Drodzy Czytelnicy,
w tym roku rynek akcji ewidentnie odżył. Spore wzrosty na rynku w USA czy nawet na GPW sprawiły, że wśród inwestorów ponownie zagościł optymizm. Uważam jednak, że jest to moment, kiedy warto zachować czujność. Po części wynika to z faktu, że nie mieliśmy jeszcze w tym roku na Wall Street dużej korekty, a czeka nas wrzesień, który zazwyczaj przynosi słabe wyniki. To jednak tylko jeden z wielu powodów mojej ostrożności. Widzę wiele sygnałów, które sugerują, że jesienią na rynkach może pojawić się duża zmienność. W wielu przypadkach mowa wręcz o analogiach do lat 2000 i 2007.
Sygnały ostrzegawcze docierają jednocześnie:
- z rynku akcji,
- z rynku obligacji,
- z rynku nieruchomości,
- z systemu bankowego,
- oraz z obszaru geopolityki, gdzie zaostrza się zarówno rywalizacja USA vs. Chiny, jak i szerzej pojmowana rywalizacja Zachód vs. Wschód.
Dlatego postanowiłem zebrać dla Was wszystkie te elementy i przedstawiłem swoje przemyślenia w najnowszym nagraniu.
Zachęcam Was do odsłuchania. Jestem ciekaw, jak Wy widzicie tę jesień, dajcie znać w komentarzach.
Trader21
prasnik
Hansclosx
Jeszcze przed zakupem buffeta zalecilem tutaj nieruchomości.
Jest kilka czynników za.
Zbliża się duży dodruk który napompuje jeszcze nieruchomości.
Po dodruku może być już kryzys i problemy na walutach.
Atrakcyjność turystyki w PL rośnie przez co ceny wynajmu w tym celu rosna i będą zbliżać się do europejskich przy niższych zarobkach.
A tak ogólnie co ciekawego mogę jeszcze podać. Tak na szybko.
1. Dyktatury czekają na kryzys bo liczą że wtedy można by spróbować walutę zaprezentować.
2. USA nie chce rozpadu Rosji także już wiemy że nic się nie zawali tam bo USA tego pilnują i w razie problemów mają nawet ruszyć z pomocą. Wg USA między Europą i chinami musi być agresywny rywal który będzie robić problemy.
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-04 16:23
Lech
Lech
Ciekawe kto to kupi...
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-04 16:54
supermario
"W założeniu warstwa cyfrowa ma przyspieszyć i ułatwić wszelkie procedury w urzędach, bo umożliwi cyfrowe potwierdzenie tożsamości obywatela. Ten szczegół wyjątkowo jednak nie podoba się protestującym Grekom. Teorie spiskowe, które pojawiły się w sieci głoszą bowiem, że warstwa elektroniczna miałaby odpowiadać za przekazywanie lokalizacji posiadacza dokumentu w czasie rzeczywistym, podsłuchiwanie go, a nawet - według tych najbardziej skrajnych teorii - kontrolowanie jego umysłu." Czytaj dalej
https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/grecy-protestuj%C4%85-przeciw-demonicznym-dowodom-osobistym-zareagowa%C5%82-nawet-ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82/ar-AA1ge5Gj?ocid=msedgntp&cvid=8cd2bf173caa4c519cee1b7349b5a8ac&ei=19
prasnik
Jak widzisz złoto fizyczne tak bez zobowiązań?
Konrad (ITT)
@Konrad ITT
Te wzrosty cen uranu w ostatnim czasie, napędzane są polityką rządową- głównie Australii. Póki co, są to obietnice i takie podniety są raczej na wyrost tego co może się wydarzyć.
Co dokładnie masz na myśli?
"W ostatnim czasie" - chodzi o ostatnie kilka dni, czy jeszcze inny okres? Tak czy inaczej, my o uranie trąbimy już od kilku lat. Aktualnie wchodzimy w kolejną fazę hossy. Następna fazą będzie zainteresowanie szeroko pojętej ulicy. W ostatnich dniach (hipotetycznie) uran mógł natomiast drożeć np. w wyniku zakupów uranu na rynku spot przez samą Cameco.
Obserwuję rynek uranu codziennie i każda informacja, o której wspominam w sekcji komentarzy w mniejszym bądź większym stopniu ma znaczenie dla kształtowania się zdrowej hossy na rynku uranu, popartej fundamentami.
Co do "podniet" jak napisałeś, to jest to nieodłączny element każdego rynku. Zawsze inwestorzy próbują wyceniać informacje, które się pojawiają. Podniety to jedno, a fundamenty to drugie.
Jak ITT się zgodzi, to mój nieletni syn pokreśli sobie z tobą flamastrami na tym wykresie.
I uwierz. Dobry jest.
To była zupełnie niepotrzebna uwaga.
Pozdrawiam,
Konrad ITT
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-05 08:16
Lech
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-05 11:05
Marcin (ITT)
Ogólnie typowe dla każdego hejtera jest czepianie się pojedynczych ruchów, zdań czy tytułów filmów na YT. Tymczasem osoba prowadząca portfel, analizująca rynki, stara się zawsze patrzeć jak najszerzej i rozważać różne scenariusze (po to, aby przygotować się na jak najwięcej z nich).
A zatem po kolei.
1. Zarzut co do zakupu spółki technologicznej do portfela, podczas gdy Trader jednocześnie nagrywa film z obawami o jesień.
Odpowiedź: Skoro Trader ma obawy odnośnie jesieni, to powinno być to odzwierciedlone w proporcjach jego Portfela Standardowego. Czy tak jest? Oczywiście, metale, gotówka i obligacje USA mają łącznie ponad 50%. I żaden mały zakup akcji nie zmienia faktu, że portfel o takich proporcjach można określić jako dość zachowawczy. I to właśnie proporcje się liczą. One pokazują nam nastawienie inwestora. A jednocześnie jeśli inwestor działa aktywnie, to zawsze będzie szukał dobrych momentów do zakupu solidnych spółek.
Jeśli zaś chodzi o spółki technologiczne, to faktycznie pociągnęły one za sobą rynek i to na nich głównie opierał się tegoroczny rajd. Ale to nie oznacza, że każda z tych spółek jest absurdalnie wyceniona.
2. "Jak tam inwestycja na GPW?"
Odpowiedź: Nasz Portfel GPW od początku tego roku z dywidendami zysk 22,5%.
3. "Prosiłbym jeszcze, o ile to możliwe, o skomentowanie ostatnich "sporych" nabytków W. Buffetta w sektorze tak znienawidzonych tu od lat nieruchomości."
Z mojej perspektywy - z tegorocznej konferencji Berkshire Hathaway wyciągnąłem dość negatywne nastawienie do nieruchomości komercyjnych oraz pozytywne do rynku w Japonii. Nie wiem czy Buffett wykonał teraz jakieś ruchy, które temu przeczą, ale dane z rynków nieruchomości w Chinach, Niemczech czy właśnie USA raczej nastrajają negatywnie. Same REITy wciąż wykazują dużą słabość, poza nielicznymi wyjątkami.
Zupełnie innym tematem są lokalne rynki nieruchomości, bo tutaj każde miasto to nieco inny przypadek.
Spy
Fajne nagranie, trochę w stylu dawnych lat więc miło się słuchało.
Jedyne dwie małe uwagi a w zasadzie materiał do polemiki to:
- timing rynkowy i szukanie dołków czy też lepszego miejsce na zakupy niż w danej chwili wedle wszelkich badań przegrywa w długim terminie zawsze z cyklicznym kupowaniem bez względu na sytuację,
- Michael Burry do którego mam bardzo pozytywny stosunek nie jest już być może tak wiarygodny w myśl zasady nic dwa razy się nie zdarza :) w styczniu był nastawiony mega niedzwiedzio a marcu już się z tych słów wycofywał i przyznawał do pomyłki więc trochę stracił jakby swoją determinację.
Dzięki
Hansclosx
Hansclosx
Jak widzisz złoto fizyczne tak bez zobowiązań
Na chwilę obecną nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Jesteśmy w okresie granicznym gdzie nie wiadomo co dalej zadecydują.
Nie widzę na razie czynników do wzrostów ale jestem przekonany że prędzej jak później nastąpi geopolityczny wstrząs i wybije prawdopodobnie tymczasowo.
Dlugofalowo zostanie zastąpione jakaś odmiana krypto i pytanie czy Chiny tak jak w przeszłości zostaną w tyle (pójdą w złoto) przez co stracą tak jak do tej pory czyli waszyscy poszli w złoto oni pozostali przy srebrze itd czy tym razem będzie inaczej. Prawie wszystko się powtarza więc....
Ogólnie trzeba jeszcze chwilę zaczekać.
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-05 12:55
prasnik
myślę podobnie
że części trzeba będzie się pozbyć i czekać na okazję inwestycyjną.
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-05 14:26
prasnik
Kangur 1 oz 8,155.58zł
Britannia 1 oz 8,155.58zł
Wiedeński Filharm. 1 oz 8,171.73zł
Krugerrand 1 oz 8,179.81zł
Amerykański Orzeł 1 oz 8,276.71zł
Amerykański Bizon 1 oz 8,276.71zł
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-05 14:35
Spy
A w jakim celu kupujesz te monety bo wydaje mi się że do spekulacji są lepsze aktywa finansowe.
prasnik
już nie muszę spekulować lub niemam takiej potrzeby grać na giełdzie cenię sobie święty spokój stosuję metode kombinowaną czyli przy dużych wzrostach część monet wyprzedaje i gotówkę wrzucam na lokatę bądz obligacje i czekam na większe spadki na monetach trzymanie ich prawie nie wymaga kontroli.I tak od 2015 roku
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-05 18:09
TeQ
Witajcie w PRL ;))))
https://www.rp.pl/prawo-karne/art39027971-duda-podpisal-tzw-ustawe-szpiegowska-pis-beda-kary-za-zdjecia
Można komentować?
Chyba zostaje forma zadawania pytań... no bo: nie wiem, to zapytam ;)
PS
cytat z artykułu:
Nowelizacja wprowadza karę za przygotowanie działań szpiegowskich (od 6 miesięcy do 8 lat więzienia), a także za nieumyślną postać szpiegostwa (od 3 miesięcy do 5 lat więzienia).
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-05 21:38
easyReader
TeQ
https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/agent.xsp?symbol=glosowania&nrkadencji=9&nrposiedzenia=78&nrglosowania=46
R!ff
Ktoś wcześniej dopytywał.
U mnie jest na celowniku ze względu na plan zwiększenie wartości aplikacji Microsoft 365 poprzez dodanie Copilotu, czyli narzędzia AI, umożliwiającego użytkownikom wydawanie poleceń asystentowi w języku naturalnym, ułatwiając realizację różnych zadań. Gigant technologiczny pobiera od przedsiębiorstw dodatkowe 30 dolarów miesięcznie za użytkownika za usługę Copilot, czyli oprócz istniejących opłat za subskrypcję Microsoft 365 - obecnie udostępniamy usługę Microsoft 365 Copilot 600 płatnym klientom w ramach naszego programu wczesnego dostępu, a opinie od takich organizacji jak Emirates NBD, General Motors, Goodyear i Lumen wskazują, że jest to rozwiązanie zmieniające zasady gry w zakresie produktywności pracowników.
Wdrożenie rozwiązania Co-Pilot w produktach pakietu Microsoft Office może przynieść dodatkowe 31 miliardów dolarów przychodów bieżących.
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-05 22:42
easyReader
A PRL... no i cóż że w PRL był "zakaz fotografowania", nie wszystko w PRL było takie 100% złe. Zresztą, PRL-bis mamy cały czas od 1990 roku. Zero lustracji, zero dekomunizacji - "zwalczanie szpiegostwa" to przy tym mały pikuś jest.
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-05 22:56
TeQ
Copilot ;)
poprawki po tym zajmują więcej czasu i pieniędzy, niż pisanie bez tego ;)
TeQ
Odwróć tok myślenia. Przeszłość ma wpływ na teraźniejszość.
Twoje słowa
PRL-bis mamy cały czas od 1990 roku.
Znasz lewy czerwcowy 1992? Nie ma elementu wspólnego? Pokerzysta, czy szachista... może brydżysta?
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-05 23:03
R!ff
poprawki po tym zajmują więcej czasu i pieniędzy, niż pisanie bez tego ;)
Możesz podrzucić coś na potwierdzenie tego?
TeQ
Po ilu godzinach zrezygnujesz z korzystania z czegoś, co ci nie pomaga, tylko co najwyżej nie przeszkadza, jak nie używasz?
Dante
Czarny łabędź dla polskiej gospodarki:
Tarcza antyinflacyjna nie będzie przedłużona na 2024 rok. Jest zapowiedź rządu
Projekt na obecnym etapie nie przewiduje utrzymania tarczy antyinflacyjnej na 2024 r. - powiedział w czwartek podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego wiceminister finansów Sebastian Skuza. Zastrzegł, że nie wie, jaka będzie ostatecznie "decyzja polityczna". Wieczorem do sprawy odniósł się rzecznik rządu Piotr Müller, który wskazał, że jak będzie potrzeba, to tarcza zostanie utrzymana.
https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-tarcza-antyinflacyjna-nie-bedzie-przedluzona-na-2024-rok-jes,nId,6996924
- to by oznaczało wzrost ceny energii po nowym roku i klienci indywidualni płaciliby bodajże 2 razy tyle co dzisiaj, a firmy bodajże 3 razy tyle. Przy słabnącej koniunkturze w Polsce, to będzie strzał w kolano dla gospodarki. I raczej nie ma co liczyć na przedłużenie tarcz, bo z jednej strony gigantyczny deficyt budżetowy, a z drugiej to będzie już po wyborach:
Deficyt budżetowy w 2024 r. wyniesie 164,8 mld zł
https://businessinsider.com.pl/gospodarka/deficyt-w-2024-r-wyniesie-1648-mld-zl-oto-powod/p03tw3v
Minister finansów: UE może objąć Polskę procedurą nadmiernego deficytu
Minister finansów Magdalena Rzeczkowska przyznała, że Polska ma rekordowy deficyt i możliwe jest, że na początku 2024 roku zostanie objęta unijną procedurą nadmiernego deficytu. – Budżet jest bezpieczny, bo dotyczy bezpieczeństwa Polaków – zapewniła jednak w rozmowie z Business Insider Polska.
https://www.rp.pl/budzet-i-podatki/art39056641-minister-finansow-ue-moze-objac-polske-procedura-nadmiernego-deficytu
=====
@geopolityka na najbliższe 40-50 lat
Post-amerykańska Eurazja nadchodzi. Rywalizacja USA-Chiny doprowadzi do sporych przetasowań w Eurazji i jednym ze zwycięzców może być świat islamu, a dokładniej sunnici, którzy nie poniosą kosztów tej rywalizacji, bo stoją na uboczu (poza tym najbliższe 4-5 dekad to będzie wzrost cen surowców, co przyniesie spore dochody krajom islamskim posiadającym takie złoża, co z kolei spowoduje przekucie siły ekonomicznej na polityczną i militarną). Możliwe nawet, że w przyszłości Polska, Ukraina i Rosja będą razem w wielkim aryjskim sojuszu (z Indiami i Iranem) przeciwko sunnitom. Masowa imigracja sunnitów do Zachodniej Europy już od dawna zmienia profil etniczny tych krajów i z czasem będzie wywierać piętno na polityce tych krajów. Dodatkowo, Turcja ma swoje wpływy w Europie Zachodniej (infiltruje tam środowiska sunnickie) oraz na Bałkanach - z czasem kraje bałkańskie coraz bardziej będą prorosyjskie w kontrze do tureckich wpływów. To z kolei może doprowadzić do naturalnej koalicji Turków i sunnitów vs reszta w Eurazji
Why is India Arming Armenia Against Turkish Proxy? | Azerbaijan Geopolitical Analysis Abhijit Chavda
https://www.youtube.com/watch?v=1wV54PUVEjA&t=1s
Why India's Pinaka Rocket Launchers Are Bothering Azerbaijan
https://www.youtube.com/watch?v=GLb56STgwxI
Azerbaijan, Turkey, and Pakistan's geopolitical triangle
https://www.newarab.com/analysis/azerbaijan-turkey-and-pakistans-geopolitical-triangle
https://breakingdefense.com/2023/08/after-azerbaijan-will-pakistan-also-join-turkeys-5th-generation-fighter-program/
QUO VADIS EUROPO? Upadek cywilizacji zachodniej – Pan Dociekliwy by Grzegorz Kusz
https://www.youtube.com/watch?v=OH9pSpZkC4I&t=1s
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-06 00:23
R!ff
opinie od takich organizacji jak Emirates NBD, General Motors, Goodyear i Lumen wskazują, że jest to rozwiązanie zmieniające zasady gry w zakresie produktywności pracowników.
Pytam o materiały źródłowe które to potwierdzą, jednocześnie podważając powyższe. Podaj źródło na poparcie swoich słów.
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-06 06:56
sołtys
- to by oznaczało wzrost ceny energii po nowym roku i klienci indywidualni płaciliby bodajże 2 razy tyle co dzisiaj, a firmy bodajże 3 razy tyle. Przy słabnącej koniunkturze w Polsce, to będzie strzał w kolano dla gospodarki. I raczej nie ma co liczyć na przedłużenie tarcz, bo z jednej strony gigantyczny deficyt budżetowy, a z drugiej to będzie już po wyborach:
Nie bardzo potwierdza tą tezę obecna cena energii elektrycznej podawana przez PSE
https://www.pse.pl/dane-systemowe/funkcjonowanie-rb/raporty-dobowe-z-funkcjonowania-rb/podstawowe-wskazniki-cenowe-i-kosztowe/rynkowa-cena-energii-elektrycznej-rce
Już teraz klient indywidualny po przekroczeniu limitu 2500kWh płaci cenę wyższą niż rynkowa, moim zdaniem nie będzie żadnych podwyżek energii po nowym roku, wręcz przeciwnie uważam że URE ostro zetnie taryfy dla klientów indywidualnych.
TeQ
Oficjalnie żadna firma tego nie napisze, ale użytkownicy już tak. Np. tu:
https://github.com/orgs/community/discussions/7323
albo tu
https://dev.to/marciofrayze/what-it-was-like-to-spend-a-month-using-github-copilot-and-why-i-plan-to-not-use-it-next-month-3ao5
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-06 07:44
rr
zwróć uwagę, ze użytkownicy piszą o problemach z wykorzystywaniem narzędzia, problemy są rozwiązywalne, wiec zapewne w kolejnych wydaniach te problemy będą sukcesywnie rozwiązywane.
dojt1985
Hansclosx
Ogólnie na świecie jest trend obniżek cen producenckich z powodu "coraz chudszych portfeli klientów" więc należy się spodziewać spadku inflacji.
janwar
https://niezalezna.pl/polska/smolensk/slawomir-cenckiewicz-ujawnia-nagrody-i-odznaczenia-dla-rosjan-badajacych-sprawe-smolenska/496691
lenon
"Nie bardzo potwierdza tą tezę obecna cena energii elektrycznej podawana przez PSE
https://www.pse.pl/dane-systemowe/funkcjonowanie-rb/raporty-dobowe-z-funkcjonowania-rb/podstawowe-wskazniki-cenowe-i-kosztowe/rynkowa-cena-energii-elektrycznej-rce
Już teraz klient indywidualny po przekroczeniu limitu 2500kWh płaci cenę wyższą niż rynkowa, moim zdaniem nie będzie żadnych podwyżek energii po nowym roku, wręcz przeciwnie uważam że URE ostro zetnie taryfy dla klientów indywidualnych."
Do tych 2500 kWh dodali ostatnio 1000, żeby zyski nie puchły w takim tempie, a przy okazji żeby rząd przed wyborami pokazał jak bardzo o nas wszystkich dba.
Ceny rozliczeniowe nie są realistyczne, ponieważ wytwórca i dystrybutor to ta sama osoba. Od siebie kupują dzieląc zyski między wytwórcę a dystrybutora. Do tego dochodzą drakońskie ceny dystrybucji.
Co będzie po nowym roku zależy od sytuacji politycznej. URE to sztuczny twór obsadzony ludźmi Sasina i palcem w bucie nie kiwnie jak im na to Sasin nie pozwoli. Tak naprawdę URE, wytwórca, dystrybutor i kopalnia to ta sama osoba.
Lech
Ciekawe dlaczego w mediach o tym ani słowa?.
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-06 13:27
lenon
Sądząc po danych, można interpretować, że nadchodzi znaczące spowolnienie.
szaman1977
Niemcy nie maja juz z czego spowalniac
od pazdziernika 2022 stawki i ilosci ladunkow spadly na leb i na szyje
w sierniu byla tragedia
od 2 tyg widac ozywienie (mam nadzieje, ze nie chwilowe)
rr
rozumiem, ze skoro podpisałeś obrazek „Deflacja producencka w Europie ” to dla przykładu w Polsce mamy do czynienia z inflacja producencka?
lenon
"W rezultacie taniej dziś produkować energię elektryczną w Polsce z gazu sprowadzanego z Ameryki Północnej lub węgla kamiennego z Ameryki Południowej bądź Afryki – wożonych po 10 000 km − niż z polskiego węgla transportowanego 50 km z kopalni na Śląsku do elektrowni na Śląsku. W związku z tym reszta Europy produkuje energię elektryczną z węgla po niższych kosztach, niż Polska."
https://wysokienapiecie.pl/91533-polska-ma-najdrozszy-prad-w-europie-na-import-wydamy-3-mld-zl/
lenon
W Polsce jest deflacja r/r -0,6%
Hansclosx
Chiński deweloper Evergrande wzrósł dzisiaj, 6 września, o 71,5%, inny chiński deweloper, który miał kłopoty, Country Garden, zdołał uniknąć niewypłacalności, płacąc dzień wcześniej za obligacje dolarowe. Akcje innych chińskich deweloperów, Country Garden Holdings i Logan Group, również wzrosły odpowiednio o 26% i 28%. W rezultacie cały indeks chińskich spółek z sektora nieruchomości Hang Seng Mainland Property Index wzrósł dziś o 4%...
Ciekawe dlaczego w mediach o tym ani słowa?.
Zadrukowali?
Ciekawe jakie mają rzeczywiste wartości zadłużenia i ile odbiegają o ile w ogóle od statystyk USA.
dojt1985
rr
sory, ale w takim razie jeżeli tak wyglada Twoje rozumowanie ze podpisujesz deflacja i dla Ciebie -0,6 oznacza deflacje, to chyba musisz zmienić założenia swojej logiki..
Bonkers
Dramat. Kraj, w którym lekceważy się podstawowe prawa ekonomii na rzecz kiełbasy wyborczej, nie ma przyszłości. Na chwilę obecną rynek ocenił tą decyzję jednoznacznie. Ciekaw jestem jak rozwinie się sytuacja w ciągu najbliższych kilku dni, w szczególności czy jacyś więksi gracze zainteresują się temat, zwłaszcza że trafił on na pierwsze strony takich serwisów jak chociaż Bloomberg.
Lech
Według wyników siedmiu dni zakończonych 4 września jego wartość spadła do 141,9, najniższego poziomu od kwietnia 1995 r. Ogólny popyt na kredyty hipoteczne spadł jeszcze bardziej, do najniższego poziomu od 27 lat.
Tomaszabc
Nawet jak urośnie to i tak będę zadowolony bo ojciec siedzi na akcjach za większe pieniądze (dla mnie) i nie rusza.
a tą spółkę pobieram spekulacyjnie za większy kapitał. Jak rozrzedzą akcje to dokupię. Mają kapitalizację 110 milionów $, a będą potrzebować 70milionów $ na rozpoczęcie wydobycia. Jedna z nielicznych mocno przecenionych spółek uranowych prezentująca jakąś wartość.
Inni near term producers też staną przed potrzebą pozyskania kapitału. Np. Deep Yellow będzie potrzebował 80% swojej kapitalizacji rynkowej.
Są też takie spółki jak Paladin które stać na rozbudowę w 100% i bez większych problemów rozpoczną wydobycie. Jednak Paladin od dołka urósł o prawie 3000% !
Wyszedł raport UXC który kosztuje 6000$. Dostałem maila z opisem zawartości:
dojt1985
Dzieki za krotka analize. Tez siedze troche na spolkach uranowych i samym uranie (nie doslownie hehe). Pamietam jak podrzucales First Majestic i trafiles idealnie w punkt na czym skorzystalem. Ja chyba pozycji jednak nie redukuje, bo dopiero od roku buduje portfel i jakiekolwiek spadki beda idealna okazja by dokupywac.
Pozdrawiam :)
TeQ
https://stooq.pl/n/?f=1570528
6.09.2023, Karpacz (PAP) - Z bloku energetycznego SMR można podnieść sieć energetyczną po blackout-cie, to jego wyjątkowa cecha - powiedział w środę w Karpaczu podczas prezentacji tej technologii ekspert KGHM prof. Ludwik Pieńkowski.
Piotr Podgórski, dyrektor naczelny ds. transformacji KGHM Polska Miedź, podkreślił, że technologia SMR pozwala uzyskać pewne i bezpieczne dostawy energii. "Ani słońce, ani wiatr, nie dają takiej pewności, jeśli chodzi o stabilność długoterminowych dostaw energii co SMR-y" - powiedział Podgórski.
Prof. Pieńkowski wskazał, że NuScale zamierza uruchomić pierwszy SMR w Idaho w USA w 2029 r. "Przy tym kucie zbiorników na reaktor musi się rozpocząć dużo wcześnie, ponieważ takie zbiorniku musza odleżeć kilka lat. W maju tego roku NuScale zaczął wykuwanie pierwszego zbiornika w koreańskiej firmie Doosan" - mówił.
Eksperci ;)
TeQ
https://stooq.pl/n/?f=1570530
Przyczyną jednodniowego przestoju w pracy wszystkich 14 fabryk Toyoty w Japonii pod koniec sierpnia była awaria systemu informatycznego, do której doszło z powodu "niewystarczającej przestrzeni dyskowej" na serwerze - ogłosił w środę japoński koncern.
;)
W Japonii IT Toyoty nie przewidziało, że jest mało miejsca na dysku?
TeQ
za kilka dni się dowiemy ile ;)
Dante
Obraz działań NBPu nie jest taki zero-jedynkowy jak się wydaje. Gdyby rynki finansowe uważały, że polityka monetarna NBP jest nie wystarczająca, to dzisiaj rentowności obligacji skarbowych byłyby wyraźnie powyżej głównej stop procentowej, a jest zgoła inaczej.
Warte uwagi, że w Niemczech jest recesja, w Chinach poważne problemy ekonomiczne (które jak wskazuje Steno Larsen doprowadzą w najbliższych miesiącach do spadku popytu na surowce, a przez to do spadku ich cen, co będzie dezinflacyjne dla światowej gospodarki), a w USA kłopoty mogą zawitać już tej jesieni. W takim otoczeniu krzywa rentowności dla Polski sygnalizuje recesję i obniżka stóp procentowych przez NBP ma de facto walor antyrecesyjny, choć będzie doprowadzać do relatywnego osłabienia PLN (względem innych walut, np.: dolara) oraz będzie relatywnie proinflacyjne (tzn. może się zdarzyć, że inflacja będzie dalej spadać, ale wolniej niż przed obniżką stóp procentowych).
A wracając do inflacji, to zasadniczy problem jest taki, że inflacja inflacji nie równa. Przykładowo jak idziemy do lekarza, to chcemy, aby na daną chorobę przepisał nam właściwe lekarstwo i nie odwalił jakieś krzywej akcji w stylu np. polecenie chemioterapii w celu wyleczenia grypy. Podobnie jest z inflacją - aby z nią skutecznie walczyć to w pierwszej kolejności trzeba rozpoznać jej faktyczną przyczynę i odwrócić ten proces. Przez to podnoszenie stóp procentowych ma sens, gdy inflacja wynika z tego, że ludzie masowo brali kredyty (czyli powodują podaż nowej waluty do gospodarki), bo stopy procentowe były niskie (tanio mogli się zadłużyć) - wtedy bank centralny powinien podwyższyć stopy procentowe do takiego poziomu, od którego następuje wyhamowanie akcji kredytowej i powrót inflacji do celu inflacyjnego. W tej materii inflacją, na którą wpływ ma bank centralny jest tzw. inflacja bazowa.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Inflacja_bazowa
Przez to jeżeli inflacja ma inne przyczyny (niemonetarne), to podnoszenie stóp procentowych tu nie pomoże, ale za to może zaszkodzić realnej gospodarce. Jeżeli inflacja wynika z tego, że są problemy w łańcuchach dostaw i z dostawami surowców (np. gazu ziemnego), to czy stopa procentowa będzie podniesiona o 1 pkt %, to niewiele zmieni w walce z ta inflacją - ale za to może zaszkodzić realnej gospodarce, np. zakredytowana firma właśnie dostała wyższy rachunek za gaz (z powodu deficytu gazu w kraju) i dorzucenie do tego wzrostu raty za kredyt jeszcze bardziej zwiększy koszty tej firmy i wpłynie na jej rentowność (lub ewentualny jej brak) i co istotne wzrost stopy procentowej w tym przypadku nie spowoduje, że główne źródło inflacji (wyższa cena gazu z powodu deficytu podaży) zniknie, ale za to odbije się na kondycji finansowej firmy (a w skali makro całej gospodarki).
Podobnie, gdy źródłem inflacji są gigantyczne deficyty rządowe (tzn. rząd zadłużający się w bankach powoduje powstanie nowej waluty, która trafia do realnej gospodarki i powoduje inflację) - w takim przypadku podnoszenie stóp procentowych nie spowoduje, że deficyt budżetowy zniknie. A przy okazji w tym przypadku wyciskanie pieniędzy z prywatnych kredytobiorców w postaci wyższej raty (w celu zwalczenia inflacji) nie jest zbyt moralne, bo to nie oni doprowadzili do inflacji, ale rozrzutny rząd. (tzn. ponoszą skutki za działanie rządu). W takiej sytuacji walka z inflacją polegałaby na zbilansowaniu budżetu państwa przez rząd, aby nie było deficytu.
Co do NBPu, to zasadny jest zarzut, że za długo trzymali zbyt nisko stopy procentowe i to, że bez merytorycznego uzasadnienia brali udział w dodruku w celu sfinansowana covidowgo zadłużenia rządu w 2020 i 2021r
https://www.zerohedge.com/the-market-ear/muted-earnings-cheers-inflation-puzzles-and-china-squeeze#:~:text=What%20can%20we,start%20of%202023.%22
a tak wiele inflacyjnych zarzutów należy kierować pod adresem rządu, że to ich polityka fiskalna jest proinflacyjna, prowadzenie państwa jest proinflacyjne (np.: wywołanie deficytu węgla) oraz działania powiązanych politycznie z rządem oligopoli energetycznych i paliwowych, itd.
Przy okazji pod uwagę, to co niedawno publikowała Lyn Alden, że zbyt wysokie stopy procentowe mogą być paradoksalnie proinflacyjne, bo mogą osłabić gospodarkę, a przez to obniżyć bazę podatkową i zwiększyć deficyt budżetowy, który rząd może finansować np. przy pomocy FEDu/banku centralnego, a wtedy takie deficyty byłyby proinflacyjne i powodowały przyszłą presję na dalszy wzrost stóp procentowych, a przez to jeszcze mocniejsze osłabienie realnej gospodarki oraz zwiększenie kosztów obsługi deficytu budżetowego. W skrócie, ugrzęźnięcie w stagflacyjnym otoczeniu gospodarczym
Lyn Alden: Money Is ‘Broken’, Markets Face ‘Rerating’ Risks
https://www.youtube.com/watch?v=dXujV7P_hZc
@Trader @ZIT
Hipoteza badawcza na ciekawy artykuł: czy Lyn Alden relatywnie pochwaliłaby politykę monetarną NBPu, jednocześnie ganiąc politykę fiskalną rządu Polski?
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-06 22:59
easyReader
Ten ruch z obniżką powinien być zrobiony dawno, to nie musieliby robić dziś aż o 0,75. A tak, no to wygląda tak jakby 0,75 było nowym 0,25 ;-)
I dobrze, bo to jakiś nonsens z tym cykaniem po 0,25. Mam nadzieję w RPP to zrozumieli w końcu.
Polecam wszystkim przeczytać uważnie powyższy wpis i w tym kontekście ocenić wezwania p. Tyrowicz i innych "ekspertów polityki monetarnej" do dalszego podnoszenia stóp %. Można wyguglać te "mądrości"...
R!ff
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-06 23:12
JoannaR
Znalazlam Pana blog w lutym tego roku. Wczesniej nie wiele wiedzialam o gieldzie oprocz tego ze wiekszosc osob na niej traci. Dzieki Panu i Panskiemu zespolowi mnie - zwyklemu czlowiekowi - udalo sie wypracowac zysk w wysokosci dwoch moich wyplat. Wyglada na to ze w tym roku jem i pije za darmo :) NIgdy by mi sie to nie udalo, gdybym Was nie znalazla.
Jestem Wam bardzo za to wdzieczna i nawet nie wiem jak za to podziekowac.
jeszcze raz bardzo dziekuje i zycze Nam Wszystkim ciekawych okazji inwestycyjnych w obliczu nadchodzacej jesieni/zimy
Hansclosx
Dante, trafne uwagi o tej inflacji i jej przyczynach.
Ten ruch z obniżką powinien być zrobiony dawno, to nie musieliby robić dziś aż o 0,75. A tak, no to wygląda tak jakby 0,75 było nowym 0,25 ;-)
I dobrze, bo to jakiś nonsens z tym cykaniem po 0,25. Mam nadzieję w RPP to zrozumieli w końcu.
Przecież wszystko leciało w kosmos (patrz nieruchomości) do czasu aż podnieśli stopy procentowe powyżej 6%. Więc ciekawa analiza tylko u nas było przegrzanie i podwyżki były konieczne.
No i za późno podnieśli.
Awalon
W pełni się zgadzam, tylko u nas RPP zamiast realizować swoje zadania to realizowała polityczne decyzje bo podnosić to powinni już w 2019, a trzymać rękę na pulsie już od czasu wprowadzenia 500+
Obniżenie już teraz nic nie pomoże. Bedzie recesja i bezrobocie którego tutejsi Ynwestorzy sobie nie są w stanie wykreślić z AT czy chociaż wyobrazić.
@JoannaR
Pani Joanno niech się pani pochwali w jaki sposób i na czym te zyski zostały wypracowane bo tyle podziękowań, a zero konkretów czyli wg wytycznych administracji taki komentarz to bezwzględnie do usunięcia :)
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-07 07:13
dojt1985
Analiza Dantego, jak zwykle, bardzo cenna jednak wciaz wali na kilometr papka wyborcza. Z ciekawosci poogladam jakies debaty (odpalilbym nawet TVP gdybym mial taki kanal) na youtube i zobaczymy czy nie zacznie sie gadanie, ze 'raty kredytow juz spadaja' (a raczej za 3 miesiace beda spadac dla wiekszosci).
Pytanie z innej beczki - jak obstawiacie ruchy na zlocie w przypadku recesji (wyrazone w USD)? Z jednej strony ucieczka do zlota, z drugiej umacniajacy sie dolar, ktory jest odwrotnie skorelowany ze zlotem. Zawsze mnie ta kwestia interesowala. Ktos tutaj jakis czas temu chyba wrzucal wykres jak wyglada stosunek w ktora strone zloto podaza gdy dzialaja dwie takie przeciwstane sily na niego.
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-07 07:08
Tomaszabc
Dzięki. Mi wtedy na AG udało się wyciągnąć 30% w 3 tygodnie i sprzedałem bo czułem, że brakuje siły akcjom i jedynie oscylują pod analizę techniczną. Jak AG znów zejdzie w rejony 5.25$ to coś tam wrzucę. Górnicy srebra ogólnie słabo sobie radzą.
Co do sprzedaży Uranu- czasem lepiej jest siedzieć. Może dziś wystrzeli i mnie oszuka. Jednak wyszedłem może jakimiś 20% uranowych inwestycji. Wyszedłem z dolara do dolara bo złotówka oddaje wzrosty.
Co do złota- złoto może zacząć rosnąć jeszcze zanim cokolwiek się wydarzy na rynku.
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-07 08:11
hadrian3
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-07 08:26
Lech
Złoto będzie ciekawe jak wybuchnie panika na tych bilionach pustych papierów i ponad 300 bilionów długów . Wtedy wszyscy będą szukać towaru za wszelką cenę żeby ratować majątek i złoto jest jedyne obok srebra oczywiście fizyczne, tak było i będzie od tysięcy lat...Kiedy to się stanie?, prawdopodobnie w ciągu 12 m-cy tyle potrzeba żeby zaczęły upadać banki i firmy po podniesieniu odsetek..i i rozwinęła się recesja.
Rada Miasta Birmingham ( drugie co do wielkości po Londynie) ogłosiła we wtorek 5 września, że złożyła wniosek o upadłość. Od tego dnia miasto wstrzymuje wszelkie płatności i wydatki, z wyjątkiem zobowiązań z tytułu ubezpieczeń społecznych. Główną przyczyną bankructwa były koszty prawne, jakie miasto poniosło w związku z rozpatrywaniem pozwu związków zawodowych, które zarzucały władzom, że kobiety, wykonujące zawody z przewagą kobiet, w dalszym ciągu zarabiają w mieście mniej niż mężczyźni. Wśród takich zawodów wymienia się na przykład pielęgniarki i nauczycielki. Miasto wypłacało odszkodowania przez dziesięć lat. Rachunki jednak rosną o 5-14 mln funtów miesięcznie, a łączną kwotę narosłych przez lata niezapłaconych odszkodowań władze miasta szacują na 650-760 mln funtów, których miasto po prostu nie ma – twierdzą władze.
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-07 09:10
Rubaszny Kalambur
> kredytobiorców w postaci wyższej raty (w celu zwalczenia inflacji) nie jest zbyt moralne
A tutaj już w ogóle odpłynąłeś.
Stopy nie powinny obniżyć się o 75, a podwyższyć o 750pp.
Bonkers
Moim zdaniem (przynajmniej na naszym małym polskim podwórku) wszystko zmierza w kierunku tej podręcznikowej drugiej, zasadniczej górki inflacji. Potencjalna dezinflacja staje się pretekstem do obniżenia stóp procentowych przy oficjalnej inflacji w wysokości około 10%, a do tego dochodzi jeszcze kosztowna kiełbasa wyborcza. Komunikat z wczorajszego posiedzenia RPP jest wewnętrznie sprzeczny, a dziś z rana czytam, że rząd myśli nawet już nad tym, żeby dać przedsiębiorcom wakacje od ZUS - oznaka desperacji socjalistów. Jakbym nie łączył tych wszystkich kropek, kierunek jest tylko jeden...
sołtys
Nic takiego nie będzie miało miejsca/ a nawet jeśli to kapitał pójdzie do
Franka
Jena
Bitcoina
i Nieruchów.
Złoto fizyczne ma zbyt małą płynność i jest po prostu niewygodne.
TeQ
Z nieruchami byłbym ostrożny, bo przy takiej inflacji, jaką mamy, już wielu narzeka na podatek od nieruchomości (indeksowany inflacją), a wygląda na to, że będzie coraż wyższy... no ale nie trzeba się martwić podatkiem katastralnym (póki co), bo za kilka lat inflacyjnie dojdziemy do stawek katastru;)
sołtys
Z nieruchami byłbym ostrożny, bo przy takiej inflacji, jaką mamy, już wielu narzeka na podatek od nieruchomości (indeksowany inflacją), a wygląda na to, że będzie coraż wyższy... no ale nie trzeba się martwić podatkiem katastralnym (póki co), bo za kilka lat inflacyjnie dojdziemy do stawek katastru;)
Podatek w całości cedowany jest na najemcę, płakać mogą "inwestorzy" którzy nasłuchali się Midla, mocno zalewarowani, bo w przypadku kredytu nieruch jest żadną inwestycją najem nie pokrywa raty kredytu/kosztów i amortyzacji, natomiast kupiony za kapitał czytaj gotówkę, broni się nadal bardzo ładnie, na pewno sporo lepiej niż złoto o którym była mowa/ i to tutaj nadal będzie uciekła drobny kapitał.
Już to kiedyś tutaj napisałem i zostałem zakrzyczany przez godbugów.
Złoto nie jest inwestycją, złoto to forma gotówki której nie psuje bank centralny jest zatem świetne do przeniesienia wartości w czasie (długoterminowo podąży za inflacją), i może służyć jako ubezpieczenie na czarną godzinę. Natomiast inwestycja ma przynieść ci zysk, przy czym o zysku mówię wtedy gdy średnioterminowo lub długoterminowo pobijam inflację.
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-07 11:30
TeQ
dopóki najemca płaci i nie musi wybierać czy je chleb, czy płaci czynsz...
Hansclosx
@Pytanie z innej beczki - jak obstawiacie ruchy na zlocie w przypadku recesji (wyrazone w USD)?
Złoto będzie ciekawe jak wybuchnie panika na tych bilionach pustych papierów i ponad 300 bilionów długów . Wtedy wszyscy będą szukać towaru za wszelką cenę żeby ratować majątek i złoto jest jedyne obok srebra oczywiście fizyczne, tak było i będzie od tysięcy lat...Kiedy to się stanie?, prawdopodobnie w ciągu 12 m-cy tyle potrzeba żeby zaczęły upadać banki i firmy po podniesieniu odsetek..i i rozwinęła się recesja
Lech twoje prognozy są tak bardzo nierealne że wiem że kieruje tobą tylko nienawiść do zachodu.
Nic takiego nie będzie. To są zwykle bzdury pisane poprzez własne problemy.
Kieruj się faktami nie nienawiścią.
Na dzień dzisiejszy co mogę powiedzieć. Na pewno jest źle z finansami i pogarsza się gospodarka w PL. Polityka się nie interesuję (to znaczy kto rządzi A jedynie jakie decyzje podejmuje) ale to efekty tej polityki. Na pewno ci politycy nie umieją zrobić warunków aby powstawała przedsiębiorczość mocna zmniejszyć regulację ograniczać oligarchie i sterowanie gospodarka i finansami. Dlatego muszą odejść podczas tych wyborów bo tylko będą dalej psuć gospodarkę.
Prędzej jak później będzie kryzys i pogłębiająca się wojna usa Chiny A więc utrudnienia dostępu do chińskich kluczowych produktów więc obstawiam zainteresować się nowoczesnymi źródłami energii jak i nowoczesnymi technologiami.
Np. Uran wodór. Może wydobycie węgla w celach innych.
Należy oczekiwać że wojna na Ukrainie w końcu się zakończy. A wtedy prawdopodobnie staniemy się hubem do odbudowy Ukrainy więc tutaj należy szukać inwestycji.
Nie wiem jak z Rosją muszę się innym razem zastanowić czy będzie ban czy normalizacja. To sprawa inwestycji czy kupowania żywność surowce.
Ostatnia sprawa złoto itd. Mówiłem i powtarzam. Kryptowaluty to przyszłość. Więc jak będzie dołek zainwestować warto.
Towary zastanawiam się. Jak sprawa Chiny USA. Czy warto kupować. Innym razem przeanalizuje sprawę.
Hansclosx
Brics. Uważam że jeśli będzie jakakolwiek waluta brics to wypuszcza ja jak będzie kryzys światowy. Bo wtedy będzie jakaś szansa na zaistnienie szczególnie jak kryzys ominie gospodarki wschodu. Tylko czy ominie? Wtedy mogła by i wzrosnąć korzystając na kryzysie.
Dante
W pełni się zgadzam, tylko u nas RPP zamiast realizować swoje zadania to realizowała polityczne decyzje bo podnosić to powinni już w 2019, a trzymać rękę na pulsie już od czasu wprowadzenia 500+
Obniżenie już teraz nic nie pomoże. Bedzie recesja i bezrobocie którego tutejsi Ynwestorzy sobie nie są w stanie wykreślić z AT czy chociaż wyobrazić.
Prawda, idą nieciekawe czasy:
Poland GDP Annual Growth Rate
@dojt1985
A potem ponownie w kosmos jak rzad uruchomil program 'kredyt 2%' :)
Ale to nie wina, ani zasługa NBPu (czyli polityki monetarnej), ale rządu (polityka fiskalna), zatem wszelkie pretensje w tej kwestii do rządu.
Przy okazji warto obserwować kto skorzystał z tego programu, ale pod kątem spieniężenia nieruchomości/wzrostu sprzedaży:
Wzrost zapytań o kredyty mieszkaniowe o 300 proc.
https://dom.trojmiasto.pl/Wzrost-zapytan-o-kredyty-mieszkaniowe-o-300-proc-n181667.html
Analiza Dantego, jak zwykle, bardzo cenna jednak wciaz wali na kilometr papka wyborcza. Z ciekawosci poogladam jakies debaty (odpalilbym nawet TVP gdybym mial taki kanal) na youtube i zobaczymy czy nie zacznie sie gadanie, ze 'raty kredytow juz spadaja' (a raczej za 3 miesiace beda spadac dla wiekszosci)
Jaka papka polityczna - polecam do poczytania: Odwrócona krzywa dochodowości jako wskaźnik recesji w gospodarce
https://monitorfx.pl/odwrocona-krzywa-dochodowosci/
https://pl.investing.com/news/economy/najglebsze-odwrocenie-krzywej-dochodowosci-od-40-lat-czy-nastapi-recesja-381504
To co napisałem powyżej pasowałoby równie dobrze do innego kraju, w którym polityka monetarna i polityka fiskalna są podobne jak w Polsce.
Poza tym widać, że Polska niejako pod kątem polityki monetarnej trochę jakby naśladowała kraje Ameryki Południowej (bo tam też już tną stopy procentowe), ale tam mają większy komfort, bo realne stopy procentowe mają dodatnie.
Dla Polski:
Dla Brazylii:
Brazil Inflation Rate:
Miesiąc temu bank centralny Brazylii ściął główną stopę procentową z 13,75% do 13,25% - przedłużenie dynamiki krzywej rentowności od prawej strony do 2y i dalej do zera pokazuje w jakim kierunku mogą zmierzać ze stopami procentowymi.
@Rubaszny Kalambur @Bonkers
Taka ciekawostka dzisiaj z Twittera:
https://twitter.com/BachanskiCezary/status/1699679716972597452?s=20
OBNIŻKA STÓP DLA RATOWANIA PRZEMYSŁU?
W tym całym szaleństwie Rady Polityki Pieniężnej da się doszukać głównego motywu - politycznego i wszyscy zwracają na to uwagę. Jednak pomijana jest jedna, istotna kwestia.
Nie wiem, czy widzicie co się dzieje w przemyśle, gdzie Polska staje się kompletnie niekonkurencyjna. Mamy bardzo drogą energię, a do tego znaczący wzrost wynagrodzeń w ostatnich latach.
Pan Muller nie przeniósł do nas zakładu produkcyjnego dlatego, bo podobają mu się Polki i lubi kotlety schabowe, tylko to mu się kalkuluje i opłaca.
Holenderska firma korzysta z taniego outsourcingu przestrzeni magazynowej i transportu nie dlatego, że mamy piękne centra logistyczne, tylko po prostu jest taniej.
Wielokrotnie pisałem, że dobiliśmy do ściany w rozwoju gospodarczym Polski, który od 1989 roku opierał się na konkurowaniu ceną. Teraz ceną jest już trudno konkurować i trzeba to rozpaczliwie ratować.
Najprościej jest w najbardziej trywialny sposób, jakim jest obniżenie wartości własnej waluty. No i tak będziemy tworzyć swoją konkurencyjność za pomocą dewaluacji złotówki.
Firmy produkcyjne w Polsce tracą zamówienia, a poza tym stanęła gospodarka niemiecka. Wynik PMI (wskaźnika mierzącego koniunkturę) w przemyśle w Niemczech zanurkował do 39 pkt. i jest to oczywisty dramat.
Polska i Niemcy są uzależnione od siebie gospodarczo i jeżeli u nich jest źle, to u nas też będzie. Obniżka stóp ma pobudzić wzrost gospodarczy, obniżyć wartość złotówki i pozornie uratować sytuację. Jak wszyscy wiemy, kosztem utrzymania wysokiej inflacji.
Oczywiście, że jestem przeciwnikiem takiego ruchu, ale chyba musi być bardzo źle, skoro trąciło taką desperacją.
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-07 13:34
WhiteDragon
sołtys
W punkt:
Zauważ tylko że suwerenowi to odpowiada, niewolnik chce być niewolnikiem bo nie musi myśleć działać i ryzykować. Ciepła woda w kranie i miska ryżu mu wystarcza, stąd powodzenie tej formacji politycznej, i w zasadzie pewna 3-cia kadencja.
Dante
Idzie poważny kryzys gospodarczy na świecie, bo era niskich stóp procentowych po 2011r. spowodowała nagromadzenie błędnych inwestycji na masową skalę na świecie. Do tego uruchomiona deglobalizacja spowoduje, że model rozwoju wielu państw, który sprawdzał się dość dobrze przez ostatnie 4 dekady, będzie zawodzić w nowym otoczeniu ekonomiczno-politycznej. A problemy z podażą surowców i braki inwestycji w tej kategorii to kolejny istotny problem.
PiS miał dwie kadencję na identyfikację tych problemów oraz problemów charakterystycznych dla Polski, ale olał sprawę i do tego mocno zadłużył kraj, zatem prawdopodobieństwo gigantycznego kryzysu (największego od czasów transformacji gospodarczej z przełomu lat 80. i 90. XXw) jest wysokie.
Mamy nie tylko jedną z najwyższych inflacji w Unii Europejskiej, ale też jeden z najgłębszych spadków dynamiki PKB. Przynajmniej jeśli chodzi o kwartalną dynamikę, z którą jest u nas ostatnio trochę problemów statystycznych.
https://businessinsider.com.pl/gospodarka/polska-gospodarka-z-najwiekszym-spadkiem-w-unii-europejskiej/xrqkqdj
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-07 14:30
supermario
"Złoto będzie ciekawe jak wybuchnie panika na tych bilionach pustych papierów i ponad 300 bilionów długów . Wtedy wszyscy będą szukać towaru za wszelką cenę żeby ratować majątek i złoto jest jedyne obok srebra oczywiście fizyczne, tak było i będzie od tysięcy lat...Kiedy to się stanie?, prawdopodobnie w ciągu 12 m-cy tyle potrzeba żeby zaczęły upadać banki i firmy po podniesieniu odsetek..i i rozwinęła się recesja."
Czcigodny ma multimilionerów i miliarderów za idiotów ? Przecież oni już dawno są zapakowani w bezpieczne aktywa ( akcje , nieruchomości , sztukę ) , jakoś do złota i srebra zbytnio się nie garną. Podawanie zaś dat upadku systemu trąci przepowiedniami Świadków Jehowy , a Czcigodny zdaje się preferuje naukę nad zabobonami.
supermario
"Lech twoje prognozy są tak bardzo nierealne że wiem że kieruje tobą tylko nienawiść do zachodu."
Supermario raczej by powiedział , że do cywilizacji łacińskiej. Neomarksistowskie wynalazki i wynaturzenia podobają mu się jak najbardziej . Problem w tym , że w tym drugim systemie nawet jak jakieś aktywa wywalą w kosmos , to towarzysze przywalą podatek od zysków nadzwyczajnych ze wsteczną datą i cały hipotetyczny zysk wyparuje. Gdyby przeczytał sobie Manifest z Ventotene Altiero Spinellego to by wiedział , że nie można stać w rozkraczce , bo pękną portki na jajkach.
dojt1985
Nie mialem na mysli, ze Ty sprzedajesz papke polityczna tylko ze decyzja o obcieciu stop tak radykalnie byla polityczna, to raz.
Dwa, pisanie ze to nasladowanie gospodarek AMeryki Poludniowej, gdzie sa realne dodatnie stopy procenotwe (jak sam napisales) to przy naszych realnych okolo -4% to troche daleko posuniete stwierdzenie :)
Ja rozumiem, ze nadchodzi recesja, czytam o odwroconej krzywej dochodowosci od roku no ale to trzeba bylo reagowac duzo wczesniej. Teraz to albo kryzys albo ogromna inflacja. I tak zle i tak niedobrze.
opcjoner
"A wracając do inflacji, to zasadniczy problem jest taki, że inflacja inflacji nie równa. Przykładowo jak idziemy do lekarza, to chcemy, aby na daną chorobę przepisał nam właściwe lekarstwo i nie odwalił jakieś krzywej akcji w stylu np. polecenie chemioterapii w celu wyleczenia grypy. Podobnie jest z inflacją - aby z nią skutecznie walczyć to w pierwszej kolejności trzeba rozpoznać jej faktyczną przyczynę i odwrócić ten proces. Przez to podnoszenie stóp procentowych ma sens, gdy inflacja wynika z tego, że ludzie masowo brali kredyty (czyli powodują podaż nowej waluty do gospodarki), bo stopy procentowe były niskie (tanio mogli się zadłużyć) - wtedy bank centralny powinien podwyższyć stopy procentowe do takiego poziomu, od którego następuje wyhamowanie akcji kredytowej i powrót inflacji do celu inflacyjnego. W tej materii inflacją, na którą wpływ ma bank centralny jest tzw. inflacja bazowa. "
I właśnie dlatego Bank centralny powinien podnosić stopy a nie je obniżać. Akcja kredytowa w Polsce jest gigantyczna ale nie tam gdzie potrzeba. Należy natychmiast zaprzestać udzielania kredytów na 2% na mieszkania (głownie dla cudzoziemców, bo w Polsce mało kto nie ma własnego mieszkania) oraz zakończyć proceder iluś tam rat zero procent w sklepach. Kredyt konsumencki powinien być tak drogi (co najmniej 2 razy stopa inflacji) aby nie opłacało sie go brać a nie jakieś raty zero!!! Należy zmniejszyć konsumcję na kredyt a zwiększyć konsumpcję za gotówkę, czyli dla płacących gotówką powinno być taniej, dużo taniej. Ludzie śpią na kasie i nie potrzeba drukować nowej kasy.
"Przez to jeżeli inflacja ma inne przyczyny (niemonetarne), to podnoszenie stóp procentowych tu nie pomoże, ale za to może zaszkodzić realnej gospodarce. Jeżeli inflacja wynika z tego, że są problemy w łańcuchach dostaw i z dostawami surowców (np. gazu ziemnego), to czy stopa procentowa będzie podniesiona o 1 pkt %, to niewiele zmieni w walce z ta inflacją - ale za to może zaszkodzić realnej gospodarce, np. zakredytowana firma właśnie dostała wyższy rachunek za gaz (z powodu deficytu gazu w kraju) i dorzucenie do tego wzrostu raty za kredyt jeszcze bardziej zwiększy koszty tej firmy i wpłynie na jej rentowność (lub ewentualny jej brak) i co istotne wzrost stopy procentowej w tym przypadku nie spowoduje, że główne źródło inflacji (wyższa cena gazu z powodu deficytu podaży) zniknie, ale za to odbije się na kondycji finansowej firmy (a w skali makro całej gospodarki).
Podobnie, gdy źródłem inflacji są gigantyczne deficyty rządowe (tzn. rząd zadłużający się w bankach powoduje powstanie nowej waluty, która trafia do realnej gospodarki i powoduje inflację) - w takim przypadku podnoszenie stóp procentowych nie spowoduje, że deficyt budżetowy zniknie. A przy okazji w tym przypadku wyciskanie pieniędzy z prywatnych kredytobiorców w postaci wyższej raty (w celu zwalczenia inflacji) nie jest zbyt moralne, bo to nie oni doprowadzili do inflacji, ale rozrzutny rząd. (tzn. ponoszą skutki za działanie rządu). W takiej sytuacji walka z inflacją polegałaby na zbilansowaniu budżetu państwa przez rząd, aby nie było deficytu. "
Jeśli rząd podniósłby stopy do rozsądnych wartości czyli inflacja + co najmniej 2 % to wówczas surowce byłyby tańsze bo złotówka byłaby mocniejsza, a tak rząd powoduje, że surowce które drożeją w dolarach, w złotówkach jeszcze bardziej i zamiast tłumić inflację to ją napędza. To działania czysto tureckie a jak to się kończy wystarczy popatrzeć na kurs liry gdzie jeszcze kilka lat temu było 1:1 ze złotówką a teraz jest ponad 6:1. Chyba nikt z nas nie chce powtórzyć tej drogi co Turcy, choć NBP i rząd bardzo sie stara iść w ich kierunku.
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-07 15:17
Qazxsw
Tak jak Dante powiedział, stopy procentowe podążają za rentownościami obligacji, skoro inwestorom wystarczy 5% to po co utrzymywać wyższe stopy.
Teraz trzeba się zastanowić kto tak kupuje te polskie obligacje. Nawet w tamtym roku złotówka zaskakiwała mocą pomimo całego otoczenia wojennego i ekonomicznego. Otóż myślę że Polska jest jednak przygotowywana do konfrontacji z Rosją. Gdybyśmy mieli szybko słabnącą walutę, wysokie stopy i w związku z tym kryzys, to nie byłoby mowy o jakichkolwiek zbrojeniach.
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-07 15:44
Hansclosx
Dla mnie jest oczywiste albo będzie wymiana władzy teraz i w konsekwencji pobudzenie gospodarki i ochłodzenie rozdawnictwa na kredyt albo zostają i idziemy w kierunku tureckim węgierskim greckim dalej i skończy się w końcu katastrofą.
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-07 15:47
WhiteDragon
W pełni się zgadzam z Tobą, też tak uważam. Masz zacięcie do danych statystycznych, to dam Ci ciekawy tip:
https://www.zus.pl/baza-wiedzy/skladki-wskazniki-odsetki/wskazniki/przecietne-wynagrodzenie-w-latach
Z tego wynikałoby, że Polska jest +/- w 1980 roku i czekamy teraz na coś co będzie triggerem do finansowej katastrofy jak wówczas stan wojenny i zachodnie sankcje. Reszta "fundamentów" pod ten scenariusz jest już przygotowana:
- bardzo duże zadłużenie nominalne przy niskich odsetkach, które będzie trzeba rolować na wyżej oprocentowany dług i ta pętla będzie się zaciskać coraz bardziej
- strukturalny deficyt, gdzie poszczególne grupy społeczne będą się domagać rewaloryzacji
- wzrost wydatków na zbrojenia (czy ktoś zadał sobie trud, aby policzyć koszt finansowy i eksploatacyjny tej "wielkiej armii"? Taniej byłoby płacić haracz potencjalnemu najeźdźcy)
- sparaliżowanie drobnej przedsiębiorczości przez nadmiar regulacji (kto z tu obecnych przeczytał całą ustawę o Nowym ładzie?)
- słaba, niepewna waluta, która może być puszczona po brzytwie właściwie w dowolnym momencie przez wielkie fundusze, co czyni Polskę niewolnicą wielkiego kapitału, tj. de facto robi z Polski tanią naćpaną dziwkę do dymania na imprezie. Kto chce, jak chce, ile razy chce i gdzie chce...
- niska produktywność przemysłu krajowego (a jest koszmarnie niska, skoro trzeba ją na gwałt ratować osłabianiem PLN)
- pozrywane łańcuchy dostaw (hello, nadal nakładamy idiotyczne sankcje na Rosję, przez które bardziej cierpimy my niż oni)
a pod jednym względem nawet jest nieporównywalnie gorzej niż wtedy
demografia...
Za 10 lat będzie nas Polaków zagranica wykupywać za ułamek wartości i mało kto z tubylców skojarzy, że to duet Tusk&Kaczyński przez dwie dekady przygotowali Polskę pod tę katastrofę.
Właściwie, Polskę finansowo mogłoby uratować tylko ściągnięcie reparacji wojennych od Niemców, ale to jest nierealne, bo PO tego w życiu nie zrobi, a PiS chce tylko o tym gadać, ale nie faktycznie do tego doprowadzić. Gdyby chcieli, to by to zrobili tak: telefon do Tel Awiwu z propozycją "chcecie od nas kilkaset miliardów $ za mienie bezspadkowe, a nam kasę wiszą Niemcy. Pomóżcie ściągnąć z nich te 6 bln $, to zapłacimy za to mienie. A nadwyżką ponad 6 bln $ podzielimy się po połowie."
Ostatnio modyfikowany: 2023-09-07 16:32
Zgr
Tylko tym sposobem przyznamy się do winy a to będzie skutkowało że będą ciągnąć od nas do końca świata, pejsy od lat zrzucają winę na nas ze szwaba bo tam kasy już nie dostaną.
WhiteDragon
Zgr
janwar
Amerykańska stacja CNN opisuje zdarzenie, jakie miało mieć miejsce w 2022 roku. Jak wynika z ustaleń dziennikarzy, Elon Musk - miliarder i właściciel firmy SpaceX - miał wydać rozkaz wyłączenia sieci satelitów Starlink, by udaremnić atak ukraińskich dronów na okręty Rosji. Według doniesień Musk miał przestraszyć się możliwej "atomowej odpowiedzi" ze strony Kremla.
https://wydarzenia.interia.pl/raport-ukraina-rosja/news-musk-mial-wydac-rozkaz-media-obawial-sie-ataku-na-okrety-ros,nId,7011440
Frederick
Lord Paul Walker
As a fraternal organization, Illuminati unites men of good character who, though of different religious, ethnic or social backgrounds, share a belief in the brotherhood of mankind. Email:Illuminatejohn320@gmail.com