Pula nagród o wartości 600 000 złotych. Porsche Macan T dla zwycięzcy. Rywalizacja w oparciu o realne środki, trwająca aż pół roku. Klasyfikacja Sharpe’a, czyli ukłon w stronę stabilnych portfeli.

Te kilka informacji na wstępie sugeruje, że Konkurs Główny w ramach Ligi Inwestorów będzie wyglądał naprawdę okazale. Pora na szczegóły dotyczące największego konkursu inwestycyjnego w Polsce!

 

Czym jest Liga Inwestorów?


Dwa zdania wprowadzenia dla tych, którzy wcześniej nie śledzili naszych materiałów. Liga Inwestorów to konkurs, który organizujemy wspólnie z brokerem EXANTE. Został on podzielony na dwie główne części. Pierwszą z nich był Konkurs Demo, w którym rywalizacja opierała się na wirtualnych środkach, a który trwał przez 5 miesięcy od kwietnia do września 2022 roku. Teraz przyszła pora na część drugą, czyli Konkurs Główny, gdzie uczestnicy będą inwestować realne środki. Celem jest wygenerowanie jak najlepszej stopy zwrotu.

Jeśli nie słyszeliście wcześniej o EXANTE, to zachęcamy do przeczytania artykułu Tradera21 na ich temat. Sporo informacji znajdziecie także w Niezbędniku.

W tym miejscu możemy jednak wspomnieć, że z EXANTE współpracujemy od kilku lat. Broker ten łączy w sobie kilka ważnych zalet: polskojęzyczna obsługa na wysokim poziomie, niskie prowizje oraz szeroka oferta (w tym dostęp do amerykańskich ETF-ów).

 

Kiedy startujemy? Ile potrwa rywalizacja?


Konkurs Główny rozpocznie się 24 października 2022 roku i potrwa aż do 28 kwietnia 2023 roku. Podobnie jak w przypadku Konkursu Demo, również i tutaj staramy się, aby inwestorzy faktycznie mieli okazję wykazać się swoimi umiejętnościami analitycznymi oraz timingiem. Dlatego też rywalizacja nie potrwa 1-2 tygodnie jak to często bywało, ale 6 miesięcy.

W tym czasie na rynkach finansowych będzie działo się naprawdę sporo. Z jednej strony jesteśmy już po sporych spadkach, a banki centralne dalej zaostrzają swoją politykę. Z drugiej – słabsza koniunktura zapewne z czasem wymusi pewne ustępstwa ze strony bankierów, w tym również powrót do dodruku, który zawsze napędza rynki.

 

Jak dołączyć do Konkursu Głównego?


Aby wziąć udział w Konkursie Głównym, konieczne będzie zweryfikowanie swojego konta w EXANTE oraz depozyt w wysokości 10 000 EUR na subkoncie konkursowym.

Zdajemy sobie sprawę, że w zależności od sytuacji danej osoby, niektórzy z Was mają już aktywne konto w EXANTE, inni dopiero dowiadują się o konkursie. Dlatego przygotowaliśmy specjalną podstronę, gdzie odnosimy się z osobna do każdego z możliwych scenariuszy. Obejrzenie instrukcji zajmie Wam kilka minut. Wystarczy zajrzeć tutaj.

Przeanalizowaliśmy następujące scenariusze:

1. Brałem udział w Konkursie Demo, ale nie mam zweryfikowanego konta w EXANTE.

2. Brałem udział w Konkursie Demo i mam już zweryfikowane konto w EXANTE.

3. Nie brałem udziału w Konkursie Demo i nie mam zweryfikowanego konta w EXANTE.

4. Nie brałem udziału w Konkursie Demo, ale mam zweryfikowane konto w EXANTE.

Wielu naszych Czytelników ma zasilone konto w EXANTE, więc tą grupę już teraz informujemy: jeśli tylko macie u brokera wolne środki w wysokości 10 000 EUR, to wystarczy, że przesuniecie je na subkonto konkursowe. Nie trzeba wpłacać dodatkowych środków. Musicie jednak na początku wyrazić chęć udziału w rywalizacji (patrz: scenariusz 2 lub 4).

 

Klasyfikacje i Ligi – jak to będzie wyglądało?


Jeśli chodzi o poszczególne klasyfikacje, to wszystko będzie wyglądało stosunkowo podobnie do Konkursu Demo, z jedną istotną nowością. Ale po kolei:

1. Klasyfikacja Generalna – klasyfikacja obejmująca wynik uczestników przez cały okres trwania konkursu, od 24 października 2022 do 28 kwietnia 2023.

2. Klasyfikacje Miesięczne – klasyfikacje obejmujące wyniki od pierwszego do ostatnia dnia kalendarzowego danego miesiąca (pierwsza klasyfikacja w listopadzie 2022, ostatnia w kwietniu 2023).

3. Klasyfikacja Sharpea (nowość) – klasyfikacja obejmująca wskaźnik Sharpea dla poszczególnych uczestników. Będzie publikowana od połowy stycznia 2023. Wysoki wskaźnik Sharpea oznacza w dużym uproszczeniu, że inwestor osiąga dobre wyniki przy stosunkowo niskiej zmienności.

4. Klasyfikacja Lig Prywatnych (tzw. Klasyfikacja Charytatywna) – wezmą w niej udział wszystkie Ligi Prywatne, które zgromadzą minimum 10 uczestników. Wynik danej Ligi Prywatnej będzie obliczany jako średnia stopa zwrotu 10 najlepszych uczestników biorących w niej udział.

Jeśli chodzi o same Ligi Prywatne – są to rozgrywki, które uczestnicy organizują samodzielnie. W zakładce „Centrum ligowe” na stronie konkursu już od 10 października 2022 roku będzie możliwe zarówno zakładania własnych lig, jak i dołączenie do nich. Więcej szczegółów znajdziecie w specjalnym filmie instruktażowym (dział „Edukacja”).

Uwaga: założyciel najlepszej Ligi Prywatnej będzie miał prawo wskazać Organizację Pożytku Publicznego, do której trafi kwota 10 000 euro.

 

Porsche, iPhone, Macbook Pro i wiele innych


Każdy z uczestników Konkursu Głównego będzie walczył przede wszystkim o wypracowanie jak najlepszej stopy zwrotu. Biorąc jednak udział w rywalizacji, pojawia się szansa na naprawdę ciekawe nagrody. Zwycięzca otrzyma samochód Porsche Macan T.

Łączna pula nagród w konkursie to 600 000 złotych. Osoby, które znajdą się w czołowej dziesiątce Klasyfikacji Generalnej otrzymają m.in. sprzęt Apple (MacBook Pro, iPhone 14).

Ogółem nagrodzimy wszystkie osoby z TOP50 w Klasyfikacji Generalnej, zwycięzcę każdej z Klasyfikacji Miesięcznych oraz TOP10 z Klasyfikacji Sharpea. Do tego należy dodać nagrodę przeznaczoną na cele charytatywne, o której wspomnieliśmy wyżej.

 

Dostęp Premium


Dla osób zainteresowanych dodatkowymi materiałami przewidzieliśmy Dostęp Premium. W ramach pakietu już w trakcie Konkursu Demo opublikowaliśmy kilkukrotnie analizę bieżącej sytuacji rynkowej, jak również kilka bardzo istotnych nagrań. Dotyczyły one chociażby podstaw Analizy Technicznej czy też specyfiki rynku surowców.

W kolejnych miesiącach opublikujemy kolejne odcinki:

1. Spółki technologiczne wreszcie w atrakcyjnych cenach (publikacja już w październiku 2022)

2. TOP10 świetnie wycenionych dywidendowych arystokratów

3. Jakie wnioski wyciągnęliśmy na bazie 500 lat historii finansów z pomocą Raya Dalio?

4. Jakie spółki wybierają słynni inwestorzy?

5. Jak używać skanerów akcji i wyszukiwać ciekawe spółki?

Wszystko to łącznie jakieś 10-12 godzin nagrań.

Poza tym posiadacze Dostępu Premium będą mieć wgląd w szersze statystyki dotyczące rywalizacji.

Aby nabyć Dostęp Premium wystarczy kliknąć w ten baner (nie trzeba być uczestnikiem Konkursu Głównego).

Każda osoba, która zakupi Dostęp Premium teraz, będzie miała również możliwość obejrzenia materiałów publikowanych w poprzednich miesiącach.

 

Co w przypadku osób, które przegapiły Konkurs Demo i chcą teraz dołączyć?


Liga Inwestorów od początku zaprojektowana została w taki sposób, aby mniej doświadczone osoby przeszły najpierw Konkurs Demo, który pozwalał im na zapoznanie się z rynkami przy użyciu wirtualnych środków. Oszczędzało to jakichkolwiek kosztownych pomyłek. 

Jeśli ktoś chciałby teraz po prostu dołączyć do Konkursu Głównego to owszem, może to zrobić, ale mamy prośbę – skorzystajcie najpierw z materiałów, które przygotowaliśmy. Po rejestracji na stronie konkursu będziecie mieć do dyspozycji dział Edukacja.

W zakładce „Filmy instruktażowe” znajdziecie m.in. informacje:

- jak korzystać z platformy EXANTE (film przygotowany specjalnie pod Konkurs Główny pojawi się najpóźniej w ciągu kolejnych 48h)

- które fundusze typu ETF pozwalają nam na zbudowanie zdywersyfikowanego portfela (dziesiątki przykładów).
 

W zakładce „Filmy edukacyjne” znajdziecie kilka nagrań dostępnych dla każdego:

- czym charakteryzują się poszczególne instrumenty i dlaczego w Konkursie Głównym dostępne są tylko waluty, akcje i ETF-y?

- na jakie pułapki dla naszej psychiki trzeba być przygotowanym?

- jak dobierać aktywa do portfela?

Dodatkowo koniecznie przejrzyjcie FAQ oraz przesłuchajcie sesje pytań-odpowiedzi.

Jeśli nie zaczniecie od solidnej edukacji, to jest bardzo prawdopodobne, że zaliczycie stratę. Z kolei słaby wynik zrazi Was do rynków finansowych, a nie o to przecież chodzi. Celem jest dobre przygotowanie się do inwestowania na giełdzie, tak aby każdy z nas był w stanie z pomocą zdywersyfikowanego portfela co najmniej ochronić się przed inflacją.

 

Podsumowanie


Konkurs Demo okazał się sporym sukcesem – zarejestrowało się do niego 14 tysięcy osób, a niemal 10 tysięcy brało aktywny udział. Był to strzał w dziesiątkę, ponieważ akurat w tym czasie na rynkach trwały spadki i wiele osób dowiedziało się, że nawet najpopularniejsze spółki mogą czasem zaliczyć przecenę rzędu 60-70 procent. Teraz mają pewne wyobrażenie czym jest bessa i ostrożniej będą podchodzić do inwestowania własnych pieniędzy. Dlaczego tak mocno to podkreslamy? Ponieważ wiele osób inwestujących przez długie lata (np. 2010-2020) żyło w oderwaniu od rzeczywistości, myśląc że akcje i obligacje mogą tylko rosnąć.

Teraz stopniowo zbliżamy się do etapu w którym globalna gospodarka zacznie wołać o pomoc, a banki centralne będą zmuszone ponownie obniżać stopy procentowe i/lub wznowić dodruk. Jak szybko nadejdzie odbicie i jak silne będzie? Trudno w tym momencie to przewidzieć. Na podstawie danych historycznych możemy jednak powiedzieć, że trzymanie majątku wyłącznie w jednej grupie (np. 100% gotówka czy 100% nieruchomości) bardzo rzadko sprawdzało się w dłuższym terminie. Znacznie bezpieczniejsze jest stosowanie zdywersyfikowanego portfela.

Konkurs Główny rusza już 24 października. Zainteresowanych zachęcamy do dołączenia poprzez stronę konkursu czyli www.ligainwestorow.pl. Tam również znajdziecie dział FAQ, gdzie znajdują się odpowiedzi, na różne pytania, które mogą nasunąć się po przeczytaniu tego tekstu. Jeśli nie znajdziecie odpowiedzi ani w FAQ, ani w regulaminie, ani w dziale Edukacja – napiszcie do nas przez formularz kontaktowy znajdujący się na stronie konkursu.

Powodzenia!

 

P.S. Krótka uwaga w kontekście zasilania konta w EXANTE. W ostatnim czasie dostaliśmy informacje o tym, że przelewy w PLN wysyłane z mBanku oraz Aliora dochodzą dużo dłużej i czasem trzeba składać reklamacje. Wydaje się, że na ten moment najlepszym rozwiązaniem jest wysyłka w EUR, jeśli tylko ktoś ma taką możliwość. Jeśli nie, to oczywiście wysyła w PLN, USD czy GBP wchodzi w grę, przy czym dwa wspomniane banki lepiej traktować jako ostateczność.

Video pt. „Jak zasilić konto w EXANTE?” znajdziecie na stronie konkursu, w dziale „Edukacja” (zakładka „Filmy instruktażowe”).

 

Trader21 oraz Independent Trader Team