Ameryka strajkuje
Poniższy wykres przedstawia skalę strajków w Stanach Zjednoczonych w poszczególnych latach. Zwróćcie uwagę jak gwałtowny wzrost obserwujemy od połowy 2023 roku. 4,1 miliona dni postojowych oznacza, że tyle „dniówek” pracowników zostało poświęcone na protest zamiast na pracę.
Protesty wynikają zazwyczaj z niezadowolenia z zarobków. Obecna presja pracowników na pracodawców jest rekordowo wysoka. Z taką skalą protestów nie mieliśmy do czynienia od początku XXI wieku.
W takiej sytuacji pracodawca ma do wyboru:
- Zwolnić część załogi, ponieważ nie stać go na podwyżki. Przełoży się to na wzrost bezrobocia, a jego odczyty mają duże znaczenie dla rynku kapitałowego.
- Dać podwyżki protestującym. Z dużym prawdopodobieństwem zmusi to firmę do podniesienia cen produkowanych dóbr czy usług. Takie działanie nakręca spiralę inflacyjną, z którą stara się walczyć FED.
- Pracodawca może również odmówić podwyżek i wtedy dojdzie do próby sił. Wszystko zależy od tego co zrobią pracownicy, ale w obecnych warunkach ekonomicznych wielu z nich będzie musiało pozostać z obecną pensją. Dotyczy to zwłaszcza pracowników wykonujących zawody nie wymagające większych kwalifikacji.
Warto pamiętać, że od dłuższego czasu mamy do czynienia z odwróconą krzywą dochodowości, która zapowiada recesję, a to z kolei sugeruje, że bezrobocie w nadchodzących miesiącach może wzrastać.
Margin debt zaczyna rosnąć
Wykres poniżej przedstawia Margin Debt, czyli kredyt zaciągnięty przez inwestorów na zakup aktywów finansowych (głównie akcje) w stosunku do PKB. Więcej o tym wskaźniku możecie przeczytać w słowniczku.
Okres spadków z 2022 roku sprowadził wielu inwestorów na ziemię, a ci odpuścili sobie zakupy na kredyt. Spowodowało to spadek Margin Debt z około 4% do 2,3% PKB. Następnie od okolicy października 2022 do czerwca 2023 wskaźnik utrzymywał się na stałym poziomie, a od lipca możemy zauważyć wyraźny ruch w górę.
Obecny poziom wskaźnika znajduje się trochę powyżej średniej z ostatnich 25 lat.
W których zawodach zarabia się „za dużo”?
Grafika znajdująca się poniżej pokazuje wyniki ankiety przeprowadzonej w Stanach Zjednoczonych wśród 3 tysięcy przeciętnych obywateli tego kraju. Mieli oni ocenić w jakich zawodach zarabia się za dużo (czerwony kolor), w jakich za mało (zielony kolor), a w jakich odpowiednio (niebieski kolor). Na szaro zaznaczono wyniki osób niezdecydowanych.
Pierwsze pięć profesji według respondentów jest najbardziej przepłacanymi w całych Stanach Zjednoczonych. Znalazły się wśród nich: politycy, sportowcy, dyrektorzy wykonawczy, prawnicy i bankierzy inwestycyjni. Kolejne pięć to profesje zbyt słabo opłacane. Są to: sprzedawcy, kelnerzy i kucharze, pielęgniarki, rolnicy i pracownicy fabryk.
Warto pamiętać, że respondentami były głównie osoby zarabiające poniżej średniej. Jako ludzie zazwyczaj mamy tendencję do postrzegania siebie jako osobę, która zarabia nieadekwatnie mało do tego co robi. Z drugiej strony, jeżeli ktoś zarabia więcej od nas to często uważamy, że zarabia za dużo.
Naszym zdaniem o zarobkach piłkarzy czy prawników powinien decydować wolny rynek, natomiast zupełnie innym przypadkiem są politycy. Widzimy tutaj dwa rozwiązania. Pierwsze z nich zakłada bardzo wysokie wynagrodzenia dla polityków. Porównywalne do managerów wyższego szczebla w korporacjach. Przez to byliby mniej podatni na przekupstwo i nie musieliby martwić się o zabezpieczenie siebie i rodziny. Drugą możliwością jest całkowity brak zarobków. W takiej sytuacji bycie politykiem byłoby postrzegane po prostu jako prestiżowe stanowisko, które daje możliwość decydowania o kluczowych dla kraju sprawach. Najgorzej jest, gdy mamy sytuację podobną do tej z jaką mamy do czynienia w Polsce, gdzie politycy dostają przeciętne wynagrodzenie i są podatni na przekupstwa.
W przypadku stanowiska prezesa NBP, tutaj też zaakceptowalibyśmy wysokie wynagrodzenie, pod warunkiem, że utrzymanie inflacji na określonym poziomie byłoby jego podstawowym zadaniem, z którego byłby ściśle rozliczany. Wysoka inflacja automatycznie oznaczałaby obcięcie pensji o 80%.
Jeśli chodzi o dyrektorów wykonawczych (CEO) to ich wynagrodzenia w porównaniu do przeciętnego pracownika bardzo mocno wzrosły na przestrzeni ostatnich kilku dekad. Era pustego pieniądza, w której żyjemy wypacza wynagrodzenia do tego stopnia, że CEO zarabia ponad 270 razy więcej od normalnego pracownika. Historyczny wykres pensji CEO w stosunku do pracownika znajduje się poniżej.
Przed erą pustego pieniądza mniej środków trafiało do właścicieli i dyrektorów, a więcej do zwykłych pracowników. Dzięki temu amerykańskie rodziny mogły bez problemu utrzymać się z pensji jednej pracującej osoby.
Inflacja wyprzedza wzrost wynagrodzeń
Na wykresie poniżej możecie zobaczyć wzrost pensji i inflacji od początku 2021 roku w Stanach Zjednoczonych. Czarnym kolorem zaznaczono wzrost pensji godzinowej, który w danym okresie wyniósł 12,3%. Na czerwono przedstawiono wzrost inflacji, który z kolei wyniósł 16%.
Fakt, że skumulowana inflacja od początku 2021 roku wyniosła więcej niż wzrost płacy świadczy o spadku realnych wynagrodzeń. Coraz trudniej jest utrzymać gospodarstwo domowe nawet pomimo pracy dwóch osób. Wpływa to na niezadowolenie społeczne i wzrost ilości strajków opisany powyżej.
BRICS przyjmuje 6 nowych członków
Poniższa grafika przedstawia sojusz BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA) i nowoprzyjęte do niego kraje. Na ostatnim szczycie w RPA świat obiegła informacja, że do sojuszu 5 państw dołącza 6 kolejnych. Ich sumaryczna populacja wynosi obecnie 3,7 miliarda osób, co stanowi prawie połowę populacji globu. Kolorem pomarańczowym zaznaczono państwa założycielskie sojuszu, a żółtym nowe kraje członkowskie.
Grupa krajów BRICS pojawia się często w naszych analizach, ponieważ zaczyna stanowić realną przeciwwagę dla świata Zachodu. Obecnie sojusz stał się jeszcze większy i obejmuje coraz więcej krajów rozwijających się i nie do końca zadowolonych z hegemonii USA.
Inflacja milionerów
Natknęliśmy się na bardzo ciekawą grafikę, która porównuje liczbę milionerów w 2012 i 2022 roku. Górne części piramid przedstawiają ludzi z majątkiem od 5 do 10 milionów (różowy kolor) oraz powyżej 10 milionów (żółty kolor).
Z grafiki dowiadujemy się, że obecnie na świecie żyje 59,4 mln milionerów dolarowych, jest to trochę ponad 1% całej dorosłej populacji świata.
Inflacja poza swoimi różnymi wadami działa w taki sposób, że zmienia prestiż pewnych określeń. Kiedyś bycie dolarowym milionerem było „czymś”, a obecnie dziesiątki milionów osób na całym świecie są w stanie dojść do takiego majątku. Jeżeli inflacja nadal będzie tak przyspieszała to w przyszłości określenie miliarder może być czymś powszechnym.
Skąd pochodzi energia elektryczna?
Poniższa grafika przedstawia udział w produkcji energii elektrycznej z podziałem na poszczególne źródła. W górnej części są pokazane nieodnawialne źródła energii, a w dolnej odnawialne.
Patrząc z perspektywy Europy możemy mieć przekonanie, że niewiele gospodarek bazuje na węglu a tymczasem węgiel stanowi źródło ponad 1/3 prądu elektrycznego na świecie.
Jeśli chodzi o zmianę zużycia rok do roku to największy spadek odnotowała energia jądrowa. Wynika to między innymi z napraw bloków energetycznych we Francji. Perspektywy dla uranu wyglądają jednak pozytywnie i coraz więcej rządów planuje rozbudowę czy budowę elektrowni. Popyt przyspiesza na tyle, że uran nie jest już dostępny na rynku spot. Obecnie na surowiec po prostu trzeba czekać.
Sama cena uranu dotarła do poziomów niewidzianych od Fukushimy. Spółki, które trzymaliśmy w Portfelu Tradera od dłuższego czasu, w przeciągu miesiąca wzrosły o 20 i 40%.
Chiny liderem eksportu samochodów
Poniższy wykres przedstawia eksport samochodów w latach 2019 – 2023 z podziałem na 4 kraje: Chiny, Japonia, Niemcy, Korea Południowa.
Możemy zauważyć, że jeszcze do niedawna Japonia była największym eksporterem samochodów na świecie. 2023 rok przyniósł zmiany na tym rynku i obecnie Chiny przejęły pozycję lidera. Nic dziwnego, w Państwie Środka ulokowane jest obecnie wiele firm zajmujących się produkcją samochodów, które mogą konkurować z autami z takich krajów jak Japonia, Niemcy czy Korea Południowa.
Warto zaznaczyć, że chińskie pojazdy wykorzystują zachodnią technologię. Firmy zajmujące się produkcją współpracują z szeregiem przedsiębiorstw dostarczających gotowe systemy do chińskich aut. Wiele z nich posiada komponenty pochodzące z zachodnich koncernów takich jak Bosch, Nexteer czy ZF.
W krajach poza Unią Europejską widok chińskich pojazdów nie jest niczym dziwnym. Samochody takie jak Geely, BYD czy SAIC zyskują coraz większą popularność i w przyszłości mogą nawet zawitać również na nasz rynek.
Rosnąca sprzedaż chińskich samochodów coraz bardziej doskwiera Niemcom. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele danych potwierdzających słabą sprzedaż nowych niemieckich modeli samochodów elektrycznych.
Rekordowe kradzieże w USA
Spółka Lowe’s jest właścicielem hipermarketów zajmujących się sprzedażą narzędzi i materiałów budowlanych w USA. Jest arystokratą dywidendy, czyli spółką, która od minimum 25 lat nieprzerwanie wypłaca rosnącą dywidendę. Poniższy wykres przedstawia skalę strat wynikających z kradzieży, które miały miejsce w tej firmie (kolor niebieski). Ich wartość w 2022 roku wyniosła niemal 1 miliard dolarów. Kolorem czerwonym zaznaczono jaki procent sprzedaży netto wyniosła wartość ukradzionych przedmiotów (prawa skala).
Zwróćcie uwagę na tendencję wzrostową kradzieży w perspektywie dekady. Spółka Lowe’s jest tylko przykładem, wiele innych firm również jest coraz częściej okradanych. Możemy zauważyć rosnący poziom przestępczości w USA.
Wielu z was może kojarzyć filmy, na których bandy złodziei bez problemu wychodzą ze sklepów Nike czy Adidasa z parami butów. Zważywszy na to kto dokonuje tych kradzieży to dość zabawnie brzmi fakt, że dziesiątki amerykańskich korporacji przekazywały datki na organizację Black Lives Matter.
Mamy nadzieję, że coraz więcej inwestorów w przyszłości będzie odwracać się od spółek, które przekazują pieniądze na takie inicjatywy.
Independent Trader Team
Filip (ITT)
Zachęcamy do dyskusji na tematy związane z inwestowaniem, finansami, gospodarką, ekonomią, polityką. Natychmiast kasowane będą natomiast:
a) wpisy skupiające się na tematach religijnych
b) zaczepki wymierzone w innych użytkowników (jeśli post zawiera także merytoryczne treści to autor musi liczyć się z tym, że zostaną one usunięte),
c) wpisy zawierające abstrakcyjne wywody (przykłady: coś o słuszności skrajnego autorytaryzmu, rozstrzeliwania ludzi itp.),
d) abstrakcyjne wpisy, które obniżają poziom dotychczasowej dyskusji (odpowiedzi w stylu: „to może rozstrzelamy wszystkich polityków i po problemie?” Albo „nie lepiej po prostu podpalić wszystkie urzędy?”),
e) dyskusje schodzące w kierunku tematów zupełnie oderwanych od tematyki bloga – np. linki do starych filmów, których tematyka kompletnie nie ma związku z tematyką bloga, itd.
Korzystając z okazji dziękujemy za wszystkie merytoryczne wpisy pod poprzednimi artykułami.
supermario
"Zwróćcie uwagę na tendencję wzrostową kradzieży w perspektywie dekady. Spółka Lowe’s jest tylko przykładem, wiele innych firm również jest coraz częściej okradanych. Możemy zauważyć rosnący poziom przestępczości w USA."
Supermario by to powiązał ze spadkiem wiary i praktyk religijnych.
"Wielu z was może kojarzyć filmy, na których bandy złodziei bez problemu wychodzą ze sklepów Nike czy Adidasa z parami butów. Zważywszy na to kto dokonuje tych kradzieży to dość zabawnie brzmi fakt, że dziesiątki amerykańskich korporacji przekazywały datki na organizację Black Lives Matter."
Supermario podpowiada , ze rewolucje tworzą i finansują ludzie kasiaści , a nie jacyś robotnicy czy chłopi. Tak było kiedyś i tak jest na obecnym etapie.
"Mamy nadzieję, że coraz więcej inwestorów w przyszłości będzie odwracać się od spółek, które przekazują pieniądze na takie inicjatywy."
Supermario na to by nie liczył. Większość inwestuje poprzez fundy i nie mają tego świadomości .
supermario
Trzyma ktoś jeszcze ukrainki w portfelu ?
Tomaszabc
Kikkhull
Nie ma takich badań które by to potwierdziły. Pusty slogan. Tylko nieuchronność kary powstrzymuje od korupcji.
Tomaszabc
Błąd wynikający z niedoinformowania. Czasem pewność siebie gubi.
Singapur ma taki system o ile pamietam
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-19 22:42
lenon
"Nie ma takich badań które by to potwierdziły. Pusty slogan. Tylko nieuchronność kary powstrzymuje od korupcji."
Dokładnie.
Z tego powodu w polskiej konstytucji jak niegdyś proponował niedoszły premier z Krakowa, powinna pojawić się instytucja niezależnego prokuratora.
Wzorem z USA byłby on nieodwoływalny i powoływany dożywotnio.
Z drugiej strony politycy nie powinni być gołodupcami.
@Tomaszabc
Singapur to ma taki system:
https://antykorupcja.gov.pl/ak/retrospekcje/retro/5335,Honorowe-wyjscie-ministra.html
PiS przestałby istnieć z powodu braku członków.
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-19 23:02
lenon
"Poniższy wykres przedstawia eksport samochodów w latach 2019 – 2023 z podziałem na 4 kraje: Chiny, Japonia, Niemcy, Korea Południowa."
Ciekawe jak ten wykres wyglądałby w ujęciu kwotowym?
"Popyt przyspiesza na tyle, że uran nie jest już dostępny na rynku spot. Obecnie na surowiec po prostu trzeba czekać."
Może przyczyną jest skup surowca przez fundusze fizycznego uranu i ogólne nastawienie inwestorów?
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-19 23:14
Dante
https://www3.nhk.or.jp/nhkworld/en/news/20230920_05/
https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/wojna-w-g%C3%B3rskim-karabachu-azerbejd%C5%BCan-w-natarciu-a-w-armenii-boj%C4%85-si%C4%99-puczu/ar-AA1gXMMJ
https://www.al-monitor.com/originals/2023/09/turkeys-erdogan-backs-azerbaijans-offensive-nagorno-karabakh-us-russia-urge
https://www.reuters.com/world/asia-pacific/blinken-likely-get-involved-armenia-azerbaijan-diplomatic-engagement-us-official-2023-09-19/
https://www.i24news.tv/en/news/analysis-opinion/1695139583-escalation-in-azerbaijan-iran-flexes-muscles-to-warn-israel-russia-a-main-benefactor
rr
"Mamy nadzieję, że coraz więcej inwestorów w przyszłości będzie odwracać się od spółek, które przekazują pieniądze na takie inicjatywy."
wydawalo mi się, ze powtarzaliscie w wielu miejscach o MSFT i o ich zakupie. Czy jestem w błędzie?
@Tomaszabc
FM kiedyś się przyglądałem. Maja z tego co pamietam AISC na niskim poziomie, ale bardzo duże zadłużenie. Popraw mnie jeśli się mylę.
@lenon
w ostatnim czasie fundy były raczej nieaktywne, a przynajmniej SPUT
Malu
Janusz_Biznesu
reptalianin
Popatrz jak to super działa w Afryce. Zero korupcji i kraje mlekiem i miodem płynące.
Tomaszabc
Nie wiem jak dla innych kopalni ale np. ten feralny Jeritt Canyon ma zbyt wysoki koszt wydobycia żeby na ten moment opłacało się wydobywać, o ile będzie można. Nie dość, że zapłacili za kopalnię 500 milionów $ to jeszcze wpompowali tam 100 milionów a teraz zwolnili ludzi którzy tam pracują i muszą on nowa wpompować 100 milionów. To co tamta ekipa tam zrobiła nie nadaje się do użytku.
Jednak na wykresie wygląda mocno zachęcająco.
@Dante
Ciekawe, ciekawe. Niech dają coś nowego teraz bo już mi się nudzi. Kowid się skończył a Ukraina przygasa. Czas na nowy rozdział dla gojów.
@waluty
jak ktoś ma ekspozycje na dolara amerykańskiego i możliwość zakupu akcji w Australii to może być dobry moment:
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-20 09:15
Dante
Zobaczymy co z tego wyjdzie - liczę, że może Chiny wkroczą do akcji w formie mediacji, bo zadyma w Eurazji nie jest w ich interesie.
A co do AUD/USD, to na Indeksie Dolara właśnie wskakuje "złoty krzyż", stop procentowe w Australii wynoszą 4,1%, czyli poniżej, a do tego globalna koniunktura siada, co ograniczy popyt na eksportowane produkty z Australii. Na razie brak czynników, które mogłyby pociągnąć AUD/USD w górę na dłużej.
https://goldseek.com/article/deflation-stag-or-crack-inflation
Gdyby rentowności obligacji amerykańskich spadły w rejon poziomów z 2017/2018r. (czyli o około połowę wobec obecnego oprocentowania), to byłoby bardzo ciekawie dla AUD/USD
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-20 10:24
Tomaszabc
Gdyby rentowności spadły to też fajnie poradziłby sobie index TLT. Trader w niedawnym filmie przedstawiał perspektywy dla tego indexu oraz, że commercials pozycjonują się już od dłuższego czasu na tym instrumencie.
@Uran, FOMO
Za moją poradą mój ojciec wszedł w sierpniu-wrześniu 2022 w uran all in za jakieś 160 tysięcy złotych. Na ten moment jest 60 tysięcy zł do przodu (przed podatkiem).
Nakręcił się i pyta w które spółki teraz włożyć 100 tysięcy. Stwierdziłem, że w żadne bo może być cofnięcie/kryzys. Lepiej siedzieć na tym co się ma a wolne środki złotówkowe ulokować w instrumencie TLT denominowanym w dolarach.
Gdzie tam... nie da się przetłumaczyć. Koniec końców nakupił akcji :P.
Uwierzył w swoje możliwości. Taki to ma łeb typowy ynwestor.
Ynwestor który nie jest w stanie 5 minut posłuchać o tym co kupuje bo go to nudzi i ma ważniejsze rzeczy do roboty.
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-20 12:04
Aylard
Nikt mi nie wmowi, ze praca nawet najlepszego specjalisty jest warta pracy 300 zdrowych ludzi bez wyksztalcenia(bo kazdy z nas ma 24h na dobe, bez wzgledu na wszystko), to jest wlasnie utopia amerykanskiego kapitalizmu, gdzie bogaci wyznaczaja standard zycia biednych
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-20 13:25
Dante
Uran nie ucieknie od tego, że jest surowcem energetycznym i cena ropy mu tu wpływ.
Do tego ostatnio Comparic podał, że Chiny w 2023r. kupują ropę z nadwyżką (więcej niż konsumują), co może mieć wpływ na ich ograniczony popyt w 2024r., a do tego Iran może mieć cichą umowę z USA na dostarczanie ropy na światowy rynek (tzn. władzom USA zależy na zbiciu ceny ropy). Dodatkowo, Brent Johnson ostatnio powiedział, że według niego ropa urosła zbyt mocno według niego i wszedł w shorty bodajże na Exxon.
A co do obligacji, to skoro przy sporym deficycie PiSu i cięciu stóp przez NBP, polskie obligacje zareagowały pozytywnie, to tym bardziej tak będzie w przypadku amerykańskich jak tylko FED zasygnalizuje faktyczną pauzę.
Przez to spółki uranowe za rok mogą być w promocyjnych cenach
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-20 14:35
Tomaszabc
Na ten moment głównym czynnikiem który popycha akcje uranowe jest przede wszystkim cena która rośnie i tylko na chwilę się zatrzymuje.
Wyceny akcji w stosunku do ceny surowca są niższe niż w przypadku ostatniego optymizmu.
Nie wiem czy śledzisz:
Jakby kogoś interesowało, tu jest raport SAF Group który dostałem na meila bo się gdzieś zapisałem, odnośnie cen ropy w Q3 2023:
Ja raczej tego nie przeczytam bo ostatnio trochę mam dużo nauki.
IEA: Extension of Saudi & Russia Output Cuts Thru Yr-End “Will Lock in a Substantial [Oil] Market Deficit Through 4Q23”
https://safgroup.ca/wp-content/uploads/2023/09/Energy-Tidbits-Sept-17-2023.pdf
Dante
https://www.barchart.com/story/news/19594280/could-this-1-problem-put-a-dent-in-novo-nordisk-and-eli-lilly-stock
https://finance.yahoo.com/news/unveiling-eli-lilly-co-lly-233229237.html?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly93d3cuZ29vZ2xlLnBsLw&guce_referrer_sig=AQAAAMxscgN_7meiebgcCatof1ay2OGkjF3CDfisl6heZOMj0YQXqmaKfxTfVgnR5AXOBt4ycEtniURbQtz3Qc8zoU8UuoQu4D2FbwefIgTqH6haOcpsXXtWt9MHC1xnaNXwyHzoNSMKiKCKJJwhDchtTmmiXywvUuQUnpX-U8waKK9j
https://www.insideindianabusiness.com/articles/eli-lillys-tremendous-year-leaves-investors-with-big-decisions
https://www.cnbc.com/2023/08/30/medicare-wants-to-cut-the-price-on-an-eli-lilly-drug-what-is-means-for-lly-shares.html
https://www.moomoo.com/news/post/26617723/does-eli-lilly--nyse-lly--have-a-healthy-balance-sheet-?level=1&data_ticket=1695223903568459
Lech
Nie ma najmniejszych szans żeby te długi zostały spłacone po obecnych cenach surowców, produktów i nieruchomości za to jest największa w historii globu okazja do zostawienia setek bilionów długów w makulaturze..bez możliwości wymiany wirtualnej na realną wartość. Najbardziej aktywnymi kredytobiorcami na rynkach zagranicznych były Arabia Saudyjska, Polska i Turcja.
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-20 17:54
Coen
Nie ma najmniejszych szans żeby te długi zostały spłacone po obecnych cenach surowców, produktów i nieruchomości za to jest największa w historii globu okazja do zostawienia setek bilionów długów w makulaturze..
Dlatego dożliśmy czasów gdzie warto mieć większość majątku w realnych dobrach niż papierowym lub elektronicznym roszczeniu i póki się da kumulować dobra a papier niech sobie zabiera emitent
andreas21
Dante
Powell w skrócie mówił, że jeśli będzie trzeba to podniosą stopy na kolejnych dwóch spotkaniach, FED zdaje sobie świadomość z lagg effect w kwestii polityki monetarnej i dodatnie realne stopy procentowe to dobra rzecz, bo pomagą walczyć z inflacją. FED chce osiągnąć miejsce w kwestii stóp procentowych, gdzie będzie pewny osiągnięcia inflacji na poziomie 2% - Powell powiedział, że neutralna stopa procentowa (nie za wysoka, nie za niska) jest wyżej niż obecnie, bo gospodarka nadal jest odporna na obecne podwyżki. Na pytanie o "soft landing" czy to bazowy scenariusz FEDu, odpowiedział, że absolutnie nie, potem kluczył po temacie, że trzeba sprowadzić inflację do celu, że pełne zatrudnienie, itd. Kolejne podwyżki stóp procentowych mają zapaść w przyszłości na bazie aktualnych danych o inflacji i zatrudnianiu, itd, ale obecne poziom stóp procentowych nie daje pewności.
Na pytanie co w sytuacji wysokiego PKB bez inflacji, Powell odpowiedział, że jego obchodzi inflacja i zatrudnienie/rynek pracy. Ktoś spytała Powell o jego wcześniejsze prognozy, które wiele razy się nie spełniały i na ile teraz można mu ufać - odpowiedział w skrócie, że pewnie ludzie nad tym pracują (w FEDzie) i prognozowanie jest trudną sprawa. I powiedział, że FED skupia się na prognozowaniu inflacji w skali 12 miesięcy, a zwłaszcza 3- i 6-miesiecy. Na pytanie o kredyty konsumenckie i problemy z nimi z powodu wysokich stopów procentowych, odpowiedział że to nie problem, bo jest na poziomie sprzed Covidu. Na pytanie o odporność gospodarki na wzrost stóp procentowych, odpowiedział, że mało kto się spodziewał, że gospodarka będzie tak odporna, że gospodarstwa domowe i firmy mają zdrowsze bilanse, itd.
TeQ
od pewnego czasu na wielu produktach żywnościowych pojawia się "znak ekologiczny żaby" - Rainforest Aliance
Od zawsze na produktach żywnościowych pojawia się CENA.
Z mojego doświadczenia wiem, że najlepsze i najzdrowsze są produkty z własnej produkcji ;)
Owoce i warzywa "obce" - jak wyglądają na "nadmuchane" i nienaturalnie sugerujące naturalność - to lepiej unikać.
Co do produkcji "mięsnych" - no cóż... niska cena najczęściej nie rokuje dobrej jakości, a zbyt wysoka cena też niekoniecznie. Trzeba w małych kwantach wykonywać doświadczenie jakości przez doświadczenie zakupu.
PS. Toksyczność produktów w sklepach w ostatnich latach może być mniejsza od toksyczności aerozoli rozpylanych nad PL od kilkunastu lat.
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-20 22:26
Zgr
Obalone już kilka razy, aczkolwiek jak dawałem psu to nie chciał.
Dante
A to z kolei spowoduje wzrost rentowności obligacji korporacyjnych i oprocentowania kredytów hipotecznych na stałą stopę procentową. Dodatkowo, zobaczymy które banki nie są odporne na dalsze przeceny obligacji, które mają w bilansach
mr.amarok
"Zważywszy na to kto dokonuje tych kradzieży to dość zabawnie brzmi fakt, że dziesiątki amerykańskich korporacji przekazywały datki na organizację Black Lives Matter. Mamy nadzieję, że coraz więcej inwestorów w przyszłości będzie odwracać się od spółek, które przekazują pieniądze na takie inicjatywy."
To może mój drugi komentarz za całe kilka lat jak czytam każdy wpis, więc w pierwszej kolejności chciałem powiedzieć, że bardzo szanuję to co robicie i jestem wdzięczny, że mogę mieć dostęp do tak wartościowych treści.
Chciałem się odnieść do powyższego cytatu, bo zaniepokoiła mnie generalizacja, którą w nim dostrzegam. Dodam, że jestem mocno nieobeznany z konkretnymi działaniami Black Lives Matter, ale dla przeciętnego czytelnika tak krótka wyżej zacytowana wrzutka może dawać jedynie przekaz - "nie należy wspierać tej grupy społeczeństwa, bo patrzcie co robi". Podczas gdy, ponownie, moim zdaniem jest to generalizacja i nadużycie. Jednocześnie jest to na blogu, gdzie nieraz wspomina się o nadużyciach całych instytucji, a w nich ludzi w sektorze bankowym, które są po prostu innego rodzaju oszustwami. I myślę, że rozstrzyganie które z tych dwóch form oszustw jest gorsze i dlaczego nie ma tu wartości. Ważne, że tam jakoś nie popełniamy żadnych generalizacji.
Reasumując, jeżeli Waszym zdaniem w/w organizacja całkowicie daje ciała i wprowadza swoimi działaniami tylko więcej zamętu to powinno być to wyraźne powiedziane lub odesłanie do jakiegoś artykułu na ten temat. Jeżeli natomiast jesteście całkowicie przeciwko wspieraniu tej grupy społeczeństwa to zwyczajnie zwracam swój brak zgody i rzucę porównaniem, że równie dobrze moglibyśmy nie wspierać Pajacyka czy Akademii Przyszłości, bo niektóre dzieci to chuligani i złodzieje.
Świat i małe światy w nim zawarte muszą mieć pomoc, żeby się zmienić. Jedynie pomoc musi być mądra. Przemoc i separacja nigdy nią nie będą.
P.S. Bardzo możliwe, że źle zrozumiałem cel tego cytatu, ale przynajmniej będziecie wiedzieć, że przy tak krótkim odniesieniu się do sprawy, istnieje ryzyko takiego odbioru.
Janusz_Biznesu
tomigl
Arekb52
Ktoś tu wspomniał o ropie- mnie też się zdaje, że jak ropa będzie tak pełznąć do góry to zaowocuje to powrotem inflacji bo efekt bazy się skończył.
Dante
Dopóki FED nie rzuci ręcznika na ring to t-billsy powinny być lepszą opcją niż długoterminowe obligacje i jak w końcu do tego dojdzie oraz zacznie obniżać stopy procentowe, to wtedy kapitał z reverse repo (ale nie tylko) szerokim strumieniem popłynie do t-billsów, obniżając ich rentowność aż w pewnym momencie będzie poniżej rentowności obligacji długoterminowych, pobudzający tym samym popyt na nie (m. in. powróci zalewarowana strategia rehypothecation obligacji, bo stopy procentowe będą poniżej rentowności obligacji długoterminowych i wtedy wielkie fundusze inwestycyjne mogą grać strategię: różnica miedzy rentownością obligacji, a główną stopą procentową razy lewar) - kapitał w reverse repo niejako stabilizuje przełożenie stóp procentowych FEDu na rentowności t-billsów.
Co do ropy, to jest zasadnicza różnica czy jej cena rośnie z powodów popytowych, czy podażowych. Jeżeli cena rośnie z powodu wzrostu popytu, to znaczy, że gospodarka się rozwija, a firmy czy to z kapitału własnego, czy to pożyczonego, zwiększają produkcję, do której relatywnie potrzeba więcej ropy, itd. A w przypadku wzrostu cen ropy z powodów podażowych, to sytuacja jest niejako przeciwna - tzn. gospodarka będzie na to reagować negatywnie, bo nagle firmy muszą ponosić większe koszty i w sytuacji napiętych bilansów może to doprowadzić do cięcia wydatków w innych obszarach funkcjonowania firmy, a do tego nie zawsze jest możliwe przerzucenie tych kosztów na konsumentów (zwłaszcza, gdyby również ich dotknęło ograniczenie wydatków z powodu wyżej ceny ropy). W efekcie wzrost ceny ropy z powodów podażowych może mieć efekt podobny jak podwyżka stóp procentowych dla podmiotów zakredytowanych na zmienna stopę procentową, przez to strategia cięcia podaży przez OPEC jest ryzykowana, bo mogą poważnie uderzyć w konsumentów ropy (szybka odbudowa światowej gospodarki w 2020r. była możliwa m.in. dzięki bardzo taniej ropie). A dodanie do tego wzrostu stóp procentowych przez FED tworzy niebezpieczną mieszankę dla krajów, które importują ropę i mają dolarowe długi. I sam OPEC też może oberwać rykosztem, jeśli dojdzie do kryzysu gospodarczego to wyższa cena nie zrekompensuje załamania światowego popytu na ropę, a do tego odbudowa wzrostu gospodarczego świata potrwa dłużej przy przedrożonej ropie niż przy bardzo taniej (analogicznie jak przy zbyt wysokich stopach procentowych)
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-21 12:18
IKAR
Coen
andreas21
Witam, od pewnego czasu na wielu produktach żywnościowych pojawia się "znak ekologiczny żaby" - Rainforest Aliance. Coraz więcej informacji pojawia się o toksyczności wszystkich produktów z tym znakiem a biorąc pod uwagę kto za tym stoi to wydaje się to wysoce prawdopodobne. Ciekawy jestem co sądzicie na ten temat?
Możesz obejrzeć sobie to: https://www.youtube.com/watch?v=HMlz2Vsn5Hk&ab_channel=MEGATRONUS
Spy
I zaczęła się wyprzedaż obligacji, co w sumie nie powinno dziwić
No właśnie, nie powinno a jednak ;)
Tak się mocno commercials pozycjonuja od dłuższego czasu jakby dla nich to nie było takie proste i oczywiste a nawet wręcz dokładnie odwrotnie ?!
Tomaszabc
Dzięki za typ. Małego szorcika sobie wczoraj postawiłem.
inwestor102
źródło: sharkstracker.com
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-22 21:39
marketdestroyer