Na łamach bloga już od dłuższego czasu sugerowaliśmy, że ochrona oszczędności w kolejnych latach nie będzie łatwą sprawą. Jeszcze w połowie poprzedniej dekady, przy niższej inflacji oraz wyższych stopach procentowych, można było po prostu wykorzystać lokaty bankowe. Dziś sytuacja wygląda kompletnie inaczej. Realna inflacja wynosi ponad 10%, a lokaty nie płacą praktycznie nic. Do ochrony kapitału potrzebna jest wiedza dotycząca różnych grup aktywów (akcje, metale, surowce, REIT-y itd.), a także obycie z inwestowaniem na światowych rynkach. 

Po tych kilku latach namawiania do edukacji, możemy wyróżnić trzy główne grupy: 

GRUPA 1: Osoby, które przeszły edukację i inwestują dziś na rynkach. Zdecydowana większość z nich cieszy się, że zawczasu kupiła złoto, spółki surowcowe czy waluty obce.  

GRUPA 2: Osoby, które przeszły pewną edukację, ale nie zrobiły z tego użytku. Powody były różne: strach przed podjęciem działań, oczekiwanie na niższe ceny aktywów itd.  

GRUPA 3: Osoby, które nie podjęły żadnych działań. I tutaj także powody mogły być różne. U niektórych był to kompletny brak czasu ze względu na obowiązki zawodowe i rodzinne. Byli i tacy, których oszczędności były niewielkie lub wręcz zerowe, co sprawiało, że nie mieli odpowiedniej motywacji.  

Oczywiście ten podział jest pewnym uogólnieniem, ale w dużym uproszczeniu tak to właśnie wygląda.  

Dlatego też miło nam poinformować, że zbliża się wydarzenie, które: 

- w przypadku GRUPY 1 będzie stanowiło okazję do wprowadzenia swoich umiejętności na wyższy poziom,  

- w przypadku GRUPY 2 będzie okazją do obycia się ze światowymi rynkami,  

- w przypadku GRUPY 3 będzie przede wszystkim źródłem edukacji na temat rynków finansowych.  

Jednocześnie dla każdej z tych grup będzie to źródło znakomitej rozrywki. Mamy na myśli Ligę Inwestorów, czyli największy konkurs inwestycyjny w Polsce. Rozpocznie się on 25 kwietnia, a przez kilka najbliższych tygodni będziemy Was stopniowo wprowadzać w szczegóły tej rywalizacji.  

 

Czym wyróżnia się Liga Inwestorów?  


Jeśli ktoś interesował się już tematyką konkursów inwestycyjnych, to pewnie kojarzy rywalizacje trwające 7, 10 lub 14 dni, w których uczestnicy mają do dyspozycji dźwignię finansową i osiągają zyski liczone w tysiącach procent. W tym miejscu chcemy napisać, że Liga Inwestorów będzie przeciwieństwem dotychczasowych konkursów.  

Będą to tak naprawdę dwa osobne wydarzenia: Konkurs Demo i Konkurs Główny. Pierwszy z nich startuje 25 kwietnia. Udział w Konkursie Demo jest dostępny za darmo dla każdej pełnoletniej osoby. Każdy z uczestników dostaje wirtualne 21 000 euro i zaczynamy rywalizację w której celem jest osiągnięcie jak najwyższej stopy zwrotu. Do wyboru są waluty, akcje oraz ETFy. Żadnych forexów, żadnych CFD, żadnych opcji. Trzymamy się z dala od silnie lewarowanych instrumentów. Nikt nie może też postawić wszystkiego na jedną kartę, ponieważ obowiązywać będą specjalne limity zgodnie z którymi nie możemy wydać więcej niż 3000 euro na jedno aktywo (w przybliżeniu). Szczegóły wyjaśnimy w filmach instruktażowych, ale już teraz widzicie, że konieczna będzie pewna dywersyfikacja. Konkurs Demo zakończy się 30 września. Będzie sporo nagród, o których przeczytacie nieco niżej. Główna z nich to zasilenie konta na Exante kwotą 10 000 euro. 

Po kilku tygodniach rozpocznie się Konkurs Główny. Tutaj mowa już o rywalizacji z wykorzystaniem realnych środków, gdzie minimalny budżet to 10 000 euro (zwycięzca Konkursu Demo może przystąpić ze swoją nagrodą do Konkursu Głównego). Jeśli zatem ktoś inwestuje poprzez Exante swoje środki, to będzie mógł dodatkowo brać udział w konkursie i walczyć o nagrody. Konkurs Główny zakończy się w marcu 2023 roku. Nagrodą dla zwycięzcy będzie Porsche. 

Odbędą się zatem dwa osobne konkursy i każdy z nich potrwa ponad 5 miesięcy. Udział w rywalizacji nie będzie jednak ograniczał się do samego zawierania transakcji i sprawdzania wyników. 

 

Edukacja poprzez rywalizację 


Wspomnieliśmy wcześniej, że Liga Inwestorów może być źródłem wiedzy dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z rynkami. Nie są to puste słowa. Zarówno przed startem Ligi Inwestorów, jak i w jej trakcie, będziemy publikować materiały edukacyjne przydatne pod kątem budowy portfela. Poruszymy kwestie takie jak przewalutowania, zawieranie transakcji na platformie, dywersyfikacja portfela i wiele, wiele innych.  

Każdy początkujący inwestor, któremu zależy na dobrym wyniku w konkursie, powinien obejrzeć wspomniane materiały. Tym samym przejdzie podstawową edukację w zakresie budowy portfela. I to właśnie jest jedna z największych zalet Ligi Inwestorów – wiele osób poszerzy swoją wiedzę z zakresu inwestycji, znakomicie się przy tym bawiąc.  

 

Ligi Prywatne oraz Puchar Tradera  


Każdy uczestnik Ligi Inwestorów będzie ujęty w Klasyfikacji Generalnej, a także w Klasyfikacjach Miesięcznych. Na tym jednak możliwości się nie kończą. Postanowiliśmy stworzyć również Ligi Prywatne, dzięki czemu możliwe będzie np. rywalizowanie w gronie znajomych czy też w gronie danej społeczności. Każdy uczestnik konkursu będzie mógł stworzyć własną Ligę Prywatną i zaprosić do niej kogo tylko zechce (wystarczy, że udostępni tej osobie specjalny kod dostępu).  

Generalnie Ligi Prywatne będą żyły własnym życiem. Założyciel będzie nadawał autorską nazwę swojej lidze, a następnie będzie mógł również sam (bądź po konsultacji z innymi) ustalić nagrody. Podkreślmy, że dzięki Ligom Prywatnym wiele osób będzie mogło w końcu udowodnić sobie nawzajem „który z nas inwestuje skuteczniej?”. Dotyczy to również komentujących na naszym blogu. :) 

W Ligach Prywatnych uwzględniane będą te same wyniki, co w przypadku Klasyfikacji Generalnej (czyli po prostu całkowita stopa zwrotu danej osoby od momentu dołączenia do konkursu).  

Dodatkowo w trakcie Konkursu Demo przeprowadzony zostanie też Puchar Tradera. W tej chwili możemy napisać jedynie, że będzie to rywalizacja w systemie pucharowym, na zasadzie „kto przegra, ten odpada”. Do ostatniej rundy dojdą 2 osoby, które powalczą o Puchar Tradera. Szczegóły niebawem. 

 

Klasyfikacje 


W ramach małego podsumowania dotychczasowej treści, opiszmy klasyfikacje w których będzie można wziąć udział: 

1. Klasyfikacja Generalna – bierzemy pod uwagę wyniki od początku do końca Konkursu Demo (a później osobno Konkursu Głównego).  

2. Klasyfikacja Miesięczna – bierzemy pod uwagę wynik uczestników od pierwszego do ostatniego dnia kalendarzowego danego miesiąca. W przypadku Konkursu Demo będzie 5 takich klasyfikacji – od maja do września 2022 roku. W przypadku Konkursu Głównego szczegóły podamy w kolejnych miesiącach.  

3. Klasyfikacja Lig Prywatnych (Klasyfikacja Charytatywna) – biorą w niej udział wszystkie Ligi Prywatne które mają co najmniej 15 uczestników. Jak oblicza się wynik danej ligi? Poprzez wyliczenie średniej stopy zwrotu dla 15 najlepszych graczy z danej Ligi Prywatnej.  

4. Ligi Prywatne. 

5. Puchar Tradera.  

 

Nagrody 


Łączna pula nagród w Konkursie Demo i Konkursie Głównym wyniesie ok. 750 000 złotych.  

W przypadku Konkursu Demo przewidziane są następujące nagrody w ramach klasyfikacji generalnej: 

1. miejsce – 10 000 euro w postaci zasilenia konta w Exante,

2. miejsce – MacBook Pro,

3. miejsce – iPhone 13.

Z kolei założyciel najlepszej Ligi Prywatnej będzie miał możliwość wskazać Organizację Pożytku Publicznego na której konto przelejemy 10 000 euro.  

Poza tym rozdamy sporo Kursów Inteligentny Inwestor 2021, abonamentów Portfela Tradera oraz książek Inteligentny Inwestor XXI wieku. Otrzymają je osoby z miejsc 4-50 w klasyfikacji generalnej, zwycięzcy klasyfikacji miesięcznych oraz czołowa ósemka z Pucharu Tradera.  

W przypadku Konkursu Głównego jesteśmy na etapie doprecyzowania listy nagród. Możemy jednak powiedzieć, że zwycięzca rywalizacji otrzyma Porsche. Jest zatem o co walczyć!  

 

Dostęp Premium 


Udział w Konkursie Demo, zakładanie własnej ligi prywatnej, odcinki edukacyjne, walka o zwycięstwo w Klasyfikacji Generalnej i Klasyfikacjach Miesięcznych w ramach Konkursu Demo – to wszystko jest całkowicie darmowe, dostępne dla każdego.  

Postanowiliśmy jednak przygotować również pakiet specjalnych dodatków, które będą składać się na Dostęp Premium i mogą zainteresować część z Was. Oto one: 

1. Dostęp do 5 dodatkowych odcinków edukacyjnych w trakcie Konkursu Demo.

2. Dostęp do 5 podsumowań miesięcznych zawierających nasze analizy i wskazówki.

3. Dostęp do wszystkich materiałów edukacyjnych, jakie będą publikowane w trakcie Konkursu Głównego, nawet jeśli weźmiecie udział wyłącznie w Konkursie Demo.

4. Dostęp do wszystkich statystyk dotyczących rywalizacji – dział poświęcony statystykom będzie stopniowo uzupełniany w trakcie konkursu (najpierw potrzebne są dane).  

5. Wgląd w statystyki dotyczące rywali.  

6. Pierwszeństwo przy zapisach do Pucharu Tradera. Ze względu na swoją specyfikę rozgrywki mają ograniczoną liczbę miejsc. 

7. Możliwość założenia trzech Lig Prywatnych – w przypadku standardowego konta można utworzyć maksymalnie jedną.  

8. Możliwość wzięcia udziału w dziesięciu Ligach Prywatnych – w przypadku standardowego konta można wziąć udział maksymalnie w trzech.  

 

Dostęp Premium będzie możliwy do nabycia pod koniec kwietnia. Poinformujemy o tym w osobnych materiałach na stronie konkursu.  

 

Bądź na bieżąco!  


Powyżej przekazaliśmy sporo ogólnych informacji na temat Ligi Inwestorów, a teraz czas na kilka kwestii technicznych.  

Wszystkie szczegóły dotyczące Ligi Inwestorów będą pojawiały się na stronie ligi, czyli www.ligainwestorow.pl. Na dzień dzisiejszy znajdziecie tam kilka podstawowych informacji. Na samym dole macie możliwość dopisania się do listy mailingowej. To bardzo ważne! Wszystkie osoby, które się zapiszą, będą na bieżąco informowane o wszelkich filmach i artykułach poświęconych rywalizacji.  

Niebawem pokażemy stronę w pełnej odsłonie. Wówczas każdy z Was będzie mógł się zarejestrować. Drugim etapem będzie utworzenie konkursowego konta w Exante. Wszystko to będzie bardzo proste, a dodatkowo wyślemy specjalny instruktaż na ten temat. Raz jeszcze przypominamy, że do wzięcia udziału w Konkursie Demo nie będą potrzebne żadne wpłaty. Nikt też nie będzie wymagał od Was żadnego przesyłania dokumentów, gdyż zweryfikowane konto brokerskie po prostu nie będzie Wam na tym etapie potrzebne.  

 

Podsumowanie 


Mamy nadzieję, że idea Ligi Inwestorów przypadła Wam do gustu. O konkursie informujemy Was już teraz, abyście mogli w najbliższych tygodniach na spokojnie przyswoić sobie kilka krótkich materiałów wprowadzających. Swoją drogą, jest to też czas w którym możecie zaplanować własne Ligi Prywatne i rzucić wyzwanie swoim znajomym czy też inwestorom z którymi dyskutujecie na internetowych forach.  

Pamiętajcie, że powyższy artykuł miał za zadanie zebrać podstawowe informacje dotyczące rywalizacji. Szczegóły będą stopniowo pojawiać się na stronie konkursu. Niebawem znajdziecie tam regulamin i FAQ. Będą też filmy dotyczące platformy Exante, nagrania z zakresu budowy portfela, a nawet tipy dotyczące samej rywalizacji. Jeśli chcecie być o tym wszystkim informowani, zostawcie mail kontaktowy na stronie www.ligainwestorow.pl.