Najwyższy czas na kolejną aktualizację działu “Polecane lektury”. Poniżej znajdziecie 7 nowych pozycji, które lądują na naszej liście. Zaktualizowany spis możecie znaleźć tutaj.

 

Pierre Franckh – „Prawo rezonansu. Nastrój myśli na realizację swoich pragnień”


Jeśli wydaje Ci się, że to co sobie myślisz jest bez znaczenia, możesz być w wielkim błędzie. Myśli są wiązką energii, która emitowana jest w świat. Jeśli towarzyszy im silna wiązka emocjonalna zwana pragnieniem, energia ta zyskuje moc zmieniania otoczenia, życia, a nawet przyszłości. W świecie fizyków to zjawisko nosi nazwę pola rezonansowego. Pole rezonansowe z kolei oddziałuje na pole wszystkich przedmiotów, ludzi i istot we wszechświecie. Świadomość tego procesu oznacza, że możesz przejąć pełną kontrolę nad swoim życiem i kreować je takim jakim chcesz.

Ta niepozorna 200 stronnicowa książka niemieckiego autora Pierre’a Franckh należy do tych pozycji, która może wywrócić świat do góry nogami w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Jej siła polega na tym, że niesie nadzieję i otuchę szczególnie potrzebną w obecnych czasach. Autor w prosty i przyjemny sposób przedstawia odwieczne prawa fizyki, do których należy m.in. „prawo przyciągania”, a które warto sobie przypomnieć i stosować w swoim życiu po to, by było ono w pełni satysfakcjonujące.

Lektura tej książki wymaga pewnej otwartości umysłu. Niektóre z jej twierdzeń mogą brzmieć wręcz abstrakcyjnie, co nie zmienia faktu, że zostały udowodnione naukowo. Inspiracja do przeczytania tej książki przyszła z wywiadu Grzegorza Kusza z Katarzyną Szewczyk. Po jej lekturze z czystym sumieniem możemy ją również polecić, chociaż w przypadku Tradera 21 jest ona tylko potwierdzeniem zasad, które stosuje intuicyjnie już od wielu lat.

 

Marek Zmysłowski – „Goniąc czarne jednorożce. Jak polski Wilk z Wall Street został afrykańskim terrorystą”


To dosyć nietypowa pozycja na polskim rynku. Po pierwsze jest autobiografią człowieka, który w momencie jej wydania tj. w 2019 roku miał zaledwie 33 lata, a czyta się ją jak dobrą powieść przygodową z elementami kryminału. Niemniej wybrana przez autora forma, pozwala między jedną akcją a drugą, w przystępny sposób przekazać wiele wartościowej wiedzy na temat inwestycji w Nigerii i innych krajach afrykańskich.  

Tym samym mamy do czynienia de facto z książką biznesową kierującą uwagę polskiego czytelnika na sposoby robienia interesów w Afryce. Kierunku, który wciąż jest bardzo marginalizowany wśród polskich przedsiębiorców. Zdaniem autora może to wynikać ze względu braku wiedzy oraz ogólnego negatywnego nastawienia do tego regionu świata. Jego książka ma za zadanie zmienić ten stan rzeczy a jednocześnie wskazuje na istotny fakt, iż na przestrzeni najbliższych 20 lat kontynent afrykański prezentuje sobą ogromny potencjał.

Z jednej strony, to jedna z niewielu dostępnych książek na temat biznesu w Afryce, z drugiej strony, ta pozycja naszym zdaniem powinna być lekturą obowiązkową dla wszystkich dwudziestolatków. Płynie z niej bowiem jasna lekcja, iż do wielkich pieniędzy dochodzi się ciężką pracą i przedsiębiorczością. Obecnie studia nie są już gwarantem dobrych zarobków w przyszłości, w szczególności biorąc pod uwagę fakt właśnie zmieniającego się rynku, z rynku pracownika na rynek pracodawcy.

 

Aldous Huxley – „Nowy wspaniały świat”


Nie jest to najnowsza pozycja, gdyż pochodzi z 1931 roku. Niemniej jej przekaz pozostaje ponadczasowy, a sama książka stała się jedną z najsłynniejszych antyutopii w literaturze XX wieku. Elektryzujący jest fakt, że śmiała wizja utopijnego świata nakreślonego przez autora sprzed niemal wieku, tak bardzo przypomina współczesne nam czasy. To, co naszym zdaniem jest niezwykle cenne w tej książce, to przedstawienie sposobu myślenia rządzących na temat społeczeństwa oraz sposoby jego zarządzania. Pozwala bowiem zrozumieć, jak myślą elity odpowiedzialne za tworzenie obecnego systemu. Warte nawet wielokrotnej lektury.

Autor konfrontuje ze sobą takie wartości jak indywidualizm i wolność przeciwko równości i całkowitemu podporządkowaniu. Tytułowy „Nowy świat” to miejsce, gdzie od samego początku ludzie warunkowani są genetycznie, psychicznie i farmakologicznie do pełnienia określonej z góry roli w społeczeństwie. Wszyscy charakteryzują się identycznymi upodobaniami, poglądami, a w przypadku niższej klasy także wyglądem, będącym efektem klonowania. W celu zachowania stabilności w „Nowym Świecie,” rozciągnięta jest ustawiczna kontrola, a jakikolwiek przejaw zachowania odbiegającego od ustalonych norm jest tępiony.  Wszystko co stare ma budzić awersję. Naprawa zepsutych rzeczy jest postrzegana jako zachowanie aspołeczne. Podejmuje się celowe działania, aby obniżać poziom intelektualny, gdyż takie jednostki nie mają wyższych potrzeb. Zapewnienie seksu, prymitywnych rozrywek i narkotyków rozwiązuje problem.

Na obrzeżach „Nowego Świata” znajduje się Rezerwat, w którym mieszkają ludzie odrzucający nowy porządek. Powieść Huxley’a zdaje się być książką proroczą, która pełni funkcję przestrogi przed tym, do czego może doprowadzić przedkładanie wygody i szczęśliwości ponad prawo do decydowania o sobie.

 

Javier Blas, Jack Farchy – “The World for Sale: Money, Power, and the Traders Who Barter the Earth 's Resources”


Z tej książki dowiecie się jak wygląda bezwzględny świat firm handlujących surowcami. Handlarze, zwani też traderami, sami otwarcie przyznają, że są poza wszelką polityką, a zyski są dla nich najważniejsze. Książka pokazuje, jak często wspomniane przedsiębiorstwa finansowały rządy w krajach dyktatorskich jednocześnie kupując ich surowce za ułamek wartości rynkowej, by następnie sprzedać je po normalnej cenie w innych państwach.

Firmy handlujące surowcami nie wahały się naruszać norm ekologicznych, płacić łapówki rządom, a nawet wykorzystywać pieniędzy z funduszy emerytalnych do wspierania rewolucjonistów z różnych krajów. Z drugiej strony, łańcuchy dostaw towarów zostały ustanowione w sposób jaki znamy dzisiaj właśnie dzięki traderom. Po przeczytaniu książki każdy może wywnioskować jak duży jest ich wpływ na światowy handel, politykę, a co za tym idzie, także na nasze życie.

 

Edwin Lefèvre - „Wspomnienia gracza giełdowego”


„Wspomnienia gracza giełdowego” to biografia osoby mocno rozpoznawalnej wśród osób zajmujących się spekulacją. Bohater, czyli Jesse Livermoore (w książce pojawia się jako Larry Livingston) jako nastolatek porzuca gospodarstwo rodzinne, które w jego ocenie nie daje mu żadnych perspektyw. Mając ze sobą jedynie pięć dolarów zaczyna swoją działalność na rynkach finansowych. Od małych spekulacji w tzw. bucket-shopach poprzez handel na rynkach akcji i towarów kilka razy udało mu się dojść do pokaźnego majątku. Dlaczego kilka razy? W międzyczasie parę razy stracił wszystko co miał.

Zaletą książki jest analityczne podejście Livermore’a do swoich rynkowych porażek. Jak sam stwierdził: „dużo czasu zabiera, zanim człowiek zrozumie wszystkie nauki płynące z popełnionych błędów”. Najistotniejsze, czyli te, które przyczyniły się do kilkukrotnych bankructw to m.in. dokładanie do stratnych pozycji, obdarzenie zaufaniem nieodpowiednich ludzi czy też nadmierna aktywność na rynku. Wskazuje też jak ważne jest krytyczne podejście do informacji, które napływają na rynek. Zarówno ze strony spółek, brokerów, analityków czy innych spekulantów.

Końcowe rozdziały opisują działania Livermoore’a na rynku po I Wojnie Światowej. Pełnił on rolę manipulatora wynajmowanego na zlecenie. Poprzez różnego rodzaju zlecenia kupna i sprzedaży tworzył odpowiednie warunki do pozbycia się dużych pakietów akcji konkretnych spółek po odpowiednich cenach.

Książka ma dużą wartość historyczną. Wycinki prasowe, opisy najważniejszych postaci pomagają lepiej zrozumieć specyfikę danych czasów i realia w jakich funkcjonowali ówcześni gracze giełdowi. Niestety, czytając mocno rozwinięte wyjaśnienia „od deski do deski” można łatwo zgubić główny wątek historii opowiadanej przez Livermoore’a.

Pomimo, że treść została napisana na początku ubiegłego wieku, można dostrzec, że część przedstawionych w niej scenariuszy i zachowań ludzi nie zmieniła się. W jednym z rozdziałów autor przytoczył ciekawą refleksję. „W żadnym innym miejscu historia nie powtarza się tak często, jak na 42 Ulicy w Nowym Jorku. Kiedy czyta się opisy boomów i panik na rynkach finansowych, rzeczą, która nieodmiennie wywołuje zdumienie, jest to, że spekulanci tak mało zmienili się od tamtych czasów. Istota tej gry nie zmienia się, podobnie jak nie zmienia się natura ludzka”.

Podsumowując, książka świetnie obrazuje działania rynków finansowych „od wewnątrz”. Chociaż treść dotyczy typowego spekulanta, to jej lektura może przydać się także inwestorom długoterminowym. Ostatecznie nie każdy na rynku myśli w taki sam sposób jak my. Warto wiedzieć, jak działają inne grupy, które mogą mieć wpływ na notowania, a co za tym idzie – warto, aby inwestorzy wiedzieli w jaki sposób działają spekulanci.

 

Tomasz Kabarowski, Piotr Wójcik – “Kryptowaluty od zera”


Jak sama nazwa wskazuje, pozycja ta skierowana jest do osób bardziej początkujących, niż zaawansowanych. W książce poruszone są tematy m.in. powstania i mechanizmu działania kryptowalut, systemu blockchain, podstawowe pojęcia typu: halving, sharding, ale też kontrakty terminowe, swapy kredytowe itp. Z publikacji dowiemy się wielu podstawowych kwestii, z którymi powinien zaznajomić się każdy, kto planuje zainwestować w krypto.

Książka nie namawia ani nie rekomenduje inwestycji w żadną z kryptowalut, jest to po prostu czysta teoria funkcjonowania całego rynku. W dodatku poznamy krótki opis niektórych kryptowalut takich jak Bitcoin, Ethereum, Libra oraz to czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla technologii blockchain. Wszystkie zawarte informacje w książce odnoszą się do 2020 roku. Warto więc pamiętać, że od tego czasu na rynku krypto doszło do wielu mniejszych lub większych zmian. Książka napisana jest prostym i zrozumiałym językiem, a zawarte w niej działy są ułożone w logiczną całość.

 

Ray Dalio – “Understanding Big Debt Crises”


Zacznijmy od tego, że po kilku dekadach spędzonych na rynkach finansowych, Ray Dalio postanowił po prostu przekazywać całą zebraną wiedzę kolejnym pokoleniom. Należy on do grona tych osób, które zdają sobie sprawę z tego, że “historia się rymuje”. Dlatego też uparcie studiuje historię świata finansów.

“Understanding Big Debt Crises” to trudna pozycja. Odnosi się jednak do bardzo ważnego i aktualnego tematu, czyli tego jak rozwiązywać kryzysy związane z potężnym zadłużeniem. Jak w przeszłości banki centralne i rządy radziły sobie w takich sytuacjach? Co działo się, kiedy bankierzy prowadzili zbyt ostrą politykę, a co, kiedy była ona zbyt luźna? Jakie czynniki sprawiają, że bankowi centralnemu łatwiej rozwiązać problem wysokiego zadłużenia?

Te wszystkie kwestie zostały poruszone w “Understanding Big Debt Crises”. Przeanalizowano również szczegółowo 3 bardzo znaczące kryzysy (Kryzysy w Niemczech 1918-1924, USA 1928-1937 oraz USA 2007-2011) oraz przedstawiono dane dla kilkudziesięciu mniejszych. To jedna z najbardziej wymagających pozycji, jakie znalazły się w spisie “Polecanych lektur”.

 

Podsumowanie


Powyższe pozycje obejmują szeroki zakres tematyczny, od inwestycji, przez politykę, aż po tematy częściowo związane ze zdrowiem. Być może któraś z nich przypadnie Wam do gustu i poświęcicie jej trochę czasu w jesienne wieczory.

Jeśli w ostatnim czasie przeczytaliście jakąś ciekawą książką, to zachęcamy byście podzielili się wrażeniami w komentarzach.

Korzystając z faktu, że jesteśmy w temacie edukacji, chcemy poinformować, że już na początku listopada ukażą się informacje odnośnie aktualizacji kursu Inteligentny Inwestor.

 

Independent Trader Team