Jak upadał Credit Suisse?
Marzec 2023 roku z pewnością zostanie zapamiętany jako miesiąc poważnego kryzysu bankowego. Po tym jak w niespełna tydzień upadły 3 duże banki w USA (najważniejszy z nich to SVB, czyli Silicon Valley Bank), kryzys rozszerzył się na Europę. Inwestorzy wyprzedawali akcje praktycznie wszystkich banków a pierwszą instytucją, którą dotknęły poważne problemy był Credit Suisse, czyli drugi bank pod względem wielkości w Szwajcarii.
Dlaczego akurat on?
W ostatnich latach Credit Suisse borykał się m. in. z upadkiem dwóch funduszy inwestycyjnych, w które bank był mocno zaangażowany a także brakiem stałego zarządu i różnymi skandalami. Do tego wszystkiego w lutym tego roku w opóźnionym raporcie bank potwierdził masowy odpływ środków z kont klientów, a także poinformował o największej rocznej stracie od 2008 roku. Poniższy wykres przedstawia cenę akcji Credit Suisse wraz z najważniejszymi wydarzeniami dla banku.
Gwoździem do trumny okazał się jednak wywiad dla Bloomberg TV opublikowany 15 marca 2023 (5 dni po upadku SVB), w którym przewodniczący Saudi National Bank, czyli największego akcjonariusza Credit Suisse (CS) przekazał, że ze względów regulacyjnych nie może zwiększyć inwestycji w CS (nie może przekroczyć progu 10% udziałów). Komunikat ten został bardzo negatywnie odebrany przez inwestorów co doprowadziło do największej jednodniowej wyprzedaży na akcjach oraz obligacjach Credit Suisse w historii. W efekcie klienci zaczęli masowo wycofywać swoje depozyty. Łącznie w ciągu jednego dnia wypłacono środki o wartości 10 mld USD.
W tym momencie należy wspomnieć, że Credit Suisse to bank ze 167-letnią historią, wpisany na listę banków istotnych dla całego systemu finansowego (SIFI) razem z takimi bankami jak JP Morgan Chase czy też Bank of America. Instytucje te często są określane mianem „zbyt dużych by upaść”, gdyż mogłoby to doprowadzić do problemów w globalnym sektorze bankowym.
Biorąc pod uwagę powyższe nic więc dziwnego, że doszło do natychmiastowej próby ratowania sytuacji przez Szwajcarski Bank Narodowy (SNB). Credit Suisse otrzymał pożyczkę w wysokości blisko 54 mld USD co jednak okazało się niewystarczające. Aby zażegnać kryzys, SNB razem z Urzędem Nadzoru Rynku Finansowego (FINMA) interweniowały, aby CS został przejęty przez największy szwajcarski bank, czyli UBS. Tak też się stało. Początkowo UBS oferował 1 mld USD natomiast ostatecznie przejęcie kosztowało go 3,23 mld USD. To i tak znacząco mniej niż wynosiła wartość rynkowa Credit Suisse w momencie zawarcia umowy (ok. 7,5 mld USD).
W oparciu o wartość transakcji, można wyliczyć, że jedna akcja CS została wyceniona na 0,82 USD. Tymczasem jeszcze dzień przed ogłoszeniem umowy między UBS a Credit Suisse cena akcji oscylowała w granicach 2 USD.
Akcjonariusze i tak nie są największymi poszkodowanymi. Jeszcze gorzej było w przypadku posiadaczy obligacji AT1 (Additional Tier 1).
Co to takiego?
Obligacje AT1 powstały jako odpowiedź na kryzys z 2008 roku. Określane są również jako „hybrid bonds”, czyli swego rodzaju połączenie pomiędzy akcjami a obligacjami. Są to najbardziej ryzykowne z proponowanych firmowych papierów dłużnych. Mają one na celu przenieść ryzyko od podatników na inwestorów, jeśli bank miałby kłopoty. W założeniu takie obligacje mogą zostać zamienione na akcje lub odpisane do zera. Ramy prawne AT1 zawsze pozostawały przedmiotem niepewności i pewnych kontrowersji. Te problemy powróciły w trakcie upadku CS.
Okazuje się, że jako część umowy przejęcia Credit Suisse przez UBS, cały dług w postaci obligacji AT1 zostanie odpisany do zera. Czyli jego posiadacze stracili całe swoje środki. Łączna wartość tych obligacji wynosiła wówczas 17,24 mld USD.
Zauważcie, że w tej sytuacji posiadacze obligacji zostali potraktowani gorzej niż inwestorzy trzymające akcje Credit Suisse. Co prawda chodziło o obligacje „najniższej klasy”, ale jednak cała sytuacja daje do myślenia.
Odpis obligacji CS był szeroko komentowany w mediach finansowych a także pojawiły się informacje o możliwym pozwie zbiorowym ze strony posiadaczy AT1.
Władze Szwajcarii zostały oskarżone o zniszczenie zaufania do tej klasy aktywów co miało spowodować problemy kolejnych banków w Europie finansowanych właśnie za pomocą takich obligacji.
Aby uspokoić inwestorów do całej sprawy natychmiast odniósł się Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA). W swoim oświadczeniu zapewnił, że była to jednorazowa sytuacja głównie spowodowana tym, że Szwajcaria nie podlega regulacjom Unii Europejskiej. EBA podkreślił, że zawsze respektuje wyższość obligacji AT1 nad akcjami co pokazywał już w przeszłości.
Na końcu wysuwa się jeden wniosek. Obligacje wciąż są uznawane za jedną z bezpieczniejszych klas aktywów. Warto jednak zwrócić uwagę, że w obliczu rosnącej inflacji i podwyżek stóp procentowych, ta sytuacja stopniowo ulega zmianie. Widać to zwłaszcza na rynku obligacji korporacyjnych, a sytuacja z Credit Suisse jest tego najlepszym przykładem.
Kto następny po Credit Suisse?
Wydarzenia opisane powyżej fatalnie przełożyły się na wyceny pozostałych europejskich banków. Niemal każdy z nich w swoim bilansie posiada obligacje AT1, które doznały drastycznej przeceny a inwestorzy zaczęli spekulować, który bank podzieli los Credit Suisse. Poniższa grafika przedstawia ekspozycję poszczególnych banków na AT1 względem ich kapitału podstawowego.
Liderem spadków okazał się tutaj Deutsche Bank, którego akcje z dnia na dzień doznały niemal 14% straty. Jednocześnie notowany był wystrzał cen CDS-ów (najprościej mówiąc jest to koszt ubezpieczenia od upadłości banku), które 23-go marca zanotowały największy jednodniowy wzrost w historii banku co można zobaczyć na poniższej grafice. Co więcej z wykresu wynika, że zanotowane poziomy były prawie tak wysokie jak podczas paniki COVID-19 kiedy to globalna gospodarka niemal stanęła w miejscu.
Deutsche Bank podobnie jak Credit Suisse znajduje się na liście banków „zbyt dużych, by upaść”. Jego niewypłacalność doprowadziłaby do kompletnej paniki w całym europejskim sektorze bankowym. Mimo kłopotów banku możemy być raczej pewni, że zarówno rząd Niemiec jak i ECB zrobią wszystko, aby ten nie upadł. Mogą zrobić to na dwa sposoby. Doprowadzić do wykupu Deutsche Banku przez inny bank (ścieżka Credit Suisse) bądź utrzymać minimalną płynność banku poprzez skup jego obligacji przez Europejski Bank Centralny.
Dedolaryzacja, czyli jak świat odchodzi od dolara?
Atak Rosji na Ukrainę i związane z nim zachodnie sankcje nałożone na Rosję przyniosły ze sobą wiele zmian. Rosja w obliczu utraty swoich dotychczasowych zachodnich klientów oraz odcięcia jej od systemu SWIFT (międzynarodowy system rozliczeń kontrolowany przez USA) znacząco przekierowała swój eksport do krajów ze Wschodu. Zaczęła również jeszcze częściej korzystać z walut innych niż dolar. W pierwszych miesiącach wojny bardzo szybko zaczęła wzrastać wymiana handlowa pomiędzy Rosją a Chinami rozliczana w juanach. Dobrze oddaje to poniższa grafika. W szczytowym miesiącu (grudzień 2022) handel w juanach dotarł do poziomu niemal 200 mld juanów, czyli ponad 29 mld USD.
Ożywiony handel pomiędzy Rosją a wschodem (głównie Chiny i Indie) napędził rozwój współpracy gospodarczej między krajami BRICS. Grupa BRICS składa się z Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Południowej Afryki. W obecnym składzie powstała w 2011 roku jako przeciwwaga dla dominujących zachodnich instytucji. 22 czerwca 2022 roku w swoim otwartym wideo dla uczestników szczytu BRICS, Władimir Putin powiedział m.in., że handel między Rosją a resztą bloku BRICS wzrósł o 38% w przeciągu 3 poprzednich miesięcy i że wspólnie z grupą pracują nad niezawodnym, alternatywnym systemem płatności międzynarodowych.
Od początku wojny zainteresowanie koalicją BRICS znacząco wzrosło. Tylko w poprzednim roku chęć dołączenia do grupy wyraziło szereg państw m. in. Argentyna, Indonezja, Arabia Saudyjska, Iran, Meksyk, Turcja, Egipt czy też Zjednoczone Emiraty Arabskie a głównym tematem są dwustronne umowy handlowe pomijające dolara.
W ramach wyjaśnienia: jeśli BRICS rozszerzyłoby się o wszystkie państwa, które wyraziły zainteresowanie dołączeniem do grupy powstałby podmiot generujący o 30% większe PKB od Stanów Zjednoczonych, posiadający 45% wszystkich znanych złóż ropy naftowej, 60% znanych złóż gazu ziemnego oraz odpowiadający za ponad połowę populacji świata.
Już w tym momencie możemy znaleźć szereg informacji potwierdzających współpracę krajów BRICS oraz ich potencjalnych nowych członków.
I tak m. in. Rosja jest największym dostawcą ropy dla Indii odpowiadając za 35% jej importu. Do rozliczeń używana jest indyjska rupia.
Brazylia i Argentyna ogłosiły pracę nad wspólną walutą „sur”, która miałaby ułatwić handel pomiędzy tymi krajami.
Zjednoczone Emiraty Arabskie i Indie prowadzą rozmowy na temat wykorzystania indyjskiej rupii w handlu towarami innymi niż ropa w ramach odejścia od dolara.
Rosja pracuje z Iranem nad stablecoinem opartym na złocie, który pełniłby funkcję środka płatniczego w płatnościach międzynarodowych.
W ubiegłym miesiąc Bank Ludowy Chin podpisał memorandum z Brazylią jako pierwszy krok do stworzenia systemu płatności opartego na juanie.
I teraz najważniejsze. Po raz pierwszy od 48 lat minister finansów Arabii Saudyjskiej w Davos oznajmił, że jego kraj jest otwarty na handel walutami innymi niż dolar.
To prowadzi nas do kolejnego bardzo ważnego tematu.
Petrojuan zamiast petrodolara?
Żeby zrozumieć idee petrojuana trzeba nieco cofnąć się w czasie i zacząć od petrodolara.
Aby waluta była mocna a jej pozycja niezachwiana trzeba wykreować na nią popyt. W 1944 roku miała miejsce konferencja w Bretton Woods na której ustalono, że dolar amerykański będzie sztywno powiązany ze złotem (35 USD za uncję) a wszystkie inne waluty będą kwotowane właśnie do niego. W ten sposób dolar stał się oficjalnie walutą rezerwową.
W 1971 roku powiązanie dolara ze złotem zostało zerwane przez prezydenta Nixona a USA zaczęły obawiać się, że świat straci potrzebę jego posiadania a popyt wygaśnie. Tutaj dochodzimy do 1974 roku, kiedy zrodziła się idea petrodolara. Stany Zjednoczone zawarły porozumienie z Arabią Saudyjską na mocy którego cała saudyjska ropa miała być sprzedawana za dolary a dodatkowo nadmiar przychodów z jej sprzedaży miał być lokowany w amerykańskich obligacjach. W zamian za to USA zobligowało się dostarczyć broń Saudyjczykom a także wybudować bazę wojskową w celu ochrony pól naftowych. Do końca lat 70-tych USA zawarło podobne umowy z niemal wszystkimi krajami OPEC.
Było to wręcz genialne posunięcie Stanów, które w pośredni sposób pozwoliło im kreować popyt na dolara.
Wracając do czasów obecnych.
Do momentu wybuchu wojny na Ukrainie Rosji zdarzało się sprzedawać swoją ropę za juany natomiast nigdy nie miało to oficjalnych ram. Po nałożeniu zachodnich sankcji Rosja wykluczyła możliwość sprzedaży ropy za dolary czy euro właściwie zdając się jedynie na handel ze wschodem. Od tego momentu handel ropą z Chinami znacząco wzrósł a chińska waluta stała się praktycznie walutą rezerwową Rosji.
Kilka dni temu giełda w Szanghaju poinformowała, że francuski TotalEnergies kupił 65 tys. ton LNG od chińskiego giganta CNOOC (China National Offshore Oil Corporation) używając do tego juana. Oficjalnie LNG zostało importowane ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jednak pojawiają się również głosy, że jest to LNG, które tak naprawdę pochodzi z Rosji.
W kontekście tego wydarzenia warto wspomnieć, że prezydent Chin Xi Jinping odbył podróż do Arabii Saudyjskiej na początku grudnia ubiegłego roku, aby wzmocnić więzi ekonomiczne oraz zachęcić region do używania właśnie giełdy w Szanghaju (Shanghai Petroleum and National Gas Exchange) jako platformy do rozliczeń za ropę i gaz w chińskim juanie.
Składając to wszystko w całość kluczowa wydaje się więc wypowiedz ministra finansów Arabii Saudyjskiej na ich otwartość w handlu inną waluta niż dolar.
Czy w takim razie to początek końca petrodolara i dominacji dolara na światowych rynkach?
Na pewno wojna na Ukrainie przyczyniła się do porzucenia dolara przez niektóre kraje ze Wschodu. Na ten moment jednak jego rola jako waluty rezerwowej nie jest zagrożona. Pomimo tych wszystkich wydarzeń dolar ciągle odpowiada za 41% globalnego handlu podczas gdy chiński juan raczkuje i jest odpowiedzialny za zaledwie 2,7%.
W opinii Jima O’Neilla, byłego dyrektora Goldman Sachs, który jako pierwszy użył terminu BRICS, rola dolara w globalnej gospodarce jest zbyt duża. Wg niego koalicja BRICS powinna się rozwijać i być przeciwwagą dla dominującego dolara. O’Neill zauważa, że za każdym razem, kiedy FED podwyższa stopy procentowe, umacnia w ten sposób dolara. To przynosi tragiczne skutki dla państw posiadających dług denominowany w amerykańskim dolarze.
Z drugiej strony mniejszy udział dolara w rynku spowodowałoby powrót bilionów dolarów w amerykańskich obligacjach do USA co najprawdopodobniej doprowadziłoby Amerykę do ogromnych problemów z inflacją.
Ostatnio o temacie dedolaryzacji wspomniały również dwie publiczne stacje CNN i FOX News. Dla zainteresowanych poniżej link do obu reportaży:
Rekord sprzedaży złota w Polsce
Rok 2022 okazał się mocnym rokiem dla złota w Polsce. Wg dostępnych danych wynika, że Polacy kupili ponad 19 ton kruszcu co pozwoliło nam znaleźć się w TOP 5 w Europie pod względem wolumenu sprzedaży.
Duże zakupy złota ze strony Polaków są efektem czynników takich jak wybuch wojny na Ukrainie czy też szalejącej inflacji. Jak do tej pory RPP podwyższyła stopy procentowe do poziomu 6,75% i wciąż obiecuje, że w kolejnych miesiącach zobaczymy niższe odczyty inflacji, raz za razem nie trafiając ze swoimi prognozami.
W poprzednich latach najpopularniejszym aktywem inwestycyjnym wśród Polaków były nieruchomości jednak ze względu na wysokie stopy procentowe i niższą zdolność kredytową w 2022 roku inwestorzy częściej szukali innych inwestycji.
Naszym zdaniem złoto pomimo niespokojnych czasów w długim terminie pozwoli sporej liczbie Polaków zachować swój majątek. Ostatecznie metal ten świetnie radzi sobie w obliczu inflacji, a także zawirowań w systemie finansowym. Najlepiej świadczą o tym wydarzenia z marca, kiedy słyszeliśmy o problemach wielu banków, a w tym samym czasie cena złota stopniowo szła w górę.
Independent Trader Team
Andrzeyoo
rr
Barrick Gold tez postanowił nieco podgonić. Dobry dzień dla górników :)
W takiej cenie, to bez VAT w jakimś magazynie, czy PSLV?
!Novy
Zobaczcie jaki wolumen jest na JDST (2xshort). Prawie dwa razy większy jak przeciętny :)
A na JNUG (2xlong) prawie taki jak przeciętny.
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-04 21:01
Arekb52
Bardzo jestem ciekaw pozycji commersialsów. Ile to shortów wyciśnięto dziś. Zaraz powinna się zaczać jakaś jazda bo ja na noc bym nie zostawiał gołych shortów. Na miejscu Pana Chińczyka bym dziś dowalił longów pod korek i zaządał dostawy w fizyku :-)
Solarsoul
„Bardzo jestem ciekaw pozycji commersialsów.”
A co Ci da ta pozycja?
Arekb52
xrpkermit
https://www.bitcoinsv.pl/blog/2023/04/04/flare-network-z-czym-to-sie-je
Spy
@Spy
Byłem długo przed nim na tym rynku -- ponad rok vzasu wcześniej jak zobaczyłem co się dookoła odpier... :))) a jeszcze dodatkowo zmotywowała mnie niechęć ogółu i wszechobecne wyśmiewanie ;)
Kwietniowa seria rodzinnych to chyba coś koło 20% teraz płaci
Cieszę się razem z Tobą, przyjdzie i czas mojej wypłaty :)
Ja mam ciągle problem z obawami dotyczącymi "kondycji" tego kartonowego Państwa.
Z drugiej strony, od dłuższego czasu temat giełdy i nowych inwestycji mam zamknięty, a w obligacjach nie miałem nic- więc poszerzyłem nieco bezpieczniejszą część portfolio :)
Trzymam 4 latki indeksowane inflacją i 12 letnie rodzinne.
To oczywiste, tylko głupiec mógłby tego nie dostrzegać ale zaanalizowałem ten temat dość mocno i na dzisiaj jestem w stanie ponieść to ryzyko ;)
Jak to zwykłem mówić, jeśli nastąpiłyby nagle warunki które spowodują drastyczne zmiany zagrażające tej inwestycji to podejrzewam, że będzie wtedy to mój najmniejszy problem.
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-04 23:00
Spy
Coś mi to nie pasuje ale jeszcze nie wiem co, chyba że jakiś czarny ptaszek się czai za rogiem... ;)
Solarsoul
„Ja mam ciągle problem z obawami dotyczącymi "kondycji" tego kartonowego Państwa.
Z drugiej strony, od dłuższego czasu temat giełdy i nowych inwestycji mam zamknięty, a w obligacjach nie miałem nic- więc poszerzyłem nieco bezpieczniejszą część portfolio :)
Trzymam 4 latki indeksowane inflacją i 12 letnie rodzinne.”
Ja bym nie pożyczył złamanego grosza wprowadzającym składki zdrowotne od dochodu. To jest kpina i cios dużo poniżej pasa biorąc pod uwagę co wyprawia od lat NFZ. Pożyczajmy im jeszcze więcej to za niedługo usłyszymy o programach 1000+. Robin Hood sięga do kieszeni nie bogatych ale ciężko pracujących na karton. A jeśli karton to jaki jest sens mrożenia kapitału na 12 lat do przodu w kasynie? W przypadku wypłaty odsetki do śmietnika.
zeromacho
W przypadku wypłaty odsetki do śmietnika.
Opłata przekształceniowea to 2zł maksymalnie , w pierwszym roku 12 latki dją 7,5%, czyli do śmietnika jeśli sprzedaż po niecałych 4 miesiącach, czym dłużej trzymasz, to te 2zł mniej zaboli, bo jakiś zarobek będzie, zapewne mniejszy niż inflacja ale będzie. Nie nazwał bym obligacji inwestycją raczej jest to zmniejszanie starat dla osób które planują zakupy (7dni trwa sprzedaż obligacji), przy kupnie np. nieruchomości 7 dni to czasokres akceptowalny, na umówienie notariusza uzyskanie zaświadczeń, mapek itp. piedół.
Solarsoul
Ukraińscy fani przepraszają Polskę za zero punktów od jurorów. "Straszny wstyd"
https://kultura.onet.pl/muzyka/wiadomosci/eurowizja-2022-ukrainscy-fani-przepraszaja-ochmana-za-zero-punktow/gbgzfbw
Ostatnio podziękowali USA/Polsce za wkład w budowanie „bezpiecznej i pokojowej” Europy.
„…samoloty, które Ukraina otrzymuje od Polski i Słowacji…”
Samoloty Ukraina otrzymuje za pośrednictwem Polski od dawcy. Polska, nacjonalistyczny kraj, w którym honor znaczy tyle co pójść raz do urny i zagłosować, w którym referendum się nie przeprowadza w sprawach obronności. Każdy wie jaki byłby wynik referendum. Żaden Polak nie zgodziłby się na to, żeby z pracy ich rąk przekazywać sprzęt wojskowy państwu, z którym nigdy nie mieliśmy wspólnego interesu. W tym roku zgodnie z zapowiedzią dokonamy bezprecedensowego wysiłku - 4 proc. PKB na polskie/ukraińskie wojsko. Więc szykujcie się na podwyżki.
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-05 08:00
!Novy
Na złocie to chyba niecałe 3% brakuje do ATH, ciekawe jak to rozegrają ?!
Coś mi to nie pasuje ale jeszcze nie wiem co, chyba że jakiś czarny ptaszek się czai za rogiem
Nie doszukiwałbym się póki co teorii spiskowych. Rentowności obligacji poleciały w dół, dolar wreszcie zmierza we właściwym kierunku i robi to szybko, FED pokazał że uratuje banki za wszelką cenę (więc de facto dodruk się już rozpoczął) ale z druhiek strony polazuje to stan najważniejazego rynku- rynku finansów, giełdy wyceniają przyszłość więc także obniżki stóp są do tego wszystkiego także już na stole. A do tego miękkie lądowanie jest coraz mniej prawdopodobne po ostatnich odczytach- choć nie było tragedii (i wszystko jeszcze w grze) to biorąc pod uwagę to, że wielu na to liczyło- pewnie to też dolało oliwy do ognia.
Oczywiście korekta jest wciąż możliwa. Górnicy póki co nie cieszą się zbytnim zainteresowaniem.
Dodam tylko, że osobiście nie daję wiary w to, że kapitał wędruje na stałe tam- gdzie od dawna zawędrować powinien czyli do PMów :) To mało prawdopodobne aby kasyno WS wreszcie zmądrzało ;)
Ja jestem tylko ciekaw, czy zasłona dymna w postaci ataku hakerskiego na stany pozycji commercials czyli raporty COT, ma związek z tym co się teraz z ceną złota dzieje :)
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-05 08:32
!Novy
Raport COT commercials z ubiegłego tygodnia był z przewagą shortów zarówno dla.złota jak i srebra:
https://www.barchart.com/futures/commitment-of-traders/interactive-charts/GC*0
Za to miedź wygląda ciekawie, spora redukcja pozycji short.
Platyna i pallad wyglądają jakby miały eksplodować za chwilę :) (platyna już wystartowała)
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-05 08:40
!Novy
Jak to zwykłem mówić, jeśli nastąpiłyby nagle warunki które spowodują drastyczne zmiany zagrażające tej inwestycji to podejrzewam, że będzie wtedy to mój najmniejszy problem
Dokładnie tak.
!Novy
Ja bym nie pożyczył złamanego grosza wprowadzającym składki zdrowotne od dochodu. To jest kpina i cios dużo poniżej pasa biorąc pod uwagę co wyprawia od lat NFZ. Pożyczajmy im jeszcze więcej to za niedługo usłyszymy o programach 1000+. Robin Hood sięga do kieszeni nie bogatych ale ciężko pracujących na karton. A jeśli karton to jaki jest sens mrożenia kapitału na 12 lat do przodu w kasynie? W przypadku wypłaty odsetki do śmietnika
Rodzinne 12 latki mają najkorzystniejsze warunki, nawet jeśli sprzedasz je wcześniej.
Pożyczał, nie pożyczał..w taki czy inny sposób pożyczasz czy nawet oddajesz darmo im co dzień- płacąc podatki, ZUSy itd.
Zakładając, że wciąż jesteśmy na forum inwestycyjnym to każdy z nas szuka inwestycji obarczonej jak najmniejszym ryzykiem finansowym a przynoszącej przy tym korzyści finansowe. Obligacje do takich papierów należą. I choć jestem sceptykiem inwestowania w rządowy dług, to są chwile kiedy rozsądek musi brać górę nad przekonaniami. Tym bardziej, że wydaje się że kwestia obniżek stóp w Polsce jeszcze przed wyborami jest wysoce prawdopodobna. To może być jedna z ostatnich emisji obligacji z takimi warunkami.
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-05 08:53
!Novy
Jak ktoś zaryzykował to w jeden miesiąc 54%. Ta cena to dopiero niestety mój próg wejścia sprzed lat (po sprzedaży gruntów firmie Thomson Resources :(
Ale najważniejsze jest, że ostateczne pozwolenie i zatwierdzenie kopalni już jest! :)
Drugie co do wielkości złoże srebra na świecie zostanie eksploatowane!
Tylko czekać na propozycje przejęcia.
supermario
Podmiotowość klienta to recepta na sukces.
"Krajowy rynek sztuki żyje sensacją. 16 marca w Sotheby’s w Londynie rekordową kwotę zapłacono za dzieło polskiej artystki Anny Güntner (1933–2013). Obraz „Zaręczyny” sprzedano za równowartość 410 tys. zł (76 200 funtów). Obraz z 1970 roku ma wymiary 100 x 130 cm. Najwyższa cena na krajowych aukcjach padła w lutym 2022 roku, gdy Sopocki Dom Aukcyjny sprzedał obraz malarki za 110 tys. zł.
Obrazy Güntner są rzadkością w handlu. Po 2000 roku na krajowych aukcjach licytowano zaledwie siedem obrazów. Paradoksalnie ta wybitna malarka jest nadal mało znana.
W 2022 roku krakowska Galeria Artemis zorganizowała w Nowohuckim Centrum Kultury wielką wystawę niesłusznie zapomnianej malarki (www.artemis.art.pl). Wydano bogaty katalog. Czy wystawa stała się impulsem do wzrostu zainteresowania artystką, do wzrostu cen?
Zanim Galeria Artemis zorganizowała głośną wystawę, obrazy malarki krążyły na małych międzynarodowych aukcjach. Miały okazyjnie niskie ceny! Krakowska wystawa zwróciła uwagę na malarkę, odkryła jej twórczość. Prawdopodobnie przyczyniła się do ostrej licytacji w Londynie. Jednak to wyjątkowe malarstwo ma w sobie wciąż wielki handlowy potencjał. To są obrazy dobre na czarną godzinę. Wszystko wskazuje na to, że będą nadal drożały, że łatwo je będzie odsprzedać, gdy wpadniemy w kłopoty finansowe.
Nasz rynek rozwinie się w zdecydowany sposób, kiedy otworzymy się na kupowanie światowej sztuki. Wzrosną ceny, bo wysokie ceny kształtuje globalny rynek. Ceny na sztukę kształtują się na wielkich aukcjach w międzynarodowych centrach finansowych, a nie w Warszawie.
W innych dziedzinach jesteśmy otwarci na świat, np. działają u nas towarzystwa ubezpieczeniowe o globalnym zasięgu, z powodzeniem sprzedają u nas swoją ofertę. Natomiast w handlu sztuką jesteśmy prowincjonalnym rynkiem o zaledwie lokalnym znaczeniu.
Inwestor działa z pasją
Warto samemu szukać, czy oferowany obraz był już w handlu i za ile. Podmiotowość klienta to recepta na sukces. Kolekcjoner lub inwestor musi działać z pasją, odwagą. Powinien kupować na własną odpowiedzialność, bez doradców z zasady koniunkturalnych. Klient sam musi porównywać klasę artystów i obrazów. Musi dostrzegać krótkotrwałe mody i spekulacje cenowe." Czytaj dalej
https://www.parkiet.com/inwestycje/art38259971-sztuka-na-czarna-godzine
Supermario jest przekonany , że jak polski rynek sztuki się "uświatowi" to ceny poszybują do niewyobrażalnych dziś poziomów.
!Novy
Supermario jest przekonany , że jak polski rynek sztuki się "uświatowi" to ceny poszybują do niewyobrażalnych dziś poziomów
Najpierw musiałaby się "uświatowić" sama Polska.
A to.może potrwać bardzo długo :)
Lech
Wypisz wymaluj czasy ZSRR, też kupowaliśmy czołgi, armaty i rakiety zamiast rozwijać przemysł i konsumpcję , nawet bazy wojskowe też stawiali na naszą wyraźną prośbę i nasz koszt ...Dokładnie tak samo byliśmy niezależni..Tylko długów mieliśmy 20 mld $, a nie 500 mld $ ...czyli jednak mamy wyższy poziom życia..tyle że na kredyt..
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-05 09:29
Konrad (ITT)
@Cameco
Cameco i Bruce Power świętują przedłużenie długoterminowych umów dotyczących paliwa jądrowego do 2040 r.
Nowa umowa rozszerza umowy na wyłączność na dostawę paliwa między Cameco i Bruce Power, które zostały ogłoszone w 2017 roku i obejmuje postanowienia dotyczące dostarczania przez Cameco 100% uranu dla Bruce Power oraz usługi konwersji. Przedłużenie oznacza szacunkowo 2,8 miliarda dolarów dodatkowych transakcji między firmami w latach 2031-2040.
Źródło: https://www.cameco.com/media/news/cameco-and-bruce-power-celebrate-extension-of-long-term-arrangements-for-nu
Ktoś może zapytać, czy przypadkiem nie przedłużyli umowy w oparciu o stare warunki.
Otóż wynegocjowali 10-letnie przedłużenie, które ma własne nowe warunki i ceny dla wszystkich świadczonych usług, od wydobycia uranu, konwersji na UF6 i produkcji prętów paliwowych.
@Uran
@Czechy
@Paliwo jądrowe z Rosji
Czechy zastępują import rosyjskiego paliwa jądrowego importem z USA
Amerykańska firma Westinghouse będzie dostarczać paliwo do obu czeskich elektrowni jądrowych, dzięki czemu kraj może zrezygnować z importu rosyjskiego paliwa jądrowego do końca 2023 roku.
Czeska elektrownia jądrowa w Dukovanach korzystała z paliwa rosyjskiej firmy TVEL, która jest częścią rosyjskiego państwowego holdingu Rosatom od momentu uruchomienia elektrowni prawie 40 lat temu. Jednak po wybuchu wojny na Ukrainie czeska spółka energetyczna ČEZ, która obsługuje elektrownię jądrową, ze względów bezpieczeństwa zdecydowała się na zmianę dostawcy.
Czechy nie są jedynym krajem, który chce zastąpić rosyjskie paliwo jądrowe, które nie podlega unijnym sankcjom.
Największy słowacki producent energii elektrycznej, Slovenské elektrárne (SE), również wybiera nowego dostawcę paliwa jądrowego.
Źródło: https://www.euractiv.com/section/politics/news/czechia-replaces-russian-nuclear-fuel-imports-with-us-imports/
@Hiszpania
@Reaktory
Hiszpania / Elektrownia jądrowa Trillo składa wniosek o przedłużenie eksploatacji o 10 lat
Operator hiszpańskiej elektrowni jądrowej Trillo o mocy 1003 MW złożył wniosek o przedłużenie jej eksploatacji o 10 lat z 2024 do 2034 r.
Źródło: https://www.nucnet.org/news/trillo-nuclear-plant-operator-to-apply-for-10-year-operating-extension-4-2-2023
Pozdrawiam,
Konrad ITT
Arekb52
"ostateczne pozwolenie i zatwierdzenie kopalni już jest! :)"- hmm, nie miało to być 6-go ? Dzis 5-ty dopiero.
Solarsoul
„Pożyczał, nie pożyczał..w taki czy inny sposób pożyczasz czy nawet oddajesz darmo im co dzień- płacąc podatki, ZUSy itd.”
To jest warunek konieczny aby prowadzić działalność gospodarczą. Kupowanie obligacji jest z wyboru.
„I choć jestem sceptykiem inwestowania w rządowy dług, to są chwile kiedy rozsądek musi brać górę nad przekonaniami. Tym bardziej, że wydaje się że kwestia obniżek stóp w Polsce jeszcze przed wyborami jest wysoce prawdopodobna”
Też jestem sceptykiem i to wielkim. Ty byłeś zawsze sceptykiem co do naszej giełdy ze względu na ryzyko i słabość PLN. Ok szanuję. Ale teraz dziwię się, że inwestujesz w te papiery a nigdy nie dałeś się namówić na sWig80. Podałem rok temu kilka spółek, które pierwszy rok miały słabszy ale teraz poszybowały. Czasem już lepiej kupić spółkę z Wig20 niż kupować obligacje. Kredyt na tych śmiesznych warunkach, które proponują nigdy nie powinien być obarczony stratą kredytodawcy w momencie kiedy wycofuje kapitał. Nie ważne kiedy. To Ty robisz komuś przysługę. Ale nadal traktują kredytodawcę jak szmaciarza jednak ludzie się w to pchają. Oczywiście kredyty od maluczkich to tylko mały procent, wielcy emitenci utrzymują ten cyrk w zamian za posłuszeństwo.
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-05 09:53
!Novy
To był termin ostateczny :)
Zgodę wydano w poniedziałek.
!Novy
Ty byłeś zawsze sceptykiem co do naszej giełdy ze względu na ryzyko i słabość PLN. Ok szanuję. Ale teraz dziwię się, że inwestujesz w te papiery a nigdy nie dałeś się namówić na sWig80. Podałem rok temu kilka spółek, które pierwszy rok miały słabszy ale teraz poszybowały
Jestem, byłem i będę sceptykiem co do giełdy. I to każdej. Piszę o tym od zawsze. Maksymalnie 10-15% kapitału w papierze giełdowym i to z nastawieniem do faktu, że są to pieniądze przeznaczone na hazard- więc można je stracić. Mnie nie interesuje żaden papier inwestycyjnie jeśli chodzi o podstawę portfela. To zawsze będzie dla mnie bardziej spekulacja niż inwestycja. Pod tym względem jestem i będę zawsze "fizykiem" bo tylko inwestycję w takie dobra uważam w tych czasach za najmniej niebezpieczne :)
Czasem już lepiej kupić spółkę z Wig20 niż kupować obligacje
Nie ma dla mnie takiego "czasem".
Nie porównujmy obligacji rządowych do papieru giełdowego. Nieco inny i niższy to stopień ryzyka.
A Polska giełda.. no coż, sam fakt że, kapitał w niej goszczący pochodzi w ponad 70% z zagranicy jest bardzo wymowny. Nie za bardzo wiem, co mam tu dodać. Realia, polityków, rządzacych, postępującą nacjonalizację spółek czy sam unijny kołchoz znasz przecież nazbyt dobrze! :)
Tak czy siak, z samym społeczeństwem i jego świadomością "giełdową" nie jest wcale tak źle, skoro potrafią dostrzec rodzime realia i nie inwesują w krajowe kasyno GPW :)
To Ty robisz komuś przysługę. Ale nadal traktują kredytodawcę jak szmaciarza jednak ludzie się w to pchają. Oczywiście kredyty od maluczkich to tylko mały procent, wielcy emitenci utrzymują ten cyrk w zamian za posłuszeństwo
Mam zatem propozycję. Zacznij od siebie i przestań płacić haracz w postaci podatków i ZUS. Odłącz energię, gaz, nie tankuj paliwa itd.
Przypominasz.mi tą gadką @Jota, który pisał mi, ze inwestując w Pfizera, ostatecznie dołączam się do zagłady świata.
Kredyt na tych śmiesznych warunkach, które proponują nigdy nie powinien być obarczony stratą kredytodawcy w momencie kiedy wycofuje kapitał
Każdy ma swój próg opłacalności inwestycji w jakiej trzyma kapitał. Dlatego słowo "stracić" nie koniecznie dla każdego musi mieć ten sam wymiar. Czasem "nie zyskać", oznacza także "nie stracić" :)
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-05 10:06
Solarsoul
„Tak czy siak, z samym społeczeństwem i jego świadomością "giełdową" nie jest wcale tak źle, skoro potrafią dostrzec rodzime realia i nie inwesują w krajowe kasyno GPW :)”
A co możesz wiedzieć o tym rynku skoro w niego nie inwestujesz? Kto nie inwestuje? Chyba tylko Ci co nie mają o nim pojęcia.
„Przypominasz.mi tą gadką @Jota, który pisał mi, ze inwestując w Pfizera, ostatecznie dołączam się do zagłady świata.”
Inwestuj sobie w co chcesz. Tylko pytanie czy będziesz za to szanowany? Ja nikogo nie osądzam bo sam kiedyś będę sądzony.
„Każdy ma swój próg opłacalności inwestycji w jakiej trzyma kapitał. Dlatego słowo "stracić" nie koniecznie dla każdego musi mieć ten sam wymiar. Czasem "nie zyskać", oznacza także "nie stracić" :)”
A czasem trzeba mieć zasady za „wszelką cenę”:)
!Novy
Inwestuj sobie w co chcesz. Tylko pytanie czy będziesz za to szanowany? Ja nikogo nie osądzam bo sam kiedyś będę sądzony
Na tym powinniśmy poprzestać.
Jak tak dalej pójdzie, to mi napiszesz, że szacunek zdobywa się inwestując w spółki WIG, a nie w obligacje rządowe.
Jot mi ten tekst o Pfizerze i o tym, ze przyczyniam.się do upadku świata pisał dokładając do pieca węgiel czy drewno do kominka. Oczywiście pisząc, ze bez CO2 nie ma życia :)
A czasem trzeba mieć zasady za „wszelką cenę”:)
To są "zasady" ludzi niemyślących i kierujących się zasadą chwili. Unikam takowych :)
Na koniec napiszę ci tylko tyle, że mam daleko w dupie "szacunek" czy też nie, inych obcych mi ludzi do mojej osoby.
Miłego dnia.
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-05 10:31
Solarsoul
„Nie porównujmy obligacji rządowych do papieru giełdowego. Nieco inny i niższy to stopień ryzyka.”
Nasze położenie geopolityczne i aktualna jatka na wschodzie wskazywałaby, że inwestycja w obligacje RP to podwyższony poziom ryzyka. Szczególnie z zapasem na 12 lat. Jeśli mam dopłacać do promowania wysyłania ciężkiego sprzętu wojskowego na wchód to jednak podziękuję. Pozostanę przy złocie.
Solarsoul
„Rozmawiałem sobie spokojnie o obligacjach z kolegą @Spy, to się pojawiasz i szukasz poklasku przedstawiajac mi swoje wyssane z palce teorie.”
Jeśli nikt nie może się odnieść i tak Cię to boli to piszcie sobie na privie. To nie są wyssane z palca teorie.
„Ja to pisałem do siebie, a nie do ciebie.”
To nie lepiej znowu na privie? Ja nie mam na tyle rozdmuchanego ego żeby pisać publicznie do siebie na czacie inwestorskim.
Solarsoul
https://www.obligacjeskarbowe.pl/
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-05 11:03
ZielonyToNowyCzerwony
Jeśli to nie tajemnica to przy jakim kursie PLN zamierzacie przedterminowo je sprzedać?
Pawelpr
@Novy!
„Nie porównujmy obligacji rządowych do papieru giełdowego. Nieco inny i niższy to stopień ryzyka.”
Nasze położenie geopolityczne i aktualna jatka na wschodzie wskazywałaby, że inwestycja w obligacje RP to podwyższony poziom ryzyka. Szczególnie z zapasem na 12 lat. Jeśli mam dopłacać do promowania wysyłania ciężkiego sprzętu wojskowego na wchód to jednak podziękuję. Pozostanę przy złocie.
Jak można wypisywać takie brednie, człowieku weż jakąś książkę do ręki albo poczytaj o strukturze długu publicznego i finansach Państwa to może zrozumiesz o czym wogóle piszesz. Chyba nigdzie w całej blogostferze inwestycyjnej nikt nie pisze takich głupot o obligacjach jak tutaj, można sprawdzić jak ktoś ma wątpliwości.
Solarsoul
W ogóle tak się pisze. Ja polecam lekturę Barbary Gierymskiej.
!Novy
"Złoto gotowe na szybki 10% rajd"
http://pl.investing.com/analysis/zloto-gotowe-na-szybki-10-rajd-200275319
Solarsoul
WhiteDragon
"Jak można wypisywać takie brednie, człowieku weż jakąś książkę do ręki albo poczytaj o strukturze długu publicznego i finansach Państwa to może zrozumiesz o czym wogóle piszesz. Chyba nigdzie w całej blogostferze inwestycyjnej nikt nie pisze takich głupot o obligacjach jak tutaj, można sprawdzić jak ktoś ma wątpliwości."
To, że jakieś informacje/stanowiska nie znajdują miejsca w przestrzeni publicznej nie oznacza, że nie istnieją/są błędne.
Czysto technicznie patrząc, obligacje jakiegokolwiek państwa, w którym emisja waluty nie jest ograniczona czy to wartością bezwzględną, czy też względem określonego fizycznego zabezpieczenia (złoto/srebro/whatever), są po prostu śmieciem. Na ten moment, wszystkie wyemitowane na świecie obligacje są śmieciem. Tak, na śmieciach można zarobić. Na niektórych śmieciach można nawet bardzo dużo zarobić, ale nie zmienia to faktu, że śmieć pozostaje śmieciem.
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-05 14:23
Sajmon Templer
AMEN!
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-05 15:43
!Novy
Kolejne "paliwo" do wzrostów cen złota, dane o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym? :)
ZielonyToNowyCzerwony
Tylko jak inwestować w złoto kiedy cały kapitał utopiony w obligacjach skarbowych …
za niedużą prowizję zwracają kapitał... :)
poza tym jakie to ma znaczenie skoro:
Tekst dla linku
a tutaj świeżutkie dane:
4.04.2023, Warszawa (PAP) - W 2022 roku 79,1 proc. aktywnych klientów na rynku Forex poniosło stratę wobec 71,9 proc. rok wcześniej - podała Komisja Nadzoru Finansowego. Średni wynik osiągnięty przez inwestora wyniósł minus 10.237 zł wobec minus 6.657 zł w 2021 roku.
"Z analizy wynika, że większość aktywnych klientów (79 proc.) traci na transakcjach na tego typu instrumentach. W 2022 roku wzrósł odsetek klientów którzy ponieśli stratę. Wzrósł zarówno średni zysk, jak i średnia strata przypadająca na klienta. Średni wynik przypadający na klienta stanowił stratę (większą niż w roku poprzednim). W 2022 r. łączna wartość strat poniesionych przez klientów stratnych stano wiła prawie 4-krotność łącznej wartości zysków klientów, którzy osiągnęli zysk" - napisano w komunikacie KNF.
UKNF podał, że w 2022 r. liczba aktywnych klientów, którzy ponieśli stratę wyniosła 112.402, zaś zysk wypracowało 29.780. W 2021 roku liczby te wyniosły odpowiednio: 80.488 i 31.478.
"W 2022 roku zdecydowaną większość inwestorów dokonujących transakcji na rynku Forex za pośrednictwem krajowych domów maklerskich i biur maklerskich stanowili klienci detaliczni, z 99,7 proc. udziałem w liczbie aktywnych klientów oraz 88 proc. udziałem w wartości nominalnej transakcji" - napisano w komunikacie KNF.
Łączny zrealizowany zysk w 2022 r. wyniósł 519,5 mln zł wobec 413,2 mln zł rok wcześniej.
Średni zysk na klienta wyniósł 17.444 zł wobec 13.127 zł w 2020 r.
Strata zrealizowana przez klientów w 2022 roku wyniosła 1,97 mld zł. W 2021 roku strata wyniosła 1,16 mld zł.
Średnia strata przypadająca na klienta wyniosła 17.570 zł wobec 14.394 zł straty rok wcześniej. (PAP Biznes)
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-05 14:40
!Novy
AMEN!
Każdy papier jest śmieciem. Bez znaczenia- giełdowy, czy rządowy.
Banku i akcji Silicon Valley już nie ma, a koledze @Spy polskie śmieci rządowe płacą 20% w kwietniu.
ŻYCIE!
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-05 14:40
Sajmon Templer
Wychodzi z tego że śmieci płacą śmieciami....
JAKBYŚ SIĘ NIE ODWRÓCIŁ DUPA ZAWSZE BĘDZIE Z TYŁU :)
Solarsoul
„Banku i akcji Silicon Valley już nie ma, a koledze @Spy polskie śmieci rządowe płacą 20% w kwietniu.”
Jakie 20%? :D Coś się chyba koledze pomyliło …
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-05 15:30
ZielonyToNowyCzerwony
"...proszę piętnastokrotność policzyć przez krotność..."
D.O. vel Tourette
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-05 15:42
Lech
Hansclosx
Czyli chyba wszystkie moje prognozy krótkoterminowe się sprawdziły.
A podałem je bo ktoś mnie zaatakował że podaję dziwne informacje tylko dlatego że niezgodne z jego wyobrażeniem. Cóż podaję prawdę na dany moment wiadomo jest dynamicznie więc wiele się zmienia bo geopolityka odpowiada za większość obecne.
Np. Nie miałem danych o ruchu opec więc trzeba korygować dane.
Rzucę trochę faktów geopolitycznych wkrótce.
Na początek ważne dla nas. Są informacje że Chiny chcą przekupić Niemcy i Francję i prawdopodobnie jest zgoda tych państw. Chiny mają cel osłabiac ekonomicznie Europę.
I jest już napisany plan pokojowy dla Ukrainy. W razie braku zgody Ukrainy będzie wycofywanie pomocy militarnej. Planują po kontrofensywie Ukrainy go przestawić.
I przypominam wg danych sprzed roku cbdc ma wejść pod koniec 2023. Nie mam najnowszych danych nie wiem czy coś się zmieniło.
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-05 17:03
Hansclosx
https://www.reuters.com/business/energy/german-insurers-renew-cover-blast-damaged-nord-stream-gas-link-2023-04-04/
OwcaPSK
A kiedy ma ta kontrofensywa Ukrainy nastąpić?
Idąc dalej - jeśli Niemcy i Francja zablokują dostęp do portów do transportu wojska to dzisiejsza wizyta Zeleńskiego powoduje, że Polska będzie włączona do wojenki?
czarny94
Jakie 20%? :D Coś się chyba koledze pomyliło …
Czyli jednak nie wiesz o czym piszesz. Wrzucasz link do strony z opisem obligacji, zupełnie nie czytając zawartości :D Spieszę z pomocą - obligacje skarbowe o ktorych pisał Novy są indeksowane o inflacje i po pierwszym roku płacą marżę + inflacje. Przyklad 10 letnie EDO0232 (kupione w lutym 2022): w 1 roku 2,2%, 2 rok juz placi 17,85%.
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-05 18:25
czarny94
Ponadto od tych obligacji odprowadzany podatek Belki 19%, ale dopiero po uplywie 10 lat w przypadku EDO (kapitalizacja roczna która pracuje w kolejnych latach).
Najlepszy okres na te obligacje to spadająca inflacja i wtedy można mówić o jakichś zyskach z inwestycji, w każdym innym wypadku jest to po prostu ochrona oszczędności.
Solarsoul
Jeśli już cytujesz vel Tourette i piszesz o liczeniu to wypadałoby wiedzieć jak obliczyć sprawność przetwornicy, to tak odnośnie Twojego postu jakiś czas temu.
@czarny94
Proszę o zeznania obligatariusza tutaj, któremu efektywnie wpłynęło 20 % za kwiecień 2023 r. Nie ma takowego i nie będzie.
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-05 18:49
czarny94
"Proszę o zeznania obligatariusza tutaj, któremu efektywnie wpłynęło 20 % za kwiecień 2023 r."
Nie ma, bo odsetki są podawane w skali rocznej, kapitalizowane miesięcznie. Jeśli piszesz takie rzeczy jak powyżej to chyba tylko po to, aby jeszcze bardziej pokazać swoją ignorancję w tym temacie.
Pawelpr
@Solarsoul
"Proszę o zeznania obligatariusza tutaj, któremu efektywnie wpłynęło 20 % za kwiecień 2023 r."
Nie ma, bo odsetki są podawane w skali rocznej, kapitalizowane miesięcznie. Jeśli piszesz takie rzeczy jak powyżej to chyba tylko po to, aby jeszcze bardziej pokazać swoją ignorancję w tym temacie.
Szkoda Twojego trudu, betonu nie przebijesz, oni nie są nastawieni na zrozumienie tematu tylko na NIE i już.
Tak jak pisałem wcześniej nigdzie w blogosferze nie znajdziesz takiej retoryki jak tutaj dlatego też co bardziej wartościowi użytkownicy się stąd niestety wynieśli.
Solarsoul
„Najlepszy okres na te obligacje to spadająca inflacja i wtedy można mówić o jakichś zyskach z inwestycji, w każdym innym wypadku jest to po prostu ochrona oszczędności.”
Nie ma lepszych/gorszych chwil na indeksowane inflacją obligacje. Są one po prostu indeksowane inflacją. Co innego jeśli mówimy o kupnie obligacji z rynku wtórnego. Wówczas spadająca rentowność winduje ceny.
Spy
@Solarsoul
Jakie 20%? :D Coś się chyba koledze pomyliło …
Czyli jednak nie wiesz o czym piszesz. Wrzucasz link do strony z opisem obligacji, zupełnie nie czytając zawartości :D Spieszę z pomocą - obligacje skarbowe o ktorych pisał Novy są indeksowane o inflacje i po pierwszym roku płacą marżę + inflacje. Przyklad 10 letnie EDO0232 (kupione w lutym 2022): w 1 roku 2,2%, 2 rok juz placi 17,85%.
Przywracasz wiarę w drugiego człowieka ale to i tak kropla w morzu.
Mnie jest szkoda czasu i energii na tłumaczenie oczywistości.
Kiedyś Czarek w wywiadach często podkreslał jak reaguje na hejterów i pieniaczy, zgadzam się z nim w całej rozciągłości.
Otaczanie się pzyjaznymi ludźmi jest o wiele przyjemniejsze.
Pozdrawiam
Solarsoul
czarny94
"Nie ma lepszych/gorszych chwil na indeksowane inflacją obligacje."
Lepsze/gorsze momenty są, np przy stabilnej polityce monetarnej, gdzie Bank Centralny walczy z inflacją REALNIE stopami procentowymi, to takie obligacje detaliczne raczej słabo wypadają w porównaniu do obligacji skarbowych notowanych na giełdzie.
W obecnym przypadku postrzegam to tak - inflacja odleci, to przynajmniej w jakiś sposób te obligacje pomogą zachować siłę nabywczą.
będzie się na wysokim poziomie utrzymywać - w sporym stopniu zwrot z obligacji zrekompensuje inflację
Zacznie spadać - wtedy radzą sobie najlepiej, ale raczej przestałbym je kupować, szukając okazji w bardziej ryzykownych aktywach
Odsyłam do innego materiału autorstwa Marcina Iwucia. Nie mam na celu reklamowania innych blogów, po prostu Panowie zrobili fajną robotę jeśli chodzi o te obligacje. Poniższym kalkulatorem można sobie 'pospekulować' jak się te obligacje zachowuje w różnych warunkach ekonomicznych.
https://marciniwuc.com/wp-content/uploads/2023/03/KALKULATOR-OBLIGACJI-DETALICZNYCH.xlsx
@Spy @Pawelpr
Dzięki, ja sporo wiedzy z tego forum wyniosłem, jeśli ktoś skorzysta w małym choć stopniu na tym co piszę, to mi wystarczy ;)
Pozdrawiam
Solarsoul
Marcin Iwuć głównie operuje na obligacjach i funduszach. Nie chcę mu umniejszać bo to rzetelny inwestor, jeśli ktoś lubi pasywną, defensywną taktykę to czemu nie. Nie podaje propozycji konkretnych spółek, głównie fundusze. Ja bym szedł w dywersyfikację na niszowych, nisko skapitalizowanych spółkach a mamy świetne z sWig80. Tu są pola do manewru. Po co dawać zarabiać funduszom skoro możemy wesprzeć tych małych i promować ich rozwój?
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-05 20:10
Solarsoul
!Novy
Przywracasz wiarę w drugiego człowieka ale to i tak kropla w morzu.
Mnie jest szkoda czasu i energii na tłumaczenie oczywistości.
Kiedyś Czarek w wywiadach często podkreslał jak reaguje na hejterów i pieniaczy, zgadzam się z nim w całej rozciągłości.
Otaczanie się pzyjaznymi ludźmi jest o wiele przyjemniejsze.
Pozdrawiam
Dziś rano nieco podniósł mi tymi wpisami o obligacjach ciśnienie i wkroczył admin :)
Kolejny raz wrócił do pudła, bo juz raz miałem nieprzyjemność wdać się z nim w dyskusję.
Kiedyś pewna pani, logowała sie tutaj tylko po to, aby w swych "trudnych dniach" wybrać pierwszy lepszy wpis i ofiarę i jechała po niej ile sie dało. Dzisiejszy atak herr @Solarsoula był właśnie tego typu. Chyba gość przekwita, albo może to wiosna? :)
Tak czy siak temat- obligacje "indeksowane inflacją" był dla niego zbyt trudny.
Pozdrawiam.
Solarsoul
Mężczyznę ponoć można poznać po kominie. A Ty ponoć nawet go nie masz (na dachu).
Również pozdrawiam
!Novy
@gold
Nie zastanawia cię ten brak zainteresowania górnikami przy tych ostatnich wzrostach ceny złota?
To wygląda tak, jakby nikt nie dawał wiary, że one się dłużej utrzymają.
Equinox Gold całkiem nieźle, Alamos także (tu nie mam pozycji), nawet małe spółki z SGDJ też cienko, GDXJ nieco lepiej, GDX słabo ale czytałem niedawno, że jest już wysoko wyceniony. Trochę to wszystko dziwnie wygląda :) ..
To samo z platyną i akcjami Impala Platinum, stoją w miejscu.
Co o tym myślisz?
Może tu jest idpowiedź?
BofA Says Investors Poured $508 Billion Into Cash This Quarter
Cash funds get biggest quarterly inflows since pandemic
US money-market fund assets reach record $5.2 trillion.
https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-03-31/bofa-says-investors-poured-508-billion-into-cash-this-quarter?sref=bsUD5q46
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-05 21:13
!Novy
Why the Fed must pivot
The Fed really has only two levers it can push or pull when it comes to monetary policy: interest rates and the money supply. For the past 30 years or so, money supply manipulation has taken a back seat to interest rate hikes or cuts, because the former is seen as less reliable for policymaking. Central banks now typically use interest rates as the primary tool for achieving inflation targets, usually around 2%.
Reuters quotes Matt King at Citi in London, an expert on capital flows and liquidity, saying that the reduction of US money supply is a red flag for the economy and financial markets.
“M2 is a driver of broader asset price inflation, consumer inflation, equities, and real estate. It is sending quite a negative signal for all of those now, and will likely feed through to broader economic weakness,” he said
https://aheadoftheherd.com/why-the-fed-must-pivot-richard-mills/
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-05 21:21
supermario
"Jednym z przykładów jest eksperyment prof. Winthropa Kellogga, nowojorskiego psychologa, który do badań porównawczych wykorzystał małego szympansa i… własne dziecko.
Dlatego - po uzgodnieniu z żoną Luellą - Winthrop postanowił dla celów naukowych adoptować małego szympansa o imieniu Gua.
Kelloggowie traktowali go, jakby był bratem Donalda. Ubierali go w śpioszki, przytulali, całowali przed snem i czytali książki. Ponadto Gua dzielił z Donaldem łóżeczko, zabawki, uczył się - tak jak on - chodzić za pomocą chodzika. Między "braćmi" wytworzyła się niezwykła więź.
Mimo że pierwotnie badania miały trwać pięć lat, zakończyły się po zaledwie dziewięciu miesiącach.
Naukowiec nigdy nie podał oficjalnej przyczyny zakończenia eksperymentu, jednak opis badań sugerował, że szympans nie wykazywał żadnych umiejętności, natomiast Donald zaczął przejmować jego zachowania: poruszał się i wydawał dźwięki jak zwierzę."
https://www.msn.com/pl-pl/zdrowie/nasze-zdrowie/wychowywali-syna-z-szympansem-tragiczne-skutki-eksperymentu/ar-AA19s7eu?ocid=msedgntp&cvid=872ea957760248a5976367c4bbbbe972&ei=21
Spy
@Spy
@gold
Nie zastanawia cię ten brak zainteresowania górnikami przy tych ostatnich wzrostach ceny złota?
To wygląda tak, jakby nikt nie dawał wiary, że one się dłużej utrzymają
Nie mam pojęcia więc nie będę udawał że wiem. Jedyne co, to pamiętam że gdzieś w głowie miałem poziom 2090, które przekroczenie może dopiero dać duży impuls z naciskiem na może.
janwar
Tomaszabc
Solarsoul
Nvidii nie można short’ować. Nigdy :)
janwar
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/news-chiny-dystansuja-sie-od-przyjazni-z-rosja-to-tylko-retoryka,nId,6699589#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
R!ff
1. OPEC obcina produkcję wbrew oczekiwaniom US
2. AS otwarcie przyznają ze chcą zredukować swoją zaleznosc od US
3. AS buduje wiertnie za chińskiego juana
4. AS rozważa sprzedaż ropy za juany
Wszystko można skwitować słowami Xi do Putina:
Zachodzą obecnie zmiany, jakich nie widzieliśmy od stu lat. To my razem napędzamy te zmiany.
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-06 07:21
Lech
@Jednocześnie Fu Cong przyznał, że choć nie popiera, to rozumie przyczyny trwającej wojny.
Głaszczą po główce bo pewnie dostawy szykują za ropę i gaz..a co im zrobisz za to że sobie tam mówią a robią co innego? wzorców nie brakuje..
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-06 08:16
ruhe
Dzisiaj na ZH artykuł o banku centralnym Curacao (taka kolonia Holandii), który w obliczu problemów finansowych postanowił sprzedać swoje złoto i momentalnie je odkupił po tej samej cenie (że niby transakcja pozarynkowa), dzięki czemu zaksięgował pokaźny zysk (wobec niższej ceny zakupu). Autor pisze, że teoretycznie inne banki centralne mogłyby z takiego rozwiązania skorzystać ale potrzebują do niego wysokiej ceny złota.
Ciekawe jak tam sobie radzi NBP z wszystkim obligami, które nakupował przy ujemnej/zerowej stopie.
Dante
Wyjaśnienie dlaczego AS robi to co robi, mimo że za czasów Trumpa relacje AS-USA były względnie dobre.
https://theintercept.com/2019/11/21/democratic-debate-joe-biden-saudi-arabia/
https://www.youtube.com/watch?v=8elwZHHdiRw
@janwar
Podejście azjatyckie jest odmienne od tego zachodniego - tam liczą się bilateralne relacje zagraniczne i własne interesy, a nie sojusz na dobre i złe. Przez to, jeśli coś jest korzystne dla Chin i Indii, to będą po jednej stronie i działać na korzyść realizacji tego (mimo, że mają poważne spory terytorialne, znacznie poważniejsze niż te ukraińsko-rosyjskie), a z kolei jeśli coś jest korzystne zarówno dla Polski i Rosji, to bardzo wątpliwe, że będą po jednej stronie. Minister spraw zagranicznych Indii świetnie wyjaśnia tę różnicę:
https://www.youtube.com/watch?v=M2sdVRa0AOA
https://youtu.be/j2EdQD_Eag0?t=240
PS. LAC = Line of Actual Cotrol, nieformalna granica chińsko-indysjka
Ada
" (...) albo poczytaj o strukturze długu publicznego i finansach Państwa "
Jaka ładna, niepozorna manipulacja i jakże prawdziwie w jedno zdanie ujęta. Dług - uspołeczniony, wspólny, znaczy się publiczny, znaczy się wasz, a rozmyte pojęciowo, szeroko rozumiane finanse już czyjeś, znaczy się prywatne, bo "państwowe" a w rzeczywistości leżące w rękach ukrywających się za państwem, stojących w praktyce ponad jakimkolwiek prawem, kilkunastu konkretnych osób. Niewybieralnych. Z rozmytą rzecz jasna odpowiedzialnością, choć znanych z imienia i nazwiska :)
"Chyba nigdzie w całej blogostferze inwestycyjnej nikt nie pisze takich głupot o obligacjach jak tutaj"
"Tak jak pisałem wcześniej nigdzie w blogosferze nie znajdziesz takiej retoryki jak tutaj dlatego też co bardziej wartościowi użytkownicy się stąd niestety wynieśli."
To co tu robisz?
Odnieś się merytorycznie choćby do tego, co napisał w krótkich żołnierskich słowach WhiteDragon, a nie wypisujesz o jakichś retorykach i innych pierdoletach. Zawsze możesz dołączyć do "bardziej wartościowych użytkowników" albo wrócić do TVP INFO. Bo ja jeszcze dziś pamiętam telewizyjną wypowiedź Kaczmarka Wiesława, zapytanego, co zrobiłby ze świadectwami udziałowymi. "Trzymałbym" - odparł. Zapytaj go, do kiedy >>trzymał<<, co? :)
@ Solarsoul
"Mężczyznę ponoć można poznać po kominie"
Możesz rozwinąć?
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-06 09:14
ZielonyToNowyCzerwony
@ZielonyToNowyCzerwony
Jeśli już cytujesz vel Tourette i piszesz o liczeniu to wypadałoby wiedzieć jak obliczyć sprawność przetwornicy, to tak odnośnie Twojego postu jakiś czas temu.
Niepotrzebnie się czepiasz i wracasz do tego komentarza o twojej przetwornicy, ponieważ ze względu na śmieszność tematu od razu go odpuściłem no ale skoro jednak ci leży na wątrobie to proszę bardzo:
Podajesz parametry (moja 2000W zużywa dodatkowo jakieś 4W) bez żadnego opisu czego one dotyczą. W następnym poście gdy frustracja wzrasta okazuje się, że to moc szczytowa Przetwornica 220v 2000W napisałem mając na myśli 2000W mocy szczytowej. Czyli podałeś "straty" (4W) obok mocy szczytowej, to tak jakbyś podał spalanie auta w mieście, a obok prędkość maksymalną z danych technicznych, bez sensu.
Wiesz w ogóle co to jest przetwornica prądu?
To są przetwornice napięcia, ale pewnie to też mało ważne dla ciebie.
Co do kwestii strat mocy to najmniejsze straty występują gdy przetwornica pracuje z mocą ok 70-80% znamionowej. Jeśli twoja ma 2000W szczytowej czyli zakładam, że ok 1000W znamionowej to podłączenie do niej lodówki która potrzebuje ok 50W jest marnotrawstwem jakże cennej energii z akumulatora. Pomijam, że przy poborze z niej 50W i stratach na poziomie 4W to sprawność musiałaby wynosić ok 92%, co jest mało realne, ale jak to mówią: specjalistów było wielu, ale cymbał tylko jeden...
dla zainteresowanych: Tekst dla linku - Solarsoul 2022-11-29 09:39
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-06 09:54
polish_wealth
(forex wiadomo zbyt duży by mówić o jakiejs szajce grubasów) ale tak to jest, "zbiorowy grubas" to łyknie i grające z trendem "pod-grubasy"
gdzieś w okolicach hmmmm... 07 - 08 w tych miesiącach powinniśmy sprzedawać USD po 4,6 - 4,8
(wpis komediowy ale na to licze)
zróbcie screena dla jaj żeby mnie rozliczać -
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-06 09:45
!Novy
Słońce świeci, fotowoltaika nie działa. "Wiele instalacji powstało w miejscach, w których nie powinno ich być"
Liczba instalacji fotowoltaicznych rośnie z roku na rok. Nie nadąża za tym modernizacja lokalnych sieci energetycznych, które są zwyczjanie nieprzystosowane do masowo instalowanych paneli PV
https://jastrzebieonline.pl/wiadomosci/218800-slonce-swieci-fotowoltaika-nie-dziala-wiele-instalacji-powstalo-w-miejscach-w-ktorych-nie-powinno-ich-byc.html
Niezła "inwestycja" :)
.
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-06 09:51
ZielonyToNowyCzerwony
@ Solarsoul
"Mężczyznę ponoć można poznać po kominie"
Możesz rozwinąć?
Może długość komina też podaje razem z kręgosłupem tak jak z tymi przetwornicami... :)
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-06 09:57
polish_wealth
ktoś mógłby mnie uświadomić?
Napiszcie list do SongHongbinga że Poska jest neutralna ale z takim oczkiem, że po stronie chinczyków
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-06 10:13
Konrad (ITT)
na wstępie chciałbym życzyć Wam z okazji Świąt Wielkanocnych dużo zdrowia, spokoju w sercu i satysfakcji z tego co robicie na co dzień.
@uran
Joint Statement by the U.S. and EU following the 10th U.S.-EU Energy Council
Rada zamierza zintensyfikować współpracę, by zmniejszyć zależność od Rosji w zakresie materiałów jądrowych i usług związanych z cyklem paliwowym, i wspiera bieżące starania zainteresowanych państw członkowskich UE na rzecz dywersyfikacji dostaw paliwa jądrowego, w stosownych przypadkach.
Rada odnotowała rolę, jaką energia jądrowa może odegrać w dekarbonizacji systemów energetycznych w krajach, które zdecydowały lub zdecydują się polegać na energii jądrowej. Stany Zjednoczone i UE postanowiły jeszcze w tym roku współorganizować Forum Wysokiego Szczebla ds. Małych Reaktorów Modułowych (SMR) poświęcone współpracy transatlantyckiej w dziedzinie SMR i innych zaawansowanych reaktorów jądrowych.
Źródło: https://www.energy.gov/articles/joint-statement-us-and-eu-following-10th-us-eu-energy-council
@Uran
@Lit
BHP's exploration accelerator to open to uranium, lithium finds
Program HP Group mający na celu wspieranie obiecujących poszukiwaczy minerałów od września rozszerzy się poza zakres miedzi i niklu do projektów związanych z uranem i litem, powiedział w środę szef programu Xplor.
Źródło: https://www.reuters.com/markets/commodities/bhps-exploration-accelerator-open-uranium-lithium-finds-2023-04-05/
When uranium booms, it will boom for a long time
Byki uranowe przewidują wybicie w 2023 r., napędzane nagromadzeniem pozytywnych wiadomości od 2019 r.
Munro mówi, że hossa na rynku uranu będzie prawdopodobnie trwalsza niż w przypadku innych towarów.
Według Numerco cena uranu wynosi obecnie około 50 USD za funt, czyli poniżej długoterminowej ceny motywacyjnej wynoszącej 60 USD za funt, która jest ogólnie akceptowana jako punkt wejścia do uruchomienia nowej produkcji.
Jednak inflacja zmieniła sytuację, a eksperci szacują, że nowa cena w przedziale od 75 do 80 USD za funt będzie konieczna, aby zachęcić do wystarczającej produkcji, aby zaspokoić popyt na uran w tej dekadzie.
Cykl surowcowy uranu jest dużo dłuższy niż, powiedzmy, typowy siedmioletni cykl towarowy, do którego przyzwyczailiśmy się w przypadku metali nieszlachetnych.
To dlatego, że schemat zużycia uranu jest znacznie dłuższy.
Przede wszystkim reaktory, gdy są w fazie budowy, są konsumentem uranu przez długi czas.
Zaangażowanie w budowę reaktora rozpoczyna się prawdopodobnie na siedem lat przed rozpoczęciem produkcji. A długoterminowy cykl kontraktacji trwa do 10 lat.
Tak długie okresy popytu wydłużają zarówno bessę, jak i hossę na rynku uranu.
Ostatnia bessa rozpoczęła się w 2011 r., a tak naprawdę wyszliśmy z niej dopiero pod koniec 2020 r. Możesz więc użyć tego 10-letniego cyklu jako wskaźnika hossy, która rozpoczęła się dwa lata temu.
A potem jest strona podażowa.
Przysłowie dotyczące towarów mówi, że „lekarstwem na wysokie ceny są wysokie ceny”, ale uzyskanie zezwolenia na kopalnie uranu i ich uruchomienie trwa tak długo, że nie ma takiej reakcji na wyższe ceny, jakiej można by się spodziewać po innych Surowce.
W przypadku uranu istnieje ograniczone ryzyko spadku z obecnych poziomów cen, przy znacznym prawdopodobieństwie wzrostu.
Źródło: https://stockhead.com.au/resources/when-uranium-booms-it-will-boom-for-a-long-time/
What matters in uranium? 3 critical trends
Początkowo „yellow cake” – materiał wyjściowy z młynów uranu, zwykle zlokalizowanych na terenie projektu – jest przekształcany z tlenku uranu (U3O8) w sześciofluorek uranu (UF6). Wzbogacanie to proces, który zamienia ten UF6 w produkt, który może być wykorzystany w elektrowni jądrowej.
W minionych latach istniała tendencja do „niedożywienia” (underfeeding) z powodu nadmiaru zdolności wzbogacania. Zasadniczo mniejsza ilość UF6 jest „podawana” do wirówek wzbogacających, które następnie pracują przez dłuższy czas, uzyskując taką samą wydajność przy mniejszym wkładzie. Było to ważnym czynnikiem utrzymującym niskie ceny uranu w ciągu ostatnich lat.
Jednak niektóre dane branżowe spodziewają się obecnie odwrócenia tego trendu. Ze względu na brak możliwości wzbogacania oczekuje się, że obiekty nie tylko przestaną "niedożywiać", ale niektóre mogą nawet rozpocząć "przekarmianie" (overfeeding). Jak sama nazwa wskazuje, jest to przeciwieństwo niedożywienia. Do wirówek podawane są dodatkowe ilości UF6, które następnie mogą pracować krócej. Jest to bardziej efektywne wykorzystanie zdolności wzbogacania, ale wymaga większej ilości UF6, co z kolei zwiększa zapotrzebowanie na U3O8.
Źródło: https://www.livewiremarkets.com/wires/what-matters-in-uranium-3-critical-trends
Pozdrawiam,
Konrad ITT
Hansclosx
FED NOW, czyli dobrze rozumiem że manager banku, jakiś alojzy w blackrocku nie musi sie przejmowac co kupuje co sprzedaje, bo ostatecznie cokolwiek nie zrobi to weźmie jakąś pożyczke z PED NOW na 0,5 % i będzie git czy jak to rozumieć ten program?
ktoś mógłby mnie uświadomić?
Napiszcie list do SongHongbinga że Poska jest neutralna ale z takim oczkiem, że po stronie chinczyków
Jaka neutralna przy PiS?
Przecież Amerykanie im gwarantują rządy z możliwością drukowania i względna stabilnością PLN w zamian za nieneutralnosc.
Przecież już dawno by to je...O z tymi naszymi asami.
Te wybory będą decydujące jak będzie 3 kadencja PiS to w razie potrzeby kiedy już będzie oficjalna wojna z chinami będziemy zajmować Rosję.
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-06 10:50
Dante
Raczej ciężko o bardziej niedźwiedzie medialne otoczenie dla USD niż obecne medialne ogłoszenie dedolaryzacji świata - i owszem to będzie miało swoje skutki, ale nie dzisiaj, ani jutro czy w najbliższych miesiącach, ale w najbliższych latach.
ZielonyToNowyCzerwony
Raczej ciężko o bardziej niedźwiedzie medialne otoczenie dla USD niż obecne medialne ogłoszenie dedolaryzacji świata - i owszem to będzie miało swoje skutki, ale nie dzisiaj, ani jutro czy w najbliższych miesiącach, ale w najbliższych latach.
Nadal siedzę na zielonym i jeszcze nie mam brązowo, ale zobaczymy...
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-06 11:00
!Novy
Witaj.
Na wstępie dzięki za życzenia!.
Niech Święta Zmartwychwstania Pańskiego będą dla Ciebie inspiracją każdego dnia Twego życia. Radosnych Swiąt Wielkanocnych!
Cykl surowcowy uranu jest dużo dłuższy niż, powiedzmy, typowy siedmioletni cykl towarowy, do którego przyzwyczailiśmy się w przypadku metali nieszlachetnych
Wynikało to głównie z długości kontraktów dostaw, które w czasach dostaw innych surowców all in time były dużo dłuższe bo nawet 5-10 lat.
Pomińmy na chwilę czas recesji i zastanówmy się co się stanie z dostawami przy deficycie podaży np. metali przemysłowych a co się może stać z deficytem podaży surowców energetycznych jak uran :)
Przypominam, że bardzo wiele kontraktów na dostawy uranu wygasa od końca 2022r.
Przysłowie dotyczące towarów mówi, że „lekarstwem na wysokie ceny są wysokie ceny”, ale uzyskanie zezwolenia na kopalnie uranu i ich uruchomienie trwa tak długo, że nie ma takiej reakcji na wyższe ceny, jakiej można by się spodziewać po innych Surowce
Jak dobrze pamiętam, jedną z "najtańszych" kopalni uranu jest kopalnia Langer Heinrich firmy Paladin Energy. Jej ponowny i planowany restart potrwa rok. Zakładając, że restart innych, mniej dostępnych i nieeksploatowanych obecnie złóż może potrwać dłużej, to w razie deficytu na rynku uranu może być gorąco :)
Zaangażowanie w budowę reaktora rozpoczyna się prawdopodobnie na siedem lat przed rozpoczęciem produkcji
No i jest jeszcze rynek zbrojeniowy.
https://time.com/6261279/australia-nuclear-submarines-aukus-china/
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-06 11:33
Arekb52
polish_wealth
Nadal siedzę na zielonym i jeszcze nie mam brązowo, ale zobaczymy...
brązowo to nieee, ja nawet założyłem że w najgorszym scenariuszu do 3,7 spadnie a i tak kupilem po 4,3 dlaczego?
(zaznaczam że ja 1:1 nie na forexie bez lewara to może mnie to nie boli)
cena 3,3 - 3,8 to byla w 2008-2102 roku jak nie było otwartej wojny z chinami, nie było tych huawei storry i tak dalej, wszystko się kręciło jak należy
Po tym jak zaczęła się wojna celna, to wtedy USD zaczął iść w te poziomy od 3,2 do ----> 3,8, uważam że po tych incydentach z EVERLAST statkiem w ciesninie i poszła bomba w libanie to już nie ma szans na odwrót nie spadnie niżej niż 3,8,
zakładam że przerwie 4,17 i tąpnie w doł na chwile po czym zacznie rajd do góry, USA inflacja 8% ---- Polska inflacja (18% przysłowiowe) zadziałają siły takie całkiem "rynkowe"
a dodatkowo spodziewam sie jedak że podkręcony będzie palnik niedługo, planik "czarnych łabędzi"
Jeżeli dolar przerwałby 4 PLN i poszedł np. na 3,8 to znaczy że jest dramat, że kotara została odsłoniona, anglosas siedzi w samych gaciach, a widownia swiatowa sie z niego nabija i szalenczo trwa jakas zbiorcza wyprzedaż
może sie tak stać ale to jest bardzo nieprawdopodobne że akurat teraz, ile to już upadków dolara przeżyliśmy?
absolutnie, bądźmy racjonalni, angosasi są dobzi w tą gre, jeszcze z raz można wsiąść w ten pociag, (tak myśle)
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-06 11:32
Dante
I do tego ze sporym ryzykiem geopolitycznym + nieobliczalni rządzący do tego
@polish_wealth
Zobacz na dłuższy okres czasu - wygląda to jak retest mocnego poziomu wsparcia
A do tego jeszcze to:
https://www.o2.pl/informacje/w-niemczech-taniej-niz-w-polsce-zaskakujace-ustalenia-6878532048583456a
Bardzo to przypomina sytuację jak w 2008r., gdy Polacy masowo ścigali bardzo tani sprzęt elektroniczny z USA i był tego wysyp na Allegro.
A do tego deficyt handlowy (poniżej) i budżetowy - gdybyśmy mieli rosnącą nadwyżkę handlową i budżetową, to złoty faktycznie byłby niedowartościowany, a jest odwrotnie, a do tego twin deficits w USA spada.
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-06 11:48
polish_wealth
Przecież Amerykanie im gwarantują rządy z możliwością drukowania i względna stabilnością PLN w zamian za nieneutralnosc.
ładnie tu kolega zauważył, że stabilnosć PLN bo ja też tak widzę ten układ z USA,
program 500+ to też ktoś ładnie musiał pozwolić na ten program, ktoś dal gdzieś tam z tych BISuarów promose polskim dzieciom żeby się rodziły, ale uwaga ja ten program postrzegam pozytywnie,
naprawde, myślę, że Polska byla tak zadłużona po ekipie PO, że gdyby nie ten program napuszczenia pieniędzy od dołu to znowu mielibyśmy sporo żuli na dworcu w Warszawie,
bo jak ludzie są zadłuzeni to można im dać i tak pójdzie to do czubka na spłate długów albo kauflandami do góry,
a moc produkcyjna jest, dużo gum turbo, dużo palet cocacol, dużo harribo niemcy mogą wytwrzać i exportować, pytanie czy ludzie biorą to garściami czy oszczędzają,
i gdzieś zobaczono problem, że ludzie zamiast odbierać towary to zaczeli oszczędzać i chcieć sie bogacić (owładnęła ta moda świat, bogacenie się które do tej pory było tylko dla elit, dyscyplina prawda oszczędzanie reinwestowanie i tak dalej) i cyrkulacja spadła na światowym rynku i jak tu ją pobudzić, dodruk albo podnieść stopy, może jak sie podniesie stopy to ludzie przestaną trzymać kase na kontach tylko ją zaczną wydawać,
Bo produkcja i automatyzacja jest potężna, moce wytwórcze tej gospodarki są potężne, ale spadł popyt na konsumpcje bo ludzie chcą sie bogacić na masową skale,
a ciagle trzeba podnosić pensje dla pracownika w Kauflandzie, jk sie podniesie to i cene towaru trzeba podnieść,
Putin zauważył że jak jeszcze mocniej zdestabilizuje ceny energii to jeszcze będzie jakieś niezadowolenie w Europie
i oto jestsmy tu gdzie jesteśmy - tak to mniej wiecej było, ale najważniejsze że jesteśmy :) otoczenie jest przygodne względem jestestwa
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-06 11:47
!Novy
Nadal siedzę na zielonym i jeszcze nie mam brązowo, ale zobaczymy...
Przepraszam, że się wtrącę ale czy to nie ty wklejałeś powyżej te dane? :)
Z analizy wynika, że większość aktywnych klientów (79 proc.) traci na transakcjach na tego typu instrumentach. W 2022 roku wzrósł odsetek klientów którzy ponieśli stratę
Lewar nie lewar- spekulacja na walucie zwykle kończy się jednakowo :)
ZielonyToNowyCzerwony
potwierdzam to moja wklejka, nie mniej jednak uważam, że trochę $ warto mieć pod ręką...
polish_wealth
patrzcie kto żyje
Long time no see, prosze o kasacje potem,
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-06 12:03
!Novy
nie mniej jednak uważam, że trochę $ warto mieć pod ręką
Mnie nic do tego.
Byłem tylko ciekaw jak łączysz te "światy" ;)
BTW.
Poproś @polish_wealth'a aby ci wrzucił link do YT i filmiku jak @3r3 chyba z @grubym "spekulowali" na tym forum na dolarze.
Idealnie pasuje do sytuacji :)
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-06 12:12
Spy
@polish_wealth @USDPLN
Raczej ciężko o bardziej niedźwiedzie medialne otoczenie dla USD niż obecne medialne ogłoszenie dedolaryzacji świata - i owszem to będzie miało swoje skutki, ale nie dzisiaj, ani jutro czy w najbliższych miesiącach, ale w najbliższych latach
Tylko ile już razy dolar upadał i miał stać się śmieciem ? Niezliczoną ilość razy. Teraz wydaje się być to bliżej niż wcześniej ale zawsze mnie ciekawi jak przestawi się ta cała wajcha inwestycji we wszystkie globalne Etfy czy to akcyjne czy też surowcowe gdzie udział mamy pełny udział dolara albo conajmnie w 60% ?
ZielonyToNowyCzerwony
Mnie nic do tego.
Byłem tylko ciekaw jak łączysz te "światy" ;)
mam obawy o PLN więc zagrałem w zielone, a motywacją jest jak z wykupem ubezpieczenia, niby ma cię chronić/wspomóc w razie, ale tak naprawę nie chcesz, żeby ono musiało zadziałać... są obawy to się ubezpieczasz...
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-06 12:32
polish_wealth
wklejam klasyka inwestowania w dolara
https://www.youtube.com/watch?v=2BsoPbEYDc4
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-06 12:35
ZielonyToNowyCzerwony
w punkt :)
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-06 12:48
!Novy
w punkt :)
:)
A teraz pomyśl, że jest tu kilku, którzy w tem sam sposób "ładują" większość. I nie mówię tu koniecznie o dolarze :)
Czy tutaj, czy gdziekolwiek indziej- sytuacja powtarza się co dnia tak samo od lat, więc wynik może być tylko jeden:
Z analizy wynika, że większość aktywnych klientów (XX proc.) traci na transakcjach na tego typu instrumentach..
niby ma cię chronić/wspomóc w razie, ale tak naprawę nie chcesz, żeby ono musiało zadziałać... są obawy to się ubezpieczasz
W takim wypadku kurs USD do PLN nie ma kompletnie żadnego znaczenia. Bo jeśli nadejdzie ta godzina, to państwo z kartonu upadnie przed państwem z dolara.
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-06 13:00
ZielonyToNowyCzerwony
A teraz pomyśl, że jest tu kilku, którzy w tem sam sposób "ładują" większość. I nie mówię tu koniecznie o dolarze :)
dlatego tutejszą liściastą herbatę trzeba pić przez zęby...
W takim wypadku kurs USD do PLN nie ma kompletnie żadnego znaczenia. Bo jeśli nadejdzie ta godzina, to państwo z kartonu upadnie przed państwem z dolara.
Dlaczego od razu zakładasz zgon ubezpieczonego? przecież jest wiele pomniejszych uszczerbków...
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-06 13:02
!Novy
Teraz wydaje się być to bliżej niż wcześniej
I własnie dlatego, to się wydarzy później ;)
!Novy
Dlaczego od razu zakładasz zgon ubezpieczonego? przecież jest wiele pomniejszych uszczerbków
To ty zakładasz, że tego "typu" ubezpieczenie zadziała :)
Dziwi mnie też, że dywersyfikujesz papier- innym papierem.
Gdybym chciał się uratować i nie utopić, to zakładałbym kamizelkę ratunkową a nie obciążałbym kieszenie kamieniami.
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-06 13:07
ZielonyToNowyCzerwony
Dziwi mnie też, że dywersyfikujesz papier- innym papierem.
bez obaw, jestem zdywersyfikowany nie tylko w celulozie :) po prostu zmieniły mi się nieco wagi w portfelu... chociaż nie przeczę, że doważanie $ może być ślepą uliczką
@inflacja
Dobrze, że u nas tylko 18%...
Bieda w Mołdawii. "Nikt tu nie zostaje, tylko starzy"
W Mołdawii inflacja przekroczyła 25 procent, a 26 proc. populacji tego kraju żyje poniżej granicy ubóstwa. - Tutaj nikt nie zostaje, wszyscy, jak mogą, wyjeżdżają za granicę - mówi kobieta robiąca zakupy na targowisku w Kisziniowie.
Tekst dla linku
@rec
Bank of America shares its recession investing playbook based on 150 years of market history
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-06 13:28
Tomaszabc
Mołdawia leży pomiędzy Ukrainą a Rumunią. Rumunia się rozwija, buduje autostrady, w małych miastach stoją salony nowych aut. Możliwe, że coraz więcej Rumunów ściąga na zachód do pracy a potem przywożą pieniądze oraz widzą, że można żyć lepiej. W Mołdawii jak widać dalej bieda. W Mołdawii nie byłem. Jechałem za to przed dawny post ZSRR kraj- Macedonię. Zapadł mi w pamięć oficjalny napis przy autostradzie - "don't trash our future", bo oni tam śmiecą gdzie popadnie i ogólnie wieje trochę dziczyzną.
Moim zdaniem kraj tworzą ludzie. Myślę, że gdyby Szwajcarów ulokować w Mołdawii i odwrotnie, to szybki Mołdawia stałaby się bogata :P.
Z Polską też tak jest. To nie politycy, czy też zagraniczny deep state tworzy obraz naszego państwa tylko ogól ludności który jest sprytny ale głupi. Dla Polaków pewne rzeczy są raczej nie akceptowalne- np. łapówkarstwo. To sprzyja rozwojowi. Dla takiego Ukraińca łapówkarstwo to chleb powszedni i nikt się nie dziwi. Dlatego tam zawsze będzie bida dopóki nie zmieni się społeczeństwo.
ZielonyToNowyCzerwony
Myślę, że gdyby Szwajcarów ulokować w Mołdawii i odwrotnie, to szybki Mołdawia stałaby się bogata
a jakby naszych ulokować w Mołdawii to co by się stało? :)
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-06 13:56
!Novy
Tik, tak :)
janwar
Czy nie powinno być odwrotnie?
!Novy
Wcale nie takie złe.
Anale miały nieco inny próg który wyznaczał drogę. Teraz muszą się zastanowić, będzie recesja czy nie :)
"Czy złoto sięgnie po rekord po raporcie o zatrudnieniu z USA?"
http://pl.investing.com/analysis/czy-zloto-siegnie-po-rekord-po-raporcie-o-zatrudnieniu-z-usa-200275338
Coen
janwar
Kolejne złe dane z USA i mocna walka na spekulacyjne zbicie ceny PM w dół.
Czy nie powinno być odwrotnie?
Jak trochę spadnie to będzie można jeszcze trochę dokupić ;)
ZielonyToNowyCzerwony
"Wskaźniki uległy trochę zmianie na skutek tego, że Główny Urząd Statystyczny zmienił koszyk, przy pomocy którego bada wskaźnik konsumpcji. Na skutek tego, na początku dane o inflacji są trochę lepsze, a w drugiej części roku - trochę gorsze" - powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.
"Rzeczywiście rozpoczął się gwałtowny ruch w dół z tego płaskowyżu, o którym cały czas informowaliśmy. Jak na razie, wszystko się dzieje zgodnie z przewidywaniami" - wskazał też szef banku centralnego.
Po zmianie koszyka inflacyjnego GUS zaktualizował dane za styczeń - roczna inflacja wyniosła 16,6% (wobec 17,2% r/r sprzed zmiany koszyka inflacyjnego). Wskaźnik miesięczny wyniósł +2,5% (wobec +2,4% m/m przed zmianą koszyka inflacyjnego).
Inflacja konsumencka wyniosła 18,4% w ujęciu rocznym w lutym br. (wg nowego koszyka), a w marcu sięgnęła 16,2% r/r (wg wstępnych danych).
GUS podał, że w nowym koszyku wzrósł m. in. udział wydatków w zakresie żywności i napojów bezalkoholowych, transportu, restauracji i hoteli oraz użytkowania mieszkania lub domu i nośniki energii. Obniżył się natomiast m. in. udział wydatków w zakresie napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych, wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego, a także łączności.
:D
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-06 15:21
Tomaszabc
Według mojej teorii byłoby to samo co teraz tylko biedniej, bo nie byłoby gdzie eksportować taniej siły roboczej. To ludzie tworzą państwo, nie politycy.
Niestety jakby wziąć pierwszego lepszego z brzegu człowieka, to powie wyuczone z TV formułki.
Brak nam edukacji ekonomicznej. Typowy Polak nie wie kto go na co rąbie i z której strony. Do tego, nie zamierza tego zmieniać bo jak to mój kolega powiedział: "Tomek ja mam już 18 lat i jestem za stary na książki". Teraz jeździ tirem i zjadł wszystkie rozumy bo ma audi i zarabia €
Lech
Z Polską też tak jest.
Pod warunkiem że nie mają embarga, zakazów handlu i odcięcia od świata. Przecież gdyby Szwajcaria dostała to co Wenezuela byłaby tam większa bieda niż w Wenezueli bo nie dość że zimno i nic nie rośnie, mało gruntu pod uprawę, to jeszcze odcięci od świata, handlu i dostaw, brak kontaktu z oceanem to umarliby z głodu..
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-06 15:31
!Novy
Obniżył się natomiast m. in. udział wydatków w zakresie napojów alkoholowych..
To po co ja się tak starałem ? :)
ZielonyToNowyCzerwony
Do tego, nie zamierza tego zmieniać bo jak to mój kolega powiedział: "Tomek ja mam już 18 lat i jestem za stary na książki". Teraz jeździ tirem i zjadł wszystkie rozumy bo ma audi i zarabia €
żyć szybko, umierać młodo...
@!Novy
@ZNTC
Obniżył się natomiast m. in. udział wydatków w zakresie napojów alkoholowych..
To po co ja się tak starałem ? :)
widocznie, wbrew wygłaszanych tutaj opinii, spożywasz poniżej średniej... albo zamiast Ludwika sączysz Amarenę :)
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-06 15:36
!Novy
widocznie, wbrew wygłaszanych tutaj opinii, spożywasz poniżej średniej...
No tak.
A starałem się tak mocno, bo moje inwestycje i ich ew.zwrot są czysto pro inflacyjne vulgo pro stagflacyjne.
Nawet wczoraj jeszcze dokupiłem kilka butelek Cardhu w promocji...nie mówię już o grappie Williamsa przywiezionej ostatnio z Włoch...
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-06 15:39
ZielonyToNowyCzerwony
przy tego typu inwestycjach w alkohol zwrot nie jest wskazany... :)
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-06 15:40
Arekb52
Czy nie powinno być odwrotnie?" ja się spodziewam, że tam co niektórzy są mocno obsrani ostatnimi zdarzeniami i ceną PMów. Tam są zapewne niejedne Ski brane po 1800 i utopione. Jak toto będzie wyciśnięte np przez Pana CHińczyka to będzie rakieta. Na razie jeszcze jest walka. Ale powoli są też art w stylu "złoto zmierza na szczyt wszechczasów". Lada moment może się dołaczyć ulica i fundy.
ZielonyToNowyCzerwony
ja się spodziewam, że tam co niektórzy są mocno obsrani ostatnimi zdarzeniami i ceną PMów. Tam są zapewne niejedne Ski brane po 1800 i utopione. Jak toto będzie wyciśnięte np przez Pana CHińczyka to będzie rakieta. Na razie jeszcze jest walka. Ale powoli są też art w stylu "złoto zmierza na szczyt wszechczasów". Lada moment może się dołaczyć ulica i fundy.
nie po to Chińczyk zbiera złoto, żeby mu taniało, ale też
nie po to pozwolono mu zbierać, żeby pozwolić mu przejąć tron...
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-06 15:45
Arekb52
ZielonyToNowyCzerwony
ZielonyToNowyCzerwony- ale któregoś dnia Pan Chińczyk powie- możecie mi pozwalać albo nie pozwalać, dawać fizyka za moje kontrakty. I się skończy granie pustymi kontraktami na spadki.
wtedy będzie ciekawie :)
!Novy
Nio i się wyjaśniło dlaczego górnicy złota się nie ruszali :)
Kurna, trza było kupić kopalnie ale węgla ;)
Ehh..chyba nie doczekam GDXJ po 100 USD :)
@Arekb52
I się skończy granie pustymi kontraktami na spadki
Nie doszkuj się spisku.
Dolar DXY idzie w górę rentowności także.
Zasady szulerni znasz:
Nie ma zasad
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-06 16:07
!Novy
Chiński hub litowy ogranicza produkcję. Ceny surowca spadły o 63 proc. ze szczytów
https://forsal.pl/swiat/chiny/artykuly/8695724,produkcja-litu-chiny-ograniczaja-produkcje-ceny-surowca-spadly-o-63-proc-ze-szczytow.html
Spy
Lech
TeQ
https://youtu.be/OBfHVr0IcH0
Co to za gość... wystarczy obejrzeć kilka materiałów na jego kanale (np. sprzed 2 lat, albo roku) i to co teraz...
Chyba odpływ na giełdzi spowodował, że zaczął się rozglądać za swoją bielizną ;)
Spy
@Spy
https://youtu.be/OBfHVr0IcH0
Co to za gość... wystarczy obejrzeć kilka materiałów na jego kanale (np. sprzed 2 lat, albo roku) i to co teraz...
Chyba odpływ na giełdzi spowodował, że zaczął się rozglądać za swoją bielizną ;)
Nie wiem, nie znam go, nigdy nie oglądałem, link widziałęm w kilku miejscach a treści w nim zawarte chyba dość dobrze obrazują rzeczywistość, choć pewnie nie wszystkie. Z którymi konkretnie najbardziej się nie zgadzasz ??
TeQ
W linkowanym filmiku gość rzuca w nomen omen 666 sekundzie:
https://www.youtube.com/watch?v=OBfHVr0IcH0&t=666s
("objaśnia", jak są tworzone treści, które są chwytliwe, bo oparte na strachu i nie wprost, ale DOBITNIE jedzie z wyśmiewaniem ... rząd was okrada, energia, zamordyzm, etc... hahaha i on guru wie, że to są straszki, więc nie wierzcie w to, co inni zapodają na necie... - taki przekaz)
Guru-socjologii i psychologii uspokaja... a wg mnie to opłacony przez system uspokajacz nastrojów - będzie dobrze.
W dodatku bierze cytat z Kahnemana "Pułapki myślenia" i manipulując podpiera się nim, aby wesprzeć swoje "wywody"
https://www.youtube.com/watch?v=OBfHVr0IcH0&t=242s
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-06 19:33
polish_wealth
Tylko ile już razy dolar upadał i miał stać się śmieciem ? Niezliczoną ilość razy
@ dokładnie, PS. za każdym razem jak dolar spada to odgrzewamy tutaj tego samego kotleta :)
@ Spy
Teraz wydaje się być to bliżej niż wcześniej ale zawsze mnie ciekawi jak przestawi się ta cała wajcha inwestycji we wszystkie globalne Etfy czy to akcyjne czy też surowcowe gdzie udział mamy pełny udział dolara albo conajmnie w 60% ?
A co Ty to sie nie przestawi, czytałem ostatnio, że jak było przejście z banku centralnego Anglii na bank centralny USA (przy czym pamiętajmy że to te same anglosaskie elity siedziały w radach nadzorczych tych banków - ta sama szajka post rotschieldowska z europy) to ustalono pokojowo że Ameryka udzieli gigantycznych pożyczek dla Angli i Francji demonominowanych w USD i w ten sposób powstał pierwszy kredyt od FEDu pod zastaw wpływów z podatków, (po tym przejściu) i jestem pewien że ten kredyt do dzisiaj jest nie spłacony tylko ciągle był restrukturyzowany, wojny restrukturyzacja i tak dalej ale juz Ameryka została w sile by zaproponowac potem Bretton Woods zniszczonej Europie, znowu udzielając pozyczek
Tu był wyjątek PRZEJŚCIA POKOJOWEGO, od BOA DO FED
bo te same elity pociągały za sznury w europie i te same proponowały Ameryce zbudowanie FEDu
Natomiast tu mamy dwie wrogie bandy anglosasów i chinczyków i tu nie ma mowy na pokojowe przejscie tu sie będzie krew lała do ostatniego ukrainca, irakijczyka, tajwanczyka i mieszkańca RPA
i tam wszędzie gdzie możliwe jest Proxy
oby nie krew Polaka : )
czy chciała byś Araba araba araba?
Araba Araba ach nie, : )
A czy chciałabys Polaka Polaka? Polaka Polaka ACH TAK !
oby nie krew Polaka
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-06 19:49
Coen
Tylko ile już razy dolar upadał i miał stać się śmieciem ? Niezliczoną ilość razy
Tylko pytanie takie czy wcześniej też były jakieś koalicjie typu BRICS chcące odejść od dolara?
polish_wealth
Teraz wydaje się być to bliżej niż wcześniej ale zawsze mnie ciekawi jak przestawi się ta cała wajcha inwestycji we wszystkie globalne Etfy
Kolega Spy, jak Bartosiak, który jeszcze nie kupił 1000 dronów do obrony wschodniej flanki, ale już myśli o tym żeby wysyłac sprzęt na niskie orbity,
żadna wajha sie nie przestawi na chinska, scenariusz wygląda tak:
wojna--->głód--->ostrzeżenie--->antychryst (7lat)----> Secend ocmming of our Lord Jesus Christ i wielki reset planety,
nie bójcie sie o to, że czat GPT zabierze Wam prace,
nie bójcie sie o projekt CHINA_2050
nie bójmy sie o projekt SPIŻDZIERGĘNDA 2030
bo czego tu sie bać jak nie będzie rynku i pieniądza wogóle?
HEHEHEH
:)
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-06 20:24
Czytelnik13
1. Real Estate
2. Crypto
3. Precious Metals
Spy
Spy
Tylko ile już razy dolar upadał i miał stać się śmieciem ? Niezliczoną ilość razy
Tylko pytanie takie czy wcześniej też były jakieś koalicjie typu BRICS chcące odejść od dolara?
Każde potencjalne zagrożenie ma inne podłoże, nie było tego to było co innego, tak samo jest z kryzysami, po latach wielu przyznaje że można było wykorzystać ten dolek do zakupów po czym następuje kolejny i kolejny a każdy następny wygląda na wyjątkowo groźny i zapowiadający że tym razem się już tak nie uda, po czym historia się powtarza i tak cyklicznie następują po sobie okresy hoss i bess.
Łysy
Krótka refleksja nt. prawa "własności" nieruchomości w naszym Bantusanie...
1. Chcesz kupić działkę rolną powyżej 1 ha, a nie jesteś rolnikiem? Możesz, ale MUSISZ otrzymać ZGODĘ od KOWR-u...
2. Chcesz kupić działkę rolną 5.000 m2, a nie jesteś rolnikiem? KOWR ma prawo PIERWOKUPU przed Tobą...
3. Chcesz kupić działkę rolną na której masz 1.000 m2 stawu? Prawo PIERWOKUPU mają Wody Polskie...
4. Chcesz kupić działkę rolną, na której masz choćby 1 m2 lasu? Prawo PIERWOKUPU mają Lasy Państwowe...
5. Chcesz sprzedać działkę rolną 2 ha, którą nabyłeś 2 lata temu, bo zmieniły Ci się plany życiowe i działka jest Ci zbędna? Musisz otrzymać ZGODĘ KOWR-u, bo nie możesz sprzedać tej działki przed upływem 5 lat od nabycia i może się okazać, że będziesz walczył nawet rok, dwa, bo KOWR będzie Cię maglował dlaczego chcesz sprzedać i nierzadko zdarza się, że zgody nie otrzymasz...
6. Chcesz sprzedać dom po 28 kwietnia tego roku? Ok, ale jak nie dasz kupującemu ŚWIADECTWA CHARAKTERYSTYKI ENERGETYCZNEJ budynku, to trafisz do rejestru i za parę miesięcy otrzymasz karę - kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych...
To tak na szybko...
Fajnie, że dyskutujecie o inwestycjach, kiedy rzeczywistość brutalnie skrzeczy i jesteśmy w coraz bardziej ciemnej i śmierdzącej dupie...
Wesołych Świąt!
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-06 21:18
!Novy
Fajnie, że dyskutujecie o inwestycjach
Fajnie, że jesteś.
A'propos inwestycji.
Jak tam się pali zajebiście mocno przepłacona dębina?
Pewnie "pali się jak złoto"! :)
Wesołych Świąt!
To nie te Swięta.
W te składamy życzenia Radosnych Świąt!
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-06 21:51
Hansclosx
Tylko ile już razy dolar upadał i miał stać się śmieciem ? Niezliczoną ilość razy
Tylko pytanie takie czy wcześniej też były jakieś koalicjie typu BRICS chcące odejść od dolara
Panowie dajcie sobie spokój tutaj na tym forum wieszczyc upadek dolara.
Wiem że propaganda wschodnia od dziesięcioleci wieszczy upadek ale to jeszcze nie ten czas.
Dolar upadnie jako ostatni chyba że decydenci zadecydują inaczej.
Pamiętacie jak mówiłem.
Rosyjsja armia była niezwyciezona nawet przed wojną stawiając 100k wojskia powoedzieli Ameryka wracaj do siebie.... dopuki USA nie powiedziało sprawdzam.
Chińska gospodarka ma się świetnie kupuje przychylność pokazuje świetne pkb straszy wszystkich i tak będzie dopuki USA nie powie sprawdzam.
Pisałem jak wygląda prawda o chinach wszystko jest ukryte. Moim zdaniem mają obecne pkb około zera lub minusowe. Do tego rywalizacja z USA dodatkowo kosztuje gospodarkę i dług.
Rząd autorytarny zawsze przegra.
Wygrywa tylko do czasu kiedy reszta wierzy w jego kłamstwa. Puki nie ma sprawdzam.
A Chiny świetnie oszukują i kłamią to jest ich siła.
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-06 22:07
rr
Bardzo to przypomina sytuację jak w 2008r., gdy Polacy masowo ścigali bardzo tani sprzęt elektroniczny z USA i był tego wysyp na Allegro.
oczywiście ze tak jest i to nie od dziś, dzisiaj te różnice są znacznie większe. Ja swojego iPhone w Dubaju kupiłem za 4500 prawie 2 lata temu gdy w Polsce był za 5300. Ostatnio kupiłem w USA iPhone 14Pro za 4700 gdy w Polsce był za 7200. Abstrakcja. Jeśli nie jestes Vatowcem a detalista to nie opłaca Ci się kupować w Polsce ze sklepów stacjonarnych elektroniki
Lech
Firma zajmująca się turystyką kosmiczną Virgin Galactic wciąż czeka na rozpoczęcie swojej pierwszej podstawowej usługi, która jest planowana na drugi kwartał ,ale ma marne szanse.
Giełdowa spółka, obecnie warta niewiele ponad 1 miliard dolarów, jest finansowo zagrożona. W rzeczywistości w rok spaliła 400 milionów dolarów w gotówce przy stracie netto w wysokości pół miliarda i przychodach w wysokości zaledwie 2,3 miliona dolarów. Dwa lata temu była warta 3,5 mld $
Już w tym czasie musiał zebrać od akcjonariuszy w celu uzyskania wsparcia funduszy i zaryzykował prognozę wskaźnika zużycia gotówki w pierwszym budżecie, że firma będzie potrzebować 130 milionów dolarów na samo utrzymanie działalności, nie mówiąc już o inwestycjach w nowy sprzęt.
Jego inwestycja w Hyperloop One, później przemianowana na Virgin Hyperloop, również okazała się katastrofą. Futurystyczna technologia, w której ludzie są transportowani z włączonym stopniem prostej rury próżniowej, była reklamowana przez Muska .
Jednak do tej pory technologia nie dotarła donikąd, z tylko jednego udanego testu pasażera 500-metrowej rury z szybkością 100 mil na godzinę - prawie jedną dziesiątą tego, co planowano.
W międzyczasie 2021 r współzałożyciel i prezes odszedł i cztery miesiące później porzucił samolot transportu pasażerskiego, aby zająć się transportem towarowym.
Sam Musk wciąż obiecuje hyperloop ...
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-06 23:36
rr
Zgadzam się z Tobą, dopóki na arenie międzynarodowej wszyscy szukają granic i nikt nie mówi sprawdzam, dopóty mamy bałagan, który jest względnie pod kontrolą. Ale w mojej ocenie wszyscy dzisiaj wróżymy z fusów i póki nie będzie konfliktu w cieśninie tajwańskiej nie zmieni się status quo. Nie wiem co Ci źródełka mówią, ale w mojej ocenie to jest punkt kulminacyjny, a wszystko po drodze jest zaledwie rozstawieniem pionków.
R!ff
So, the US government not only sold its oil reserves, but it also decided to sell its sour crude rather than sweet. To be clear: The current US refinery infrastructure requires sour crude to operate. This is the whole reason why despite the US being the largest oil producer in the world today, it still needs to import sour crude. Even if there were a logical explanation to draw its strategic oil reserves, why on earth would the government sell the most critical portion of it? If you know of a legitimate reason, I’m all ears. Otherwise, this might have been one of the dumbest energy policy decisions ever.
https://twitter.com/TaviCosta/status/1644037596396539904/photo/1
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-07 06:34
Sajmon Templer
Kupowałeś na miejscu czy przez internet?
Jeśli przez neta to zapodaj jakieś dobre wysyłki.
Lech
Nowe sygnały zaczęły pojawiać się na początku tego tygodnia, kiedy badanie ISM wykazało, że aktywność produkcyjna spadła w marcu do 46,3 , najniższego poziomu od maja 2020 r. Wszystkie składowe indeksu produkcyjnego spadły poniżej 50 po raz pierwszy od 2009 r. Odczyt poniżej 50 wskazuje, że produkcyjna działalność jest kontraktacją.
Dane dotyczące frontu zatrudnienia pokazały również oznaki, że utrzymujący się od kilku lat gorący rynek pracy zaczyna słabnąć. Raport o zatrudnieniu ADP wykazał , że w marcu dodano 145 000 miejsc pracy , co oznacza spadek o 65 000 i znacznie poniżej lutowego odczytu wynoszącego 261 000.
Słabość danych ekonomicznych na tym się nie skończyła. Liczba wolnych miejsc pracy spadła w lutym po raz pierwszy od maja 2021 r., a tygodniowa liczba nowych bezrobotnych osiągnęła w zeszłym tygodniu 228 000, wyprzedzając oczekiwane 200 000 analityków.
Bank Rezerwy Federalnej w Atlancie zwraca uwagę na słabnące dane gospodarcze, znacznie obniżając prognozę PKB w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Pod koniec marca prognoza Fed dotycząca GDPNow przewidywała wzrost gospodarki USA w pierwszym kwartale o 3,5%. Dwa tygodnie później obniżył swoją prognozę PKB do zaledwie 1,5%.
Potencjalne spowolnienie gospodarcze zaczyna być również widoczne we wzroście sprzedaży detalicznej, która w lutym spadła o 0,4%. Ta słabość może przenieść się na marzec w oparciu o wyniki Costco . Hurtownik powiedział, że wzrost sprzedaży detalicznej w jego sklepach spadł w marcu o 0,9%, co stanowi pierwszy miesięczny spadek sprzedaży od prawie trzech lat.
Prezes Fed Loretta Mester powiedziała we wtorek, że stopy procentowe muszą wzrosnąć powyżej 5% i pozostać na tym poziomie przez jakiś czas, aby zwalczyć inflację, a prezes Fed Bullard powtórzył swój pogląd w czwartek, że Fed może nadal podnosić stopy procentowe, korzystając z innych narzędzi polityki pieniężnej poradzić sobie z potencjalnym stresem finansowym.
Sezon wyników za pierwszy kwartał rozpocznie się w przyszłym tygodniu akcjami banków, natomiast marcowy raport o zatrudnieniu zostanie opublikowany w ten piątek, kiedy giełda jest zamknięta w Wielki Piątek.
Zdaniem czołowego ekonomisty Raghurama Rajana, pomimo słabnącej zmienności w ostatnich tygodniach, problemy sektora bankowego jeszcze się nie skończyły i może dojść do kolejnych załamań.
Rajan, który wcześniej był głównym ekonomistą Międzynarodowego Funduszu Walutowego i był jednym z ekspertów, którzy przewidzieli kryzys finansowy w 2008 roku, zwrócił uwagę na kłopoty w bankach regionalnych w zeszłym miesiącu wynikające z upadku Silicon Valley Bank. Upadek banku wywołał gwałtowną wyprzedaż akcji banków regionalnych , co skłoniło niektórych komentatorów do ostrzeżenia przed kryzysem bankowym w stylu lat 80.
Zawirowania ucichły w ostatnich tygodniach, gdy amerykańskie banki odzyskały równowagę, ale kryzys się nie skończył, ostrzegł Rajan w czwartkowym wywiadzie dla Bloomberga .
Konrad (ITT)
@Uran
Coś się popsuło i strony z wykresami cen uranu pokazują, że ostatnia cena to 50,35 USD/funt.
Faktycznie cena wynosi obecnie 51,10 USD/funt i chyba tylko tradingview ją dobrze pokazuje.
Sprott nie był aktywny zakupowo przez ponad miesiąc.
@Spółki uranowe
Tak Bloomberg wyceniał spółki uranowe na 6 kwietnia. Przykładowo UUUU według Bloomberga powinno kosztować 9,65 USD, czyli ponad 80% więcej niż wynosi aktualna cena. Oczywiście do takich szacunków trzeba podchodzić z rezerwą.
Pozdrawiam,
Konrad ITT
Spy
Kim twierdzi, że miarka się przebrała. Robert Kiyosaki wpadł w paranoję?
Znamienne zdanie :)
!Novy
Ja swojego iPhone w Dubaju kupiłem za 4500 prawie 2 lata temu gdy w Polsce był za 5300. Ostatnio kupiłem w USA iPhone 14Pro za 4700 gdy w Polsce był za 7200
:)
Coraz droższa ta komunikacyjna agenda.
poxy6
być może dolar ma moc, ja tam się nie znam. Natomiast chętnie poznam datę wznowienia zamkniętego w 1971 roku "TYMCZASOWO" okna transferowego przez niejakiego Pana Nixona o nazwie UNCJA ZŁOTA ZA 35 $. Tylko jak możesz to konkretnie bez zbędnych dywagacji. W końcu siła musi być czymś w czymś uzasadniona....
TeQ
W artykule, do którego zapodałeś link, na końcu jest dopisek:
Co istotniejsze, nic z powyższego nie jest prawdą. 90% historii to dzieło ChatGPT, tweety zostały wygenerowane w kreatorze online, a grafikę wyróżniającą przygotowała aplikacja Midjourney.
:)
Spy
:) Dzięki, ale myślę że to prędzej czy później się stanie bo ciężko się generalnie żyje z paranoikami, choć tutaj jeszcze na szali można położyć niezłą kasę i prestiż w wielu kręgach co jednak może okazać się silna karta przetargową.
!Novy
Znamienne zdanie :)
Chyba nie sugerujesz, że "forumowi wieszcze armagedonu" to sami kawalerowie z odzysku? ;)
kselu1
Ostatnio modyfikowany: 2023-04-07 09:11
crismark223