Poniżej zamieszczam dla Was darmowy webinar, który przygotowałem wraz z firmą ProWebinar. Tematów poruszyłem wiele. Na początku prezentacji starałem się wyjaśnienić, czemu zdecydowana większość inwestorów ponosi straty. Dużo uwagi poświęciłem psychologicznemu podłożu inwestowania.
Tematem, który jednak przykuł najwięcej uwagi był mój portfel inwestycyjny oraz sposób, w jaki wyszukuję niedowartościowane aktywa.
Po zakończonej prezentacji odpowiadałem na wiele pytań. Uczestników było ponad 800. Czasu zatem starczyło na nie więcej, niż 20 zagadnień.
Życzę miłego seansu.
Trader21
goral09
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Robkov
http://m.wyborcza.biz/biznes/1,106622,17503571,Bal_na_Titanicu__Gra_o_polskie_emerytury.html
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
gasch
https://www.youtube.com/watch?v=ySjKLH7ZD_M&feature=player_detailpage#t=1394
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
wieslaw
Druga ważna sprawa to edukacja,poznanie tego wszystkiego o czym mówił Trader.
Ale 90 % inwestuje na pałę lub z zasłyszanych rekomendacji,sam byłem kilka lat temu takim inwestorem,także znam to od podszewki.
Odnośnie rynku w Rosji -jest najtańszy, a zarazem ryzykownym.W Rosji nie wszystko jest tak jak powinno być.
W akcje gazpromu OGZD można inwestować poprzez np.CFD,kupując 1000 akcji po cenie 5,118 $ trzeba zapłacić 5118 $,a poprzez CFD wystarczy depozyt zabezpieczający w wysokości 1280$.
Akcje te można również nabyć poprzez RTF RSX,i tu na zakup 1000 udziałów x 17,69$=17,690$,wystarczy depozyt zabezpieczający w wysokości 2654$./ceny z 03-03-2015 godz.16,20-16,30
To tak odnośnie tych akcji i tego rynku przedstawionych w prowebinaze Tradera.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
wieslaw
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
gruby
"Również off-top, MAX się zdenerwował na nieodpowiedzialnych frankowiczów"
Zredukowanie różnic pomiędzy dwoma głównymi nurtami amerykańskiej polityki do pojęcia "odpowiedzialności" lub też jej braku dyskwalifikuje faceta. Przypominam, że w najnowszej historii to Clinton demokrata miał zrównoważony budżet po raz ostatni a po nim przyszedł Bush, który zaczął wyrzucać pieniądze przez okno. Busha wydatki ponad stan kontynuuje demokrata Obama, co oznacza że dwie z dwóch istniejących partii rządzą USA w sposób nieodpowiedzialny, że zastosuję kryteria Mariusza Maksymiliana Kolonko. Zatem demokraci nie różnią się od republikanów.
Czyli w USA rządzi PZPR albo inny SED: Jedna monopartia ludzi nieodpowiedzialnych, wydających więcej niż zarobili, dla niepoznaki uporządkowana w dwie frakcje o różnych nazwach. Tak to jest, jak się najpierw mówi a potem dopiero pomyśli.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
gasch
jaki jest Max każdy wie. I tak lubię go posłuchać, bo czasem ma ciekawe spojrzenie. Nie trzeba się z nim zgadzać.
Wart posłuchania jest fragment o zarobkach w PL przed 1989r (20$/mc !!!) i początkach Kolonko w USA.
Wywód o braku odpowiedzialności biorących kredyt również jest wartościowy. Zachowujemy się trochę jak dzieci. Chcemy wszystko tu i teraz, chociaż nas na to nie stać. Zwalanie odpowiedzialności za wynikające z tego konsekwencje jedynie na "system", "PO" czy "Tuska" jest ciut infantylne.
Pozdrawiam
G
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
wieslaw
http://www.pb.pl/4024955,63924,ropa-bedzie-po-50-60-usd-przez-kilka-lat
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
wieslaw
http://globtrex.com/wiadomosci/strategia-saudyjczykow-przynosi-pierwsze-efekty-ofiary/
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
ziege20
I to jest pytanie co będzie. Czy jeszcze spadnie i czekać na ten spadek i dopiero wejść w upatrzone spółki wydobywcze czy już wchodzić bo się ustabilizowało.
Czytam i czytam i ciąge jak z Twoimi linkami. Raz tak raz tak. Mimo wszystko tu i tam piszą, że zbiorniki na ropę się zapełniają w związku z brakiem wyraxnego wzrostu zapotzebowania, a nadal wysokim wydobyciem i w końcu się pewnie zapełnią i co dalej nie wiem...
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
ziege20
http://finance.yahoo.com/news/us-running-room-store-oil-171025359.html
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
rav148
nie wiem jak ty tego sluchales, max mowi jak bylo w prl, opowiada o rzadach po, mowi tez o odpowiedzialnosci ale odnosi to do jednostki, pojedynczego czlowieka a nie rzadu amerykanskiego. nie porownuje rzadu polskiego z amerykanskim!!!
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
gruby
"Wywód o braku odpowiedzialności biorących kredyt również jest wartościowy. Zachowujemy się trochę jak dzieci. Chcemy wszystko tu i teraz, chociaż nas na to nie stać."
My to znaczy kto ?
Czyżbyś pisał i w moim imieniu ?
Kto wziął kredyt, ten ma kredyt. Ale nie wszyscy przecież wzięli kredyty i nie wszyscy żyją ponad stan i za pożyczone. Dlatego wypowiadaj się proszę tylko w swoim imieniu.
W ogóle to zabrakło mi sentencji, że kredyty hipoteczne jako kredyty konsumpcyjne są dla gospodarki szkodliwe, jak każda inna forma sztucznego pompowania popytu zresztą. Ale od Maksia za dużo wymagać nie można. I jakoś ani słowem nie skrytykował Maksio kolejnych republikańskich prezydentów i kilku zdominowanych przez republikanów kadencji hamerykańskiego parlamentu, którzy nie zastopowali szaleństwa udzielania kredytów hipotecznych dla NINJA-klientów.
Mało argumentów, dużo ognia. Myślę, że Maksia sobie odpuszczę, bo bardziej przypomina mi kaznodzieję niż dziennikarza. Za dużo komentarza, za mało faktów. Reklamowanie własnej książki jest w sumie ok, pod warunkiem że nie czyni się tego w sumie cztery czy pięć razy co pięć minut.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
ziege20
żeby nie było:
http://finance.yahoo.com/news/saudi-arabia-ups-official-oil-165636369.html
link niżej od poprzedniego. Na łeb idzie dostać.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Passerby
"W ogóle to zabrakło mi sentencji, że kredyty hipoteczne jako kredyty konsumpcyjne są dla gospodarki szkodliwe, jak każda inna forma sztucznego pompowania popytu zresztą"
Tym razem nie masz racji. Kredyty hipoteczne, czy w ogóle konsumpcyjne mogą mieć sens pod warunkiem jednak, że nie jest to sztuczne pompowanie popytu a wymiana popytu między grupami ludzi. Ktoś w wieku 25-45 lat biorący kredyt hipoteczny dostaje do konsumpcji więcej dóbr niż jest w stanie w tym okresie wytworzyć czyli dostaje od razu mieszkanie, na które powinien tak naprawdę pracować co najmniej 20 lat. Dzieje się to kosztem ograniczenia popytu kogoś innego, kto w wieku 45 lat ma już mieszkanie a zarabia znacznie więcej niż 25-latek. Co ma z tego ten 45 latek, który zamiast konsumować ogranicza swój popyt ? Może np. oszczędzać na dodatkową emeryturę. Wszystko się spina, pod warunkiem, że całkowity popyt i suma wytworzonych towarów i usług się bilansują. Kredyt oznacza, że ktoś odłożył swój popyt pomimo, że pracuje i wytwarza rozmaite dobra a ktoś inny czasowo konsumuje więcej niż wytwarza aby potem to zwrócić z nawiązką.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
zenon
Trzeba spojrzeć na to nieco szerzej. Trader jest zdania, że na dłuższą metę obecna cena jest nie do utrzymania, przede wszystkim z powodu spadającej rentowności wydobycia z łupków w USA i możliwości pęknięcia bańki kredytowej, przez co doprowadzenia do bankructwa wielu kompani wydobywczych. Uważa również, że budżety wielu państw nie domykają się przy obecnych cenach, co może doprowadzić do rozłamu wśród państw zrzeszonych w OPEK, a obecne spadki związane są z ustawką USA i Arabii Saudyjskiej w celu przyciśnięcia Moskwy.
W ostatnim czasie można zaobserwować stały wzrost ratio BERENT/WTI. Rok temu było to 1,066 dziś jest 1,21. Moim zdaniem ewidentnie świadczy to o nadprodukcji WTI. Biorąc pod uwagę wprowadzony w latach siedemdziesiątych w USA zakaz eksportu ropy, należałoby uznać na dzień dzisiejszy odmienną specyfikę ceny WTI. Cena BERENT nawet na poziomie stu dolarów nie gwarantuje, że WTI kupi jakaś rafineria w przybliżonej cenie. Związane jest to z odmiennym sposobem rafinacji do której część rafinerii nie jest przystosowana i nadpodażą na lokalnym zamkniętym rynku.
Alternatywą jest zniesienie zakazu. Moim zdaniem jest to nieuniknione. Co się wtedy stanie? Popyt się nie zwiększa. Trzeba upchnąć więcej ropy, na rynku tej samej wielkości.
Rozłam w OPEK? W jakim celu? Nigeria czy Iran nagle zmniejszy wydobycie żeby ratować Amerykańskie łupki?
Geopolityczne cele manipulacji ceną są moim zdaniem bardzo mało prawdopodobne zważywszy na straty jakie mogłoby to przynieść Amerykańskiej gospodarce i oczywistego braku skuteczności takiej polityki. Zresztą Trader brak tej skuteczności zauważa i podkreśla.
Oczywiście mogę się mylić, ale w niedalekiej przyszłości czarno widzę cenę ropy, a w trochę dalszej łupki i ich perspektywy. Choć tak naprawdę nie natrafiłem jeszcze nigdzie na wiarygodne dane kosztów wydobycia. Może z tym być różnie.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
sebo
Jaki kraj wybrać na emeryturze, żeby zamieszakać, czyli dobra opieka, niedrogi itd.
Czy posiadając IKE likwidować czy zostawiać, może za drogie są opłaty?
Mówimy co teraz a co później kiedy głowa nie ta i człowiek wymaga opieki.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
CMC
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
gasch
Zacznę od osobistego wywodu.
Ostatnio miałem sporo "wolnego" czasu. Powikłania grypy męczą mnie od ponad miesiąca, a lekarze szukają "na spokojnie", odsyłając od jednego do drugiego specjalisty. Plus jest taki, że zostałem gruntownie przebadany i poważne choroby zostały odrzucone. Pewnie nie jestem wyjątkiem, ale starałem się przez całe życie unikać lekarzy.
Teraz poczułem się trochę jak emeryt odwiedzający lekarza co kilka dni/tygodni. Poza tym kiepskie samopoczucie spowodowało, spore ograniczenie w aktywności zawodowej. A co za tym idzie wpłynęło negatywnie na nastawienie psychiczne.
Brak zajęcia to dla mnie największy koszmar. Nie wyobrażam sobie emerytury, czyli okresu, w którym zamiast pracować, wypoczywam całymi dniami, wyszukując kolejnych dolegliwości zdrowotnych. Zatruwam życie dzieciom wydzwaniając z nudów co chwilę, nadmiernie interesując się ich sprawami.
Nastawiam się na to, będę że pracował do śmierci. Oczywiście trzeba w miarę dbać o zdrowie. Warto też zainwestować w dzieci. 2-3 wychowana tak, żeby nie pozwoliła "zdechnąć" staruszkowi z głodu to świetne zabezpieczenie.
Oczywiście, co będzie za kilkadziesiąt lat nie wie nikt.
Moim zdaniem warto odłożyć też trochę w złocie. Nie ma chyba nic lepszego niż złoto na emeryturę.
Co do IKE, ZUSu itp. Właśnie rozważam zamknięcie konta inwestycyjno-ubezpieczeniowego. Po 10 latach mam tam nominalnie dokładnie tyle ile wpłaciłem !!! Ubezpieczenie na życie mam jeszcze w 2 innych miejscach, jedno chyba też zlikwiduję.
Ktoś tu już kiedyś pisał, najlepiej: ciąć koszty życia, oszczędzać i liczyć na siebie (rodzinę), nigdy na państwo i jego instytucje.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
trader21
Napisz proszę w tej sprawie jak najszybciej do Prowebinar.
@All
Czy u pozostałych osób, które uczestniczyły w poniedziałkowym webinarze także występuje ten problem?
Tak dla jasności sytuacji. Rejestrując się u mnie w systemie udostępniacie mi i tylko mi wasz adres email. Nie był on nigdy i nie będzie nigdy udostępniany stronom trzecim.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
gruby
"Tym razem nie masz racji. Kredyty hipoteczne, czy w ogóle konsumpcyjne mogą mieć sens pod warunkiem jednak, że nie jest to sztuczne pompowanie popytu a wymiana popytu między grupami ludzi. Ktoś w wieku 25-45 lat biorący kredyt hipoteczny dostaje do konsumpcji więcej dóbr niż jest w stanie w tym okresie wytworzyć czyli dostaje od razu mieszkanie, na które powinien tak naprawdę pracować co najmniej 20 lat."
Gdyby nie wszechobecny kredyt, to nieruchomości można byłoby nabyć za roczne czy też dwuletnie dochody i żaden bank nie byłby w ogóle potrzebny. Gdyby jeszcze zlikwidować sztuczną administracyjną barierę w postaci podziału ziemi na rolną i budowlaną to okazałoby się, że własny dom na własnej ziemi wcale nie jest drogi.
To politycy i bankierzy spowodowali, że ceny nieruchomości są chore: bankierzy zarabiają na kredytach a politycy są potrzebni do wydawania pozwoleń. Uwolnienie rynku nie tylko zmniejszyłoby ceny ale również wykopałoby z interesu zarówno bankierów jak i biurokratów, a do tego przecież nie wolno dopuścić. Dlatego własne cztery ściany oznaczają kredyt na 30 albo i więcej lat.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
gasch
"gasch napisał:
"Tym razem nie masz racji. Kredyty hipotecz...""
To pisał Passerby, nie ja.
Zgadzam się. Dom/mieszkanie to nie rakieta kosmiczna, to klocek z "piasku i wody". Ceny są napompowane kosmicznie.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
wieslaw
Co o tym myślicie znający ten temat?
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Czy-chinski-fixing-zlota-zastapi-londynski-3298779.html
Co do ropy ,moim zdaniem jeszcze nie czas na inwestowanie długookresowe,rosną zapasy ,a produkcja trwa.Po posiedzeniu OPEC w czerwcu będzie więcej wiadomo w jakim kierunku pójdą ceny.Jeśli polityka dotychczasowa będzie utrzymana,mamy dalszy zjazd cen,w moim przekonaniu utrzymają dotychczasowe nastawienie wydobycia bez ograniczeń,jaki to ma cel wiadomo.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
ziege20
Myślę podobnie i siedzę cicho czekając. Początkowo myślałem, że odbije, ale od jakiegos miesiąca jednak dochodze do wniosku, że może pojechać nawet w odwiedziny na poziom 30.
Jeśli na tym poziomie PGH http://www.nasdaq.com/symbol/pgh nie upadnie, albo nie będzie przejęta to to będzieniezła okazja inwestycyjna.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
wieslaw
Do tej pory spekuluję na krótko poprzez lewarowane ETF-y.
Inwestycje 1-2 dni.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
sebo
Ja wypracowałem w IKE dość spory zysk i jak bym teraz wypłacił parę tysięcy zapłacę podatku, dlatego się zastanawiam. Co do złota OK, ale na starość trzeba mieć gdzie jest trzymać i tu jest problem, wnuczki mogą szybko ogołocić. Złoto to problem przechowywania i problem sprzedaży też występuje.
Jak żyć?
Co do ropy, chcę kupić certyfikaty bo nie mam jak kupić ETF przez BM w PL
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Rysiu z Klanu
Bardzo fajna prezentacja ale gospodarz brzmi nieco amatorsko, poszedles na przyslowiowe siku a on nie wiedzial co ze soba zrobic :D
_________________________________
Takze uwazam, ze gaz bedzie duzo drozszy i rozmawialem z ludzmi z pracujacymi dla Baltic Exchange oraz Energy Institure w Londynie i teza o upadku lupkow jest bardzo malo prawdopodobne.
Wlasnie zwiekszenie produkcji oraz mozliwosci eksportowych USA poprzez dostosowanie Panamskiego do obslugi LNG carriers spowoduje, ze benchmark gazu Japonskiego spadnia a Henry Hub wzrosnie.
Kto bedzie miec racje zobaczymy, the good is obie tezy spowoduja, ze Henry Hub bedzie blizej 5 mmbtu niz 2.7
__________________________________________________________________________
Zlituj sie nad nami i pomysl nastepnym razem zanim wypowiesz publicznie slowo apple po ang
Niezaleznie od Br / Am English nie jest to [EJ PL]
Pozdrawiam
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00