywatnego sektora tyrającego na te przywileje.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Deckard
"A czy może zaistnieć sytuacja w której bank w przypadku swojej upadłości (lub z jakiegoś innego powodu) żąda natychmiastowej spłaty kredytu wraz z odsetkami?"
Zasadniczo tak, patrz nadzwyczajne okoliczności wpisane w odpowiednie klauzule w umowie oraz ogólnych warunkach.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
E=mc
Sprytny czy niedoinformowany?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Rubin
Gwarancja bankowa do 100 tys to jak gwarancja pegu EUR/CHF 1,2.
Też gwarantował poważny bank centralny powaznego kraju.
I co ? Spoko jak nic się nie dzieje. Potem to już tylko śmiech.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Deckard
Dobry znajomy w odpowiedzi na powyzszy temat stwierdzil, ze jego depozyt podzielony jest na kwoty nie przekraczajace 50.000 Euro, wiec nie ma obaw.
Sprytny czy niedoinformowany?
W jednym banku? Z tym samym podmiotem jako zarejestrowanym posiadaczem kont? ;-)
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Cygan
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
E=mc
Uwaza, ze jest ok.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Rubin
Rząd może nie, ale za to taki dom maklerski mógłby. I w razie W - zrobiłby to.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
silber
słuchaj...nie mam na tyle odwagi albo nie jestem na tyle głupi by trzymać w domu kilkaset tysięcy złotych.
Traderku w związku z tym jakbyś mógł rozpisać się o bankach spółdzielczych, bo są one alternatywą do wszelkich innych zagranicznych oraz PKOBP i BOŚ z Twojego rankingu.
Byłoby to piękne uzupełnienie tematu o bezpiecznych i niebezpiecznych bankach w Polsce.
Wypowiedz się proszę na temat tej inicjatywy bo wydaje się to wspaniałym pomysłem:
http://ratujswojepieniadze.pl
dzięki @eeetam za podesłanie linka!!!
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
rupert
1. jeżeli depozyty są gwarantowane przez Państwo do 100K euro, a władze Grecji sobie uchwaliły, że 30% podatek na depozyty ponad 8K Euro to jak to jest?
Czy nasze władze mogą sobie nagle zmienić że opodatkują depozyty powyżej np. 10K euro a nie 100?
2. a co z bankami z poza UE, np. banki w Kanadzie? sprawdzałem temat i można tam normalnie otworzyć konto siedząc w PL, dokumenty przysyłają kurierem do podpisania i kartę debetową. Bo skoro obywatele UE mają zrobić zrzutkę, to co się stanie jak większość naszych oszczędności wrzucimy do banków z poza UE.
Pzdr
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Cygan
Możesz rozwinąć temat banku / banków w Kanadzie gdzie można konto z Polski założyć? Myślę, że nie tylko mnie to interesuje.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Robkov
Inicjatywa zaiste piękna... tylko że na stówę zostanie wyśmiana :)
Patrzę właśnie w notes na szwadron moich zapisanych tam lemingów i nie widzę jednej
osoby która chciała by otworzyć konto w jakimś tam Banku Spółdzielczym którego strona nawet nie wyświetla się prawidłowo na iPhonie :)
Niestety dla takich ludzi jakich mam w notesie potrzeba silniejszych argumentów niż - 'wspieraj polski kapitał'.
Ładne logo na karcie, chwytliwa francusko brzmiąca nazwa banku, i kolorowe wnętrze placówki znaczy dla nich niestety więcej niż przedstawiane im fakty z których sobie drwią.
Obstawiam że z usług takich banków skorzysta 1 - 2 na 1000 osób (tych tak zwanych młodych, wykształconych, z wielkich miast). Smutny to fakt niestety jak wielkimi ignorantami są ludzie jeśli idzie o ich własne pieniądze, oszczędności czy emerytury.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Mercator
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Thomas
"Dobry znajomy w odpowiedzi na powyzszy temat stwierdzil, ze jego depozyt podzielony jest na kwoty nie przekraczajace 50.000 Euro, wiec nie ma obaw.
Sprytny czy niedoinformowany?"
Oczywiście niedoinformowany. Gwarancja 100 tys. Euro odnosi się do całości środków trzymanych w bankach przez daną osobę. Czyli nawet jak trzymasz kasę na różnych kontach w różnych bankach gwarancja obejmuje tylko 100 tys. Euro z tych wszystkich pieniędzy. Trzymanie na różnych kontach kasy, w różnych bankach nic nie daje. Inna sprawą jest to na ile ta gwarancja 100 tys. Euro jest wiarygodna. Moim zdaniem ta gwarancja to zwykły mit, nie ma żadnej gwarancji. Popatrz na Grecję tam już gwarancja obejmuje tylko 8 tys. Euro. Nie ma takiej gwarancji, którą nie można by było znieść jeśli tylko sytuacja zrobi się kryzysowa.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Jot
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
supermario
Ja bym też rozróżnił SKOKI dobre i złe.Kiedyś już to było wałkowane , że w SKOKach pieniądze są bardziej bezpieczne niż w bankach.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
rufi01
o ile mi wiadomo depozyty te sa tez gwarantowane. ...
w DeGiro pytałem, bo mam konto u nich - gwarancje są do 100 000 euro
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Szmajchel
Gwarantuję Ci że nie ma takiego pojęcia jak "bezpieczny SKOK". Co do banków spółdzielczych - nie wiem na ile jesteście zorientowani w kompetencjach ludzi nimi zarządzających, ale ja osobiście miałbym bardzo duże wątpliwości żeby związywać swoje finanse z tymi instytucjami. I absolutnie nie chodzi mi o wygląd placówek, zakres i różnorodność oferty i "profesjonalną" obsługę w placówce.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
jaralu
O czym mysle mowiac o dobrym momencie na inwestowanie w akcje... W 2009 roku, podczas budowy domu mialem przez opoznienie w dostawie zamowienia kilka wolnych PLN (~4000 PLN). Chcialem za te pieniadze kupic akcje Amica, ktore byly wtedy po 3 PLN, ale w zwiazku z wszechobecnym strachem przed rynkami finansowymi i koniecznoscia czekania 2 tygodnie na konto maklerskie postanowilem "zainwestowac" w elementy wyposazenia domu, bo akurat dali promocje 500 PLN :-). Dwa lata pozniej akcje Amica byly juz po 60 PLN.
Policzcie sobie zysk i wyobrazcie sobie wlozenie kwoty tylko 50000 PLN w kilka pewnych spolek w dobrym momencie. Mozna zarobic krocie...
Wracajac do tematu, strata 2-3% rocznie oferowanych przez banki i biorac pod uwage ryzyko, zupelnie nie ma sensu trzymac pieniedzy w banku.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
spryciak
http://www.theeventchronicle.com/intel/benjamin-fulford-top-secret-negotiations-continue-as-greek-no-vote-pressures-western-oligarchy-to-surrender/?utm_campaign=coschedule&utm_source=facebook_page&utm_medium=The+Event+Handbook&utm_content=Benjamin+Fulford%3A+Top+secret+negotiations+continue+as+Greek+%E2%80%9CNo%E2%80%9D+vote+pressures+Western+oligarchy+to+surrender
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
indibindi
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
jaralu
Mozna tylko przypuszczac co sie stanie, ale moim zdaniem "kierunku" raczej przewidziec sie nie da. Sam mam kredyt w CHF i od jakichs 2 lat systematycznie kupuje fizyczny papier CHF, bo analizujac wskazniki ekonomiczne, mysle ze jest wieksze prawdopodobienstwo, ze kurs bedzie rosl niz spadal, aczkolwiek moge sie mylic. Mam tez kredyt w PLN na jakies najblizsze 3 lata, ale tym sie nie martwie i splacam na biezaco a za nadwyzki kupuje CHF, ktorego mam juz na jakies 10 lat w przod. W momencie kedy stopy procentowe zaczna rosnac ( na razie bank doplaca mi do raty), planuje splacic calosc w miedzyczasie nigocjuje z bankiem warunki przyszlych splat w zwiazku z umieszczeniem w umowie klauzul abuzywnych.
Aha, no i nie ludz sie, Bank nie zapomni...:-)
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
jaralu
Dzieki za link. Swietne podsumowanie!
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Bagracz
Dziś optymistycznie. Bank nie zapomni.
Natomiast rzeczywistość wymusi reset długów. Społeczeństwa zachodu będą biednieć. Bo nie stać je już na życie na takim poziomie. Zbyt droga, mało konkurencyjna, siła robocza. Ponieważ będą biednieć, deflacja będzie szaleć, bo życie na kredyt właśnie się kończy z powodu nadmiernych długów. Dlaczego deflacja będzie szaleć? Bo nie będą rosły płace. Ale będą rosły koszty utrzymania. Dlaczego? Bo dodruk będzie utrzymywany i zwiększany. Z powodu braku pieniędzy. A brakować pieniędzy będzie z powodu nadmiaru długów i biedniejącego społczeństwa. Nie da się w takich warunkach podnosić cen na towary, z których ludzie mogą zrezygnować. Czyli deflacja na tych towarach. Ale da się podnosić ceny na towarach, z których ludzie nie mogą zrezygnować. Czyli będzie JEDNOCZEŚNIE inflacja na tych towarach. Zatem będą rosły koszty utrzymania. Ergo, będzie malała kwota jaką ludzie mgą przeznaczyć na inne wydatki. Czyli będzie szalała deflacja na całej reszcie towarów i usług. Będzą się zatem zmniejszać dochody budżetu. Będzie rosło opodatkowanie żywności a malało reszty. A przede wszystkim będzie rósł dodruk. To tylko przyspieszy cały proces. Czyli Z powodu szalejącej deflacji będą utrzymywane zerowe stopy procentowe. Bo ich podniesienie gwarantuje katastrofę i finansową i społeczną w takiej sytuacji. Płace zaczną rosnąć bo nie będą starczać na życie. Zacznie rosnąć inflacja na grupie towarów niezbędnych do życia. Deflacja na reszcie towarów i usług przyspieszy. Biznesy jeszcze nie zamknięte, zaczną się zamykać. Dodruk przyspieszy. Inflacja przerodzi się w hiperinflację. Ludzi przestanie być stać na jedzenie. Żeby ratować sytuację, dodruk musi przyspieszyć. Pieniądz zniknie. Biznes zamrze zupełnie. A Ty, jeśli dożyjesz, będziesz mógł spłacić cały kredyt, workiem kartofli. Jeśli będzie Cię na ten worek stać.
To oczywiście był przerysowany żart. Problem w tym, że już się parę razy zdarzył. I brzmi dziwnie znajomo z początku.
Nie musi być tak źle. Ale radzę mieć trochę srebra i złota.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Bagracz
Jeśli dotrwasz z kredytem do końca to CHF-em się nie przejmuj. Będzie mniej spadał, ale musi chodzić tak jak reszta bo to jest globalny kryzys. Złoto i srebro nie musi spadać tak jak CHF. Musi natomiast rosnąć. Ot cała różnica.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
JackD
Wzrost ceny i wzrost liczby transakcji:
http://btckan.com/price/btc
https://blockchain.info/pl/charts/n-transactions?timespan=2year&showDataPoints=false&daysAverageString=1&show_header=true&scale=0&address=
Pozd.
JackD
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Artur
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
indibindi
@Bagracz
Dzięki za wyjaśnienie już jestem spokojny ;)
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
mic888
Nie wszystkie banki spółdzielcze sa ok. Co najmniej jeden regularnie traci ranking.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
rupert
tu linki do kont:
http://www.rbcroyalbank.com/products/deposits/banking-accounts.html
http://www.rbcroyalbank.com/products/deposits/savings-accounts.html
-> Apply Now -> wypełniasz ankietę i za kilka dni zadzwoni konsultant i dopełni resztę.
@Jot
oczywiście, że jest takie ryzyko. Ale skoro problem jest w UE to byłaby jawna nadgorliwość ze strony usa/kanady, aby "ścigać" nasze depozyty w nieeuropejskich bankach. Tak logika podpowiada, ale jak wszyscy widzieliśmy już nie raz w obecnych czasach logika nie zawsze ma wiele wspólnego z rzeczywistością.
I to co @Thomas napisał, że nie per konto a per osoba będzie gwarancja depozytów do 100K, to kasa w zagranicznych bankach również może wyparować.
Jednak pomimo ewentualnej współpracy usa-ue to część kasy chyba warto trzymać poza UE - tak na wszelki wypadek, żeby mieć kartę i w razie czego móc wypłacać więcej niż 60 euro dziennie (jak obecnie cudzoziemcy w Grecji).
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Artur
Aktualne są jeszcze zakazy posiadania przez obywateli RP rachunków bankowych za granicą (pod groźbą kary) o ile tam nie mieszkasz i nie pracujesz?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
rav148
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
quidditch2
http://amerbroker.pl/?go=content&action=show&id=430
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
kiela
A kiedy zakaz posiadania rachunku bankowego przez obywatela RP poza granicami Polski miał miejsce?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
hobby
http://biznes.onet.pl/twojepieniadze/artykuly/inwestowanie-co-jest-bezpieczne-a-co-ryzykown,54.html
... dyskutowali w czasie Debaty Onetu prof. dr hab. Małgorzata Bombol ze Szkoły Głównej Handlowej, Leszek Niemycki, Wiceprezes Zarządu Deutsche Bank Polska SA oraz Marek Winicjusz Rybiec, Prezes Zarządu Skarbiec TFI SA
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
sebo
Interesuje mnie na jakiej giełdzie i które najlepiej kupić.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Artur
Szczerze nie pamiętam ale skoro Bierut jeszcze żywy, to inne zboczenia władzuchny, z lat poprzednich (tych odleglejszych i bliższych) mogą mieć zastosowanie w naszym życiu.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Cygan
Kontrakty na złoto czy ropę możesz kupić bezpośrednio przez dowolne konto forexowe. Ja właśnie na forexie bawiłem się przez 3 tyg na złocie, i przez pół roku na ropie.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
szymels
wiem ze to moze nie czas ani miejsce ale moze ktos pokusi sie o opinie, mianowicie
kredyt na mieszkanie w odleglosci 30min od duzego miasta splacany w euro, mieszkanie poki co warte wiecej niz kredyt; zarobki w funtach; mieszkanie obecnie wynajmowane - wynajem pokrywa raty kredytu;
pytanie: czy lepiej sprzedac mieszkania i ewentualny zysk probowac przechowac (metale) i czekac na lepsze czasy za 4-5 lat czy nie robic nic majac swiadomosc mozliwosci zmian (szklana kula:) stop procentowych?
wybaczcie, nie mam polskiej czcionki
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Cygan
9.8 Saxo Bank is with the Client's specific consent entitled to:
1. pass on any money or Security received from the Client in order to satisfy Saxo Bank's obligations to any third party;
2. charge, pledge or grant any security arrangement over Security in order to satisfy Saxo Bank's obligations to any third party in w hich case the Security may or may not be registered in the Client's name;
3. lend Security to any third party in which case the Security may or may not be registered in the Client's name;
4. return to the Client other Security than the original Security.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
sebo
ale ja nie chce grać na czymś co jest rozliczane dziennie. Chce kupić dzisiaj i za miesiąc sprzedać.
W DeGiro nie można niestety kupić certyfikatów na ropę na GPW.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Cygan
Jak kupiłem ropę w styczniu to sprzedałem dwa tygodnie temu. Trzymałem pozycję przez pół roku, więc tym bardziej przez miesiąc możesz trzymać. Kontakty są automatycznie rolowane.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Freeman
Kiedys powiedzialem, ze UE nigdy nie wyrzuci GR ze strefy euro bo to polityczny projekt jest.
Rzeczywiscie, w tzw. Europie rzadzi juz tylko polityka technokratyczna. Pomyslu z referendum nie bylo w planie. To byl najpierw szok dla bandy trojga a po chwili zorientowali sie sie, ze zostali brutalnie zniewazeni.
Na domiar zlego spoleczenstwo GR poparlo Tsiprasa stawiajac OXI. W takim ukladzie banda trojga postanowila
-ratowac twarz, odwrocic kota ogonem i zmajstrowac zwycieztwo ( po policzku referendalnym )
W tym celu najpierw usunieto sprawce, czyli Varoufakisa. Nie mogli z nim siedziec przy jednym stole ( z wygranym ).
To byl warunek dla dalszych negocjacji.
Jaka perfidia, okazalo sie kilka godzin pozniej: glosy z Niemiec ( Bossbach CDU )
"Obojetne jest , czy min. finansow nazywa sie Varoufakis czy Costa Cordalis ( wokalista )
Perfidii ciag dalszy:
-rozmowy z GR na o wiele twardszych warunkach i nim one sie dzisiaj w ogole zaczna, Merkel wczoraj powiedziala, ze warunkiem sa reformy ze strony GR. Wiadomo, ze na te nie zgodzil sie ani rzad ani narod w referendum.
Dalszy scenariusz:
Upokorzenie Grekow, banki w dalszym ciagu zamkniete. Rozmowy ida w kierunku wyrzucenia GR ze strefy euro na zasadzie dobrowolnego odejscia ( wymuszonego, bo GR jest bez pieniedzy w obiegu. W ten sposob dzialanosc gospodarcza zanika ).
Dlatego beda musieli wprowadzic drachme.
EBC nie podwyzszy ELA.
Wniosek:
Nadal jest politycznie, tyle ze tym razem dla odmiany w kierunku wyrzucenia GR z zony.
Wazne:
Ma to nastapic w taki sposob , zeby bylo nauczka dla innych ( Sp, PT i inni ) aby nie szli ta droga.
Na Grekach banda trojga napitnuje egzemplarz przykladowy. Oni beda teraz gnebienie do granic wytrzymalosci. Laskawie, co najwyzej w odpowiednim momencie zorganizuje sie "pomoc humanitarna " czyli leki i moze przeterminowana zywnosc.
Banda trojga jak zwykle mysli kategoriami aroganckiego zwyciezcy i nie bierze pod uwage mentalnosci Grekow:
przeciez pokazali wyraznie w referendum, ze nie pozwola soba dluzej sterowac.
Dlatego ja zakladam, ze jesli ten trudny stan ( bez pieniadza w obiegu ) utrzyma sie jakies 2 tygodnie, to w GR albo bedzie pucz wojskowy albo Tsipras bedzie musial zrobic ruch na zasadzie volty:
1 oznajmic wszystkie dlugi za nie wazne i wprowadzic Drachme
2zaczac drukowac euro i zrzucania go z helikopteru i to ie tylko nad Grecja
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
sebo
a nie są rozliczane dziennie?
Jeśli mogę wiedzieć gdzie je kupiłeś i jakie.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Cygan
Ropa rozliczana jest co miesiąc, ale, tak jak pisałem - kontrakt jest automatycznie rolowany do nowej serii. Zobacz tutaj: http://bossafx.pl/fx/oferta/instrumenty/tabela_rolowan/
Kupiłem właśnie przez bossafx - kontrakty FGOLD i FOIL. Robiłem to raczej w ramach edukacji - FGOLD na 0.1 lota, a FOIL na 0.01 lota.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
sebo
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Artur
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Deckard
Możesz krótko o kwestiach podatkowych w kontekście otwarcia rachunków oszczędnościowych w powiedzmy Royal Bank of Canada?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
indibindi
Dobre ! dzięki o to mi chodziło ;)
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
rupert
@Deckard - co do płacenia podatku "belki" w Kanadzie to banki nie są zobligowane do odprowadzania tego z automatu jak u nas. Tylko jak tam pracujesz to składasz roczną deklarację i musisz wtedy dopisać tam swój zysk z lokaty i od tego zapłacić podatek. Jeżeli tam nie pracowałeś i osiągnąłeś zysk z lokaty to musisz to wykazać w naszym PIT'cie i podatek odprowadzić w PL. Ja tego osobiście nie przerabiałem i opieram się jedynie na rozmowie z doradcą banku.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Deckard
Dziękuję za odpowiedź :-)
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
rygar
generalnie, mysle ze przeceniasz eurokratów oraz ich moc sprawczą. To juz nei sa lata 70 gdzie tzn 'Zachód' (i jego finansowo polityczne elity) robily co chcialy. Chińczyki i Ruskie przebierają nogami ze szczescia patrząc na Grecję - jeszcze niedawno byly protesty aby nie oddawać chinolom pełnej kontroli nad portami - ciekawe co powiedzą teraz, zwlaszcza jak na zachęte pojawi się np interesująca oferta z AIIB, bo przeciez greckie porty mogą byc swietnym elementem nowego jedwabnego szlaku, który ten bank ma finansowac. Ruscy tez rozpaczliwie chcą się zahaczyc na nowo w europie, a wplywy w Grecji zawsze mieli bo komuna tam się nieźle urządzila.
I jeszcze raz - gdyby eurokraci mieli cokolwiek do powiedzenia, to problemu juz dawno by nie bylo.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Sol
Nie ma sensu spierać się kiedy był "prawdziwy kapitalizm" choćby z tej przyczyny, że to pojęcie nieprecyzyjne, hasłowe, raczej z języka agitacji. Każdy może sobie podać własną definicję, jaka mu pasuje. Popularnym mitem jest twierdzenie, że w XIX wieku był w Europie prawdziwy kapitalizm, tzn. w takim sensie, że wtedy było dobrze od strony wolnorynkowości, uczciwości itd. To jest mniej więcej jak z mitem II RP. Przy krytycznej analizie faktów ten mit pęka. np. protekcjonizm Wielkiej Brytanii (nawiasem: dobrze na tym wyszła) ma się nijak do ideałów stereotypowego piewcy kapitalizmu. Setki granic i ceł w podzielonych Niemczech - nijak. Bankierzy już wtedy zaburzali warunki gry, tzn. psuli grę z punktu widzenia kogoś kto nie siedzi na szczytach.
Można przewrotnie powiedzieć, że to właśnie dziś mamy prawdziwy kapitalizm, bo władcy kapitału dysponują władzą nieporównywalną z tą jaką mieli w XIX wieku. Kapitaliści stworzyli bankokrację, prawdziwą piramidę feudalną. A przy okazji socjalistyczne państwo, które jest drugą stroną tego samego medalu.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
JackD
Te stress-testy były kilka dni temu, to nie to. O tym "spamie" też czytałem, ale mało w to wierzę:) Za to widzę diabelny wzrost zainteresowania i używania BTC wśród osób z którymi pracuję.
Przy okazji, ładny wykres, o dość (podejrzewam, dla wielu) kontrowersyjnym tytule: BITCOIN THE NEW SAFE HAVEN?
https://www.tradingview.com/chart/BTCUSD/SjRDco3w-Bitcoin-the-new-safe-haven/
Pozd.
JackD
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
JackD
Te stress-testy były kilka dni temu, to nie to. O tym "spamie" też czytałem, ale mało w to wierzę:) Za to widzę diabelny wzrost zainteresowania i używania BTC wśród osób z którymi pracuję.
Przy okazji, ładny wykres, o dość (podejrzewam, dla wielu) kontrowersyjnym tytule: BITCOIN THE NEW SAFE HAVEN?
https://www.tradingview.com/chart/BTCUSD/SjRDco3w-Bitcoin-the-new-safe-haven/
Pozd.
JackD
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
JackD
Te stress-testy były kilka dni temu, to nie to. O tym "spamie" też czytałem, ale mało w to wierzę:) Za to widzę diabelny wzrost zainteresowania i używania BTC wśród osób z którymi pracuję.
Przy okazji, ładny wykres, o dość (podejrzewam, dla wielu) kontrowersyjnym tytule: BITCOIN THE NEW SAFE HAVEN?
https://www.tradingview.com/chart/BTCUSD/SjRDco3w-Bitcoin-the-new-safe-haven/
Pozd.
JackD
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
JackD
Jakiś problem techniczny?
Pozd.
JackD
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
sebo
JUŻ DOŚĆ TEGO SPAMU O BTC!
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Hannpay
A czy mozecie doradzic co robic teraz z Dolarem? Mam ich sporo i nie wiem czy tego sie teraz pozbywac na zlotowki np? Czy czekac az podrozeje, a moze z tanieje i uciekac z niego juz w tej chwili? Doradzcie cos :)
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
sebo
zobaczę te miniloty jak to leci
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Green
Pajenczyna
Otwarcie już mówi się o Ball in