Drodzy Czytelnicy,

od stycznia będzie obowiązywał Nowy Ład, więc sporo mówi się na temat podatków. Rząd modyfikuje przepisy w takim tempie i robi to tak niechlujnie, że nikt normalny nie jest w stanie nadążyć za zmianami. Celem jest oczywiście uszczelnienie systemu i zwiększenie dochodów państwa. Mało kto jednak zastanawia się jak duże podatki w istocie płacimy.

Postanowiłem zająć się tym tematem, gdyż zdecydowana większość z nas nie zdaje sobie sprawy jak ogromne są obciążenia podatkowe oraz ile faktycznie państwo zabiera z naszych dochodów. Gdybyśmy zapytali 1000 osób na ulicy: “Czy jesteś za zwiększeniem wydatków na emerytury, renty, 500+, opiekę zdrowotną itd.”, to więcej niż 90% stwierdzi, że tak. Problem w tym, że jako społeczeństwo nie zdajemy sobie sprawy, że państwo nie ma własnych pieniędzy. Środki jakimi dysponuje, pochodzą z zadłużenia lub z naszych podatków. Jeżeli zatem politycy mają wydać na jakiś cel pieniądze to w pierwszej kolejności muszą nam je zabrać. Robią to bardzo chętnie i na znacznie większą skalę niż nam się wydaje.

W tym nagraniu chcę Wam pokazać ile tak naprawdę płacicie podatków i co ważniejsze jak ich uniknąć. Całkowicie legalnie, wykorzystując przyszłą ordynację podatkową. Być może nie musisz oddawać fiskusowi 17% czy 32%, a jedynie 8,5%. Całkiem możliwe, że etat w Twoim wypadku nie jest najlepszym rozwiązaniem. JDG na podatku liniowym również ucierpi. Jak sobie radzić w Nowym Ładzie? Rozwiązań jest wiele, grunt to sobie wszystko dobrze przemyśleć i zaplanować. Oszczędności mogą być naprawdę gigantyczne.

Uprzedzając komentarze w stylu “podatki są potrzebne”, “kto nie płaci podatków okrada społeczeństwo”, “trzeba się solidaryzować” itp. Zastanówcie się kto potrafi lepiej zarządzać zarobionymi przez Was pieniędzmi? Wy sami, czy politycy? Czy aby na pewno muszą nam zabierać ponad połowę ciężko zarobionych pieniędzy? Ostatecznie dzień wolności podatkowej, który i tak nie uwzględnia wszystkich haraczy na rzecz państwa przypada w najlepszym wypadku w połowie roku.

Warto się optymalizować – to nie kradzież, to rozsądne, legalne zarządzanie swoim czasem i pieniędzmi.

PS. Zdaję sobie sprawę, że to krótkie nagranie nie wyczerpuje tematu. Dlatego, w przeciągu najbliższych tygodni planuję dograć sesję pytań i odpowiedzi dotyczących optymalizacji podatkowej. Jeśli chcecie by Wasze pytania pojawiły się w nagraniu, pozostawcie je proszę w komentarzach.

 

Mateusz Tomczyk

Independent Trader Team