Jeden z pierwszych znanych przypadków emisji akcji, miał miejsce w 1250 roku we Francji. Firma młynarska Bazacle wyemitowała ich zaledwie 96, a umowa sprzedaży została zawarta przez uścisk dłoni i przekazanie papierów nowemu właścicielowi. Wraz z rozwojem handlu i przemysłu wzrosła liczba spółek emitujących swoje akcje, co wymagało usprawnienia handlu papierami wartościowymi. Ostatecznie w XVII wieku w Amsterdamie pojawiła się pierwsza giełda.
Źródło: wikipedia.com
Możliwość szybkiego i wygodnego wykorzystania kapitału finansowego, a także ludzka chciwość, dały początek pierwszej bańce spekulacyjnej w historii, która ostatecznie pękła i przyniosła ogromne straty wielu osobom. Mowa o tzw. Tulipanomanii.
Jeszcze przed dotarciem do Holandii tulipany zaczęto uprawiać w niemieckim Augsburgu, belgijskiej Antwerpii, Francji i wielu innych krajach Europy. Początki datowano mniej więcej na 1560 rok. Sami Holendrzy zaczęli uprawiać tulipany na początku XVII wieku, a począwszy od drugiej dekady handel cebulami stał się dochodowym zajęciem.
Proste odmiany tulipanów były niedrogie, na przykład 57 guldenów za 200 cebul. Po przeliczeniu wychodziło niecałe 0,3 guldena za 1 cebulę. Najbardziej cenione były jednak odmiany, które jeszcze się nie rozprzestrzeniły. Przykładem niech będzie odmiana Semper Augustus, która została wyhodowana we Francji, a następnie sprzedana do Holandii bogatemu szczęściarzowi, w liczbie dziesięciu takich cebul. W 1623 roku oferowano mu za nie 20 tys. guldenów, a rok później – aż 30 tysięcy guldenów. Aby mieć pewien punkt odniesienia, warto wspomnieć, że w tamtych czasach roczne wynagrodzenie wykwalifikowanego rzemieślnika wynosiło 300 guldenów. To znaczy, że wspomniane 10 cebulek wyceniano na 100 lat pracy wykwalifikowanego rzemieślnika!
Źródło: elevate.in
Według danych historycznych pierwsze oznaki manii pojawiły się w 1633 r., kiedy jeden z obywateli oddał swój dom za 3 cebule, a drugi za podobną ilość oddał swoją farmę. Tulipany zaczęły być postrzegane jako dobry sposób na przechowanie i pomnażanie kapitału.
W 1634 r. hodowcy wyprodukowali wiele nowych odmian, zmniejszając w ten sposób wartość starszych tulipanów. Dzięki temu tymczasowemu spadkowi cen, mniej zamożni ludzie mogli również brać udział w handlu modnym towarem.
Wraz z dalszym wzrostem zainteresowania w 1635 r. pojawiły się pierwsze kontrakty na cebulki tulipanów(!). Wprowadzenie kontraktów sprawiło, że sprzedawcy mogli otrzymać część środków bez czekania na środek sezonu, kiedy to można było wykopać cebule. Z drugiej strony transakcja mogła być sfinalizowana dopiero następnego lata — jeśli cebula zapuści korzenie i żaden z uczestników nie zrezygnuje. Jako zabezpieczenie całej operacji służyły notarialne poświadczenie pokwitowania i poręczenie jakiegoś szanowanego obywatela.
Źródło: gallerix.com
W grudniu 1634 r. nastąpiła kolejna innowacja — tulipany zaczęły być sprzedawane nie pojedynczo, ale na wagę. Wymyślono specjalną jednostkę masy - 1 as (około 0,05 grama). Jesienią 1635 r. prawie wszystkie transakcje były przeprowadzane z użyciem tej miary.
Latem 1636 r.w różnych miastach Holandii pojawiły się targowiska "ludowe" – prymitywne odpowiedniki giełdy w Amsterdamie, na której biedni handlowali tańszymi odmianami tulipanów. Początkowo obrady trwały kilka godzin dziennie, a od grudnia 1636 – całą dobę! Handlowi towarzyszyły krzyki, było to szaleństwo tłumu, w którym nikt nie był zainteresowany ani wypłacalnością kupującego, ani tym czy sprzedawca faktycznie posiada towar.
Pierwszy negatywny wpływ na ceny wywarły wiadomości z frontu. Po październikowej bitwie pod Wittstock, Holendrzy stracili jeden ze swoich rynków zbytu, a ceny tulipanów spadły. Tłum potraktował to jednak jako okazję i dosłownie rzucił się do ponownych zakupów.
Już pod koniec listopada ceny zdołały przebić październikowe maksimum. Szaleństwo dalej przebierało na sile i w samym tylko grudniu ceny wzrosły o kolejne kilkaset procent.
Źródło: zazzle.com
Był to czas kiedy ta sama cebulka mogła zostać odsprzedana dziesiątki razy podczas jednej sesji handlowej, za każdym razem przynosząc właścicielowi znaczny zysk. Na rynku pojawiła się wyjątkowo dziwna sytuacja: niezabezpieczone kontrakty na cebule sprzedawano w ilościach 20-krotnie większych niż faktyczna produkcja w tamtym okresie. Swoją drogą, dziś na takiej samej zasadzie handluje się chociażby złotem i na tej podstawie określa rynkową cenę kruszcu.
Wracając do manii wokół tulipanów – doszła do tak absurdalnych poziomów, że jej pęknięcie było nieukniknione. Finalnie stało się to w 1637 roku. Na początku lutego ceny kontraktów spadły o 95%! Większość kupujących odmówiła zapłaty. Niezadowoleni sprzedawcy 7 lutego zwrócili się do rządu, aby nałożyć na kupujących obowiązek zapłaty co najmniej 10% wartości transakcji. Rządzący nie zdecydowali się na taki ruch.
W tamtych czasach w Holandii istniały silne więzi społeczne. Początkowo kupujący i sprzedający próbowali prywatnie dojść do porozumienia, ale nikt nie miał wystarczająco dużo pieniędzy, aby zapłacić za kontrakty. Zaufanie zostało zniszczone, a sprzedawcy zaczęli ścigać i grozić kupującym.
Dopiero w maju 1638 roku doszło do procesu w Haarlemie, który nakazał nabywcom zapłacić 3,5% wartości kontraktu. Takie rozwiązanie nie było w pełni korzystne dla żadnej ze stron, jednak liczba sporów spadła.
Źródło: printerest.com
Przebieg tzw. tulipanomanii to jednocześnie zapis pierwszej udokumentowanej bańki spekulacyjnej. Tłum ludzi szukających łatwego zysku kupował dane aktywo tylko z jednego powodu – dlatego, że jego cena rosła. Każdy liczył na to, że za chwilę będzie mógł pozbyć się towaru po wyższej cenie.
Kiedy cena cebulek spadła po raz pierwszy, było to postrzegane jako okazja – odpowiednik współczesnego "buy the dip". Zupełnie tak samo jak podczas pękania bańki technologicznej w 2001 roku czy podczas spadków na rynku kryptowalut w 2018 roku.
Widzimy więc, że pomimo upływu niemal 400 lat, zachowania ludzi poddających się manii pozostają niezmienne. Zarówno chciwość, jak i strach, wciąż potrafią całkowicie przejąć kontrolę nad naszymi działaniami.
Źródło: gulf-insider.com
Na zakończenie dodajmy, że mimo iż sporo osób straciło oszczędności swojego życia, tulipanomania nie zniszczyła holenderskiej gospodarki. Na szczęście dla kraju, rynek kwiatów nie miał znaczącego udziału w ogólnej produkcji. W całej historii uczestniczyło ok. 3 tysiące osób. Skala rażenia była zatem dość mała, a przemysł mógł nadal rozwijać się w dotychczasowym tempie.
Źródło: 123rf.com
Independent Trader Team
Krzysztof ITT
Zachęcamy do dyskusji na tematy związane z inwestowaniem, finansami, gospodarką, ekonomią, polityką. Natychmiast kasowane będą natomiast:
a) wpisy skupiające się na tematach religijnych
b) zaczepki wymierzone w innych użytkowników (jeśli post zawiera także merytoryczne treści to autor musi liczyć się z tym, że zostaną one usunięte),
c) wpisy zawierające abstrakcyjne wywody (przykłady: coś o słuszności skrajnego autorytaryzmu, rozstrzeliwania ludzi itp.),
d) abstrakcyjne wpisy, które obniżają poziom dotychczasowej dyskusji (odpowiedzi w stylu: „to może rozstrzelamy wszystkich polityków i po problemie?” Albo „nie lepiej po prostu podpalić wszystkie urzędy?”),
e) dyskusje schodzące w kierunku tematów zupełnie oderwanych od tematyki bloga – np. linki do starych filmów, których tematyka kompletnie nie ma związku z tematyką bloga, itd.
Lech
Stratedzy Citigroup uważają, że jeden z najlepszych listopadowych wzrostów amerykańskiego indeksu S&P 500 od stulecia traci już impet, pisze Bloomberg. W zeszłym tygodniu zakłady na kontrakty terminowe na indeks były mieszane, co pozostawiło inwestorów na pozycji ujemnej – „nieco niedźwiedziej”, stwierdził zespół analityków pod przewodnictwem Chrisa Montague.
Montague stwierdził w swojej recenzji, że choć indeks S&P 500 rósł czwarty tydzień z rzędu, główne oznaki wskazujące, że inwestorzy obstawiają wzrosty na rynku, słabną. Według niego, pierwszej fazie wzrostów na rynku towarzyszyła znaczna redukcja krótkich pozycji, a obecnie następuje redukcja pozycji długich, czyli zakładów na wzrost rynku. Montague zauważa jednak, że indeks może nadal rosnąć do końca 2023 r., ponieważ rosnące straty na pozostałych krótkich pozycjach futures zwiększają prawdopodobieństwo ich przymusowego zamknięcia.
Dante
W swoich rozważaniach nie uwzględniłeś kwestii walutowej (bo za pewne zarabiasz w PLN), a jest to dość istotne, bo wystarczy zwrócić uwagę jaka była zmiana USD/PLN od 2000r. do 2008r., a potem od tamtego czasu do 2020r.
Poniżej Nasdaq w PLN - pod uwagę, że gdyby Polak hipotetycznie kupił Nasdaqa w 2000r. to musiałby czekać przeszło 15 lat, aby wycena wróciła do tego samego poziomu w ujęciu nominalnym, a w tym czasie siła nabywcza złotówki (według oficjalnych danych) spadła o ok. 1/3. Zatem, aby siła nabywcza Nasdaqa (w ujęciu PLN) wróciła dla Polaka do podobnego poziomu jak w 2000r. to musiałby czekać do mniej więcej roku 2019r. - choć bardzo prawdopodobne, że na dołku w 2009r. miałby poważne wątpliwości czy taka strategia (postawienia na największe amerykańskie spółki, zwłaszcza technologiczne) miała sens
Dla kontrastu ETF TLT na obligacje amerykańskie w ujęciu PLN i pod uwagę jak mocno spadł od 2020r.
Osobiście w perspektywie najbliższego rok do 2 lat wolę TLT, bo na horyzoncie coraz więcej czarnych, które z jednej strony będą niekorzystne dla akcji, a korzystne dla USD i obligacji.
Indeks FED z Richmond spadł do poziomu -5, przy prognozie +1 oraz przy poprzednim odczycie +3, co oznacza ponowny spadek do wartości ujemnych po dwóch miesiącach dodatnich wskazań, co potwierdza wcześniejsze (słabsze) dane o indeksie produkcyjnym indeksie PMI.
Goldman: Hedging Against A Market Crash Is The Cheapest In More Than Five Years
American spending has kept the economy going since the pandemic. It may finally be stopping
https://edition.cnn.com/2023/11/26/business/consumer-spending-slowdown-dg/index.html
https://www.cfodive.com/news/weaker-consumer-spending-trigger-mild-recession-2024-fannie-mae-inflation-Fed-Federal-Reserve/700638/
https://www.conference-board.org/topics/consumer-confidence
Ostatnio modyfikowany: 2023-11-28 19:16
Dante
I jeszcze trochę danych gospodarczych:
https://www.zerohedge.com/personal-finance/tremendous-economic-slowdownhigh-rates-are-killing-us-dallas-fed-services-survey
=======
@Ukraina
Takie ciekawostki
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępniło listę firm importujących zboże z Ukrainy. Jest na niej blisko 2000 firm, które sprowadzały zboże z Ukrainy.
https://agronews.com.pl/artykul/w-koncu-jest-lista-firm-ktore-sprowadzaly-zboze-z-ukrainy/
Ukraina potrzebuje 300 000 migrantów rocznie: socjolog wyjaśnił dlaczego
Według Libanovej nie chodzi tu o Polaków czy Białorusinów, ale o ludzi z biedniejszych krajów.
Aby utrzymać populację Ukrainy na poziomie 30 milionów ludzi, państwo będzie musiało co roku przyciągać około 300 000 imigrantów.
Oceny tej dokonała Ella Libanova, dyrektor Instytutu Demografii i Badań Społecznych, podczas przemówienia na Regionalnym Forum Ekonomicznym, pisze Forbes Ukraina.
Libanova wyjaśniła, dlaczego „nie możemy zrezygnować z imigrantów”.
„ Będzie nam brakować budowlańców. Będziemy musieli inwestować w siłę roboczą z zewnątrz” – zauważył ekspert.
Dodała, że konieczne będzie przygotowanie do tego ludności Ukrainy.
„Nie wiem, jak babcia na ukraińskiej wsi będzie postrzegać zupełnie inną osobę, prowadzącą inny tryb życia” – zauważył demograf.
Według Libanovej państwo musi wypracować politykę, która zmusi emigrantów do zaakceptowania ukraińskiego systemu wartości. W przeciwnym razie, zdaniem eksperta, „będziemy mieli mnóstwo kłopotów”.
„Jak zawsze powtarzam, emigracja to problem biznesowy. A imigracja to problem rządowy. Aby utrzymać populację na poziomie 30 milionów, musimy co roku przyciągać około 300 000 migrantów. To dużo. I prawdopodobnie tak nie będzie. Polacy czy Białorusini, ale ludzie z biedniejszych krajów” – mówi dyrektor Instytutu Demografii i Badań Społecznych.
Przypomnijmy, że Libanova przewidywała wcześniej, że za 10 lat w najlepszym przypadku na Ukrainie w granicach z 1991 roku będzie mieszkać około 35 milionów ludzi.
https://tsn.ua/ukrayina/ukrayini-potribno-300-000-migrantiv-schoroku-sociologinya-poyasnila-navischo-2417467.html
=====
I jeśli komuś brzmi znajomo, to nie bez powodu - artykuł z 2018r.:
Do Polski oczekuje się nawet 300 000 ukraińskich migrantów rocznie
https://www.epravda.com.ua/news/2018/03/13/634938/
Ostatnio modyfikowany: 2023-11-28 19:31
OVAL
Stawianie na amerykanskie akcje, bo "dane historyczne" sa wspaniale jest obarczone zasadniczym bledem poznawczym. Do pewnego czasu USA sie rozwijalo, a teraz sie zwija. Teraz trzeba typowac kto przetrwa obecna konfrontacje mocarstw, bo przegranych bedzie wielu. Zaryzykuje twierdzenie, ze przegranymy bedzie caly swiat zachodni, Chinczycy dadza sobie rade, ale oni nie potrzebuja konkurencji do zarabiania na swoim rynku wiec nie wchodza w gre. Ja bym postawil na Polske.
Warto patrzec caly czas na vixa, sprezyna jest mocno napieta, jak jeb... to bedziemy 40% nizej, pytanie kiedy to pusci. Strasznie mocno trzymaja rynek, ale od czerwca plynnosc sie bardzo na rynku spieprzyla. Ruchy na obligacjach czy commodities sa od paru miesiacy absurdalne.
Ostatnio modyfikowany: 2023-11-28 21:02
probiekt
OVAL
R!ff
A tymczasem dobrze dzieje się na tym "śmieciu", jak niektórzy go tutaj nazywają...
PLanktON
Ostatnio modyfikowany: 2023-11-28 22:47
TeQ
Prognozy są takie że do 2030 roku możemy dogonić średnią unijną.
Na początku przemiany ustrojowej na własne USZY słyszałem i na własne oczy widziałem w telewizorze, jak mówiono, że za 20-25 lat dojdziemy do poziomu Niemiec ... no zapewne doszliśmy... tyle, że do poziomu Niemiec z lat 90... ;))) ale Niemcy poszły dalej.... tak samo można da;ej bajki posuwać niewolasom z bolandy
JC
> najblizsze 20 lat zmieni uklad sil
Przy okazji wiele krajów trafi szlag w związku z demografią i przyjdzie czas na pierwsze projekty rozwiązujące ten problem. Optymistycznie - wyjdziemy z samo-oszukiwania się i kapitalizmu. Pesymistycznie - wojny, srovid, albo eugenika. Tak czy inaczej najważniejsze jest mieć ograniczone zaufanie, silniej dywersyfikować i stopniowo redukować stan konta w kasynach.
Zgr
Kiedy w 2010r za 1 euro płacono 3,80 złotego rząd niemiec zaczął drukować markę niemiecką, naszczescie dla nich euro odbiło, ale marka jest wymienialna na euro do dziś.
supermario
"W 1927 panstwa nie posiadaly broni atomowej. Ale rob jak chcesz. Natomiast dalej zwracam uwage, ze jestesmy w historycznym momencie, najblizsze 20 lat zmieni uklad sil na swiecie... tym razem moga zniknac cale nacje, wiec debatowanie o pieniadzach w tym kontekscie jest nawet nie na miejscu, tu idzie o przetrwanie."
Pomijając atom niektóre państwa europejskie są zaorane , za 10-15 lat staną się kalifatami. W USA tzw. elity to w większości neomarksiści.
supermario
"Jeśli prawdą jest religia chrześcijańska - to czeka nas wspaniała przyszłość i to będzie przetrwaniem,"
Jest prawdą , ale postawione są pewne warunki. Póki co większość populacji UE z papą Franciszkiem na czele utylizuje cywilizację łacińską.
janwar
Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego przez nieuczciwych najemców niepłacących czynszu i zajmujących bezumownie mieszkania. - Zawsze będziemy stać po stronie lokatorów. Natomiast to, co państwo może zrobić, to rekompensata niezapłaconych czynszów dla właściciela mieszkania za okres oczekiwania na lokal socjalny - mówi Interii Biznes Anna Maria Żukowska, posłanka Lewicy.
Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news-prawo-chroni-nieuczciwych-najemcow-lewica-nie-chce-zmian-ale,nId,7177043#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
supermario
"Jeśli myślałeś, że krach z 1929 roku był jedynym poważnym, jaki musiał udźwignąć świat finansów, nadszedł czas, aby przedstawić Ci krach giełdowy z XIX-wiecznego Wiednia. Ta prawie nieznana dziś katastrofa była jedną z sił napędowych Wielkiego Kryzysu pod koniec XIX wieku, który rozprzestrzenił się na całą planetę. Charakterystyka tego krachu nie jest specyficzna, a nawet przypomina znacznie nowsze kryzysy.
Inwestorzy w dużej mierze obliczają wartość akcji na podstawie przyszłych zysków. Spadek ten przyspieszył w maju 1873 r. 5 maja 1873 r. Bank Budapesztu nie był w stanie odzyskać pożyczonych kwot na projekty nieruchomościowe. Boom na rynku nieruchomości w Wiedniu był w rzeczywistości wspierany przez bańkę spekulacyjną na rynku nieruchomości. ( Dla Supermaria brzmi to znajomo )
Krach wiedeńskiej giełdy jest tylko nieuniknionym wydarzeniem podwójnej bańki na rynku nieruchomości i giełdy. Ten rodzaj awarii może zniknąć tylko wtedy, gdy warunki do powstania bańki nie są już spełnione. Jednak do tej pory tworzenie się baniek spekulacyjnych w żaden sposób nie jest blokowane przez różne ustawodawstwa." Czytaj dalej
https://edubourse.com/pl/guide-bourse-krach-vienne-1873/
janwar
Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-volkswagen-chce-zredukowac-zatrudnienie-sytuacja-jest-krytyc,nId,7177432#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
janwar
Niemieckie firmy bankrutują - także te duże
Jakie niemieckie branże najbardziej narażone są na bankructwo? Ze statystyk wynika, że szczególnie dużo przypadków znaczących upadłości miało miejsce w bieżącym roku w handlu detalicznym (zwłaszcza w branży mody), w ochronie zdrowia i w przemyśle maszynowym. Warto przy tym dodać, że raportujący o upadłościach Allianz Trade za "duże" upadłości uważa bankructwa przedsiębiorstw o rocznych obrotach sięgających co najmniej 50 mln euro.
Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-fala-bankructw-w-niemczech-gospodarka-traci-impet,nId,7177046#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
Hansclosx
Krach giełdowy w Wiedniu w 1873 r
"Jeśli myślałeś, że krach z 1929 roku był jedynym poważnym, jaki musiał udźwignąć świat finansów, nadszedł czas, aby przedstawić Ci krach giełdowy z XIX-wiecznego Wiednia. Ta prawie nieznana dziś katastrofa była jedną z sił napędowych Wielkiego Kryzysu pod koniec XIX wieku, który rozprzestrzenił się na całą planetę. Charakterystyka tego krachu nie jest specyficzna, a nawet przypomina znacznie nowsze kryzysy.
Inwestorzy w dużej mierze obliczają wartość akcji na podstawie przyszłych zysków. Spadek ten przyspieszył w maju 1873 r. 5 maja 1873 r. Bank Budapesztu nie był w stanie odzyskać pożyczonych kwot na projekty nieruchomościowe. Boom na rynku nieruchomości w Wiedniu był w rzeczywistości wspierany przez bańkę spekulacyjną na rynku nieruchomości. ( Dla Supermaria brzmi to znajomo )
Krach wiedeńskiej giełdy jest tylko nieuniknionym wydarzeniem podwójnej bańki na rynku nieruchomości i giełdy. Ten rodzaj awarii może zniknąć tylko wtedy, gdy warunki do powstania bańki nie są już spełnione. Jednak do tej pory tworzenie się baniek spekulacyjnych w żaden sposób nie jest blokowane przez różne ustawodawstwa." Czytaj dalej
https://edubourse.com/pl/guide-bourse-krach-vienne-1873
Wbrew pozorom USA zrobilo wiele aby powstrzymać kolejną bańkę na nieruchomościach bo rzeczywiście jest to najbardziej prawdopodobna prsyczyna występowania problemów finansowych.
Chiny mają problem. Ale kto brał na poważnie mohe wpisy ten wiedział.
No i PL za PiS robiło dużo aby rozsadzic finanse. Zobaczmy co dalej.
janwar
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Bank-Narodowy-Rumunii-Moskwa-przetrzymuje-nasz-skarb-od-107-lat-Mamy-prawo-do-roszczen-8650207.html
Lech
Czy Rumunia nie stanęła w szeregu krajów osi? bo jeżeli tak to i Niemcy straciły po II WŚ swoje złoto i to też to zagrabione innym? Do tego przecież z ZSRR, z Kołymy całe złoto płynęło do USA za dostawy sprzętu ? Wprawdzie w USA żałowali niewolników pracujących przy tym złocie, ale wice Prezydent USA kilka razy wizytował te kopalnie tylko po to żeby sprawdzić kiedy i ile złota dostaną za dostawy uzbrojenia ?
Centralny Bank Indii wypłaca dzisiaj ponad 150% odsetek od 8 letnich obligacji w złocie...18,5% za każdy rok
Ostatnio modyfikowany: 2023-11-29 12:44
easyReader
A nanocefale narzekały na "złych pisowców w spółkach SP".
No to macie teraz "lepszych panów", LOL.
easyReader
dojt1985
Najciekawej to jest na CD projekcie, najlepszy III kwartal w historii, swietne wyniki a kurs ledwo drgnal. Fundusze tak mocno zapakowane w szorty probuja utrzymac lub zbic kurs???
lelos2
Ówczesny Gulden był oparty na złocie, warto byłoby więc podać wartość 1 Guldena w gramach złota.
Mam mały kłopot ze znalezieniem tego na szybko, ale znalazłem Guldena emitowanego w latach 1635-1637 w Bremie (Hanza)
Wtedy było dużo mennic i emitentów monet, ale zjednoczenie Hanza miało chyba już jakiś swój standard.
Więc moneta o nominale 1 Guldena miała wagę 3,3 grama i próbę 0.986. więc czystego złota miała 3,2538g.
Przeliczając, dzisiejsza 1 uncja złota to 9,5591 Guldena.
Tak więc ceny za te cebulki były absurdalne.
Jeżeli ktoś ma inne dane odnośnie Guldenów to proszę mnie sprostować.
To były czasy kiedy nie raz miasta miały własne mennice, były mennice prywatne, monety potrafiły
się różnić wagą i próbą między emitentami. Więc możliwe że Gulden Guldenowi nie równy :)
Ostatnio modyfikowany: 2023-11-29 14:55
Kikkhull
Na wszystkich panstwowych spolkach zacznie sie wymiana kadry na swoich i jeszcze pewnie dostawia po kilku nowych dyrektorow i innych. Raczej bym nie oczekiwal wzrostow w tej materii.
Dante
Górnictwo pod ścianą. PGG tnie ceny węgla o 40%
Ceny węgla dla energetyki spadną z ponad 34 zł za GJ do 20-23 zł za gigadżul czyli ok. 450- 530 zł za tonę. To powinno ustabilizować ceny prądu, ale oznacza 6 mld zł dziury w finansach spółek górniczych. Jak zwykle pokryją ją podatnicy.
Nikt tego oficjalnie nie ujawnił. Prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski stwierdził tylko, że kontrakty zostały zawarte a ceny wynegocjowane z Polską Grupą Górniczą są niższe niż obecnie. Wiedzą tą nie pochwalili się też górniczy związkowcy, tradycyjnie lamentujący nad stanem spółek górniczych, lecz nie widzący związku między finansami swoich firm, a permanentnymi podwyżkami pensji.
WysokieNapiecie.pl ustaliło, że ceny miałów energetycznych na przyszły rok oscylują między 20 a 23 zł za GJ czyli między 450 a 520 zł za tonę, w zależności od jakości węgla. To oznacza, że ceny, wywindowane do ponad 30 zł za GJ w zeszłym roku, wreszcie wrócą do poziomów notowanych ostatnio w Europie – ceny węgla w portach ARA wynoszą dziś ok. 110 dol.
https://wysokienapiecie.pl/94602-gornictwo-pod-sciana-pgg-tnie-ceny-wegla-o-40/
Ostatnio modyfikowany: 2023-11-29 14:54
supermario
https://www.msn.com/pl-pl/motoryzacja/wiadomosci/unijne-rozporz%C4%85dzenie-wy%C5%9Ble-twoje-auto-na-z%C5%82om-za-zu%C5%BCyte-hamulce-chyba-pora-opuszcza%C4%87-ten-statek/ar-AA1kI6UH?ocid=msedgdhp&pc=U531&cvid=394e9db09a4c4a9a8d223a9b4389a621&ei=12
Statystycznego Kowalskiego cała ta UE puści w skarpetkach ( albo i bez ) . Kwestia czasu.
ruhe
"złotówka powinna być 2 razy tańsza od euro i już teraz powinniśmy płacić za 1 Euro 2 zł"
Mhm. Świetna teoria. Super mamy poziom na forum, którego nikt nie moderuje!
Ostatnio modyfikowany: 2023-11-29 16:09
janwar
hahaha, Orlen minus 8% w tej chwili - będzie ogolony na 14,6 mld, tak na dobry początek :-).
A nanocefale narzekały na "złych pisowców w spółkach SP".
No to macie teraz "lepszych panów", LOL.
----a to dopiero jest początek rządów " lepszych panów",
antypisiory nie pamiętają starych rządów nowych panów sprzed 8 i 16 lat,
na początek zarżną gospodarkę a potem dobiorą im się do d+++,
teraz waszym hasłem bedzie *****
* *
Przygotowania pod zbicie ceny do 10 zł i sprzedaż Orlenu "inwestorom" z Rosji.
Pamiętacie jak cena Lotosu była poniżej 10 zł a Lotos latami przynosił straty ? Wtedy Donald mówił " nie ma żadnej ideologicznej przesłanki by mówić nie inwestorom także z Rosji "....
ha,ha,ha
Ostatnio modyfikowany: 2023-11-29 16:26
janwar
Unijne rozporządzenie wyśle twoje auto na złom za zużyte hamulce. Chyba pora opuszczać ten statek
https://www.msn.com/pl-pl/motoryzacja/wiadomosci/unijne-rozporz%C4%85dzenie-wy%C5%9Ble-twoje-auto-na-z%C5%82om-za-zu%C5%BCyte-hamulce-chyba-pora-opuszcza%C4%87-ten-statek/ar-AA1kI6UH?ocid=msedgdhp&pc=U531&cvid=394e9db09a4c4a9a8d223a9b4389a621&ei=12
Statystycznego Kowalskiego cała ta UE puści w skarpetkach ( albo i bez ) . Kwestia czasu.
----a stare komuchy Miller,Cimoszewicz , Belka , którzy 40 lat okradali Polskę głosowali ostatnio za Traktatami i ich głosy przeważyły za akceptacją.
Macie obraz lepszych rządów.
Kyle
Ten belka od złodziejskiego podatku belki - jak ja go nie cierpię. Ten podatek powinien być zniesiony zaraz po wprowadzeniu, a pomysłodawca powinien zostać wykopany na zbity dziób ... aż trudno uwierzyć, że ten szkodnik ma tytuł profesora.
Kyle
janwar
Kyle
Dante
Pod uwagę parę ciekawych wykresów:
- Surowce vs Nasdaq
- złoto vs Nasdaq
- DAX vs Nasdaq
- Russell 2000 vs Nasdaq
- ETF na rynki wschodzące vs Nasdaq
supermario
"----a stare komuchy Miller,Cimoszewicz , Belka , którzy 40 lat okradali Polskę głosowali ostatnio za Traktatami i ich głosy przeważyły za akceptacją."
Trzeba oddać prawdzie , że nie kto inny jak premier Morawiecki popodpisywał kamienie milowe w kwestii samochodów , a obecna ekipa wprowadzi z rozkoszą je w życie. Jak przywalą podatki to będziemy jeździć hulajnogami.
supermario
"Ten belka od złodziejskiego podatku belki - jak ja go nie cierpię. Ten podatek powinien być zniesiony zaraz po wprowadzeniu, a pomysłodawca powinien zostać wykopany na zbity dziób ... aż trudno uwierzyć, że ten szkodnik ma tytuł profesora."
Nie tylko tytuł , ale jeszcze dwa pseudonimy operacyjne.
Kyle
Ostatnio modyfikowany: 2023-11-29 18:36
ruhe
Po niedawnym filmie Georga Gammona, że w marcu FED przestanie wspierać banki oraz informacjach o dyskusji banków w Szwajcarii jak zniechęcić ludzi do wypłaty środków, pojawił się też komentarz Jeffa Snidera ze coś dużego szykuje się w całym sektorze
https://twitter.com/JeffSnider_EDU/status/1729906647231778944
Kyle
W Polsce dla odmiany banki chyba mają się doskonale i cierpią na nadpłynność, skoro pobierają opłaty za wpłatę na własne konto w tym banku (bank pocztowy) ... 6zł.
supermario
https://banbye.com/watch/v_bH_EoSKv5kEK
Rotczajld
"5. Uśredniony wynik przez 24 lata tj. 332% nie jest taki zły tj. 14% na rok, ale od 14 lat TOP 5 osiąga średnio 25% zwrotu w roku."
Na tym w zasadzie przestałem czytać. Agenzia nie ma nawet pojęcia, że średnioroczny zwrot nie liczy się za pomocą średniej arytmetycznej w tym przypadku... Samotny geniusz, który wyprzedził swoje czasy.
Ostatnio modyfikowany: 2023-11-29 19:33
ruhe
@Kyle
Teoretycznie właścicielem Pocztowego nie są żydzi z US ;)
Ostatnio modyfikowany: 2023-11-29 19:41
Kyle
Pozwól, że zacytuję agenzję:
moje analizy przynajmniej oparte są o dane
Czego nie rozumiesz? ;) ;) ;)
ps. nie mniej jednak faktycznie to co agenzja wypisuje, to brednie do kwadratu. On serio wziął zysk po 24 latach 332% podzielił przez 24 i stwierdził, że to zysk średnio 14% rocznie?! Szok. No, ale przynajmniej jego wypowiedzi są "zrównoważone". (:
Ostatnio modyfikowany: 2023-11-29 19:43
Lech
@janwar
Ten belka od złodziejskiego podatku belki - jak ja go nie cierpię. Ten podatek powinien być zniesiony zaraz po wprowadzeniu, a pomysłodawca powinien zostać wykopany na zbity dziób ... aż trudno uwierzyć, że ten szkodnik ma tytuł profesora.
Kiedy go wprowadzano 90% obrotów na giełdzie robiły zagraniczne banki i fundusze , a nasze płotki poznawały zasady utraty kapitału, średnio biorąc w interesie Polski było zatem opodatkować takie dochody, zagranicy głównie oczywiście , ale tego nie da się oddzielić. Dzisiaj to powinno być zlikwidowane , albo mieć symboliczny charakter ,żeby właśnie polskie fundusze, firmy i banki mogły zarabiać również na innych giełdach a nie tylko dokładać do GPW i US....
sołtys
Kiedy go wprowadzano 90% obrotów na giełdzie robiły zagraniczne banki i fundusze , a nasze płotki poznawały zasady utraty kapitału, średnio biorąc w interesie Polski było zatem opodatkować takie dochody, zagranicy głównie oczywiście , ale tego nie da się oddzielić. Dzisiaj to powinno być zlikwidowane , albo mieć symboliczny charakter ,żeby właśnie polskie fundusze, firmy i banki mogły zarabiać również na innych giełdach a nie tylko dokładać do GPW i US....
Podatek Belki jest podatkiem dla osób fizycznych nie instytucji i łupi Polaków a nie korporacje.
janwar
W październiku upadłość konsumencka odnotowała kolejny w tym roku rekord. Miesięczna liczba ogłoszeń była najwyższa w historii tej instytucji w Polsce. Rekordowo zapowiada się także cały rok, w którym bankrutów będzie zapewne ponad 20 tys.
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Rekord-wszech-czasow-w-upadlosciach-konsumenckich-Bankructw-coraz-wiecej-8655146.html
janwar
Podczas kryzysu finansowego strefy euro kanclerz Niemiec Angela Merkel nałożyła na głowy państw Europy Południowej rygorystyczne wymogi oszczędnościowe. W marcu 2010 r. gazeta "Bild" wzywała w nagłówku: "Zbankrutowani Grecy, sprzedajcie swoje wyspy, i Akropol też". Teraz w obliczu kryzysu budżetowego w RFN Grecy radzą to samo Niemcom.
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kryzys-budzetowy-w-Niemczech-Grecy-Sprzedajcie-swoje-wyspy-8654980.html
Hansclosx
Rafał Zaorski o kolejnej bańce na giełdzie i ryzykach na rynku