Ostatni tydzień przyniósł rekordową wycenę najważniejszej na świecie kryptowaluty – Bitcoina. Wartość jednostki sięgnęła 2730 dolarów. Od tego momentu cena zdążyła już spaść, jednak poza samym szaleństwem wokół Bitcoina należy zauważyć fakt, iż rynek kryptowalut zyskuje coraz większą popularność i silnie oddziałuje na otaczającą nas rzeczywistość. Z tego powodu warto posiąść chociażby podstawową wiedzę na ten temat.
Podstawy rynku kryptowalut
- Blockchain
Najlepszym przykładem wpływu kryptowalut na rzeczywistość jest technologia, na której cały ten rynek został oparty. Nosi ona nazwę Blockchain i stanowi odpowiednik wielkiej księgi rachunkowej, z tym że w postaci cyfrowej. Technologia oparta jest na łańcuchu bloków zawierających dane dotyczące transakcji zawieranych w Internecie.
O ile do tej pory przy płatnościach konieczna była obecność trzeciej strony (bank), o tyle technologia Blockchain zmieniła w tej kwestii wszystko. Odrzucając jakiekolwiek centralne komputery czy systemy weryfikujące transakcje, Blockchain umożliwił skrócenie czasu potrzebnego do transferu środków czy danych.
A skoro technologia nie ogranicza się wyłącznie do przesyłania środków finansowych, ale umożliwia również przekazywanie danych, to szybko rośnie lista jej potencjalnych zastosowań. Bardzo często wspomina się chociażby o wykorzystaniu blockchain w instytucjach publicznych (np. rejestracja samochodów za pośrednictwem systemu opartego na blockchain). Kolejnym pomysłem jest wprowadzenie bezpośredniego obrotu akcjami z pominięciem domów maklerskich.
- Mining
Zapewne wiele osób niezaznajomionych z tematem zadaje sobie pytanie skąd pochodzą kryptowaluty. Zdecydowana większość z nich jest „wydobywana” poprzez odszyfrowywanie algorytmów kryptograficznych. Do tego typu działań potrzebny jest często wydajny sprzęt (szybki procesor oraz karty graficzne). Co ciekawe, przy obecnym wzroście zainteresowania kryptowalutami, czas oczekiwania na karty graficzne wykorzystywane do wydobywania monet wynosi 1-2 miesiące.
Podaż większości kryptowalut jest ograniczona algorytmem, dlatego im więcej osób bierze się za wydobywanie monet, tym więcej czasu potrzeba na osiągnięcie jakichkolwiek efektów.
Należy jednak zaznaczyć, że istnieją również kryptowaluty, które nie są wydobywane. W tych przypadkach od początku mamy do czynienia z określoną liczbą monet.
Szaleństwo wokół Bitcoina
Ostatni wzrost zainteresowania kryptowalutami wywołany był głównie rajdem Bitcoina, chociaż niektórzy spośród jego konkurentów zanotowali jeszcze większe wzrosty w ujęciu procentowym. Pamiętajmy, że rynek kryptowalut cechuje się zmiennością nieporównywalnie większą od tej, którą znamy chociażby z rynku akcji. Mając tą świadomość, nieco łatwiej przyjąć fakt, iż Bitcoin w ciągu tygodnia umocnił się o 50%, by w kolejnych 2 dniach stracić 35% i ponownie odbić.
Co więcej, pomimo ostatniego spadku, Bitcoin jest dziś wart o 130% więcej niż w połowie marca.
To drugi największy rajd w historii tej waluty. Z rekordowym skokiem wartości mieliśmy do czynienia w 2013 roku – wówczas po szybkim wystrzale wartość Bitcoina spadała przez wiele miesięcy.
Trudno jednoznacznie stwierdzić ile osób używa dziś Bitcoina, aby nim płacić, a ile, by spekulować. Wiele zależy od regulacji w danym kraju. Dla przykładu, w Japonii płacenie Bitcoinami staje się coraz powszechniejsze. Po drugiej stronie barykady mamy kraje, gdzie zdecydowana większość inwestuje w Bitcoina, aby lada dzień odsprzedać go po znacznie wyższej cenie.
Ze względu na popularność Bitcoina, właśnie tą walutę zaczęło wydobywać najwięcej osób. Przewaga jest po stronie tych, którzy płacą najmniejsze rachunki za energię. W efekcie, wydobywanie Bitcoinów na terenie Europy stało się nieopłacalne, a liderami zostali Chińczycy.
Inne kryptowaluty
Pomimo sporej popularności Bitcoina, jego udział w rynku kryptowalut wyraźnie spada. Wiele wskazuje na to, że sprawdzi się prognoza Tradera21, który 3 lata temu stwierdził, iż Bitcoin jest największą kryptowalutą, ale ta sytuacja w końcu ulegnie zmianie.
Zmiany widać na poniższym wykresie. Bitcoin został oznaczony kolorem pomarańczowym, Ethereum – granatowym, natomiast Ripple – niebieskim.
Źródło: Coinmarketcap.com
Udział Bitcoina w całkowitej kapitalizacji rynku spadł z 80% do 48% w ciągu niespełna trzech miesięcy. W tym czasie wartość Ethereum wzrosła 11-krotnie, natomiast Ripple – 34-krotnie! Udział tych 2 kryptowalut w rynku wzrósł odpowiednio do 20% i 14,5%.
Zarówno w przypadku Ethereum, jak i Ripple, zwiększa się powszechność ich wykorzystania. Dla przykładu, w Niemczech pojawiła się możliwość ładowania aut o napędzie elektrycznym w zamian za ETH (Ethereum).
Jeszcze ciekawszy jest przypadek Ripple, którego wykorzystanie umożliwia szybsze przeprowadzenie transakcji niż ma to miejsce np. w przypadku Bitcoina. W efekcie, kilka banków w USA zaczęło rozliczać się między sobą właśnie poprzez Ripple. Zmiana umożliwiła ograniczenie kosztów transakcji o połowę.
Wśród innych kryptowalut, zwracam uwagę na Tethera. Ma on odwzorowywać dolara, jest wykorzystywany do wyceny kryptowalut np. na największej giełdzie czyli Poloniex. Jeśli jednak kiedykolwiek zobaczycie skrót „USDT”, pamiętajcie, że nie chodzi o dolara. Wartości Tethera oraz amerykańskiej waluty są zbliżone, ale nie identyczne.
Kto zarabia na wzroście zainteresowania kryptowalutami?
Istnieje kilka grup, które obecną manię wokół kryptowalut zakończą z dużymi zyskami. W pierwszej kolejności należy wymienić producentów sprzętu komputerowego, wykorzystywanego do wydobywania kryptowalut. Należą do nich m.in. AMD czy Nvidia.
W przypadku AMD notowania są w ostatnich latach bardzo silnie skorelowane z kursem Bitcoina, co widać na poniższym wykresie.
Jako, że układy graficzne Nvidii znajdują szerokie wykorzystanie w Big Data i machine learningu, kurs tej spółki poszedł do góry znacznie silniej niż Bitcoin.
Wspomniani producenci sprzętu to nie jedyni beneficjenci obecnej sytuacji.
Obecnie osoby wydobywające monety najczęściej podłączają się do puli. Z kolei właściciel takiej popularnej puli zarabia do 3% od każdej wydobytej monety.
Nie można zapominać również o właścicielach giełd, których wpływy z prowizji od transakcji wzrosły znacząco na przestrzeni ostatnich kilku tygodni.
Główne źródła ryzyka
Podstawowym zagrożeniem dla rynku kryptowalut jest ingerencja polityków. Zdążyłem już zaznaczyć, że technologia blockchain wyprowadza nas poza dotychczasowy schemat przeprowadzania transakcji. Z pewnością taka sytuacja nie podoba się rządzącym oraz instytucjom nadzoru finansowego. Pozostaje pytanie na ile silna będzie chęć uregulowania rynku kryptowalut. Niewykluczone, że rządy poszczególnych państw będą wybierać jedną z kryptowalut, a następnie faworyzować ją na swoim terytorium, aby ostatecznie skorzystać z jej aprecjacji. Kto wie czy nie taki właśnie jest zamiar Narodowego Banku Kanady, który dołączył do projektu mającego na celu tworzenie aplikacji biznesowych korzystających z Ethereum. Kilka tygodni wcześniej ten sam bank wspomniał o konieczności wprowadzenia regulacji dotyczących Bitcoina.
Kolejnym źródłem ryzyka są ewentualne włamania na giełdy. W przeszłości na rynku kryptowalut dochodziło już do kradzieży dużych środków. Nie można wykluczyć, że pomimo coraz lepszych zabezpieczeń, uczestnicy którejś z giełd również staną się ofiarami kradzieży.
Wiele niepewności towarzyszy funkcjonowaniu rynku ICO (Initial Coin Offering), obejmującego wprowadzanie nowych projektów związanych z kryptowalutami (np. stworzenie aplikacji za której użycie będziemy płacić daną kryptowalutą). Funkcjonuje on na zasadzie zbliżonej do crowdfundingu. Obecnie nowe projekty pojawiają się co kilka dni, o ile nie codziennie. Wiele z nich zakończy się klapą. Wydaje się, że w ten sposób rynek kryptowalut przejdzie naturalną selekcję, która ostudzi obecny hurraoptymizm.
Kryptowaluty funkcjonują dzięki technologiom, które dla większości osób są kompletnie nieznane. W przypadku niektórych kryptowalut (Bitcoin, Ethereum) już niebawem może dojść do zmiany bądź rozbudowy algorytmów na których zostały one oparte. Nawet najlepiej poinformowanym osobom trudno jest dziś określić, co dla rynku będą oznaczać wspomniane zmiany.
Oczywiście źródłem ryzyka jest również obecna sytuacja – śmiało możemy określić ją mianem bańki spekulacyjnej. Tak silne wzrosty na przestrzeni kilku tygodni w dużej mierze opierały się na założeniu, że znajdzie się kolejna osoba, która odkupi daną kryptowalutę jeszcze drożej. Większości spekulantów towarzyszy strach, że do spadków dojdzie akurat w najgorszym dla nich momencie. Kiedy zatem rozpoczyna się nieco wyraźniejszy ruch w dół, natychmiast jest on pogłębiany przez tysiące spanikowanych spekulantów.
Podsumowanie
Odnosząc się do bieżącej sytuacji, spodziewamy się spadku ceny Bitcoina, podobnie jak miało to miejsce przy okazji poprzednich silnych wzrostów. Nadal zbyt duża jest przewaga spekulantów nad osobami, które wykorzystują Bitcoiny zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem. Obecna sytuacja przypomina nieco bańkę technologiczną z 2000 roku. Wówczas bańka pękła, odstraszyła inwestorów, a jednocześnie ośmieszyła wiele ówczesnych pomysłów na biznes w Internecie. Niektóre z nich dopiero po wielu latach odniosły sukces. Niewykluczone, że w przypadku kryptowalut będzie podobnie.
Jeśli jednak spojrzymy na temat kryptowalut nieco szerzej, zauważymy, że wprowadzają one swego rodzaju podział między pokoleniami. Oczywiście jest to częściowe uogólnienie, jednak to przede wszystkim młode pokolenie wykazuje przekonanie do kryptowalut. Z drugiej strony, większość 20- i 30-latków nigdy w swoim życiu nie doświadczyła wojny czy spowodowanych nią przerw w dostawach energii, od której rynek kryptowalut jest uzależniony. Stąd biorą się różnice – wśród starszych pokoleń dominuje sceptycyzm i skłonność do inwestowania w metale czy nieruchomości (oczywiście mowa o osobach, które mają krytyczne podejście do walut bez pokrycia).
Młodzi ludzie są przekonani do inwestowania w kryptowaluty również z powodu większej skłonności do ryzyka. W przypadku kryptowalut zmienność rzędu 50% w kilka dni nie jest czymś nadzwyczajnym. To dodatkowy element, który przyciąga młodych i odstrasza starszych, gromadzących majątek na emeryturę.
Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że wpływowe grupy osób dążą do centralizacji władzy i nadzoru. Rynek kryptowalut jest dowodem na to, że kreatywniejsza część ludzkości w naturalny sposób (ucząc się i tworząc) będzie przeciwstawiać się wszelkim procesom centralizacji. Co na to globaliści? Jakiekolwiek głośne zakazy używania kryptowalut byłyby z ich strony samobójstwem. Należy raczej spodziewać się, że będą dążyć do przejęcia nowego rynku, a następnie wykorzystania go do własnych celów.
Zespół Independent Trader
Artykuł powstał we współpracy z portalem alte.capital
rbk85
qaz7
coraz smielej, do tego niemiecki ambasador we francji, niejaki macron spotyka sie z wladymirem, dodac do tego ten jesienny zapad ktory bedzie w pogotowiu, na wypadek jakby sobie twardy rdzen ue smodzielnie nie poradzil z usunieciem buta us, co zarazem jest odpowiedzial fr na plan jej rozbioru przez us/chrl(zanim wy nas, to my was)
ot taka fantastyka na spontanie mi wyszla :D
Ostatnio modyfikowany: 2017-05-30 12:12
polish_wealth
Czy przypadkiem te kopanie bitcoina (mam cumpla co był górnikiem) nie jest zwykłym Hoaxem, że wiecej wydadzą na kopary niż zarobią, pozatym tak naprawde nic sie nie wykopuje, wcale te koparki nie pomagają zawierać transakcji tylko palą prąd, a transakcje się odbywaja gdzie indziej.
2. Kiedy się bitcoina wykopie to on sie tworzy w tym systemie i dodaje do konta? czy od kogos się ulatnia na zasadzie prowizji od transakcji? Ile jest tych bitcoinów obecnie?
3. Nie to są jakieś żarty, to jest Hoax ten cały bitcoin i block chain. Twórcy bitcoina z tego co pamiętam nie da się ustalić. Skoro Block chain jest tak bezpieczny i skomplikowany to dlaczego są kradzieże? Ja poprostu myśle że was skubie właściciel. Lub jest to kolejna próba detronizacji podstawowych walut, coś na zasadzie wrzućmy to na rynek zoabczymy gdzie nas to doprowadzi, ale cała ta historia opowiastka o niesamowitych algorytmach to ściema - a system przerzuca normalne dane normalną drogą, ale dla jakieś marketingowej draki pali karty grafiszne 500 razy mocniejsze niż normalne.... co to wogóle jest za bzdura....
Co innego płacenie Bitcoinami za usługi lotnicze czy za kawe gdzieś w Japonii, jeżeli tego będzie więcej, to Bitcoin jest dobrą inwestycją na lata jak opadnie teraz oczywiście.
No Ale skąd mamy pewność czy nikt nie manipuluje tej giełdy, skoro nie podlega dobrej regulacji?
Bitcoin jest dla mnie gorszym zjawiskiem niż Pokemon, Bitcoin miał sens jak można było kupić kokainę lub karabin na SKilRoad,
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Cieszę się że tak Merkel się wypowiedziała o tym prostaku Trumpie, który sie rozpycha i przesuwa kolegów polityków, ale wolnośc to odpowiedzialność, towarzystwo wolnych Niemiec nie będzie służyło naszej Ojczyźnie raczej. Duże zmiany.. ciekawe co tam w BISie sie dzieje w tych czasach.
Ostatnio modyfikowany: 2017-05-30 12:55
Łukasz Z
kamilp
Ad. 1. Nie to nie jest hoax (mowie jako osoba widzaca koparki na zywo). Kazdy blockchain ma swoja przegladarke. Np. jedna z popularnych do ethereum http://etherscan.io/. Tutaj widzisz wszystkie tranaskcje. Ale mozesz je takze podejrzec z innych miejsc.
Ad. 2. Tak tworzone sa nowe. Ich ilosc i czestotliwosc zalezy od algorytmu danej kryptowaluty.
Ad. 3. Uogolniajac to kradzieze sa, bo ktos nie pilnowal swojego hasla. Majac twoje haslo (klucz prywatny) to mam dostep do Twojego "rachunku". Zobacz, gdybym mial klucz prywatny (haslo) do tego adresu to moglbym sobie zrobic przelew z niego do siebie http://etherscan.io/address/0x70faa28a6b8d6829a4b1e649d26ec9a2a39ba413
Ad. 4. Co do manipulacji na gieldach to owszem pewnie sa, wieksze i mniejsze. Ale jest takze bardzo duzo arbitrazu itd.
Ostatnio modyfikowany: 2017-05-30 13:05
Michał Niedźwiedzki
"czy od kogos się ulatnia na zasadzie prowizji od transakcji?"
Prowizje od transakcji są opcjonalne. Warto je dodatć, by koparki wychwyciły naszą transakcję w pierwszej kolejności i dodały do aktualnie kopanego bloku. Prowizje od transakcji trafiają do koparki.
"Ile jest tych bitcoinów obecnie?"
Ponad 16 mln. Ostatecznie będzie ich 21 mln około roku 2140.
"3. Nie to są jakieś żarty, to jest Hoax ten cały bitcoin i block chain."
To jest matematyka. Umiesz liczyć to sam sobie policz i zobacz jak działa. Tu masz whitepaper: http://bitcoin.org/bitcoin.pdf
"Twórcy bitcoina z tego co pamiętam nie da się ustalić."
Słyszałem, że Pitagoras był gejem,a ale twierdzenie Pitagorasa nie jest od tego ani lepsze ani gorsze.
"Skoro Block chain jest tak bezpieczny i skomplikowany to dlaczego są kradzieże?"
Kradzieże dotyczą kluczy prywatnych, nie samego blockchaina. Tu zawodzi przede wszystkim czynnik ludzki.
"Ja poprostu myśle że was skubie właściciel."
Właściciel czego? Formuły matematycznej???
"Lub jest to kolejna próba detronizacji podstawowych walut, coś na zasadzie wrzućmy to na rynek zoabczymy gdzie nas to doprowadzi"
Dokładnie taki był początkek bitcoina. Jakiś nerd stwierdził - zobaczmy czy się tak da. I zrobił.
"ale cała ta historia opowiastka o niesamowitych algorytmach to ściema"
Algorytmy są dość proste. Nowatorskie jest połączenie ich ze sobą w taki sposób jak pierwszy zrobił to Bitcoin. Jest to po prostu wynalazek, tak jak wynalazkiem jest np. rachunek różniczkowy.
"a system przerzuca normalne dane normalną drogą, ale dla jakieś marketingowej draki pali karty grafiszne 500 razy mocniejsze niż normalne...."
Weź sobie ściągnij źródła bitcoina albo geth-a, odpal własny testnet i przekonaj się na własnym sprzęcie.
"No Ale skąd mamy pewność czy nikt nie manipuluje tej giełdy, skoro nie podlega dobrej regulacji?"
Jak masz podejrzenie o manipulacji to idziesz sobie na inną giełdę albo handlujesz peer-to-peer. Nie ma lepszej regulacji niż wolny rynek. I matematyka.
InPay
Z perspektywy wielu lat prowadząc biznes w tej branży, jestem zaskoczony tempem zmian. Wzrosty ceny napędzają zainteresowanie potencjalnej konkurencji. Temat poruszają firmy, które wcześniej albo bagatelizowały zjawisko, bały się lub zwyczajnie nie widziały w tym własnego interesu. Zmiany widać nawet u zatwardziałych goldbugów jak Mike Maloney. Lęki związane brakiem prądu są na poziomie argumentów z 2013 roku. Praktyka pokazała, że bitcoin wręcz jest niezbędny w trudnych warunkach mimo potencjalnych represji (vide Wenezuela, Boliwia)
Faust
1. co by było, gdyby ktoś "mocny" (podglądający warstwy sieci i ruch w węzłach) nauczył się forkować połączenia komputerów w łańcuchu?
Jakie jest wtedy ryzyko stworzenia "mirrora" i przejęcia transakcji.
2. co by było, gdyby ktoś mocny nauczył się siac terror w blokchainie (np przechwytując chwilowo pakiet i zmieniając mu kilka znakow).
Czy aby nie doprowadzi tym do unieczynnienia fragmentu łańcucha (jak w blackoucie) i nie przejmie arbitrażu?
3. co będzie, gdy arbitraż zostanie 'demokratycznie' wrogo przejęty (rozproszenie i brak banku autoryzacji to kluczowa zaleta kryptowalut, ale też najlepszy sposób na sekwencyjne przejęcie). Mylę się?
kamilp
Jezeli dobrze Cie rozumiem to jest to teoretycznie mozliwe, gdyby atakujacy siec mial wiecej niz 51% mocy danej sieci. Juz byly takie przypadki w przeszlosci. Np. w 2013 http://bitcoiny.pl/atak-wiekszosciowy-51-czego-bitcoin-moze-nauczyc-sie-od-innych-kryptowalut/.
W tej chwili wykonanie takiego ataku jest praktycznie niemozliwe w przypadku wiekszosci kryptowalut ze wzgledu na moc potrzebna do wykonania takiego ataku.
Ostatnio modyfikowany: 2017-05-30 14:47
moratar
Ale po tym jak się nim trochę pobawiłem to zauważyłem że zabójcze są opłaty za przelew. Obecnie wychodzi to około 5pln za przelew, nawet jak sam przelew jest na 1pln. I czym więcej bitcoin jest warty tym więcej warty jest ten przelew.
Trader21 kiedyś powiedział że bitcoin może i byłby istotny jakby miał kapitalizacje większą - było to przy cenie za BTC ~3000pln. Dziś kapitalizacja jest 3x większa. Jeśli kapitalizacja wzrośnie jeszcze 1000 razy to opłata za przelew będzie wynosić 5000pln, i wtedy będzie kapitalizacja wystarczająco duża?. Używam pln jako odnośnik wartości a nie wyznacznik. Płacenie w takim stanie za zakupy przy użyciu BTC jest bezsensowne. 100pln za zakupy i 5000 pln za przelew? Ratunkiem jest znowu centralizacja autoryzacji blockchainu, obecnie robi ją wiele osób i dostaje za to fee - opłata za przelew. Obecnie w aplikacjach do obrotu BTC już są opcje wyboru u jakiego operatora się autoryzujemy czy to bitpay czy gdzie indzie. I koło się zamyka zdecentralizowany system z racji wysokich opłat idzie w kierunku zcentralizowanego. Czyli BTC to ślepa droga, kierunek jest ok, ale to nie bitcoin może inna kryptowaluta.
Obecnie Blockchain waży ~110GB (coś ala log transakcyjny bazy danych) w styczniu było to chyba 65GB, o operacji jest względnie mało w porównaniu do wszystkich przelewów wszystkich mieszkańców naszej planety. Jeśli wszyscy zaczęli by używać BTC dziś to do końca roku wielkość Blockchaina rośnie do 10TB a za rok jest to 40TB, kto z osób prywatnych jest w stanie w domu trzymać takie ilości danych i robić to za darmo? Raczej nikt normalny. Czyli niesteaty ale BTC to nie ucieczka od banków, ale skok w bok aby wrócić na tą samą drogę.
Ostatnio modyfikowany: 2017-05-30 14:50
Rado
bmen
Tempo zmian jest szybkie bo grube bankiery dały zielone światło dla krypto-walut. rok temu sie to rozegrało i jest implementowane.
wpisuje siet o w strategie cashless ssociety.
Dlatego wypadałoby się zaintereswoać tym tematem, bo taki trend.
Brak QR kodu itp bo ITT zajmują się analizami inwestycyjnyumi a nie edukacją-opisową.
Dobrze by było wytworzyć serie o kryptowalutach. Tylko nie powierzchwonie info a taką dośc głęboką wiedza edukacyjno -pragramtyczną.
Jak by ktoś się podjął, może wspolnymi siłami wytworzyc serie wpisów o krrypto, blockchainie BTC to wszystcy by skorzystali.
Ktoś chętny podejąc się takiej inicjatywy?
rbk85
pożycz od kolegi i sprzedaj :)
moratar
w BTC nic nie ukryjesz. FBI po BTC rozwaliło duze grupy na dark-necie :)
to złudzene że BTC jest do ukrywania. w US zmontowali poważne narzędzia do śledenia BTC i wiedzą co robia. Linka u mnie masz.
@enemy
czy będzei wielki to się okaże.
istnieje coś od Turca co się nazywa bitgold, a nawet Schiff ma gold backed bank accounts.
Ostatnio modyfikowany: 2017-05-30 14:55
Enemy
To bedzie wielkie.
kamilp
Tak Bitcoin nie jest anonimowy, ale sa juz waluty, ktore daja duzo lepsza anonimowosc (np. zcash https://z.cash/ albo monero).
Endrjoo
Kiedy wrzucisz nagranie z fxcuffs?
jurbohun
jurbohun
Nie puli tylko pooli, czyli kopalni... :)
Vodnik
Co druga giełda pozwala szortować BTC. W Polsce mamy np. Bitmarket.pl.
Jednak nigdy nie słyszałem o kimś tak odważnym, by szortował aktywo o terndzie wzrostowym prawie od 10 lat, gdzie rajdy dają plus kilkaset % do ceny.
Powodzenia!
Vodnik
Kiedyś sugerowałem pod jednym z wpisów Tradrowi, by zainteresował się BTC zanim to odrzuci. Zostałem poważnie zbesztany przez ludzi w komentarzach.
Znam całkiem dobrze tą technologię i wiem co ona potrafi. BTC może minąć, ale kryptowaluty jako całość - nie ma mowy.
bmen
shorty się robi krótko-terminowo i juz dwie powazne zwały były więc ktoś kase zarobił. ostatnio tez -35% :)
na ludzi bym nie zważał bo duża cześć to ignoranci nie mający za bardzo pojęcia co się dzieje na świecie:)
ale tacy tez porzebni w ostatnim stadium bańki :) jak ulica rusza na zakupy to i taksiarze gadaja :)
na spotkaniu była J. Yellen i pół banków z wall street. wymowne nie?
ostatnie raport IMF o de-cashing jest tez wymowny.
to jak masz spora widze to łapałbyś się do teamu aby wytworzyć ta serie? cos jak moja o pieniądzu.
spore zapotrzebwoanie w tym temacie, stwierdzam po ilosci emial do mnie. każdy chce rozumiec czym będzie płącił w przyszłości.
Ostatnio modyfikowany: 2017-05-30 15:39
eth
- gotówka: żetony, gwarantowane przez państwo
- akcje: cząstka przedsiębiorstwa
- obligacje: dług
- surowce / sztuka: fizyczne obiekty
w przypadku bitcoina jedynym połączeniem z fizycznym światem jest wynik obliczeń zrobionych przez górnika. Jego wartość jest zerowa - ktoś zamienił czas i prąd w rozwiazanie abstrakcyjnego równania. Dla mnie bitcoin to silnie spekulacyjna gra w "gorące krzesło". Przyszłość widzę w blockchainie jako platformie wymiany danych miedzy instytucjami, bez potrzeby ustalania centralnego organu uwieżytalniającego.
kamilp
Przyszłość widzę w blockchainie jako platformie wymiany danych miedzy instytucjami, bez potrzeby ustalania centralnego organu uwieżytalniającego.
To wlasnie umozliwiaja Smart Contracts w Ethereum i to juz sie dzieje, to nie jest przyszlosc.
Zobacz np. tutaj, zjedz na dol i zobacz jakie firmy nad tym pracuja: https://entethalliance.org/
Vodnik
Szortujesz krótkoterminowo, ale nie aktywo, które może mieć +20% w dzień czy +100% w miesiąc. Kiedyś próbowałem szortować w skali jednego dnia, do dziś żałuję.
Z zawodu programista (branża fintech), zainteresowania ekonomia. Chyba przez to BTC tak bardzo wpadł mi w oko - idealne połączenie :) Jestem osobą techniczną, mogę więc wesprzeć wiedzą z zakresu co i jak działa. Od tego czym jest transakcja, blok, blockchain czy kopanie, przez obecnie wdrażane rozwiązania jak SegWit czy Ligthing Network, aż po kwestię tego czego jeszcze sieci potrzeba.
Temat jest ogromny. Każda jego część jest bardzo ciekawa :)
Łukasz Z
supermario
W trudnych warunkach niezbędny? Spróbuj zapłacić chłopu bitcoinem za ziemniaki.W sytuacjach kryzysowych będziesz zdany na chłopa
i robotnika , a oni o czymś takim nie słyszeli.
@ moratar
Podobnie jest z diamentami.
@ ŁukaszZ
Maszyna parowa dawała ludziom konkretne korzyści materialne i nie tworzyła baniek.Zastanawiam się czy ktoś przyjmuje zapłatę w bitcoinie szczególnie w okresie bańki , no chyba jakiś szaleniec.
Moja dygresja na zakończenie , że nawet Trader w wizualizacji bitcoina posługuje się złotymi krążkami.Takie najlepiej działają na wyobraznię od czegoś co nie widać.
3r3
W mojej ocenie silk road to przede wszystkim szlak militarny - służący do wyrąbania sobie dostawami broni i mięsa miejsca w heartlandzie. Towary to dodatkowy detal.
Odnoszę się do praktyki transsybu. Oczywiście jest to istotne gospodarczo ale militarnie wielokrotnie bardziej. Tym idzie projekcja siły. Dlatego militarne blokowanie szlaku to mrzonka.
@qaz7
"ot taka fantastyka na spontanie mi wyszla :D "
Też uważam że zmienność na mapie nie sprzyja mieszkaniu w Polsce.
@Rado
"W pół roku przybyło ich tyle, że dobijamy do ~1000. Bez regulacji może ich powstać tysiące. "
A weksle możesz mieć od siedmiu miliardów wystawców, przeszkadza Ci to?
stefik
"W trudnych warunkach niezbędny? Spróbuj zapłacić chłopu bitcoinem za ziemniaki.W sytuacjach kryzysowych będziesz zdany na chłopa
i robotnika , a oni o czymś takim nie słyszeli."
Hm... Byłem jakiś czas temu na wsi, ale takiej zabitej dechami, w chałupie takiej z początku/pierwszej połowy ubiegłego wieku, i mieszkańcy również z taką mentalnością.
Ale wiesz co... telefon komórkowy to każdy tam już ma. I nie chodzi mi o to, że może służyć też jako kasa do bitcoinów, ale o to, że pewne technologie po prostu się pojawiają wszędzie. Rynek (potrzeb) wymusza. Jak się temu chłopu 10 razy różny klient zapyta czy w krypto może zapłacić, to tego 10. przytrzyma na dłużej i każe sobie wytłumaczyć jak z tym działać (dając worek ziemniaków gratis).
Zresztą... na targu masz już "baby" co z czytnikami kart przyjmują płatności. Jedna kupiła i miała więcej klientów to i pozostałe nie chciały mieć gorzej.
Ostatnio modyfikowany: 2017-05-30 20:23
Krzysiek3
"W mojej ocenie silk road to przede wszystkim szlak militarny - służący do wyrąbania sobie dostawami broni i mięsa miejsca w heartlandzie. Towary to dodatkowy detal."
Kluczowa uwaga! Ale sam też kiedyś napisałeś o trudnościach/kosztach utrzymania takiego szlaku (ochrona) twierdząc, że "to nie Ameryka, tylko Azja - i o wiele poważniejsi indianie tu grasują".
3r3
Ano poważni są Indianie, więc trzeba będzie setki milionów ludzi uzbroić i zasypać przepaść dzielącą Chiny od dominacji na lądzie.
Oni mogą setki milionów mężczyzn wystawić. A jak nie będą dla nich mieli pacy w fabrykach to co to szkodzi zatrudnić ich w innym charakterze?
Nie wiem czy ktokolwiek ma podobną piramidę z tak samo skrzywioną proporcją chłopcy/dziewczynki.
A jak się kilkaset milionów wymieni na wpływy i terytorium, urządzi na takim wyniku nowy koncert nowych mocarstw to będzie można zdmuchnąć kurz z fabryk i znowu zrobić naście procent wzrostu rocznie.
Zastanawiało Cię że pl organizuje obronę terytorialną z takim rozmachem?
Rok przed WW2 też zaczęto dmuchać i chuchać na OT. Ciekawe ile tym razem czasu zostało.
Ja nie wiem czy w Europie desygnat pojęciowy 300 mln umundurowanego chłopa na raz jest w jakikolwiek sposób wyobrażalny. To ponad 600 grup armii po 3 dywizje piechoty, brygada czołgów, artylerii i obrony powietrznej.
Do tego potrzeba niewyobrażalnej ilości stali.
Ale to akurat mają.
Tyle mundurów to się nawet niukami nie rozgoni.
Ostatnio modyfikowany: 2017-05-30 21:09
Faust
Za duży nacisk kładziecie na niuki Generale :-)
Ta wojenka to będą głównie B i C. Może wiesz, może nie, ale R&D pracuje nad tym pełną parą od 45r i ma niesamowite osiągnięcia, zarówno w dystrybucji, jak kontroli czasu działania.
Niuki to ostateczna ostateczność. Jeśli już to wodór, bo relatywnie mało skażenia robi i mozna wysoko odpalać, by dobrze ciśnieniem przykryć grunt.
Ja proponuję taki schemat: Korea popełni "nietakt" i lotniskowce odpowiedzą; w międzyczasie Syria i Ukraina się zaogni. Chiny ruszą; jak już ruszą to przy okazji na Syberię. Niemcy zaatakują od zachodu. PL dołączy. Rosja szybko się wykrwawi; Chiny zagrożą Europie.
Potem sojusze się zmienią i USA/PL wesprze Rosję, by Chiny nie dotarły do Ukrainy.
Tak właśnie widze plan Ameryki na tę wojnę: ograć wszystkich po kolei.
Termin rozpoczęcia: po wejściu NATO do Syrii.
@kamilp / BTC
"Jezeli dobrze Cie rozumiem to jest to teoretycznie mozliwe, gdyby atakujacy siec mial wiecej niz 51% mocy danej sieci..."
Pozostaje jeszcze kwestia moich pkt 1 i 2. bo rozumiem, ze odpowiedziałeś na pkt 3. ??
Ostatnio modyfikowany: 2017-05-30 22:17
kamomomo
Ostatnio modyfikowany: 2017-05-31 09:20
Enemy
Ugościli kiedyś w jednym domu przejezdnego Chińczyka. Nakarmili, napoili, wyspać się dali. Następnego dnia żegnając się, Chińczyk podarował im flagę swojego kraju, z odręcznie napisanym tekstem. Gospodarze długo zachodzili w głowę co tam może być napisane aż udali się do znajomego ich znajomego, który uczył się języka mandaryńskiego. Ten odczytał im podziękowanie z flagi, a brzmiało ono tak:
"Żołnierzu nie zabijaj mieszkańców tego domu, ani nie rób im nic złego. W tym domu kiedyś ugoszczony został Chińczyk"
@ Faust
Takich wersji i gdybań to w Polskiej fantastyce pełno, tylko w temacie II WW. Przeczytaj "Wallenroda".
Kilka zagwozdek taktycznych
1. Jak Chińczycy mają ominąć miny jądrowe na granicy od Kazachstanu po Władywostok?
2. Czy Chińska Ludowo Wyzwoleńcza jest przygotowana na walkę w terenach Syberyjskich? Bo tam trochę błota o pewnych porach roku i treningi Himalajskie się mogą nie przydać. Ogólnie mieliby ze 3 miesiące a potem drogi robią się nieprzejezdne. A pewnej nocy nadciąga generał zima.
3. Po co mają tam wjeżdżać armią i stać się agresorem w oczach świata, jak ich tam non stop przybywa i za 50-80 lat będą tam już większością etniczną. Krasnookie Rosjanki z Władywostoku preferują nawet ciężko pracujących i mało pijących Chińskich mężów.
4. Chińczycy opierający się na "Sztuce Wojny" Su Tzu od czasów starożytnych, i mający cierpliwość w genach, mieliby zostać samotnymi agresorami w oczach świata? Toż się bardziej opłaca ładować kasę, podłączać się pod Rosyjskie konsorcja wydobywczo-przemysłowe, robić joint-ventures i dokonywać pokojowych przejęć. Firma będzie z fasady i managementu Ruska, ale każdy dyrektor będzie mieć swojego tzw. secondee Chińskiego, i to oni będą decyzyjni tak na prawdę.
5. Chińczycy wchodzą inwazją w obszary ważne dla Rosji. Nie kluczowe, ale ważne. A dla gospodarki wręcz cholernie. Pytanie - na ile w Moskwie zadrży palec na przycisku? Jakby Chińczycy weszli tylko na Kamczatkę, to bym pewno grzał tylko silniki, ale poważnie bym się zastanawiał z każdym kilometrem bliżej Moskwy.
6. A jakby Chińczycy się poruszali jakby im transsybir w parudziesięciu miejscach podziurawić i dziurawić co dzień?
7. Tom Clancy napisał książkę w której przedstawiał taki scenariusz - Chiny atakują, Rosja się broni, bohaterscy Amerykanie ratują świat.
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/154063/niedzwiedz-i-smok
Wnioski: Jakakolwiek agresja bezpośrednia na mocarstwo atomowe lub jego najważniejszych geostrategicznych sojuszników jest niebezpieczna (USA-Izrael-Arabia S). Walki trwają w strefach wpływów, macierz od czasu do czasu oberwie zbłąkanym pociskiem dla przypomnienia. Jak u Orwela w "1984".
Scenariusz Chiny vs cały świat oznacza albo ich całkowitą kapitulację, albo Chiny z sojusznikami od Lizbony po Władywostok
@ 3r3
"Ja nie wiem czy w Europie desygnat pojęciowy 300 mln umundurowanego chłopa na raz jest w jakikolwiek sposób wyobrażalny. To ponad 600 grup armii po 3 dywizje piechoty"
Dzień pierwszy - Chiny atakują Rosję
Dzień drugi - Chińska armia się poddaje do niewoli
Dzień trzeci - Rosja ogłasza bezwarunkową kapitulację
Ostatnio modyfikowany: 2017-05-30 23:05
xoni
@supermario
"W trudnych warunkach niezbędny? Spróbuj zapłacić chłopu bitcoinem za ziemniaki"
Poszukaj "Bitcoin is saving my family from starvation" o tym jak się handluje w Wenezueli.
Anyway szkoda, że trader21 nie kontynuował tematu od 2013 roku, wtedy napisał że takie zyski jak na btc już drugi raz się nie powtórzą, co prawda nie aż takie ale obecne 400krotne też robią wrażenie :). Temat aktualnie na topie ale ja właśnie wyszedłem z krypto już ;).
Faust
Odsyłasz mnie do lektor z mojej podstawowki. Zaproponuj coś z podręczników sztabowych lub choć z logistyki działań zbrojnych lub teorii gier :-)
Zagwozdki taktyczne?
ad 1) jeśli są tam takie miny, to rozbraja sie je ładunkiem ciśnieniowym (atomem), bo skoro mają wybuchnąć, to niech wybuchają.
ad 2) TAK, perfekcyjnie. W tej chwili na Syberi sa miliony chińskich żołnierzy.
(PS: mało wiesz o Chinczykach - piją więcej gorzały niż Polacy.)
ad 3) bo czasem opłaca się być agresorem.
ad 4) Kraj przyparty do muru odpowiada atakiem. Sztuką jest przyprzec go do muru (nad tym teraz pracuje USA).
ad 5) To pytanie do Kremla nie do mnie.
ad 6) A po co im ruska kolej? To nie jest 19ty wiek.
ad 7) brawo dla Clancy - i co z tego, że napisał? Ja tez mogę napisać i co z tego?
"Wnioski: Jakakolwiek agresja bezpośrednia..."
Twoje wnioski sa prawidlowe, ale nic nie wnoszą nowego. Zawsze jest niebezpiecznie i zawsze jest albo-albo. Momo to wojny były, są i bedą.
greg240
"Dlatego militarne blokowanie szlaku to mrzonka. "
Militarne tak, ale terorystyczne nie , przeciez, Stany predzej czy pozniej
jak straca hegemona, to zaczna robic to co slabsi czyli muzlumanie teraz nie majacy
szans w symetrycznej konfrontacji z usa sabotuja, a w przyszlosci usa beda sabotowac! Tanie i skuteczne!
Ostatnio modyfikowany: 2017-05-30 23:21
gasch
"@rbk85
Co druga giełda pozwala szortować BTC. W Polsce mamy np. Bitmarket.pl.
Jednak nigdy nie słyszałem o kimś tak odważnym, by szortował aktywo o terndzie wzrostowym prawie od 10 lat, gdzie rajdy dają plus kilkaset % do ceny.
Powodzenia!"
Osobiście szortuje BTC trzeci raz w ciągu półtora roku. Pierwszy raz zysk 21% w tydzień, drugi raz przyciął mnie stoploss (strata 10%). Teraz gram bez stoplossów, kupiłem po 9300 PLN, dźwignia 1,5x.
Karmie tym nutkę hazardzisty i staram się wytrenować mocne nerwy. Nic więcej.
Tulipany też długo rosły.
Z innej beczki.
Panowie co sądzicie o słowach Merkel i jakiegoś innego Szwaba. Czyżby koniec miłości USA <> Europa?
Jak oceniacie zniesienie wiz dla Ukraińców i poziom bezrobocia w PL? W Wielkopolsce jest ich podobno 300-400k, a bezrobocie w Poznaniu 1,9% w powiecie 2,1%.
Głód pracowników taki, że jedna z firm obsługujących utrzymanie ruchu jako podwykonawca w sporej fabryce w ciągu roku straciła połowę załogi.
Chłopaki co zostali jakoś dają radę, ale ile można pracować na 200% i nie chorować...
Wszędzie oferty pracy. Oczywiście jak ktoś ma 2 lewe albo skończył politologię polską czy inne zarządzanie może nie czuć się na rynku tak dobrze jak osoba "z fachem w ręku", ale nawet ona coś znajdzie.
Ostatnio modyfikowany: 2017-05-30 23:31
polish_wealth
@ Faust - ja widzę bardzo podobnie scenariusz, jeszcze wsadziłbym gdzieś napaść na Izrael przez araby już w tym formacie kalifatu, ciekawym pytaniem jest, na które zwróciłes uwage czy Chiny sie rozpędzą i po Rosji beda chciały wejsc do Europy, jak i jaka bedzie Rola USA - chyba izolacja bedzie, po rozdmuchaniu konfliktu w Korei,
Szkoda że niemcy po raz kolejny spróbują napaść na Polske jak i szkoda, że na troche kalifat u nas zagości jeżeli brać jota w jote cytować "to podanie"
Ostatnio modyfikowany: 2017-05-30 23:39
greg240
sholler
"Nie wiem czy ktokolwiek ma podobną piramidę z tak samo skrzywioną proporcją chłopcy/dziewczynki. "
Nie, żebym się czepiał ale w przedziale wiekowym 15-65 lat jest co najmniej z 10 krajów gdzie ratio mężczyzna/kobieta jest wyższe niż w Chinach. Co nie zmienia faktu, że chiński 1% to ze 13 milionów ludzi.
3r3
"Za duży nacisk kładziecie na niuki Generale :-) "
Masz jakieś widły, którymi jeden powstrzyma trzydziestu? Bo to są najlepsze proporcje jakie możemy uzyskać.
"Może wiesz, może nie, ale R&D pracuje"
Śnisz jak dział sprzedaży. Jest to co widać na ladzie, nie mamy nic pochowanego w szafie.
"Niuki to ostateczna ostateczność. Jeśli już to wodór"
Nie mamy w szafie. Jest to co widać na ladzie.
@Faust oprzytomniej - mamy starców, muzułmanów i zobowiązania emerytalne - to są nasze realia. Żołnierzy mamy w ramach starodawnego hobby i zabawy w grupy paramilitarne.
"Ja proponuję taki schemat: Korea popełni "nietakt" i lotniskowce odpowiedzą; w międzyczasie Syria i Ukraina się zaogni. Chiny ruszą; jak już ruszą to przy okazji na Syberię."
A ja Ci proponuję pomyśleć, że Chiny ruszą na Afganistan, przebiją sobie rurociąg do Iranu i zlikwidują Jankesom handel opiatami. Będzie wycie aż po Citi.
Coś się tak zawziął na Syberię?
"Niemcy zaatakują od zachodu."
Kogo? Bo na wschód od Niemiec to nie ma państw wpuszczających niemieckie armie.
Niemcy mają wszystkiego w kupie może z 80tys wojska. Dostaną 1% czyli 60 niuków i nie będą nawet mieli po co wracać do domu, a Chińczycy będą sobie mogli pohandlować z Indonezją.
@Enemy
"Scenariusz Chiny vs cały świat oznacza albo ich całkowitą kapitulację, albo Chiny z sojusznikami od Lizbony po Władywostok "
Rozmachu Wam nie brakuje.
Chiny mają swoje interesy w połączeniu z Iranem na początek. Tak na najbliższe 30 lat. Po co im jakaś Syberia i Lizbona dzisiaj?
Do Iranu lądem jest przez Afganistan. Przypadkiem Citi i Jankesi też mają tam swoje interesy.
"Dzień pierwszy - Chiny atakują Rosję"
Coś się uparł na Rosję? Co tam takiego ważnego dla Chin jest na dzień dzisiejszy?
Rosjanie sobie grzecznie wymierają, wódkę piją, narkotyki biorą, poczekać trzeba.
@greg240
"Militarne tak, ale terorystyczne nie , przeciez, Stany"
Bardzo ciężko uprawiać partyzantkę pół planety od domu.
Bardzo ciężko wspierać partyzantkę nie będąc hegemonem.
To co było możliwe dla USA w latach 70tych jest już tylko echem przeszłości.
@gasch
"Jak oceniacie zniesienie wiz dla Ukraińców i poziom bezrobocia w PL? W Wielkopolsce jest ich podobno 300-400k, a bezrobocie w Poznaniu 1,9% w powiecie 2,1%. "
A jak oceniasz kwalifikacje przyjezdnych i "naszych"?
Wiesz czemu w Polsce na paradach są niemieckie czołgi?
"Wszędzie oferty pracy."
Kładź 20kPLN netto miesięcznie na stół i wracam do kraju. Bo o takich stawkach mówimy w DURach.
Ludzie wyjeżdżają bo fabryki i przemysł utrzymają się tylko tam, gdzie nie sprzedaje się produkcji za czapkę gruszek.
@sholler
"Nie, żebym się czepiał ale w przedziale wiekowym 15-65 lat jest co najmniej z 10 krajów gdzie ratio mężczyzna/kobieta jest wyższe niż w Chinach. Co nie zmienia faktu, że chiński 1% to ze 13 milionów ludzi. "
No właśnie nominały, nie procenty. Trzeba się zastanowić jakie mieliśmy najlepsze, wojenne tempo zabijania ludzi w Europie, popatrzeć na chińskie liczby i pojąć dlaczego oni liczą działania na dekady, stulecia.
//=================
Wyrażam wielką radość za wszystkich co zarobili na BTC. Gratuluję.
Kabila
Ja osobiście trzymam się od tego jak najdalej - tylko fizyczna gotówka i metale.
Ciekawą sytuację wczoraj zaobserwowałem: do samolotu Aeroflotu lecącego ze stolicy Kirgistanu, Biszkeku do Moskwy, weszło dwóch kirgiskich pułkowników w mundurach. Na płycie lotniska Szeremietiewo w Moskwie czekał na nich rosyjski policjant. Wszyscy wzięli torby i walizy i odjechali minibusem.
hamer
http://www.engineering.com/AdvancedManufacturing/ArticleID/15000/INFOGRAPHIC-US-Manufacturing-Focus-by-State.aspx
Enemy
Toć ja się na Rosję nie uparł tylko wpisałem się przykładami w kontekst tematyczny rozmowy. Faust dowodzi że Czajniki zaatakują Syberię w przyszłym konflikcie. Ja dowodzė, że przejmą ją pokojowo zasiedlając swoimi.
Oni cierpliwi są, myślą pokoleniami, i nigdy nie zapomnieli że im carat w wojnach opiumowych granicę tam poprawił.
A to"Chiny atakują Rosję" to stary dowcip korzeniami w zSRR jeszcze.
Ostatnio modyfikowany: 2017-05-31 08:36
Faust
Żebyśmy się rozumieli, to wyjaśniam, że ja się nie upieram, nie twierdzę... tylko rozważam scenariusz. Czyli: jeśli do konfliktu dojdzie, to (moim zdaniem) taki będzie miął przebieg.
Jedyna na co się upieram, to by nie szafować niukami, bo chemia i biologia tańsza i precyzyjniejsza w oczekiwanym skutku. Emerytami się na dłuższa metę nie przejmuję, bo (ja osobiście) zakładam planowaną depopulację. A zakładam, bo nie widze innego rozwiązania.
@Afganistan - nie po to USA i NATO blokuje Pakistan, Afganistan i Syrię , żeby żółtych puszczać. Jeszcze Iran czeka na swoje "zamieszki".
@Enemy
To czy wojennie, czy pokojowo zależy jedynie od czasu jaki na to bedzie. Chodzi bardziej o fakt zajęcia, a nie o metodę.
bmen
ty nie masz problemu z BTC tylko masz problem z rozumieniem co to jest pieniadz. Zresztą nie tylko ty.
wszystko co ludzie zaakceptuja jest pieniądzem.
odecbna waluta jest cyfrowa prawie w całosci z małą ilościa fizycznej gotówki. czyli jak BTC tylko że jest legal tender.I to beż zabezpieczń przy drukarce. dodatkow zdentralizowana czyli mogą cię usczuplic kiedy chca :)
kredyt o którym piszesz to fatamorgana.
Ethereum w mojej ocenie bedzie droższe od BTC bo jest uniwersalne i bardziej rozwinięte funkcjonalnie.
Vodnik
napisz na glupi@boun.cr to cie dodam do teamu. a potem pomyslimy jak to rozpisac. bo mnóstwo materiału, jak sam, zreszta napisałeś.
a tak nawiasem to w dobrej profesji pracujesz w PL. wielce rozwojowa w PL po Brexicie.
Ostatnio modyfikowany: 2017-05-31 09:40
eth
ANUSIAK
Zarówno ja jak i kilka innych osób na tym forum wspominało o BTC, ale byliśmy ignorowani, a wręcz wyśmiewani.
Rado
bmen
a fajki sa wg ciebie pieniądzem? w wiezieniach już akceptuja, poza juz nie ? i co ty na to? zapoznaj się z definicją.
Rado
hugo80
Na to wychodzi ze wszystko może być pieniądzem
bmen
Enemy
Herbata byla, muszelki byly. I to nie w odleglych czasach a w XVII - XIX w. W wiezieniach masz fajki. A po kapitulacji wszystko co da rade wyszabrowac.
Byla jakis czas temu tu dyskusja o walutach lokalnych i wszyscy stwierdzali ze to swietny pomysl. No i to tez waluty. Jezeli taki Pcim Dolny z jakichs wzgledow zdecyduje sie placic u siebie znaczkami pocztowymi lub papierkami ze stemplem soltysa, a zlotowki beda uzywac tylko na cotygodniowym targu w Pcimiu Gornym, to znaczki stana sie pieniadzem.
Choc Mike Malloney jest tu bardzo faszystowski jesli chodzi o definicje pieniadza i waluty.
W pewnych okreslonych sytuacjach, placidlem staja sie przedmioty bedace medium wartosci, a nie ja symbolizujace.
Ibrahim Ibn Jakub opisuje ze w Czechch za czasow gdy u nas byl Mieszko I, uzywano skrawkow materialu, jako przyjeta walute wewnetrzna. Wymienialo sie je w jakichs proporcjach na srebro, ale na rynku wewnetrznym kazdy placil wlasnie tym.
W sumie tak kojarze ze chyba nawet o tym cos pisalem a moze mam napisac? Czy pisze? Cholera sie gubie juz.
Ostatnio modyfikowany: 2017-05-31 11:41
Faust
"Ibrahim..."
To są klasyczne błędy tłumaczy. Prawdopodobnie chodziło o to samo, co w Rusi Czerwonej, czyli o Krosno i Krosnali (Krasnali). Slowo krasny znaczy czerwony i bierze się z barwnika (niesłychanie cennego) pozyskiwanego na tych terenach z rodzaju czerwi. Barwiono nim sukno, konopie i len.
Prawdopodobnie slowo 'skrawki materiału' dotyczy beli materiału - rzeczywiście handlowano tym na ogromną skalę z całą Eurazją i był to środek płatniczy jak bursztyn i stal.
Ostatnio modyfikowany: 2017-05-31 12:02
Enemy
Co do bledow tlumaczy to akurat w tym fragmencie tekstu sa zgodni. Pozostaje przy swojej wersji tego placidla, aczkolwiek masz racje w temacie istnienia i handlowania belami materialu. Polecam w temacie:
1. Stanislaw Tabaczynski - Niektore sporne problemy rozwoju wymiany towarowo-pienieznej we wczesnosredniowiecznych osrodkach miejskich w Polsce.
Tutaj dokladnie przedstawia sie m.in.rozdzial pomiedzy wspomnianym przez ciebie placidlem w postaci plotna uzytkowego a nieuzytkowymi fragmentami chusteczek o ktorych wspomnialem. Sa to dwie zupelnie inne rzeczy. Bo sam ibn Jakub pisze ze "nie uzywa sie ich do niczego" a stanowia tylko fome zaplaty. Mozna by powiedziec ze to co opisales to produkt barterowy lub handlowy za ktory przyjmowalo sie inny produkt lub kruszec, a to o czym ja napisalem, to placidlo w drobnej lokalnej wymianie handlowej.
2. (red.) Andrzej Zaborski - Ibrahim ibn Jakub i Tadeusz Kowalski w szescdziesiata rocznice edycji
Tu dokladnie opisuja problemy napotkane z tlumaczeniem tekstu Ibn Jakuba z arabskiego na nasz lub na inne jezyki. M.in. ile oni sie nabiedzili z "kiratem zdawkowym/odwaznikiem merkantylnym", albo zeby ustalic ze 10 moich chusteczek bylo rownowaznikiem 1 srebrnego denara.
3. Helmold - Chronica Slavorum
O Slowianach Zachodnich pomiedzy Odra a Laba: „Ranowie monety nie maja i kupujac towary pieniedzy tez nie uzywaja, lecz cokolwiek bys chcial kupic na rynku, nabedziesz za platy plucienne. Zloto i srebro (...) obracaja na ozdoby dla zon swoich, lub tez do skarbca boga swego znosza”
Ostatnio modyfikowany: 2017-05-31 13:08
Piotr83
Z tego co się orientuję to tulipany rosły raptem kilka miesięcy, a bitcoin już kilka lat ( bitmarket24.pl/btc_pln/rynek.html - zobacz wykres, od dwóch lat cały czas, stabilnie do góry)
Myslę, że tendencja wzrostu wartości BTC będzie cały czas aktualna. Ogólnie dużo dzieje się na świecie, panuje niepokój, brexit, Trump jako prezydent, niestabilna europa, wizje 3 wojny światowej, problemy świata z islamistami itp. W takich czasach bitcoin jest bezpieczną przystanią.
Ostatnio modyfikowany: 2017-05-31 13:14
Alan Shrugged
http://www.ebay.com/itm/2017-1-oz-Make-Merica-Great-Again-MiniMintage-BU-Silver-Shield-Round-999-Fine/152059687959
dav1
Z jakiego portfela korzystacie?
Faust
Ha! czyli albo nieuważnie czytałem Ibrahima, albo umknęło mi po latach, że to była "chusteczka haftowana, co ma cztery rogi" i rzucaną nimi pod nogi wybrankom jako wykup :-) (To juz moj domysl oczywiście :-) )
Zastanawia mnie więc, która świątynia autoryzowała owe chusteczki, jak unikalnym splotem były tkane i co groziło za fałszerstwo.
dav1
Ostatnio modyfikowany: 2017-05-31 17:59
Enemy
Moze i nieczytales dokladnie - to bylo we fragmencie o Pradze.
Mysle ze szkoda twojego a przede wszystkim mojego czasu.
Podalem na tacy pewne b. dobre opracowania tematu. Twoje prawo sie ze mna nie zgadzac, a nie moj interes w tym zeby probowac cie przekonywac na sile, bo i nic z tego nie bede miec.
A na twoje pytania odpowiada bardzo dokladnie: Jacek Adamczyk, Raz jeszcze o placidlach plociennych (w:) Mazowieckie Studia Humanistyczne, Nr 1, 1999.
Ostatnio modyfikowany: 2017-05-31 15:24
moratar
Korzystam z prywatnego konta podpiętego pod aplikację electrum.
Czyli pod www.bitaddress.org generujesz sobie nr konta a potem w electrum - new wallet,Standard wallet, use private key.
A BTC kupuje na bitbay.net.
Przy tipie ~4.8pln przelew szedł jakieś 1.5h, Czyli jakbym w przyszłości w tesco płacił to przy kasie, kasjerka czekała by na potwierdzenie 1.5h :D ... masakra.
Natychmiastowe potwierdzenia są chyba tylko w DASHcoin. w BTC i Etherium ich nie ma.
Faust
Na temat płacideł (płatów, płócien) sa tylko trzy wzmianki w całej historii (Ibrahim, Helmold i Kadłubek /o Lestku/). To w sumie trzy krótkie zdania. Reszta to zwyczajne domysły identyczne z zapodanymi przeze mnie (lingwistyczne i widzimisiowe). W tych domysłach nie ma ani krzty czegokolwiek innego niż ...domysły i próby ulogicznień. Ja zrobiłem to samo i po raz wtóry nadmieniam, że przychylam się do tej tezy.
Oczywiście możesz pisać "Mysle ze szkoda twojego a przede wszystkim mojego czasu", ale wywodzenie z tego "Twoje prawo sie ze mna nie zgadzac, a nie moj interes w tym zeby probowac cie przekonywac na sile" jest dla mnie dziwaczne, bo nie zaprzeczylem Twojej wypowiedzi.
PS
tak wiec Adamczyk na żadne moje pytania nie odpowiada, bo tworzy jako i ja.
Ostatnio modyfikowany: 2017-05-31 15:46
greg240
"Bardzo ciężko uprawiać partyzantkę pół planety od domu.
Bardzo ciężko wspierać partyzantkę nie będąc hegemonem.
To co było możliwe dla USA w latach 70tych jest już tylko echem przeszłości. "
Moze i masz racje ale to co napisales dotyczy europy gesto zaludnionej, azja to inna bajka gdzie mozesz jechac wiele h zanim zobaczysz osade ludzka, geografia powoduje ,ze nie da sie tam pilnowac granic i pustkowia nie wspominajac 10k km torow do europy. Dlatego bardzo sceptycznie podchodze do jedwabnego szlaku, ale wybiegam zbytni w przyszlosc gdyz to odlegly czas wpierw musi stac sie oplacalny i zwiekszyc przepustowosc , zeby usrance pomysleli o wysadzaniu go w powietrze. Bardziej serio podchodze do wysp na morzu poludniowo chinskim, onni chca sie wybic za lancuch wysp , to samo tyczy sie tyczy proby chinczykow wyjscia na ocean indyjski przez tajlandie .
Ostatnio modyfikowany: 2017-05-31 17:00
magicer
Chcialbym podpytać w temacie zakupu złotych monet. Przyjmując, że wybiorę metalelokacyjne które poleca Trader, jak de facto można dokonać anonimowej transakcji? Terminy są 1 / 7 / 14 dni. Procedura jest taka, że płacę wcześniej, dostaję fakturę i odbieram jak dojedzie. Jak się robi żeby pominąć jakikolwiek rejestr? Nieszczególnie bym chciał widnieć że ten Pan posiada tyle złota - nie przekonuje mnie, że oni swoich rejestrów nikomu nie pokazują. Może mi ktoś powiedzieć jak kupić za gotówę niepodrobione liście? :)
@geopolityka, grubo żeście Panowie pojechali z prognozami. Pytanie jeżeli w każdym scenariuszu Polska dostaje w dupę, to czemu ciągle się PLN umacnia? Rynki raczej przewidują takie rzeczy. Chyba że to jakieś ewakuacyjne podbicie...
3r3
"Pytanie jeżeli w każdym scenariuszu Polska dostaje w dupę, to czemu ciągle się PLN umacnia? Rynki raczej przewidują takie rzeczy. Chyba że to jakieś ewakuacyjne podbicie... "
A kolega szedł kiedyś w bankruty?
I jak prospekty wyglądały? Im bliżej wodospadu tym więcej się dało obiecać za kredyty?
@glupi
"MF: wykryto karuzelę podatkową z udziałem 170 podmiotów polskich i 55 zagranicznych
⤳ policja-skarbowa+ jednak daje rade . "
Przeczytaj o co chodzi w sprawie i zmień komentarz. Przecież to jaja jakieś są. Jak policzysz ile podmiotów i ile lat to trwało to mogło zarabiać na fistaszki jak to 10 osób prowadziło. Ale obawiam się że mieli rozdmuchane koszty i rzeczywistość z ich punktu widzenia nie wyglądała tak jak zeznaje US. Nie żebym się zaraz wypowiadał w takiej sprawie jako praktyk :) Przecież krajów na "Sz" nie ma na liście :)
Ja to mam wrażenie że się ludziom wydaje, że w US to jest taki specjalny formularz wyłudzania waty, idziesz, wypełniasz, wypłacają do ręki i zaczynają krzyczeć że złodziej. Nie, zapewniam że to tak nie działa, to jest inwestycja podobna do zbudowania fabryki, konkretnie przepompowni z magistralami w kilku krajach i trzeba mieć tam lewników, księgowych, słupki, paliki, oraz powszechne "nie wiem, nie pamiętam". To ciężka robota na dwa etaty.
Flex
Chcąc kupić złoto anonimowo idziesz do sklepu stacjonarnego i kupujesz. Jeżeli poproszą o dane to przedstawiasz się : Jan Kowalski - przecież nie mają prawa legitymować a Ty nie musisz nosić dokumentu tożsamości. Jeżeli chcesz większą ilość to idziesz z dorosłymi członkami rodziny do kilku sklepów. I tyle.
Przez internet anonimowo raczej nie kupisz. W 79thelement możesz chyba płacić bitcoinami i wybrać dostawę do paczkomatu ale ja nie zaufałbym takiej formie dostawy. Anonimowość w tym przypadku też jest iluzoryczna.
Ostatnio modyfikowany: 2017-05-31 19:37
Falconario
Uwaga: Czy którykolwiek z komentujących zajmujących się na codzień Bitcoinem lub innymi kryptowalutami użył ich jak waluty? Bo jeśli nie to czy to jest waluta, czy raczej dzisiejsza cebulka tulipana (jaki czas takie tulipany). Moim zdaniem to takie właśnie tulipany - albo zarobisz krocie, albo zostaniesz z gorącym kartoflem...
Pytanie (a raczej 2 pytania): Jeśli celem koparki/kopalni jest rozwiązanie problemu matematycznego, który można rozwiązać tylko metodą prób i błędów to czy jest możliwe sprawdzenie gdzieś ile czasu/mocy zajmowało wykopanie jednego Bitcoina. Bo jeśli procesor graficzny musi podstawiać różne parametry aby uzyskać zadany wynik, to przy obecnych kilku milionach Bitcoinów musiały się zdarzyć przypadki, że rozwiązanie padło w pierwszych 100/10000000 próbach - jak często to się zdarzało (i jak to sprawdzić).
Pyt 2: Skoro jest prawie 1000 walut, to jak one działają - na tej samej zasadzie co Bitcoin, co by było bez sensu, a jeśli nie to na jakiej i kto je powołuje do życia.
Z góry dzięki za odpowiedzi!
Faust
Twoje pytanie 2 nazywa się 'złożoność obliczeniowa algorytmu numerycznego". Metoda liczenia narzuca ilość kroków, a czas rozkazu narzuca czas kopania.
Podręczniki: metody numeryczne lub kryptologia.
Eltor
Odnośnie anonimowego zakupu złota w Metalach Lokacyjnych, to ja po prostu dzwonię z pytaniem czy mają co mnie interesuje i jadę z gotówką na miejsce.
Pamięć mam słabą, więc zawsze telefonu zapominam.
A na potrzeby rejestracji, formularzy itp. to tak, jak @Flex napisał, nie mają prawa Cię legitymować, więc przedstawiasz się dowolnie. A każdy z nas nazywa się Ozjasz Goldberg. :]
Falconario
Jeśli pytanie jest infantylne, nie ma co zaśmiecać forum tłumaczeniem - poszukam i dokształcę się u źródeł (mam tu na myśli matematykę - nie forume bitcoinowe:))
magicer
@3r3 hehe innej odpowiedzi się nie spodziewałem od Ciebie ;) Trzeba by było sprawdzić, czy Grecje/Włochy/Hiszp też tak kupowali dopóki się nie okazał zonk.
Co to za dile mają Chiny z Iranem? Olej?
Swoją drogą czytam Machiavelliego ostatnio i normalnie jakbym Ciebie czytał ;D Już wiem czemu w szkole mówią że to niemoralne złe i w ogóle - tak na wypadek żeby nikt nie spojrzał do środka. Mądrze rzeczy.
Ostatnio modyfikowany: 2017-05-31 20:24
Faust
W żadnym wypadku nie jest infantylne. To poprawne pytanie.
Odpowiedź jest jednak trudno zrozumiała dla nienumeryka: po prostu jest określona pula BTC, której złożoność kopania rośnie. Tak zbudowano algorytm, że wzrasta złożoność obliczeniowa, zamiast maleć. Zas idea blockchain dystrybuuje obliczenia.
trochę jak z kawałem: jest tylko dziesięć rodzajów ludzi; ci, co rozumieją system dwójkowy i ci, co nie rozumieją.
Podobne problemy są w kryptologii.
niech Tak Tak znaczy
https://mc.gov.pl/projekty/od-papierowej-do-cyfrowej-polski/strumien-blockchain-i-kryptowaluty
jakoś mam dziwne przeczucie, że (jeżeli jakiś silnoręki tego nie uwali) trwają intensywne prace nad jakąś narodową hybrydą altcoina i będzie to miało powiązanie np. z czymś takim jak dowód osobisty czy prawo jazdy w smartfonie
marek1
Trudność tej "zagadki" jest automatycznie tak modyfikowana (na podstawie dotychczasowej szybkości jej rozwiązywania) aby była rozwiązywana średnio co 10 minut. Za rozwiązanie tej "zagadki" górnik/miner (kretyńska nazwa) dostaje aktualnie 25 bitcoinów. Czyli masz średnio 25bitcoinów/10minut. Parę lat temu górnik dostawał 50. Za jakiś czas będzie to chyba znowu połowa czyli 12,5.
Wpisz w google "blockchain charts" "blockchain stats". Znajdziesz przeróżne informacje.
greg240
rygar
> "Najlepszym przykładem wpływu kryptowalut na rzeczywistość jest technologia, na której cały ten rynek został oparty. Blockchain..."
powielacie bzdury propagowane przez banki kilka lat temu. Zanim sektor bankowy ustalil w jaki sposob podejsc do tematu bitcoina i jak go zaatakowac, probowano taktyki odwracania uwagi - na zasadzie 'bitcoin jest do kitu, najwazniejszy jest blockchain'. Blockchain to prymitywna, malo wydajna baza danych - nie ma w nim niczego szczegolnego. Nowa jakosc bitcoina bierze sie z kombinacji KILKU technologii, MIEDZY INNYMI blockchaina. Blockchain nie poparty dodatkowo otwartą architekturą (powszechny dostęp bez restrykcji), bez algorytmu Proof of Work zabezpieczajacego przed manipulacją, bez systemu zachet ekonomicznych - to kompletne nieporozumienie.
Obecnie nie tylko rynek krypto jest w fazie manii. Goraco jest takze na rynku IT, ktory probuje wykorzystac niewiedze decydentow i gignatyczny hype 'blochchainowy' aby opychac 'rozwiazania oparte o blockchain' za gruba kase. W 99% procentach przypadkow to zakladanie siodla na świni. Praktycznie wszystkie rozwiazania oparte o blockchain o ktorych trąbi sie na lewo i prawo mozna zrobic lepiej opierając się na dotychczasowych bazach SQL - są szybsze i lepsze.
Aby blockchain mial sens musi byc zabezpieczony dużą mocą obliczeniową. Obecnie jedynie Bitcoin posiada za soba ogromna infrastrukturę (kopalnie z tysiącami maszyn) która zapewnia bezpieczeństwo tego ledgera.
>"Wśród innych kryptowalut, zwracam uwagę na Tethera."
USDT to nie jest zadna kryptowaluta tylko token uzywany WYLACZNIE na gieldzie Poloniex do handlu.
w calym tym 'opracowaniu' zabraklo najwazniejszego - przestrogi przed setkami nowych kryptowalut ktore są zwyklymi piramidami nastawionymi na wyciagniecie od ludzi kasy. PRAWIE WSZYSTKIE kryptowaluty - w tym wiele popularnych takich jak Dash cuchna na kilometr oszustwem.
Pozytywnie mozna mowic o zaledwqie kilku: Bitcoin, Ethereum, Monero.
Ripple nie jest prawdziwą kryptowalutą, raczej narzedziem to rozliczen miedzybankowych - jest wdrazane ale 'nadrukowano' tego miliardy i wiekszosc tokenow jest kontrolowana przez emitenta.
@glupi
>"Ethereum w mojej ocenie bedzie droższe od BTC bo jest uniwersalne i bardziej rozwinięte funkcjonalnie. "
Ether ma obecnie inflacje na poziomie 20% i nieskończoną podaż. Obecna cena jest absurdalna. Dodatkowo:
- Ethereum rezygnuje z algorytmu proof of work na rzecz proof of stake, czyli cos na wzor prawa do glosu w spolce - prawo do decydowania maja ci ktorzy maja znaczace udzialy w systemie - to faktycznie "nowa jakosc"..
- Ethereum jest bardzo skomplikowane co stwarza ogromne ryzyko (skompliowany system = duza powierzchnia ataku) - ten system byl juz skutecznie atakowany i atak doprowadzil do hard-forka
- korporacyjne Ethereum Alliance to cos innego niz publicznie dostepny ether - wspoldziela technologie, ale to maja byc odddzielne blochainy/ledgery
- Ethereum jest silnie scentralizowane, a w polaczeniu z proof of stake niczym sie tak naprawde nie bedzie roznilo od obecnego systemu finansowego. Dla uzytkownika jest kompletnie obojetne czy jego dane sa zapisane w blockchainie czy w SQLu. Istota kryoptowalut jest zmiana systemu podejmowania decyzji (pozbawienie bankow komeryjnych i centralnych mozliwosci manipulowania podażą waluty), a nie protokolu komunikacyjnego. Ethereum (oraz Ripple) kompletnie sie od tego odwracają.
Jesli porownac krypto do metali szlachetnych, Bitcoin mozna uznac za zloto (deflacyjny charakter, funkcja scisle finansowa), Ethereum za srebro (wartosc jest pochodną wielosci zastosowań).
Jesli ethereum wygra konkurencje z bitcoinem to bedzie to smutne - swietny wynalazek przerobiony na kupę.
Niestety prawo Greshama/Kopernika dziala na korzysc Ethereum.
Ostatnio modyfikowany: 2017-05-31 22:19
Faust
Kolega Rygar doskonale pisze. Czytać i myśleć.
2 miechy temu pisalem Wam, kto stoi za Ethereum - to jest dziecko FEDu i jego zadaniem jest przejąć idee BTC dla konsorcjum bankowego.
btw - to nie prawo Kopernika działa dla Ethereum lecz podstęp i cel dla jakiego powstało. Eth jest koniem trojańskim.
Dlatego BTC zostanie albo zhackowane, albo zakazane i wyłączone.
PS
DB się zmiata z PL dla 2 mld dolarów. Mała kwota, więc powód musi być duży :-)
rorate
Tak btw Panowie co myślicie o tym, żeby u Tradera albo u glupiego lub u 3r3 postawić jakiś mały kramik (forma dowolna) i na nasze wewnętrzne potrzeby używać go do handlu metalami pomiędzy nami samymi? Co chwilę pojawiają się tu deklaracje chęci kupna/sprzedaży kruszców, więc myślę, że płynność by była zadowalająca. Anonimowość jesteśmy sobie w stanie wzajemnie zapewnić, wiarygodność też większa niż od Pana Czesia z nowym kontem na allegro, no i przede wszystkim brak chorych prowizji (oczywiście gospodarzowi można coś symbolicznie od każdej transakcji odpalać, albo chociaż kod QR i napiwki w BTC).
Jeśli sami sobie nie pomożemy to nikt tego nie zrobi ;)
rygar
errata - widze ze Tethera wyprowadzili juz poza Poloniexa
A propos Tethera - cos podobnego w Polsce kilka lat temu wprowdzil Alior Bank - nazywalo sie to Billon, pseudo-kryptowaluta sparowana z PLN 1:1
https://en.wikipedia.org/wiki/Billon_standard
rygar
>Dlatego BTC zostanie albo zhackowane, albo zakazane i wyłączone.
unlikely.
Japonia formalnie uznala juz Bitcoina za srodek platniczy. System zmienil nastawienie do BTC bo BTC jest relatywnie trasparentne. Jesli zabija Bitcoina - to jego miejsce zajmią kryptowaluty 2 generacji: Monero lub ZCash lub jakieś ich klony, a to byloby juz bardzo bardzo niedobrze dla systemu. W Monero nie widac co kto komu przesyla i ile. Na dodatek pracują nad wlasnym odpowiednikiem TORa, ktory ukryje nawet pierwotne IP transakcji.
Juz w 2013 roku krypto-spece z FEDu niepokolili się algorytmem Ring Signatures wykorzystywanym w Monero. Szacun sie im należy, glupi nie są.
Ostatnio modyfikowany: 2017-05-31 22:50
Faust
Wg mnie Japonia właśnie testowo hackuje BTC :-) Bo BTC najlatwiej przejąć jeśli się do niego przyłączyć. Ta transparentność plus notacja na rynku oznacza rejestrowanie transakcji i płatników w systemie bankowym i rozliczeniach skarbowych. Japonia jest najbardziej policyjnym krajem pomiedzy rozwiniętymi krajami - łatwo im pójdzie wymusić na ludności współpracę.
Co do Monero itp masz rację, ale tu raczej użyta będzie brutalna siła wobec ludzi, a nie wobec technologii. (przypominam, że jak NSA nie moglo złamać telefonii internetowej, to dało ultimatum twórcom; to samo zrobili Niemcy wobec Kasperskiego, bo wykrywał ich trojany. Nie da się po cichu to uzywamy siły w biały dzień.)
Dobranoc.
Putrapolski
rygar
trudność wydobycia zalezy od ilosci kopiących (mocy systemu). A ta bezpośrednio zależy od pozycji/wyceny rynkowej pojedynczego BTC (co się wiąże z poziomem akceptacji BTC i tempem cyrkulacji). Jesli wycena rynkowa spadnie poniżej ceny energii, to kopiących ubędzie i algorytm na bieżąco dostosowuje (obnizy) trudność wydobycia/energochlonnosc.
Zatem niczego nie mozesz przewidzieć bo to dynamiczny adaptywny system złożony. Jedyna rzecz ktorej mozna się trzymać to krzywa podaży jednostek, wszystko inne 'plywa'.
3r3
"@3r3 hehe innej odpowiedzi się nie spodziewałem od Ciebie ;) Trzeba by było sprawdzić, czy Grecje/Włochy/Hiszp też tak kupowali dopóki się nie okazał zonk. "
Właśnie dlatego program "pomocowy" wyszedł wbrew Grekom. Bo to nie oni mieli zapłacić bankom za "bankructwo".
Obligacje drożały do samego końca.
"Co to za dile mają Chiny z Iranem? Olej? "
Broń, olej, elektrownie, złoto.
@greg240
"z niecierpliwoscia czekam na choć 1 optymistyczny artykół Tadera:) atmosfea pesymizmu chyba przewija się tu od zawsze ,oraz oczekiwanie na krach systemu finansowego;p chociaz to moze bedzie ta optymistyczna wiadomosc jak wkoncu ten system runie:)"
Wtedy będziemy ze smutkiem wydawać oszczędności :)
@rorate
"Tak btw Panowie co myślicie o tym, żeby u Tradera albo u glupiego lub u 3r3 postawić jakiś mały kramik (forma dowolna)"
Jest taki plan, tylko ktoś musi zajmować się implementacją, a nas jest ilu jest, robić nie ma komu żeby to wszystko pojawiało się w takim czasie jak byście chcieli. Ludzie na chleb zarabiać muszą, a nie tylko bzdury w internecie pisać i je obsługiwać.
"Jeśli sami sobie nie pomożemy to nikt tego nie zrobi ;) "
Tak tak, dajcie mi ludzi i możemy rować kopać :)
Prowizje wynikają nie tylko z chciwości usługodawców, ale z utrzymania infrastruktury oraz obsługi odpowiedzialności. Głównie upierdliwego DOKu i serwisowania bałaganu. Miałem taki side bussines i to jest tylko koszt i obciążenie dla głównej działalności.
Oczywiście możemy zrobić gazetowe ogłoszenia - "Aaaaasprzedam gęsi", ale jak się coś tam będzie sypać - pisz na Berdyczów, jak zaczną się ogłaszać oszuści - pisz na Berdyczów, jak będzie spam - pisz na Berdyczów. A konkurencja błyskawicznie nam zapewni takie wrażenia.
@Putrapolski
" Mianowicie, jeśliby uznać że BTC zostanie do końca wydobyte, to powinno być warte nie mniej niż koszt ostatniego wydobycia. Skoro każde kolejne wydobycie staje się coraz mniej opłacalne dla górników"
Wzrosną opłaty za transfer i czasy transferów. Wydobycie następuje właśnie z opłat, więc się nie skończy póki będą transakcje. Ale wycena rośnie do nieskończoności.
Niby powinna wtedy spaść komplikacja zagadki do rozwiązania, ale te zmiany zrobią się na tyle dynamiczne (dołączanie/wygaszanie kopalń), że system stanie się niestabilny do momentu aż przez chwilę nie będzie nikogo kto utrzyma ogólnodostępną bazę danych i dojdzie do takiej serii forków, że nikomu nie będzie się już chciało odgrzebywać księgowości. System zginie w nadmiarze danych gdy czas ujednolicania bazy danych przekroczy czas wspólnej aktywności kopalń (długi czas transakcji). Plik rośnie.
rygar
"system stanie się niestabilny do momentu aż przez chwilę nie będzie nikogo kto utrzyma ogólnodostępną bazę danych "
straszny czarnowidz z Ciebie - ostatni bitcoin bedzie wydobyty za 100 czy 140 lat. Jesli tego typu proste problemy nie zostaną rozwiązane juz teraz, to bitcoin nie przezyje kolejnych 20 lat.
Rozwiązanie problemu juz jest - nazywa się 'side chains', czyli powiązane z głównym łancuchem osobne blochchainy (czasami istniejące tylko tymczasowo). Nie ma zadnego powodu aby w globalnym łancuchu zamiesczac informacje o zakupie pizzy czy t-shirta.
Oprócz tego są inne proby rozwiazania problemu - np lepsza organizacja bazy danych/danych o transakcjach skutkująca zmniejszeniem wielkości bloków.
Ostatnio modyfikowany: 2017-06-01 07:53
emk6
bmen
dla kogo jest nie opłacalne to nie opłacalne. stastystyczny kowalski robi to dla zabawy, ale zawodowo się to tez montuje, robiac specjalistyczny sprzet itp.
Mnie zastanawia jaki bedzie wplyw quant-komputerów na krypto, bo tam moce obliceniowe będa delikatni inne.
Dodatkowo:
chwile po WannaCry pojawiła się inna odmiana robaka który podobnie do pierwszego blokuje-szyfruje PC, ale zamiast żadania okupu to cos uzywa maszyny PC zakąłdnika jako koparki a zyski wysyła w nieznane.
To sie nazywa Socjalzacaja Kosztu :) Niedlugo strach będzie uzywać Windowsa :)
Dlatego jedna z sekcji naszego nadchodzącego TT jest sekcja Rozwiażań Cyfrowych, gdzie bedziemy pracowac nad zagadnieniami bezpieczeństwa w sieci, krrypto-walut i moze nawet rozwiazan dla fintechów. Obecnie montujemy ekipe która chciałaby nadzorowac takie prace. Zainteresowani proszeni o kontakt.
@rygar nie chciałbyś?
odnośnie BTC to jednym z największych problemów BTC jest przepustownośC transakcji. Bo jak sobie porównasz ile operacji Clearing robi Visa na minute to juz rozumeisz dlacego BTC będzie dla jednostek, w celu przechowywania waluty.
Przyzanm że nie znam szczegółów na nowy development, ale zakładam że jest to jakoś działane.
3r3
nie będe nic zmieniał, bo jak poprzedni dignitarze nie mieli żadnej wykrywalności karuzel , a obecni mają co chwile nową wykryta, za które będzie niedługo 25L, to raczej jest to dobra zmiana. czyli Policja-Skarbowa+.
Ostatnio modyfikowany: 2017-06-01 09:47
notoric23
"DB się zmiata z PL dla 2 mld dolarów. Mała kwota, więc powód musi być duży :-)"
nie 2 mld USD tylko PLN
Faust
Dziękuję za uwagę; ...więc to jeszcze mniej niż 'mała kwota' :-)
bratpit
Niepowtarzalny hash sobie wygenerować może każdy "za darmo" , ale zorganizować to tak by go sprzedać i stopniować trudność by pomóc w jego windowaniu ceny no to już majstersztyk.
A przy okazji co do traktowania kryptowalut jak złoto to imć Bernanke twierdził ,że dolar też jest jak złoto :)
Przy okazji prysnęły mity bezpieczeństawa, deflacyjnego charakteru, anonimowości pryśnie i mit o złocie :)
Ot deklaracje nic nie kosztują , a PR robi robotę.
Ostatnio głośno było o BTC na poprzedniej górce minęło trochę czasu teraz znów głośno . Zastanówmy się górka czy dołek :)
Ostatnio modyfikowany: 2017-06-01 12:09
marek1
"Wzrosną opłaty za transfer i czasy transferów. Wydobycie następuje właśnie z opłat, więc się nie skończy póki będą transakcje. Ale wycena rośnie do nieskończoności."
Wydobycie się skończy, jest ograniczona liczba bitcoinów do wykopana. Górnicy za jakiś czas będą zarabiać tylko na opłatach z transakcji. Teraz zarabiają z obu źródeł na raz.
Ostatnio modyfikowany: 2017-06-01 12:07
Enemy
http://www.bogaty.men/historia-pieniadza-kruszcowego-cz-iii-wieki-ciemne-europa/
Tak na odreagowanie
bratpit
To drugi największy rajd w historii tej waluty.
Małe sprostowanie :
Jeżeli juz to trzeci. Dwa poprzednie były równe procentowo , a ten by im dorównać cena musiałaby zahaczyć o 100000$ .
bmen
nie wydaje mi się zę BTC wytworzyła jedna osoba. takie insicajtywy z kasą sa zawsze pod okiem bIS i podobnych więc pewnie i tak było i tym razem.
A anonimowosć to też nie inaczej.
przezież takie NSA wszystko widzi wiec jak to niby nie ma twórcy? internet pozostawia zawwsze slad :)
BTC jak i złoto to aktywa. raz górka raz dołek. tyle że mają inną zmienność i całkowitą kapitalizacje.
100k może się pojawi jak ulica będzie miała BTC na smartfunach :) w indaich zaczał być widoczny nowy trend płatności na smartfuny po likwidacji cash, czyli rynek się szybko dostosowuje do realiów, a zapewne organizatorzy tej zabawy zapewnie uważnie obserwuja stałą czasową takich zjawisk.
Zastanawia mnie jak to może się rozegać z tymi opłatami górników za transakcje. Jak wszystko wykopią to wtedy tylko za transakcjie.
Kto będzie ustalał w przyszłości? Koszt energi i sprzętu bedzie musiał byc uwzględniony, czyli cena BTC będzie musiała być wysoka, lub górnicy pójdą w strajk i zabiją przepustowność na BTC.
@TT
Jako Team TT chcelibyśmy was zapytać o propozycje oficjalnej nazwy dla naszego Think-Thanku.
Jak by ktoś chciał się podzielić swoją sugestią to może oddać głos pod tym otwartym dla tego celu tematem dla TT.
Dziękujemy
Ostatnio modyfikowany: 2017-06-01 13:10
wodnik
bratpit
Impet maleje 2 lata potrzeba było na pokonanie trasy z 200-2300 czyli 11 razy , poprzednio 2 lata to 600 razy wiec te 100000 nie tak szybko IMO.
Co prawda BTC miał byc deflacyjny , ale technologia "printingu wirtualnego" nie jest więc wyinflacjonowały się klony i forki tegoż i tak jak BC w realu zalewaja przestrzeń wirtualną tanim BTC pod innymi szyldami . Stąd i impet spada.
Zastanawia mnie jak to może się rozegać z tymi opłatami górników za transakcje. Jak wszystko wykopią to wtedy tylko za transakcjie.
Who cares kto będzie gasił światło. Twórcy inicjatorzy zdążą już pozbyć sie wiekszości. Stopa zwrotu imponująca.
A dla nawisu papieru w realu dzisiaj to dobry "cash proxy" .W końcu gdzieś tę makulaturę trzeba utykać.
Ostatnio modyfikowany: 2017-06-01 13:30
rygar
" Zastanawia mnie jak to może się rozegać z tymi opłatami górników za transakcje. Jak wszystko wykopią to wtedy tylko za transakcjie. "
nie płacisz tak naprawde górnikom za transakcje tylko za miejsce, ktore Twoja transakcja zajmuje w blockchainie. Jesli bieżaca ilośc transakcji jest mniejsza od przepustowości sieci, to mozesz nic nie płacic, ktoś się zlituje i ta transakcję dołączy do bloku.
Stawki nabierają znaczenia gdy o ograniczoną ilość miejsca w blockchainie 'walczą' rózne transakcje - wtedy ten kto płaci więcej ma większe prawdopodobieństwo (ale nie prawo ani gwarancję) dołączenia.
https://bitcoinfees.21.co/
tutaj mozna podejrzeć jak wysokość stawki wpływa na tempo załączenia do bloku. Jest ciekawe że najwyzsze opłaty (ponad 500 satoshi za bajt) mają większy backlog niz te nieco nizsze
co do TT to nie bardzo czuję sie specjalistą aby sie udzielać w TT
Ostatnio modyfikowany: 2017-06-01 13:36
Fredd
Holenderska mania tulipanowa - za jedną cebulkę można było kupić kamienice w Amsterdamie, jak pieprznie to te bitcoiny będziecie sobie sprzedawać po 5$ jak znajdzie się frajer ofc
Enemy
Tylko kiedy to pieprznie? bo moze za 5, 10 albo za 1000 lat.
@ all
Dotychczas bylem nastawiony na kryptowaluty dosc negatywnie, bralo sie to z niezrozumienia problemu i zatwardzialowego PM-owstwa w mojej glowie. PM-em bede nadal, ale z waszych komentarzy i tego co poczytalem ostatnimi dniami, wylania mi sie obraz stopniowo rozpowszechnianego swiatowego SDR-a opartego na Ethereum.
Ethereum jako produkt fedowski bedzie wdrazane coraz bardziej i coraz bardziej i bedzie wypierac bitcoina. Sama jego nazwa swiadczy o planach - ether, mial byc substancja wypelniajaca caly wszechswiat. Tak jeszcze wierzono w poczatkach XX w.
Oczywiscie to tylko moje subiektywne przemyslenia.
Ostatnio modyfikowany: 2017-06-01 14:00
marek1
Cała ta moc obliczeniowa i te liczenie jest po to, żeby niczego w blockchaine nie można było zmienić. Opłata jest po to, że im większa tym będzie wyżej w kolejce u górnika do obróbki. Każdy nowy blok dołączany przez górnika do łańcucha bloków (blockchain) ma 1MB a ogłoszonych do wpisania do blockchaina transakcji jest dziś jakieś 100MB (zajmują 100MB) (https://blockchain.info/charts/mempool-size?timespan=all). Górnik weźmie w pierwszej kolejności do nowo generowanego bloku te transakcje które mają największą opłatę (jego zarobek).
rygar
jak wygląda proces weryfikacji na tether.io
"The process was insane to be honest. I had to:
Upload proof of residence (not older than a couple months).
Upload a selfie with me, my passport, and a custom message with date and the word "tether" + my signature it
Upload the bio-data page of my passport + enter passport number
Upload both a front and a back scan of my national ID card.
Connect my mobile phone to their 2fa security
Connect my Bank account with iban number / Swift etc.
"
a takze:
"tether has the same problems that bitfinex does. they bank in taiwan and taiwanese banking has been frozen out of international transfers. you can't put money in or take it out. this was a few weeks ago and nothing's changed since. "
https://bitcointalk.org/index.php?topic=1817594.msg18993177
nie rozumiem dlaczego Zespół IT poleca zainteresowanie się tym smieciem.
Ostatnio modyfikowany: 2017-06-01 14:02
zieloniutki
Z biegiem czasu wydobycie stanie się nieopłacalne, a koparki będą przepalały więcej prądu niż wydobędą, należałoby by przyjąć, że ta obecna infrastruktura zacznie się kurczyć, bo nikt nie będzie chciał finansować deficytowej infrastruktury. (no chyba że CENTRALNI SZAMANI:))
Jak widzisz przyszłość, skoro wiadomo, że ilość waluty do wydobycia jest ograniczona, a ceny za wydobycie spadają?
------------------------------------------------------------
a tak z innej beczki, to jest ciekawe, że w momencie gdy wydobycie jest trudniejsze (droższe) to ceny spadają, a raczej powinno być odwrotnie ...
rygar
nie tlumacz mi tu podstaw. Poza tym się mylisz - to jakie transakcje bierze górnik zalezy od jego mocy obliczeniowej.
Górnicy poruszają się w 2-wymiarowej przestrzeni, ich celem jest znalezienie hasha mniejszego od tresholda narzuconego przez sieć oraz maksymalizacja nagrody. Górnik wie, że konkurencja dysponująca szybszym sprzętem w pierwszej kolejności będzie przeglądać transakcje o wysokich opłatach, dlatego dla mniejszego misia bardziej opłacalne jest zaglądanie tam gdzie duzy od razu nie zajrzy, bo to daje mu większe prawdopodobieństwo zdobycia nagrody w konkurencji z większym i szybszym.
@zieloniutki
Przykładowa sytuacja z Chin:
partia pobudowała elektrownie, które mają połowę bloków wyłączonych bo nie są podłączone do ogólnokrajowej sieci dystrybucyjnej (bo takowej sieci nie ma). Zatem górnicy dogadują się z taką elektrownią która uruchamia blok i napędza serwerownie.
Są miejsca na świecie gdzie prąd jest za darmo albo wręcz dopłacają za jego używanie (pólnocne Chile na przykład).
Główny koszt serwerowni to koszt chłodzenia. Są miejsca na świecie gdzie chłodzienie jest za darmo. Daleka północ na przykład.
Są 'kopalnie' napędzane hydroelektrowniami oraz elektrowniami słonecznymi - po zamortyzowaniu początkowej inwestycji rzecz sama się kręci.
"Z biegiem czasu wydobycie stanie się nieopłacalne,"
nie przestanie być opłacalne tak długo, jak ludzie chcą używać bitcoina.
Jesli poziom trudności wzrośnie zbyt wysoko to mało wydajni górnicy odpadną z interesu. To powoduje spadek konkurencji oraz obniżenie wymagań/trudności. To jest tak pomyślane, aby system zawsze się opłacał (tylko niekoniecznie stale tym samym ludziom)
Ostatnio modyfikowany: 2017-06-01 14:42
zieloniutki
dwa przypadki:
1) jak piszesz powyżej, przenoszenie kopalni w "lepsze" miejsca:
- tak czy siak zyski będą się kurczyć, zatem wydaje się, że infrastruktura też się będzie kurczyć, a skoro od infrastruktury zależy "życie BTC", to kierunek jest tylko jeden, a pytania pozostają: kiedy i pod jakim kątem będzie równia.
2) gdzieś czytałem, że do 2023 będą już wydobyte wszystkie BTC (jeżeli nie to sprostuj):
- tak czy siak w końcu zostaną wszystkie wydobyte, lub do wydobycia zostanie tyle BTC, że nie będzie się opłacało po nie schylić - PYTANIE: Co w takim przypadku, kto będzie utrzymywał tą infrastrukturę (te tysiące maszyn)?
Ostatnio modyfikowany: 2017-06-01 15:03
marek1
Blockchain to jest chain, łańcuch a nie przypadkowy stos bloków które sobie każdy górnik dowolnie tworzy i usypuje na kupkę. Jeżeli pomijasz opłaty i liczysz tylko na nagrodę za stworzenie bloku ("wykopanie" aktualnie 25 bitcoinów) to nie ma znaczenia jakie transakcje do bloku wrzucisz. Ważne żebyś był pierwszy. Ten kto to zrobi rozgłasza blok, sieć go dopisuje do pozostałych jako kolejne ogniwo łańcucha i do liczenia kolejnego bloku, jako parametr wejściowy, jest brany skrót tego ostatnio wykopanego bloku. Mały górnik se może dalej kopać ale robi to już na darmo. Musi liczyć kolejny blok, z nowym skrótem wejściowym, bez znaczenia które niezapisane transakcje tam wrzuci.
Enemy
O co chodzi z tym wydobywaniem bitcoinow? Czytam o udostepnianiu mocy obliczeniowej komputera i karty graficznej, ale do czego? Jak ta moc + innych uzytkownikow + setek czy tysiecy superkomputerow dalej jest wykorzystywana? W jaki sposob wydobywa sie bitcoiny? Na podstawie komentarzy widze analogie kopalniane - wydobywa sie, moze wkrotce nie byc itd. Nie lezey to pod ziemia, jest generowane przeciez, a wiec jakie czynniki wplywaja na kreacje bitcoina. Na czym oparta jest ich ilosc?
Ktos pomoze zrozumiec?
Nie musi byc komentarz opisowy, wystarczy jakis w miare sensowny link.
rygar
zapominasz o wartości jednostki. Jesli system bitcoina będzie żył, to wartość jednostki będzie stale rosła (deflacja). Jesli nie, to nikomu nie będzie zal wyłączyć swiatła i przerzucić się na inne krypto.
przy cenie 10000pln za bitcoina oplata za transakcję rzędu 0.000001 to już coś (biorąc pod uwagę że w bloku mamy tysiące takich transakcji). Nagroda składa się z 2 komponentów - oplat i emisji. Emisja stopniowo maleje, system i cena btc dostosowuje się do tego faktu. Początkowo bitcoinem płacono za pierdoły typu pizza, dzisiaj już nikt tego nie robi - i to jest konsekwencja deflacyjnej natury btc. Rynek szuka własciwego modelu użytkowania/zastosowania dla tego narzędzia.
niektóre waluty maja stałą podaż. Np Monero ma 'tail emission', nagroda za znalezienie bloku nie moze spaść poniżej 0.3 monero za blok, co oczywiście skutkuje nieskończoną podażą. Ethereum zdaje się tez ma taki mechanizm. Teoretycznie ma to uzupełniac braki powstałe w wyniku np zagubienia portfela czy uszkodzenia komputera (czyli zapobiega nadmiernej deflacji). Czas pokaże co się sprawdzi.
rygar
ale rozumiesz prosty fakt, ze maly górnik nigdy nie znajdzie bloku (jako pierwszy) jesli będzie się brał za transakcje z dużymi opłatami? Większy misio dużo szybciej znajdzie wszystkie hashe które mozna poskładac z takich transakcji. Dla małego szansa na wygranie z dużym to zacząć w innym punkcie niz robi to duży.
@Enemy
"? Jak ta moc + innych uzytkownikow + setek czy tysiecy superkomputerow dalej jest wykorzystywana? "
nie jest - celem samym w sobie jest zabezpieczenie systemu transakcyjnego. Taka jest cena rezygnacji ze złota/srebra jako waluty obiegowej.
Ostatnio modyfikowany: 2017-06-01 15:50
marek1
Mały górnik w ogóle nic nie znajdzie. Statystycznie to niech gra w totolotka. Dla tego górnicy łączą się w spółdzielnie. W google wpisz "Bitcoin Mining Pools"
rygar
w mining pools to się bawiłem 5 lat temu, więc nie odsylaj mnie do googla.
marek1
"Dla małego szansa na wygranie z dużym to zacząć w innym punkcie niz robi to duży"
Jest tylko jeden punkt, jest to aktualny koniec ŁAŃCUCHA. Wszyscy tu MUSZĄ zacząć. Średnio co 10 minut jest dołączany kolejny blok i to on staje się punktem startowym, wspólnym dla wszystkich.
rygar
Aby stworzyć nowy blok, górnicy dobierają transakcje z tych które oczekują w mem-poolu
I teraz pytanie jaką taktykę dobierania zastosujesz, aby zmaksymalizować prawdopodobieństwo oraz wysokość wygranej. O tym mówię.
Mówiąc 'inny punkt' mam na myśli inna dystrybucję/profil dobranych transakcji (dystrybucja względem wysokosci opłaty).
Ostatnio modyfikowany: 2017-06-01 16:27
marek1
Nagrodę 25 bitcoinów masz za stworzony i zaakceptowany przez wszystkich pozostałych górników blok (czyli kolejny blok w łańcuchu)
Kompletnie niezależną wisienką jest zysk z opłat, tu lepszą nazwą jest "z napiwków", jakie użytkownicy dołączyli do transakcji. Gdybym się w to bawił, to za każdym razem wrzucałbym do bloku te transakcje, które mają największe dołączone napiwki-bo one idą do górnika który te bloki tworzy. Mam więc potencjalnie 25 plus opłaty(napiwki).
Tu nie ma taktyki, bo nie ma metody na sha256. Cokolwiek wrzucisz liczy się tak samo. Wrzucasz więc to co potencjalnie da ci najwięcej. Proste zsumowanie opłat (napiwków).
Jak skończą się nagrody, to górnik będzie zarabiał tylko na opłatach (napiwkach).
emk6
Zawodowo? W sensie łapanie frajerow ktorzy uwierza ze sie na kopaniu na GPU dorobia?
Prosze suche liczby:
AntMiner S9 14TH/s 2400$ 1300W (ASIC)
GTX 1080 30-6000MH/s 700$ ~500W (GPU)
przeciez to roznica kilka magnitud!
emk6
jesli komputery kwantowe beda dostepne i realizowaly to co sie w nich poklada - kryptowaluta bedzie najmniejszym problemem. Padnie cala kryptografia oparta na trudnosci obliczeniowej.
zieloniutki
nie bardzo rozumiem co miałeś na myśli, przecież te 2400 USD, to też jakiś wielki majątek nie jest, a już na pewno nie w sensie inwestycji ...
Ostatnio modyfikowany: 2017-06-01 18:54
Faust
Zechcesz sprecyzować? bo napisaleś "i realizowaly to co sie w nich poklada".
Masz na myśli prędkość czy niemożność podsłuchu? (bo to istotna różnica na kwestię padnięcia całej kryptografii).
Nawiasem: niemożność podsłuchu wyklucza cywilne zastosowanie tej "broni".
Faust
Godzina pracy tej zabawki to 1,3kWh zużycia energii. Rok pracy to 11 338 kWh czyli ponad 11 mega watogodzin.
Do tego min 10% na chłodzenie.
Do tego reszta stuffu, by nadążyło za kartą.
pedro
Testowałem dilera polecanego przez Tradera na Wiejskiej - kompetentna obsługa, zmierzą, zważą i pokażą jak działa linijka. Tak jak pisze #Eltor, zdecydowanie warto zadzwonić, najlepiej dzień-dwa wcześniej i zarezerwować towar.
Zniżka dla czytelników działa, nie żądali moich danych.
Dzwoniłem też do znanej firmy na Świętokrzyskiej - twierdzą że typowy bulion w ilościach detalicznych mają od ręki.
Ceny niższe niż na Wiejskiej z natychmiastową dostawą, ale żądają danych, choćby i wymyślonych.
Jednak z tą anonimowością bym nie przesadzał - w centrum miasta masz co parę metrów kamerę. Przecież nie pójdziesz w kominiarce;-)
emk6
Chodzi o to ze jedna koparka ASIC typu j/w (wedle mocy obliczeniowej) odpowiada 2000-400000 SZT (w zaleznosci od uzytego algorytmu liczenia hashy) kart GPU! To nie drobna roznica, to przepasc. A jest tylko 3 razy drozsza i duzo duzo duzo bardziej efektywna energetyczne.
@Faust
poklada sie to ze oblicza wszystie rozwiazania problemu na raz, a wiec kryptografia oparta na duzej zlozonosci obliczeniowej stanie sie bezuzyteczna.
Napisalem dosc dokladnie: kryptografia oparta o duza zlozonosc obliczeniowa a nie oparta o zasady miechaniki kwantowej.
zieloniutki
nie bardzo wiem do czego mi to piszesz? Jeżeli ktoś się decyduje na jakąś inwestycję, to chyba umie policzyć podstawowe koszty.
PS. pomijam już fakt, że te groźnie brzmiące "... czyli ponad 11 mega watogodzin" to zaledwie ok 5000 zł/rocznie ...
-----------------------------------------------
podsumowując dyskusję:
cena BTC będzie rosła, dopóki będą chciwi frajerzy wierzący w nieskończony wzrost, ... , a następnie będzie dążyć do wartości cebulki od tulipana.:)
Ostatnio modyfikowany: 2017-06-01 19:42
Faust
Widziałem, co napisałeś, ale ja znam kryptografię i nie jest prawdą, że padnie (w znaczeniu dużej złożoności obliczeniowej). Jest cała masa algorytmow, które nie boją się wydajnych procków.
Pomyślalem więc, ze się zapędziłeś i miałeś na myśli kwantowość stricte.
@zieloniutki
Napisałem, bo odniosłeś "inwestycję" do kwoty zakupu. Tymczasem nalezało wrzucić tam wszystkie koszty.
11 mega na sam procek; po zsumowaniu wyjdzie między 15-20 mega na stanowisko.
-------------
Ja oczywiście zdaję sobie sprawę, że triady, jacuza, cosanostra, ludzie duerte, itp podpinają się do trafek poza taryfą i doją elektrownie za free.
Ostatnio modyfikowany: 2017-06-01 19:54
muzzy74
co Ty cały czas z tymi 25 BTC? za pierwszym razem myślałem, że zwykła pomyłka, ale powtórzyłeś to się kilka razy; chciałbym poinformować, że od lipca ubiegłego roku block reward wynosi 12,5 BTC i to był już drugi halving w życiu bitcoina
marek1
Dzięki za poprawienie, nie trzymam ręki na pulsie BTC ;-)
zieloniutki
Nie odnosiłem żadnej inwestycji, ani do żadnych kwot zakupu, przeczytaj jeszcze raz - zastanawiałem się w czym #emk6 widzi problem, jeżeli różnica pomiędzy złomem i HI-tech wynosiła zaledwie 1700 USD, a ten Hi-tech kosztuje zaledwie 2400 ...
"11 mega na sam procek; po zsumowaniu wyjdzie między 15-20 mega na stanowisko. "
dla osoby prywatnej, to może i jest jakaś kwota (na wakacje może starczy), w przypadku biznesu to są grosze, byle warsztat ma tyle miesięcznie ...
Faust
"Nie odnosiłem żadnej inwestycji,"
a jeden wpis wyżej:
"2400 USD, to też jakiś wielki majątek nie jest, a już na pewno nie w sensie inwestycji "
Przeczytałem jeszcze raz, a potem jeszcze raz. I wychodzi, ze trace czas :-)
Trzymaj się mocno @zieloniutki :-)
Zdrowia życzę.
trumpagain
zieloniutki
to przeczytaj uważnie jeszcze raz :) z uwzględnieniem do czego się odnosiło (bez wyrywania wygodnych kawałków z kontekstu), było napisane przez #emk6:
" Prosze suche liczby:
AntMiner S9 14TH/s 2400$ 1300W (ASIC)
GTX 1080 30-6000MH/s 700$ ~500W (GPU)
przeciez to roznica kilka magnitud!"
następnie Ja dopisałem:
"nie bardzo rozumiem co miałeś na myśli, przecież te 2400 USD, to też jakiś wielki majątek nie jest, a już na pewno nie w sensie inwestycji ..."
..., a Ty mi tu zaraz zwroty z inwestycji chcesz wyliczać - kończymy :-)
emk6
wg kalkulatora:
AntMiner S9: ok pol roku
GTX 1080: od 216450 do 1082 lat, zakladajac stale difficulty level - ktore nie jest stale, caly czas rosnie. Do tego jeszcze jest halving. W praktyce trudno nawet policzyc, moze z milion lat :)
Ostatnio modyfikowany: 2017-06-02 02:21
emk6
No chyba ze juz sie nakopala i sprzedaje swoj zlom poki jeszcze cos wart.
rygar
alez oczywiście - najlepszy biznes jest na sprzedaży łopat poszukiwaczom złota
dorobić się mozna było, teraz jest to wysoce konkurencyjny biznes
Independent Trader Team
@rygar
"https://bitcointalk.org/index.php?topic=1817594.msg18993177
nie rozumiem dlaczego Zespół IT poleca zainteresowanie się tym smieciem. "
Zwracaliśmy jedynie uwagę, że specyfika, a zwłaszcza oznaczenie "USDT" mogą być mylące dla osób inwestujących w kryptowaluty.
Ostatnio modyfikowany: 2017-06-02 09:11
Flyingatom
Ranking kryptowalut
@glupi
@3r3
@Arcadio
Gdybyście mieli ochotę porozmawiać o btc któregoś wieczora po 22 i zbierzecie się w grupę, mogę wejść na skype/ts3 i porozmawiać z wami.
Btc interesuje się od 3 lat i średnio poświęciłem 4h dziennie. Jak starcza czasu to jeszcze independenttrader czytam :)
Nie ma aktualnie chyba drugiej takiej osoby co patrzy na bitcoina w sposób fundamentalny.
Co do całego rynku kryptowalut, perspektyw to polecam posłuchać Maciej Olpinski - "największa głowa w środowisku" czy Jacek Czarnecki - bardzo konkretnie od strony prawnej się wypowiada.
Ostatnio modyfikowany: 2017-06-02 13:44
bmen
Napisz na glupi@boun.cr i się zgadamy co i jak.
@Enemy
Poprosiłeś o prostą rzecz i pomimo takiej tu ilości ekspertów dostałeś środkowy palec :)
marek1
Wejdź na stronę (na przykład):
http://passwordsgenerator.net/sha256-hash-generator/
wpisz w okienku tekst:
enemy przelał 5 frankowi,1
i zmieniaj tą jedynkę po przecinku (2,3,4 i tak dalej) aż ta duża liczba na dole będzie miała minimum jedno zero na początku.
Podaj do jakiej liczby doszedłeś i jaki skrót (ta duża liczba) Tobie wyszedł.
bratpit
https://dug.net.pl/tekst/260/opis_dzialania_obecnej_wersji_protokolu_sieci_bitcoin_/
rygar
jesli znasz angielski, to jeszcze lepiej obejrzeć ten film
https://www.youtube.com/watch?v=_160oMzblY8&t=1s
to najbardziej łopatologiczne wyjaśnienie działania blockchaina jakie spotkałem. Zrobione na bardzo prostym przykładzie, więc łatwo załapać o co chodzi.
tutaj jest strona intenetowa uzyta w tym filmie, na której można sobie poklikać i pozmieniać parametry blockchaina
https://anders.com/blockchain/
Mając już podstawę działania w głowie, obejrzyj to:
https://www.youtube.com/watch?v=Lx9zgZCMqXE
pokazuje jak działa konkretnie blockchain sieci Bitcoin. Bardzo klarownie wytłumaczone.
Ostatnio modyfikowany: 2017-06-02 17:03
rygar
wracając do strategii, myślę ze jednak się mylisz ;)
otóż będąc małym górnikiem (czyli mając te 100-200 TH) składasz swoj blok z transakcji, co do których masz podejrzenie ze nie zostaną podjęte przez przez większych w najbliższych blokach. Dzięki temu masz więcej czasu (kilka/kilkanaście godzin) na znalezienie nonca dla swojego bloku przy relatywnie małym ryzyku ze któraś z transakcji zostanie uwzględniona (dołączona do blockchaina) w innym bloku (co niweczy Twoją pracę). W ten sposób zwiększasz prawdopodobieństwo swojej wygranej.
Średnia wartość opłat transakcyjnych w bloku w ostatnich miesiącach to jakies 0.12-0.15 BTC, zatem około 1% całej nagrody, mała różnica.
Oczywiście, kiedy relacja miedzy opłatami a emisją się zmieni, takie podejście straci sens
przy czym to sa rozważania teoretyczne, sam tego nie robilem. Rozumiem doskonale ze prawdopodobnieństwo znalezienia nonca rozkłada się rownomiernie bez względu na zawartośc bloku (ale jest też czas na poskładanie/weryfikację transakcji dla nowego, rozesłanie pracy po 'swoich' górnikach - co pewnie trochę trwa jesli kopalnia jest poolem). Przy tej prędkości obliczeń przewalanie danych przez publiczny internet trwa relatywnie długo, myślę ze narzut jest procentowo spory, znacznie większy niz te 1% opłat)
Ostatnio modyfikowany: 2017-06-02 17:37
marek1
Przytoczyłeś fajne filmiki ale widzę że ich nie obejrzałeś.
O godzinie 17:58 czasu polskiego najświeższy blok ma numer 469387.
Jego skrót sha256 wygląda tak: 0000000000000000012f58682757884e9148e9da659c167f74f57ce2221ababa
Przy tworzeniu kolejnego bloku który chcesz dopisać do łańcucha, musisz wziąć wyżej wymieniony hash, wrzucasz go do nowego bloku, dorzucasz koleją paczkę transakcji i liczysz skrót całości, stworzysz blok numer 469387+1.
Za dziesięć godzin na swoim "komputerku" policzysz ten blok, tylko że reszta sieci przez 10 godzin będzie już:
10 godzin razy 6 bloków na godzinę (60 minut/10minut na blok) to jest 60 bloków do przodu. Łańcuch będzie się kończył na numerze 469387 plus 60.
PONIEWAŻ sieć za obowiązujący uznaje najdłuższy łańcuch, obowiązującym łańcuchem będzie ten który składa się z 469387+60 bloków a nie łańcuch który stworzyłeś Ty czyli 469387+1blok. Twojego bloku w tym dłuższym łańcuchu nie ma i nie będzie, nagrody też. Zostanie on odrzucony i nie brany przez nikogo pod uwagę. No chyba że będziesz miał nagle wielokrotnie więcej mocy obliczeniowej niż pozostali i będziesz budował swój łańcuch dalej, aż twój stanie się dłuższy. Wtedy pstryk i twoje jest "na wierzchu".
rygar
no racja, zapomnialem o tym hashu łaczącym z poprzednim blokiem
sie bije w pierś
kapilansztrum
Tekst dla linku
Ostatnio modyfikowany: 2017-06-07 09:11
Fidesis
Dawno dawno temu z próżni samorodnie wyłonił się Bitcoin. Był pierwszy, niezwykły, opensource, obiecywał i dostarczał wolność oraz decentralizację. Dzięki temu dziś ma największą ilość developerów, programistów i zaplecza. Poza nim nie było niczego. Reszta altcoinów (innych kryptowalut) była jedynie obiektem gry spekulacyjnej. Do czasu gdy Bitcoin stał się wielki, globalny i stracił elastyczność, zdolność dostosowywania się, powstał wielki biznes, wielkie lobby minerów (kopaczy), koterie developerów, niezgodność wizji przyszłości. Ważne zmiany okazały się trudne do wprowadzenia lub wątpliwej jakości. Pojawiła się podejrzliwość co do intencji.
Tak Bitcoin stracił boskość. W tym czasie altcoiny mnożyły się, rosły, rozwijały się, dokonywała się chaotyczna selekcja sensownych i kłamliwych projektów.
I nadszedł moment, w którym kapitalizacja Bitcoin spadła poniżej 50% całego rynku. Nadszedł czas zwątpienia i nowych szans. Zaczął się czas pompowania wartości altcoinów i hedge'owania mozliwości spadku Bitcoina z pozycji nr1. Nagle Ethereum jako projekt z największą skalą i liczbą nowych innowacyjnych fizycznych zastosowań (smart kontrakty, programowalna kryptowaluta), choć niewolny i niezdecentralizowany jak Bitcoin urósł gigantycznie. Wcześniejszy rywal Bitcoina Ripple (zcentralizowany, zwany championem bankierów) również ponownie urósł w siłę (ma wiele zastosowań korporacyjnych, ale nie ma w ogóle masy zwykłych użytkowników co determinuje używalność masową, Ethereum dla odmiany to poniekąd posiada).
Nagle powstała cała masa nowych milionerów... tak jak niegdyś gdy z nicości wyłaniał się Bitcoin.
Od tej pory wszyscy zaczęli wchodzić masowo we wszystkie kryptowaluty by nie utracić szansy jak w przypadku Ethereum... i ta fala nadal płynie, a ponieważ bramą do kryptowalut jest Bitcoin rośnie i on.
Ostatecznie jednak mówi się, że Ethereum i Ripple są niepełnymi kryptowalutami, którymi można centralnie planować wprowadzając arbitralnie poprawki. W Bitcoinie musi się na to zgodzić większość użytkowników(!). Ta jego wada jest jego największą zaletą, w kwestii stabilności i gwarancji trwałości. To i spadająca z czasem inflacja czyni Bitcoin idealnym przechowalnikiem kapitału. Nawet mimo zmienności. Nie wiem jaki jest realny kurs Bitcon. Pewne jest jedno. W dłuższym terminie będzie rósł. To wsytarczy.
Dotąd większość kapitalizacji Bitcoina stanowiły zakupy Chińczyków(!). Zawirowania w Chinach były powodem najwięszych zagrożeń dla wartości Bitcoina. Ostatnio do legalnego masowaego handlu Bitcoinem dołączyła Japonia, Korea i Kanada przyczyniając się do nowej fali wzrostów na BTC. ToNie koniec. To znaczy, że w Europie i Ameryce Płn. Bitcoin nadal tkwi ogromny potencjał do wzrostu znaczenia BTC, który musi się kiedyś zmaterializować.
Nadal również wielkie zachodnei fundusze emerytalne z braku regulacji nie mogą inwestować w BTC, a to się wkrótce zmieni.
Do tego gracze na rynku złota w końcu zwrócili swoje oczy ku BTC. W końcu zauważyli, że zachowuje się jak złoto, hedge'uje momenty wzrostu ryzyka rynkowego. BTC tym samym wejdzie w portfolia wszystkich, którzy do tej pory inwestowali dla bezpieczeństwa w złoto i srebro. Bitcoin ma policzalną podaż. Kopie się go coraz mniej. Nowych złoży nie będzie... Porównanie kapitalizacji rynku złota i BTC mówi coś oczywistego... BTC jest nadal tanie jak barszcze.
Co do radykalnych spadków BTC. Wiadomo, że dzięki BTC pojawiło się nagle wielu nowych milionerów. Każdy kamień milowy czy to 500$. 1000$, 2000$, 300$, 10000$ to moment, w którym niektórzy wychodzą z częścią stanu posiadania w pieniądze fiat. Ale to też oznacza, że są zmuszeni zapłacić podatek od zyskó kapitałowych. Po spadku pojawia się ponowne odbicie. Gdy wiesz, że coś długoterminowo jest niedowartościowane czekasz kiedy tak spadnie by apakować się na nowo. Wielu kupuje BTC z każdą wypłatą, część z nich poprzez BTC inwestuje w nowe altcoiny. Większość z nich dzięki temu pomnożyła mocno swój stan posiadania i będzi to robić dalej, mimo spadków BTC, nawet gdyby trend się odwrócił, a nie odwróci się (nawet jeśli BTC stanie się nr2/nr3, nadal będzie nr1 decentralizacji i jako store of value).
Pojawiają się nowe inicjatywy - decentralizacji i odpośredniczenia rynku inwestycyjnego, bankowego, giełdowego jak Veritaseum. Technologia Blockchain i P2P pozwalają pozbyć się pośredników i instytucji, zautomatyzować transakcje i wyzerować koszty transeferu środków, inwestycji. To zmiażdzy gigantów branży. Dlatego właśnie oni zaczęli w to inwestować... Kążdy się hedge'uje obawiając się innowacji i nowych szybko mutujących i szybko zyskujących popularność masową technologii.
Powstają też kryptowaluty działające jako certyfikaty złota. Złoto pojawi się znowu w bezpiecznej wersji cyfrowej. Pojawią się zdecentralizowane waluty takie jak euro, ale bez centralnego emitenta (pracują nad tym razem kraje Karaibskie). To nowe zagrożenie dla walut fiat. To nowa jakość.
Po smart kontraktach przyjdzie pora na projekty oparte o elastyczniejsze szybkie mikrotransakcje jak HEAT, Waves i inne.
Temat szeroki. Warto obserwować. Na pewno warto nieco odłożyć (tylko nie w jeden koszyk...).