Przez jakiś czas nie poruszałem tematyki banków w Polsce. Otóż dziś chciałem rzucić światło na bezpieczeństwo polskich banków a konkretnie depozytów bankowych.
Polski system bankowy jest relatywnie młody. Od początku lat 90-tych podlegał przekształceniom oraz powolnej prywatyzacji. Przez lata system zachował tradycyjny charakter bankowości skupiając się głównie na funkcji kredytowo – depozytowej.
Zachowawcza postawa Komisji Nadzoru Finansowego nie pozwała bankom na zbyt wiele w ostatnich latach czego efektem jest dobra kondycja sektora na tle Europy. Nawet relatywnie duże zadłużenie Polaków w walutach obcych nie rzutuje negatywnie na wyniki banków. Jak zatem wygląda sytuacja sektora bankowego?
Otóż współczynnik wypłacalności (stosunek funduszy własnych do sumy aktywów) systematycznie wzrastał od roku 2008 i wynosi 15,4%. Co ważne, u zdecydowanej większość banków współczynnik ten jest powyżej 12% podczas gdy minimalny wymagany poziom to 8%.
Relacja kredytów do depozytów spadła do 105,8%. Jest to wartość w miarę bezpieczna lecz może się okazać niewystarczająca w przypadku nagłego spadku zaufania do banków na skutek powtórki sytuacji z Cypru.
Odsetek kredytów zagrożonych wzrósł do 7,7% w efekcie spowolnienia wzrostu gospodarczego. Głównym obszarem osłabienia były kredyty dla przedsiębiorców oraz kredyty mieszkaniowe.
Skoro sytuacja jest relatywnie dobra to co może pójść nie tak?
Otóż w zdecydowanej większości „polskie” banki należą do zagranicznych korporacji, z których wiele jest potwornie zalewarowanych oraz posiada znaczne ilości obligacji „krajów południa”. Właśnie ogłoszono, że Grecja będzie potrzebowała kolejnej transzy pomocy. Grecja jest małym krajem odpowiadającym za ok 3% PKB Unii Europejskiej. W podobniej kiepskiej sytuacji jest dużo większa Hiszpania, Portugalia czy Włochy. Zawieszenie spłaty zobowiązań któregokolwiek z krajów może błyskawicznie doprowadzić do problemów z płynnością i w efekcie do szybkiego bankructwa wielu banków.
Problem jest na tyle duży, że aktywa banków znacznie przerastają PKB poszczególnych krajów:
Źródło: www.marctomarcet.com
Holenderski sektor bankowy jest 4 krotnie większy od PKB Holandii. Średni współczynnik dla UE wynosi 350% podczas gdy w Polsce zaledwie 50% PKB. Wielkość sektora bankowego w wielu krajach sugeruje, że nie ma możliwości wyratowania go z pomocą państwa.
Gdy tylko pojawią się pierwsze poważne problemy większość finansowych gigantów zrobi wszystko by tylko utrzymać płynność. Oznacza to, że mogą ściągać nadwyżki ze spółek córek m.in. z polskich banków. W krótkim czasie sytuacja bezpiecznych polskich banków mogłaby się zmienić diametralnie. Poniżej przedstawiam listę największych polskich banków oraz ich głównych akcjonariuszy.
Banki których starałbym się unikać:
Analizując sytuację w poszukiwaniu bezpiecznego banku w pierwszej kolejności odrzuciłbym banki będące w posiadaniu krajów, które same toną w długach. Banki tj. Unicredit (Włochy), Santander (Hiszpania) czy BCP (Portugalia) mają ogromną ekspozycję na dług krajów, z których pochodzą. Z tytułu odpisów na owych obligacjach poniosą ogromne straty czy to przez ich przecenę na skutek wzrostu stóp procentowych czy bezpośrednie bankructwo emitenta. Dodatkowo Santander ma ogromny problem z odzyskaniem środków z kredytów udzielonych za zakup nieruchomości podczas boomu w Hiszpanii kilka lat temu. Odpadają zatem banki PEKAO, BZWBK oraz Bank Millenium jako zbyt zagrożone problemami ich właścicieli.
W drugiej turze odrzuciłbym banki w posiadaniu USA ze względu na ryzyko nagłego załamania się dolara co z kolei mogłoby pociągnąć za sobą zarówno CitiGroup jak i GE. Przeszłość pokazała już że obie firmy są pod parasolem rządu USA, który wyratował je w 2008 roku na koszt podatnika. Czasy się jednak zmieniły podobnie jak procedura ratowania banków i w mojej opinii jest to wystarczający powód aby unikać zarówno Banku Handlowego jak i BPH.
Kolejnymi bankami, w przypadku których poważnie zastanowiłbym się czy zdeponować w nich środki to ING oraz BGŻ. Przyczyną jest ogromne zalewarowanie sektora bankowego w Holandii. Co prawda Rząd Holandii już raz dokapitalizował ING ratując go przed upadkiem lecz nie posiada żadnych udziałów w banku.
Relatywnie bezpieczne banki
1. Zdecydowanie na pierwszym miejscu jeżeli chodzi o bezpieczeństwo wkładów postawiłbym Bank Gospodarstwa Krajowego. Po pierwsze właścicielem 100% udziałów jest Skarb Państwa, który w obliczu problemów z płynnością może szybko zasilić bank odpowiednimi środkami. Po drugie BGK pełni rolę banku rządu prowadząc obsługę zadłużenia zagranicznego oraz obsługuje samorządy oraz różnego rodzaju fundusze zadaniowe. Bank jest prowadzony bardzo rozsądnie i nie prowadzi żadnych działań o charakterze wysokiego ryzyka. Generalnie bank jest zbyt ważny dla rządu aby można było pozwolić na wystąpienie w nim problemów.
2. Na drugim miejscu ulokowałbym PKO BP największy polski bank z aktywami 187 mld PLN. Skarb Państwa ma w tym przypadku zaledwie 31% akcji lecz ze względów wizerunkowych jest mało prawdopodobne aby w razie problemów rząd pozwolił na upadek największego banku. Co więcej nie jest on bezpośrednio zagrożony kryzysem UE.
3. Na trzecim miejscu postawiłbym grupę BRE Bank (mBank, MultiBank). Bank ma stabilną sytuację finansową, jest rozsądnie zarządzany. Co prawda 70% akcji jest w posiadaniu niemieckiego CommerzBanku, który nie jest w najlepszej sytuacji. Niemiecki sektor bankowy ma dość dużą ekspozycję na obligacje krajów południa. Z drugiej strony niemiecki rząd posiada 25 % akcji CommerzBanku i wydaje się być mało prawdopodobne aby rząd Niemiec pozwolił na upadek giganta.
Podsumowanie:
Generalnie Polski sektor bankowy wypada bardzo dobrze na tle Europy czy USA. Przez lata banki prowadziły bardzo konserwatywną politykę koncentrując się na akcjach depozytowo-kredytowych nie spekulując na rynku derywatów. Jednakże dwie sytuacje mogą negatywnie rzutować na bezpieczeństwo banków:
- nagłe załamanie się gospodarki w skutek czego odsetek zagrożonych kredytów znacznie wzrośnie
- brak płynności w systemie bankowym w skutek czego polskie banki mogą szybko utracić status bezpiecznych banków
Aby nie kończyć pesymistycznie muszę przytoczyć przykład upadku amerykańskiego giganta AIG z przed 5 lat. AIG aby się ratować mogło wydrenować wiele spółek córek z gotówki lecz zamiast tego postanowiono w przypadku wielu mniejszych banków pozostawić je w dobrej kondycji i wystawić na sprzedaż. To, że bankrutuje właściciel całej grupy nie musi przedkładać się na upadek spółek zależnych. Często bardziej opłaca się wyprzedać wartościowe aktywa i w ten sposób uzyskać płynność niż drenować spółki córki ile się da.
Co prawda kryzys jaki nad nami wisi będzie moim zdaniem dużo bardziej destrukcyjny niż ten z 2008 roku i wiele banków upadnie. Przerodzi się to w utratę zaufania w systemie bankowym i być może w całej Europie czasowo zostaną zablokowane wypłaty aby powstrzymać ewentualną panikę. Nie byłoby to oczywiście nic nowego. Takie sytuacje mają miejsce non stop tylko w mediach się o nich nie mówi.
Osobiście bardzie cenię sobie płynność i niezależność od systemów bankowych niż 3% z lokaty lecz każdy musi myśleć i planować działania zgodnie z własnym rozsądkiem. Niemniej ryzyko problemów z depozytami w BGK oceniam poniżej 1%, a w przypadku PKO BP poniżej 2% jeżeli chodzi o najbliższe 5 lat.
Dla spekulantów zaznaczam, iż nie posiadam żadnych akcji jakiegokolwiek opisywanego przeze mnie banku.
Trader21
Anonymous
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Ale śmiało pozwoli na wydrenowanie polskich banków w których ma udziały.
No chyba że sąsiedzi pałają do nas miłością czystą...co widać z resztą od 1000 lat.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
trader21
Zapomniałem kompletnie o Aliorze :-(
@ allahakbar
Nie umieściłem go na 3 miejscu ze względu na dość małe aktywa. Niemniej 56% udział Skarbu Państwa pozwala sądzić, że jest w dość bezpiecznym bankiem.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Mam pytanie co Pan myśli na temat sytuacji finansowej Saxo Banku?
pozdrawiam
drx70018
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
trader21
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
trader21
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
trader21
Za duży lewar w centrali podobnie jak ING.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Jedyne co mnie niepokoi, to inwestowanie w srebro. Jeżeli po krachu na światowych rynkach utworzona zostanie nowa waluta oparta na złocie, srebrem nikt nie musi się specjalnie interesować. Dywersyfikacja inwestycji w tym przypadku może okazać się kluczem do sukcesu.
Pozdrawiam Trader21 i trzymam kciuki za dobry rozwój portalu.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
semperparatus
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
m_a_rek
@Trader21 coś wiesz o tej Szwajcarii i 900 tonach i o końcówce GLD? Czy to jakiś pic?
pozdrówka
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
dziękuję za odpowiedź
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
trader21
Zawartość skrytek bankowych nie wchodzi do masy upadłościowej banku. Problemem może być natomiast dostanie się do ich zawartości przez pewien czas. Gdy upada dany bank właściciel wkładów koczują pod drzwiami aby wyciągnąć co się da gdy tylko bank zostanie ponownie otwarty. Bank może być zamknięty na 2 tygodnie lub dłużej lecz jeżeli komuś to nie przeszkadza to skrytki są ok.
Odnośnie wypowiedzenia umowy przez bank. Przykład z życia wzięty. Firma z dobra historią współpracy z bankiem oraz dobrymi wynikami finansowymi kupuje nieruchomość na kredyt na przełomie 2005/2006. Zabezpieczeniem jest hipoteka, osobiste poręczenie członków zarządu oraz przechód ze stałego kontraktu. Mamy październik roku 2008. Problem płynności po Lehmanie dotyka cały sektor bankowy. Raty kredytu były spłacane zgodnie z harmonogramem, finanse spółki nie uległy pogorszeniu (wręcz odwrotnie), kredyt stanowi mniej niż 20% wartości nieruchomości. Bank wypowiada umowę i daje 30 dni na spłatę kredytu. Tak wygląda postawa banku gdy brakuje mu środków.
Jeżeli chcesz się maksymalnie zabezpieczyć przekaż swoją umowę kredytową do analizy dobremu prawnikowi i niech on oceni twoje ryzyko.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
,,to teraz mój DM jest w czołówce tej listy.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
@ semperparatus
"Zawartość skrytek bankowych nie wchodzi do masy upadłościowej banku".-radzę prześledzić historię syndyków masy upadłościowej i likwidatorów majątku z lat 90 RP.Dla młodego pokolenia Pana Panie treder 21 może być to niezrozumiałe jak można w imię prawa czynić nieprawość !!(drewbud/inwestbank/bankśląski/amberg.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
"Odpadają zatem banki PEKAO, BZWBK oraz Bank Millenium jako zbyt zagrożone problemami ich właścicieli."
"Dla spekulantów zaznaczam, iż nie posiadam żadnych akcji jakiegokolwiek opisywanego przeze mnie banku."
a jak w takim razie skomentować wzrost akcji Millennium w 3m-ce o blisko 50%
??
Spekulacja czy niedowartościowane akcje ?
Skoro jest tak źle w Portugalii (BCP) to czemu Mille aż tak rośnie ?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Zachęcam do dyskusji...
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Jak w rankingu ryzyka wygląda Credit Agricole? (dawniej był to Lukas i działał bardzo profesjonalnie, teraz Francuzi naprawiają tam wszystko, co nie było zepsute)
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
vadeer
ale hurraoptymizm... chyba zbyt różowo
PS. trader21 jak widzisz wpływ ewentualnej interwencji w Syrii na rynek metali?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
1. Jak się zachowają waluty w przypadku rozważanego załamania? Jakie waluty lepiej trzymać (PLN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF, SEK, NOK)?
2. Czy konta walutowe w polskich bankach są bardziej ryzykowne niż PLN?
3. A może lepiej trzymać waluty w bankach zagranicznych w Niemczech, we Francji, Szwajcarii, Norwegii, Szwecji?
Pytam czysto teoretycznie, bo to bardzo ciekawe co się stanie w przypadku załamania finansowego.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
W rzeczywistości obserwuję, jak bogaty człowiek, który padł ofiarą swych zmysłów, jest bardzo chciwy, aby gromadzić bogactwo. Dlatego też cierpi na skutek bezsenności wywołanej strachem, który ogarnia go ze wszystkich stron, pomimo jego bogactwa i majątku.
Chciwi kapitaliści gromadzą bogactwo w wielu ohydnych okolicznościach. A ponieważ zbierają pieniądze wątpliwymi środkami w rezultacie ich umysły są zawsze poruszone. Nie są w stanie spać w nocy i aby przywołać sen, muszą brać pigułki na uspokojenie umysłu. A czasami nawet pigułki zawodzą. Zatem rezultatem zgromadzenia pieniędzy tak ciężką pracą z pewnością nie jest szczęście, lecz jedynie cierpienie. Na cóż się zda osiąganie wygodnej pozycji, jeżeli umysł jest zawsze zaniepokojony?
Bramin mówił dalej:
Tych, którzy pod względem materialnym uważani są za potężnych i bogatych, zawsze nęka niepokój z powodu praw rządowych, złodziei i hultajów, wrogów, członków rodziny, zwierząt, ptaków, osób potrzebujących jałmużny, nieuniknionego czynnika czasu, a nawet siebie samych. Zatem są oni zawsze pełni strachu.
Z powodu przywiązania do pieniędzy, najbogatsza osoba obawia się nawet siebie. Boi się, że źle zabezpieczyła swoje pieniądze lub popełniła jakiś błąd. Nie tylko rząd ze swoim podatkiem dochodowym i nie tylko złodziej, lecz nawet krewni bogatego człowieka zawsze myślą o tym, w jaki sposób wykorzystać go i zabrać mu jego pieniądze. Czasami krewni ci opisywani są jako sva-janaka-dasyu, co oznacza "hultaje i złodzieje w przebraniu krewnych". Zatem nie ma potrzeby, aby gromadzić bogactwo lub niepotrzebnie starać się o coraz więcej pieniędzy. Prawdziwym celem życia jest postawienie pytania: "Kim jestem?" i zrozumienie swej jaźni. Należy zrozumieć pozycję żywej istoty w tym materialnym świecie i zrozumieć, jak powrócić do domu, z powrotem do Boga.
Ci w społeczeństwie ludzkim, którzy są inteligentni, powinni porzucić pierwotną przyczynę rozpaczy, złudzenia, strachu, gniewu, przywiązania, ubóstwa i niepotrzebnej pracy. Pierwotną przyczyną wszystkich tych rzeczy jest pragnienie niepotrzebnego prestiżu i pieniędzy.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
trader21
Z tego co mi wiadomo NBP jest Spółką Akcyjną w której Skarb Państwa ma 100% udziałów lecz na stronie NBP nie ma takich danych. Sprawdzając NPB w KRS napotkamy “Kod i nazwa formy własności 111 – WŁASNOŚĆ SKARBU PAŃSTWA”
Jeżeli komuś wydaje się, że nawet jeżeli NBP ze 100% udziałem Skarbu Państwa jest niezależny od międzynarodowej finansjery to należało by prześledzić historię osób zarządzających tą instytucją.
@docker
Jeżeli możesz to rozwiń wspomniany temat drewbud/inwestbank/bankśląski/amberg. Jest to dość ważna sprawa.
@vadeer
Syria jest drogą do Iranu, następnie do Rosji i Chin. Destabilizacja regionu podnosi niepewność przez co ceny ropy i metali powinny pójść w górę. Mam nadzieję, że nie dojdzie do powtórki z Libii.
@koliber
1. Moje zdanie na temat walut znajdziesz w komentarzach do innych artykułów.
2. Nie wydaje mi się.
3. Francuski system bankowy odradzam. Bez statusu rezydenta lub przynajmniej 100 tyś CHF będziesz miał problem z założeniem konta w Szwajcarii. Co jest bardzo dobre nie ma tam odpowiednika BFG lecz banki mogą same wykupić gwarancje rządowe w cenie zależnej od finansów poszczególnego banku. W Niemczech sytuacja wygląda gorzej niż w Polsce więc i tak będziesz musiał szukać akurat tego "bezpieczniejszego" banku wśród wielu innych. Sytuacji w Norwegii nie znam.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
m_a_rek
Kiedyś czytałem o trzech możliwych drogach rozwiązania obecnego kryzysu zadłużenia. (Możliwe że tu)
1. Ogłoszenie upadłości
2. Hiperinflacja
3. Wojna
Wygląda na to, że wybrano wariant 3? - wygląda sensacyjnie jak u tsgrota16 ;-)
Co Ty na to @Trader21?
Jeszcze wspomnę o tej Szwajcarii i 900 ton złota (coś na ten temat wiesz?)
Czy jest prawdą ,że Chiny pozbywają się w cenach dumpingowych obligacji USA d długa zapadalnością na takie z natychmiastową?
Coś wzrasta oprocentowanie obligacji 10Y USAńcom...
Pozdrówka
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Czy to zależy od rodzaju oszczędnościinwestycji na której są te pieniądze czy to nie ma znaczenia?
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Niech żyje sojusz USA-al Kaida - dzięki niemu system totalnej kontroli stanie się faktem
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
trader21
Wklejone przez Ciebie komentarze ni jak się mają do kwestii bezpieczeństwa skrytek depozytowych do którego nawiązywałeś lecz dyskredytują (nie mi to oceniać) pewną osobę dlatego zawiesiłem wyświetlenie tego komentarza. Jeżeli rozwiniesz wątek wiążący osobę, o której pisałeś z bezpieczeństwem skrytek to natychmiast odwieszę ponownie komentarz.
@m_a_rek
Chiny od 3 lat zamieniają obligacje długoterminowe na krótkoterminowe. Nie wiem jak to wygląda z zapadalnością natychmiastową lecz biliona w obligacjach natychmiast się nie pozbędziesz.
Co do FEDU to skupuje wartościowo grubo ponad 100% nowych emisji (pewnie część z puli Chin i Japonii) i jak widać nie powstrzymało to wzrostu rentowności z 1,6% (maj) do 2,83% (obecnie). GOFO ciągle w wartościach coraz bardziej ujemnych. Na początku roku pisałem w prognozach, że nie oczekuję resetu w tym roku lecz wydarzenia nabierają ostatnio tempa. Mam tylko nadzieję że do Syryjskiego rozwiązanie nie dojdzie. Zobaczymy czy coś się wydarzy do G20 na początku września.
Co do Szwajcarii i owych 900 ton to niestety nie mam nic pewnego, same domysły.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
"Jeżeli możesz to rozwiń wspomniany temat drewbud/inwestbank/bankśląski/amberg. Jest to dość ważna sprawa." Moim zamiarem nie jest dyskredytowanie czy ocenianie innych osób .Należy sobie jednak zdać sprawę z tego jakie mechanizmy działały i działają do dziś w polskich środowiskach biznesu .Ludzie o których wspominał opis powszechnie dostępny w internecie dziś po przez firmy między innymi prawnicze ochoczo zajmują się wykupem gruntów rolnych od agencji ..... brak czasu reszte dodam póżniej
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
"Jeżeli możesz to rozwiń wspomniany temat drewbud/inwestbank/bankśląski/amberg. Jest to dość ważna sprawa."Podjąłem ongiś na tym forum temat odnośnie inwestycji w grunty rolne o których opowiadał Pan w wywiadzie dla pirsonplanet -duże ryby teraz tam lokują kapitał.O tuż dziwnym jest to jak można zainwestować np.w 1 hektar ziemi który kosztuje od 30 000 do 50 000 zł i więcej a rentowność z tytułu potencjalnych zysków za płody rolne jest na dzień dzisiejszy bardzo niska i taka inwestycja spłaci się po może 30 -50 latach!Ale mamy też bardzo mocne argumenty za kupnem ziemi :1.rolnictwo stanowi na chwilę obecną najmniej zbiurokratyzowaną i zfiskalizowaną dziedzinę gospodarki(co daje wiele możliwości ukrycia dochodów) :2.można jeszcze przejąć majątki za bezcen przy dobrych układach:3.ziemi nie da się dodrukować ani wyprodukować- to jest podstawowy argument dla ludzi którzy zdają sobie sprawę z tego że pieniądz może w jednej chwili być G warty czy to będzie dolar czy euro .No i najważniejsza sprawa to ów skrytki bankowe- tu był bym ostrożny jeśli chodzi o pewność że są nie do ruszenia bo z dnia na dzień mogą okazać się puste i to w świetle prawa.Aby odważyć się na twierdzenie że skrytki bankowe są bezpieczne trzeba mieć 100% pewność i zaufanie do banku i państwa prawa .Przykłady Drewbudu /inwestbanku/banku staroplskiego/matzu ...id. świadczą o słabości państwa i prawa .Moim celem nie jest osądzanie kogoś jak zarobił pieniądze czy prawnie czy nieprawnie czy na pograniczu prawa a jedynie uświadamianie ludzi jak mogą być obdarci ze skóry przez własną naiwność i niewiedzę ."Prawo to świadomość społeczna"-Norman Davies.I proszę mi wierzyć nie mam żalu do Pana że Pan wywalił mój wpis a właściwie wrzutę powszechnie dostępną ,rozumiem Pana doskonale ,ale skoro się Pan tym już zaciekawił to proszę sobie te sprawy prześledzić bo są warte uwagi .Pozdrawiam.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Brecht
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Brecht
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
http://vod.tvp.pl/audycje/publicystyka/sprawa-dla-reportera/wideo/reportaz-arsen-lupin-po-polsku-10092008/259571
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Anonymous
są bezpieczne? To chyba kapitał Francuski.
Ostatnio modyfikowany: -0001-11-30 00:00
Ben P 24hoursloanservices
Nazywam się dr Ben Peterson, pożyczkodawca, który udziela pożyczek na całe życie. Czy masz jakiekolwiek trudności finansowe? Potrzebuje pożyczki na konsolidację zadłużenia, w wysokości 2% budownictwa, pożyczki na nieruchomości, refinansowania, osobistego, biznesowego celu lub nagłych pieniędzy? Jesteś biznesmenem lub kobietą, które myślą o rozszerzeniu swojej działalności oferując pożyczki wszelkiego rodzaju. jeśli zainteresowany, skontaktuj się z nami już dziś (24hoursloanservices@gmail.com)